مشاوره انتخاب رشته دانشگاه -گروه ریاضی

لطفا اول متن را بخوانید سپس پاسخ دهید? سوال : کدام رشته مناسب تر است؟

• رای‌دهندگان
    37

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
الزهرا تهران(فرح پهلوی اسبق)
رشته دانشگاه
اقتصاد
آقا رشته ی عرشه چ جوریه؟؟؟
من خوندم که فقط دانشگاه های خرمشهر چابهار و امام خمینی این رشته رو دارن و این که قبولیش به شدت زیادی راحته و در مقابل هم نوشته بازار کار بسیار عالی داره که حتی کارمندان ایرانی هم به دلار حقوقشون پرداخت میشه .و شرکت کنندگان در این رشته هم تعدادشون کمه.
آیا همه ی اینا واقعیت داره؟؟؟
الان یعنی از دانشگاه بیرون بیای رو هوا میزننت؟؟؟
کسی اگر اطلاعات مضاعف داشته باشه خوشحال میشم بدونم.
والا من از سختی کارش شنیدم و خب به هر حال نظامی حساب میشه اینطوریه که همش باید رو دریا باشی مثلا ۶ ماه در سال و اینکه خب برای خانواده سخته و یکسری محدودیت ها برای خودت ایجاد میکنه!و در ضمن صنعت کشتی رانی تو ایران بیشتر محدود میشه به حوزه نظامی و تجاری و مثلا تو ساخت کشتی های تفریحی خیلی ضعیف عمل میکنیم که خب تو حوزه تجاری و نظامی کار کردن هم سختی های خاص خودش رو داره و اینکه فک کنم افسر حساب میشی بعد فارغ التحصیلی(!)...من خودم بیشتر راجع به مهندسی دریا اطلاعات دارم واسه کنکور دنبالش رفتم و خب همین دریا هم قبولیش مثلا تو امیرکبیر نسبت به رشته های دیگ خیلی آسون تره و خب با دانشجوهاش ک حرف میزدم راضی نبودن از وضعیت استادا و چون اکثرشون مکانیک میخواستن بجاش اومده بودن دریا و در کل می گفتن بازار کارش هم خوب نیست و سختی کارش بالاست..

COSMOLOGY

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
تاپیک فوق العاده ای،حدود ۵ سال از مدتش گذشته و حدود ۶۸ صفحه ست.واقعا جای تعجب داره

karen._.

نیکولا لئونارد سعدی کارنو
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
یه سوال فنی دارم
رشته ی فیزیک هسته ای؟
یا مهندسی هسته ای؟

COSMOLOGY

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
یه سوال فنی دارم
رشته ی فیزیک هسته ای؟
یا مهندسی هسته ای؟
مهم اینه که هدفت چیه؟اگه هدفت مهندس هسته ای شدن و کارکردن تو موسسات فناوری اتمیه،نظر من اینه که مهندسی هسته ای بهتره.البته با فیزیک هسته ای هم میشه به اینجا ها رسید اما،علوم پایه علومی کاربردی نیستند.به معنای دیگه فیزیک هسته ای برای علاقمندان به شناخت خواص و فیزیک هسته است.

mastermind81

...loading
کنکوری ۱۴۰۰
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
ES_SHAHR
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
تورقوز آباد سفلی
رشته دانشگاه
ابیاری گیاهان دریایی
مهم اینه که هدفت چیه؟اگه هدفت مهندس هسته ای شدن و کارکردن تو موسسات فناوری اتمیه،نظر من اینه که مهندسی هسته ای بهتره.البته با فیزیک هسته ای هم میشه به اینجا ها رسید اما،علوم پایه علومی کاربردی نیستند.به معنای دیگه فیزیک هسته ای برای علاقمندان به شناخت خواص و فیزیک هسته است.
من شنیده بودم مهندسی هسته ای جزو گرایشات شده و برای دوران فوق لیسانس میشه انتخابش کرد.
مگه اینطور نیست؟؟؟

karen._.

عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
ممنون از راهنماییت

COSMOLOGY

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
من شنیده بودم مهندسی هسته ای جزو گرایشات شده و برای دوران فوق لیسانس میشه انتخابش کرد.
مگه اینطور نیست؟؟؟
ارشد فیزیک منظورته؟اگه اره
فعلا تو دانشگاه هایی که من میشناسم جزوه گرایش های فیزیک نیست،منظورم کل دنیائه،اما میشه با قبول شدن تو کنکور ارشدش،واردش شد

karen._.

عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
ارشد فیزیک منظورته؟اگه اره
فعلا تو دانشگاه هایی که من میشناسم جزوه گرایش های فیزیک نیست،منظورم کل دنیائه،اما میشه با قبول شدن تو کنکور ارشدش،واردش شد
آره مهندسی هسته ای ارشد نیس لیسانسه
و جز زیر رشته های فیزیک نیس

moonshine

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
BND
سال فارغ التحصیلی
1402
سلام من به مهندسی رباتیک علاقه دارم اما نمیدونم که توی کدوم دانشگاه های ایران تدریس میشه اگه اطلاعی دارین میشه راهنماییم کنید.

Reyhuneeeh

A Dreamer
کنکوری ۱۴۰۰
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
مهندسی پرواز و خیلی دوست دارم
ولی واقعا هیچ ایده ای راجب
آینده شغلی و اصن اینکه جنسیت چقدر تو این رشته مهمه
ندارم

armin_att

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهر ری
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
برق
سلام من به مهندسی رباتیک علاقه دارم اما نمیدونم که توی کدوم دانشگاه های ایران تدریس میشه اگه اطلاعی دارین میشه راهنماییم کنید.
اطلاعاتم کامل نیست ولی این چیزایی که میدونم ، بیشتر خودت تحقیق کن

تو مقطع کارشناسی دانشگاه های تاپ دولتی چیزی به نام مهندسی رباتیک وجود نداره
استثنا دانشگاه آزاد قزوین رباتیک رو ارائه میده - اتفاقا خیلی هم قوی ان و "قطب رباتیک ایران" لقب گرفتن

برای رباتیک میتونی یکی از سه رشته برق - مکانیک - کامپیوتر رو انتخاب کنی
برق گرایش الکترونیک به نظرم بهترین انتخاب میتونه باشه ، بعدش گرایش کنترل - خیلی از کسایی که اومدن برق بخاطر همین رباتیکه
مکانیک رو هم میتونی انتخاب کنی و در ادامه تو ارشد مکاترونیک رو ادامه بدی
کامپیوتر تو ارشد "گرایش هوش مصنوعی و رباتیک" داره که بیشتر رو کارای نرم افزاری و الگوریتم های یادگیری ماشین و پردازش تصویر و... کار میشه

خوبی رباتیک به همین بین رشته ای بودنشه ، خودت باید ببینی تو کدوم حوزه ش علاقه مندی بیشتری داری
انتخاب خودم به ترتیب : برق الکترونیک - برق کنترل - کامپیوتر و در آخر مکانیکه

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
89

Saghar1911

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان۴
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
هوش مصنوعی
چی باید بخونیم که بعد هوش مصنوعی بخونیم
همین سوالو در مورد نوروساینسم دارم

Sobhan81

on the verge of ageing
عضو مدیران انجمن
کنکوری ۱۴۰۰
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
ساوه
سال فارغ التحصیلی
1400

Flying_girl

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان7
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
دانشکده صنعت هواپیمایی کشور
رشته دانشگاه
تعمیر و نگهداری هواپیما
مهندسی پرواز و خیلی دوست دارم
ولی واقعا هیچ ایده ای راجب
آینده شغلی و اصن اینکه جنسیت چقدر تو این رشته مهمه
ندارم
الان دیگه مهندس پرواز نداریم
جای این آدم با یه آی‌سی عوض شد
رشته های دیگه ای رو الان مربوط به هواپیما و فرودگاه ها داریم
در مورد جنسیت هم، بستگی به خودت داره
یا انقدری هستی که به عنوان یه شخص روت حساب کنن، و بهونه دختر بودنت رو نیارن و بعد از اینکه کارت رو دیدن خودشون درخواست بدن
یا تو خدای پارتی هم باشی، چون دختری و بالاخره سپاه دخیله و از این حرفا به هیچ جا نمیرسی، کاملا وابسته به خودته

خیلی دانشگاه ها برای کارشناسی مهندسی رباتیک دارن، ولی دانشگاه های تاپ ایران نیستن،
اگر علاقت رباتیکه و میخوای رباتیک کار کنی و اینا، طبق تجربه بهت پیشنهاد میکنم
اول ببین به کدوم ربات علاقه بیشتری داری؟
و بعدش کدوم قسمت ربات
مثلا ربات های پرنده دوست داشته باشی و بری مکانیک خیلی به هم بی‌ربطن
ببین سمت علاقت کجاست؟
بعد متناسب با اون رشته رو انتخاب کن
درضمن این رو هم بگم، در کنار هر رشته ای که انتخاب کردی خودت خیلی باید کار کنی تا بعد کارشناسیت یه جایگاهی تو رباتیک داشته باشی

hossein84

Witch King
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
درود
بنده از الان که امتحانات نوبت دومم تموم شده یک نهمی محسوب میشوم.
هدفم اینه که نهم ریاضی رو انتخاب کنم و در دانشگاه مهندسی برق یا مهندسی کامپیوتر (برنامه نویسی).
دلیلش هم اینه که در آینده که همه رفتن تجربی ، این 2 تا رشته خیلی توی بازار کم هستن و درآمدش خوبه.
ولی هدفم بازار کار ایران نیست و دوست دارم یک کشور دیگه برم.
حالا الان خیلی سردرگم هستم که کدوم رو انتخاب کنم؟ مهندسی کامپیوتر یا مهندسی برق؟
طبق تحقیقاتم حقوق مهندسی برق خیلی بیشتره.
ولی اگر برم کامپیوتر و یک کشور دیگه دوست دارم یک پلتفرمی مثل استیم خلق کنم. که خیلی خیلی خیلی درآمدش زیاده.
ولی برای برق هیچ ایده ای ندارم که قراره باهاش چی کار کنم؟ اگر کسی میدونه که با رشته ی برق دقیقا میشه چی کار کرد بگه؟ (یا اینکه با پولش برم توی یک چیزی مثل سهام)
خلاصه که خودم دوست دارم برم کامپیوتر ولی خانواده ام میگن برق بهتره البته مادرم میگه که در آینده ممکنه جهان به برنامه نویسی وابسته بشه.(همون چیزی که توی فیلم ها نشون میده مثل بازی خیلی خوب دیترویت که همه چی به ربات ها وابسته میشه.)(البته به نظرم بد هم نمیگه ها؟)
یکی دیگه از معیار هام اینه که محیط شغلی ام خیلی خوب باشه مثلا میدونم که برای مهندسی برق (قدرت) باید رفتش به مکان های صنعتی که من علاقه ای به این کار ندارم. ولی مثلا مهندسی برق ( مخابرات) فکر کنم پشت میز میشینن.
ولی مهندسی کامپیوتر (برنامه نویسی) همه جا میتونه کار کنه. حتی توی همین قرنطینه با (فریلنسری) یا توی خونه اش برای شرکتش کار کنه یا بره شرکتش که همه ی شرکت ها یک جای مرتب هستن.
یک معیار دیگه هم اینه که کدوم رشته شیک تر هست؟ که قطعا مهندسی برق هست.
دوستان البته نیایید بگید که اینا بازار شغل نداره چون همه ی اونایی که این رشته ها رو خوندن و الان تاکسی می رونن مال دانشگاه آزاد هستن. شما بر اساس دانشگاه های دولتی مثل شریف حساب کنید!
یک معیار دیگه هم اینه که آینده ی شغلی کدوم بیشتره؟ که به نظرم مهندسی کامپیوتر بیشتره با توجه به حرف مادرم.
و مهم ترین معیار من بحث درآمد و مدت زمان تحصیل هست: ابتدا می خواستم برم پزشکی که فهمیدم باید 7 سال درس بخونم که این گزینه خط میخوره. ولی رشته هایی مثل مهندسی با 3 سال درس خوندن میشه لیسانس گرفت و کار کرد. حالا درآمد مهندسی کامپیوتر (برنامه نویسی) بیشتره یا مهندسی برق البته اینجا لازم به بحث کردن درباره ی ساختن پلتفرمی مثل استیم نیست زیرا در آمد اون از یک بیمارستان خصوصی هم بیشتره.
دوستان اگر می توانید دلیل یا لینک منبع بدهید و از خودتان حرف در نیاورید.
و قصد کار کردن در کشور هایی مثل آمریکا یا ... ( کشور های خیلی پیشرفته و صنعتی) دارم.
و برای برنامه نویسی هم خیلی علاقه به کامپیوتر دارم به طوری که اسمبل یک کامپیوتر رو به صورت خیلی حرفه ای بلدم و در زمینه ی انتخاب قطعات هم همینطور. و اینکه بدنم به نشستن زیاد عادت کرده( 8 ساعت در روز) تابستان هم قصد دارم ++c یا #c رو یاد بگیرم ببینم اصلا حوصله ام میکشه یا نه؟
راستی اگر کسی میدونه که برای قبول شدن در این رشته ها باید روی کدام درس ها به طور ویژه کار کرد بگه.
توی کلاس هشتم یک درس بود که باید توش ولتاژ مدار و ... رو حساب میکردی. من از اون درس خوشم نمیادش آیا به مهندسی برق ربط داره؟
راستی کسی می دونه که مهندسی برق دقیقا باید چیکار کنه؟ یعنی مثل یک برنامه نویس یک لپتاپ داره و ... ها رو تنظیم میکنه یا باید همش قطعات برقی رو کنترل کنه و... لطفا این رو هم بگید ( مهندسی کامپیوتر رو خودم می دونم.)
خیلی ممنونم.
سپاس فراوان.

تیهو تهامی

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
دامغان
سال فارغ التحصیلی
1401
امم سلام
خیلی خوبه که دنبالش هستیا ولی مگه نهم نیستی؟
زود نیست برای تعیین دقیق؟
هنوز 3 سال دیگه کار داری به کنکور و اینکه احتمالا وقتی وارد دبیرستان بشی دیدت تا حدودی نسبت به درس ها تغییر کنه

آخرین ویرایش:

hossein84

Witch King
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
امم سلام
خیلی خوبه که دنبالش هستیا ولی مگه نهم نیستی؟
زود نیست برای تعیین دقیق
هنوز 3 سال دیگه کار داری به کنکور و اینکه احتمالا وقتی وارد دبیرستان بشی دیدت تا حدودی نسبت به درس ها تغییر کنه
سلام
میدونم ولی دوست ندارم که عمرم رو توی یک راه اشتباه هدر بدم.
کلا در زمینه ی استفاده ی درست از عمرم خیلی خسیسم و اگر توی یک جایی درست استفاده نکنم بعدا خیلی عذاب میشکم.
دوست ندارم همش تغیر رشته بدم.

GlassMind

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
خداییش از الان؟:/
واقعا انقد دقیق میتونی واسه آینده برنامه ریزی کنی؟؟؟؟
خیلیا به هدف کامپیوتر و برق میان اخرم یه چی دیگه میخونن.
اصن تصورت اشتباس کاملا.کامپیوتر فقط برنامه نویسی نیس.تو دنیای کامپیوتر صرفا برنامه نویسی یه ابزاره.
به نظر من کتابای اختصاصی رشته ریاضی رو بگیر اصن ببین میتونی بخونیشون..چون برخلاف اون چیزی که فک میکنی نه برق نه کامیپوتر صرفا اسمبله اندازه گیری ولتاژ و اینا نیست
حتی سال کنکورم میگن که تا چند ماه اخر اصن به فکر رتبه و دانشگاه نباش .تو از الان به فکرشی؟؟!

hossein84

Witch King
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
خداییش از الان؟:/
واقعا انقد دقیق میتونی واسه آینده برنامه ریزی کنی؟؟؟؟
خیلیا به هدف کامپیوتر و برق میان اخرم یه چی دیگه میخونن.
اصن تصورت اشتباس کاملا.کامپیوتر فقط برنامه نویسی نیس.تو دنیای کامپیوتر صرفا برنامه نویسی یه ابزاره.
به نظر من کتابای اختصاصی رشته ریاضی رو بگیر اصن ببین میتونی بخونیشون..چون برخلاف اون چیزی که فک میکنی نه برق نه کامیپوتر صرفا اسمبله اندازه گیری ولتاژ و اینا نیست
حتی سال کنکورم میگن که تا چند ماه اخر اصن به فکر رتبه و دانشگاه نباش .تو از الان به فکرشی؟؟!
قطعا طرز فکرم این نیست.
کلا از کار رشته برق بی اطلاع هستم.
ولی اگر کامپیوتر برم شاید برم برنامه نویسی وگرنه چرا یکی 3 سال عمر خودشو بسوزونه که اسمبل یاد بگیره؟
زیاد هم به دانشگاه و رتبه فکر نمی کنم.
ممنون

بالا