• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

همه چیز درباره المپیاد نجوم و اخترفیزیک

Sadaf.Tb

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
پاسخ : همه چیز درباره المپیاد نجوم و اخترفیز&

یه کی هم به من کمک کنه تا بحال انتحان ندادم ولی نجوم دینامیکی و ساخنار ستارگان رو تقریبا خوندم دیگه باید چیکار کنم؟

مرضیه

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قم
پاسخ : همه چیز درباره المپیاد نجوم و اخترفیزیک

سلام
اصولا طلا گرفتن تو دوره به چه چیزایی بستگی داره ؟
شانس ،خر خونی ،استعداد ،خوب نشستن سر کلاساس دوره ،اعتماد به نفس ؟؟؟

mira

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
مدال المپیاد
المپیاد نجوم
دانشگاه
دانشگاه تحصیلات تکمیلی در ع
رشته دانشگاه
فیزیک

سلام
به نقل از antares-nick :
یه کی هم به من کمک کنه تا بحال انتحان ندادم ولی نجوم دینامیکی و ساخنار ستارگان رو تقریبا خوندم دیگه باید چیکار کنم؟
برای راهنمایی باید یه سری مشخصات از خودتون بدید.
اما به طور کلی تئوری و مسایل نجوم؛ حتما نجوم کروی. و فیزیک نباید فراموش بشن.
به نقل از مرضیه :
سلام
اصولا طلا گرفتن تو دوره به چه چیزایی بستگی داره ؟
شانس ،خر خونی ،استعداد ،خوب نشستن سر کلاساس دوره ،اعتماد به نفس ؟؟؟
سلام
شانس، درس خونی مناسب، حل مسایل و رفع اشکال با یه مدال جهانی، و باز هم شانس! از اونا مهم تر خوب نوشتن.

kosarb

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
قم و اصفهان و تهران

اختر فیزیک مقدماتی رو از کجا میتونم بخرم؟
اون 2 جلدیه که جلد دوش رفرنس وم و جلد یکش منبع سومه

zizooA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای کشوری نهمین المپیاد نجوم و اخترفیزیک و طلا جهانی از 8thIOAA رومانی
دانشگاه
صنعتی شریف (SUT)
رشته دانشگاه
مهندسی برق (EE)
وضع المپیاد نجوم

سلام.
المپیاد ها و بخصوص المپیاد نجوم امروزه بیش از آن که به المپیاد بودن شبیه باشد به پلی برای رسیدن به رشته مورد نظر شبیه شده است.
اینکه چرا اکثر مدال دارای المپیاد نجوم در دانشگاه رشته ای غیر مرتبط با نجوم را برمی گزینند دغدغه ای شده که چرا آنانکه تا حالا بیش از بقیه این علم را آموختند آن را رها می کنند. نباید انتظار داشته باشیم که همه ی مدال داران فیزیک بخونند ولی شاید اگر درصد بیشتری به این رشته گرایش می یافتند بهتر بود.
به نظر شما این موضوع ناشی از چیست؟
اصلا شما که توی این تاپیک المپیاد نجومی آیا می خواهی فیزیک بخونی یا نه؟
یا اینکه المپیاد ما مشکل دارد؟مشکلاتش چیست؟
در نظرات بعدی بگویید این مشکلات چیستند یا اصلا مشکلی وجود داره یا نه؟؟؟ :-?

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره دوره 11 المپیاد نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران
پاسخ : وضع المپیاد نجوم

.

zizooA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف (SUT)
رشته دانشگاه
مهندسی برق (EE)

به نقل از tinaradvand :
سلام
خوب راستش قضیه المپیاد خیلی جدی گرفته شده نمیدونم چرا !
المپیاد یه مسابقه است ولی دلیل نمیشه همه اینده ات رو با یه المپیاد مشخص کنی
اول دبیرستان جو گیری ! میگن می تونی المپیاد هم بری و کلی تبلیغ می کنن...تو هم مثلا میگی نجوم(حالا یا دوست داری یا شنیدی اسونه یا میدونی مدرسه ات تو نجوم خیلی خوبه یا ... ) حالا اون موقع نه دیدی در باره ریاضی داری نه فیزیک نه نجوم و دوستای من که خیلی هم معلما میگن وضعتون خوبه و اینا اول ریاضی بودن درو باز کردن گفتن نجوم خالیه اومدن نجوم اولش هم هیچ کدوم فرق ستاره و سیاره رو نمیدونستیم بعدشم این قدر بهت فشار میاد (البته من در مورد مدارسی مثه علامه طباطبایی و انرژی و ... نمیتونم حرف بزنم ! چون نصف فشار رو مدرسه با کلاسا کم میکنه )که ترجیح میدی فقط تلاشتو بکنی و بعد از نجوم کنار بکشی بعدشم شاید در حین المپیاد خوندن متوجه شی اصلا اون چیزی نبوده که می خواستی
المپیاد در کل این قدر که جدیش میکنین جدی نیست یه مسابقه است تموم میشه میره دیگه حتما که نباید تمام عمر نجومی بود .
سلام.
من از حرف های شما برداشت می کنم دلیل را اسونی المپیاد نجوم می دونید. چون شاید درست باشد که المپیاد یک ماراتن سادست ولی در هر ماراتن اکثر افراد به دلیل علاقه در ان شرکت می کنند ؛ مثلا به نظر شما کسی هست که در توردوفرانس شرکت کنه ولی دوچرخه سواری دوست نداشته باشه؟
مگر اینکه ماراتن هدف خود را از دست داده باشه.
یک چیز دیگر: فک کنم تو فرزانگان دارند زیاد بهتون فشار می ارند برای ما هم همینطوره. سختی باعث میشه سال دیگر تو دوره راحت تر باشید(ان شاالله) امیدوارم که این گروه جدید موفق باشند.

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

نجوم که دیگه داره از سبک المپ بودن فاصله میگیره ! کدوم مشکل ؟! یکی دوتا نیس که !
الان من که دارم کامپیوتر می خونم ! همچنان فیزیکم دوس دارم ! در تضاد نیستن با هم که ! موسیقی رو هم دوس دارم ! چرا رشته دانشگاهی م موسیقی نیس پس ؟!

zizooA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف (SUT)
رشته دانشگاه
مهندسی برق (EE)

به نقل از @Hosein@ :
نجوم که دیگه داره از سبک المپ بودن فاصله میگیره ! کدوم مشکل ؟! یکی دوتا نیس که !
الان من که دارم کامپیوتر می خونم ! همچنان فیزیکم دوس دارم ! در تضاد نیستن با هم که ! موسیقی رو هم دوس دارم ! چرا رشته دانشگاهی م موسیقی نیس پس ؟!
اتفاقا امروز تو باشگاه با اقای چرتاب سر همین موضوعات بحث داشتیم.
یکی از بیشترین انتقادات این بود که تو دوره خیلی چیزهایی تدریس میشه که خود دبیر هم به ان شهودی نداره چه برسه به دانش اموزها.
شما که به فیزیک علاقه داری چرا فیزیک نخوندی؟

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

کلا بحث سر کلاس آقای چرتاب حال میده :D آره واللا ! اصن یه چیزای عجیب غریبی دارن می کنن تو کله ی بچه ها ! دوره ی ما که دکتر باغرام استاد کیهان شناسی بود
معادله ی میدان اینشتین بود چی بود یادم نیس ! خلاصه یه سری علامت یونانی آنگولایی نمی دونم کجایی کشید رو وایت برد . بعد با افتخار روشو کرد به ما و گفت :
و این معادله ی فلان اینشتینه ! بچه ها در سکوت محض و با دقت کامل برا چند ثانیه نگاه کردن به وایت برد ، بعد یهو همه زدیم زیر خنده :)) بنده خدا استاد کلی بش بر خورد ! :-<
خب چون تنها علاقه م نبود ! ببین الان می تونی بپرسی من چرا موسیقی نخوندم ! چرا مثلا هنر اینا نخوندم ! چون به اونام خیلی علاقه دارم . ولی کامپیوتر به نظرم یه چیز دیگه ست !

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

.

zizooA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف (SUT)
رشته دانشگاه
مهندسی برق (EE)

به نقل از @Hosein@ :
کلا بحث سر کلاس آقای چرتاب حال میده :D آره واللا ! اصن یه چیزای عجیب غریبی دارن می کنن تو کله ی بچه ها ! دوره ی ما که دکتر باغرام استاد کیهان شناسی بود
معادله ی میدان اینشتین بود چی بود یادم نیس ! خلاصه یه سری علامت یونانی آنگولایی نمی دونم کجایی کشید رو وایت برد . بعد با افتخار روشو کرد به ما و گفت :
و این معادله ی فلان اینشتینه ! بچه ها در سکوت محض و با دقت کامل برا چند ثانیه نگاه کردن به وایت برد ، بعد یهو همه زدیم زیر خنده :)) بنده خدا استاد کلی بش بر خورد ! :-<
خب چون تنها علاقه م نبود ! ببین الان می تونی بپرسی من چرا موسیقی نخوندم ! چرا مثلا هنر اینا نخوندم ! چون به اونام خیلی علاقه دارم . ولی کامپیوتر به نظرم یه چیز دیگه ست !
الان علاقه اصلی شما کامپیوتر محسوب میشه دیگه.منظورم اینه شما شیفته فیزیک نیستید ولی کامپیوتر بخونید.بلکه شیفته کامپیوترید و فیزیکو دوست دارید (به نظر من).
از بحثمون دور نشیم:
به نظر من الان که هدف المپیاد تولید منجم نیست بلکه تولید جنگده برای المپیاد جهانیه باید یک سازمان دیگه تاسیس بشه و همین روند رو پیش بگیره در حالی که سهمیه فقط برای کسانی که می خواهند فیزیک بخونند اعمال بشه تا علاقه مندان واقعی بیان و نتیجه بگیرند.
بقول یکی از دکتران فیزیک:المپیاد یک مسابقست.مهم نیست با خرخونی مسابقه میدی یا با خلاقیت مهم اینه بتونی خوب امتحان بدی.

zizooA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف (SUT)
رشته دانشگاه
مهندسی برق (EE)

به نقل از tinaradvand :
کد:
سلام
اولا که اسون نیست حد اقل برا من برا شما رو نمیدونم !
دوما من نجوم رو دوست دارم از اسمون لذت می برم ولی المپیاد نجوم رو مسیر لذت بردن نمیدونم چون دارم میبینم تو دوره چه فشاری میاد قبلشم استرس مرحله دو رو دیدم ! (اومدم نجوم چون میخواستم بیام یه المپیاد و دیدم خواهرم نجوم بود خودم هم اومدم نجوم شاید دلیل مسخره و خجالت آوری باشه ولی حد اقل دارم تلاش می کنم تو راهی که اومدم تا تهش برم ارزشش به اینه !)
تو فرزانگان حد اقل به ما دوما فشار نمیاد (به من که نمیاد )شاید حجم درسا خیلی زیاد شده باشه و یهو بخوان یه سری چیز زیاد رو بهت درس بدن ولی ما میخونیم (;
در مورد تو دوره راحت بودن هم شک دارم
!
من هم امیدوارم :D
من منظورم رو بد رسوندم. منظورم از اسون اینه که راحت تر از بقیه رشته ها میتونی توش نتیجه بگیری.
به نظر من استرس مرحله دو از دوره بیشتره. شما که استرس دوره رو ندیدید هنوز. ؟؟؟؟؟
به من سال دوم خیلی فشار اومد بر عکس سال سوم.
همین که شما تصمیم گرفتید بیاید المپیاد خیلی خوبه.منم همینطور بودم .خیلی شانسی اومدم المپیاد نجوم .
این استرسی که گفتید شاید ناشی از این باشه هر کس نمیدونه دیگران چی خوندند. شاید اگر نجومو وارد کتابای درسی کنیم شرایط بهتر شه.

zirkhaki

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از zizooA :
الان علاقه اصلی شما کامپیوتر محسوب میشه دیگه.منظورم اینه شما شیفته فیزیک نیستید ولی کامپیوتر بخونید.بلکه شیفته کامپیوترید و فیزیکو دوست دارید (به نظر من).
از بحثمون دور نشیم:
به نظر من الان که هدف المپیاد تولید منجم نیست بلکه تولید جنگده برای المپیاد جهانیه باید یک سازمان دیگه تاسیس بشه و همین روند رو پیش بگیره در حالی که سهمیه فقط برای کسانی که می خواهند فیزیک بخونند اعمال بشه تا علاقه مندان واقعی بیان و نتیجه بگیرند.
بقول یکی از دکتران فیزیک:المپیاد یک مسابقست.مهم نیست با خرخونی مسابقه میدی یا با خلاقیت مهم اینه بتونی خوب امتحان بدی.
واللا فیزیک و کامپیوتر جفتشون منو به هیجان میارن :D ولی ترجیح دادم فیزیکو به عنوان مطالعه ی آزاد و علاقه ی جانبی انتخاب کنم تا زندگی و کار آینده !
فکر خوبیه . چون ملتی که توش میرن میدونن که تهش می خوان برن فیزیک و کلا واس کسایی که به فیزیک علاقه دارن و می خوان کار و زندگی شونو بذارن روش خیلی خوبه
ولی چیزی که هست اینه که متاسفانه متاسفانه متاسفانه تو کشور ما برا علوم پایه تره خورد نمی کنن ! چه برسه به اینکه بیاد یه نهادی بسازه و کلی پول هم براش خرج کنه و اینا !!!

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

.

zizooA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف (SUT)
رشته دانشگاه
مهندسی برق (EE)

به نقل از tinaradvand :
آها :D
من نه استرس مرحله دو رو تجربه کردم نه دوره !
در مورد استرسش هم ایده ای ندارم دعا کنین تجربه کنم میام توصیفش میکنم [-o<
مگه امسال مرحله دو ندادید؟
ان شا الله.

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

.

zizooA

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف (SUT)
رشته دانشگاه
مهندسی برق (EE)

به نقل از tinaradvand :
خب امسال انشا الله میدید.(و نتیجه مطلوبی می گیرید)

starscream4002

عنوان؟
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی 1
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
مدال نقره دوره هشتم المپیاد نجوم و اخترفیزیک، مدال طلای دوره نهم المپیاد نجوم و اخترفیزیک، مدال نقره هشتمین المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
دانشگاه صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی برق

یه مثال می گم تا خودتون نظرم رو بفهمید. کسی که تو دوران تحصیلی اش، تو یه مشاعره مقام اول رو کسب می کنه، باید حتما بره ادبیات بخونه؟ یا کسی که تو یه مسابقه رباتیک اول می شه، باید بره رباتیک بخونه؟

موضوع المپیاد هم یه چیزی شبیه همینه.

س.ا.

Rayhan82

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1402
سلام من میخوام تو دانشگاه کیهانشناسی بخونم،برای یک کیهانشناس المپیاد نجوم بهتره یا فیزیک(کدوم کمک میکنه که مطالب رو از الان بهتر بفهمی و کدوم برای یک کیهانشناس مطرح تره)؟

بالا