• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آیا ترک بودن یک مزیت اجتماعی در ایران است؟

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : آیا ترک بودن یک مزیت اجتماعی در ایران است؟

به نقل از milad.a :
نورا جان من به منابعتون احترام میزارم ولی ویکی پدیا هستش و نویسنده هاش افراد عادی و بعضی اوقات با سواد کم و چون شاید نویسندش با هدف خاص اون مطالب رو نوشته باشه من اون گفته هارو تکذیب میکنم

منبعم هم کتاب تاریخ دیرین ترکان ایران نوشته پروفسور دکتر محمد تقی زهتابی

(چون نمی خواستم به منابعم شبحه ای وارد بشه و وقت تایپ نداشتم اسکن کردم)

بیاین از کتب افراد متعصب برای تاریخ استفاده نکنیم! این رو همیشه در نظر داشته باشیم! :د

محمدتقی زهتابی (زاده ۲۲ آذر ۱۳۰۲، شبستر - درگذشته اول دی ۱۳۷۷، شبستر) فعال سیاسی، عضو سابق فرقه دموکرات آذربایجان بود.

بنده به این حرف معتقدم، یعنی ویکی‌پدیا به خودی خود منبع نیست بلکه چیزی که به سخنانش ارزش میده منابعی ـه که برای حرفهاش ارجاع میده!

HLA alleles and haplotypes in the Turkish population: relatedness to Kurds, Armenians and other Mediterraneans Tissue Antigens 57 (4), 308–317
Tissue Antigens. Volume 61 Issue 4 Page 292-299, April 2003. Genetic affinities among Mongol ethnic groups and their relationship to Turks

بر اساس مطالعات ژنتیک! همون منبع ویکی پدیای انگلیسی ..

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از نورا. :
بیاین از کتب افراد متعصب برای تاریخ استفاده نکنیم! این رو همیشه در نظر داشته باشیم! :د

محمدتقی زهتابی (زاده ۲۲ آذر ۱۳۰۲، شبستر - درگذشته اول دی ۱۳۷۷، شبستر) فعال سیاسی، عضو سابق فرقه دموکرات آذربایجان بود.

بنده به این حرف معتقدم، یعنی ویکی‌پدیا به خودی خود منبع نیست بلکه چیزی که به سخنانش ارزش میده منابعی ـه که برای حرفهاش ارجاع میده!

HLA alleles and haplotypes in the Turkish population: relatedness to Kurds, Armenians and other Mediterraneans Tissue Antigens 57 (4), 308–317
Tissue Antigens. Volume 61 Issue 4 Page 292-299, April 2003. Genetic affinities among Mongol ethnic groups and their relationship to Turks

بر اساس مطالعات ژنتیک! همون منبع ویکی پدیای انگلیسی ..

فکر نکنم زهتابی آدم نژادپرستی بوده باشه!من متعصب بودن رو مساوی نژادپرستی میدونم! مدرکی برای گفته هاتون بیارید. :د

ویکیپدیای فارسی عملا در دست یه عده نژادپرسته...مثلا ویکیپدیای فارسی هیچ منبعی از رضا مرادی غیاث آبادی قبول نمیکنه :D

اما بیایم این پاراگراف رو بررسی کنیم:

خاستگاه اصلی مردمان ترک‌تبار، آسیای میانه بوده و این مردم که از نژاد زرد هستند[۹][۱۰][۱۱] (اما برخی از متأخرین بهتر دانسته‌اند که تاتارها و ترک‌ها جزو «تورانیان سفیدپوست» حساب شوند[۱۲]) درمورد ترک‌زبانان آذربایجانی نیز این قضیه صادق است که ازلحاظ ژن به‌سان مردم ایرانی و قفقازی هستند.[۱۷][۱۸] ]

قبلا هم گفتم که ترک ها از نژاد زرد نیستند.
به تدریج در غرب آسیا، خاورمیانه، آسیای کوچک و اروپای شرقی پراکنده شدند. در جریان این مهاجرت‌ها بخش‌های بزرگی از مردم هندواروپایی نواحی جدید نیز به مرور ترک‌زبان شدند.[۱۳]

در مورد زمان مهاجرت ترکها چیزی نگفته.مثلا کی مهاجرت کردند؟10 هزار سال پیش؟3هزار سال پیش؟!

بررسی دی‌ان‌ای در ترکیه نشان می‌دهد که مردم ترکیه نوادگان مردم مختلف ساکن آناتولی مانند یونانی، ارمنی، قفقازی (آسیانی) و کرد هستند که در سده‌های معاصر ترک‌زبان شده‌اند و ازلحاظ ژن از نژاد ترک (زردپوست مغول‌سان) بهرهٔ بسیار کمی برده‌اند.[۱۴][۱۵][۱۶]
اینجا اینو گفته بعدش اینو:
۷۰-۷۶ درصد مردم ترکیه ترک هستند.[۱۹][۲۰

و در همه جمله ها از لفظ مغولسان استفاده میکنه!در حالیکه مغولها از نژاد زرد هستند ولی ترکها سفید.زبان ترکی و زبان مغولی باهم فرق دارند :/

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

جدای اینها،ترک بودن رو شما چی تعریف میکنید؟! :-? :-?

milad.a

milad.a
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی پلیمر

نمونه به این کاملی که ویکیپدیا چقدر فاشیست هستش و دست یک عده بی سواد افتاده که هدفشون تیشه زدن به فرهنگ آذر بایجانه
اصلا از لحن کلام ویکی پدیا و ربط دادن های بی اساس و منابع سست و خنده آورش میشه دروغ بودن کلامش رو فهمید

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF%D8%AA%D9%82%DB%8C_%D8%B2%D9%87%D8%AA%D8%A7%D8%A8%DB%8C

زندگی نامه صحیح ایشون http://azarsasi.blogfa.com/page/zendeginame.aspx

سین سا

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
دیار کریمان

قطعا نژاد یک فرد نه براش مزیت و نه عیب

mohaddeseh ti

❄️mohi
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
اینستاگرام

چن تو ایران له هم شهری اینا اهمیت میدن از یه طرف مزیت
هم این که دارن حرف میزنن بفهمی چی میگن سرت کلاه نره :D

m.r.jazini

محمدرضا جزینی زاده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان دوره دوم علامه حلی
شهر
بم
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
یبار شیمی
دانشگاه
kmu ( علوم پزشکی کرمان )
رشته دانشگاه
دندون
تلگرام
اینستاگرام

بابا . اصلا تو یک کلام بگم:
شما رو هم فامیلیتون یا قومتون تعصب ندارین . جایی دیدیدنش ازش طرفداری نمی کنید ؟
خب ترک هایم یک قوم خیلی بزرگین که طبیعتا از هم دیگر حمایت می کنند .
مگه نشنیدین که می گن خون خون رو می شناسه ؟

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

تو ایران کرد داریم لرداریم عرب داریم گیلکی و... داریم... ایران یه کشور چند قومیتیه ولی همه این قومیتا باهم تشکیل یه ملیت دادن و اونچیزی که تو مرحله اول مهمه همین ملیته نه قومیت! و ملیت ما همون ایرانی بودن ماس...
من یه ترکم! و به این موضوع هم افتخار میکنم! و هر روز خدارو واسه خاطر ترک بودنم شکر میکنم اما قبل اون ایرانی بودنم رو شکر میکنم!
به نظر من مزیت همه ی ما، ایرانی بودن ماست...نه کرد لر ترک یا گیلکی بودن ما...
و به نظرمن نباید اینجوری باشه که فقط ترکا ازهم حمایت کنن یا کردا و بقیه اینکارو بکنن...
باید جوری باشه که همه از هم حمایت کنن!همین دیگه واسلام :)

بالا