• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جامعیت تست های روانشناسی

• شروع کننده موضوع

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
ی سوالی ک خیلی وقته در مورد تست های روانشناسی رنگ و وارنگ دارم اینه ک دقیقا اساسشون چیه و اگر هم با پایه و اساس طرح شده باشن(و نه صرفا برحسب یک جامعه ی آماری محدود)آیا واقعا جامعن؟واقعا تا حد خوبی میشه تعمیمشون داد ب جامعه؟
روانشناسی و اصولا روان انسان از دید من چیزی نیست ک بشه انقد ساده در موردش نظر داد
انواع و اقسام تست ها از قبیل اینکه چهارتا رنگ بنویس اولی حس تو ب عشقت رو میگه دومی حستو ب کسی ک یادت نمیره هیچوقت و ...
واقعا قابل اعتمادن؟

اگر هم احساس میکنید تست مناسبی وجود داره اینجا لینک بدین(اما ترجیحا تست رو نذارین تا حجم تاپیک الکی زیاد نشه)تا در موردش بحث کنیم یکم.در مورد ادله ی صدقش در صورت وجود.

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه تهران و دانشگاه ع.پ. ایران
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني
پاسخ : جامعیت تست های روانشناسی

سر کلاس روان شناسی یادگیری استاد از ما پرسید اگه یکی بهتون بگه هوش و شخصیت و ... من رو بسنج ، کی ها از تست استفاده می کنن?
همه دستمون رو بردیم بالا
بعد پرسید کی ها برای انتخاب یه کارمند توی اداره دولتی ای که براش کار می کنن به تست شخصیت و هوش اعتماد می کنن?
باز هم تقریبا همه دستمون رو بردیم بالا
پرسید اگه بخواین برای شرکت خصوصی خودتون چند نفر رو به عنوان کارمند روابط عمومی انتخاب کنین ، کی مبناشو بر جواب تست می ذاره?
تقریبا نصف کلاس (من نبودم جزو این دسته:-D )
سوال آخر این بود که کی برای انتخاب همسر ، اصل انتخابش روی تست روان شناسیه?
فکر کن یه جمع ، همه دانشجوهای روان شناسی ، هیچ کس دستشو بلند نکرد

استادمون گفت همیییییییینه
این تست ها واقعا اون چیزی نیستن که بقیه فکر می کنم
حتی یه روان شناس مجرب با یه تست خفن که استاندارد سازی حسابی شده هم ، باز برای تصمیم حساس فقط روی تست حساب نمی کنه ، خودش مشاهده میکنه ، مصاحبه می کنه ، جلسه های متعدد می ذاره
کجا از تست استفاده می کنیم? تو مسایل آماری
جایی که قراره به 1000 نفر این تست رو بدیم و نتیجه آماری ازش بگیریم ، اون هم با رعایت کلی شرایط آزمایش و یه تست حسابی (این حسابی بودن تست خیلی چیز خوفیه ! ترم پیش سه واحد روان سنجی داشتیم ، فقط تونستیم بفهمیم چقدر درست کردن یه تست استاندارد سخته ! یاد نگرفتیم درستش کنیم:-D گفتن بقیش ایشالله ارشد ، دکتری)

نتیجه گیری اخلاقی
هیچ گونه اعتمادی به هیچ تست روان شناسی ای نکنیم ! مگر این که خلافش ثابت شه( که اون هم طبق نظر بعضی روان شناسا فقط برای کار آماری بدرد می خوره و برای تک نمونه کلا بدرد نخوره!)

بالا