• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آموزش قدم به قدم ساخت وبسایت

وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مدیریت کسب و کار
به نامِ خداوندِ بخشایشگرِ مهربان

Slide1.PNG

موارد مهم برای ساخت وبسایت این ها هستند:

1-دامنه (Domain)
2-هاست

Slide2.PNG

این ها چی هستن اصن؟

هاست جیه؟ ببین. شما میخوای یه سایت داشته باشی که فرضاً روش صدتا عکس و چندین صفحه متن و ده تا ویدئو داشته باشی. این فایل ها، روی هوا که نمی‌مونن! باید روی یک هارد درایو، یک جای دنیا ذخیره بشن. اون هارد درایو معمولا یه سرور خیلی بزرگ با حجم ذخیره خیلی بالایی برای ذخیره اطلاعاته. سرویس هایی که به شما هاست رو می‌فروشن یا اجاره میدن، در حقیقت بخشی از اون سرور (هارد) رو به شما اجاره میدن یا میفروشن. ما به این بخش از اون هارد درایو که در اختیار شماست، میگیم هاست (در فارسی میزبان).
ممکنه اون هاستی که شما تهیه می‌کنید رایگان باشه یا ممکنه برای داشتنش وجهی پرداخت کنید. خب چیزی که رایگان در اختیار شما گذاشته میشه میشه خیلی راحت ازتون گرفتش و شما حق اعتراض نخواهید داشت! پس بهتره که هاست رو بخرید و یا اجاره کنید. هم چنین ممکنه هاستی که تهیه می کنید در ایران یا خارج از ایران باشه. که از نظر نگارنده این متن اگر سایت شخصی میخواید بزنید، خیلی فرقی نمیکنه.

در حقیقت چیزی که برای شما مهم خواهد بود، آپ تایم (زمان بالا بودن) سرورهایی هست که شما از اونا هاستتون رو خریدین. آپتایم، یعنی مدت زمانی که سرورتون آنلاین هست و کاربرا میتونن به سایتتون (در حقیقت فایل هاتون) دسترسی داشته باشن. ضمنا، هاست ها، اغلب محدودیت فضای وب (فضایی که فایلهاتون توش استفاده میشه) و محدودیت پهنای باند (مقداری که فایل هاتون از اون سرور دانلود میشه توسط کاربرا) دارن. همچنین تعداد محدود سرور ftp و ... که خیلی درگیرش نمیشید توی یه سایت ساده!

دامین یا دامنه چیه؟ دامین یه آدرس هست که کاربر رو ارجاع میده به سمت سایت شما (همون هاستتون). مثلا شما توی کامپیوترتون، توی فولدر My Document یه فایل دارید با نام Sampadia.jpg خب؟ برای باز شدن این فایل، شما باید آدرس (فولدری که اون فایل توش هست) رو از توی هارد کامپیوترتون باز کنید و روی اون عکس کلیک کنید تا باز بشه. به این صورت:

کد:
C:\Users\Default\Documents

دامین، چیزی شبیه به این هست، که با تایپ شدن و درخواست شدنش توسط کاربر، هاست شما فراخوان میشه و سایتتون رو باز می‌کنه. شما باید برای باز شدن سایتتون، دامنه رو از مراکز ثبت دامنه تهیه کنید و سپس اون رو به هاست خودتون متصل کنین. دامنه هم مثل هاست خریدنی و رایگان داره. در ایران مرکز ثبت هاست nic.ir هست. و برای مثال dot.tk به شما دامنه ای به صورت رایگان میده با پسوند tk. برای مثال yoursite.tk. / چیزی که من میخوام به شما آموزش بدم، توی همین دو بخش کلی تقسیم میشه! طی 5 جلسه من از صفر شروع میکنم و تا آخر کار که شما سایت داشته باشید در خدمتتون هستم!

برای داشتن یک سایت با دامنه خودتون (مثلا ir.) باید ابتدا دامنه رو بخرید، سپس هاست و بقیه مراحل. اما من برای تمرین شما، اول هاست رو آموزش میدم تا با هم تمرین کنیم و یک سایت بدون دامنه اختصاصی داشته باشیم، در مراحل بعد که دامنه رو توضیح دادم، شما که تمرین کردین و کار رو بدون خرابکاری (!) میتونین انجام بدین، میرید و برای خودتون یه سایت خوشگل و باحال درست میکنین :د

جلسه اول - ساخت هاست

برای کار من هاست رایگان گیگفا رو انتخاب کردم شما هم پا به پای من بیاید جلو تا درست یاد بگیرید.

1- به آدرس: ثبت نام در گیگفا برید.

2- فرم رو پر کنید. به این صورت :

form.png

نام زیر دامنه، یا همون sub domain یه دامنه هست که خود گیگفا به شما میده. به این صورت xxxxxxx.gigfa.com که برای نمونه تصویر میشه sampadia.gigfa.com

بعدش یه ایمیل براتون میاد که اون رو تایید می‌کنید. یه صفحه باز میشه که اون رو نباید ببندید. اکانتتون پروسه ایجادش انجام میشه و بعد فعال میشه و میتونید واردش بشید. نام کاربریتون رو توی این صفحه خواهید دید. حتما یادداشتش کنید.

form2.png

3- از این آدرس وارد پنل مدیریت هاست خودتون بشید : http://cpanel.gigfa.com/

خب بینندگان عزیز :د به پایان این جلسه رسیدیم. شما الان صاحب بخشی از اینترنت هستید :د جلسه بعد نصب سیستم مدیریت محتوی رو آموزش میدم. با ما همراه باشید! (ضمنا، تا پایان جلسات آموزش، تاپیک برای هرج و مرج نشدن و یک پارچه موندن آموزش ها، قفل میمونه. شما هر سوالی داشتید، به من پیغام خصوصی بدید تا جوابتونو بدم. اگر انتقاد یا پیشنهادی دارین واسه این آموزش ها، بازم پ.خ به من یا ایلیا بدید. بعد از این که جلسات اموزش تموم شدن، تاپیک باز میشه تا سوالاتتون رو بپرسین.)

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مدیریت کسب و کار
پاسخ : آموزش قدم به قدم ساخت وبسایت

خب تا اینجای کار ما یه هاست برای خودمون ساختیم. به این صورت:
gigfa.com.نام‌زیردامنه

ببینید بچه ها، دیشب که با چند نفر صحبت کردم، فهمیدم که به اشتباه چند مورد رو بد فهمیدن! اول اینکه قرار نیست ما سمپادیا بسازیم! :د قراره یه وبسایت بسازیم شبیه به این yek-site-wordpress.gigfa.com. دوم اینکه شما توی فرمی که عکسش رو گذاشتم، به جای نام زیر دامنه، باید نام دلخواه خودتون رو بنویسید! نه سمپادیا! :د توی اون نمونه من، آدرس سایتم به این شکل درمیاد sampadia.gigfa.com

form2.png
خب! بریم سراغ مرحله بعد!

نصب سیستم مدیریت محتوی. وردپرس فارسی! - مرحله اول

بعد از اینکه شما هاست داشتید، برای به نمایش درآوردن فایل هاتون، نیاز دارین به یه سری کدنویسی که ظاهر سایتتون رو بسازه و مطالب و تصاویر و ویدئو ها و ... رو نمایش بده. در صورتی که خودتون css و html بلد نیستید، باید یک سیستم مدیریت محتوی نصب کنید روی هاستتون. می‌تونید جوملا یا دروپال یا SMF مثل همین سایت و یا سیستم های دیگه رو انتخاب کنید. اما من اینجا وردپرس رو انتخاب کردم. حالا چرا وردپرس؟
وردپرس به خاطر ترجمه قابل قبولش. به خاطر سبک بودن و رابط کاربری خوبش. ضمن این که فکر میکنم برای افراد تازه کار بهترین انتخاب همینه.​
گفتم که فایل های هاستتون، مثل فایل های کامپیوترتون هستن و با یه لینک (دامنه domain) باز میشن. این فایل ها رو باید با یه سیستم مدیریت محتوی (مثل ویندوز توی کامپیوتر! که اون فایل ها رو نشونتون میده) توی سایتتون نمایش بدید. و خب مثل ویندوز که ابتدا باید نصبش کنید، وردپرس رو هم باید نصب کنید. این مراحل رو من خودم وقتی میخواستم یاد بگیرم با سختی یاد گرفتم! پس لطفا با دقت بخونید :د

1- ابتدا به پنل کاربری خودتون وارد میشید، از اینجا: http://cpanel.gigfa.com/

form3.png

مشخصاتی که در فرم تایید ثبت نامتون بهتون داده شده (که دورش خط قرمز کشیدم) همین نام کاربریتون هست و پسورد هم، همونی که دادین بهش.

2- حالا وارد پنلتون شدید. به قسمت Online file management وارد بشید.

menu1.png

3- وارد شاخه htdocs بشید.

list.png

4- فایل وردپرس رو که از اینجا دانلود کردید رو اونجا آپلود کنید. به این صورت:

upload.png

بعد از اینکه آپلودتون کامل شد، با این صفحه مواجه میشید :د

upok.png

5- حالا باید فایل zip وردپرس رو، از حالت فشرده خارج کنید. برای این کار، تیک آبی رنگ (بالایی) در عکس بالا رو بزنید تا به فولدر قبل بازگردونده بشید، سپس با زدن تیک کنار فایل وردپرس که تازه آپلود کردید، اون رو انتخاب کنید و روی گزینه Unzip کلیک کنید.

tiktik.png

تا این صفحه بیاد:

unzip.png

مسیر پیشفرض (htdocs/) رو تغییر ندید و تیک سبز رنگ رو بزنین تا فرآیند گشودن بسته فشرده !!! (unzip) کامل بشه.

در نهایت باید این صفحه رو ببینید:

unzipok.png

در جلسه بعد، تنظیمات مربوط به مدیریت محتوی رو بهتون آموزش میدم. باز هم میگم: با ما همراه باشید! (ضمنا، تا پایان جلسات آموزش، تاپیک برای هرج و مرج نشدن و یک پارچه موندن آموزش ها، قفل میمونه. شما هر سوالی داشتید، به من پیغام خصوصی بدید تا جوابتونو بدم. اگر انتقاد یا پیشنهادی دارین واسه این آموزش ها، بازم پ.خ به من یا ایلیا بدید. بعد از این که جلسات اموزش تموم شدن، تاپیک باز میشه تا سوالاتتون رو بپرسین.)

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مدیریت کسب و کار

جلسه سوم - تنظیم کردن سیستم مدیریت محتوی (وردپرس)

خب. تا اینجای کار ما به مرحله ای رسیدیم که سیستم وردپرس رو روی هاستمون نصب کردیم. حالا لازمه که یه سری تنظیمات روش انجام بدیم. ابتدا یه سرور my SQL براش تعریف میکنیم.

1- وارد پنل مدیریت هاستتون بشید. www.cpanel.gigfa.com

2- از بخش data bases ، گزینه MySQL Databases رو انتخاب کنید.

data.png

3- سپس از بخش Create Database یک نام برای سرور خود انتخاب و آن را ایجاد کنید. در اینجا ما نام sample را گزیدیم.

data2.png

4- بعد از ایجاد، در همان صفحه، در جدولی، اطلاعات مربوط به سرور شما نمایش داده می شوند.

data3.png

این پنجره را نبندید. این اطلاعات برای تنظیم کردن وردپرس لازم است. سپس مجددا به پنل خود رفته و وارد بخش Onlie file manager بشوید.

menu1.png

5- در بخش فایل ها، وارد فولدر wordpress بشوید. سپس تیک کنار فایل wp-config-sample را بزنید و گزینه Rename را انتخاب کنید.

data4.png

نام فایل wp-config-sample.php را به wp-config.php تغییر دهید و تیک سبز رنگ را بزنید.

6- بعد از زدن تیک سبز رنگ مجددا به قسمت فایل ها بازگردانده میشوید. طبق تصویر فایل wp-config را با استفاده از دکمه edit ویرایش کنید.

data5.png

7- سپس بر اساس جدول mySQL (همون جدول که گفتم پنجره رو نبندید) اطلاعات فایل wp-config را به این صورت تغییر دهید:

values.png

شماره هایی که در تصویر بالا زدم، بر اساس جدول خودتون وارد کنید (برای مثال من جدول زیر رو که متعلق به نمونه خودم هست براتون مشخص می‌کنم) :

1- database_name_here باید بشه MySQL DB Name که در نمونه من میشه: gigfa_15944871_sample

2- username_here باید بشه MySQL User Name که در نمونه من میشه: gigfa_15944871

3- password_here همون پسوردی هست که شما برای پنل هاستتون انتخاب کردید.

4- localhost باید بشه: MySQL Host Name که چیزی شبیه به این خواهد بود: sql300.gigfa.com

5- در نهایت گزینه ذخیره رو بزنید تا اطلاعاتتون ذخیره بشه.

اطلاعات رو از جدول خودتون که مثل شکل زیر هست (این جدول منه و شما نباید مثل این وارد کنید. اطلاعات این جدول برای شما با مال من تفاوت داره. من بر اساس این، اطلاعات بالا رو گفتم :د همه این ها رو تاکید کردم که اشتباه نکنید :د)

data3.png

اگر تمامی مراحل رو درست انجام داده باشید، الان باید صفحه ثبت نام وردپرستان کامل شده باشد. که آدرس آن همان زیر دامنه تان است به این صورت:

gigga.com/wordpress.نام‌ زیر دامنه شما​

و این صفحه براتون باز میشه :

sample.png

برای نمونه مثال من میشه :

sampadia.gigfa.com/wordpress​

در این صفحه شما باید کاربر مدیریت سایتتان را ایجاد کنید. توصیه می‌کنم یک رمز عبور قوی برای خودتون انتخاب کنید. ثبت نام رو بزنید و کار تمام است!

sample2.png

حالا شما یک سایت دارید ;;)

در جلسه بعد، نحوه کار با سیستم وردپرس رو آموزش خواهم داد :د مجددا اعلام می‌کنم که: با ما همراه باشید! (ضمنا، تا پایان جلسات آموزش، تاپیک برای هرج و مرج نشدن و یک پارچه موندن آموزش ها، قفل میمونه. شما هر سوالی داشتید، به من پیغام خصوصی بدید تا جوابتونو بدم. اگر انتقاد یا پیشنهادی دارین واسه این آموزش ها، بازم پ.خ به من یا ایلیا بدید. بعد از این که جلسات اموزش تموم شدن، تاپیک باز میشه تا سوالاتتون رو بپرسین.)

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مدیریت کسب و کار

آموزش قدم به قدم ساخت وب سایت - سوالات متداول جلسات اول تا سوم

1-برای ساخت سایتم حتما باید دامنه و هاست بخرم؟
خیر. دامنه و هاست رایگان توسط سرویس دهندگان در اختیار شما گذاشته خواهد شد. اما پیشنهاد ما خرید آنهاست تا در صورت از بین رفتن، حق اعتراض را داشته باشید. در هر صورت می‌توانید از gigfa.com هاست رایگان و از dot.tk دامنه رایگان تهیه کنید.

2- هنگام ثبت نام در Gigfa برای من پیغام خطا ظاهر می‌شود. مشکل از کجاست؟
بنا به نوع خطا ممکن است مشکل از هرکدام از فیلدهای ورودی شما باشد.
اگر خطای زیر رخ داد:
کد:
Account Name is already in use 3
username / domain name allready in use, please try a different username / domain name
بدین معناست که نام زیر دامنه شما تکراری است. بنابراین نام دیگری را برگزینید.
اگر این پیغام ظاهر شد:
کد:
Security Code does not match, click back and try again !
بدین معناست که شما کد امنیتی (تصویر کپچا) را درست وارد نکرده اید. مجددا تلاش کنید.

3- بعد از ورود به پنل مدیریت هاست، بعضی کلمات انگلیسی نیستند (فارسی یا زبان دیگر هستند). چرا؟
پنجره را ببندید، از دفعه بعد، هنگام ورود به پنل مدیریت هاست، در این صفحه www.cpanel.gigfa.com زبان انگلیسی را انتخاب کنید.

4- هنگام آپلود کردن، خود فایل فشرده وردپرس آپلود نمی‌شود. بلکه به صورت فولدر آپلود می‌شود. چرا؟
دقت کنید که هنگام آپلود، از بخش Upload using ftp server استفاده کنید.

5- فایل وردپرس را از جای دیگری دریافت کرده ام. هنگام آپلود به خطا مواجه می‌شوم. دلیل آن چیست؟
توصیه ما این است که از لینک داده شده استفاده کنید (فایل از سایت تیم وردپرس فارسی دریافت شده است). در صورتی که از جای دیگری فایل را دریافت کردید اطمینان حاصل کنید که با پسوند های مجاز هاست (مثل zip.) باشد. در غیر اینصورت با خطا مواجه می‌شوید.‌

6- اگر بخواهم در آدرس سایتم خبری ای wordpress/ نباشد و بدون آن، کاربر مستقیما وارد سایتم شود، چه کار باید بکنم؟
وارد File Manager شده، تمامی محتویات فولدر wordpress را تیک بزنید و با استفاده از گزینه move آنها را به فولدر htdocs منتقل کنید.

7- آیا می‌توانم از یک سرور MySQL برای چند سایت در یک اکانت استفاده کنم؟
خیر. هرگز این کار را نکنید! این کار باعث به هم ریختن تنظیمات سرور MySQL شده و مجددا باید یک سرور MySQL جدید بسازید.

8- آیا نام سرور MySQL من باید با نام سایتم (زیر دامنه) یکی باشد؟
خیر. لزومی ندارد.

9- تنظیمات را انجام دادم اما وقتی آدرسم را وارد می‌کنم، با خطای Forbidden مواجه می‌شوم. چرا؟
تنظیمات سرور MySQL را اشتباه انجام داده اید.

10- تنظیمات را انجام داده ام اما وقتی آدرسم را وارد می‌‌کنم، با صفحه ای با عنوان Index Of مواجه می‌شوم. چرا؟
ممکن است آدرس را اشتباه وارد کرده باشید یا وردپرس را از حالت فشرده خارج نکرده باشید.

11- تفاوت هاست رایگان با هاست های پولی در چیست؟ آیا برای سایت شخصی هاست رایگان کافی است؟
بله کافی است. تفاوت در پردازنده (مثلا برای بازی های آنلاین) و مقدار فضای وب‌ـی (مثلا برای سایت های دانلود) است که در اختیار شما قرار می‌گیرد.

اگر سوال دیگری دارید به من پ.خ کنید.

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا