• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تجربیات قبلی ها از انتخاب رشته

YaSm!nA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان حکیم زاده
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
98
تلگرام
پاسخ : تجربیات قبلی ها از انتخاب رشته

سلام!!
میشه یه کم درباره انتخاب رشته تو دبیرستان هم راهنمایی کنید؟؟
فکر کنم اونم مهم باشه مگه نه؟؟
یه کم هم سخته چون اصلا اون تجربه ای که باید و شاید رو نداریم!!
تازه الان که رشته ها عوض شده ; شده: علوم پایه(ریاضی و زیست) , انسانی, هنرستان (البته معلمامون اینجوری گفتن)

.mary.

مریم
نام مرکز سمپاد
فرزانگان‌امین۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از YaSm!nA :
سلام!!
میشه یه کم درباره انتخاب رشته تو دبیرستان هم راهنمایی کنید؟؟
فکر کنم اونم مهم باشه مگه نه؟؟
یه کم هم سخته چون اصلا اون تجربه ای که باید و شاید رو نداریم!!
تازه الان که رشته ها عوض شده ; شده: علوم پایه(ریاضی و زیست) , انسانی, هنرستان (البته معلمامون اینجوری گفتن)
انتخاب رشته در دبیرستان

Milad96

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتي شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر-نرم افزار

سعی کنید خودتون با انتخابتون موافق باشید!

چون اگه خودتون انتخاب کنید و بعداً بفهمید رشته تون رو دوست ندارید/چرته/کار نداره یا هرچی ... خودتون میتونید با اشتباه خودتون کنار بیاید!

ولی با اشتباه یه آدم دیگه نه!!

mRNA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
mshd
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
علوم تغذیه

نمدونم جاشه بپرسم یا نه...ولی بنظرتون برا رشته ای که بعدش دوباره برا فوق لیسانس باید کنکور بدی و دانشگاهت رو عوض کنی انتخاب دانشگاه هم به اندازه ی انتخاب رشته مهمه؟

نام مرکز سمپاد
شيخ انصاری
شهر
دزفول
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
صنعتی‌شریف
رشته دانشگاه
نرم‌افزار

به نقل از فاطمه خانوم :
وقتی از دوران دبیرستان یه رشته ای مثه کامپیوتر مد نظرته و فکر میکنی بهش علاقه داری، به نظرتون بازم لازمه درباره بقیه رشته ها هم مطالعه کنه؟
اينو يكي جواب بده لطفاً.

• لایک
امتیازات: tigon

kerpoocoder

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی غیر چینی
شهر
کرمون
مدال المپیاد
یه کم
دانشگاه
شهید باهنر کرمان
رشته دانشگاه
CS & Math

به نظر من مهم ترین کار اینه که پیش این مشاورای کنکور نرین! واقعا تو زمینه انتخاب رشته آدمای سطحی و متوهمی هستن که اصلا خود مشورت گیرنده رو ملاک قرار نمی دن تقریبا همشون هم رشته ها رو از نظر بازار کار و میزان رفاه و پولی که خروجی هاشون دارن در میارن می سنجن و خیلی چیزای مهم تری رو مدنظر قرار نمی دن.

مثلا بین رشته های ریاضی حتما می گن اول بزن برق بعدش مکانیک بعدش....
چرا؟؟؟ فلانی رو نگاه کن الان برق خونده اینطوره و اونطوره و...
و اصلا به این نگاه نمی کنن که آیا اونی که داره ازشون مشورت می گیره اصلا برق دوست داره؟؟ اصلا استعدادشو داره؟؟ اصلا می تونه ادامه بده؟؟
البته این مشکل توی جامعه از همون انتخاب رشته دبیرستان شروع می شه و ادامه داره ولی هرچه میزان تحصیلات افراد بیشتر می شه انتخاب ها کمتر شکل و قیافه این مدلی پیدا می کنن مثلا انتخاب رشته ارشد و دکتری..

واسه همین قطعا مهم ترین دلیل برای انتخاب رشته باید علاقه باشه! اگه شما به رشته ای که می خواید برید علاقه داشته باشید شک نکنید جزء موفق ترین افراد اون رشته خواهید بود. در حالی که برعکسش ممکنه ی رشته ی پرطرفدار رو انتخاب کنید و یا اون جوری که باید موفق باشید توش موفق نباشید یا بعد از یکی دو سال مجبور به تغییر رشته بشید.برای نمونه برین آمار تغییر رشته های مهندسی برق شریف رو نگاه کنید.
به نظر من این حجم از انتخاب رشته برق شریف برای رتبه های زیر صد یک فاجعه س ینی این همه آدم که (مثلا) برترین های یک دوره ان این درصد ازشون باید برق بخونن؟

از علاقه تون هم مطمئن شید ینی مطمئن باشید ی اشراف نسبی به رشته آینده تون دارید و می دونید که قراره چه بحثایی رو دنبال کنید بعد ببینید آیا واقعا علاقه دارید یا نه... اگه مطمئنید که به ی رشته علاقه دارین بدون شک و توجه به حرف اطرافیان انتخابش کنید.

ولی اگه بین چند تا رشته شک دارین یا رشته ها رو خوب نمی شناسید بهترین منابع دانشجویان و فارغ التحصیلان اون رشته ها هستن! سراغ آدمای معمولی که تخصصشون نیست برای مشاوره نرید(مثلا همین مشاورای کنکور :-")

به بازار کار هم زیاد فکر نکنید! تو هر رشته ای اگه ی مدرک واقعی داشته باشید بیکار نمی مونید (ینی صرفا چن تا تیکه کاغذ نباشه) کسی با مدرکش پول در نمیاره با فکرش پول در میاره که می تونه مهارت و علمش رو در همون راستا به کار بگیره.

big_bang

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـا(') امیــ(')
شهر
نجف آباد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از به یاد نصیر :
به نظر من مهم ترین کار اینه که پیش این مشاورای کنکور نرین! واقعا تو زمینه انتخاب رشته آدمای سطحی و متوهمی هستن که اصلا خود مشورت گیرنده رو ملاک قرار نمی دن تقریبا همشون هم رشته ها رو از نظر بازار کار و میزان رفاه و پولی که خروجی هاشون دارن در میارن می سنجن و خیلی چیزای مهم تری رو مدنظر قرار نمی دن.

پیش کی بریم پس؟ :rolleyes:

Shaghayegh11

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
سیرجان-کرمان
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از آقا عزت! :
اينو يكي جواب بده لطفاً.
ارغوان اون بالا جواب شما رو دادن.

kerpoocoder

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی غیر چینی
شهر
کرمون
مدال المپیاد
یه کم
دانشگاه
شهید باهنر کرمان
رشته دانشگاه
CS & Math

به نقل از ˙·● ๖ۣZα┣-┫я Å ●·˙ :
پیش کی بریم پس؟ :rolleyes:

الان شما می خوای بری پیش ی مشاور دقیقا در مورد چی ازش سوال بپرسی؟؟؟ ی نمونه بیار

big_bang

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـا(') امیــ(')
شهر
نجف آباد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
اقتصاد

به نقل از به یاد نصیر :
الان شما می خوای بری پیش ی مشاور دقیقا در مورد چی ازش سوال بپرسی؟؟؟ ی نمونه بیار

ببینین من تو دوران کنکور یه مشاور داشتم الانم قصد دارم واسه انتخاب رشته برم پیش همون و خب سوال که زیاده :د من کلاً آشنا نیستم با پروسه ی انتخاب رشته و نمیخوام صرفاً براساس علایقم تصمیم گیری کنم!
این که میگید پیش مشاورای کنکور نرید دلیلتون قانعم نمیکنه. آخه همین بازار کار و پول و رفاه جدای از علاقه خیلی ملاک های مهمی هستن خب.

kerpoocoder

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی غیر چینی
شهر
کرمون
مدال المپیاد
یه کم
دانشگاه
شهید باهنر کرمان
رشته دانشگاه
CS & Math

ببینین من تو دوران کنکور یه مشاور داشتم الانم قصد دارم واسه انتخاب رشته برم پیش همون و خب سوال که زیاده :د من کلاً آشنا نیستم با پروسه ی انتخاب رشته و نمیخوام صرفاً براساس علایقم تصمیم گیری کنم!
این که میگید پیش مشاورای کنکور نرید دلیلتون قانعم نمیکنه. آخه همین بازار کار و پول و رفاه جدای از علاقه خیلی ملاک های مهمی هستن خب.
مشاورا برای این که چه جوری تست بزنی چه جوری درس بخونی و... که توی کنکور از بقیه بالاتر بزنی موجودات خوبی هستن چون تخصصشون همینه!

رفاه و پول که خیلی خوبه! ولی این که یک رشته رو برای رسیدن به رفاه انتخاب کنید کار درستی نیست مثلا شما ی رشته با بازار کار عالی رو انتخاب می کنی که چی اگه مدرک گرفتی سریع فلان جا استخدام می شی بعدشم ماهی این قدر حقوق و...
ولی اصلا به چیزایی که باید توی اون رشته بخونی علاقه نداری اصلا نمی تونی درست و حسابی اون رشته رو تموم کنی! اولا که نسبت به اونایی که علاقه داشتن و شما فقد چند تا درسو گذروندین که مدرکشو بگیرین برید سر کار کلی عقبید. ثانیا خب این چند سال از زندگی هم که صرف تحصیل کردی و ازش لذت نبردی جزیی از زندگیه دیگه این خودش خیلی مهمه حالا بماند بعدا هم که توی ی کار خوب استخدام شدی اصلا از کارت لذت نمی بری همش تبدیل می شه به ی روند تکراری و خسته کننده!
تمام این چیزا رو تحمل کنید که به پول برسید؟؟؟ نه از تحصیلاتت و نه از کارت لذت ببری که به پول برسی! درست مثه ی کامپیوتر می مونه که ی سری الگوریتم رو بهش یاد دادن به شما هم کار کردن رو یاد دادن!!!
در حالی که اگه به رشتت علاقه داشتی باشی قطعا می تونی به نحو احسن ازش استفاده کنی!
پس علاقه خیلی مهم تر از بازار کاره! چون این تصمیمیه که قراره در مورد ی مسیر بگیرید نه در مورد پول در آوردن که بازار کار رو در نظر بگیرید.

اگه قرار باشه برید سراغ علایقتون خب یا می دونید باید چیا رو انتخاب کنید که دیگه چرا برید پیش مشاور یا نمی دونید که بازم مشاور قطعا نمی تونه ی شناخت مناسب از رشته ها به شما بده!

big_bang

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـا(') امیــ(')
شهر
نجف آباد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
اقتصاد

خب اینا درست ؛)
ببینین مثلاً من دندونپزشکی خ علاقه دارم ولی از پزشکی یا دارو بدم نمیاد! بعد الان این واقعا ذهنمو درگیر کرده که آیا درسته به خاطر علاقه ای ک به دندون دارم بیام اولویتمو دندون همه ی شهرا بزنم ؟ و صرفا به خاطر علاقه م برم یه شهری ک هزار کیلومتر با محل زندگیم فاصله داره؟! یا مثلا رشته های دیگه مثل همون دارو یا پزشکی ( یا رشته های دیگه) رو هم جزو اولویت هام قرار بدم و ملاکمو بذارم دانشگاه محل زندگیم یا حتی شهرای نزدیک اطراف ؟
امیدوارم منظورمو رسونده باشم. :-"

kerpoocoder

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی غیر چینی
شهر
کرمون
مدال المپیاد
یه کم
دانشگاه
شهید باهنر کرمان
رشته دانشگاه
CS & Math

خب اینا درست ؛)
ببینین مثلاً من دندونپزشکی خ علاقه دارم ولی از پزشکی یا دارو بدم نمیاد! بعد الان این واقعا ذهنمو درگیر کرده که آیا درسته به خاطر علاقه ای ک به دندون دارم بیام اولویتمو دندون همه ی شهرا بزنم ؟ و صرفا به خاطر علاقه م برم یه شهری ک هزار کیلومتر با محل زندگیم فاصله داره؟! یا مثلا رشته های دیگه مثل همون دارو یا پزشکی ( یا رشته های دیگه) رو هم جزو اولویت هام قرار بدم و ملاکمو بذارم دانشگاه محل زندگیم یا حتی شهرای نزدیک اطراف ؟
امیدوارم منظورمو رسونده باشم. :-"
این ی تصمیم شخصیه به نظرم تصمیمیه که شما باید بر اساس روحیات و شرایطتون خودتون بگیرین برای مطلع شدن از شرایط درس خوندن تو شهرای دیگه اگه مشاور می تونه ی شناخت درستی بده خب خوبه وگرنه کاری از دستش برنمیاد. مراجعه به کسایی که این تجربه رو داشتن خب خیلی میتونه بهتر باشه

mRNA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
mshd
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
علوم تغذیه

من از روی تجربه ی پارسالم ی چی بگم... بنظرم اگه یک نفر بره پیش مشاور برا انتخاب رشته بهتره مثلا من پارسال نمیدونستم با رتبه ای ک اوردم میتونم یکی از رشته هایی رو ک بهش علاقه دارم قبول بشم و کلا انتخاب رشته نکردم در صورتی ک اگه میرفتم پیش مشاور بهم میگفت که میتونم قبول بشم ضمنا تو انتخاب رشته ی مجازی ننوشته بود ک میتونم قبول بشم تا جایی که به یاد دارم...تازه مشاور ادم رو مجبور ک نمیکنه بعدا میتونی خودت از تو لیستی که بهت داده بعضی موارد رو حذف کنی...ولی نباید پیش مشاوری رفت که فقط به فکر پول و منافع خودش باشه پرس و جو کنید و بعد انتخاب کنید.

M.V

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان II
شهر
تبریز
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

سلام
به نظرتون بدون در نظر گرفتن فاکتور علاقه داروسازی دانشگاه تیپ یک یا پزشکی دانشگاه تیپ دو؟
میدونم سوالم خیلی کلیه
ولی اگه میشه با جزییات بگین :)
مثلا یکی تو شهر من با رتبه 600 یا باید بره دارو که بهشتی درمیاد یا بره پزشکی ارومیه

نيـــــاىْ

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 1
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

بچه ها یه مسئله ی خیلی مهم اینه که ظاهرا از امسال برای ورودی های 94 ، داروسازی دیگه دکتری پیوسته نخواهد بود و فوق لیسانس میشه. آزمون دکتری رو جدا میگیرن :|

این مسئله رو هم مد نظر داشته باشیم.

لینک خبر

nazanin.f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از M.V :
سلام
به نظرتون بدون در نظر گرفتن فاکتور علاقه داروسازی دانشگاه تیپ یک یا پزشکی دانشگاه تیپ دو؟
میدونم سوالم خیلی کلیه
مثلا یکی تو شهر من با رتبه 600 یا باید بره دارو که بهشتی درمیاد یا بره پزشکی ارومیه
هیچ کدوم پزشکی تبریز :D
من قبلا هم گفتم ببینین این نظر منه مثلا این تفاوتا نسبیه مثلا بین دندان اردبیل و پزشکی تبریز مسلما پزشکی تبریز بهتره چون خب هم تیپ یکه وهم دندان اردبیل زیاد استاد ایناش خوب نیستن
شما اول تصمیم بگیر میخای شهر انتخاب کنی یا رشته
این ک شهر بهتر یا رشته بهتر کاملا نسبیه

تو رشته های پزشکی نرین شهر دور ک بعدا شیفت ابنا میمونید سخت میشه

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

به نقل از M.V :
سلام
میدونم سوالم خیلی کلیه
برای شما که تبریز هستی و دسترسی به ارومیه برات راحت تره تا تهران به نظر من پزشکی ارومیه خیلی معقول تره. وضعیت شغلی و آینده و ... در یک نگاه کلی در پزشکی بهتره. در ضمن علوم پزشکی ارومیه مثل اینکه به تیپ ۱ ارتقا پیدا کرده.

Shaghayegh11

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
سیرجان-کرمان
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از мȒƝᾋ :
من از روی تجربه ی پارسالم ی چی بگم... بنظرم اگه یک نفر بره پیش مشاور برا انتخاب رشته بهتره مثلا من پارسال نمیدونستم با رتبه ای ک اوردم میتونم یکی از رشته هایی رو ک بهش علاقه دارم قبول بشم و کلا انتخاب رشته نکردم در صورتی ک اگه میرفتم پیش مشاور بهم میگفت که میتونم قبول بشم ضمنا تو انتخاب رشته ی مجازی ننوشته بود ک میتونم قبول بشم تا جایی که به یاد دارم...تازه مشاور ادم رو مجبور ک نمیکنه بعدا میتونی خودت از تو لیستی که بهت داده بعضی موارد رو حذف کنی...ولی نباید پیش مشاوری رفت که فقط به فکر پول و منافع خودش باشه پرس و جو کنید و بعد انتخاب کنید.
البته هر سال میزان قبولی ها متفاوته.یادمه پارسال بعضی دوستان که با مشورت مشاور ها انتخاب رشته کرده بودن و بهشون اطمینان داده شده بود که فلان رشته قبولی،اما قبول نشدن.طبیعیم هست که این تخمین رتبه ها یا آمار بچه های سالای قبل که همه کمابیش اطلاعاتی ازشون دارن،صرفا یه تخمینه. اینکه آدم فک کنه یه رشته که دوست داشته قبول بشه رو نمیاره،دلیل نمیشه انتخاب رشته نکنه. به هر حال چیزیو آدم از دست نمیده اگه بر اساس علاقش انتخاب رشته کنه،یا قبول میشه یا نمیشه.

بالا