• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

روش مطالعه درس زیست شناسی

• شروع کننده موضوع

samaooss

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 اردبیل
شهر
اردبیل
رشته دانشگاه
ایشاالله پزشکی
سلام بچه ها............!
به نظرتون بهترین روش مطالعه برای درس زیست که درس اصلی تجربی هاست چیه؟

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : پاسخ : چگونه زیست بخونیم؟!

سوال کلیه
برای درس هایی ک صرفا باید حفظ کنی مثل سه فصل آخر پیش تکرار و خلاصه نویسی بهترین کاره
واسه فصل فهمیدنی ای مثل ژنتیک و شارش ژن باید انقد تست بزنی ک راه بیفتی
فصول گیاهی و کلا چرخه ها رو باید واسه خودت بکشی و مدام مرور کنی
سایر درس ها صرفا احتیاج ب حاشیه نویسی تو کتاب درسی دارن

NiXi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
روزی روزگاری زیست..
دانشگاه
بابل
رشته دانشگاه
پزشکی

مرور،مرور،مرور، ترمین،تمرین،تست،تست،مرور مرور!
و اینکه با علاقه و برای یادگرفتن بخونید.

فرنود

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
دبیرستان
شهر
تهران
مدال المپیاد
خیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک

سلام
شاید برای شما سوال پیش پا افتاده ای باشه اما برای من که رشتم ریاضی بوده و می خوام پزشکی بخونم اهمیت زیادی داره پس اگر اطلاعی دارید متشکر می شم با من در میون بذارید.

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

برای زیست یه دور کتاب رو درحد تسلط به مفاهیم کلی روخونی کنین ینی اینکه کسی طرز کار سیناپس رو ازتون پرسید بتونید یک توضیح کلی(و نه غلط) بهش بدین حالا جزئیات و اسامی رو تو این مرحله حفظ نشدید هم اهمیت چندانی نداره...بعد بلافاصله کتاب رو دقیق‌تر بخونین زیر قیدها و کلمات مهم و کلیدی خط بکشید یا هایلایتشون کنین و سعی کنین اسم‌ها رو در همون زمان مطالعه چندبار با خودتون مرور کنین و سعی کنید که حفظتون بشه
پیشنهاد کنکوری اینه که روزی 2 ساعت زیست حتماً و حداقل توی برنامه‌ی مطالعاتی‌تون باشه سال‌های پایه هم توصیه‌ی من اینه که مثلا سه روز در هفته اگه زیست می‌خونین همون 2 ساعت رو وقت بزارید هر روز برای خوندنش.
خب تا اینجا کارتون باید حدود 1 ساعت از بسته‌ی هر روز رو تشکیل داده باشه البته هیچ‌وقت کیفیت رو فدای کمیت نکنید و اگه این مرحله 2 ساعت هم طول کشید اصلاً نگران نشید و باقیِ کار رو بزارید برای روزهای بعد.خب توی یه ساعت باقیمونده شما باید تست‌های آموزشی بزنین به این صورت که یه تعداد نه چندان زیادی از تستا رو انتخاب میکنین(بعضی کتابا خودشون تستای مناسب این قسمتُ معرفی کردن) و دونه دونه میزنین و پاسخنامه و درصورت وجود درسنامه رو هم بعد از زدن هر تست بطورکامل میخونین،اگه نکته‌ی مهمی هم تو تستا دیدید سریع وارد کتاب درسی‌تون میکنید تا بعداً که دوباره کتاب رو میخونید مرورش کنید ;;) این برنامه برای بار اول خوندن یه مبحث بود راه زیادی هست تا تثبیت و تسلط هنوز...
توی روزهای بعدی کتاب رو با تمام نکاتی که قبلاً واردش کردین میخونین و تا جایی که میتونین حفظ‌ش میکنین،سعی کنید دقت زیادی روی کتاب درسی داشته باشید.به شکل‌ها،پاورقی‌ها و حتی ساختار جمله‌ها دقت کنید.تو یه کلام کتابُ بخورید دیگه :D
توی این مرحله اگه دیدید چیزی رو حفظ نمیشید از ابزارهای کمکی مثل فلش کارت و خلاصه‌نویسی و.... کمک بگیرید.بعد نوبت میرسه به زدن تستای آزمونی.برای درس زیست چون تستای کتکورتون 50 تاست سعی کنین بسته‌های 50تایی از تست‌ها رو برای خودتون مشخص کنین و بعد از زدن همه‌ش پاسخنامه و درصورت نیاز توضیحات رو چک کنین.اوایل حساسیت زیادی به خرج ندید برای زمان اما به مرور سعی کنید زمان رو استاندارد کنید...هممم...خب همینا به ذهنم رسید دیگه.امیدوارم مفید باشه براتون :)

قاصدک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیهق
روشهای مطالعه زیست شناسی و زمین شناسی

برای منظّم شدن و انسجام بحث های راجع به روش مطالعه دروس زیست شناسی و زمین شناسی ، لطفاً بحث های مربوطه رو اینجا انجام بدید و از ایجاد تاپیک هایی از قبیل " من در فلان درس ضعیفم ، کمک کنید " یا تاپیک هایی که بحثش رو میشه اینجا انجام داد خودداری کنید : )
در ضمن ، سوالات مستقیم ِ درسی (فرضاً تست ها و ... ) اینجا مطرح نمیشن ، فقط راجع به روش های مطالعه ست اینجا.

skyhacker79

سپهر
نام مرکز سمپاد
اردبیل ناحیه1
شهر
اردبیل
درود دوستان.عنوانی که منظور رو برسونه پیدا نکردم.
من همیشه برام سوال بوده که یک انسان چطور میتونه مطالبی مثل درس زیست رو طوری یاد بگیره که حتی سه سال بعد وقتی تو کنکور یه سوال از ریزترین جزئیت میاد بتونه پاسخ بده؟

Shirin 77

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
96
درود دوستان.عنوانی که منظور رو برسونه پیدا نکردم.
من همیشه برام سوال بوده که یک انسان چطور میتونه مطالبی مثل درس زیست رو طوری یاد بگیره که حتی سه سال بعد وقتی تو کنکور یه سوال از ریزترین جزئیت میاد بتونه پاسخ بده؟
سلام
اگه اون مطلب رو درک کنه نه حفظ !! خیلی بین این دو فرق هست !!
تصورش کنه و ارتباط برقرار کنه یادش می مونه !!
مثلا من خودم فصل قلب رو چون اینجوری خونده بودم امسال اصلن دوره هم نکردم و بالاترین درصد زیستم سر این مبحث شد چون واقعا قشنگ درکش کرده بودم !!

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
منم وقتی دوم دبیرستان بودم این سوال خیلی فکرمو درگیرکرده بود .
آزمونایی مثله قلمچی انقد مرور میکنن که اگه با اونا پیش بری کامل یادت میمونه .... اما میگم ، به شرطی که دقیق با برنامه ش جلو بری

Karin

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
Urmia
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
اینکه فقط بشینی هی مرور بکنی بدون اینکه نکته های حفظ شده رو ت تست پیاده نکنی ت زیست فایده نداره
من خودم بعد کتاب تستا رو زیاد تحلیل میکنم سعی کن از رو نکته ها هم خودت سوال طرح کنی خیلی ب ادم میکنه بعدش ب مرور ک تثبیت میشه

Becoming

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Sari
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
دواسازی
روی شکلای کتاب خیلی دقیق باش
چندین بار خودت اونا رو بکش
نمیخواد نقاشی بکشی، جوری بکش که خودت بفهمی چی به چیه
برای تستای ترکیبی هم همیشه حواست به استثناها باشه مثلا: نمیتوان گفت همه ی سلولهای بالغ در بدن انسان توانایی همانندسازی DNA دارند چون گلبول قرمز هسته نداره پس همانند سازی DNAنداره و ...

Hananamdar

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحيه ١ تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
المپياد نانو مدال نقره
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
تجربى
همين كه شروع ميكنم خسته ميشم!من ميگم بايد يه چيزى باشه كه بهمون انگيزه بده تا بهتر درس بخونيم!

قاصدک آبی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1400
+ می تونید با هایلایتر های رنگی و ... نکات مهم رو در رنگ های مختلف فایل بندی کنید

sabili

ویالونسل
نام مرکز سمپاد
فزرانگان
شهر
سراب
سال فارغ التحصیلی
1400
سه بار کتاب رو خوندن
یکبار:روخوانی مجله وار
دومین بار : خواندن با دقت
سومین بار : با دقت بسیار زیاد و دریافت نکات ریز

تست زنی

دوباره برگشت به کتاب چون بعده تست ادم میفهمه کجا ها مهم بوده

(دکتر صبا :))از اون دکترایی که برای همه امپول مینویسن خودشون قرصم نمیندازنم =)))

Dictator

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
...
سال فارغ التحصیلی
1400
در حال حاضر یازدهمم و روشی که خودم خیلی ازش نتیجه گرفتمو اینجا میگم
بنظرم بعد از اینکه معلم مبحثو درس داد دیگه نیاز به روزنامه وار خودندن و اینا نداره یه راست شروع کنین هایلایت کردن و نکات و قیدارو مشخص کردن
گفتار گفتار هر گفتارو خوب بخونین تا مسلط شین بعد شروع کنین تست زدن
یه در میون تستارو بزنین و حتمااا تاکید میکنم حتمااا کتاب باز بزنین چون هرچقدرم به متن مسلط بوده باشین هموز با روال اون گفتار یا فصل و نحوه سوال اومدن ازش آشنا نیستین پس دور اول یهدر میون کتاب باز تستارو میزنین و بعد که تموم شد با پاسخنامه چک میکنین همیشه تو پاسخنامه ها یه سری نکته های خیلی مهم هست که ما عمرن بهشون دقت نکردیم پس شما یه دفترچه میزاری کنار دستت هر نکته ای که توی فلان تست بوده و تو پاسخنامش دیدیو مینویسی تو دفترت
دور دومو باید بدون باز کردن کتاب زد هرچند بازم توی تستا اشکال داشته باشین تهش دیگه تستو رد کنین ولی کتابو باز نکنین و اخر هم با پاسخنامه چک کنین و نکاتشو بنویسین تا دیگه کامل اون مبحثو مسلط شین اگه از دو تا منبع واسه زیستتون استفاده میکنین که چه بهتر تستای بیشتری واسه زدن دارین:)

همه اینایی که گفتم اگه سرعتتون لاکپشتی نباشه دیگه فوقش تو دوساعت تموم میشه ولی در عوض اون مبحثو کامل یاد گرفتین

aliiii9

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی2
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
طلایimc/چهارم پایا
از اونجایی که منابع به مطالعه زیست مربوط میشه، به نظرتون برای تست زیست ترکیبِ کتاب درسی+درسنامه خیلی سبز یازدهم(چون ظاهرا خیلی از نکات تستاش توی درسنامه هست،به خاطر همین به جای تستاش درسنامشو گفتم)+تست نشرالگو یازدهم+(اگه خدا یاری کنه و بتونم)تست خیلی سبز پایه ماز+یکی دو تا جزوه و فایل نکات خوب زیست+(انشاالله در مواقعی مثل تعطیلی عیدی چیزی)تحلیل قلمچی و یکی دو تا آزمون آنلاین دیگه برای زیست بالای هشتاد نود کافیه؟(امیدوارم بتونم عملیش کنم...)
و اینکه به نظرتون نکات توی کتاب درسی بهتره بنویسیم یا دفتر؟ و اینکه منی که سرعت تایپم از نوشتنم با خودکار چون کندنویسم، بیشتره، مشکلی نداره نکاتو تایپ کنم؟
و سوال آخر،به نظرتون روش خوبیه آدم با چند نفر هم پایه ای خودش تقسیم وظیفه کنن هر کس نکات ناب فلان کتاب یا آزمونو دربیاره و مثلا تایپ کنه و در آخرش نکات همو کنار هم بذارن و در واقع جزوه ای از بهترین نکات بهترین منابع رو داشته باشن؟(البته اگه پیدا بشن...)

بالا