• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تغییر رشته

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی
ندیدم تاپیک مشابه ، اگه هست ادغام کنید

چیزی که من توی این سه سال دیدم نسبت به اون چیزی که فکر میکردم ، بیشتر بود در رابطه با تغییر رشته

اغلب هم از مهندسی اتفاق میفته

یعنی از رشته ی مهندسی به سایر رشته ها تغییر رشته میدن بچه ها و رتبه ی بعدی رو هم رشته های علوم پایه داره مث فیزیک و شیمی

دلیل عمده ش هم اینه که چشم بسته و بر اساس جو غالب جامعه ، بچه های ریاضی میرن سمت مهندسی ها و تجربی ها هم سرازیر میشن سمت پزشکی ، دندون و دارو و زمانی که پیش میرن تو این رشته ها میبینن علاقه یا استعداد لازم واسه این رشته ها رو ندارن

این درصورتیه که از نظر علوم انسانی ، یه فقر جدی رو داریم سپری میکنیم تو کشور

در واقع نیروی کار خبره و کافی رو داریم تو مهندسی و پزشکی ، اما یه مدیریت درست و حسابی و کارامد نداریم برای به کار گیری این منابع که خب این قسمت برمیگرده به مدیریت و علوم انسانی

دید خوبی هم نسبت به این گروه از رشته ها تو کشور وجود نداره غالبا اینطور میشه که اگر داوطلبی اون رشته های به اصطلاح تاپ رو نیورد ، اجبارا میره سراغ ادبیات و مدیریت و اقتصاد و ...

اگه دیدگاهی دارید اینجا بیان کنید و از وضعیت تغییر رشته تو دانشگاتون بگید

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ : تغییر رشته

تغییر رشته رو نمیدونم. ولی علوم پزشکیmph گذاشته که مدیریت بهداشت و سلامته تا مدیر هم تربیت کنه از بین علوم پزشکیا.

مبهم

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

من دانشجوی ترم 4 مهندسی نرم افزار شریفم و دو رقمی کشوری کنکور93.
راستشو بگم من دبیرستان عاشق هندسه و گسسته بودم و البته المپیاد شیمی هم قبول شدم من همه درسا رو دوست داشتم حتی زیست.ولی اون لحظه گفتم من کمی ریاضی رو بیشتر دوست دارم و بعدم میرم نرم افزار شریفو بعدم اپلای میکنم و گوگل و ناسا و این چیزا:( .... من شهرستانیم و این 4 ترم به قدری برام دوری از خانواده سخت بوده که تصور اینکه یه ماه از خانوادم دور باشمم محال محاله چه برسه به تموم عمرم و سر این مسئله که من آدم اپلای کردن نیستم کنار اومدم با خودم.از طرفی من دیگه عاشق نرم افزار نیستم این شریف لعنتی باعث میشه تو اگه عاشق درسیم باشی اونو معمولی ترین چیز دنیا میکنه برات....با این حرفا من فقط چون آدم درس خونیم دارم درس میخونم و تحمل میکنم نرم افزارو کسی که مث من داره مث سال کنکورش درس میخونه براش یک درصدم ممکن نیست که ایران بمونه و خودتون میدونید اینجا کجا و رویاهای من تو گوگل کجا ... و اینه که حالا میخوام اگه قراره ایران بمونم تهش یه استاد دانشگاه نباشم و تباه نشم میخوام تابستون طوری بخونم که انگار 96 کنکور تجربی دارم.و بعد آخر تابستون که 2.5ماه برای کنکور تجربی خوندم ببینم آیا درسای تجربی رو دوست دارم بیشتر یا این چیزایی که الان دارم تحملشون میکنم. و اینکه لااقل دیگه حرص و جوش آیندمو نمیخورم و ترس نتیجه نگرفتن تو ایرانو ندارم و دیگه آینده داروساز یا پزشک یا دندون پزشک معلوم و مقبوله. میخوام یه کفه ترازو بیستو یک سالگی دانشگاه رفتن به جای نوزده سالگیو فراموش کردن این دوسالو پزشک یا داروساز شدن و اون درسا رو خوندن باشه یه کفشم اپلایو هر شب و هر روز غم دوریو درسا روتحمل کردن باشه.
لطفا کمکم کنید بی نهایت نیاز به کمکتون دارم ممنونم.

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

من یه نمونه دارم از چیزی که میگین ... یه دندون پزشک خیلی خوب و معروف هست تو شهر ما که گویا قبلا عمران خونده و حتی تموم کرده ... بعد ازدواجش دیده کار پیدا نمیشه ...کنکور داده دندان پزشکی تهران قبول شده...حالا نمیدونم چطوری اما انگار دندان پزشکی تهران رو با دندان پزشکی تبریز یکی دیگه عوض کرده و شروع کرده به تحصیل ..حالا هم انقد پولدار و حرفه ای ...

a_mat_1995

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
اردبیل
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از مبهم :
من دانشجوی ترم 4 مهندسی نرم افزار شریفم و دو رقمی کشوری کنکور93.راستشو بگم من دبیرستان عاشق هندسه و گسسته بودم و البته المپیاد شیمی هم قبول شدم من همه درسا رو دوست داشتم حتی زیست.ولی اون لحظه گفتم من کمی ریاضی رو بیشتر دوست دارم و بعدم میرم نرم افزار شریفو بعدم اپلای میکنم و گوگل و ناسا و این چیزا:( .... من شهرستانیم و این 4 ترم به قدری برام دوری از خانواده سخت بوده که تصور اینکه یه ماه از خانوادم دور باشمم محال محاله چه برسه به تموم عمرم و سر این مسئله که من آدم اپلای کردن نیستم کنار اومدم با خودم.از طرفی من دیگه عاشق نرم افزار نیستم این شریف لعنتی باعث میشه تو اگه عاشق درسیم باشی اونو معمولی ترین چیز دنیا میکنه برات....با این حرفا من فقط چون آدم درس خونیم دارم درس میخونم و تحمل میکنم نرم افزارو کسی که مث من داره مث سال کنکورش درس میخونه براش یک درصدم ممکن نیست که ایران بمونه و خودتون میدونید اینجا کجا و رویاهای من تو گوگل کجا ... و اینه که حالا میخوام اگه قراره ایران بمونم تهش یه استاد دانشگاه نباشم و تباه نشم میخوام تابستون طوری بخونم که انگار 96 کنکور تجربی دارم.و بعد آخر تابستون که 2.5ماه برای کنکور تجربی خوندم ببینم آیا درسای تجربی رو دوست دارم بیشتر یا این چیزایی که الان دارم تحملشون میکنم. و اینکه لااقل دیگه حرص و جوش آیندمو نمیخورم و ترس نتیجه نگرفتن تو ایرانو ندارم و دیگه آینده داروساز یا پزشک یا دندون پزشک معلوم و مقبوله. میخوام یه کفه ترازو بیستو یک سالگی دانشگاه رفتن به جای نوزده سالگیو فراموش کردن این دوسالو پزشک یا داروساز شدن و اون درسا رو خوندن باشه یه کفشم اپلایو هر شب و هر روز غم دوریو درسا روتحمل کردن باشه.لطفا کمکم کنید بی نهایت نیاز به کمکتون دارم ممنونم.
سلام
- اول هدفتون رو مشخص کنید بعد تصمیم بگیرید!
- رویای ناسا و گوگل چی داشت که حالا که نمخوایید برید اونجا با دندون پزشکی میشه بهش برسید؟
- اگه به کاری که میکنید علاقه داشته باشید، پول و موقعیت اجتماعی و از همه مهم تر احساس رضایت از زندگی میاد پشت سرش؛ ولی با پول و موقعیت اجتماعی لزوما به علاقه و احساس رضایت از زندگی نمیشه رسید.

مبهم

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

به نقل از امیـــ ع ـــر :
سلام
- اول هدفتون رو مشخص کنید بعد تصمیم بگیرید!
- رویای ناسا و گوگل چی داشت که حالا که نمخوایید برید اونجا با دندون پزشکی میشه بهش برسید؟
- اگه به کاری که میکنید علاقه داشته باشید، پول و موقعیت اجتماعی و از همه مهم تر احساس رضایت از زندگی میاد پشت سرش؛ ولی با پول و موقعیت اجتماعی لزوما به علاقه و احساس رضایت از زندگی نمیشه رسید.
هدف درسیم اینه که هر کاری رو انجام بدم که خیلی دوسش دارم از سر علاقم بوده که اومدم ریاضی. ولی از وقتی وارد دانشگاه شدم دیدم دوست ندارم رشتمو 4 ترم به خودم مهلت دادم ولی نتیجه ای نداد.رشته های دیگه شریفو شناختم ولی دیدم همین نرم افزار برام قابل تحمل تره. دندون پزشکی جایگزین گوگل و ناسا نیست هیچ چیز جایگزین اونا نیست. انتخاب الان بین بد و بدتره. یه انتخاب تحمل نرم افزار تا 6 سال ونهایتا هم عدم علاقه به بازار کارش در ایران برای منه یه انتخاب همون راه تجربی برای 2.5 ماه تابستون و بعد تصمیم گیری که بیشتر حاضر به تحمل کدومشون هستم تجربی یا همین راه و علاقه بیشتر به بازار کار آینده ی تجربی و یه راهم که تحمل همین نرم افزار و اپلای کردنی که خییییلی برام زجر آوره.
جمله آخرتون واسه کسیه که عاشق نرم افزاره ولی دلش موقعیت دندون پزشکو میخواد تو ایران نه منی که همین نرم افزارم دارم تحمل میکنم(که دانشگاه و جوش هم الحق کم نذاشته واسه بی علاقه کردنم که به هرحال الان و اینجا تحملش میکنم چون درس خونم صرفا)

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

به نظر من مشکل اصلی شما دوری از خانوادست و فشارهای روانی باعث میشه از همه چی خسته و متنفر بشید. رشته تجربی هم یه چیز دیگست کلا! کلا حفظیات و کتاب های پر از اسم های مختلف و ... اصلا زمین تا آسمون فرق میکنه با نرم افزار. مورد سراغ دارم که بعد مهندسیشون رفتن پزشکی. ولی به نظر میاد شما کلا هیچ ایده ای نداری چیکار کنی !

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از مبهم :
من دانشجوی ترم 4 مهندسی نرم افزار شریفم و دو رقمی کشوری کنکور93.
راستشو بگم من دبیرستان عاشق هندسه و گسسته بودم و البته المپیاد شیمی هم قبول شدم من همه درسا رو دوست داشتم حتی زیست.ولی اون لحظه گفتم من کمی ریاضی رو بیشتر دوست دارم و بعدم میرم نرم افزار شریفو بعدم اپلای میکنم و گوگل و ناسا و این چیزا:( .... من شهرستانیم و این 4 ترم به قدری برام دوری از خانواده سخت بوده که تصور اینکه یه ماه از خانوادم دور باشمم محال محاله چه برسه به تموم عمرم و سر این مسئله که من آدم اپلای کردن نیستم کنار اومدم با خودم.از طرفی من دیگه عاشق نرم افزار نیستم این شریف لعنتی باعث میشه تو اگه عاشق درسیم باشی اونو معمولی ترین چیز دنیا میکنه برات....با این حرفا من فقط چون آدم درس خونیم دارم درس میخونم و تحمل میکنم نرم افزارو کسی که مث من داره مث سال کنکورش درس میخونه براش یک درصدم ممکن نیست که ایران بمونه و خودتون میدونید اینجا کجا و رویاهای من تو گوگل کجا ... و اینه که حالا میخوام اگه قراره ایران بمونم تهش یه استاد دانشگاه نباشم و تباه نشم میخوام تابستون طوری بخونم که انگار 96 کنکور تجربی دارم.و بعد آخر تابستون که 2.5ماه برای کنکور تجربی خوندم ببینم آیا درسای تجربی رو دوست دارم بیشتر یا این چیزایی که الان دارم تحملشون میکنم. و اینکه لااقل دیگه حرص و جوش آیندمو نمیخورم و ترس نتیجه نگرفتن تو ایرانو ندارم و دیگه آینده داروساز یا پزشک یا دندون پزشک معلوم و مقبوله. میخوام یه کفه ترازو بیستو یک سالگی دانشگاه رفتن به جای نوزده سالگیو فراموش کردن این دوسالو پزشک یا داروساز شدن و اون درسا رو خوندن باشه یه کفشم اپلایو هر شب و هر روز غم دوریو درسا روتحمل کردن باشه.
لطفا کمکم کنید بی نهایت نیاز به کمکتون دارم ممنونم.
سلام.

من فقط یه چیزی بگم. قبلا یه پزشک متخصص بهم گفته بود که اگه پزشکی رو دوست داشته باشی برات میشه بهترین رشته ی دنیا و اگه به خاطر پول و موقعیت اجتماعی پزشکی بخونی برات زجرآورترین رشته ست.
درک نمیکردم یعنی چی، ولی بعد یک ترم واقعا میبینم همینطوری ه. تنها چیزی که باعث شده انگیزه بگیرم و همین ترم اولی نمونم (چون واقعا از نظر درسی موندم! :| ) علاقه ای ه که به درسهاش دارم. یعنی درسها رو میخونم چون دوست دارم و انتخاب دیگه م هم یه جورایی تهش همین درسها میشدن و راضی ام. خلاصه اینکه اگه علاقه ای نداشته باشید واقعا وارد این رشته ها نشید! البته من خودمم تقریبا با بی میلی انتخاب کردم وچون با رشته های دیگه نمیتونستم کنار بیام اومدم این رشته ولی بعدا دیدم همونی بود که میخواستم! (لااقل در این ترم اول که همون بود!) هرچند از دوستان سال بالایی هم بهم گفته بود : پزشکی طوری عمیق ه که هیچ وقت دلت نمیخواد ازش بیای بیرون!
(من خودم بعد امتحان عملی بافت م رفتم سرغ مسئول آموزش که بببینم چطور میشه تغییر رشته داد به دندان :D ولی بعدا که از جو امتحان اومدم بیرون خجالت کشیدم از کارم! :D )

یه چیزی هم راجع به دوری، درکتون میکنم. منم رتبه م دانشگاه ایران میرسید ولی تبریز رو اول زدم به خاطر خانواده. با این که همه ش حدود 2 ساعت راه ه ولی باز هم همین دوری کم هم واقعا اذیتم میکنه. طوری که اگه هر هفته یا دو هفته یه بار برنمیگشتم خونه واقعا اوضاع بدی میشد برام! شاید اگه امکانش باشه زود زود خانواده تون رو ببینید شرایط بهتر بشه.

+ راجع به دارو و دندان نظری ندارم. ولی میبینم بچه های دندان خیلی راحت ن از نظر درسی. از نظر شغلی ولی نمیدونم سلیقه تون چیه.

مبهم

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

به نقل از میم ح میم دال :
به نظر من مشکل اصلی شما دوری از خانوادست و فشارهای روانی باعث میشه از همه چی خسته و متنفر بشید. رشته تجربی هم یه چیز دیگست کلا! کلا حفظیات و کتاب های پر از اسم های مختلف و ... اصلا زمین تا آسمون فرق میکنه با نرم افزار. مورد سراغ دارم که بعد مهندسیشون رفتن پزشکی. ولی به نظر میاد شما کلا هیچ ایده ای نداری چیکار کنی !
دوري از خانواده درسته و چون امتحانش كردم دلم نميخواد تا آخر عمر اين حس دلتنگيو با خودم حمل!كنم.
خب چيزاي زيادي بوده كه منو خسته كرده و در صدرشون جو وحشتناك و افتضاح شريف بود و بعدم همين دوري و درساي خيلي سخت كه نتيجتا من رو يه آدمي كرده كه چون درس خونم درس ميخونم.
بعدم صرفا ميخوام احتمالا دو ماهو نيم تابستونو يه فرصت به خودم بدم و زيست بخونم ببينم ميزان علاقم چه قدره و حاضرم چي رو تحمل كنم. كه باز بايد بعد امتحانام بررسي شه اين مسئله.

مبهم

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

به نقل از نورا. :
سلام.

من فقط یه چیزی بگم. قبلا یه پزشک متخصص بهم گفته بود که اگه پزشکی رو دوست داشته باشی برات میشه بهترین رشته ی دنیا و اگه به خاطر پول و موقعیت اجتماعی پزشکی بخونی برات زجرآورترین رشته ست.
درک نمیکردم یعنی چی، ولی بعد یک ترم واقعا میبینم همینطوری ه. تنها چیزی که باعث شده انگیزه بگیرم و همین ترم اولی نمونم (چون واقعا از نظر درسی موندم! :| ) علاقه ای ه که به درسهاش دارم. یعنی درسها رو میخونم چون دوست دارم و انتخاب دیگه م هم یه جورایی تهش همین درسها میشدن و راضی ام. خلاصه اینکه اگه علاقه ای نداشته باشید واقعا وارد این رشته ها نشید! البته من خودمم تقریبا با بی میلی انتخاب کردم وچون با رشته های دیگه نمیتونستم کنار بیام اومدم این رشته ولی بعدا دیدم همونی بود که میخواستم! (لااقل در این ترم اول که همون بود!) هرچند از دوستان سال بالایی هم بهم گفته بود : پزشکی طوری عمیق ه که هیچ وقت دلت نمیخواد ازش بیای بیرون!
(من خودم بعد امتحان عملی بافت م رفتم سرغ مسئول آموزش که بببینم چطور میشه تغییر رشته داد به دندان :D ولی بعدا که از جو امتحان اومدم بیرون خجالت کشیدم از کارم! :D )

یه چیزی هم راجع به دوری، درکتون میکنم. منم رتبه م دانشگاه ایران میرسید ولی تبریز رو اول زدم به خاطر خانواده. با این که همه ش حدود 2 ساعت راه ه ولی باز هم همین دوری کم هم واقعا اذیتم میکنه. طوری که اگه هر هفته یا دو هفته یه بار برنمیگشتم خونه واقعا اوضاع بدی میشد برام! شاید اگه امکانش باشه زود زود خانواده تون رو ببینید شرایط بهتر بشه.

+ راجع به دارو و دندان نظری ندارم. ولی میبینم بچه های دندان خیلی راحت ن از نظر درسی. از نظر شغلی ولی نمیدونم سلیقه تون چیه.

خيلي ممنون از راهنمايياتون:)
كاملا درسته بايد اين تابستون ببينم حالا كه علاقه اي به نرم افزار ندارم،زيست رو امتحان كنم و علاقمو بررسي كنم ببينم آدم كدوم راه هستم.

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از pq :
قانون جدیدی که شنیدم اینه که معدل دوره کارشناسی تون اگه خوب باشه و رشته دبیرستانتون ریاضی باشه؛ می تونید ارشدتون رو تو رشته های علوم تجربی بگذرونید.
البته همین الان به وفور پزشک فارق التحصیل می شن و واقعا مشخص نیست هدفشون چیه از این کار برای دانشجویی که واحدهای متفاوت تری رو گذرونده.
این خبر احتمال درست بودنش زیاده چون چند نفر در حال اقدام هستن؛ اگه لینک پیدا کردم می ذارم.
خوب پزشکی، دندان و داروسازی دکتری عمومی هستن، به عنوان کارشناسی ارشد صرفا میتونن رشته هایی برن که کارشناسی بوده. پس ارتباطی به میزان فارغ التحصیلان پزشکی نداره.

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

رشته هایه بجز دندان دارو پزشکی اشباع نیستن هیچکدوم مردم همه میخوان اون سه تا رشته رو بخون که باید کنکور بدن و اون همه زیست رو بخونن
این قانون برا رشته هاییه که کارشناسی ان

مبهم

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان

این قانونی که میگید رو من اصن فکر نمیکنم وجود داشته باشه چونکه معدل دانشجوهای دانشگاه های مختلف اصلا و ابدا با هم قابل مقایسه نیست اصن و بعدم اینکه سه رشته اصلی تجربی خواهان خیلی زیادی داره و یه معیار واحد برای ورود بهش باید وجود داشته باشه نه اینکه عده ای بی کنکور بیان خب اینطوری کسایی که میخوان برن رشته های خوب تجربی و نمیتوننبدون خوندن زیست و بدون کنکور اصن 4سال تو بعضی دانشگاه های آزاد که راحت میگیرن با معدل بالا مهندسیشونو میگیرن و میرن پزشکی پس واضحا غیر ممکنه.

ستاره

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
فیزیک

من فک میکردم فیزیک دوس دارم اما انگار اشتباه انتخاب کردم. چیکار کنم بنظرتون؟؟ :(( :(( :(( :((

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

به نقل از ستاره :
من فک میکردم فیزیک دوس دارم اما انگار اشتباه انتخاب کردم. چیکار کنم بنظرتون؟؟ :(( :(( :(( :((
سال چندمی؟ دانشگاه تهرانی؟

ستاره

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
فیزیک

ترم2.
نه دانشگاه رجایی تهران.

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

الان مشکلت با فیزیک چیه؟ هنوز به درس های اصلی نرسیدی خب! الان کمی قضاوت راجع به دوست داشتن نداشتن زوده.
شرایط تغییر رشته دانشگاهتون رو دیدی؟ داری شرایطش رو؟ تو سایت دانشگاهتون سرچ کن ببین.

sanaph

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
شریف

ببخشید نمیدونستم کجا بپرسم اینو.
کسی که الان دانشجوئه و دبیرستان ریاضی خونده.برای کنکور تجربی باید دیپلمشو هم بگیره؟بعد برای سربازیش چی میشه اگه قرار باشه انصراف بده و برای کنکور بخونه؟کسی اطلاعی داره؟

بالا