• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تجربیات قبلی ها از انتخاب رشته

ERFAN.T

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
همدان
مدال المپیاد
المپیاد شیمی
دانشگاه
صنعت نفت
رشته دانشگاه
مهندسی کشتی-موتور
پاسخ : تجربیات قبلی ها از انتخاب رشته

سلام
اوه چقدر فعال شدم!
بچه ها یه نکته ای که بین داوطلبا دیدم اینه که عارشون (ننگشون)میاد به بعضی از رشته ها ودانشگاه ها حتی فکر کنن. مثلا گیر دادن به فلان رشته توی فلان دانشگاه.این اصلا خوب نیست.شما الان باید راجع به کل کل کل رشته های موجود در دفترچه سازمان سنجش اطلاعات کسب کنین.(یعنی حتی رشته ای که ازش متنفرین-ضرر که نداره هم دیتاهاتون زیاد میشه و هم تازه خودتون رو بهتر میشناسین)
یعنی به عبارتی نه احساسی عمل کنین نه جوگیر شین. بعد دیدم که بچه ها راجع به بومی گزینی میپرسن(حالا کجا میپرسن خدا داند!)
اولا شانس قبولی در رشته های بومی هر داوطلب بیشتر است.
دوما:در 13 رشته پرطرفدار (مکانیک-برق-معماری-صنایع-کامپیوتر-عمران-پزشکی-دندون-دامپزشکی-داروسازی-حقوق-روانشناسی-حسابداری)60درصد سهمیه بومی هست 40درصد هم آزاد که اگه سهمیه ایثارگران پرنشه 50درصد به سهمیه بومی اضافه میشه 50درصد هم به سهمیه آزاد.
غیر از این 13رشته بعد از کسر سهمیه ایثارگران 80درصد سهمیه باقیمانده به سهمیه بومی تعلق میگیرد و 20درصد آزاد است که اگر سهمیه ایثارگران کامل نشه اضافه آن به سهمیه بومی تعلق میگیره.
حالا برای اینکه بوم خودتون رو بشناسین باید این عکس رو نگاه کنین.
2016_07_28_12_14_58.png

@rmina@

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Frz 2
شهر
شيراز
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز
رشته دانشگاه
پزشكي

سلام . نميدونم جاش كجا بود كه بپرسم ولي اگه كسي اطلاع داره ممنون ميشم پ خ بدين
با يكي دو ترم مهمان شدن تو يه دانشكاه خاص ميشه كلا انتقالي گرفت ؟ مثلا امسال چند تا از دوستام از پزشكي ياسوج و كرمان و يزد ، پزشكي شيراز مهمان شدن (حدود ٩ ميليون دادن ) الان هم تا جايي كه ميدونم به عنوان دانشجوي ثابت دانشگاه پذيرفته شدن . سهميه اي هم نداشتن
نياز به پارتي بازي و اين چيزا داره ؟! و اين كه امكان اين كار از هر دانشگاهي وجود داره ؟ چون مثلا ياسوج شيوه نوين نيست ولي تونستن انتقالي بگيرن به شيراز
و اين كه دانشگاه هاي بين الملل هم اين امكان رو دارن كه بشه دائمي به شهر خودمون انتقالي بگيريم ؟

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

به نقل از MissMarvelous :
بهش زیاد اعتراض شده و گفتن که شاید تا چندین سال آینده تجدیدنظر بشه روش ولی خب هیچ تضمینی نیست. :‌‌دی پردیس تهران همین الان ترمی بیست و خورده‌ای خرج داره نه سالی اگه به پول دادن باشه، حرفشون این ه که طرح رو خود دانشجوها ازش استقبال می‌کنن و کار یاد می‌گیرن توش فلان.
هر کسی هر رشته‌ای رو روزانه بخونه باید به جاش کار کنه تو ایران، یا وثیقه بذاره مدرکشو آزاد کنه (و اگه برگشت ایران پس بگیره وثیقه‌ش رو) وگرنه به ترتیب سهمیه مناطق باید هفت، چهارده یا بیست‌ویک سال تو ایران بمونن قبل آزاد شدن مدرک رایگان. (اینم خودش شرایط و تبصره زیاد داره پولش یا تعداد سال‌ها می‌شه کم و زیاد شن.)
یه سری رشته‌ها هم تو دفترچه با کد جدا مشخص شدن نوشته جلوش تعهد سه برابر مدت، همینی هست که نازنین توضیح داده بالا. :‌دی
ینی اینکه احتمالش هست من برم بین ال بخونم وبعدش طرح هم نداشته باشیم؟؟/
یا اولش تعهد اینا میدیم؟
اقا من اون چند سال تعهد به وطن رو نفعمیدم :-"
بعد بین ال هیچ برتری ای نداره به سراسری؟

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

یا اولش تعهد اینا میدیم؟
من از دوستم ک پزشکی میخونه شنیدم ک بین ال ها،حقوقی ک طرح بهشون میده بیشتره.
بعد شهریه بین ال هم ثابت نیست،و از داشنگاه تا دانشگاه،تا اینکه خواست اون دانشگاه چی باشه زیاد تر میشه یا نمیشه:-"
و جالبیه دیگشم اینه ک،اگر شما بین ال ی شهری قبول شید و بتونید انتقالی بگیرید،هم باید شهریه مقصد رو پرداخت کنید هم یک درصدی (پارسال 20 بود فک کنم:-?) از شهریه مبدأ رو :-"

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از مينا :
یا اولش تعهد اینا میدیم؟
بله اولش یه فرم میدن هم به سراسری ها هم به بین ال ها
من متنی که برا بین ال ها دادند نمیدونم چیه
ولی برا ما اینجور بود که نوشته بود اینجانب فلانی تعهد میدم هر جا که علوم پزشکی تبریز بگه برم و از این حرفا که بچه ها میگفتن برا بین ال ها هم به این شکل بوده
حقوق طرح بین ال و سراسری هم یکیه هیچ فرقی نداره
نخیر هیچ برتری ندارند ((: همین که تو بعضی شهرا با سراسری ها تو یه کلاس میشینن برتریه دیگه
یکی از بین ال ها میگفت این تازه به ضررشونه و وقتی جدا بودن از سراسری ها سطح نمرات پایین بود و استادا سطح سوالاشون پایینتر بود یا حتی استاد ما میگفت وقتی جدا بودن 6 نمره شیفت دادم مثلا :-/
الان که با سراسری ها اومدن از لحاظ نمره به ضررشونه ولی از یه جهت خوبه که خب سطحشونو میبرن بالا و یاد میگیرن

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

کلن خیلی دنبال پیجوندن طرح نباشین از الان....وزارت بهداشت الان ازمون صلاحیت بالینی هم گذاشته که بعد 7 سال ازتون میگیرن و بعدش مدرک میدن.....به نظرم به اینا فکر نکنید اصلا.پزشکی با همین سختیاش شیرینه.اگه قرار باشه مثل بقیه رشته ها راحت بگیرن که دیگه نمیشه پزشکی....صحبت سر جون ادماس....واقعا اگه به این رشته علاقه دارین بیاین تو این حوزه.با این فکر که قراره پول پارو کنین به هیچ عنوان وارد این رشته نشین.....چون حقیقتا چیزی جز افسردگی نصیبتون نمیشه.....ولی اگه هدفتون یادگیری و لذت هس پزشکی سیرابتون میکنه.خیلی شیرینتر از شنیده هاتون هس...

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از مينا :
ینی چی؟
اخه انصاقه؟
دوست من بین ال زنجان میخوته..میگفت یه سالش بیشتر از بیست میلیون خرج داره..
بین ال ها خرج تحصیلشونو خودشون میدن اخه!
بعد دو سه برابر مدت تحصیل خدمت به وطن برای سراسری ها چیه؟
همچین چیزی داریم؟
شهریه ش که مثلِ دفترچه ست، اما احتمالا چون خوابگاه نمیدن دوستتون چهار میلیون بیشتر گفته. یا باید خوابگاه خودگردان بمونه یا خونه بگیره، ولی در کل هرکی که پردیس میخواد بزنه، به جز چند دانشگاه اول که شهریه شون زیاده (تهران/بهشتی/شیراز و احتمالا اصفهان) باید همون بیست میلیون در نظر بگیره. (فکر کنم مثلا شهید بهشتی خوابگاه میده، مطمئن نیستم ولی وقتی به دوستم گفتم ترمی خوابگاه اینجا 1 و خورده ای[nb]البته خوابگاه ها متفاوتند و خوابگاهی که دانشگاه برای همه ی سال اولی ها اعم از سراسری و پردیس معرفی میکنه انقدر نیست، یک میلیون 40 الی 100 ه[/nb]، تعجب کرد! انگار که بهشتی خوابگاه دولتی داشت) حالا افزایش شهریه هم هست، مثلا بهشتی گفته هرسال 10 درصد افزایش شهریه داره، اما تبریز نشنیدم همچین چیزی.

طرح هم، این تعهدی ها رو که پذیرش میکنند برای مناطق محروم، باز هم واقعا نیازی هست برای طرح؟! :|

+ حالا اگه شهید بهشتی خوابگاه بده، اختلاف شهریه چیزی نیست که به خاطرش انتخاب نشه!

به نقل از نازنیــــــــــن :
بله اولش یه فرم میدن هم به سراسری ها هم به بین ال ها
من متنی که برا بین ال ها دادند نمیدونم چیه
ولی برا ما اینجور بود که نوشته بود اینجانب فلانی تعهد میدم هر جا که علوم پزشکی تبریز بگه برم و از این حرفا که بچه ها میگفتن برا بین ال ها هم به این شکل بوده
حقوق طرح بین ال و سراسری هم یکیه هیچ فرقی نداره
نخیر هیچ برتری ندارند ((: همین که تو بعضی شهرا با سراسری ها تو یه کلاس میشینن برتریه دیگه
یکی از بین ال ها میگفت این تازه به ضررشونه و وقتی جدا بودن از سراسری ها سطح نمرات پایین بود و استادا سطح سوالاشون پایینتر بود یا حتی استاد ما میگفت وقتی جدا بودن 6 نمره شیفت دادم مثلا :-/
الان که با سراسری ها اومدن از لحاظ نمره به ضررشونه ولی از یه جهت خوبه که خب سطحشونو میبرن بالا و یاد میگیرن
مسئله این ه که الان اونایی که اومدن رتبه هاشون خوبه واقعا! در حالی که پردیسی های ارس من شنیده بودم رتبه هاشون غالبا نجومی بود! راجع به شیفت هم، مثلا دندان پزشکیها گویا امسال تو بافت 8 نمره شیفت داشتن!! (شنیدم)
چند مورد پردیسی میشناسم، خیلی بیشتر از سراسریا میخونند و نمره میگیرن! در کل الان نمیشه فهمید از نمره و .. کی پردیس ه کی سراسری!

* به یه نتیجه ای هم رسیدم ... کسی که بخواد ادامه ی تحصیلاتش خارجِ ایران باشه، یا بتونه از ایران بره، فکر نکنم پزشکی گزینه ی خوبی باشه!

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نورا. :
شهریه ش که مثلِ دفترچه ست، اما احتمالا چون خوابگاه نمیدن دوستتون چهار میلیون بیشتر گفته. یا باید خوابگاه خودگردان بمونه یا خونه بگیره، ولی در کل هرکی که پردیس میخواد بزنه، به جز چند دانشگاه اول که شهریه شون زیاده (تهران/بهشتی/شیراز و احتمالا اصفهان) باید همون بیست میلیون در نظر بگیره. (فکر کنم مثلا شهید بهشتی خوابگاه میده، مطمئن نیستم ولی وقتی به دوستم گفتم ترمی خوابگاه اینجا 1 و خورده ای[nb]البته خوابگاه ها متفاوتند و خوابگاهی که دانشگاه برای همه ی سال اولی ها اعم از سراسری و پردیس معرفی میکنه انقدر نیست، یک میلیون 40 الی 100 ه[/nb]، تعجب کرد! انگار که بهشتی خوابگاه دولتی داشت) حالا افزایش شهریه هم هست، مثلا بهشتی گفته هرسال 10 درصد افزایش شهریه داره، اما تبریز نشنیدم همچین چیزی.

طرح هم، این تعهدی ها رو که پذیرش میکنند برای مناطق محروم، باز هم واقعا نیازی هست برای طرح؟! :|

+ حالا اگه شهید بهشتی خوابگاه بده، اختلاف شهریه چیزی نیست که به خاطرش انتخاب نشه!
مسئله این ه که الان اونایی که اومدن رتبه هاشون خوبه واقعا! در حالی که پردیسی های ارس من شنیده بودم رتبه هاشون غالبا نجومی بود! راجع به شیفت هم، مثلا دندان پزشکیها گویا امسال تو بافت 8 نمره شیفت داشتن!! (شنیدم)
چند مورد پردیسی میشناسم، خیلی بیشتر از سراسریا میخونند و نمره میگیرن! در کل الان نمیشه فهمید از نمره و .. کی پردیس ه کی سراسری!

* به یه نتیجه ای هم رسیدم ... کسی که بخواد ادامه ی تحصیلاتش خارجِ ایران باشه، یا بتونه از ایران بره، فکر نکنم پزشکی گزینه ی خوبی باشه!
روشنگر بوده لابد که شیفت داده ما نه تو جنین نه تو بافت یه صدمم شیفت نداریم ((:
اره الان کلاس ما هم هستن که چند نفرشون عالی میخونن ولی ورودی ما مثلا تنه 40 نفر افتادن 32 نفرشون بین ال بودن
رتبه ها هم اره همشون زیر 5000 ان

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نازنیــــــــــن :
روشنگر بوده لابد که شیفت داده ما نه تو جنین نه تو بافت یه صدمم شیفت نداریم ((:
اره الان کلاس ما هم هستن که چند نفرشون عالی میخونن ولی ورودی ما مثلا تنه 40 نفر افتادن 32 نفرشون بین ال بودن
رتبه ها هم اره همشون زیر 5000 ان
بله ایشون بودن.
شیفت نخواستیم، با دقت صدم نمره نذارن! رندش کنند خب! برای من 38صدم گذاشته بودن تو بافت! خیلی سخت بود نیم بذارن ؟! :))
امسال رتبه ها خیلی بهتر بود، مثلا توی نیمسال دوم بهمن فقط یه نفر هست بالای 4 هزاره اونم چهار هزار 2 یا سه! در این حد! (منطقه دو!) منطقه سه 2000 (رتبه کشوری کاری ندارم، بالاخره منطقه محروم و اینا) و منطقه یک هم 2 هزار.

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نورا. :
بله ایشون بودن.
شیفت نخواستیم، با دقت صدم نمره نذارن! رندش کنند خب! برای من 38صدم گذاشته بودن تو بافت! خیلی سخت بود نیم بذارن ؟! :))
امسال رتبه ها خیلی بهتر بود، مثلا توی نیمسال دوم بهمن فقط یه نفر هست بالای 4 هزاره اونم چهار هزار 2 یا سه! در این حد! (منطقه دو!) منطقه سه 2000 (رتبه کشوری کاری ندارم، بالاخره منطقه محروم و اینا) و منطقه یک هم 2 هزار.
کلا جعفر جدلش اونجوریه :)) تو جنین صدم من 0.96 بود :)) اره بین ال های ما هم اونجوری ان بجز یکی :-?
تازه اردبیل بین المللش رتبه 4800 قبول نشده بود دیگه تبریز بالاتره :-?

مانانائیل

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
bhshti
شهر
rs
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
rs
رشته دانشگاه
nd

به نقل از نورا. :
رشته های دیگه چطور؟ مثلن دندون؟ دارو؟ فیزیولوژی؟ و اینا؟

×بعدن نوشت: بله، "فیزیولوژی" نوشته شده، نگارنده هنگام نگارش گیج بوده، شما "فیزیوتراپی" بخونید.

آخرین ویرایش:

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

به نقل از manny :
یکی بیاد جواب بده :D

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از manny :
بیشتر اونایی که میخوان اپلای کنن دارو میخونن
دارو پذیرشش اسونتر از اون یکی هاس و بیشتره

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از manny :

نکته: از پزشکی راحت می‌تونین واسه پی‌اچ‌دی اپلای کنین به خصوص پی‌اچ‌دی‌های کلینیکال، تخصص فقط سخت ه. :‌دی
فیزیولوژی که نداریم اگه فیزیوتراپی منظورتون ه راحت‌تر ه. دندون هم حتا یکم از پزشکی راحت‌تر ه تخصصاش. دارو هم به این خاطر سخت نیست که تخصص نیست و پی‌اچ‌دی ه یا امتحان می‌دین اجازه کار بهتون بدن. :‌‌دی
امریکا و کانادا هم دندون‌پزشک و پزشک در حال حاضر نمی‌ذارن بره اون جا کار کنه یا تخصص بگیره مگه این که اقامت/شهروندی داشته باشه.

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از MissMarvelous :
نکته: از پزشکی راحت می‌تونین واسه پی‌اچ‌دی اپلای کنین به خصوص پی‌اچ‌دی‌های کلینیکال، تخصص فقط سخت ه. :‌دی
فیزیولوژی که نداریم اگه فیزیوتراپی منظورتون ه راحت‌تر ه. دندون هم حتا یکم از پزشکی راحت‌تر ه تخصصاش. دارو هم به این خاطر سخت نیست که تخصص نیست و پی‌اچ‌دی ه یا امتحان می‌دین اجازه کار بهتون بدن. :‌‌دی
امریکا و کانادا هم دندون‌پزشک و پزشک در حال حاضر نمی‌ذارن بره اون جا کار کنه یا تخصص بگیره مگه این که اقامت/شهروندی داشته باشه.
بله PhD میشه. ول در کل اگه یکی هدفش فقط رفتن باشه میتونه رشته های دیگه رو بخونه جای پزشکی و در سال چارم اپلای کنه جای اینکه 7سال پزشکی بخونه و بعد.

و اینکه تا جایی هم که من فهمیدم اگه به هر کشور دیگه ای هم یه پزشک بخواد بره، باید بسته به کشورش 6 ماه تا یک سال (نمیدونم دقیقا چه مدت حداکثرش ه ولی تو کشورهای مختلف متفاوت ه) مجددا دوره هایی رو بگذرونه. در کل نمیصرفه به خاطر خروج از کشور به پزشکی روی آورد، ولی اگه آدم علاقه مند باشه به پزشکی و بخواد بره هم، به نظرم باید تلاش کنه براش! :)
تازه من خوندم یه پزشک که از آلمان پذیرش گرفته بود برای اینکه مدرکش رو آزاد کنه 40 میلیون هزینه کرده بود. دوره های پردیس 140 میلیون ه :|

mrm

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب(س)
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94

یکی از موارد نادر که هنوزم ازینا هستن انتخاب براساس دانشگاهه که واضحه نباید این کارو بکنبن.....دوست من پارسال این کار رو کرد.......ینی اول تمام رشته های شریف رو زد بعدتمام رشته های امیرکبیر والخ :| :| :|.الان شده ریاضیات و کاربرد امیرکبیر که رشته خوبیه ولی واقعا به نظر من سخته..ریز به ریز فرمول هایی که ما حفظ میکنیم و استفاده میکنیم اون اثبات مبکنهواضحه که علاقه میخواد.از خودشم که میپرسیم چون عشق امیرکبیر بود میگه راضیه م ...نمره هاشم هی....(من با رتبه اون میتونستم شهیدبهشتی یا خواجه نصیر برم :-?)
یکی دیگه از دوستان هم شاخ بازی دراورد پنجاه تا انتخاب کرد :|میگفت مطمئن بوده همون اولا میشه...راست یا دروغ گف آخری رو مامانش همینجوری زده و اینم هیچی نگفته ...و همون آخری شد که دوستش هم نداش.......یه سری همایش هم رایگان میذارن فک نکنید به درد نمیخوره وفقط واسه تبلیغه.....من رفتم خیلی چیزایی که نمیدونستم فهمیدم......مثلا راجع به داشگاه فرهنگیان و اینا که اصلا نزدم ولی کلا خوبه برید
+خیلی پیگیر سنجش باشید .....پارسال تو اصلاحیه های سنجش دانشکده صنعت هوایی روزای آخر فک کنم حدود 10تا ظرفیت برق زد...از لحاظ علمی خیلی خوب نیس ولی بلافاصله فارغ التحصیلی سر کار هستید فک کنم

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105

من فرق پي اچ دي وتخصص براي پزشكي رو نميدونم كه X_X يكي توضيح ميده؟

بعد بخاد بره كسي عمومي باشه بره اونجا تخصص بخونه بهتره يا تخصص رو بگيره اينجا بعدبره؟

M.A.M

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز
دانشگاه
شهيد چمران اهواز
رشته دانشگاه
مشاوره خانواده

به نقل از شوکوهــ :
من فرق پي اچ دي وتخصص براي پزشكي رو نميدونم كه X_X يكي توضيح ميده؟

بعد بخاد بره كسي عمومي باشه بره اونجا تخصص بخونه بهتره يا تخصص رو بگيره اينجا بعدبره؟

سلام
پی اچ دی : کارشناسی-->ارشد-->دکترا (پی اچ دی نامیده میشود)
تخصص : پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی که خودشون دکترا هستند بعد از گرفتن عمومی در صورت ادامه تخصص نامیده میشه

پی اچ دی معادل تخصص هست منتهی خب خوندن (پزشکی دندون و دارو) سخت تر از مثلا کارشناسی تغذیه ست بنابراین به لحاظ علمی وزن تخصص بیشتر از پی اچ دی هست ولی هر دو تقریبا معادل 9 سال درس خوندن دانشگاه ست

در ادامه بگم که : مثلا شما پزشکی می خونین بعد از گرفتن عمومی به موضوع روان علاقه دارید ...اگر روانشناسی رو انتخاب کنید با توجه به اینکه اون رشته کارشناسی-->ارشد-->دکترا ست باید پی اچ دی روانشناسی بگیرید اما اگر روانپزشکی رو انتخاب کنید تخصص اعصاب و روان میگیرید چون این رشته فقط مخصوص اونایی هست که پزشک هستند و تخصص نامیده میشه..

happymoon

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
دانشگاه
هنر اسلامی تبریز

اگر که قصدتون خوندن معماریه و دانشگاه های تهران رو قبول نمیشید ، میدونید که خیلی از شهر ها هم دانشگاه فنیش معماری داره و هم دانشگاه هنرش ! در اون صورت برای انتخاب اینکه کدوم دانشگاه بهتره ، صرفا حدود رتبه ی ورودی دانشجو هاشو ملاک برتری قرار ندید .تو سایت دانشگاه ها اسامی هیئت علمی هارو چک کنید و ببینید کدوم یکی مدارک بالاتری دارن . معماری یک رشته ایه که هیچگونه نیازی به تحصیلات دبیرستان شما و سواد کنکوریتون نداره و از صفر به شما آموزش داده میشه . برای همین خیلب وقتا حدود رتبه های ورودی ارتباطی به سطح علمی دانشگاه نداره . تجربه ی من نشون داده که دانشگاه های هنر سطح بهتری به نسبت دانشگاه های فنی دارن :)

فواد

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی سنندج
شهر
سنندج(سنه)
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
کردستان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

من با وجود اینکه اوایل هیچ علاقه ای به عمران نداشتم و بخاطر توصیه اقوام و آشنایان رفتم ولی الان عاشقشم و خداییش حاضر نیستم با هیچی عوضش کنم.
یه سری چیزا تو انتخاب رشته عمران مهمه.مثلا اینکه فیزیک دینامیکتون چقدر خوبه(همون فصل سوم و چهارم سال دوم و فصل دینامیک پیش). واینکه عمران بهش میگن هتل.خیلی درسا رو مثل ریاضی مهندسی و فیزیک2 نداره و راحته به نسبت و مهندسای عمران جز تنبل ترین مهندسان چون اصلا کار ذهنی خاصی انجام نمیدن حتی یه ضرب رو هم با ماشین حساب انجام میدن. رشته خوبیه واسه کسایی که ریاضیات خیلی دوست ندارن ولی خوب باید قدرت تحلیلتون خوب باشه.
رشته عمران تو نظریه زیاد پیشرفت نکرده و نمیکنه همون مطالب زمان نیوتنه فقط ابزارها و متدها بروز شده که بشه راحتتر و قشنگتر سازه ها رو اجرا کرد.همین.
راجب به دانشگاهشم خوب هرچی شهر دانشگاهتون بزرگتر باشه امکان پیشرفتتون بیشتره و این شکی توش نیست و حتی میتونین کار مرتبط تو ترمای آخر راحت تر پیدا کنین. سطح علمی اساتیدم مهمه و اینکه چقدر بیرون کار دارن و پروژه انجام میدن! رتبه کنکورم خیلی مهمه تو انتخاب دانشگاه.
راجب به آینده کاریشم بگم که فعلا بازار وحشتناکه و همه بیکارن مخصوصا تو شهرهای کوچیک.من مثلا مدتیه تو شهر خودم درگیرم و حتی یکی از بهترین شرکت های ابنیه و راه هم کار زیادی نداشتن.
و جالبیم اینه که هیچ تضمینی وجود نداره بازار کار خوب بشه تو این مملکت فقط باید خودتون کارتون خوب باشه تا کار گیرتون بیاد در آینده.
راجب اینکه بشه بورس اینا واسه عمران گرفت من زیاد اطلاعات ندارم ولی میدونم که کشورهای خارجی مهندسای عمران بهتری تربیت میکنن نیاز آنچنانی به ما ندارن مگر اینکه بعدا بخواین و بتونین تو کشورهای عربی خلیج فارس کار کنین.
کسیم سوالی داشت و من تونستم و بلد بودم جواب بدم در خدمتم.موفق باشید

بالا