• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

شهرستانی

Marziyeh.banoo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
دانشگاه
دانشگاه شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی
توی فیلم ها و تجربه های شخصی ک از تهران داشتم معمولا حس کردم ساکنین تهران یه دید تحقیر آمیز و بد نسبت به کسایی ک تهرانی نیستن دارن .
با توجه به این ک من شیرازیم و احتمال بالایی میدم ک انشاالله تهران قبول شم ، آیا اصلا چنین چیزی حقیقت داره ؟
و اگر حقیقت داره ، مرز هاش تا کجاست ؟ تا چقدر باید خودمون رو تغییر بدیم؟ فقط لهجه ؟
حدس میزنم باید تلاش کنم از لهجه شیرازی ک دارم دست بکشم . آیا این اتفاقی هست ک به مرور زمان درست میشه توی تهران یا نه ، باید تمرین کنم شیرازی حرف نزنم ؟

شاید به زبون به ما یگن شهرستانی ولی خب این صفت فک نکنم چیز بدی باشه ...فحش نیست ک ... مث اینه ک ما به اونایی ک خارج از ایرانن میگیم خارجی ...خب این شهرستانی هم یه اصطلاحه واسه تهرانیا...
بعدشم هیچ هیچ هـــــیــــچ وقت اصالتت رو فراموش نکن ...همیشه به اینکه از کدوم شهر اومدی افتخار کن اگه خودت شهر خودتو بخوای قایم کنی و از گفتنش خجالت بکشی مطمعن باش اون شهر تو ناشناخته میمونه و اینکه اگه بعدا بفهمن کجایی هستی سطح شهرتو اوردی پایین جلوی اونا...
یه نکته مهم تر اینکه شیراز خودش الان یه کلانشهره و کلی پیشرفته تشریف داره ...
درمورد لهجه هم اینکه خب من به نظرم بهتره تو کلاس و جلوی اساتید قطعا بدون لهجه و رسمی صحبت کنید ولی حالا وسط کلاس خواستید مزه بپرونید با همون لهجه باشه بهتره:))
ولی حتما با دوستاتون شیرازی بحرفین و اون لهجتون منتقل کنین...خدا شاهده من از وقتس اومدم دانشگاه نصف بچه ها رو به لهجه خودم کشوندم...
یه مورد دیگم اینکه شما پاشو برو خوابگاهو ببیین با کیا هم اتاقی هسی اووقت ترکیب تمام او لهجه هارو میگیری...بنده الان اصفهانی لری شیرازی بوشهری قاطی حرف میزنم:))

بالا