• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آیا ترک بودن یک مزیت اجتماعی در ایران است؟

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »
پاسخ : آیا ترک بودن یک مزیت اجتماعی در ایران است؟

به نقل از نورا. :
یه سوال، الان شما میگین ما آذری‌ها ایرانی نـیستیم ؟!

خب ظاهرا برخی از خودِ این دوستانِ (آذری/ترک یا .. ؟!) همین عقیده رو دارن درباره خودشون ؟! :-? / (و خب نیازه که مثلا ایران و ایرانی تعریف بشه! و .. اما ؛رجوع شود به پ.ن !!)

به نقل از milad.a :
آیا آذربایجان به دلیل همراهی با ایران (؟؟؟؟!!!!) از ترکیه و جمهوری آذربایجان عقب نمونده؟
_ _ _
پ.ن: منم بقول باران، البته نه کاملا همسو با منظورش! + امتحانات و مشغله و .. فعلا بیشتر وارد بحث نـشم بهتره!! هرچن حرفهایی بیش از این هست برا بعد. :)

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از əlireza :
اینجا دیگه تابعیت مطرحه،از این لحاظ ما ایرانی هستیم(ترکهایی که در ایران زندگی میکنند.).

شما میگین از نژاد سایر ایرانیان نیستیم ؟ :-/ ترکیم و جدا ژنهامون ؟ :-/

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

به نقل از نورا. :
شما میگین از نژاد سایر ایرانیان نیستیم ؟ :-/ ترکیم و جدا ژنهامون ؟ :-/

جداََ اگه ژنهامون یکسان یا متفاوت باشه مشکلی پیش میاد؟یا مشکلی حل میشه؟آیا مهمه این موضوع؟!

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از əlireza :
جداََ اگه ژنهامون یکسان یا متفاوت باشه مشکلی پیش میاد؟یا مشکلی حل میشه؟آیا مهمه این موضوع؟!

آره مهم ـه.

اگه ما ایرانی باشیم یعنی بعدا ترک شدیم، از اول ترک نبودیم!

خاستگاه اصلی مردمان ترک‌تبار، آسیای میانه بوده و این مردم که از نژاد زرد هستند[۹][۱۰][۱۱] (اما برخی از متأخرین بهتر دانسته‌اند که تاتارها و ترک‌ها جزو «تورانیان سفیدپوست» حساب شوند[۱۲]) به تدریج در غرب آسیا، خاورمیانه، آسیای کوچک و اروپای شرقی پراکنده شدند. در جریان این مهاجرت‌ها بخش‌های بزرگی از مردم هندواروپایی نواحی جدید نیز به مرور ترک‌زبان شدند.[۱۳] بررسی دی‌ان‌ای در ترکیه نشان می‌دهد که مردم ترکیه نوادگان مردم مختلف ساکن آناتولی مانند یونانی، ارمنی، قفقازی (آسیانی) و کرد هستند که در سده‌های معاصر ترک‌زبان شده‌اند و ازلحاظ ژن از نژاد ترک (زردپوست مغول‌سان) بهرهٔ بسیار کمی برده‌اند.[۱۴][۱۵][۱۶] درمورد ترک‌زبانان آذربایجانی نیز این قضیه صادق است که ازلحاظ ژن به‌سان مردم ایرانی و قفقازی هستند.[۱۷][۱۸] ۷۰-۷۶ درصد مردم ترکیه ترک هستند.[۱۹][۲۰]

بسیاری از اقوام ترک‌زبان، زبان ترکی را بر اثر ارتباط و آمیزش با ترک‌زبانان اخذ کرده‌اند، ازاین رو اصطلاحاتی چون «خلق‌های ترک» و «ترکان» به مفهوم قوم ترک نیستند و نام ترک نیز فقط جنبهٔ زبانی دارد.[۱] از میان اقوامی که امروزه ترک نام گرفته‌اند بسیاری از اقوام نام‌برده در زیر در تاریخ قدیم هیچ‌گاه خود و قوم خود را ترک نمی‌نامیدند. درمورد بخشی از این اقوام ساکن آسیای میانه تنها پس از وارد شدن نظریه پان‌ترکیسم توسط آرمینیوس وامبری یهودی و فرستاده پنهانی وزارت خارجهٔ بریتانیا به منطقه[۲۶] این نام رفته‌رفته برای این اقوام نیز رواج یافت.

*به تاپیک ربطی نداره. بهتره تاپیک جدا باشه بحث کنیم ببینیم ریشه‌مون چیه، نژادمون چیه. (نقل ویکی پدیا :
http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85%D8%A7%D9%86_%D8%AA%D8%B1%DA%A9 )

• شروع کننده موضوع

farshidGCD

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
MMU
رشته دانشگاه
IBM - ID

به نقل از نورا. :
یه سوال، الان شما میگین ما آذری‌ها ایرانی نیستیم ؟
ایرانی بودن ملیته، نه نژاد
درست همونطور که "ایرانی ها" توی مثلا آمریکا ملیت آمریکایی دارن ولی فرهنگا و عقاید و رفتارهای خودشون رو به عنوان ایرانی دلرن تو اون کشور

منظور من از این تاپیک این بود که مثلا توی تهران ترک ها خیلی کارها رو به عهده دارن و یه جورایی انحصار شده، حالا ترکیبش با این که ترکا هوای همو دارن باعث میشه فردی که ترکه خیلی زمینه های پیشرفت بیشتری داشته باشه، یا صرفا مزیت های ساده مثل وقتی که میری تو یه مغازه و اگه ترکی حرف بزنی با صاحب مغازه، بهت تخفیف میده صرفا به اون دلیل

+ توی نوشته های من ترک = آذری، طبیعتا راجع به ترکیه یا کشور آذربایجان صحبت نمی کنیم، راجع به ایرانی های ترک نژاد، افرادی که با فرهنگ، زبان و تاریخچه خودشون متمایز میشن از سایر نژادها مثل لر و کرد و بلوچ و...

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---

چه فرقی داره که در گذشته ما چه چیزی بوده ایم؟!فارس بوده باشیم یا عرب یا کرد یا هرچیز دیگه ای!اصلا در صد سال گذشته از کره مریخ اومدیم!
به نظر من فرقی نداره اصلا...به هرحال الان تُرک هستیم و در اینجا زندگی میکنیم.

اگه ما ایرانی باشیم یعنی بعدا ترک شدیم، از اول ترک نبودیم!

بالا هم گفتم،ایرانی بودن ربطی به تُرک بودن و... نداره.کشور ایران از اقوام و ملتهای مختلفی تشکیل شده.حداقل ترکیب قومیتی این کشور در 700 سال گذشته تغییر آنچنانی ای نکرده.

اصطلاحاتی مثل ترک زبان،عرب زبان و... هم فقط در ایران رواج داره :/ مثل اینکه تُرک بودن یا عرب بودن و... مشکل و ایرادی داره که از لفظ و ترک عرب استفاده نمیکنند!!نمیدونم چرا در مورد فارسها از این لفظ استفاده نمیکنند!مثلا چرا نمیگن اینها فارس نیستند و فارس زبانند و بعداََ فارس شده اند و...

ازلحاظ ژن از نژاد ترک (زردپوست مغول‌سان) بهرهٔ بسیار کمی برده‌اند.

مغول بودن هیچ ایرادی نداره(حتی بهره هوشی مغول ها از ایرانی ها و سایر مردم کشورهای منطقه بیشتره!) ولی ترک با مغول فرق داره.نمیدونم چرا اینو مورخین ایرانی نمیفهمند و خودشون رو زدن به نفهمی!
مغولها از نژاد زرد هستند و ترکها نژاد سفید ولی در بعضی اقوام ترک مثل تاتارها-که مدت زیادی در همسایگی مغولها زندگی کردند- اختلاط با مغولها وجود داره.زبان ترکها و مغولها فرق داره (مثل زبان فارسی و انگلیسی!در این حد فرق داره!).

رعنــا

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ابهر
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
شیمی.
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار
اینستاگرام

جدای این بحث ها درباره ی موضوع تاپیک، اینکه آیا ترک بودن یه مزیت اجتماعی هست یا نه..
من یه مثال میزنم. اوایل ترم بود که اطلاعیه های آموزش ادبیات آذربایجانی مخصوص ترک زبان ها تو سطح دانشکاه زده شد، و من هم چون علاقمند بودم تو کلاسش شرکت کردم. چیزی که تو این کلاس ها دیدم خیلی خوب بود! بچه هایی رو دیدم که مستقل از اینکه واسه چه شهرین، به صرف مشترک بودن زبانشون دور هم جمع شده بودن و سعی داشتن به کمک هم زبانشونو کامل تر یاد بگیرن.. با کلی تلاش از دانشگاه کلاس گرفته بودن، استاد از بیرون دانشگاه می آوردن، روزنامه چاپ می کردن، گروه فیسبوک و وایبر و .. داشتن و ماهی یکی دو بار بیرون می رفتن باهم.. واسه مناسبت های مختلف جشن برگزار می کردن و ورود واسه همه آزاد بود. کاری که حداقل من تو دانشگاه خودمون ندیدم مثلا کرد ها یا لر ها یا .. انجام بدن.
کلا من خودم اینکه هرجایی میرم یه همزبان هست رو مزیت میدونم واسه خودم. یه جور حس دلگرمیه شاید..

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از GCD :
ایرانی بودن ملیته، نه نژاد

آره دیگه، منم میگن نژادمون ترک نیست!

به نقل از əlireza :
چه فرقی داره که در گذشته ما چه چیزی بوده ایم؟!فارس بوده باشیم یا عرب یا کرد یا هرچیز دیگه ای!اصلا در صد سال گذشته از کره مریخ اومدیم!
به نظر من فرقی نداره اصلا...به هرحال الان تُرک هستیم و در اینجا زندگی میکنیم.

بالا هم گفتم،ایرانی بودن ربطی به تُرک بودن و... نداره.کشور ایران از اقوام و ملتهای مختلفی تشکیل شده.حداقل ترکیب قومیتی این کشور در 700 سال گذشته تغییر آنچنانی ای نکرده.

اصطلاحاتی مثل ترک زبان،عرب زبان و... هم فقط در ایران رواج داره :/ مثل اینکه تُرک بودن یا عرب بودن و... مشکل و ایرادی داره که از لفظ و ترک عرب استفاده نمیکنند!!نمیدونم چرا در مورد فارسها از این لفظ استفاده نمیکنند!مثلا چرا نمیگن اینها فارس نیستند و فارس زبانند و بعداََ فارس شده اند و...

مغول بودن هیچ ایرادی نداره(حتی بهره هوشی مغول ها از ایرانی ها و سایر مردم کشورهای منطقه بیشتره!) ولی ترک با مغول فرق داره.نمیدونم چرا اینو مورخین ایرانی نمیفهمند و خودشون رو زدن به نفهمی!
مغولها از نژاد زرد هستند و ترکها نژاد سفید ولی در بعضی اقوام ترک مثل تاتارها-که مدت زیادی در همسایگی مغولها زندگی کردند- اختلاط با مغولها وجود داره.زبان ترکها و مغولها فرق داره (مثل زبان فارسی و انگلیسی!در این حد فرق داره!).

ترک هستیم و اینجا زندگی میکنیم درست نیست، اینجا زندگی میکردیم و ترک هستیم درسته!

کسی به قوم مغول توهین نکرده و نگفته بده،

ولی شما آیا به مطالعات ژنتیک اعتقاد دارین ؟ :/ اسناد و مدارک زنده و حاضری که الان داریم، بدون اینکه تحریفی یا اشتباهی توشون باشه. اون منابع بر اساس مطالعات ژنتیکی‌ـه نه تاریخی!

" ازلحاظ ژن از نژاد ترک (زردپوست مغول‌سان) بهرهٔ بسیار کمی برده‌اند" رو هم دو تا مرجع غیر ایرانی نوشته!

* چرا دعوا میکنین ؟!! :-/ والا من کلا :D و :) هستما، دعوا چر ا؟!!

deniz_nabege

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب

به نقل از نورا. :
یه سوال، الان شما میگین ما آذری‌ها ایرانی نیستیم ؟
وااا این چه سوالیه؟ واقعا که ما کی گفتیم ایرانی نیستیم؟ایران جنگ بوده ترک ها همیشه از کشورشون دفاع کردن انقلاب بوده همیشه همراه مردم بودن وقتی یکی معتقد باشه که ایرانی نیست اصلا خودشو اذیت نمیکنه و تو خطر نمیندازه که با جونش بازی کنه . هر کسی روی کشورش تعصب و غیرت داره ربطی به زبان و فرهنگش نداره .
اگه عقیدتون اینه پس اونوقت اگه یه خطری هموطن ترکتونو تهدید کنه چون که شما ترک نیستی اصلا هیچ عکس العملی نشون نمیدی؟

milad.a

milad.a
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی پلیمر

به نقل از ناهمساز :
یعنی اگه عقب موندگی هست، صرفا برای بخش آذربایجان ایرانه؟ یعنی کسی که فرضا تو سیستان به دنیا اومده از ترکیه جلوتره؟ آیا برای پیشرفت مملکت، درسته که پیشرفت یه سری استان خاص ملاک باشه - که الان اتفاقیه که خارج از بحث ما داره میفته -؟این مورد رو یه مقدار بیشتر توضیح میدید؟ من ربط آذری به فارسی رو متوجه نشدم.

پ.ن. الان بحث کلا داره روی ترک آذربایجان میچرخه! مگه قزوین ترک نداره؟ بعضی قوم های شمالی ترک زبان نیستن؟ حتی تو استان خراسان و فارس، بعضی نقاطش ترک زبان نیست؟ میشه اول مشخص کنید که چهارچوب بحث راجع به اهالی آذربایجانه -که لزوما ترک نیستن - یا به طور جامع، ترک زبانان مقیم ایران؟

خب بله همین طوره عقب موندگی برای همه ایران هست به جز پایتخت و شهر های نزدیکش که به علت تمرکز گرایی هستش که آثارش تجزیه طلبی و فساد هستش
ربط آذری به فارسی زمانی گفته شد که در زمان رضا شاه و اوایل حومت محمد رضا شاه حس ناسیونالیسم با گرایش به پانتورکیسم و تجزیه طلبی در آذر بایجان رشد کرده بود و شاهد ظهور حکومت خود مخطار آذر بایجان شدیم در این زمان نویسندگان مزد بگیری چون احمد کسروی بعضی نوشته هایی مبنی بر عدم وجود ترک ها و از جمله این که مردم آذر بایجان کلا فارس هستند و انواع گفته های ساخته شده بی اساس >:p

بله در نقاط دیگه ایران عزیزمون هم اقوام ترک زیادی وجود دارند ولی همون طور که رضا گفت بحث موقتا روی پانترکیسم بود که این مسعله مربوط به آذربایجان هستش

پ.ن : دوستی ازم خواست که جبهمو مشخص کنم من ایرانی هستم مخالف پان ترکیسم و ترک هستم /m\

milad.a

milad.a
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی پلیمر

به نظرم خیلی از مسیر تاپیک منحرف شدیم :-?
خب اصل موضوع اینه که فرصت های تجاری خیلی به گروه هایی که شما اون ها رو میشناسید وابستس و این موضوع برای تشکیل به ارتباط نیاز داره شرط ایجاد ارتباط ویژگی های مشترک هستش که زبان یا دین یا ملیت می تونن نقطه آغاز مهمی باشن
پس جای تعجب نیست که فرصت ها برای افرادی که همنوعشون تو اون رشته هستن بیشتره در این زمینه خب ترک های زیادی تو بازار موفقن البته افراد موفق دیگه هم تعدادشون کم نیست ولی تو بعضی موارد نقش ترک ها و حضورشون پر رنگ تره
و اینکه هوای همو دارنم یه چیز عادیه شما توی یه بیزینس هر لحظه باید مراقب حریفات باشی اگه حریفت خودی باشه بیشتر می تونی کنترلش کنی یا مثلا اطلاعات مهمی رو که بدست آورده باهات شیر می کنه
این موضوعات عادی هستند در تمام جوامع در تمام لحظات وجود دارن مثلا انحصار یهودیا تو بازار های بین المللی ...

demon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
فیزیک

به عنوان یه ترک ازینکه با یهودیان قیاس شدم بدم اومد L-:
توضیح: سیستم یهودیت نه هرکس که از قوم یهوده!

shiz

HanieH
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
1394
مدال المپیاد
نشد :-<
رشته دانشگاه
نرم افزار

به نقل از əlireza :
چقدر خوبه در مورد چیزی که نمیدونیم نظر ندیم!

پان چیه؟پانترکیسم چیه؟پان ایرانیسم چیه؟پان عربیسم چیه؟پان کردیسم چیه؟
پانترک کیه و...

از ویکیپدیا نقل قول میکنم فقط:
خوشحال میشوم لطف بفرمایید و برای ما روشن سازید تُرک چه کسانی هستند،پانترک ها ایضا و آزری ها ایضا!
[/quote

حوصله ی توضیح درباره ی پان ترک هارو ندارم تو نت سرچ کن میفهمی
ترک هم ینی چنگیز و مغول و .....
ترک و اذری رو از این جهت جدا میکنن
اذری هم کلا جمهوری اذربایجان و این قسمت ایران ک توشم میشه

milad.a

milad.a
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی پلیمر

به نقل از Happy :
حوصله ی توضیح درباره ی پان ترک هارو ندارم تو نت سرچ کن میفهمی
ترک هم ینی چنگیز و مغول و .....
ترک و اذری رو از این جهت جدا میکنن
اذری هم کلا جمهوری اذربایجان و این قسمت ایران ک توشم میشه

خوشحال میشم اگه طریقه نقل قول کردم رو یاد بگیرید
درضمن شما بحث رو به انحراف کشیدید و مطالبی که ذکر کردید هیچ پشتوانه علمی و تاریخی معتبری نداره و صرفا نظر شخصیتون هستش که همرراه با توهین به تمام ترک هاست
اگه منبع معتبر علمی یا تاریخی دارید می تونیم از منابعتون استفاده کنید

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از milad.a :
درضمن شما بحث رو به انحراف کشیدید و مطالبی که ذکر کردید هیچ پشتوانه علمی و تاریخی معتبری نداره و صرفا نظر شخصیتون هستش که همرراه با توهین به تمام ترک هاست

بنده در پست‌های قبلی‌ام نه به لحاظ تاریخی، بلکه به لحاظ علمی و طبق مطالعات ژنتیکی بیان کردم که ما ترک نیستیم! فقط زبانمون ترکی ـه! میتونید مطالعه کنید دقیق پست‌ها رو!

RREEZZAA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96

به نقل از milad.a :
اتفاقا پشتوانه ی علمی هم داره
درباره ی ترک های آذربایجان دوتا نظریه وجود داره یکی اینکه اونا اول تاتار بودن بعد از حمله ی مغول ها شدن ترک
دومیش اونیه که تو اعتقاد داری که البته به احتمال قوی دومیش درست تره چون اولیشو بیشتر احمد کسروی و اینا مطرح کردن
ولی بنظر خودم که ترک هم هستم بهمون همون آذری رو بگن بهتره چون نمیخوام با آذربایجان که استقلال نداره یکی بشم
به نقل از نورا. :
بنده در پست‌های قبلی‌ام نه به لحاظ تاریخی، بلکه به لحاظ علمی و طبق مطالعات ژنتیکی بیان کردم که ما ترک نیستیم! فقط زبانمون ترکی ـه! میتونید مطالعه کنید دقیق پست‌ها رو!
بله همینطوره اخیرا هم یه همشری خودم (بنابی)فک کنم اسمش دکتر افشاری بوده یا افشارزاده روش تحقیق کرده 98درصد ترک نیستن
اصن نژاد و اینا یه جوریه که هیچ کس نمیتونه ادعا کنه از فلان نژاده آخه اونقد قرو قاطی شدن
گذشته از این هیچ نژادی برهیچ نژاد دیگه ای برتری نداره فقط ان اکرمکم عندالله اتقیکم

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از rreezzaa :
ولی بنظر خودم که ترک هم هستم بهمون همون آذری رو بگن بهتره چون نمیخوام با آذربایجان که عزت نداره یکی بشم

نگید این حرف رو :( اونا زمانی هم وطن ما بودند! :( صرف زدن و کوبیدن و رقصیدنشون دلیل بر بی عزتی‌شون نمیشه! :(

RREEZZAA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96

به نقل از نورا. :
نگید این حرف رو :( اونا زمانی هم وطن ما بودند! :( صرف زدن و کوبیدن و رقصیدنشون دلیل بر بی عزتی‌شون نمیشه! :(
بله البته که برادران ما بوده اند و هستند ولی منظورم کشور و دولت آذربایجان بود. #-o

galexy-A.R

کهکشـــــــان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Bushehr
سال فارغ التحصیلی
1392
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
اینستاگرام

به نقل از GCD :
یک موضوعی که هست، ترک ها همه جا هستن و به شدت هم قوی اند، توی تمام شهر ها و اصناف همیشه یه گروهی از این افراد به شدت پشت همن و خیلی موفق در اون زمینه

آیا میشه گفت ترک بودن یک مزیته و تسهیل کننده راه موفقیت؟

این یک مساله محیطی ه .
برای مثال توی بوشهر ترک ها کم ند ، اما لر زیاد هست. و درصورتی که بومی اینجا نیستند و همه از اطراف مثلا لرستان و نورآباد ممسنی و یاسوج اومدند. همین مساله باعث میشه مثلا شما برای یک کار اداری توی یکی از اتاقای دانشگاهی ، طرف اصلا جوابت رو بزور میده و هی سنگ میندازه ، بعد همکلاسیت شروع میکنه به لری حرف زدن و مثلا دخترخاله ها میشیشنن تعریف میکنند و کارشم راه میندازه اخر :D

این ناشی از خوشحالی پیدا کردن یک هم زبان و هم فرهنگه . همچنان که توی آبادان عربی صحبت کردن توی فروشگاه چیز عجببی نیست فارسی هم همونه ، اما توی یه شهر دیگه وقتی شروع میکنی به عربی صحبت کردن با فروشنده ی خوزستانی ، خیلی گرم و صمیمی برخورد میکنه باهات.
حالا همین لر ها ، توی نظام اداری یک اداره یا دانشگاه زیاد باشن و من برم توی این سیستم ، مدام باید ارفاق ها و تفاوت ها به همکلاسی لر م رو ببینم ، هموار شدن مسیرش رو ببینم ، توی یه اداره یا بازار تهران باشم باید مدام راه افتادن کار دوست ترک م رو ببینم ، و خب منطقی ه.
همونطور که شما ممکنه توی نیویورک وارد یه سوپرمارکت بشید و وقتی بفهمه شما ایرانی هستید باهاتون فارسی صحبت کنه و جای غذاهای ایرانی رو بهتون نشون بده :D

یا حتی نوع دیگه ش توی صنف ه. وقتی بری بیمارستان و بگی من پرسنلم یا توی مطب بگی من دانشجوی دندانپزشکی م رفتار خیلی متفاوتی رو خواهی دید. فرهنگیا هم خیلی کیف میکنن همو پیدا کنند مثلا.

این که بده یا خوب رو باید دید. هروقت شما درجایگاه اون گروه قرار بگیرید خوبه. نشون دهنده ی معرفت ومرام و احترام اون فرد به هم فرهنگ هاش و هم گروه هاش و افتخارش ب اوناست. از بیرون نگاه کنید خب یکم ازاردهنده و غیرمنصفانه ست.

نظرمن اینه که حداقل تو کارای اداری دیگه نامردیه :D

milad.a

milad.a
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی پلیمر

نورا جان من به منابعتون احترام میزارم ولی ویکی پدیا هستش و نویسنده هاش افراد عادی و بعضی اوقات با سواد کم و چون شاید نویسندش با هدف خاص اون مطالب رو نوشته باشه من اون گفته هارو تکذیب میکنم

منبعم هم کتاب تاریخ دیرین ترکان ایران نوشته پروفسور دکتر محمد تقی زهتابی

(چون نمی خواستم به منابعم شبحه ای وارد بشه و وقت تایپ نداشتم اسکن کردم)

xoi_001.jpg

8ht6_002.jpg

بالا