• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه -گروه ریاضی

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
تاپیک بحث و سوال در مورد رشته های دانشگاهی گروه ریاضی فیزیک

gorshasp

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
یه جایی
مدال المپیاد
طلای کهکشانی
پاسخ : مشاوره انتخاب رشته دانشگاه - ریاضی فیزیک

سلام به نظرتون درسته رشته رو فدای دانشگاه کنیم یا بر عکس دانشگاه رو فدای رشته کنیم مثلا اگه رتبم به یه رشته پرت دانشگاه های تهران (بیشتر منظورم شریف بود)رسید اونو به رشته بهتر با دانشگاه پایینتر ترجیح بدم؟

FAQ

:D :D

sansa

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زنجان
شهر
زنجان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شهرسازی

منم دقیقا سوال بالایی رو دارم
شریف به هر قیمیتی؟؟؟؟

farz

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
مدال المپیاد
مرحله اول شیمی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

اصل اول اینکه دنبال علاقه تون برید، علاقه تون رو بشناسین تو این مدت (اگه تاحالا نشناختین)، برید بگردین، رشته های مختلف رو نگاه کنین تو نت، گرایش هاشون رو نگاه کنین، از دانشجو و فارغ التحصیل های اون رشته ها بپرسین.
بعد ک همه اینکارا رو کردین، بشینین سبک سنگین کنین، بودن تو ی دانشگاه خوب، خوبه! فرصت رشد و تفکر به شما میده، ولی نه به هرقیمتی، نه به قیمت اینکه هرکسی رو دیدین ک تو دانشگاه داره رشته مورد علاقه شما رو میخونه ی آه عمیق از ته دلتون بکشین.
و لطف کنین اینقدر به فکر کلاس رشته و حرف مردم نباشین.

×و دلتون به کارنامه سبز ویا تغییر رشته خوش نکنین لطفا :د

gorshasp

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
یه جایی
مدال المپیاد
طلای کهکشانی

به نقل از Farz :
×و دلتون به کارنامه سبز ویا تغییر رشته خوش نکنین لطفا :د

ای که گفتی یعنی چه؟ یعنی نمیشه بعدن تغییر رشته داد ؟.

Shaghayegh11

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
سیرجان-کرمان
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از Ali.N :
دوستان من صحیح کردم کنکورمو و تخمین زدم با کانون و براون اساس رشته و دانشگاهم رو هم انتخاب کردم....فقط میترسم رتبم از اون تخمین کانون خیلی بیشتر(بدتر) بشه....ینی امکانش هست؟؟؟؟؟؟...حتی اگه دو برابر اون رتبه رو هم بیارم با توجه به رتبه های پارسال میتونم قبول شم....این ترسه اذیتم میکنه....
چه جوری بر اساس درصدای کنکورتون متوجه شدین چه رشته ای می خواین برین؟

farz

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
مدال المپیاد
مرحله اول شیمی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از gorshasp :

چرا میشه تغییررشته داد، ولی تغییررشته دادن تو دانشگاه مثل دبیرستان نیست:) کلی دردسر داره، اصلا شاید قبول نکنن ک تغییر رشته بدین تو دانشگاه تون، بعد کلی شرایط و اینا داره ک معدل تون از ی حدی پایین تر نیاد(تو دانشگاه کار آسونی نیست) و جدا از اون نمره ی سری درساتون باید بیشتر باشه، موافقت دانشکده مبدا و مقصد و کلی دردسر دیگه...

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

شما از روی درصد های کنکورتون چجوری متوجه شدید که مثلا به برق،عمران،مکاینیک و یا غیره علاقه دارید؟ :D

Shaghayegh11

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
سیرجان-کرمان
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

ما اینجا پست می ذاریم و حرف می زنیم که به کسایی که میخوان انتخاب رشته کنن کمک کنیم،شما اگه کمکی نمی خوای نه نیازی نیس توضیح بدین! مثه اینکه شما از قبل فکرا و تحقیقاتتونو کردین و انتخابتونو کردین.پس دیگه کمکی از ما برنمیاد.اینکه هم پرسیدین قبول میشین یا نه مسلما کسی نمی دونه و حدس زدنشم بی معنیه! صبر کنین نتایج میاد دیگه. نمیخواد نگران این باشین که رتبه میارین یا نه چون دیگه کنکور گذشته.تو این فرصت درباره ی بقیه رشته ها هم تحقیق کنید شاید نظرتون عوض شد.

• لایک
امتیازات: farz

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

به نقل از Ali.N :
من از اول سال دو انتخاب واسه خودم داشتم....درصدامو حساب کردم تو تخمین کانون وارد کردم بعد دیدم از اون دوتایکیش که نمیشه اما اون یکی دیگه رو میتونم با این رتبه تقریبی برم....الان میترسم موقع اعلام نتایج اتفاق عجیب و غریبی بیفته و همونم نشم....
خب بنظر من چندان به این تخمین رتبه ها اهمیتی نـده؛ از این نظر که نگران هم بشی براش!! چون بهرحال اون بانک اطلاعاتی، برا همون سال های پیشین بوده و امسال ممکنه چیزهایی تغییر کرده باشه قطعا. و کلا نگرانی الان فایده ای هم نـداره؛ باید بتونی با همون نتایجی که بدست میاری بهترین انتخاب ها رو کنی.
_ _ _

+ و خوبه که لیستی حدودی و ترکیبی از رشته / دانشگاه / شهر های مدنظر آماده کنه آدم .. یعنی مثلا ببینه تا کدوم دانشگاه و شهر حاضره برا اولویت اول رشته اش بره، و از کجا به بعد دگ میخواد منتقل شه به اولویت دوم رشته ش برای دانشگاه و شهر بهتر؟! هرکدوم از این آیتم ها چه وزنی دارن برای انتخاب هاش؟!

تا وقتی رتبه ها اعلام شد، با ابزارهای مختلف اونارو ترتیب بندی کنه برای انتخاب رشته. (;

!!...me

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۲ تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر-نرم افزار

به نقل از alsa :
منم دقیقا سوال بالایی رو دارم
شریف به هر قیمیتی؟؟؟؟
به‌نظر من که خیلی تفکر غلطیه «شریف به هر قیمتی». مسلما رشته خیلی خیلی مهم‌تره و یه‌سری حرف کلیشه‌ای که خودتون بهتر از من می‌دونین رو در انتهای جمله‌م به‌ خودتون یادآوری کنید.
فقط در یک صورت قابل دفاع هست این جمله. اون هم این‌که مثلا شما علاقه‌ت به رشته کامپیوتر و نرم‌افزار هست، بعد رتبه‌ت در حدود IT شریف می‌شه. اون‌وقت می‌تونی یکم بررسی کنی که نرم تهران رو اولیت بدی یا IT شریف رو. (یاد مهسا و توضیح nباره تفاوت نرم، سخت، IT، CS به‌خیر...)
وگرنه خیلی خیلی غلطه از نظرِ من.#تاکید

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

از اول سال کنکور هدف‌تون رو گذاشتید روی یه سری رشته‌های مشخص و بازه‌ی انتخاب‌هاتون رو یه مقدار محدود کرده‌یید و این اتفاقِ خوبی ه؛ ولی به نظرم به همون بازه‌ی مشخص‌شده‌ی قبلی‌تون بسنده نکنید. بگردید بین همه‌ی رشته‌هایی که می‌تونید بخونید، ببینید جز اون‌هایی که قبل‍اً انتخاب کرده‌یید دیگه چی‌ها رو می‌تونید انتخاب کنید. فرضاً شما از اول می‌خواسته‌یید کامپیوتر بخونید و جز اون‌ها به چیز دیگه‌ای هم فکر نمی‌کرده‌یید؛ خب آفرین به شما. ولی ال‍ان فرصت دارید فکر کنید که «اگه کامپیوتر نشد چی؟» و یه پلن بی طراحی کنید. یه مقدار تحقیق می‌کنید و می‌بینید مثل‍اً به ریاضیات هم عل‍اقه دارید ولی خب نه در حدی که به کامپیوتر. اوکی؛ ریاضیات می‌شه اولویت بعدی‌تون. می‌شه پلن بی.
حرف‌م این ه که انقدر با قطعیت نگید «من فققققط فل‍ان رشته رو می‌خوام.» . همیشه یه پلن بی داشته‌باشید؛ Just in case .

× لنگرام کو؟ -__________-

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از gorshasp :
سلام به نظرتون درسته رشته رو فدای دانشگاه کنیم یا بر عکس دانشگاه رو فدای رشته کنیم مثلا اگه رتبم به یه رشته پرت دانشگاه های تهران (بیشتر منظورم شریف بود)رسید اونو به رشته بهتر با دانشگاه پایینتر ترجیح بدم؟

FAQ

:D :D

دانشگاه چهارسال با شما خواهد بود و رشته ای که خواهید خوند تا آخر عمر.

در مورد همه رشته از مهندسینش پرس و جو کنید.هدف اون رشته چیه ، بازار کار اون رشته ، درسهای اختصاصی ای که در اون رشته خونده میشه و کلا هرچیزی که به ذهنتون میرسه رو بپرسید.

gorshasp

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
یه جایی
مدال المپیاد
طلای کهکشانی

به نقل از əlireza :
دانشگاه چهارسال با شما خواهد بود و رشته ای که خواهید خوند تا آخر عمر.

در مورد همه رشته از مهندسینش پرس و جو کنید.هدف اون رشته چیه ، بازار کار اون رشته ، درسهای اختصاصی ای که در اون رشته خونده میشه و کلا هرچیزی که به ذهنتون میرسه رو بپرسید.

ایول داداش حرف عمیقی بود <D= <D=حال کردم .............. ولی مثلا وقتی (تاکید می کنم مثلا) خب مثلا برق یه دانشگاه پایینتر رو با کامپیوتر شریف یا تهران مقایسه می کنم احساس می کنم تا آخر عمر پشیمون خواهم بود اگه پایینه رو برم
(اینو بچه هایی هم که به دانشگاه اولویت دادن بگن ممنون میشم)
بعد این اطلاعاتی رو که میگین از کجا گیر بیاریم من همش یه سری توضیح فرمالیته راجع به رشته ها پیدا می کنم که هیچ ذهنیت درستی به آدم نمیده

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از gorshasp :
ایول داداش حرف عمیقی بود <D= <D=حال کردم .............. ولی مثلا وقتی (تاکید می کنم مثلا) خب مثلا برق یه دانشگاه پایینتر رو با کامپیوتر شریف یا تهران مقایسه می کنم احساس می کنم تا آخر عمر پشیمون خواهم بود اگه پایینه رو برم
(اینو بچه هایی هم که به دانشگاه اولویت دادن بگن ممنون میشم)
بعد این اطلاعاتی رو که میگین از کجا گیر بیاریم من همش یه سری توضیح فرمالیته راجع به رشته ها پیدا می کنم که هیچ ذهنیت درستی به آدم نمیده

شما الویتتون باید رشته باشه.اول رشته مورد علاقه تون رو پیدا کنید.خیلی کم پیش میاد یک نفر هم به برق و هم به کامپیوتر علاقه داشته باشه!

میتونید در همایشهای انتخاب رشته شرکت کنید.از دانشجوها و مهندسین بپرسید.در اینترنت سرچ کنید.اینجا هم دوستانی هستند که دانشجوی برق و عمران و مکانیک و... باشند.از اینها هم میتونید سوال کنید.

زهرا27

بریزءیس
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زاهدان
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
الزهرا_خواجه نصیر
رشته دانشگاه
کامپیوتر

به نقل از gorshasp :

تغییررشته تو خود دانشگاهو من نمیدونم ولی انتقال بر اساس کارنامه سبز در سطح دانشگاه های تهران امکان ندارد الکی دلتونو بهش خوش نکنید من صددرصد بهتون اطمینان میدم دانشگاه تهران شهید بهشتی علم وصنعت رو خودم چندبار رفتم وپرسیدم اصلا نمیذارن جملتونو کامل کنید فقط میگن نه نداریم امیرکبیرم دوستم دنبالش بود بازم نشد.معرفی سازمان سنجش نمیدن بهتون سازمان سنجش میگه به ما ربطی نداره اگرم کسیو میبینید میگه ازین انتقل استفاده کرده یا پارتی درست درمون داشته یا اینکه بعد کنکور رفته سازمان سنجش اعلام کرده کد انتخاب رشته رو اشتباه وارد کرده که اینم من نمیدونم چقد پیگیر میشن.

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

منظورم این بود که بشینید رشته‌های موردعل‍اقه‌تون رو پیدا کنید و خودتون رو به چندتا هدفی که در طول سال کنکور پیدا کرده‌بودید برای خودتون محدود نکنید. بعد رشته‌ها رو اولویت‌بندی کنید طبق این که اگه رشته‌ی بال‍اتررو بخونم خوشحال‌تر م و وضع‌م رو بهتر می‌دونم از رشته‌ی پایین‌تر. فقط پلن بی نداشته‌باشید یعنی؛ از حروف الفبا بیست‌وچهارتای دیگه مونده :ی همین‌طوری اولویت‌بندی کنید تا آخر.

× و تا وقتی رتبه‌ها نیومده فکر نکنید به‌ش و هیچ تصمیمی نگیرید برمبناش.
× در مورد تغییررشته، امیرکبیر ساده‌تر از بقیه می‌گیره پروسه رو گویا؛ ولی خب حساب نکنید روش اصل‍اً.

atousa.a

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ری
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
نرم افزار

حرفای بچه ها در راستای علاقه کاملن درسته.

یک نکته ی مهمی که هست اینه که رشته ای که انتخاب میکنیم حداقل چهارسال باید باهاش زندگی کنیم!
پس منطقی نیست که رشته رو فدای دانشگاه کنیم به امید اینکه من بعد ها تغییر رشته میدم!
نه اینکه نشه. میشه تغییر رشته داد. اما سخته

مثلن اول ترم که میرید دانشگاه میگن که معدل بالای مثلن ۱۷ بعد از مثلن دو سه ترم میتونه تغییر رشته بده. همه اون موقع میگن ۱۷؟؟ اخه ۱۷ شدن هم کاری داره؟
و بعد کاشف به عمل میاد که بعله. کاری داره :D و این راحتی ها نمیشه معدل بالای ۱۷ داشت.
(باز هم میگم نه ک نشه. میشه. فقط تو شرایط دانشجو یکم سخت میشه)
حتی مواردی بوده که معدل شخص به حد مطلوب رسیده اما دانشکده ی خوش یا دانشکده ی مورد نظر با تغییر رشته ش موافقت نکرده!!!

پس در کل نمیشه به امید تغییر رشته بود.
به علاقه تون فکر کنید. جمله ی خوبی که ارغوان گفت اینه که ببینید با چی خوشحال هستید. این از همه چی مهم تره.

sansa

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زنجان
شهر
زنجان
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی شهرسازی

مشکل من الان اینه که واقعا به رشته ی خاصیعلاقه ندارم
دوس دارم بیشتر به رشته هایی فک کنم که بورسشون بشتر باشه
اصن واسه همین اومدم ریاضی

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

تصمیم گرفته بودم بر اساس رویاها و علایقم از بچگی تصمیم بگیرم :D
ازونجایی که نپرداختم بهشون اونقدر که باید نمیتونم مطمین بشم که تا آخرش علاقه مند خواهم موند یا نه،نمیدونم که آیا تصوری که دارم از یه سری رشته ها دقیقا همونیه که هست،الان رفتم این رشته بعدش چیکار کنم اصلا :-" ،بعد اینکه خیلی این مدلیم که چندتا چیزو همزمان دوست داشته باشم،سخته برام از هرکدوم بزنم برای دیگری!

چه کنم؟ :(

بالا