• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اولین مسابقه شعر سمپادیا

کدام شعر را بیشتر می پسندید؟

• رای‌دهندگان
    49
  • Poll closed .
وضعیت
موضوع بسته شده است.

زهرا27

بریزءیس
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زاهدان
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
الزهرا_خواجه نصیر
رشته دانشگاه
کامپیوتر
پاسخ : آغاز رای گیری اولین مسابقه شعر سمپادیا

چی شدپس معرفی برندگان واهدای نشانونقدشعر؟ 8->

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

سلام

اولین دوره ی مسابقه ی شعر سمپادیا هم به حول قوه ی الهی به اتمام رسید

در مورد داورا بگم که دو نفر بودن یک نفر نو یک نفر کلاسیک
از دوستان من بودن و شما رو هم نمیشناختن پس داوریشون عادلانه بوده
اعضای کانون شعر و ادب دانشگاه امیرکبیرن و رو حرفه ای بودنشون میشه حساب کرد در مورد نقد شعر چون اساتید برجسته ای داشتن

نحوه ی امتیاز دهی اینطوری بود :
بیشترین رای تو هر حوزه رو روی 10 اسکیل کردیم بقیه رو به همون نسبت عوض کردیم رای داورا هم از 10 بوده
اورا به هر شعر یک نمره از 0 تا 10 دادن که در مورد بحث فنی کار بوده نه محتوایی. در مورد موضوع ویژه یه نمره ی دیگه از 0 تا 10 هم برحسب ارتباط مفهومی دادن که برای دوستانی که تو موضوع ویژه بودن با نمره ی فنی شون جمع و تقسیم بر 2 شده
نهایتا تاثیر رای داورا 25% و تاثیر رای شما 75% محاسبه شده

نمره های نهایی داخل عکس اومده
21884790218301561827.jpg

در هر حوزه یک برنده داریم که با توجه با آرا مشخص شده

در حوزه ی کلاسیک آقای amir h و در حوزه ی نو خانم جلاد لاغر بیشترین اقبال رو بین شما و داورا داشتن

براشون درخواست نشان میشه

ممنون :)

amir h

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
90

بلاخره تموم شد
تشکر و خسته نباشید به همه دوستانی که تو این مسابقه زحمت کشیدن
و تشکر از داورا که فکر کنم نمره هارو رو نمودار بردن وگرنه ما خودمون از کیفیت کارمون آگاهیم و می دونیم اگر بنا به نمره دادن باشه نمره بالای 5 برای ما رویاس!

و امّا در مورد مسابقه
اول این که من نتونستم با عکس اعلام شده ارتباط برقرار کنم و شعر موضوعی بگم برای همین تصمیم داشتم تو مسابقه شرکت نکنم
ولی خب فاطمه چند بار ازم شعر خواست و از اونجایی که از دوستان خیلی خوبمه تو زمینه آزاد شرکت کردم (البته فکر می کردم بچه های قدیمی تر هم شرکت می کنن تو مسابقه)
یه نقدی که به مسابقه وارده (جدای اشکالاتی که پیش اومده) اینه که ما هنوز نمی دونیم هیئت داوران کیه!
روال مسابقه شعر به این صورته که اول داورا اعلام میشن و اگر شاعر داورا رو به رسمیت شناخت تو مسابقه شرکت می کنه
اینجا اعلام نکردن داورا و اصرار بر اعلام نکردن داورا حتی گاهی باعث رنجیدگی حقیر شد که تصمیم گرفتم به زیبایی های جهان و دوستیم با فاطمه فکر کنم!
امیدوارم در مسابقات بعدی این مورد لحاظ بشه

ولی در مورد رتبه ها که کم اهمیّت ترین بخش این مسابقست من خانم "فاطمه م." رو بسیار لایق تر از خودم می دونم چون تو این مدّت کوتاه با این سرعت پیشرفت کردن و علاوه بر تبریک با توجه به سنشون این نوید رو بهشون میدم که بدون هیچ گونه بزرگنمایی اگر بخوان میتونن بین بزرگان شعر باشن

در آخر هم فقط از شما دوستان تقاضای نقد دارم!
یادمه وقتی تصمیم گرفتم تو مسابقه شرکت کنم دو تا شعر دادم به فاطمه و پرسیدم کدوم بهتره؟ یکی رو انتخاب کرد و من گفتم شعر ضعیف ترو بذار تو مسابقه تا نقد شه و ایراد کارمو بدونم و به نظرم هدف چیزی جز این نباید بوده باشه

باز هم تشکر از همه دوستان به خصوص فاطمه و آرش
و البته کسانی که به شعرم رای دادن B-)

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

بسیار ممنون از آقای amir h ، در جایگاهی نیستم که بخوام نقد کنم و به همین دلیل این کار رو انجام نمیدم، ولی شعر بسیار زیبا و دوست داشتنی ای رو داشتن.
من جزو داوطلبان شرکت در مسابقه بودم ولی متاسفانه شعرم به مسابقه نرسید ، شعری که به نظرتون برای من بوده شعر دوست عزیزم آقای احسان صدرایی هست .

amir h

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
90

به نقل از فاطمه م. :
بسیار ممنون از آقای amir h ، در جایگاهی نیستم که بخوام نقد کنم و به همین دلیل این کار رو انجام نمیدم، ولی شعر بسیار زیبا و دوست داشتنی ای رو داشتن.
من جزو داوطلبان شرکت در مسابقه بودم ولی متاسفانه شعرم به مسابقه نرسید ، شعری که به نظرتون برای من بوده شعر دوست عزیزم آقای احسان صدرایی هست .

خب چرا گول میزنی آدمو خانوم محترم؟ :))
من همه حرفامو پس میگیرم

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

بلاخره تموم شد.خیلی طول کشید:/:-"
ببخشید بازم بابت تاخیرا و مشکلا شما به بزرگی خودتون ببخشین.
تشکر از همتون که شرکت کردین،از همکار گرامی،از داورای ناشناس:-"
از امیر حسینم تشکر رومو زمین ننداخت :))
یکی دو نفرم میخواستن شرکت کنن و نتونستن خیلی ممنونم ازشون که سعی کردن ولی نشده و درکل براشون مهم بوده.

نمیدونم چرا با اینکه موضوع آزاد هم داشتیم شعرا از سطح توقع یه مقدار پایین تر بودن،و میدونم به توانایی شماها شکی نیست،چون شعرای خوبتون رو قبلا خوندم.

اگر موافقید دوتا شعر برگزیده رو میذارم و نقدشون کنیم.بعد میریم سراغ شعرای بعد :)

پاییز ماندنیست... به یلدا نمی رسی
امروز هم گذشت و به فردا نمی رسی

امروز در مقام مسیحی برای ما
فردا ولی به گرد یهودا نمی رسی

یعقوب وار در غم یوسف نشسته ای
پیش عزیز خود به زلیخا نمی رسی

دوران عشق و رندی و مستی گذشته است
عاشق نشو دوباره، به لیلا نمی رسی

با دوستان اگرچه مروّت نموده ای
با دشمنان ولی به مدارا نمی رسی

مردان سرزمین مرا باد برده است
یک "لا فتی" بگو که به "الّا" نمی رسی

معمار! خشت اول دیوار ما کج است
می ریزد و تو هم به ثریّا نمی رسی

و

می نشینم لب جوی
دست در آب زنم
ماهیان رقص کنند
می نشینم لب جوی
با دلی گرفته از غربت سخت
از غم رفتن این ماهی ها
می نشینم لب جوی
پای بر آب برم
دامنم تر شود از اشک غریبانه شان
ماهی ! ای تشنه لبِ خشکیِ رود
من هستم او هست ما هستیم !
دست در دست هم اندازیم باز
آب در جوی روان سازیم باز !

• شروع کننده موضوع

عطا فرهنگ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی ، شهید بهشتی ، شهید دستغیب
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک بوتیم!

ممنون از دوستان ؛

من شعر دوست گلم amir h که به آشنایی و اگه قابل بدونه به دوستیش افتخار میکنم رو نقد میکنم.
و اما در مورد شعر :
معنا : شعر با تمام زیبایی در مضامین و عبارات ( نه ایماژها ) مشکل اصلیش محتوا است . من یه مفهوم یابی از ابیات بکنم ( دنبال معنی نیستم دنبال مفهومم ):
بیت اول : ماندن پاییز و نیامدن روزهای بهتر در مصراع اول ، و در مصراع دوم علی رغم سورئالیسم در نگاه اول عملا شاعر هیچ کاری نکرده . یعنی اگر بخواهیم ارتباطی بین مصراع اول و دوم قرار بدیم : امروز= پاییز ، یلدا = فردا تازه با این سوال مواجهیم که آخر پاییز(فردا) ماندنیست یا گذشته است ... اگر میگفت امروز میگذرد میشد یه ارتباط بهتری برقرار میشد ... میشد ذکاوت بیشتری به خرج داد ، اگر هم به یلدا برسی تازه زمستان شروع میشود. ( مفهوم این بیت : ماندن روزهای سخت و نیامدن روزهای بهتر )

بیت دوم :
این بیت رو میشه با مجاهدت با بیت قبلیش ربط داد .... شاعر میگه نه تنها فردا بهتر نمیشه بلکه از مسیح به گرد یهودا هبوط خواهی کرد... یعنی فردا اوضاع بدتر خواهد شد . حالا باز نفهمیدیم که فردا را چه شد؟؟
اگر همان که در معنای بیت اول گفته شد یعنی اینکه بعد یلدا زمستان خواهد آمد این بیت رو میشد راحت با بیت بالا ربط داد.
( مفهوم این بیت : از دست دادن منزلت امروزی در آینده )

بیت سوم :
از اینجا شاعر مجبور میشه به جای فردا نگری دلایل بد بینی رو کم کم بگه ... و این بدبینی رو در یک عشق میبینه که به هیچ وجه معنای تازه ای نیست و باز هم یک از دست دادن فرصت .... به زلیخا نمی رسی عملا تیر خلاصی است به این شعر . تا آنجا که در داستان حضرت یوسف است کسی نمیخواست به زلیخا برسد ... بهتر نبود در این بیت به این اشاره شود که زلیخا از عزیز مصر بودن به آن مرتبه پایین رسید تا لا اقل ارتباط معنایی برقرار شه با بیت قبل ... واژه ی عزیز هم با وجود ایهام تناسب هیچ کمکی به معنا نکرده.

بیت چهارم : همون مفهوم بیت قبل.
بیت پنجم : دوباره بازگشت به دو بیت اول و حتی شروع معنای جدید بدون هیچ واسطه ای ... اقتباس از بیت حافظ فوق العاده است.
بیت ششم : باز هم یک حرکت جداگانه ... در مصراع اول شاعر تازیانه نقد رو به اجتماع میزنه. با وجود استفاده از عبارت فوق العاده زیبا شاعر که در دوره معاصر بسیار هم مرسومه ولی شاعر رو باز هم یک بیگانگی در معنی رو ایجاد کرده .
بیت هفتم : در این بیت هم دو باره یه بازگشت به سیاهی اول شعر.

در کل از نظر معنا اول و آخر شعر یک سیاه نمایی و در ابیات میانی نافرجامی عاشقانه و انتقاد اجتماعی .. میشه گفت هر کدوم از ابیات میتونه جداگانه یه شعر باشه اما در کنار هم یه معنای واحد و منسجم نمیسازن.
اما علت این همه سخت گیری در معنا چیه ... شعر خیلی پرادعا و قلدرانه شروع میشه حتی ردیف هم جسورانه انتخاب شده و با توجه به رویکرد اجتماعی که پیدا میکنه بیشتر از یک دردنامه شاعرانه است .. شاید شاعر اگر کمی تندی شعر را کم میکرد و شعری ساده تر از نظر معنا را بر میگزید چنین ایراداتی از اون گرفته نمیشد .
بقیه دوستان هم دریاره معنا نظر بدن تا بریم سراغ فرم و ایماژها و...

Azhirock

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

مسابقه ی خوبی بود ! تبریک میگم به برنده ها ! امیدوارم ادامه داشته باشه این مسابقه و خسته نباشید میگم به مدیرای انجمن و داورا !

فقط تنها نکته ای که به نظرم اومد که بگم اینه که اصولا درسته که شعر سپید و نیمایی رو نو در نظر میگیریم ولی شاید بهتر باشه که این دو قسمت از هم جدا باشن ! چون بر اساس مفاهیم شعری ، شعر نیمایی به کلاسیک بسیار نزدیک تره و برآمده از همون قالب غزله ولی فضای شعر سپید کاملا متفاوته ! و نمیشه یک شعر وزن و قافیه دار رو با شعر سپید مقایسه کرد چون در شعر سپید فقط مفاهیم عمیق و گاهی شبه عمیق مد نظر هست در حالی که در شعر نیمایی بیشتر اصول و قواعد در کنار مفاهیم مطرحه !

در هر صورت ممنون از همه به خصوص داماد مسعودی و ساحره که واقعا زحمت کشیدن تو این مدت !

زهرا27

بریزءیس
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زاهدان
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
الزهرا_خواجه نصیر
رشته دانشگاه
کامپیوتر

منم تبریک میگم کلافقط3_4تاشعرگفتم بااین سنم برای همینم فعلاسعی میکنم ازمطالبی که بچه هامطرح میکنن استفاده کنم.
ممنون ازهمه بخصوص مدیران عزیز :-)

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

به نقل از یاسین نعیمی :
مسابقه ی خوبی بود ! تبریک میگم به برنده ها ! امیدوارم ادامه داشته باشه این مسابقه و خسته نباشید میگم به مدیرای انجمن و داورا !

فقط تنها نکته ای که به نظرم اومد که بگم اینه که اصولا درسته که شعر سپید و نیمایی رو نو در نظر میگیریم ولی شاید بهتر باشه که این دو قسمت از هم جدا باشن ! چون بر اساس مفاهیم شعری ، شعر نیمایی به کلاسیک بسیار نزدیک تره و برآمده از همون قالب غزله ولی فضای شعر سپید کاملا متفاوته ! و نمیشه یک شعر وزن و قافیه دار رو با شعر سپید مقایسه کرد چون در شعر سپید فقط مفاهیم عمیق و گاهی شبه عمیق مد نظر هست در حالی که در شعر نیمایی بیشتر اصول و قواعد در کنار مفاهیم مطرحه !

در هر صورت ممنون از همه به خصوص داماد مسعودی و ساحره که واقعا زحمت کشیدن تو این مدت !

باید تعداد شعرا به حدی برسه که بشه جدا کرد دو حیطه رو.و خب سطح کاراهم بالا باشه.
ایشالا مسابقه های بعد،با مدیران مقتدر تر :د

پ ن:قاطی حرفاتون الطفاتیم به شعرا داشته باشین.مجلس،مجلس نقد هست :-"""

Ehsan.Ansari

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی شماره دار!
شهر
021
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کشاورزی

سلام رفقا! خسته نباشید همگی. مسابقه ی خوبی بود. با اینکه شعر من نرسید به مسابقه ولی حال داد کلا!
راستش من در مورد شعر نو و نیمایی و سپید اونقدری نمیدونم که بخوام نقد محتوایی داشته باشم. فقط از اونجایی ک حس میکنم این شعر به قصد یه شعر نیمایی سروده شده، اون قسمتاییش ک فکر میکنم ایراد وزنی داره رو مشخص میکنم.

می نشینم لب جوی
دست در آب زنم
ماهیان رقص کنند
می نشینم لب جوی
با دلی گرفته از غربت سخت
از غم رفتن این ماهی ها
می نشینم لب جوی
پای بر آب برم
دامنم تر شود از اشک غریبانه شان
ماهی ! ای تشنه لبِ خشکیِ رود

بنفش: اینجا یه کار شاخ کردیا :>

سبز: همه ش درسته! مو لا درزش نمیره

زرد: توضیحاتشو توی قرمز میدم :D

قرمز: 1) هست : کشیده : بلند + کوتاه : _U
که باید باشه :بلند : _
اصلاحیه پیشنهادی: من هستم، او هم! ما هستیم.

2) قسمت "اندازیم" و "سازیم" وزنشون درسته!!! ولی نکته اینجاس ک برای اینکه وزن اینا درست باشه باید به ترتیب "دستِ" و "جوی" رو با اشباع بخونیم. و از اونجایی ک فکر کنیم، آخر "جوی" ساکن باشه و کسره نداشته باشه، نمیشه با اشباع خوندش. حالا اگه حتی آخرش کسره داشته باشه و بشه با اشباع خوند، وزنش در یک هجا در هر رکن با وزن بقیه ی شعر متفاوته!

به هر حال اصلاحیه ی پیشنهادی: دست در دست خدا اندازیم - آب در جوی روان میسازیم

• شروع کننده موضوع

عطا فرهنگ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک بوتیم!

الان من جنبه های دیگه شعر که اتفاقا خیلی هم خوبه رو بررسی کنم...
الان یعنی همه ما من در محتوا موافقن؟؟؟
خوب اگه اشتباه میگم بگید... شاعر محترم دفاع داری بکن... من از عمد تند رفتم داغ بشه بحث

amir h

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطانی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
90

مرسی از عطا
دقیقاً وقتی میگم این نمره لطف هیئت داورانو نشون میده و ما نمرمون از 5 تجاوز نمی کنه منظور همینه

همینطور که تو تاپیک خودت بهت گفتم من به پیوستگی شعرات قبطه می خورم و این چیزیه که خودم تو شعرام کم دارم و بهش واقفم! و علتش هم احتمالاً علاقه زیادم به سبک هندی و ومطالعه زیادم تو این سبکه

در مورد کلیّت شعر باید بگم که این شعر جنبه درد دل داره و به شخصیت عزیزی تقدیم شده
ولی در مورد نقد خوبت فقط میتونم توضیح بدم که در بیت 3 مخاطب شعر به یعقوب تشبیه شده و به زلیخا نرسیدن نه به معنای نرسیدن به وصال زلیخا بلکه به این معناست که در نظر یوسف به مرتبه زلیخا نمیرسد
در مورد مصرع دوم هم خب امروز گذشته و تو به فردا نمی رسی منظور این بوده که علی رقم گذشتن روزها شرایط عوض نخواهد شد و فکر نمی کردم ضعف تالیف داشته باشه

در کل شعر داره هشدار میده به عزیزی که خواسته خوب باشه و شکست خورده و جسارت در لحن و ردیف این شعر مخصوصاً بیت 6 (که البته گفتی مشابهش زیاده ولی من ندیدم جایی به نظرم!) به دلیل بعد اجتماعی این مساله بوده و اشارات به عشق به دلیل نگاه این شخص بوده
در کل اگر اول شعر نوشته بشه که این شعر به فلانی تقدیم شده شاید نایوستگی شعر تا این حد به چشم نیاد ولی خودمون هم میدونیم که چیز زیادی به شعر اضافه نمی کنه

در کل از نظر معنا اول و آخر شعر یک سیاه نمایی و در ابیات میانی نافرجامی عاشقانه و انتقاد اجتماعی .. میشه گفت هر کدوم از ابیات میتونه جداگانه یه شعر باشه اما در کنار هم یه معنای واحد و منسجم نمیسازن.
و در آخر این چیزیه که علاوه بر شما از بسیاری از دوستان وبزرگان هم شنیدم و چند وقتیه خیلی سختگیرانه دارم روش کار میکنم
به امید روزی که نقد های شما عزیزان اثر داشته باشه
ممنون

Azhirock

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از sahere :
پ ن:قاطی حرفاتون الطفاتیم به شعرا داشته باشین.مجلس،مجلس نقد هست :-"""
بعله اگه شعر ها نقد بشه زیبایی مسابقه هم کامل میشه ...

در مورد شعر کلاسیک که نظر خاصی ندارم چون زیاد در مورد کلاسیک نمی دونم و سعی میکنم وارد نشم اما در مورد شعری که خانوم جلاد لاغر سرودن ضمن عرض تبریک باید یه نکاتی که به ذهنم رسیده رو راجبش بحث کنیم :

1-مهم ترین نقصی که شعر داره و کاملا آشکار هست همون چیزیه که احسان گل راجبش صحبت کرد و اون هم وزن شعره که در یه سری قسمت ها رعایت نشده و شعر رو از شعر بودن خارج می کنه (با توجه به اینکه نمی تونیم بگیم این شعر اگر وزن نمی داشت سپید بود ) .

با توجه به نمره ای که به ایشون دادن یعنی 9.38 احتمالا تمامی نمره ای رو که از ده از ایشون کم کردن بخاطر مشکل وزنی شعر هست بنابراین می تونیم نتیجه بگیریم به محتوا و ساخت های شعری نمره ی کامل دادن و در شعر نیمایی حداقل نیمی از سهم امتیاز برای وزن در نظر گرفته میشه.

2- اما در مورد محتوا در کل باید بگم شعر خوبی بود که مشخصا برای عکس و از روی عکس گفته شده بود و به جهت اینکه شاعر سعی داشته شعرش با عکس انطباق زیادی داشته باشه تمام مفهوم رو با عکس پیش برده و شاید یکی از نقاط قوت این شعر همین موضوع باشه . اما به نظرم شاید بهتر بود شاعر کمی فراتر از عکس حرکت کنه و تنها عکس رو روایت نکنه ! به طوری که به ذهن مخخاطب این اجازه رو بده یک پیوند منطقی بین شعر و عکس پیدا کنه !

3- نکته ی مهم تری که انتظار می رفت شاعر به اون دقت داشته باشه اینه که مهم ترین پیامی که شخص با دیدن عکس به نظرش میرسه ماهی های نقاشی شده روی زمین هستن بنابر این فرصت بسیار عالی برای شاعر به وجود میاد که بتونه یک عکس که در اون مفاهیم سورئال وجود داره به یک مسئله ی رئال پیوند بزنه که یکی از قوی ترین توانایی های شاعر محسوب میشه اما متاسفانه در این شعر دیده نمی شد (البته من شعر بقیه ی دوستان رو نخوندم اما اگر کسی به این مسئله توجه داشته باشه به نظر من از نظر مفهوم باید نمره ی کامل رو بگیره )

4- مسئله ی مهم دیگه ای که وجود داره و من فکر میکنم شاعر این شعر رو با عجله سروده اینه که در قسمتی از شعر , شاعر از گذرا بودن جوی و غم غربت ماهی ها و جدایی از اونها صحبت میکنه که تا اینجای کار مشکلی نیست .
می نشینم لب جوی
با دلی گرفته از غربت سخت
از غم رفتن این ماهی ها

اما به طرز عجیبی شاعر در پایان شعر ارزو میکنه که آب در جوی روان باشه ! بنابر این وقتی آب روان باشه ماهی ها هم گذر می کنن و غم غربت سخت تر میشه ! یعنی شاعر حرف اول خودشو نقض میکنه ! و نکته ی دیگه اینه که به نظر من شاعر اصلا به تفاوت "جوی" و "رود" توجه نکرده و مصرع "ماهی ای تشنه لب خشکی رود" به نظر من کاملا مغایر هست با مفهوم کلی شعر .

یک سری نکات فنی و محتوایی دیگه هم وجود داره که من اون ها رو برای مدیران انجمن میفرستم تا به داور محترم برسونن و اشتباهاتی که من در نقد این شعر داشتم بهم بگن !

اما نکته ای که در مورد انتخاب شعرهست اینه که معمولا توی مسابقه های دیگه ای که توی سایت برگزار میشه تاثیر رای داورها بیشتر از رای هاست که فکر میکنم منطقی تر و بهتر باشه ! امیدوارم در مسابقه های بعدی این رویه تغییر پیدا کنه !

من دوست داشتم که داور ها معرفی می شدند و بحث می کردیم شاید خیلی روال مسابقه جذاب تر می شد . اما در هر صورت تبریک میگم به دو دوست گرامی که برنده شدن بابت شعرهای زیباشون امیدوارم در این زمینه روز به روز موفق تر باشن !

• شروع کننده موضوع

عطا فرهنگ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک بوتیم!

با تشکر از نقد پذیری فوق العاده امیر جان!
و اما جنبه های دیگر شعر که به طور کلی در حوزه فرم هست :

1. موسیقی :
موسیقی ظاهری و کناری به جا و درسته ؛ من لغزش وزنی حس نکردم و موسیقی کناری هم خیلی خوبه... قوافی با مصوت «ا» تموم میشن که از آه رو تداعی میکنه ( نگاه فرمالیستی! ) و ردیف هم خیلی زنده است ؛ به این منظور که هم بدیعه و هم از نظر معنایی خیلی کمک میکنه . اما متاسفانه موسیقی معنوی و تعدد مراعات النظیرها در بین ابیات و به عبارتی شبکه معنایی خیلی کمه و تقریبا نیست.

2. ایماژ :
بسامد ایماژها خیلی پایینه ؛ ا استعاره خاصی در شعر نیست ( منظور خوشه های خیاله مثل گل و بلبل ، سرو و قمری )؛ و این یکی از مشکلات اصلی شعر غالب امروزه ؛ که یا ایماژ نیست یا به صورت جدول ضربی زیاده ( جیغ بنفش میکشم !)

3. تمثیل و تلمیح :
به جای ایماژ ، تلمیح و تمثیل شعر رو تشکیل میده ( ابیات 2 و 3 و 4 و 5 و 6 ) . و گاها استفاده متفاوت از تمثیل ها و احادیث مثل لا فتی الا علی.... ، که من این نوع آشنایی زدایی در شعر معاصر زیاد دیدم و اینجا خوب ازش استفاده شده ؛ نمی دونم اسم خاصی برای این آرایه هست یا نه ؟؟ اگه هست بگید ، نیست تا بذاریم براش!

به طور کلی ، شعر قابل قبولیه و نشون میده شاعر میتونه با تجربه بیشتر شعرهای بهتری بگه .
اگه کسی نظری داره زود تر بگه تا بریم سراغ شعرهای بعدی مخصوصا شعر خودم که دوست دارم زیر چاقوی نقد بره!

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

مرسی از همتون :-"
هرکی دلش میخواد نقد شه بگه بچه ها.

اینم شعر جناب فرهنگ :
خون اندر جام

به باران دو چشمان، بحر دل آرام می‌گردد
به چندین قطره این دریای سرکش رام می‌گردد
بشد سرخی صورت ، حاصل باران سیلی‌ها
ببین مستی ما از خون اندر جام می‌گردد
هر آن کس بام بیشش هست ، بر پایین بریزد برف
دو چندان می‌ شود برفش که کوته بام می‌گردد
ز غم جایی برای نام در خاطر نمی‌ماند
مگو کز جای محنت ها ، نگین را نام می‌گردد!
ببین فریاد را چون موج پر جوش و خروش آید
به ساحل می‌رسد اما ، حباب انجام می‌گردد
فریاد ( عطا فرهنگ )

h.f

جــــــــــــلاد لـــــاغر :>
نام مرکز سمپاد
F1 TEH
شهر
چه فرقی میکنه کجای دنیام
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی

ممنون از همگی که وقت گذاشتن و شعر ها رو خوندن و یه ممنون مخصوص از داماد و ساحره که واقعن زحمت کشیدن که این مسابقه برگزار بشه :)
خب من اصلن فک نمی کردم که شعر یه کنکوری (:D ) بخواد مورد توجه قرار بگیره :))
ممنون بسیار از نقدهای خوب و ریزبینانه تون :D

خب...
اول خودم یه چیزی بگم : من واقعن نمیخواستم شرکت کنم (به دلیل کمبود وقت ...از یه کنکوری چه انتظاری دارید ؟ :-< ) ولی به دلیل اینکه گفته بودم شرکت میکنم و با فکر اینکه اگه همه بخوان دَر بِرَن ( :D ) اینهمه شوق و زحمت به هدر میره شرکت کردم :D و الان خیلی خوشحالم که شرکت کردم ( ن پ میخوای ناراحت باش :D ) و دوره ی اول به این خوبی برگزار شد و بازم ممنونم فراوان از همه : )
و در مورد شعر خودم با وزن آخره شعر شدیدا مشکل داشتم ولی چون وقت نبود نتونستم بیشتر روش کار کنم ! و یه مقدار هم با این مشکل داشتم که حس میکردم کمی شعر شاید تقلیدی شده :-?

به نقل از احســــــــــــــــــــان :
زرد: توضیحاتشو توی قرمز میدم

قرمز: 1) هست : کشیده : بلند + کوتاه : _U
که باید باشه :بلند : _
اصلاحیه پیشنهادی: من هستم، او هم! ما هستیم.

2) قسمت "اندازیم" و "سازیم" وزنشون درسته!!! ولی نکته اینجاس ک برای اینکه وزن اینا درست باشه باید به ترتیب "دستِ" و "جوی" رو با اشباع بخونیم. و از اونجایی ک فکر کنیم، آخر "جوی" ساکن باشه و کسره نداشته باشه، نمیشه با اشباع خوندش. حالا اگه حتی آخرش کسره داشته باشه و بشه با اشباع خوند، وزنش در یک هجا در هر رکن با وزن بقیه ی شعر متفاوته!

به هر حال اصلاحیه ی پیشنهادی: دست در دست خدا اندازیم - آب در جوی روان میسازیم

اول از همه باید بگم خیلی خیلی ممنون که وقت گذاشتی و شعر رو نقد کردی : )
و بعد...
1.من قصدم تاکید بیشتری روی کلمه ی "هست" بود و یه جورایی اینجا وزن رو فدا کردم ( :-" ) و یه جور هنجار شکنی میخاستم داشته باشم ینی یه جا وزن توی یه مصراع وزنش رو از دست بده ( مثل یه stop یه دفه ای ) و دوباره به وزنش برگرده نمیدونم که تا چه حد موفق بودم :D
2.اینجا خیلی نظری ندارم میدونم یکّم وزن روی جوی کار میلغزه

به نقل از یاسین نعیمی :
2- اما در مورد محتوا در کل باید بگم شعر خوبی بود که مشخصا برای عکس و از روی عکس گفته شده بود و به جهت اینکه شاعر سعی داشته شعرش با عکس انطباق زیادی داشته باشه تمام مفهوم رو با عکس پیش برده و شاید یکی از نقاط قوت این شعر همین موضوع باشه . اما به نظرم شاید بهتر بود شاعر کمی فراتر از عکس حرکت کنه و تنها عکس رو روایت نکنه ! به طوری که به ذهن مخاطب این اجازه رو بده یک پیوند منطقی بین شعر و عکس پیدا کنه !

راستش این شعر در ظاهر کاملن عکس رو یه جورایی توصیف میکرد که کمبود آب هست که من برداشتم از عکس همین بود ! :-" ولی در لفافه داشت دوتا موضوع مهم رو بیان میکرد ( توضیح بدم ؟ :-" )

3- نکته ی مهم تری که انتظار می رفت شاعر به اون دقت داشته باشه اینه که مهم ترین پیامی که شخص با دیدن عکس به نظرش میرسه ماهی های نقاشی شده روی زمین هستن بنابر این فرصت بسیار عالی برای شاعر به وجود میاد که بتونه یک عکس که در اون مفاهیم سورئال وجود داره به یک مسئله ی رئال پیوند بزنه که یکی از قوی ترین توانایی های شاعر محسوب میشه اما متاسفانه در این شعر دیده نمی شد (البته من شعر بقیه ی دوستان رو نخوندم اما اگر کسی به این مسئله توجه داشته باشه به نظر من از نظر مفهوم باید نمره ی کامل رو بگیره )

اتفاقن خیلی دوست داشتم که شعر اینطور باشه ولی متاسفانه بازهم کمبود وقت ...

4- مسئله ی مهم دیگه ای که وجود داره و من فکر میکنم شاعر این شعر رو با عجله سروده اینه که در قسمتی از شعر , شاعر از گذرا بودن جوی و غم غربت ماهی ها و جدایی از اونها صحبت میکنه که تا اینجای کار مشکلی نیست .
می نشینم لب جوی
با دلی گرفته از غربت سخت
از غم رفتن این ماهی ها

من فک میکنم کلن اشتباه متوجه مهوم کلی شعر شدین ! :D مفهوم به این صورته که به دلیل خشکی رود ماهی ها مجبور به مهاجرت هستند و مهاجرت و غربت بسیار سخته و ما باید خودمون با یه اتحاد به اونا کمک کنیم !

اما به طرز عجیبی شاعر در پایان شعر ارزو میکنه که آب در جوی روان باشه ! بنابر این وقتی آب روان باشه ماهی ها هم گذر می کنن و غم غربت سخت تر میشه ! یعنی شاعر حرف اول خودشو نقض میکنه ! و نکته ی دیگه اینه که به نظر من شاعر اصلا به تفاوت "جوی" و "رود" توجه نکرده و مصرع "ماهی ای تشنه لب خشکی رود" به نظر من کاملا مغایر هست با مفهوم کلی شعر .

دوتا ایراد آخر هم از قدرت درک من خارجه ! :D مخصوصن مشکل "ماهی ای تشنه لب خشکی رود" !

بسیار بسیار ممنون به خاطر وقتی که گذاشتی :)

• شروع کننده موضوع

عطا فرهنگ

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
مدال المپیاد
فیزیک بوتیم!

ممنون از مدیر عزیز و فعال ما !
فقط تو بیت دوم من تغییر دادم : دریای سرکش رام میگردد
خیلی وقته تغییر دادم ولی فایل قدیمی رو فرستادم برا مسابقه

sahere

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
مشهد
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
گفتار درمانی

نمیدونم چرا انقدر زبان شعر شما ثقیل عه:-"
مثلا بیت برف و بام کلا نمیفهمم چی میگین !به نظرم شعر قویه ولی روون نیست.من اصن درحدی نیستم که بیام راجب شعرا حرف بزنم ولی خب واسه خالی نبودن عریضه.

زهرا27

بریزءیس
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زاهدان
شهر
زاهدان
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
الزهرا_خواجه نصیر
رشته دانشگاه
کامپیوتر

به نقل از sahere :
نمیدونم چرا انقدر زبان شعر شما ثقیل عه:-"
مثلا بیت برف و بام کلا نمیفهمم چی میگین !به نظرم شعر قویه ولی روون نیست.من اصن درحدی نیستم که بیام راجب شعرا حرف بزنم
ولی خب واسه خالی نبودن عریضه.

شایدبه خاطرحرفای اضافه ی زیادشه.منم چندبارخوندم هنوزم خوب نمیتونم بفهمم البته ساحره رونمیدونم ولی من کلامخاطب زیادی عامه ام. :D

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا