• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

شهرستانی

• شروع کننده موضوع

اُمـــــــیـــــــــد :)

کاربر خیلی حرفه ای
نام مرکز سمپاد
ش.د.غ یکم
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
سه ماه المپ نجوم خوندم
رشته دانشگاه
مهندس کامپیوتر
توی فیلم ها و تجربه های شخصی ک از تهران داشتم معمولا حس کردم ساکنین تهران یه دید تحقیر آمیز و بد نسبت به کسایی ک تهرانی نیستن دارن .
با توجه به این ک من شیرازیم و احتمال بالایی میدم ک انشاالله تهران قبول شم ، آیا اصلا چنین چیزی حقیقت داره ؟
و اگر حقیقت داره ، مرز هاش تا کجاست ؟ تا چقدر باید خودمون رو تغییر بدیم؟ فقط لهجه ؟
حدس میزنم باید تلاش کنم از لهجه شیرازی ک دارم دست بکشم . آیا این اتفاقی هست ک به مرور زمان درست میشه توی تهران یا نه ، باید تمرین کنم شیرازی حرف نزنم ؟

آخرین ویرایش:

Nemesys

کاربر انجمن خاک‌خورده
نام مرکز سمپاد
Sh.HiddenHand
شهر
MD
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبیات و شیمی
نه واقعا. من که حس نکردم همچین دیدی رو. الآن یک ساله که طهرونم و تا حالا خیلی دوستای طهرونی پیدا کردم و به دید تحقیر بهم نگاه نشده. تازه تو داری میگی شیراز که تا حالا همه کسایی که دیدم از شنیدن توصیفاتش ذوق زده میشن و از مردمش خیلی تعریف میکنن.
البته همه اینا به آدمایی که باهاشون برخورد داری و آدمی که خودت هستی هم بستگی داره چون خیلی راجب هم شوخی میکنیم و باید اینو هم بدونی که واقعا کسی قصد تحقیر نداره. حتی اگه داشته باشه هم با اعتمادبنفست میتونی نشونشون بدی که اشتباه میکنن.
البته باید اضافه کنم که من اصلا لهجه ندارم... ینی حتی کمتر از خود طهرونیا :))

• شروع کننده موضوع

کاربر خیلی حرفه ای
نام مرکز سمپاد
ش.د.غ یکم
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
سه ماه المپ نجوم خوندم
رشته دانشگاه
مهندس کامپیوتر
موقع رانندگی ، اگه پلاکت مال غیر از تهران باشه میگن شهرستانی ،
ب هر حال ، مهم نیست ، ممنون از پاسختون

آخرین ویرایش:

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان
ببین اگه بخوان رفتار خاصی(بخاطر شهرستانی بودن) نسبت بهت نشون بدن یعنی عکس العمل نشون میدی؟در این حدی که میخوای بخاطر حماقت اون به اصطلاح پایتخت نشین خودتو تغییر بدی؟خودشم ویژگی های اکتسابی نه...چیزی مثل لهجه:/
شخصی که این رفتارو نشون میده احمقه قطعن...وخوب همون بهتر که ایگنورش کنی و باهاش روبرو نشی که اعصابتو خرد کنه:/
من که خیلی دیدیم از این آدم ها..مخصوصن موقع بحث که میخوان بکوبنت از این روشها برای تحقیر استفاده میکنن:/

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری
نه واقعا :/ من لهجه ندارم زیاد ولی اونایی هم که لهجه دارن مشکل خاصی براشون پیش نیومده و اینکه شهری مثل تهران دانشجو از شهرهای مختلف زیاد داره و حتی خود همون هایی که تهران زندگی میکنن، اکثرا پدر مادر هاشون از شهر های دیگه اومدن تهران و خیلی خیلی کم تهران یِ اصیل داریم. من هم اوایل ترم یک یه همچین تصوری داشتم و اوسکل بودم.

آها یه چیزی درباره لهجه بگم ((: وقتی میاید خوابگاه قشنگ لهجه تون یه چیزی میشه که نه شهر خودتون قبول ت دارن نه معیار ه نه تهرانی طور نه هیچی ((: من الان مخلوطی از کرمانی و یزدی و مازندرانی و اصفهانی و مشهدی و تهرانی حرف میزنم. یه چیزِ عنی ((: واسه همین خیلی به همچین موضوعی فکر و برنامه ریزی و فلان نکنید.

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی
ببین اینو نباید به پای همه تهرانیا بزاری، یه عده محدودی هستن اینطوری که میگی ولی اکثریت نه! خصوصا تو محیط دانشگاه.
شخص من مثلا یه فرد اصفهانی و یزدی میبینم باهاش هم صحبت میشم کلی حرف میزنیمو لذت خالص میبرم از لهجه ش. :D
و در مورد پلاک غیر تهران که میگی، اونجا یه قضیه ای مطرح میشه که ادم میبینه طرف پلاکش تهران نیست میفهمه که احتمال زیاد غریبه س و راهارو بلد نیستو سرگردونه و همچین چیزایی نتیجتا میفهمه که قراره بد رانندگی کنه. :)) این برعکسشم هست، هر پلاک غریبه ای تو هر شهری، نه فقط پلاکای غیر تهران تو تهران.

نگار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان جامع(سه)
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژِی
من تهرانی نیستم،تهران بزرگ شدم ولی اصالتا بروجردیم اینو بار ها و بارها علنا بیان کردم،این موضوع رو بارز ندیدم،توی تهران دانشجو و ساکنین از شهرستانا زیاده این فرهنگ جا افتاده در ضمن تعداد ترکای تهران به تنهایی از لر های تهران بیشتره

هولدن

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
هست ولی تعدادشون خیلی کمه یه عده خود شاخ پندار که میتونی جوابشونو به کل ندی
+تو دانشگاه دولتی نیستن معمولن این جور ادما
برخورد کردی بازبون خودشون باهاشون صحبت کن

Yasaman.k

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان شعبه2
شهر
کـرمان
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
من فکر میکنم توی محیط دانشگاه اصلا این حرفا نباشه چون اونجا بر اساس درس و این چیزا برای ادما احترام قائل میشن
اما خوب مثلا واسه ی خرید کردن یا کلا تفریح و جاهای دیگه با ادمای مزخرف زیادی رو به رو میشی ! حالا میخوان خاطراتشونو به یاد بیارن یا مثلا ذوق میکنن یا هرچیز دیگه نمیدونم...ولی خوب عادت میکنی وبعدش میتونی پیش بینی کنی چی بهت میگن یا چه طور باهات رفتار میکنن
و خوب اصلا هم نیاز نیست خودتو عوض کنی فقط میتونی مثل خودشون مغرور باشیو اصلن جوابشونو ندی (یه مدل ازخودراضی که اوه تو که اصن عددی نیست اینقدر کلاس میذاری :)) ..

helii

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
ایران
توی فیلم ها و تجربه های شخصی ک از تهران داشتم معمولا حس کردم ساکنین تهران یه دید تحقیر آمیز و بد نسبت به کسایی ک تهرانی نیستن دارن .
با توجه به این ک من شیرازیم و احتمال بالایی میدم ک انشاالله تهران قبول شم ، آیا اصلا چنین چیزی حقیقت داره ؟
و اگر حقیقت داره ، مرز هاش تا کجاست ؟ تا چقدر باید خودمون رو تغییر بدیم؟ فقط لهجه ؟
حدس میزنم باید تلاش کنم از لهجه شیرازی ک دارم دست بکشم . آیا این اتفاقی هست ک به مرور زمان درست میشه توی تهران یا نه ، باید تمرین کنم شیرازی حرف نزنم ؟
این که میگید تغییر بدیم به نظرم اشتباهه...ما همینی هستیم که هستیم و نباید خودمونو تغییر بدیم...تهرانم مثل همه ی شهرای ایران فق یه شهره و مثل همه جا ادمایی توش هستن که ممکنه چیزی بگن که ادم خوشش نیاد ولی طبق تجربه شخصیم میگم کلا ادما اگه بفهمن از چیزی خوشت نمیاد به روت میارن فرقیم نداره کجا باشی..و اینکه من خودم شهرستانیم ولی چون مادر بزرگمینا تهرانن مجبوریم خیلی بریم و من تا حالا ادمی ندیدم که چیز خاصی بگه چون 1)شهرستانی بودن چیز بدی نیس که مثلا برگردن بگن شهرستانی خب بعدش چی؟:)) و 2)اینکه کلا تو تهران پره شهرستانیه دیگه ینی چون پایتخته خیلیا مجبورن برن اونجا و بپرسی میبینی کلیاشون از شهرستان اومدن حالا چه2سال گذشته چه 20 سال..
کلا به نظرم اصلا نگران نباش و ایشالا که تهران قبول بیشی.موفق باشیx:

نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
tehran
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
آزاد لاهیجان
رشته دانشگاه
پرستاری
به نظر منم اينجوري نيست
حداقلش اينه كه دور و برياي من اينجوري نيستن
تازه به نظرم لهجه هم اصلا بد نيست
خيلييييي كوله
من به شخصه مثلا ميبينم يكي با لهجه يزدي حرف ميزنه اصلا دلم ضعف ميره
ذوق هم ميكنم
در مورد شهرشون و ... ميپرسم.
اصلا نگران نباش
اتفاقا استادمون ميگفت اونايي كه از شهرستان ميان خيلي گارد دارن نسبت به تهرانيا
و كلا همش فكر ميكنن تهرانيا باهاشون بدن و همش مسخره ميكننشون و....
در صورتي كه اصلا اينجوري نيست.

Ayda-323

MAH
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
97
ببین به نظر من توی هر محیطی حالا چه یه مدرسه چه شهر چه روستا این طرز برخورد و این افکار وجود داره
یعنی توی هر محیطی یه سری افراد وجود دارن که فکر میکنن خودشون کامل و بی نقصن و بقیه هزاران مشکل دارن و هیچی نمیفهمن :/ (توی قرن 21 هم هستیم مثلا :|)
امیدوارم این حرفم به کسی برنخوره چون خودمم هیچکدوم از اینا رو قبول ندارم
از نظر یه سری افراد ما شیرازیا تنبلیم (:|)اصفهانیا خسیسن شمالیا بی بندوبارن تهرانیا پرافاده ان همسایه بقلیشون زشته فلانی خنگه و و و .....
حالا این ادما همه جا هستن شما هر جا هم که بری یه سری هستن این قضاوتای مسخره رو بکنن
به نظرم اگه کسی میخواد به بقیه فخر بفروشه(که کلا چنین حرکتی شایسته نیست ) حداقل باید درمورد چیزی باشه که خودش با تلاش خودش توی زندگیش به دست اورده نه چیزی مثل محل تولد :|
کسی که اینقدر توی زندگیش هیچ چیزی نداشته که تنها افتخارش محل تولدشه اینقدر نظرش مهم نیست که شما بخوایین اعصاب خودتون رو به خاطرش به هم بریزین

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
ببینید عموما تو دانشگاه هایی که از همه ی استان ها پذیرش زیادی میگیرن و نسبت پایتخت نشین ها به بقیه ی استان ها زیاد نیست این اتفاقا نمیفته . اما لزوما به این معنی نیست که همچین افکاری وجود ندارن .محیط دانشگاه طوری نیست که این چیزا رو بطلبه
یه بار سر کلاس جامعه شناسی استاده پرسید به نظرتون فرق مردم تهران و شهرستان (چه تقسیم بندی چرتی) چیه که بچه ها خودشون رو رو کردند و دعوا شد :))

• شروع کننده موضوع

کاربر خیلی حرفه ای
نام مرکز سمپاد
ش.د.غ یکم
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
سه ماه المپ نجوم خوندم
رشته دانشگاه
مهندس کامپیوتر
نه اصلن نگران نباش
حتا اگه کسی بخاد چیزی بگه لهجه ی تو محل تولدت چیزی نیست که بخوای بابتش خجالت بکشی یا اجازه بدی به خاطرش بهت توهین شه
احساس می کنم باید اعتماد به نفستو بیش تر کنی
درسته اعتماد ب نفس ندارم متاسفانه
قبلا این طوری نبودم

ممنون از پاسخ های همه تون ... واقعا

• لایک
امتیازات: fteh

Radikal_2002

عزازیل
نام مرکز سمپاد
یکی از مدارس سمپاد گیلان(شرق)
شهر
گیلان
سال فارغ التحصیلی
1400
لحجه شیرین شیرازی باید باعث افتخارت باشه. بعدا تو میخوای به خاطر یه عده چلمن بی سواد(کسانی که لهجه رو مسخره میکنن) سعی کنی لهجتو از بین ببری . گور پدر اون تمسخر نشدنی که باعث نابودی لهجت بشه. من خودم توی شمال کشور زندگی میکنم و این ترس از مسخره شدن باعث این شده که مردم دیگه گیلکی صحبت نکنن باعث شده امروزه من نوجوان زبان گیلکی رو خوب بلد نباشم.
برار جان ای مسخره بازیون ویلَکون امی لهجه امی افتخاره و اجور گو خوریون اَشَنه نَمه و اَشَن باس چانه دَوَدَد. تو چرا تی لهجه نابود کونی.
اینایی که گفتم به شیرازی چی میشه؟؟؟:-/:-?:D

miena.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
اسفراین
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
فناوری اطلاعات سلامت
اینستاگرام
بعضی از اونا اینجورین چون خواهرم که تو تهران درس می خونه دوست های خوبی پیدا کرده که اکثرا تهرانین

Nemesys

کاربر انجمن خاک‌خورده
نام مرکز سمپاد
Sh.HiddenHand
شهر
MD
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبیات و شیمی
برار جان ای مسخره بازیون ویلَکون امی لهجه امی افتخاره
کاکو این مسخره بازیا رِ ول کن. لهجه مایه افتخاره