• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و بحث‌های عمومی در مورد انتخاب رشته

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
مهندسی کامپیوتر یا علوم کامپیوتر؟
مهندسی کامپیوتر و بعدش علوم کامپیوتر
با فاصله زیاد از بقیه رشته های ریاضی جلوترن. هم تو اپلای هم کار هم درآمد هم پیشرفت.

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی
رشته دانشگاه
آمار. :دی
با فاصله زیاد از بقیه رشته های ریاضی جلوترن. هم تو اپلای هم کار هم درآمد هم پیشرفت.
علوم کامپیوتر تهران هم نیاین به درد نمیخوره شریف خیلی خیلی بهتره برای اپلای. امیرکبیر هم اینطوری که من شنیدم خوب اپلای کردن بچه‌ها.

(در کل اوصیکم به شریف و فنی تهران)

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
سلام لطفا اگه سوالی در مورد بیوتک داشتید پ.خ ندید چون قابلیت وویس نداره و من حال تایپ ندارم. :|
براتون یک وویس جامع ضبط می‌کنم میذارم.;;)

solo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
گرندلاین
سال فارغ التحصیلی
1399
علوم کامپیوتر تهران هم نیاین به درد نمیخوره شریف خیلی خیلی بهتره برای اپلای. امیرکبیر هم اینطوری که من شنیدم خوب اپلای کردن بچه‌ها.

(در کل اوصیکم به شریف و فنی تهران)
خواجه نصیر برای مهندسی کامپیوتر چطوره؟
شریف و امیرکبیر خیلی بالا میخوان

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
مکانیک یا هوافضا؟
طبیعتا در ایران مکانیک. شاخه‌های بیشتر هم برای درس و ریسرچ، بازار کار بیشتر و هم زمینه مناسب برای اپلای. همچنین جو مناسب برای درس خوندن در دانشگاه.

solo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
گرندلاین
سال فارغ التحصیلی
1399
بهشتی می رسونی؟
محدوده قبولی احتمالیشو نتونستم تو سایتا پیدا کنم، ولی فکر نکنم برسونم
خواجه نصیر و علم و صنعت محتمل تره که علم‌و صنعت رو همون‌اول حذف کردم، مونده خواجه نصیر

sepeedar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
محدوده قبولی احتمالیشو نتونستم تو سایتا پیدا کنم، ولی فکر نکنم برسونم
خواجه نصیر و علم و صنعت محتمل تره که علم‌و صنعت رو همون‌اول حذف کردم، مونده خواجه نصیر
من خواجه نصیریم ولی برق میتونم نه کامپیوتر
به نظرم کامپیوتر خواجه نصیر اونقدر از نظر استاد قوی نیست
و استادای که داره اکثرا رشته خودشون برق بوده و از دانشکده برق منتقل شدن به کامپیوتر
جو خواجه نصیر کلا خوب نیست
زیادی جای کوچیکیه
و از نظر اپلای هم من فقط یکی دو نفر رو شنیدم که مستقیما از کامپیوتر خواجه اپلای کنن
بقیه یا کاری بوده یا رفتن دوره های خفن و رزومه قوی جمع کردن تونستن برن
و خواجه نصیر از نظر فعالیت‌های دانشجویی هم فقیره واقعا
اگر این ملاکا براتون
ولی در مورد کار اوضاع بهتره
اکثرا شغل های خوبی دارن در دوران دانشجویی
البته در مورد بهشتی یا خواجه نصیر دانشگاهای صنعتی به طور کلی یه برتری به دانشگاهای غیرصنعتی دارن
من اگه جای شما بودم یکم به دانشگاه اهمیت بیشتری میدادم

• لایک
امتیازات: reyna

atriya

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1399
بچه ها چندتا سوال از بچه های فیزیک تهران و بهشتی دارم...کسی هست؟

solo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
گرندلاین
سال فارغ التحصیلی
1399
چرا؟؟؟؟
واقعا کامپ علم و صنعت خوبه!
۱. جو مذهبی
۲. به اندازه بقیه دانشگاهای تهران خوب نیست

یعنی بهتره که رشته رو به دانشگاه ترجیح بدم؟
میتونم مکانیک تهران یا امیر کبیر برم یا کامپیوتر خواجه نصیر
علوم کامپیوتر یکم ترسناکه، از لحاظ بازار کار ایرانش میگم

مهدی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه‌حلی
شهر
تهران
مدال المپیاد
کامپیوتر
دانشگاه
دانشگاه تهران. :دی
رشته دانشگاه
آمار. :دی
راستش مکانیک تهران یا امیرکبیر واقعاً خوبن. آرش هاشمی مکانیک امیرکبیره ازون بهتر می‌تونی بپرسی ولی راستش فرق مکانیک و کامپیوتر خیلی زیاده. به نظرم باید ببینی دوست داری مکانیک رو یا نه.

armin_att

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهر ری
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
تقریبا برق
۱. جو مذهبی
۲. به اندازه بقیه دانشگاهای تهران خوب نیست
خب مختاری خودت ولی چطور کامپ خواجه نصیر رو به علموص ترجیح میدی؟؟
داری اشتباه میکنیا...

میتونم مکانیک تهران یا امیر کبیر برم یا کامپیوتر خواجه نصیر
علوم کامپیوتر یکم ترسناکه، از لحاظ بازار کار ایرانش میگم
مکانیک و کامپیوتر خیلی خیلی فرق دارن ، اول بشین تصمیم بگیر کدوم رو دوست داری
علوم کامپیوتر هم بازار کارش خوبه ، برای کارفرما مهم نیست که مهندسی کامپیوتر خوندی یا علوم کامپیوتر...
مهارت هات رو نگاه میکنن
وضع علوم بهتر هم خواهد شد تا چند سال دیگه

آخرین ویرایش:

ای فر

کاربر حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
همینجا
سال فارغ التحصیلی
1398
بچه هایی که در مورد بیوتکنولوژی پرسیده بودین ،این پیج رو ببینید
@Biotechnetwork
تا حدودی در مورد دانشگاه ها و خود رشته و اینده کاری و نوع فعالیت ها و... توضیحات دادن ...

آخرین ویرایش:

Sarvenaz_H

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساوه
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
سلام من بعد عمری اومدم اینجا دوباره. خب میخواستم بگم تو ریاضی رتبم 425 شد و اینکه منم کامپیوتر میخوام :D و بهشتی رو شاید بیارم. یعنی اخرین رتبه ای که گرفته حدود 450 بوده که با یکم بدبیاری شاید نتونم. الان از کلی بچه ها پرسیدم ولی نتونستم به نتیجه ای برسم. من عمران شریف یا صنایع تهرانو همچین چیزایی رو میارم، میخوام بدونم به نظرتون - زیادم نظر نه، اطلاعات دقیق میخوام :D - منطقیه که برم این رشته ها رو و تغییر بدم به مهندسی کامپیوتر؟ یا اصلا احتمالش هست و یا اونقدر سخته که بهتره فکرشو نکنم و به کامپیوتر بهشتی راضی شم؟ و اینکه من قطعا میخوام اپلای هم بکنم و به نظرتون باز، این فرایند تغییر رشته وقتم رو نمیگیره؟ ممنون میشم یه جواب کامل و جامع بدین چون انتخاب رشته از رگ گردن بهمون نزدیکتره :( بی زحمت به طور دقیق در مورد تغییر رشته توی سه تا دانشگاه اول توضیح بدین و بگین کسیو میشناسین که این کارو کرده باشه یا نه؟ مرسی x:

solo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
گرندلاین
سال فارغ التحصیلی
1399
مکانیک و کامپیوتر خیلی خیلی فرق دارن ، اول بشین تصمیم بگیر کدوم رو دوست داری
متفاوت هستن ولی متضاد نیستن که دوست داشتن یکی به معنی دوست نداشتن اون یکی باشه! کامپیوتر دوست دارم ولی باید دانشگاهش خوب باشه یا نه؟
علموص محدود کننده نیست؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
سلام من بعد عمری اومدم اینجا دوباره. خب میخواستم بگم تو ریاضی رتبم 425 شد و اینکه منم کامپیوتر میخوام :D و بهشتی رو شاید بیارم. یعنی اخرین رتبه ای که گرفته حدود 450 بوده که با یکم بدبیاری شاید نتونم. الان از کلی بچه ها پرسیدم ولی نتونستم به نتیجه ای برسم. من عمران شریف یا صنایع تهرانو همچین چیزایی رو میارم، میخوام بدونم به نظرتون - زیادم نظر نه، اطلاعات دقیق میخوام :D - منطقیه که برم این رشته ها رو و تغییر بدم به مهندسی کامپیوتر؟ یا اصلا احتمالش هست و یا اونقدر سخته که بهتره فکرشو نکنم و به کامپیوتر بهشتی راضی شم؟ و اینکه من قطعا میخوام اپلای هم بکنم و به نظرتون باز، این فرایند تغییر رشته وقتم رو نمیگیره؟ ممنون میشم یه جواب کامل و جامع بدین چون انتخاب رشته از رگ گردن بهمون نزدیکتره :( بی زحمت به طور دقیق در مورد تغییر رشته توی سه تا دانشگاه اول توضیح بدین و بگین کسیو میشناسین که این کارو کرده باشه یا نه؟ مرسی x:
من باشم علوم کامپیوتر شریف میخونم. هم کامپیوتر رو دارم هم برند شریف رو. هم درآمد خوبش هم اپلای راحت‌ترش.

Mahdich

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی 3
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
تغییر رشته توی دانشگاه تهران چیز روال هست. مثلا از دانشکده مکانیک ورودی ما، آخر سال اول فکر کنم 5 6 نفر رفتن کامپیوتر. (البته اونروز دیدم یکی نوشته بود جدیدا سخت تر میگیرن، بازم نمیدونم. بعید میدونم اگر نمره بالایی بگیره کسی، مخالفت کنن. تو فنی ها مینیمم برای تغییر رشته 17 عه، ولی مثلا یکی 18.5 باشه بعیده قبولش نکنن). و حتی بودن کسایی که با رتبه 1000 و اونطرفا علوم مهندسی و نقشه برداری اینا قبول شدن و تغییر رشته دادن به برق و مکانیک و کامپیوتر. ولی شرطش اینه که سال اول رو تلاش کنی. به قول یه معلمی داشتیم میگفت اندازه کنکور ادم تو دانشگاه بخونه که علامه میشه. ولی یه کم کمتر باید کار کنی و نیفتی تو جو رفیق بازی بیش از حد و کافه و سینما رفتن "افراطی". (حالا با جو کرونا البته خیلی موضوعیت نداره فعلا)
بعد اینکه رو علوم مهندسی هم فکر کن. اینا اوایلش درسای عمومی میخونن و بعدا یه خوشه انتخاب میکنن از یک مهندسی و کلاسای اونا رو میگذرونن. بعد تو کامپیوتر اگه به برنامه نویسی وبسایت و اپلیکیشن علاقه داری که همونجا میگن، ولی مثلا تو زمینه پردازش داده و استفاده تو بیزینس، الان تو صنایع خیلی باب شده و چیز جدیدیه.
در مورد وقتگیر بودن هم معمولا برنامه نویسی کامپیوتریا جداست و دانشگاه تهران فکر کنم مثلا 4 واحدی میگذرونن نسبت به سه واحدی ما. و ترم دوم یکی دو تا اختصاصی خودشونو دارن. ممکنه یه ترم (کمتر از یه ترم البته) عقب بیفتی. که این کاملا قابل جبرانه و هشت ترمه میشه تموم کرد. اتفاقا به نظرم بهتره احتمالا، چون بیفتی با بچه های ترم آف (کلاسایی که حالت اصلی ارائه میشه ترم آنه، ترم بعدش که مثلا یه سریا میفتن میخوان بردارن، ترم آفه) خیلی راحت تر نمره میگیری و معدل میبری بالا. نه ترمه هم تموم کنی که خیلی برا اپلای راحت تره تا هشت ترمه.
امیدوارم موفق باشی!

e.razi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
برای تغییر رشته امیرکبیر هم خیلی رواله و ما هر ترم یه حجم عظیمی رو داریم از نساجی و فلان و فلان میان کامپیوتر.
قانونشم دو ترم بالای 18 یا سه ترم بالای 17 عه.
ولی خب الان کلا دانشکده کامپیوترش خالی شده از استاد و مملو از دانشجو عه(از لحاظ فیزیکی هم کلا به فناست دانشکده) و شاید اون کیفیت تدریسی که از امیرکبیر انتظار میره رو نداشته باشه( الان این ترم 3 تا از استادای من دانشجو دکترا ان و بدون سابقه تدریس و استاد خیلی کمه)
کلا اینکه به امید تغییر رشته یه رشته ای رو زدن ریسک بزرگیه و ممکنه یه اتفاق کلا به فنا بده همه چیو. همینطور که قوانین امکان تغییرشون هم وجود داره.
خیلیم تحت تاثیر جو نباشید.مهندسی کامپیوتر به جز مدرکش از شما توانایی های دیگه ای رو هم میخوان و لزوما هم تو دانشگاه یادشون نمیگیرین.
من تحت تاثیر جو و اینکه رتبم به قضیه میخورد این رشته رو انتخاب کردم و تا اینجای کار خیلی اذیت شدم که شاید اگه برمیگشتم این انتخابو نمیکردم.

Sarvenaz_H

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساوه
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
تغییر رشته توی دانشگاه تهران چیز روال هست. مثلا از دانشکده مکانیک ورودی ما، آخر سال اول فکر کنم 5 6 نفر رفتن کامپیوتر. (البته اونروز دیدم یکی نوشته بود جدیدا سخت تر میگیرن، بازم نمیدونم. بعید میدونم اگر نمره بالایی بگیره کسی، مخالفت کنن. تو فنی ها مینیمم برای تغییر رشته 17 عه، ولی مثلا یکی 18.5 باشه بعیده قبولش نکنن). و حتی بودن کسایی که با رتبه 1000 و اونطرفا علوم مهندسی و نقشه برداری اینا قبول شدن و تغییر رشته دادن به برق و مکانیک و کامپیوتر. ولی شرطش اینه که سال اول رو تلاش کنی. به قول یه معلمی داشتیم میگفت اندازه کنکور ادم تو دانشگاه بخونه که علامه میشه. ولی یه کم کمتر باید کار کنی و نیفتی تو جو رفیق بازی بیش از حد و کافه و سینما رفتن "افراطی". (حالا با جو کرونا البته خیلی موضوعیت نداره فعلا)
بعد اینکه رو علوم مهندسی هم فکر کن. اینا اوایلش درسای عمومی میخونن و بعدا یه خوشه انتخاب میکنن از یک مهندسی و کلاسای اونا رو میگذرونن. بعد تو کامپیوتر اگه به برنامه نویسی وبسایت و اپلیکیشن علاقه داری که همونجا میگن، ولی مثلا تو زمینه پردازش داده و استفاده تو بیزینس، الان تو صنایع خیلی باب شده و چیز جدیدیه.
در مورد وقتگیر بودن هم معمولا برنامه نویسی کامپیوتریا جداست و دانشگاه تهران فکر کنم مثلا 4 واحدی میگذرونن نسبت به سه واحدی ما. و ترم دوم یکی دو تا اختصاصی خودشونو دارن. ممکنه یه ترم (کمتر از یه ترم البته) عقب بیفتی. که این کاملا قابل جبرانه و هشت ترمه میشه تموم کرد. اتفاقا به نظرم بهتره احتمالا، چون بیفتی با بچه های ترم آف (کلاسایی که حالت اصلی ارائه میشه ترم آنه، ترم بعدش که مثلا یه سریا میفتن میخوان بردارن، ترم آفه) خیلی راحت تر نمره میگیری و معدل میبری بالا. نه ترمه هم تموم کنی که خیلی برا اپلای راحت تره تا هشت ترمه.
امیدوارم موفق باشی!
خب من خیلی وقته که به کامپیوتر علاقه دارم و توی این زمینه بودم و الانم دارم یاد میگیرم و تحت تاثیر جو نیستم، و اینکه با درس خوندن هم مشکلی ندارم. پس به نظر خود شما، منطقی هست که مثلا عمران یا صنایع تهران رو بیام و بعد بخونم و تغییر بدم به کامپیوتر یا احتمالش زیاده که نشه و ارزش نداره؟ در مورد شریف چطور؟ و اینکه گفتین ولی بازم میشه بیشتر توضیح بدین راجب اون شرطه که میگه رتبه باید به اخرین قبولی بخوره و اینا :-?

بالا