• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

عشق و ریاضی !!!

به نظر شما هر چند وقت یکبار سوال جدید قرار دهیم ؟ :‌)

• رای‌دهندگان
    39

shima tajeddin

کاربر فعال
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
نقره المپیاد ریاضی 1394
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
پاسخ : عشق و ریاضی !!!

جوپ داشت :-"
بعدن نوشت: اگه قراره بگیم گراف 6 بخش جدا از همه میشه گفت برای پنج بخش حداقل به 15 یال نیاز داریم(5 تا درخت 4 راسی که هر کدوم سه یال دارند) پس قطعا تعداد بخش های گراف از 5 بیشتره ....ولی اینکه به جای یافتن شش تا بازی جدا شش تا بخش جدا بیابیم ایده ی زیبایی بود :)

• شروع کننده موضوع

دهقان خلافکار128

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی دُ
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
نقره ریاضی 95
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

فک کنم جوب زدین !!!
Untitled1.png

الان راس U و V دو تا راس از اون "حداقل شیش" تا راسی که گفتید هستن ... اما یالی که شاخه منتهی به U میده با یالی که شاخه منتهی به V میده با هم اشترک دارن ...
خیلی سخت فک کردین ... آسون تر از این حرفاس ... :D
+ تو راهتون از این فرض که راس دلتا رو بالاترین گرفتید استفاده ای نکردید ، میشد اونم نگید اصلا ولی خب بازم جوبش یه جا دیگه اس ... همینجوری صرفا جهت اطلاع گفتم (;

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از دهقان خلافکار :
جواب مبین هم درست بود ...
نشان هم میدیم به امیرحسین چون زودتر جواب داد ... همه هم رو سوال آسون جواب دادن ... البته اگه یه راه حل خیلی باحال میداد یکی ، نشان رو به اون میدادیم ولی خب سوال آسون بود و راه حل باحالی نداشتش که کسی بده ...
این دفعه یه سوال ... اونم سوال آسون ...
سوال :
20 شطرنج باز 14 بازی انجام داده اند و هر کس حداقل 1 بازی کرده است. ثابت کنید حداقل 6 بازی مستقل از هم انجام شده است ...
دگه اینو جدا حل کنید تا همین چن روز ... بهتون نشون میدیم ... :D
من واسه نشان حل نمی‌کنم فقط واسه این حل می‌کنم حس خنگ بودن رو از خودم چند سانتی دور کنم :D پس این نشان بدید متین (;
در مورد سوال جدید :
من سوال رو این طور تفسیر کردم که می‌گه اگه هر فرد رو یک راس گراف در نظر بگیرم باید ثابت کنیم گراف کل ما حداقل شامل 6 بخش میشه
در واقع هر فرد رو یک راس و هر شاخه رو یک بازی در نظر گرفتم و بعدش گفتم هر نفر حداقل یک بازی انجام داده و ما برای ساخت یک درخت n راسی به n-1 شاخه نیاز داریم حالا اگه ما یک درخت 11 راسی داشته باشیم از 10 تا شاخه استفاده کردیم و 9 تا راس دیگه که هر کدوم حداقل باید به یک راس دیگه متصل باشند و این کار با 4 شاخه (یال) باقی مونده امکان پذیر نیستش ( اگه دو به دو بهم وصل کنیم 8 راس به هم وصل شده و راس نهم به هیچ راس دیگه وصل نشده که این خلاف قضیه هر بازیکن حداقل یک بازی انجام داده هست است :D )
پس ما ماکزیمم می‌تونیم یک درخت 10 راسی داشته باشیم با 9 تا شاخ مصرف شده و 10 راس باقی مونده هم با 5 شاخه(یال) باقی مونده به هم وصل می‌کنیم که در نهایت میشه 6 بخش (5 دسته 2تایی و 1 یک درخت 10 راسی)
برای بیشتر از 6 بخش داشتن هم کافیه دو به دو به هم وصلشون کنیم حالا هر دسته 2تایی با یک دسته 2تایی دیگه می‌تونه حداکثر 4تا یال اشتراک بذاره و اگه ما این کار کنیم 9 تا بخش مستقل داشته باشیم
به نقل از دهقان خلافکار :
خب ... اینم از سوالایی که قرار بود بذاریم ... حل کنید نشان بگیرید ...
سطح آسون :
کشوری 15 شهر دارد، از هر شهر به حداقل 7 شهر جاده مستقیم داریم، ثابت کنید میتوان از هر شهری به هر شهری رفت.
سطح متوسط :
همه‌ی توابع یک به یک

• شروع کننده موضوع

دهقان خلافکار128

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی دُ
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
نقره ریاضی 95
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

امیرحسین هر دوتاش جوب داره فک کنم ...
ببین اولا اینکه تو جواب اولیت : نمیشه خودمون گرافو بسازیم ... تو یجورایی خودت داشتی میساختی !!! مثلا درسته که درخت n راسی باید n-1 یال داشته باشه ولی اصلا میشه دور داشته باشیم و در نتیجه درخت نباشه ... چون درخت گرافیه که همبند و بدون دور باشه ... مثلا نیگا :
Untitled2.png

تو جواب دومی هم نمیشه فرض کرد که همیشه f(n)>n یا برعکس ... چون شاید با ازای بعضی از n ها داشته باشیم f(n)>n و به ازای بعضی دیگه داشته باشیم f(n)<n و برای بعضی از n ها هم داشته باشیم f(n)=n ← من راهنمایی ای که کردم اینطوری بود که فرض کن به ازای یه n خاص داشته باشیم f(n)>n بعد از همین ( و بدون دونستن مقدار تابع تو بقیه نقاط ) و فرض های سوال ، به تناقض رسید ... حالت برعکس هم همینطور و در نهایت به این برسیم که f(n)=n

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

در مورد سوال اوّل شکلی که تو کشیدی هفت بخشه‌ها
من این تو نظرم بود که اگه بخواهیم حداقل تعداد بخش داشته باشیم باید هر بخشمون با حداقل یال به هم وصل شده باشه پس هر بخش یک درخت در نظر گرفتم
در واقع تعداد شاخه‌های ما محدوده و اگه بخواهیم حداقل تعداد بخش رو داشته باشیم حق دست و دلبازی نداریم
در مورد سوال دوم من فرض کردم f(n)>n و به تناقض رسیدم پس نتیجه گرفتم f(n)<=n کجای این صحبتم مشکل داره؟
در مورد اون سوال سخت من نیاز دارم که f(0)=0 فرض کنم ولی نمی‌دونم این رو باید اثبات کنم یا میشه همینطوری فرضش کرد یا اضلاً +R اصلاً شامل صفر هست؟

• شروع کننده موضوع

دهقان خلافکار128

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی دُ
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
نقره ریاضی 95
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از امـیـرحـسـیـن :
در مورد سوال اوّل شکلی که تو کشیدی هفت بخشه‌ها
من این تو نظرم بود که اگه بخواهیم حداقل تعداد بخش داشته باشیم باید هر بخشمون با حداقل یال به هم وصل شده باشه پس هر بخش یک درخت در نظر گرفتم
در واقع تعداد شاخه‌های ما محدوده و اگه بخواهیم حداقل تعداد بخش رو داشته باشیم حق دست و دلبازی نداریم
در مورد سوال دوم من فرض کردم f(n)>n و به تناقض رسیدم پس نتیجه گرفتم f(n)<=n کجای این صحبتم مشکل داره؟
در مورد اون سوال سخت من نیاز دارم که f(0)=0 فرض کنم ولی نمی‌دونم این رو باید اثبات کنم یا میشه همینطوری فرضش کرد یا اضلاً +R اصلاً شامل صفر هست؟
بذا اول دومی و سومی رو جواب بدم بعدا اولی رو هم بحث میکینیم ... :)
ببین تو دومی تو فرض کردی f(n)>n بعد نتیجه گرفتی که f(f(n))>f(n) خب این چرا درسته ؟ ما برای یه n میدونیم که f(n)>n حالا چون برای همه n ها نمیدونیم که درسته یا نه پس نمیتونیم بگیم که f(f(n))>f(n)
یعنی در اصل ما فقط میدونیم برا یه n خاص: f(n)>n اما نمیدونیم که تابع صعودی هست یا نه ... اگه صعودی باشه میتونیم اون نتیجه ای که گفتی رو بگیریم ! درست میگم ؟! :)
سومی : عاهان ... نه ... R+ میشه مجموعه اعداد حقیقی مثبت :)

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق

درسته من حالتی که تابع نزولی باشه در نظر نگرفتم که برای حل کردنش اگه تابع پوشا بود خیلی خوب میشد میگفتیم فرض می‍کنیم f(k)=1 بعدش f(k+1)<f(k)=1
و از اونجا که تابع از N به N هست f(k+1) نمی‌تونه مقدار بگیری پس به ازای هیچ n ما f(n)=1 نداریم پس شرط پوشا بودن نقض میشد الان که حرفی از پوشا بودن نزده اگه من بگم چون تابع یک به یک هست پس یا اکیداً صعودیه یا اکیداً نزولی که با اکیداً صعودی بودنش مسئله حل میشه ولی برای اکیداً نزولی بودنش شاید بشه اینطوری ازش فرار کرد ، بیام بگم f(1)=t بعدش بگم در مقدار تابع در 2 ، در بیشترین حالت خودش می‌تونهt-1 باشه یعنی f(2)=t-1 و f3 در بیشترین حالت خودش می‌تونه t-2 باشه و اگه به همین بریم جلو می‌رسیم که مقدار تابع در t در بیشترین حالت خودش 1 هست که با این حساب تابع در t+1 مقدار نداره پس هیچ t برای f1 پیدا نمیشه و ما نمی‌تونیم دامنمون رو پوشش بدیم که با این حساب شرط اکیداً نزولی بودن هم رد میشه [nb]البته خودم حس میکنم دارم به زور این شرط رو رد میکنم[/nb]
برای سوال سخت اگه من این شرط کنم که تابع f به ازای +ℝ+ ⟶ℝ باشه و به ازای 0 برابر با صفر باشه مشکلی پیش میاد؟
در واقع من یه فرض به فرضیات مسئله اضافه کردم بدون اینکه فرضیات قبلی نقض شده باشه و هر جوابی که الان بدست بیارم شامل جواب مسئله بدون اون فرض میشه (البته این تیکه آخر رو مطمئن نیستم :)) )

Kamand

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
کاشان
بچه ها من امسال می خوام المپیاد شرکت کنم.
ولی هچی نمودونم.

...ELINOR...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
آزاد مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
اینو کسی میتونه حل کنه؟
مرسی حل شد

آخرین ویرایش:

amirhosien

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
شهربابک
در شهر ما منابع المپیاد ریاضی موجود نیست از کجا پیدا کنم(بابت خرید باید هزینه ی زیادی صرف کنم آیا؟؟؟)

بالا