• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و بحث‌های عمومی در مورد انتخاب رشته

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390
پاسخ : انتخاب رشته‌ی دانشگاهی

به نقل از ایمانــ :
مهندسی شیمی تهران بالاتره یا امیرکبیر؟

قبلن مهندسی پنروشیمی داشتیم ، الان فقط یه گرایش از م.شیمیه؟

محل کار مهندسای شیمی معمولن کجاست؟
مهندسی شیمی تهران بالاتره.اصلا قطب علمیِ م.شیمی هست.هیئت علمی قوی هم داره به نقل از بچه های م.شیمی. رتبه هم خب بهتر میخواد از امیرکبیر :)
ولی پلیمر امیرکبیر قوی تره. هرچند که باز هم تهران رتبه بهتری می خواد. چون اصولا بر اساس اولویت دانشگاه انتخاب می کنن آدم ها. مثلا عمران یا سخت افزار هم تهران بالاتره از شریف ولی خب شریف رتبه بهتری میخواد! در مورد پلیمر هم بین تهران و امیرکبیر همین مسئله صادقه .
ولی م.شیمی، تهران بهتره با اطمینان :)
به نقل از imank92 :
سلام :)
من که آخر به این نتیجه رسیدم ::
اگه نرم و سخت تا دانشگاه شهید بهشتی قبول نشدم(که طبیعتا نمیشم مگر به خاطر اینکه امسال یه 5 تایی زیاد کردن ظرفیت بهشتی رو :D ) اول می زنم علوم کامپیوتر تهران بعد نرم خواجه بعد علوم کامپیوتر امیرکبیر بعد سخت خواجه :)
من باز هم با اینکه تصمیمتون رو گرفتین یادآوری میکنم که تهران علوم کامپیوترش ضعیفه.بعد علوم کامپیوتر امیرکبیر یه حسنی نسبت به تهران داره و اون اینکه تو امیرکبیر خیلی راحته تقریبا تغییر رشته و تو فیسبوک چند نفر اومدن گفتن با یه کم تلاش و درس خوندن و انجام تکالیف، راحت تونستن معدل بالای 17 بیارن دو ترم اول و برن نرم افزار. ولی تو تهران اگر برید علوم کامپیوتر هیچ راهی برای تغییر رشته به فنی وجود نداره.
نمیگم بر اساس تغییر رشته انتخاب کنین و ریسک کنین برین امیرکبیر ها! ولی کلا اگر خودم بودم وقتی علوم کامپیوتر تهران هم چنگی به دل نمی زنه، مال امیرکبیر هم نمی زنه، امیرکبیر رو ترجیح می دادم و این شانس رو به خودم می دادم که بتونم به نرم افزار تغییر رشته بدم.
باز هم نظر شخصی خودم بود بعد از صحبت کردن با چند نفر تو امیرکبیر :)

این دو تارو ترکیب کنین لطفا X_X
×فاطمه: ترکیب شد. ؛؛)

imank92

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
مدال المپیاد
کامپیوتر مرحله دوم
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مدیریت مالی

به نقل از مهســـــــــــــا :
من باز هم با اینکه تصمیمتون رو گرفتین یادآوری میکنم که تهران علوم کامپیوترش ضعیفه.بعد علوم کامپیوتر امیرکبیر یه حسنی نسبت به تهران داره و اون اینکه تو امیرکبیر خیلی راحته تقریبا تغییر رشته و تو فیسبوک چند نفر اومدن گفتن با یه کم تلاش و درس خوندن و انجام تکالیف، راحت تونستن معدل بالای 17 بیارن دو ترم اول و برن نرم افزار. ولی تو تهران اگر برید علوم کامپیوتر هیچ راهی برای تغییر رشته به فنی وجود نداره.
نمیگم بر اساس تغییر رشته انتخاب کنین و ریسک کنین برین امیرکبیر ها! ولی کلا اگر خودم بودم وقتی علوم کامپیوتر تهران هم چنگی به دل نمی زنه، مال امیرکبیر هم نمی زنه، امیرکبیر رو ترجیح می دادم و این شانس رو به خودم می دادم که بتونم به نرم افزار تغییر رشته بدم.
باز هم نظر شخصی خودم بود بعد از صحبت کردن با چند نفر تو امیرکبیر :)
خیلی ممنون
خودمم تو همین فکر بودم تو فیس بوک هم همین رو سوال کردم و یکی همین جواب شما رو داده بود که با انجام تکالیف میشه تغیر رشته داد :D خداروشکر تند انتخاب رشته نکردم :)
بازم ممنون :)

F@hime

فهـــیمه
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی‌‌شیمی

من انتخاب اول و دومم رو م.شیمی شریف و تهران میزنم، برای انتخاب سومم نمیدونم کدوم یک از این چهار تا رو بزنم: پلیمر تهران، نفت تهران، شیمی امیرکبیر، پلیمر امیرکبیر

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از فهـــیمه :
من انتخاب اول و دومم رو م.شیمی شریف و تهران میزنم، برای انتخاب سومم نمیدونم کدوم یک از این چهار تا رو بزنم: پلیمر تهران، نفت تهران، شیمی امیرکبیر، پلیمر امیرکبیر
آقا من الان یه چیزی دیدم که محمد گذاشته بود تو فیسبوک: persian.iran.usembassy.gov/reshtehvisa.html
نمونه بعضی از رشته های تحصیلی که تقاضای ویزای تحصیلی آنها پذیرفته نمیشود در ذیل می آید:

مهندسی نفت؛

مدیریت مواد نفتی؛

دانش هسته ای؛

مهندسی هسته ای؛ یا،

رشته های مرتبط با انرژی هسته ای.

واسه همین اگه میخواید برید خب نفت رو شاید بهتره از انتخابهاتون حذف کنید(طبق این پیجه!)

بعد بین پلیمر تهران و م.شیمی امیرکبیر از اونجا که از نظر سطح علمی وکیفی امیرکبیر پلیمرش بهتره، به نظرم م.شیمی امیرکبیر رو بزنید بعدش (پلیمر تهران به نظرم اولویت نداره به م.شیمی امیرکبیر).

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر

نمیدونم چرا اینجوری شدم! به 5 6 تا رشته علاقه دارم! 6انتخاب اولم شریف ! 859 آی تی تهران نمیاره!نه؟

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

یه نکته رو گوشزد کنم برای دوستانی که میخان کامپیوتر و آیتی رو بزنن در مورد برتری های امیرکبیر نسبت به تهران؛ خب اکثرا تهران رو بالاتر میزنن و در حالت کلی هم به نظر من و خیلی از دوستان دیگه کار درستیه که تهران رو بالاتر از امیرکبیر بزنید، ولی یه سری موارد خاص هست که اینان:
1- در کارشناسی ارشد آیتی، از 4 گرایش رایج امیرکبیر سه تاش رو داره (شبکه، امنیت و تجارت) و تهران فقط چهارمی رو داره (فناوری اطلاعات) پس یه مزیت امیرکبیر بودن اینه که اگه کسی درسخونه و به زمینه هایی که تو ارشد در امیرکبیر ارائه میشه علاقه داره، این شانس رو داره که با قرار گرفتن جزو رنک های بالای رشته بدون کنکور به یکی از این رشته ها بره (ارشد بدون کنکور از دانشگاهی به دانشگاه دیگه هم امکان پذیره ولی ظرفیتش محدودتر و شرایطش سختتره)
2- رباتیک! امیرکبیر تنها دانشگاهیه که گرایش رباتیک رو در کارشناسی ارشد ارائه میده، بچه های کارشناسی هم در این زمینه فعالیتای زیادی دارن (نمونه اش حضور تیم های دانشگاه در مسابقه های مختلف ایران و جهان). پس دوستانی که به رباتیک علاقه مند هستند و کار کردند. اینم نکته رو هم در نظر داشته باشند

ویرایش: بعضی دوستان میگن قانون ارشد مستقیم حذف شده، بعضیا میگم حذف نشده. پس فعلا نمیشه به امید برگشتش انتخاب رشته کرد،پس شاید باید مورد ارشد مستقیم رو بیخیال شین (خودتون تحقیق کنین خبر بدین نتیجه رو):D ولی به هر حال ارائه شدن این رشته ها تو ارشد بازم یه امتیازه دیگه :P

farz

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
مدال المپیاد
مرحله اول شیمی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از شواليه سبز :
نمیدونم چرا اینجوری شدم! به 5 6 تا رشته علاقه دارم! 6انتخاب اولم شریف ! 859 آی تی تهران نمیاره!نه؟

جدا از علوم پایه ها با این رتبه فقط میشه مواد و صنایع شریف قبول شد :-" :)

• لایک
امتیازات: zmaa

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر

به نقل از فَــرز :
جدا از علوم پایه ها با این رتبه فقط میشه مواد و صنایع شریف قبول شد :-" :)
من که نمیخوام برم شریف!خواستم شدت دانشگاه محوری رو نشون بدم! گفتم تهران ! آیتی تهران نمیاره دیگه؟یا میاره؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از S@ene :
یه نکته رو گوشزد کنم برای دوستانی که میخان کامپیوتر و آیتی رو بزنن در مورد برتری های امیرکبیر نسبت به تهران؛ خب اکثرا تهران رو بالاتر میزنن و در حالت کلی هم به نظر من و خیلی از دوستان دیگه کار درستیه که تهران رو بالاتر از امیرکبیر بزنید، ولی یه سری موارد خاص هست که اینان:
1- در کارشناسی ارشد آیتی، از 4 گرایش رایج امیرکبیر سه تاش رو داره (شبکه، امنیت و تجارت) و تهران فقط چهارمی رو داره (فناوری اطلاعات) پس یه مزیت امیرکبیر بودن اینه که اگه کسی درسخونه و به زمینه هایی که تو ارشد در امیرکبیر ارائه میشه علاقه داره، این شانس رو داره که با قرار گرفتن جزو رنک های بالای رشته بدون کنکور به یکی از این رشته ها بره (ارشد بدون کنکور از دانشگاهی به دانشگاه دیگه هم امکان پذیره ولی ظرفیتش محدودتر و شرایطش سختتره)
2- رباتیک! امیرکبیر تنها دانشگاهیه که گرایش رباتیک رو در کارشناسی ارشد ارائه میده، بچه های کارشناسی هم در این زمینه فعالیتای زیادی دارن (نمونه اش حضور تیم های دانشگاه در مسابقه های مختلف ایران و جهان). پس دوستانی که به رباتیک علاقه مند هستند و کار کردند. اینم نکته رو هم در نظر داشته باشند
از ورودی 90 به بعد این قانون ارشد مستقیم بدون کنکور حذف شده ها

baseri

F@|-|!mEh
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نانو
دانشگاه
علوم پزشکی البرز

دوستان یه سوال داشتم ! کلا تو ایران چند تا دانشگاه بین المللی داریم ؟
اسمش + کجاس + چه رشته هایی داره ! ;))

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر

شما نمیدونین جواب سوال منو؟ عجله دارم آخه :)

p30v

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان

دوستان لطفا کمک کنین.این دفترچه رشته های بدون ازمون که تو سایت سنجشه رو دتنلود کردم باز نمیشه ببینین برا شمام همین طوره؟خواهشا تست کنه یکی :-ss

AraSh_HaShemi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اراک
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مکانیک

بچه ها این لیست نهایی انتخاب رشتمه(به مکانیک خیلی خیلی علاقه دارم جامداتش.هوافضا هم خیلی علاقه دارم ولی اینکه زدم اینجا 20 درصدش بخاطر اینه ارشد برم گرایش مکانیکی یا اینکه تغییر رشته بدم....بعد از اینا هم کامپیوتر...اون برق رو هم که زدم بخاطر اینکه از برق هم میشه رفت مکاترونیک زدمش رتبه هم 370 منطقه 2)

1-مکانیک تهران
2-مکانیک امیرکبیر
3-هوافضا امیرکبیر
4-هوافضا شریف
5-ساخت و تولید امیرکبیر
6-برق امیرکبیر
7-کامپیوتر دانشگاه تهران
8-مکانیک علم و صنعت

9-مکانیک خواجه نصیر
10-مکانیک صنعتی اصفهان

یه نظری بدید راجع به اونایی که قرمز کردم...جابجاشون کنم یا نه؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از شواليه سبز :
شما نمیدونین جواب سوال منو؟ عجله دارم آخه :)
واللا سال 90 ما بیشتر از رتبه 420 نداشتیم از منطقه2.ولی خب شما بومی این به هرحال و ظرفیت کامپیوتر و آی تی تهران هم یه ذره رفته بالا شاید یه وقت قبول بشین.
بعد سال پیش هم اینقدر کامپیوتر پرطرفدار نبوده که سال ما بوده.

farz

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
مدال المپیاد
مرحله اول شیمی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از شواليه سبز :
من که نمیخوام برم شریف!خواستم شدت دانشگاه محوری رو نشون بدم! گفتم تهران ! آیتی تهران نمیاره دیگه؟یا میاره؟

ببخشید من اشتباه متوجه شدم! :)
طهران رو که فک نکنم قبول بشین ولی امیرکبیر احتمالش زیادِ :-?

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از S@ene :

خب اگه قانون ارشد مستقیم حذف شده پس فعلا نمیشه به امید برگشتش انتخاب رشته کرد،پس مورد ارشد مستقیم رو بیخیال شین :D ولی به هر حال ارائه شدن این رشته ها تو ارشد بازم یه امتیازه دیگه :P

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر

به نقل از آرَش :
بچه ها این لیست نهایی انتخاب رشتمه(به مکانیک خیلی خیلی علاقه دارم جامداتش.هوافضا هم خیلی علاقه دارم ولی اینکه زدم اینجا 20 درصدش بخاطر اینه ارشد برم گرایش مکانیکی یا اینکه تغییر رشته بدم....بعد از اینا هم کامپیوتر...اون برق رو هم که زدم بخاطر اینکه از برق هم میشه رفت مکاترونیک زدمش رتبه هم 370 منطقه 2)

1-مکانیک تهران
2-مکانیک امیرکبیر
3-هوافضا امیرکبیر
4-هوافضا شریف
5-ساخت و تولید امیرکبیر
6-برق امیرکبیر
7-کامپیوتر دانشگاه تهران
8-مکانیک علم و صنعت

9-مکانیک خواجه نصیر
10-مکانیک صنعتی اصفهان

یه نظری بدید راجع به اونایی که قرمز کردم...جابجاشون کنم یا نه؟
انتخاب دومت قبولی 99درصد!
بین سه و چهار چون منم مثل توشک داشتم کودومو اول بزنم بگم. امیرکبیر بهتره از همه لحاظ! فقط اگه میخوای بری اونور شریف بهتره! گرچه بخاطررشتش کلا اونور رفتن سخته!
اگه برق علاقه نداری بیارش پایین تر! سختی برق رو با علاقه فقط میشه تحمل کرد!

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر

به نقل از S@ene :
خب اگه قانون ارشد مستقیم حذف شده پس فعلا نمیشه به امید برگشتش انتخاب رشته کرد،پس مورد ارشد مستقیم رو بیخیال شین :D ولی به هر حال ارائه شدن این رشته ها تو ارشد بازم یه امتیازه دیگه :P
تو همایش امسال امیرکبیرگفتن هست هنوز!

AraSh_HaShemi

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اراک
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مکانیک

به نقل از شواليه سبز :
بین سه و چهار چون منم مثل توشک داشتم کودومو اول بزنم بگم. امیرکبیر بهتره از همه لحاظ! فقط اگه میخوای بری اونور شریف بهتره! گرچه بخاطررشتش کلا اونور رفتن سخته!

آخه امیرکبیره لعنتی ظرفیتاشو آورده پایین
شاسگول اسم خودشم گذاشته قطب مکانیک
خوب اینکه آره امیرکبیر خیلی بهتره...منظورم کلا بین رشته ها+دانشگاهاش بود...
برق که به درساش علاقه دارم...به خودشم علاقه دارم.ولی نه اندازه بقیه رشته هایی که زدم...یجورایی برقو فقط به این دلیل گذاشتم که با اونم میشه رفت مکاترونیک(یکی از گرایش های اونه)

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از شواليه سبز :
تو همایش امسال امیرکبیرگفتن هست هنوز!

شوالیه سبز! مطمئنی؟ من پستای قبلی که گفته بودم میشه ارشد مستقیم رفت رو ویرایش کردم نوشتم نمیشه... برگردونمش حالت قبل؟

به نقل از شواليه سبز :
اون برق زیاد جابجا کردنش صرورتی نداره، چون خیلی بعیده با این ترتیب برق امیرکبیر قبول شی، ولی اگه علاقه نداری به برق برقای دیگه رو ببر پاییینتر.
در مورد هوافضا اطلاعاتی ندارم، اگه واقعا مطمئنی امیرکبیر بهتر از شریفه انتخاب رشته خوبیه

بالا