• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سختی های رشته پزشکی

Ursula

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1و2
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1930
از نظر شماها و بقیه ، علت اینکه گرایش دانش آموزان به سمت تجربی و پزشکی زیاد شده چیه ؟
همین خواهان های سیاهی لشکری باعث شدن که رسیدن به پزشکی خیلی سخت بشه. گرایش سیاهی لشکری به پزشکی خوبه یا بد؟
گرایش زیاد شده چون پزشکا کار ثابت دارن/احترام زیادی از طرف مردم دارن /وضع مالیشون خوبه و خلاصه چیزای خوب دیگه .اکثر این دانش اموزا فکر میکنن که با کمی تلاش حتما پزشک میشن و تعداد زیادی اصلن به علاقشون توجه ندارن و دنبال پولن سوء تفاهم نشه بعضی از هم دوره ای های خودمو میگم:D

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
علوم پزشکی زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
گرایش زیاد شده چون پزشکا کار ثابت دارن/احترام زیادی از طرف مردم دارن /وضع مالیشون خوبه و خلاصه چیزای خوب دیگه .اکثر این دانش اموزا فکر میکنن که با کمی تلاش حتما پزشک میشن و تعداد زیادی اصلن به علاقشون توجه ندارن و دنبال پولن سوء تفاهم نشه بعضی از هم دوره ای های خودمو میگم:D
حالا این هم دوره ای های خودتون که بهشون اشاره می کنید
درسشون خوبه ؟

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
درسشون خوبه ؟
ببین همیشه اینطوره که فقط 5000 هزار نفر درسشون خوبه!
و 1000 نفر خیلی خوب!
و 100 نفر عالی!
پ.ن: البته شاید تعریف من از خوب یه کم پر توقعانست :-?

Ursula

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1و2
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1930
درسشون خوبه ؟
ولی اگه کسی به پزشکی علاقه داشته باشه مطمئن باش که موفق میشه البته با تلاش!
و ببین منظور از دانش اموزان دنبال پول کسایین که تا یه ذره خون میبینن زجه میزنن!

شانا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
با اجازه از بچه های سایت که دانشجوی های علوم پزشکی هستن مینویسم اینو ..اول این که بعضی دوستان پزشکیو با مهندسی مقایسه کردن که باید بگم بی انصافی محضه رشته های علوم پزشکی (دندون دارو پزشکی) هم قبولی توشون سخت تره هم فشار کار دانشگاهشون بیش تره حتی نسبت به سخت ترین دانشگاه فنی ایران که شریف باشه عرض میکنم من اطرافم دانشجوی دارو و پزشکی هم دیدم و دانشجوی مهندسی هم زیادن اطرافم اصلا حجم کاری که دارن با هم قابل مقایسه نیست..حقوق یک پزشک نسبت به یک مهندس قطعا باید بالاتر باشه پزشکا پیر میشن( از نظر استرس کاری منظورمه ها) تا درسشون تموم میشه استرس کاری بالا دارن و استرس دوران تحصیلشون هم بالاست ولی خوب دانشجو های مهندسی هیچ وقت چیزی به نام کشیک ندارن و نکته آخر این که من دانشجو های علوم پزشکیو که میبینم تو اطرافیانم واقعا و واقعا تفریحاتشون نسبت به بچه های مهندسی کم تره حتی شریف..کلا رشته ی پر استرس و طولانی هستو واقعا باید با علاقه بیای توش که بشه خوب ادامه داد..بازم معذرت میخوام اگر نظرم خیلی خیلی ناشیانست(:

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
علوم پزشکی زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
حتما تا حالا دیدید که افرادی که مدرک تحصیلی خودشون رو میگیرن بعدا دوباره میان توی دبیرستان و کنکور میدن فقط برای پزشکی و رشته های علوم پزشکی. از نظر شما این کار چقدر درسته؟ این افراد در آینده چجور پزشکانی خواهند شد؟

پیکسی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4d
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی گیاهی
حتما تا حالا دیدید که افرادی که مدرک تحصیلی خودشون رو میگیرن بعدا دوباره میان توی دبیرستان و کنکور میدن فقط برای پزشکی و رشته های علوم پزشکی. از نظر شما این کار چقدر درسته؟ این افراد در آینده چجور پزشکانی خواهند شد؟
منظورت چیه؟ کیا رو دقیقا میگی؟
تازه الان فهمیدم [:-خنگم] :))

آخرین ویرایش:

Anee

کاربر تحت فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک.
شهر
.
منظورت چیه؟ کیا رو دقیقا میگی؟

منم شنیدم؛ مثلا چندنفر بودن که کنکور ریاضی داده بودن و مهندسی برق/مکانیک/و... خونده بودن ولی بعد از چندسال کنکور تجربی دادن و پزشکی خوندن.
اکثرن هم به خاطر درآمدش بوده. (خودشون گفتن)

آخرین ویرایش:

س__ارا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سنندج
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
همدان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
مهندس مملکت بعد چندسال درس خوندن مثلا تو دانشگاه شریف(مثالشو همین کنکور ۹۵ دیدیم) یا بقیه‌ی دانشگاه‌های خوب کشور، پا می‌شه کنکور تجربی می‌ده که پزشک یا دندان‌پزشک یا داروساز شه.
یکی از دلایل‌اش چیه؟ توزیع نامتعادل درآمد
توی احمقانه بودن این سیستم توزیع هیچ شکی نیست...
من خودم هر بار سال‌بالایی‌ها سال‌پایینی‌هام رو می‌بینم که مهندسی خوندن، نمی‌دونم پرستاری خوندن، روان‌شناسی خوندن و... ولی اومدن پزشک شن واقعا اعصابم خورد می‌شه. طرف از نوابغ مجموعه‌ی پرستاری کشور و از پرستارهای خیلی باسوادیه که ما بهش احتیاج داریم ولی الان سال پایینی من هستش. یا مثلا یه مهندس خوبه که دانشگاه تهران ارشد گرفته ولی اومده پزشکی بخونه مثلا.
این به خودی ِ خود دردآور و اعصاب خوردکن‌ه. این توزیع درآمد ها باید درست شه و تا جایی که این‌طوریه همین آشه و همین کاسه.

اما اما اما
شما فکر می‌کنید همه‌ی اونایی که میرن پزشک می‌شن واقعا بسیار بسیار علاقه‌مند ان به این رشته؟
با قطعیت می‌خوام بگم نه! متاسفانه مسئله این‌جوری تو ذهن همه‌ی بچه‌های تجربی جاافتاده که همه‌شون عاشق پزشکی ان. ولی وقتی این عشق و علاقه زو حلاجی کنی به دلایل جایگاه اجتماعی خیلی بالا و پول و پرستیژ و غیره و غیره برمی‌خوری.
پزشک خوب کیه ؟ بذارید یه مرحله برم عقب‌تر و بپرسم دانشجوی پزشکی ِ خوب کیه ؟
کسی که درس بخونه. کسی که زیاد درس بخونه و سعی کنه اطلاعات کافی و وافی جهت درمان به دست بیاره.
پزشک خوب کسی هستش که تو دوران دانشجوییش خیلی خوب درس خونده، خیلی خوب بلده تشخیص بده، سعی در درمان داره و بسیاری از فاکتورهای علمی دیگه.
به علاوه این‌که انسان اخلاق مداری باید باشه.
فاکتورهای علمی چیزی نیستن که فردی با یک مدرک مهندسی ازقبل، نتونه حین خوندن رشته پزشکی به دستش بیاره.
اخلاق هم که یک چیزی ورای این قصه‌هاست.
اصلا این‌طور نتیجه گرفتنی که شما نتیجه گرفتی رو قبول ندارم من.

بیاید به پزشکی به چشم حرفه‌ای مقدس که علاقه‌‌ای بی‌نهایت می‌طلبه نگاه نکنیم.
که حاصلش همین افتزاحی می‌شه که امروزه تو سیستم سلامت کشور شاهدش هستیم.
تعدادی از حاذق ترین پزشک‌هایی که من دیدم، با یک علاقه خیلی ابتدایی و معمولی داشتن - و گاها بدون علاقه و بدون تنفر و صرفا با در نظر گرفتن شرایط - و بعد از خوب شدن رتبه‌شون پزشکی رو انتخاب کردن. طی دوران تحصیل واقعا تلاش کردن و الان هم با اخلاق، طبابت می‌کنن.
این چیزی نیس که کسی با مدرک قبلی از یه رشته دیگه به دستش نیاره.

Hotaru

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4d
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست‌شناسیِ دریا
خب دفعه ی دومیه که اینجا مینویسم.
یه سری چیزا حس میکنم که باید گفته بشه.
پدر من اولین باری که کنکور میده علوم آزمایشگاهی شهید بهشتی قبول میشه. (در مقطع فوق دیپلم) بعد از تموم شدن تحصیلاتش شروع به کار تو آزمایشگاه میکنه. بعد از مدتی حدودای ۲۳~۲۴ سالگی تصمیم میگیره که دوباره کنکور بده و این بار پزشکی تهران قبول میشه، ۲۵ سالگی وارد دانشگاه میشه ۷ سال و نیم بعدی رو هم کار میکنه و هم درس میخونه. [تو این مدت فشار زیادیم متحمل میشه ] خلاصه اینکه ۳۲ سالگی درسش تموم میشه و بلافاصله ازدواج میکنه و فرصت تخصص خوندن رو از دست میده به دلایلی :-".
ولی من واقعا متعجبم چطور میتونه انقد به شغلش علاقمند باشه با اینکه استرس و تنش واقعا توش زیاده. با اینکه نتونست تخصص بخونه[ با وجود علاقه ای که به تخصصهای جراحی داشت ] ولی هرگز ندیدم از پزشک عمومی بودنش ناراضی باشه، یا پشیمون باشه ازینکه چرا از همون اول پزشکی قبول نشد و همچنین از علوم آزمایشگاهی خوندنش هم پیشمون نیست.
میخوام بگم که مهم نیست چی دارید الان میخونید ولی اگر بهش علاقمندید دارید بهترین کار ممکن رو انجام میدید. [ چه زود کشفش کنید چه دیر ]
لزوما چون تو کشور ما پزشکی رشته ی پر طرفداری هست نباید باعث بشه که این فکر تو ذهنمون بذرش کاشته بشه که حتما علاقمندی هم بهش وجود داره.
صرفا مثال پدرم رو زدم که بگم یه نفر میتونه شغل ثابت داشته باشه،درآمد داشته باشه ولی کاملا نتونه رضایتش رو جلب کنه یا انتظارش از چیزی که همیشه میخواسته براورده کنه.
[ این حرف به من به معنای حمایت یا عدم حمایت از کسانی که از رشته ریاضی یا هر رشته ی دیگه ای رو ول میکنن و میان سمت پزشکی نیست ]

یه چیزیم در مورد درآمد بگم؛ پدر من به مدت ۵ سال پشت سرهم و با شیفتهای سنگین کار کرد که از صفر خودشو بکشه بالا [صفر مطلق؛ نه ماشین نه خونه هیچی صفرِ صفر ]

آخرین ویرایش:

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی
ما خیلی داریم بچه هایی که قبلا رشته های دیگه ای درس خوندن و باز کنکور دادن. به نظر من هم هوش بالایی میخواد هم اراده ی بالایی که بعد از این همه سال دور بودن از درس مدرسه بشینی درس بخونی که پزشکی قبول بشی. چرا موفق نشن؟ اتفاقا به طور میانگین علاقه و موفقیت در این بچه ها بیشتر از ماهاست. مگه چند درصد بچه هایی که مستقیم کنکور دادن اومدن پزشکی میخونن به خاطر علاقشون اومدن پزشکی؟ شخص من از روی علاقه میذاشتن تصمیم بگیرم میرفتم برکلی ژورنالیسم میخوندم.
خیلیا اصلا رشته ی دیگه ای خوندن ولی دیدن علاقه ای ندارن پزشکی رو انتخاب کردن. همش به خاطر پول نیست. من دوستی دارم توی دانشگاه که متولد ۶۷ عه و صنعتی اصفهان برق خونده و ارشد و دکتراش رو بدون کنکور قبول شده و واقعا واقعا باهوش هست. وسط دکترا انصراف داده الان داره پزشکی میخونه و حتی متاهل هم هست و برنامه ی خیلی سنگین تری نسبت به ما داره ولی خیلی بیشتر زحمت میکشه. و به نظر من قابل احترام و تحسین عه.

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
یه سوال. تو رشته های تخصص پزشکی امکان ریسرچ هست؟ یعنی مثلا درمورد رشته های روان پزشکی ریسرچ کنی(منظورم جدا از ریسرچ دکتری هست)

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی
یه سوال. تو رشته های تخصص پزشکی امکان ریسرچ هست؟ یعنی مثلا درمورد رشته های روان پزشکی ریسرچ کنی(منظورم جدا از ریسرچ دکتری هست)
بله اتفاقا روان پزشکی خیلی هم زیاد داره جای ریسرچ.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
98
دانشگاه
علوم پزشکی زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
به نظر شماها، چند درصد از دانشجویان پزشکی سراسر کشور، به خاطر پول اومدن به این رشته ؟
آیا کسانی که فقط به خاطر پول سراغ پزشکی و دندانپزشکی و ... میان ، موفق هستند؟

mohandeshastam

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
1393
ما خیلی داریم بچه هایی که قبلا رشته های دیگه ای درس خوندن و باز کنکور دادن. به نظر من هم هوش بالایی میخواد هم اراده ی بالایی که بعد از این همه سال دور بودن از درس مدرسه بشینی درس بخونی که پزشکی قبول بشی. چرا موفق نشن؟ اتفاقا به طور میانگین علاقه و موفقیت در این بچه ها بیشتر از ماهاست. مگه چند درصد بچه هایی که مستقیم کنکور دادن اومدن پزشکی میخونن به خاطر علاقشون اومدن پزشکی؟ شخص من از روی علاقه میذاشتن تصمیم بگیرم میرفتم برکلی ژورنالیسم میخوندم.
خیلیا اصلا رشته ی دیگه ای خوندن ولی دیدن علاقه ای ندارن پزشکی رو انتخاب کردن. همش به خاطر پول نیست. من دوستی دارم توی دانشگاه که متولد ۶۷ عه و صنعتی اصفهان برق خونده و ارشد و دکتراش رو بدون کنکور قبول شده و واقعا واقعا باهوش هست. وسط دکترا انصراف داده الان داره پزشکی میخونه و حتی متاهل هم هست و برنامه ی خیلی سنگین تری نسبت به ما داره ولی خیلی بیشتر زحمت میکشه. و به نظر من قابل احترام و تحسین عه.
سلام دوست جان. الان که من دارم این پیام رو میدم 8 اسفند 96 هست و ننمیدونم تو کی انلاین میشی. امیدوارم هرچه سریع تر پیامم رو ببینی و جوابم رو بدی و اگه لطف کنیو به ایمیلم بفرستی.. چون میخوام حتما جوابت رو بخونم .. واقعا حیاتیه.. میخوام در مورد اون دوستی که گفتی دکترای برق گرفته و الان داره پزشکی میخونه ازت سوال کنم.. واقعا به گفتگو باهاش نیاز دارم.. یا حتی خودت اگه از شرایطش چیزی میدونی ممنون میشم اگه بگی..این ادرس ایمیلم هست.. [email protected] .. منتظر جوابت هستم.. ممنونم.

HEcxcc

بادبان برافراشته (مدیر اصلی‌تر)
نام مرکز سمپاد
مطهری
شهر
برازجان
سال فارغ التحصیلی
1459
بزرگ ترین سختی رشته پزشکی راضی کردن خودته واسه ی اینکه به این کار و مسئله مزخرف بپردازی... :)

Reza mohebbi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1389
یه کسی که دانشجوی سال آخر پزشکیه می تونه کامل و دقیق مراحل تحصیل پزشکی عمومی رو توضیح بده ؟!!!!!
یه سوال کلی تر : کلا پزشکی برای چه آدمایی مناسبه ؟ (توضیح مفصل بدید)
یه آزمون تیپ شخصیتی بود
مایرز بریگز
اون تقریبا به صورت درستی به شما
میگه به درد چه کاری میخورید

بالا