• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مسابقه‌ی عکاسی دوره‌ی 22 ( پاییز 95 )

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94
سلام! با دوره‌ی جدید مسابقات انجمن عکاسی در خدمتتون هستیم.

خب موضوع این بار، پاییز هست. تو فصل به شدت عکس خیزی هستیم :D و کلی استعداد نهفته که شکوفا میشن. :-"

شما مهلت دارین از امروز دوشنبه 10 آبان تا پنجشنبه 20 آبان عکس‌های خودتون رو به من به پ.خ کنید یا به آی‌دی @ham_ash تو تلگرام بفرستید. ولی لطفا اینو در نظر داشته باشید که اگه می خوایید پ.خ کنید، عکستون رو تو آپلود سنتر معتبری مثل پیکوفایل آپلود کنین و موضوع پ.خ هم حتما مسابقه‌ی عکاسی رو ذکر کنید که من گم نکنم بین پ.خ ها.

قوانین کلی مسابقات هر دوره، بدون تغییر برای این دوره هم در نظر گرفته میشن.

قوانین :

1- همه ی کاربرانِ سمپادیا با رعایت قوانین حق شرکت در این مسابقه رو دارند.
2- عکس باید توسطِ خودِ کاربر گرفته شده باشه. پس دلایلی مثل : "با دوربین خودم نگرفتم نمی دونم" ، " دوربینش یادم نیس چی بود" ، "شما حالا بذارید من بعدا میگم" و ... پذیرفته نیست، عکس رو باید خودتون گرفته باشید و از مشخصات دوربین کاملا اطلاع داشته یاشید.
3- هر کاربر حقِ ارسالِ فقط یک عکس رو داره.
4- بزرگترین ضلع عکستون سایزش ماکزیمم 750 و مینیمم 640 پیکسل باشه. عکسهایی که بزرگتر یا کوچیکترن بدون هیچ وقت تلف شده ای حذف میشن! تگهای height و width هم بذارید میام کتکتون میزنم. زبونم شرحه شرحه شد،کسی گوش نکرد...
5- اگر عکسی که میذارید، از استانداردهای عکاسی خیلی فاصله داشته باشه، و از حداقل های یه عکس خوب خیلی فاصله داشته باشه، پست شما پاک میشه (در صحبتی که با مدیران کل شد، قرار بر این شده که زیاد سختگیری نشه، و به عبارتی خیلی باید عکستون داغون باشه که بخواد پاک بشه! اما برای اینکه تعداد عکسها زیاد نشه و بقیۀ اعضای فروم هم بتونن عکسها رو ببینن و لایک بزنن، نمیشه که هر عکسی که از در و دیوار میگیرید رو اینجا بذاریم.) پس در ارسال عکسها کمی به خودتون سختی بدید و سعی کنید هر عکسی رو اینجا به نمایش نذارید.
6- مشخصات دوربین و مشخصات عکس باید زیر عکس ذکر شده باشه.
مشخصاتِ دوربین شاملِ: مدل دوربین، سرعت شاتر (Shutter Speed)، اپرچر (روزنۀ دیافراگم) (Aperture) و ایزو (ISO) اگه دوربینتون اس ال آر هست، مدل لنز رو هم ذکر کنید (اگه نمی دونید در مورد عکستون، عکس رو توی کامپیوترتون روش راست کلیک کنید، Properties رو بزنید، به تب Details برید و مشخصات عکس رو ببینید.)
مشخصاتِ عکس شامل: ادیت با چه نرم افزاری بوده و چه چیزهایی ادیت شده توش
این بند رو هم تا جایی که بتونم خودم سعی می کنم براتون اضافه کنم، اما اگه واقعا عکستون نه اطلاعات داشت خودش و نه خودتون نوشته بودید مشخصات رو، عکس رو پاک می کنیم.
7- در مورد ادیت عکس ها هم خیلی دقت کنید. "هرگونه تغییر خارج از استاندارد درعکس‌ها پذیرفته نیست. اصلاح رنگ، کنتراست، شارپنس, تیرگی و روشنی، کراپ در عکس‌ها در حدی که اصالت عکس را تغییر ندهد قابل قبول است." همچنین ارسالِ کلاژ، عکس های HDR با ادیت سنگین و در کل عکس با ادیت های اغراق آمیز ممنوعه، چون به اصالت عکاسی لطمه میزنه.
8- از آپلود سنتر های معتبر مثل پیکوفایل استفاده کنید. مسئولیتِ خراب شدن لینکِ عکس ها با خودتونه. پست های بدون عکس رو هم حذف می کنیم. پس لطفا رعایت بفرمایید!
9- تصمیم در مورد اینکه عکسی ادیتش در حد مجاز بوده یا نه با تیم داوری هست.
10- نحوۀ داوری هم اینطوریه که عکسی که بیشترین لایک رو بگیره توی هر موضوع، میشه عکس برندۀ اون موضوع. این دوره یک عکس رو هم برندۀ مسابقه از نگاه داوران می ذاریم.در بخش بهترین عکس از دید تیم داوری، مباحثی مثل کادربندی، زیبایی بصری، نگاه متفاوت، استفادۀ خوب از تجهیزات، ادیت مناسب، نورپردازی مناسب، خلاقیت و ... می تونه از مهمترین دلایل اول شدن یک عکس باشه. سعی می کنیم از دوستان با تجربه تر در تیم داوری بهره بگیریم، عکس برتر از دید داوران هم طبیعیه که نمی تونه عکس خود داوران باشه. اما داوران هم می تونن در بخش بهترین عکس از دید کاربرا (یا همون بیشترین لایک) شرکت کنند.

نکته: عکاسی با تلفن همراه هم قبوله.

دو تا برنده داریم! برنده از نگاه کاربران و برنده از نگاه داوران! نشان هنری هم به برنده تعلق می‌گیره.

منتظر حضور رنگی شما در مسابقه هستیم. :>

+ تاپیک بازه تا نظرات و پیشنهاداتتون رو بشنویم. روز آخر تاپیک پاکسازی میشه.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94
پاسخ : مسابقه‌ی عکاسی دوره‌ی 22 ( پاییز 95 )

فقط تا فردا شب ساعت ۰۰:۰۰ وقت برای ارسال عکس دارید.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94

به درخواست دوستان تا یکشنبه تمدید شد. دوشنبه عکس ها رو میذارم و داوری شروع میشه.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94
عکس شماره‌ی 1.

Untitled.png

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94

بسیار خب! مسابقه‌ی ما تموم شد. خیلی خیلی تشکر می‌کنم از تمام کسایی که وقت گذاشتن، عکس گرفتن و برای من فرستادن. کارهای خوبی بود؛ لذت بردیم!

دو تا نکته رو قبل اعلام برنده‌ها بگم.
اول اینکه من به اندازه‌ی کافی اطلاع‌رسانی کرده بودم. چه از طریق سایت که بنر و لینک تاپیک تا همین امروز هم تو اخبار بوده، چه از طریق اینستاگرام سایت. اگه دقت می‌کردین میشد که تو تایم خودش کارتون رو بهم برسونید و من شرمنده نشم از اینکه بهتون بگم متاسفم وقت تموم شده. امیدوارم تو مسابقات بعدی اینو رعایت کنید.

تو قوانین مسابقه اندازه‌ی عکس ذکر شده بود. واقعا ببینید سایز عکس‌ها همونه !؟ رعایت قوانین باعث منظم شدن مسابقه میشه. امیدوارم اینو هم در نظر داشته باشید!

برنده از نظر بچه‌های سایت، خاکستری هستن. صاحب این عکس. تبریک می‌گم بهشون. واقعا کارشون عالی بود. (; نشان هنری سایت بهشون تعلق می‌گیره.

و اما نظر داوران متفاوت بود با هم!

به نقل از داور اول :
ببخشید یه کمی درگیر بودم وقت نشد بیام چیزی بنویسم. اینایی که من میگم نظر شخصی منه، و اینکه نقد نوشتم براشون، شاید نقاط قوتی هم دارن که خوب یا بدیهی بودن که ننوشتم یا از چشم من پنهون موندن. قصدم تخریب نیست، صرفا بزرگ نمایی ایرادات عکسهاست برای اینکه دیده بشن.

عکس پست سوم (اولین عکس) یه عکس ضعیفه، با نور نامناسب که کنتراست رو پایین آورده، نویز زیاد، سوژۀ بی هدف و بدون جذابیت بصری و کادربندی ضعیف.
عکس پست چهارم عکس خوبیه، ولی یه کمی بی هدفه، یه کمی المان های مزاحم داره، ولی در کل ثبت قابل قبولیه. ادیت و رنگ های خوب هم جزو نقاط قوتشه، گرچه به عنوان موضوع پاییز شاید خیلی مربوط نباشه ...
عکس پست پنجم بسیار نویزی، با کادربندی ضعیف و بی ربط به موضوعه. به خاطر داینامیک رنج پایین سنسور دوربین موبایل هم پایین عکس کم نوره و آسمون خیلی پر نور که از نقاط ضعف عکسه.
عکس پست شیشم عکس خوبیه، رنگها خوبن، سوژه مناسبه به نسبت، یه کمی بی ربطه به پاییز به نظر من و یه المان به عنوان نقطۀ اتکا کم داره، مثلا یکی که روی نیمکت نشسته باشه، یه برگ بزرگ زرد متفاوت که یه جای خاص گذاشته شده باشه، نمی دونم، ولی در کل ثبت قابل قبولیه.
عکس پست هفتم کجه، اون تریبون سمت راست اضافیه، بی هدفه و باز هم به خاطر داینامیک رنج نامناسب، خیلی بی سر و ته شده. جذابیت بصری خاصی هم به نظرم نداره...
عکس پست هشتم رو میشد با ادیت مناسب یه آسمون خوش رنگ تر و برگ های با رنگ و نور بهتر داشت، ولی در شمایل فعلیش عکس نامناسبیه. زاویه ای که انتخاب شده هم معمولا برای درختهای خیلی قدبلند مثل سپیدار استفاده میشه نه برای چنار. اون المان مجهول پایین سمت چپ هم به اینکه یه اسنپ شات خیلی ساده است گواهی میده.
عکس پست نهم عکس بی هدفیه، سوژه که ماشین باشه خیلی بی روح و بی دلیله، ادیتش هم که کنتراست بالا، اشباع رنگهای پایین و اکسپوژر خیلی بالا به نظرم کاملا بدون هدف انجام شده و جذابیت کار رو از بین برده
عکس پست دهم یه عکس با یه لنز با اپرچر بازه که عمق میدان رو فقط خیلی کم کرده. حتی احتمال داره لنز ماکرو بوده باشه، اما اگه سوژۀ بهتری براش انتخاب میشد و اون چوب بالا سمت راست نبود، خیلی عکس موفق تری بود، تقابل آسفالت و مثلا یه چیزی که باهاش تضاد داشته باشه. اینی که الان هست معلوم نیست حقیقتا چیه و نظر من رو جلب نکرد زیاد.
عکس پست یازدهم از بقیه بهتره به نظرم و شایستۀ بردن مسابقه است، خوبی های عکس که مشخصه، انتخاب صحنۀ خوب، نور خوب، ادیت رنگها خیلی متوسط و ساده، تنها ضعف این عکس به نظر من آسمونشه که اگه اون هم توی ادیت میشد رنگش رو بهتر کرد، این عکس میشد یه عکس خیلی قوی، البته از قطع نامتعارف عمودی بلند عکس هم میشه در مقابل نقاط قوتش چشم پوشی کرد.
عکس پست دوازدهم به نظر عکاس یه ایده ای داشته که نتونسته پیاده کنه... باید زاویه اش رو عوض می کرد که بتونه یه مفهومی از اینی که میخواد به تصویر بکشه در بیاره. الان کادرش نامناسبه و خیلی بی هدف و فاقد جذابیت بصری و بدون نقطۀ اتکا شده. چشم توش ول میشه و میچرخه همش دنبال جایی که روش تمرکز کنه.
عکس پست سیزدهم هم ایراداتی داره، مثل کاربندی نامناسب، داینامیک رنج پایین، و رنگ هایی که باید تو ادیت بهشون توجه میشد، گرچه میشه مثبت اندیش بود و تصور کرد که عکاس دنبال مفهومی بوده که توی گوشۀ بالا سمت چپ می خواسته یه آدم در دوردست توی نور باشه، ولی خوب به نظر میاد توی اجراش چندان موفق نبوده و خود ایده هم شاید به خودی خود جای کار داشته باشه.

به نقل از داور دوم :
نظر من روی اینکار هست. از نظر ترکیب بندی و حس مطلوب من هست. اگر چه با وسیله‌ی باکیفیتی عکاسی نشده اما مشخصا طبع شاعرانه‌ عکاس رو می‌رسونه. با در نظر گرفتن اینکه همین فرد اگه تجهیزات بهتری داشت، رنگ‌ها و کیفیت بهتری ارائه میکرد. به نظرم شایسته‌ی رتبه‌ی اوله.

در رده‌ی دوم این . کادر کجی داره، با این حال ترکیب بندی رنگی خوبی داره و نورش مناسبه. مهم این هست که حس خوبی ارائه میده.

در رده‌ی سوم این . یه کار کلاسیک هست که تقریبا اکثر چیزهاش درسته. با این حال فاقد طبع شاعرانه‌است.

قضاوت با خودتون! :D

در آخر ممنون از اینکه شرکت کردین، رای دادین و همراه ما بودین. به امید دیدار در مسابقات بعدی. :‌)

+ انتقاد، پیشنهاد ؟ بفرمائید!

_.khakestari

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4d
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
بيوتك

چرا هیچ کس نمی پرسه لوکیشن عکس رو؟
اسپم دادم ینی؟

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
94

می‌تونین در صورت تمایل عکس‌ها رو نقد کنین و نقاط ضعف و قوتش رو پیدا کنین. :)

anneshirly_ba

boshra
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
برازجان-گناوه
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از خاكستـــــــري :
چرا هیچ کس نمی پرسه لوکیشن عکس رو؟
اسپم دادم ینی؟
خدایی لوکیشنش کجاست خیلی عکس خوشگلیه x:

بالا