• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

راستی هستید یا چپی ؟

چپی هستید یا راستی ؟‌

• چپ

رای‌ها: 19 65.5%
  • راست

رای‌ها: 10 34.5%

• رای‌دهندگان
    29
  • شروع کننده موضوع

reflection

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
UM
رشته دانشگاه
Genetics
بحث در مورد گرایش (سیاسی) راست و گرایش ( سیاسی ) چپ قراره باشه.

ولی نه از نظر سیاسی، بیشتر از نظر گرایشات اجتماعی این دو طرز فکر.

و اینکه اجرای هر کدوم از خواسته های این گروه ها چه تاثیری بر جامعه و افرادش می تونه داشته باشه.

تعریف هیچ کدوم رو میدونید ؟ ویژگی هاشون ؟ و گرایشاتشون ؟

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی
پاسخ : راستی هستید یا چپی ؟

نمیشه هیچکدوم نبود؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر خشن
سال فارغ التحصیلی
98
مدال المپیاد
زیستی ناکام
رشته دانشگاه
پزشکی

میشه توضیح بدین؟! من چیزی نفهمیدم!

.......!

کاربر فوق‌فعال
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

من خودم بیشتر گرایش چپ رو قبول دارم!
چیزی که میدونم اینه که چپ ها میشه گفت یه جور آنارشیست هستن! ینی مثلا میخوان با اقدام های رادیکالی وضع جامعه رو تغییر بدن و اختلاف طبقاتی رو از بین ببرن.
مثلا چیریک فدایی ها چپ بودن.
و خب راست ها میخوان همون روال قانونی و سنتی رو پیش بگیرن! و خب با اختلاف طبقاتی مشکلی ندارن!

حالا نمیدونم چقدر درست گفتم!

• شروع کننده موضوع

reflection

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
دانشگاه
UM
رشته دانشگاه
Genetics

راست‌گرا ها بیشتر طرفدار نظام های سنتی طبقه ای هستند. راست‌گرا ها به حفظ مذهب، سنت و حکومت های عموما پادشاهی علاقه دارند.

( به طبع الان حکومت پادشاهی به اون شکل قدیمی معنی نداره و راست‌گرا ها بیشتر روی سنت و حفظ مذهب علاقه دارند )

چپ‌گرا ها رو لیبرال( معمولا ) ها تشکیل میدن، افرادی که دنبال تغییر به روش رادیکالی یا تدریجی هستند. دنبال ازادی و پخش سرمایه بین عموم مردمند.

تعریف های دقیق تری میشه پیدا کرد، ولی این به طور خلاصه بود.

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
من البته جزو هیچ کدوم نیستم...!
ولی چپ ها و راست ها هم میتونن مزایا داشته باشن هم معایب
راجع به چپ من اصلا قبولش ندارم...چون حرفاشون شعارگونه س و عملا جز نفرت پراکنی در جامعه با شعار های خالی و به ظاهر قشنگ چیزی در چنته ندارن نمونه فداییان خلق که کلی از مردم سیاهکل رو در راستای پیشبرد شعار هاش قتل عام کرد..چپ خیلی از شعارهاشون دورن و از راه اصلیشون منحرف شدن..الان هم با چیریک بازی و...از خودشون خیلی چهره های منفوری بر جای گذاشتن....همانند حزب توده ایران.‌..من وقتی تاریخ ایران رو میخونم (معاصر)فقط خدارو شکر میکنم که این احزاب از بین رفتن..البته اون بالا هم گفتم که اینها خیلی از اصل دور شدن مثلا احزاب چپ ایران فقط اظهار روشنکفری داشتن وگرنه افکارشون از یه اسلامیست خطرناک تر بود..با فجایعی که اینها رقم زدن چپ حداقل در جامعه ایران جایگاهی نداره...
برعکس راست گرایی در ایران نتایج مثبتری داره..البته پادشاهی که در ایران طرفداراشون کم نیست به جامعه صددرصد دینی مثل الان ایران تمایل ندارن..فقط میخوان که سنت ها حفظ شه..به نظر من راست گرا ها کارنامه بهتری نسبت به چپ ها در تاریخ دارند..

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
بنظرم یه گزینه حد تعادل بینشون هم اضافه کنید به گزینه ها .

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
هیچ وقت از داشتن یه حزب سیاسی خاص خوشم نیومده.
مگه غیر از اینه که این مسئله هم نوعی تعصب به آدم میده و باعث میشه گاها حقایق رو نبینیم؟
هیچ کدام.

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
من که دست راستم. تاپیک هم اشتباه نیومدم اسپم هم نیست.

جهت رفع اسپم: هر طرف که حق باشه.

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics
به نظر تعداد دست های ما برای توضیح عقاید سیاسی اجتماعی بسیار کم است و به نظر احمقانه می رسد که هفت میلیارد نفر را به دو دسته یا به طیفی میان این دو دسته تقسیم کرد.
برا مثال اکثرا لیبرال ها، آنارشیست ها و کمونیست ها چپ خوانده می شوند در صورتی که من به عنوان کسی که شخصا اعتقاد دارم از نظر موضع نسبت به مسئله آزادی نظراتی میان لیبرالیسم و آنارشیسم دارم و به نوعی به لیبرترین ها نزدیک هستم، هیچ قطب سیاسی متضاد تر و متفاوت تری از کمونیست ها نمی بینم.
از طرفی حتی نمی توان تمام عقاید یک فرد را به شکل یک نقطه خاص روی یک فضای عقیدتی ترسیم کرد و ممکن است عقاید یک فرد چند نقطه کاملا مجزا و حتی بسیار دور از هم باشند به عنوان مثال ما مسلمان هایی داریم که به آزادی کامل برای بقیه معتقدند و از این نظر شاید بسیار عقاید از هم دوری داشته باشند.
خلاصه اینکه به نظر من به جای چپ و راست باید یک دستگاه مختصات n بعدی داشته باشیم و عقاید هرکس به شکل یک مجموعه از نقاط تصویر شود.

reza__sh

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
تهران؟
رشته دانشگاه
برق