• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تجربیات قبلی ها از انتخاب رشته

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : تجربیات قبلی ها از انتخاب رشته

اینارو می‌خواستم توی پادکستی چیزی بگم ولی فک کردم نوشتنکی بهتر منظورو می‌رسونم.

شما واسه انتخاب رشته با هزارنفر ممکن ه مشورت کنین و هر کدوم یه سری گزاره‌ی صحیح و منطقی تحویلتون بدن، اما در نهایت استثنا همیشه هست و فک نکنین راه‌های قبل‌ترامتحان‌شده واسه شما هم بهترین نتیجه رو میاره. تازه بهترین انتخاب رو که کردین بازم احتمال این که بعدتر پشیمون شین هست به یک دلیل خیلی ساده، آدما عوض می‌شن. :]

موقع انتخاب رشته نگین پزشکی/دندون/دارو قبول شم هر شهری باشه می‌رم عادت می‌کنم بعد یه مدت. اون چیزی که بعد یه مدت ایجاد می‌شه اسمش عادت نیست، بی‌حسی ه. یعنی به یه مرحله‌ای می‌رسین که راه پیش نیست و راه پس هم خیلی دور ه لذا تصمیم می‌گیرین به شکل اکستریمی همه چیو دایورت کنین و چیزی - هم چیزای خوب خوش‌حال‌کننده و هم چیزای مزخرف - رو احساس نکنین. این خیلی با عادت فرق داره کسایی که دچارش شدن تایید می‌کنن. :‌‌)) اگه تهرانی هستین شهر کوچیک دور عذاب می‌شه براتون هفت سال. (مثال:گناباد) جز این که به کوچیک بودن محیط عادت ندارین اکثر شهرای کوچیک ایران بافت سنتی یا بعضن مذهبی دارن و معلوم نیست بتونین کنار بیاین باهاش. به غیر از اون در انتخاب چهار شهر قم-مشهد-یزد-اصفهان (به ترتیب) هم اگه بومیشون نیستین بسیار دقت کنین از ما گفتن بود. :‌‌‌‌‌‌)) (حتا بومی هم هستین و رتبه‌تون به جاهایی مثل تهران و کرج و شیراز یا دانشگاهای شمال می‌رسه بازم یکم دقت کنین :‌‌)) )

کسی اگه سهمیه المپیاد یا هیات علمی داره و در مورد انتخاب رشته‌شون سوالی داره می‌تونه بیاد من کامل براش توضیح بدم اینارم. :-تجربه

_.khakestari

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4d
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
بيوتك

يكي از آشناهاي ما رتبش هفصد اينا شده بود ، موقه انتخاب رشته دفترچه رو از يه دكه روزنامه فروشي گرفته بود و دفترچه ماله سال پيشش بود ، اين شد كه كد ها هم اشتباه بود و صنايع سمنان اورد بعدش هم با كلي بالا پايين تونست همونجا برق بخونه .
اينكه در هنگام خريد دفترچه به سال آن توجه نماييد.

pershia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان6
شهر
تهران
مدال المپیاد
نجوم
دانشگاه
UT\AUT
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از خاكستـــــــري :
يكي از آشناهاي ما رتبش هفصد اينا شده بود ، موقه انتخاب رشته دفترچه رو از يه دكه روزنامه فروشي گرفته بود و دفترچه ماله سال پيشش بود ، اين شد كه كد ها هم اشتباه بود و صنايع سمنان اورد بعدش هم با كلي بالا پايين تونست همونجا برق بخونه .
اينكه در هنگام خريد دفترچه به سال آن توجه نماييد.
خب وقتی کد رو وارد میکنن تو سایت میبینن که چه رشته و چه دانشگاهی رو زدن و آخر هم باز یه تاییدیه میفرسته! که باز میشه چک کرد :|

Noo$hin

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
تلگرام
اینستاگرام
حتما این ۶ص تاپیک رو بخونید، مطالب مهمی رو بچه ها گفتن...

برا انتخاب رشته نمیشه یه نسخه برا همه پیچید چون آدم ها و معیارهاشون باهم متفاوته....بستگی به اولویت بندی هر فرد دارد و مثلا من بیشتر از رشته به این فکر بودم که چون آدم تنبلیم و خونه رو با هیچ جا عوض نمیکنم و حتی به خاطر وسواس تو هتل هم راحت نیستم و قدری فوبیا جاده و هواپیما دارم در حدی که قبل هر سفر به وصیتنامه فکر میکنم!!! ، اصلا به خودم زحمت ندادم که به خاطر رشته مورد علاقم حتی تا کرج هم برم... الان از این تصمیمم راضیم، چون الویتم اون زمان راحتیم بود.
کلا من پزشکی و دندون و بعد دارو های تهران رو پشت سر هم ردیف کردم که این کارم اشتباه بود...۵ واحد که بیوشیمی دادم و وقتی تو آزمون علوم پایه کلا بیوشیمی رو گذاشتم کنار و نخوندم،فهمیدم که چه خطری_دارو_ از بیخ گوشم گذشته. کلا به خاطر اینکه دوست داشتم برم تو کار تحقیقات و یه دارو خفن درست کنم میخواستم برم دارو اما تازه الان واقعیت هاشو فهمیدم، پس زیاد رویاپردازی نکنید و واقع بین باشید. یه نگاه به واحدهایی که تو اون رشته باید بخونید،بندازید... تا موقع امتحانا یا کلاسای چند ساعته به خودتون بد و بیراه نگید.

بعضیا هم برخلاف من کلا فقط پزشکی ها یا فقط دندون های همه شهرها رو ردیف میکنند پشت سر هم...

توی رشته هایی که با کار کردن و عمل کردن گره خورده مثل علوم پزشکی یا مهندسی صرفا علاقه ملاک نیست.
من فقط پزشکی دوست داشتم یا بهتر بگم فقط به اون فکر میکردم...اما وقتی وارد دندون شدم به اونم علاقه مند شدم...شاید اگه موقع انتخاب رشته رو این رشته تحقیق میکردم انتخاب اولم میشد. اگه میرفتم پزشکی هدف نهایی_تخصص_ نداشتم و نهایت علاقه ام برا رزیدنتی طب اورژانس و روانپزشکی بود که بنا به ماهیتشون یا حرف مردم امیدی نداشتم سراغ علاقه ام برم. اما تو دندون واقعا برای جراحی فک و صورت میمیرم. پس به تخصص و همین طور ریاضیا به گرایش فکر کنید، نگید کو تا اون موقع...
و
علاقه مهمه اما شاید عدم علاقه ما به یه رشته عدم آگاهی از اون باشه.

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
من تجربم خیلی کوتاهه،یک طوری انتخاب رشته نکنید که بگید کاش انتخاب مثلا 6 ام رو نیارم ولی 9م رو بیارم! :‌|
خلاصه که اگر نهمی رو بیشتر دوست داری زودتر بزن! :/

انتخاب رشته‌م یک طوریه که علاوه بر دعا کردن برای اینکه یک سری انتخاب هامو قبول شم ، باید دعا کنم یک سری هاشو قبول نشم :‌‌))

نارنجی

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز۱
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
یک کاری که من کردم این بود که نشستم رشته و دانشگاه رو نوشتم و جلوش ی سری فیلد مثل علاقه و بازار کار و خودشهر و خوابگاه و ... نوشتم به این فیلدا نمره دادم بعضا برای بعضی از فیلدام ضریب گذاشته بودم اخرش نمره هر گزینه بیشتر بود اوردمش جلوتر .
شاید این روش ترتیب خیلی درستی ام حتی بتون نده ولی یک عالم از سردرگمی هاتون رو کم میکنه .

shima.

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
95
از زیبایی‌های انتخاب رشته بگم براتون که انتخاب اولم رو نیاوردم درحالیکه رتبه‌م با آخرین نفری که سال قبلش بدون هیچ سهمیه‌ای قبول شده بود، مقدارناچیزی فاصله داشت، و در مقابل اون انتخابی قبول شدم که باتوجه به رتبه‌های کانون سال قبلش، چارصدتا فاصله داشتم. :‌))
دقیقا همون انتخابی که مشاورم پرسید جلوتر یا عقب‌تر نمی‌خوای ببریش و من توجهی نکردم چون مطمئن بودم قبول نمی‌شم.
هیچکدوم از گزینه‌هاتون رو با فرض اینکه قبول نمی‌شید، رتبه‌تون نمی‌رسه، حذف نکنید، 150 تا انتخاب دارید، ازشون استفاده کنید!
با تصور اینکه "قطعا یکی از چندتا انتخاب اولم قبول می‌شم، بقیه‌ش رو مهم نیست چی پر می‌کنم" انتخاب رشته نکنید؛ هریک دونه‌ای که وارد می‌کنید به این فکر کنید که هیچ کدوم از انتخاب‌های قبلی رو قبول نشدید و الان باید تو همین رشته و همین دانشگاه تحصیل کنید.

و از همه مهم‌تر،
اگه به رشته خاصی علاقه دارید یهو هیجان زده نشید و تک‌تک شهرهایی که اون رشته رو ارائه می‌دن دولتی و پردیس و مازاد همه رو پشت‌سرهم وارد کنید! فکر کنید آیا واقعا حاضرید به خاطرش هر شهری برید. من به عنوان کسی که چنین حرکتی انجام داده بود، یک هفته قبل از اعلام نتایج به شدددت به غلط کردن افتاده بودم و دربه‌در دنبال کسی که بهم بگه به کارنامه سبز امیدی داشته باشم یا نه!

نبی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1395
تجربه منم اینکه همه چیز علاقه نیست. جو گیر نشید واقعن درامد مهمه.
خصوصن علوم پایه ها.
و یه حرف گول زننده اینه که مثلن علوم پایه فقط توی ایران اینجوره.
تا حدی درسته ولی نه کاملن. واقعن دنیا و دولت ها براشون سود اهمیت داره. حتی توی دانشگاه رشته ای که بودجش دولتی باشه دارن با بدبختی دولتو راضی میکنن که پولت خرج چیز سودمند میشه و یسری تحقیقای روی کاغذ رو باید مفید جلوه بدن ولی در مقابل یسری رشته تا حدی بیشتر دستشون باز تره و ارتباطشون توی صنعت بیشتره.
در کل منظورم اینه یسری رشته ها فقط برای لذت بردن خوبه اونا رو میشه در کنار یه رشته ای که اول اینده رو تامین کنه خوند. و البته فایده هم داره. دیدِ یه ادم چند بعدی قابل مقایسع با یک ادم تک بعدی نیست.
و یچیزم اینکه دروس بین رشته ایو جدی تر بگیرید.
اینم البته توصیه ی انتخاب رشته نیست بیشتر مربوط به بعد از انتخاب رشتتونه. اینکه رشته های مهندسی و ریاضیفیزیک توی دانشگاه برنامه نویسی جزء جدا نشدنیه درساتونه. پس همون ترم اول به فکرش باشید و اگه ترم اول درسشو داشتید بعد از پاس کردنش به امون خدا ولش نکنید.در ضمن برنامه نویسی غیرمرتبط هم توی بیکاری یاد گرفتید مطمعن باشید ضرر نداره. بنظرم تنها راه درامد توی دانشجویی با همین کارا میتونید یچیزی در بیارید که حستونم خوب باشه طول تحصیل.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
خواهشا خواهشا خواهشا تحت تاثیر جو و دوستان قرار نگیرین
اینکه دوستای دبیرستان شما چه رشته و چه دانشگاه و چه شهری میخوان برن هییچ ربطی به شما نداره!
به قول یک آقای مشاوری که میگفت:عمر دوستی های دبیرستان تموم شدس!دوست های اصلی شما هم دانشگاهی ها(همکاران)شما هستند

برای انتخاب رشته با مشاور یا معلم های مدرسه مشورت نکنید نه عمه و خاله و دوست و آشنا

sepeedar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

اگر مثلا توی حوزه رشته های مهندسی به رشته ی خاصی علاقه نداشتین زیاد ، ترجیحا برین رشته ای که اطرافیانتون توی اون حوزه دارن کار میکنن. مثلا اگر پدرتون یا عمو و دایی تون شرکتی ، کارخونه یا تولیدی دارن ، توی اون زمینه سعی کنین تحصیلاتتون رو ادامه بدید.
چون هم ممکنه در هر مقعطی خود اون ها نیاز به جذب نیروی جدید داشته باشن و طبیعتا شما در الویت قرار میگیرین. و هم اینکه اکثرا وقتی فردی توی یک حوزه کار میکنه ، شرکت ها و افراد در حوزه های مشابه با اون رو هم میشناسه و باهاشون در ارتباط هست و زمینه اینکه بخوان شما رو برای کارآموزی و کار جایی معرفی کنن به مراتب بیشتر هست.

Mim

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
یه چیزی که به نظرم مهمه اینکه درباره جو دانشکده‌ها بطور خاص تحقیق کنید. یعنی اون گزینه‌هایی که احتمال خوبی داره قبول بشید (خیلی هم محدود نگیرید اینو) صرفا بر اساس شناخت از رشته و شناخت از دانشگاه بطور کلی نچیده باشید، دقیقا با دانشجوهاش صحبت کنید و بررسی کنید که اون دانشکده، جو علمی و پویایی‌ش و اساتیدش چطورن. و تاثیر محیط رو جدی بگیرید.

بالا