• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مدرسه تفکیک، دانشگاه مختلط، چرا؟

• شروع کننده موضوع

ایلیا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
مدال المپیاد
تلاشی بیهوده در المپیاد زیست شناسی!
دانشگاه
هنر تهران
رشته دانشگاه
عکاسی
از عنوان تاپیک مشخصه، به نظرتون چه دلیلی داره که مدارس تفکیک جنسیتی باشن اما توی دانشگاه اینطور نباشه؟ اگه مختلط بودن جیزه، چرا تو دانشگاه تفکیک نیست؟ اگه مختلط بودن درسته و مشکلی نداره، چرا مدرسه تفکیکه؟

پ.ن:من تفکیک و مختلط بودن رو نه تایید میکنم نه میگم اشتباهه. پس در نظر نگیرین اینو.

hamed.yas

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد1
شهر
مشد
سال فارغ التحصیلی
1345
مدال المپیاد
مدال تو مشتم بود.از چنگم درآور
رشته دانشگاه
پزشک. دکتر. طبیب
پاسخ : مدرسه تفکیک، دانشگاه مختلط، چرا؟

به نقل از ایلیا :
از عنوان تاپیک مشخصه، به نظرتون چه دلیلی داره که مدارس تفکیک جنسیتی باشن اما توی دانشگاه اینطور نباشه؟ اگه مختلط بودن جیزه، چرا تو دانشگاه تفکیک نیست؟ اگه مختلط بودن درسته و مشکلی نداره، چرا مدرسه تفکیکه؟

پ.ن:من تفکیک و مختلط بودن رو نه تایید میکنم نه میگم اشتباهه. پس در نظر نگیرین اینو.
یه دلیلش میتونه رسیدن به بلوغ فکری و کم شدن هیجانات نوجوونی و پخته تر شدن باشه.
#خستم :-"

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

احساسی به من میگه مملکت پول نداره بره دوتا دانشگاه شریف دوتا بهشتی و از هرچیزی دوتا بزنه :-" [nb] دلیله خب [/nb]

حالا برای مدرسه های میشه یکاریش کرد یه دلیل دیگش هم اینه که با فضایی که جامعه ایران ساخته خب این بچه ها کی باید همدیگرو ببینن تا تولید نسل ادامه پیدا کنه ؟!؟ [nb] مسخره نکنین اینم دلیله خب [/nb]

یه دلیل دیگش هم همون بلوغ فکلیو عقلیو ایناس که گفتن بالایی ها

# پست مسخره ای بود میدونم :D

farz

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
مدال المپیاد
مرحله اول شیمی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

تاپیک خوبیه بیاین بحث کنیم خب :D
من با دوستانی ک در خارج زندگی میکنن و اینا حرف زدم، دوس داشتن ک کاش مدرسه‌هاشون جدا میبود، معتقد بودن پسرا خیلی بی‌ادبن :-" و همچنین خیلی مسخره میکنن و اینا :-"

ولی خب وقتی میان دانشگاه ی ذره این پسرا بلوغ فکری دار میشن از این کارا نمیکنن دیگه :-?

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

خب واقعا هم همینطوره

شما الان یه روز فرض کن مدارس رو مختلط کنن جای دوری هم نرید مثلا با پسرانه شهر خودتون

قابل تحمله حرفاشون واقعا ؟؟؟ :D بحس مسخره کردنشون جدا شما فقط فحشایی که به هم میدن رو فرض کن خب اینا روی روحیه " لطیف " دخترا تاثیر میذاره خب و بعدش اینا باید مادر بشن :-" [nb] مستحضرید که پدر شدن با مادر شدن تفاوت داره ؟؟ [/nb]
دیگه عرضی نیست [nb] موندم تا الان چرا پست مسخرمو با اون همه چرندیاتش حزف نکردن مدیرا [/nb]

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

خب البته تلاش هایی شده که دانشگاه هم مختلط نباشه ولی مسئله محدودیت هم هست. مدارس همیشه به خاطر سنت و مذهبی بودن مردم جدا بوده ولی دانشگاه ها رو اگر بخوان باید از اول شروع کنن به تفکیک. حساب کنین تامین کردن جای جدا، یه عالمه استاد و یه عالمه هزینه ی امکانات چقد کار سختیه. یعنی اینطوری نیس که خیلی هم مایل باشن که مختلط باشه ولی خب خواستن توانستن نیست لزوما. :د

ولی خود تفکیک، اصن اینکه جنسیت رو عامل جدا کردن معرفی می کنن از سن پایین دید جنسیتی رو زیاد می کنه. بعد اگر کسی با این سیستم طراحی شده بیاد بالا و تا 18 سالگی غیر از پسر/دخترای توی فامیلش با جنس مخالف دیگه ای مواجه نشده باشه نتیجه ش اینه که بهشون به چشم یه موجودی که تازه می خواد کشف کنه نگاه می کنه و میشه همینایی که رفتارشون طوریه که بهشون میگیم «دختر/پسر ندیده».

farz

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
مدال المپیاد
مرحله اول شیمی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از Bahar_R :
خب البته تلاش هایی شده که دانشگاه هم مختلط نباشه ولی مسئله محدودیت هم هست. مدارس همیشه به خاطر سنت و مذهبی بودن مردم جدا بوده ولی دانشگاه ها رو اگر بخوان باید از اول شروع کنن به تفکیک. حساب کنین تامین کردن جای جدا، یه عالمه استاد و یه عالمه هزینه ی امکانات چقد کار سختیه. یعنی اینطوری نیس که خیلی هم مایل باشن که مختلط باشه ولی خب خواستن توانستن نیست لزوما. :د

ولی خود تفکیک، اصن اینکه جنسیت رو عامل جدا کردن معرفی می کنن از سن پایین دید جنسیتی رو زیاد می کنه. بعد اگر کسی با این سیستم طراحی شده بیاد بالا و تا 18 سالگی غیر از پسر/دخترای توی فامیلش با جنس مخالف دیگه ای مواجه نشده باشه نتیجه ش اینه که بهشون به چشم یه موجودی که تازه می خواد کشف کنه نگاه می کنه و میشه همینایی که رفتارشون طوریه که بهشون میگیم «دختر/پسر ندیده».

ب شدت این موضوع رو توی ترم یک میبینید!
یک سری رفتار ها و صحبت ها ک از دوطرف(چ دختر چ پسر) هم هست ک واقعا تو ترمای بعدی اصلا هیچ‌کدوم از اون حرفا و حرکات زده نمیشه ک این خودش نشون همون جوگیر بودنه.

ب نظرم ی مدارسی رو میزاشتن مختلط هرکسی دوس داره بچه‌ش رو بزاره اونجا بهتر بود :-?

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0

حالا یه سوالی که برای من پیش اومده اینه که کلا «مختلط بودن» چیز خوبیه یا بدیه؟ در حالت کلی و جامع می‌پرسم.

این مسئله که "در مقاطع پایه، هنوز به بلوغ فکری نرسیدیم" یا "پسر و دختر در سنین پایین، اون جنبه‌ی لازم برای مقابله شدن با هم رو ندارن"، می‌تونه دلیل خوبی برای این سوال که چرا تو دانشگاه اختلاط وجود داره ولی تو مقاطع پایه، نه، باشه؟ فکر میکنم مسئله‌ی اصلی همینه که اینا میتونن جواب درستی باشن یا نه.

ضمنا به دور از مسائل مذهبی و فرهنگی کشور دارم می‌پرسم.

Roy@ 188

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بابل
سال فارغ التحصیلی
1395

به نقل از زﮩرا :
قابل تحمله حرفاشون واقعا ؟؟؟ :D بحس مسخره کردنشون جدا شما فقط فحشایی که به هم میدن رو فرض کن خب اینا روی روحیه " لطیف " دخترا تاثیر میذاره خب و بعدش اینا باید مادر بشن
یعنی شما اصن فحشایی که اونا میدنو نمیدی؟؟؟؟؟؟؟؟من با صداقت تمام میگم که حتی بدترشو میدم.البته فقط به دوستامااااااااا....چندباریم جلوی معاونا،راننده ی سرویس و یه دو سه باریم جلوی مادر و پدرم سوتی دادم.......

farz

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
مدال المپیاد
مرحله اول شیمی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

به نقل از The Merovingian :
حالا یه سوالی که برای من پیش اومده اینه که کلا «مختلط بودن» چیز خوبیه یا بدیه؟ در حالت کلی و جامع می‌پرسم.

این مسئله که "در مقاطع پایه، هنوز به بلوغ فکری نرسیدیم" یا "پسر و دختر در سنین پایین، اون جنبه‌ی لازم برای مقابله شدن با هم رو ندارن"، می‌تونه دلیل خوبی برای این سوال که چرا تو دانشگاه اختلاط وجود داره ولی تو مقاطع پایه، نه، باشه؟ فکر میکنم مسئله‌ی اصلی همینه که اینا میتونن جواب درستی باشن یا نه.

ضمنا به دور از مسائل مذهبی و فرهنگی کشور دارم می‌پرسم.

اساسا هرچیزی تو دنیا مختلطه :د منظورم اینکه همه چی مثبت و منفی داره، مونث و مذکر داره و هیچ‌جا نمیان جدا کنن اینو، مثن ی گلخونه بزنن برا گیاهای نر، ی گلخونه بزنن برا گیاهای ماده :D [nb]خودم میدونم تو بعضی گیاها نر و ماده رو ی گیاهن :-"[/nb]

بالاخره اینا هردوشون آدمن! جدا از اینکه زن یا مرد باشن، اگه قرار باشه همینطور مختلط بودن رو جدا کنیم باید تو اداره ها و خیابون ها و... همه چیز جداشون کنیم ک خدایی نکرده اصطکاک تو جامعه پیش نیاد :/

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

بنظر من نباید اینجوری باشه که از پایه تا سن 18 سالگی جدا باشه کاملا یا اگه مدرسه رو جدا میکنن باید یه جایی باشه که دختر و پسر تعامل اجتماعی داشته باشن(مجازی نه البته!) قبل از دانشگاه که به اندازه مدرسه هم همه‌گیر باشه.کلاسی چیزی مثلا چون واقعا این مسئله باعث میشه بطور ناخودآگاهی دخترا و پسرا به چشم آدم‌فضایی به جنس مخالف نگاه کنن.یا کارای غیرمعقول انجام بدن واسه اثبات خودشون و جلب توجه جنس مخالف یا برعکس رو حساب جنسیت جبهه مخالفت بگیرن.بعد یه اتفاق دیگه که میفته اینه که دانش‌آموز بعد از کنکور وارد دانشگاه که میشه خب حداقل اسماً اوایل حس میکنه اسم و فشار سنگین کنکور از روش برداشته شده کارش خیلی سبک شده این مختلط شدن یهویی و کنجکاوی به کشف جنس مخالف هم که تو خیلیا به وجود میاد مزید بر علت میشه باعث میشه جو دانشگاه و کلاس‌ها خیــلی دیگه غیرعلمی و شبِ امتحانی بشه اون اوایل :-"
ولی خب مختلط بودن مدارس هم مشکلات خاص خودشُ داره دیگه جدای از مسائل مذهبی اصلا.کلاً بنظرم خیلی بهتره که دوره راهنمایی(قدیم!) مدارس جدا باشه.همه‌مون گذروندیم دیگه بهرحال اون دوره رو. :-" چه دختر چه پسر مسائل و مشکلات خاص خودشونو دارن.

paml

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتی
شهر
اهواز
دانشگاه
شهیدبهشتی

به نقل از Roy@ 188 :
یعنی شما اصن فحشایی که اونا میدنو نمیدی؟؟؟؟؟؟؟؟من با صداقت تمام میگم که حتی بدترشو میدم.البته فقط به دوستامااااااااا....چندباریم جلوی معاونا،راننده ی سرویس و یه دو سه باریم جلوی مادر و پدرم سوتی دادم.......

يا اباالفضل بدتر از چيزايي كه ما ميگيم ديگه چي هست؟؟؟

تازه ما تو مدرسمون فحش كم آورديم خودمون چندتا ساختيم

× علی[میم] : از حیطه بحث و انجمن خارج نشید و بحث رو به سمت خاطره نبرید .

fateme.RMA

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

امام جمعه اصفهان امروز فرمودند دانشگاه ها سه روز مردانه باشند و سه روز زنانه :| (تابناک )

اگه دانشگاه هم جدا بشه، بالاخره کی باید یاد گرفته بشه که جنس مخالف قبل از اینکه یه "پسر" یا "دختر" باشه یک انسانه؟! تعامل سالم کی میخاد یاد گرفته بشه؟!

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
فکر کنم به خاطر این این کارو کردن که تو دوره نوجوانی غرایز جنسی خیلی قوی تر از منطق و اینان و ممکنه به مشکل بربخورن.ولی تو دوره دانشگاه تقریبا این مشکلات رفع شده و بلوغ کامل شده :)

saintr

Downhillson
نام مرکز سمپاد
استعداد های درخشان شهید بهشتی
شهر
بهبهان
چون اینجا ایرانه جایی که هیچی سر جاش نیست.
پ.ن:اگه بد میگم بزن توگوشم
جون من دیس لایک میدین فازتون چیه؟؟؟

آخرین ویرایش:

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی
اول این که این این دو سوال "مختلط بودن درسته یا نه؟" و این که "چرا داشنگاه مختلط هست اما مدرسه نه؟" دو مسئله است که بنظرم بهتره توی تاپیک های جداگانه ای مطرح بشن.

در رابطه با این که دانشگاه ها تفکیک نشدن چند دلیل عمده وجود داره

اول این که برای تفکیک جنسیتی دانشگاه ها باید هزینه ی خیلی زیادی بشه از لحاظ منابع مالی که خب امکانش نبوده. هرچند که تلاش هایی شده و بعضی دانشگاه ها تفکیک شدن و دانشگاه هایی هستند که فقط دانشجوی پسر یا دختر میگیرن. هرچند تعدادشون خیلی کمه.

دوم این که جمعیت زیادی از دانشجو ها پذیرای این تفکیک نیستن و رفتارشون مثل کودک 7ساله ای که میره مدرسه و تفکیک رو به راحتی میپذیره و در طول دوران تحصیل در مدرسه این رو میپذیره نخواهد بود و به قدری طبعات گسترده ای خواهد داشت که جلوی این اتفاق رو تا حدی گرفته.

و سوم این که در جایی مثل دانشگاه به صرف ماهیتی که برای دانشگاه تعریف میشه، و جزییاتی که امروزه در دانشگاه ها وجود داره، تفکیک جنسیتی کامل امکانپذیر نیست تا حدی

و اما سوال دیگه که مختلط بودن درسته یا نه از زوایای مختلفی قابل بررسیه

از زاویه ی دینی اگه بخوایم نگاه کنیم به احتمال زیاد درست اینه که مدارس تفکیک بشن.

اما بر اساس آمار و تجربیاتی که از سیستم های آموزشی مختلف ثبت شده، کشورهایی مثل فنلاند، کره جنوبی، سنگاپور، هنگ کنگ، انگلیس، کانادا و هلند و ... که سیستم های آموزشی بسیار موفقی هستن، هیچکدوم تفکیک شده نیستند، هرچند این که اگر مختلط نبودند موفق تر بودن یا نه، اثبات پذیر نیست.

طبیعتا نمیشه مطلق در رابطه با این موضوع آره یا نه گفت، اما واضحا اگر از ابتدای ورود به مدارس این تفکیک صورت نگیره، طبیعتا اگه یه جایی یه کلاس مختلط باشه، کسی به حرف زدن دختری نخواهد خندید.
به طور کلی آن چه که از دختر و پسر به عنوان یک انسان، یک جنسیت میسازه اینه که این دو موجود رو در ابتدا تفکیک کنیم و "دختر ندیده ها و پسر ندیده ها" رو تولید کنیم.
اما در رابطه با این که چون در 18سالگی افراد به بلوغ عقلی رسیدن، پس دانشگاه اوکیه مختلط باشه لزوما درست نیست.
آیا رفتار دانشجو ها در طول زمان نسبت به روزهای اول دانشگاه دچار تغییر نمیشه؟ قطعا میشه. پس تغییرات در دیدگاه ها و رفتار به علت رشد عقلی وصد البته حضور در جامعه ی مختلط دچار تغییر میشه و اگه این تغییرات رو مثبت فرض کنیم طبعا در طول دوران قبل از دانشگاه هم این موضوع میتونه نتایج مثبتی داشته باشه.
هرچند که قطعا در دورانی مختلط بودن مدارس ممکنه مشکلاتی رو بوجود بیاره به اقتضای سنین بلوغ و کنجکاوی ها کشفیات جنسی افراد اما واضحا این تفکیک در اون دوران میتونه مشکلات کلی تری رو مثل عقده های جنسی و عاطفی و بسیاری مسائل دیگه رو به همراه داشته باشه.

اما درست و غلط مطلقی وجود نداره.
پس با توجه به شرایط فرهنگی و دیدگاه های جامعه و افراد و هزاران مسائل دیگه، باید دید که آیا آسیب های تفکیک جنسیتی مدارس بیشتره یا مختلط بودن که طبیعتا از دریچه های دید افراد مختلف این جواب متفاوت خواهد بود.
اما در نهایت اگر مسائل شرعی رو کنار بزاریم، طبیعتا مختلط بودن مدارس میتونه بسیاری از مشکلات فرهنگی و اجتماعی رو بگیره و مسائلی رو حل کنه

suicide

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
تبریز
حالا اصن تفکیک کردن دخترا و پسرا تاثیری هم داره ؟؟؟

الانشم دختر و پسرامون راحت با هم رابطه دارن خو ...

الان چند درصد دختر پسرامون(دانش آموز منظورمه) با جنس مخالف رابطه نداشتن ؟ :-?

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
حالا اصن تفکیک کردن دخترا و پسرا تاثیری هم داره ؟؟؟

الانشم دختر و پسرامون راحت با هم رابطه دارن خو ...

الان چند درصد دختر پسرامون(دانش آموز منظورمه) با جنس مخالف رابطه نداشتن ؟ :-?
اینطوریام نیست :|
تو شهرای کوچیک که زیر ده بیست درصده.تو شهرای بزرگم فکر نکنم از چهل درصد بیشتر باشه ;;)
پ.ن: منظورم قشریه که رابطه داره :|

آخرین ویرایش:

suicide

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد
شهر
تبریز
اینطوریام نیست :|
تو شهرای کوچیک که زیر ده بیست درصده.تو شهرای بزرگم فکر نکنم از چهل درصد بیشتر باشه ;;)
عددایی که گفتی رو نگاه کن :-b اصلنم اینطوریا نیست ؟؟!! /m\

:D:D:D:D:D

بالا