• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تایپ فارسی با حروف انگلیسی؛ چرا؟

• شروع کننده موضوع

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
سلام ;;)
خب بی مقدمه،
از عنوان تاپیک هم مشخصه که قراره اینجا راجب چی صحبت کنیم،
خیلی از افراد فارسی زبان توی فضاهای مجازی مختلف اعم از فیسبوک، یاهو و امثالهم فارسی رو با حروف انگلیسی تایپ میکنن،
شاید شما هم این کارو انجام بدید،
خب به نظرتون دلیل این کار چیه ؟
آیا این کار کارِ درستیه ؟ کار اشتباهیه ؟ چرا ؟
اگه کار درستی نیست، چه راهکارهایی برای تصحیح این مسئله دارید؟

با سپاس >:D<

barani

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو ^.^
شهر
تهرانـــ
مدال المپیاد
ادبـــی
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی تکنولوژی نساجی
پاسخ : تایپ فارسی با حروف انگلیسی؛ چرا؟

چه آدمای بی فرهنگی پیدا میشن :-"

خب یه سری گوشیا هستن که فارسی ندارن اصن ،و نصبم نمیشه کرد روشون !مجبورن ملت ;;)

به سرعت تایپ هم بستگی داره دیگه مثلن بعضیا عادت دارن انگلیسیُ تند تر تایپ میکنن !

به نظرم به مرور به زبان نوشتارمون آسیب میزنه؛

+من خودم چون زیاد شکلک :-" میزارم بعد هی باید از فارسی به انگلیسی کیبردُ تغیر بدم سخته !

Elahek

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 7
شهر
تهران

یه دلیلش همونطور که دوستمون گف به خاطره سرعت تایپ کردن ـه.
بعضیا به کیبورد فارسی مسلّط هستن و بعضیا به انگلیسی و بعضیا که خیلی آدم های کولی هستن مث من :-"" به هر دو :D
اما یه دلیل دیگش (به نظر من :-") اینه که با فینگلیش راحت تر میشه کلمات رو مخفف نوشت. یه مثالِ کامِلن بارِز ـش همون مرسی ـه خودمونه:

merC
mer30
اونایی هم که دیگه خیلی احساسِ خلاقیّت میکنن اینجوری مینویسن: mer29+1 -__-

یا مثلن آره رو مینویسن Re. درواقع از تلفظ حروف الفبای انگلیسی واسه تایپ استفاده میکنن: Druz rafTm Brun Pade raV karDm. معنی --> دیروز رفتیم بیرون پیاده روی کردیم.

خود من از این مورد آخر خیلی استفاده میکنم. واقعن به صرفه س :D باعث سرعت و سهولت بخشیدن به تایپ میشه. :-" :-"

حالا.. بعضیا به قولن میگن این کار کلا "اشتباهه" و خب چرا مث آدم نمینویسین؟ (نمونه‌ی جمله ای که مادرجان به من میگن. ^-^)

ببینید :D با فارسی تایپ کردن چشم خواننده هم خیلی اذیت نمیشه و راحت تر خونده میشه. اما خوب اینجا یه مسئله دیگه هم مطرح میشه که من خودم خیلیا رو میشناسم که اصلن با کیبورد فارسی آشنایی ندارن یا اینکه خیلی خیلی کُندن واسه تایپ کردن. از طرفی خوب توی تایپ فارسی "احتمال خطا" بیشتره. و نیازمنده دقّت بیشتری واسه درست و صحیح تایپ
کردن داره؛ که خوب شاید بعضیا با این موضوع کِنار نیان و برای راحتی خودشون هم که شده "فینگلیش" بنویسن.

درکل هر 2 نوع یه سری ضعف‌ها و قوت‌ها دارن، اما اگر توی تایپ انگلیسی سریعتر هستید به نظر من کار "اشتباهی" نیس که ازش استفاده کنید؛ تو همین شبکه های اجتماعی و

فُلان.. اما "لازمه" که کیبورد فارسی هم بَلَد باشید و بتونید به خوبی تایپ کنید. چون ممکنه بعدن برای کارهای تحقیقاتی یا مثلن مقاله ای بخواین بنویسید و از اینجور موارد نیاز داشته

باشید که با کیبورد فارسی تایپ کنید؛ پس بهتره آینده نگری داشته باشین تا یه وخ به مشکل بر نخورید.

: )

cid

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ،ری
شهر
تهران
رشته دانشگاه
معماری
تلگرام
اینستاگرام

تو گوشی کیبرد فارسی حروفش بیشتره سرعت تایپ میاد پایین
املاء فارسی افتضاحی دارم!

:/

Hashie

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

یه دلیلش حروف بیشتر فارسی نسبت به انگلیسیه که باعث میشه جماعت یا «گ» نداشته باشن یا «پ» نداشته باشن یا جاشو پیدا نکنن ... یه دلیل دیگه ش هم اینه که رسم الخط انگلیسی فونوتیکیه ٬ یعنی شما میتونین هر چی که خواستین بنویسین وعینش رو بخونین ٬ معمولاً هم چون توی شبکه های اجتماعی کسی کتابی حرف نمیزنه٬ فینگلیش برای محاوره راحت تره.
دلیل دیگه ش هم که نظر شخصی منه٬ اینه که انگلیسی خطش خیلی خوشگل تر از فارسیه.

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

خب من وقتی با گوشی ام واسم راحت تره که فارسی تایپ کنم ، سرعت تایپم بیشتره ، که این بیشتر شدن سرعت هم به این دلیله که اکثر کسایی که باهاشون با اس در ارتباطم فارسی تایپ میکنن .
ولی با لپ تاپ واسم فرقی نداره فارسی یا انگلیسی با هر دوشون راحتم ، ولی اغلب از انگلیسی استفاده میکنم .
تو ارتباط با هر کس ترجیح میدم از زبونی استفاده کنم که اون تایپ میکنه ، واسه من چند تا دلیل داره :
کانورسیشن شکل زشتی پیدا میکنه وقتی یکی در میون فارسی و انگلیسی میشه .
وقتی دارم یه نوشته انگلیسی میخونم و میخوام فارسی تایپ کنم چون موقع تایپ به کیبرد نگاه نمیکنم یکم مشکل ایجاد میشه ، یعنی پیش اومده مثلا داشتم تلوزیون میدیدم و چت میکردم و چون انگلیسی خونده بودم با کیبرد فارسی انگلیسی تایپ کردم !
زیاد از اسمایلی استفاده میکنم و سخته تغییر زبان کیبرد .

Luna H.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گنبدکاووس
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
داروسازی
من فقط تو پيجاي خارجي اگه بخوام كامنتي چيزي بذارم فينگليش تايپ ميكنم، چون اگه فارسي تايپ كنم بقيه فك ميكنن عربيم:| تازه ميرن از گوگل ترنزليت استفاده ميكنن با يه جمله كوتاه عربي هم جوابمو ميدن:|
ولي درغير اينصورت هميشه فارسي تايپ ميكنم و اصلا هم خوشم نمياد كه فينگليش تايپ كنم چون هم خيلي لوس ميشه هم املاشون زشته:D
فك كن مثلا اينجوري :
:DYe ruze awwwli ba bhtrinm
الان اين كليشه اي ترين جمله اي بود كه به ذهنم رسيد:D
تازه فارسي خوندنش هم خيلي راحتتر از فينگليشه.. بعدشم تو از امريكا هم موبايل بخري ديگه موبايلت كيبورد عربيُ كه داره تازه حروف گ چ پ ژ هم دارن!
درمورد سرعت و اينا نميدونم چون سرعت تايپ فارسي و انگليسي من يكيه:-"
شما فك كنين مثلا من يه جمله انگليسي رو با حروف فارسي بنويسم: آي هيت يو مثلا:D زشت نميشه؟ خب برعكسم همينه ديگه:|

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
همون فینگیلیش دیگه؟ :-"
من بخوام زیاد جملم طولانی نشه انگلیسی تایپ میکنم. مثلا میشه به جای "سلام دارم میام" نوشت "slm drm miam" !
البته بعد یه مدت عادت میشه. من حدود 3 سال دوتا بازی میکردم و بازی ای بود که فونت فارسی نداشت و شدیدا چت لازم میشدی.و همچنین باید کوتاه و پرمفهوم مینوشتی :-" بعدِ یه مدت واسم عادت شد و همه جا فینگیلیش تایپ میکردم.
ولی الان یه مدته دیگه فارسی تایپ میکنم.

آخرین ویرایش:

Shiva_s

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی
ببخشید ولی همه دارن طفره میرن من رک میگم هشتاد درصد آدما برای کلاسش فینگیلیش تایپ میکنن فک میکنن باکلاس تره مثلا
حالا چرا این طرز فکر رو دارن نمیدونم
من با خیلیا چت کردم اولش فینگیلیش شروع کردن به چت وسطش یهو فارسی شد همه چی

آخرین ویرایش:

شکیبـآ

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
خیلی وقتا چون تغییر زبان نوشتار گوشیم سخته با همون انگلیسی تایپ میکنم که هم زحمت عوض کردنشو نکشم و هم اینکه تایپش کمتر طول بکشه:))
یه وقتایی هم که املای یه کلمه ای رو شک دارم باید فینگیلیش تایپ کنم:-"

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
خوب از نظر من نه خط فعلی جواب گوی پارسیه نه خط اینگلیسی. به نظر من خط اوستایی خیلی بهتره و واژه های عربی هم میشه باهاش نوشت. البته خط کوفی هم مثل اینکه از اوستایی گرفته شده(منبع ندارم) ولی خوب ساختارش فرق داره.

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
خوب از نظر من نه خط فعلی جواب گوی پارسیه نه خط اینگلیسی. به نظر من خط اوستایی خیلی بهتره و واژه های عربی هم میشه باهاش نوشت. البته خط کوفی هم مثل اینکه از اوستایی گرفته شده(منبع ندارم) ولی خوب ساختارش فرق داره.
ولی کامپیوتر من این خطا رو نداره :|

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
خط اوستایی از تمام آوا های مورد نیاز پشتیبانی میکنه ولی متاسفانه الان دیگه نمیشه کاری برای ترویجش انجام داد، کار باید خیلی پایه ای تر صورت بگیره

• لایک
امتیازات: fteh

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
فکر نمی کنی این خیلی مشکل سطحی ای هست؟
خب نه ببین علاوه بر این خوندن و نوشتن این خط برای هر کسی ممکن نیست!
هدف زبان مگه چیزی جز برقراری ارتباطه؟ خب وقتی کسی نفهمه چه فایده ای داره؟

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
خب نه ببین علاوه بر این خوندن و نوشتن این خط برای هر کسی ممکن نیست!
هدف زبان مگه چیزی جز برقراری ارتباطه؟ خب وقتی کسی نفهمه چه فایده ای داره؟
تو از بدو تولدت که خط رو بلد نبودی یاد گرفتی اینم می تونی یاد بگیری.

خط اوستایی از تمام آوا های مورد نیاز پشتیبانی میکنه ولی متاسفانه الان دیگه نمیشه کاری برای ترویجش انجام داد، کار باید خیلی پایه ای تر صورت بگیره
اره به نظرم باید خط رسمی کشور بشه. ولی یه عده فکر می کنن جلو اسلام رو میگیره.

×پست های متوالی ترکیب شدند!

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
تو از بدو تولدت که خط رو بلد نبودی یاد گرفتی اینم می تونی یاد بگیری.
خب کار باید خیلی پایه ای تر از اینا باشه.
علاوه بر اینکه یادگیری زبان جدید با افزایش سن خیلی سخت تر میشه، کار راحتی نیست همه رو قانع کنی این زبان رو یاد بگیرن!

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
خب کار باید خیلی پایه ای تر از اینا باشه.
علاوه بر اینکه یادگیری زبان جدید با افزایش سن خیلی سخت تر میشه، کار راحتی نیست همه رو قانع کنی این زبان رو یاد بگیرن!
کار که باید پایه ای باشه.
ولی این یه خطه. زبان نیستش که با افزایش سن یادگیریش سخت بشه.فقط قراره مثلا یه جای ش یه شکل دیگه رو بکشی.

تازه خط اوستایی چون لزوما پیوسته نیست. راحت تر میشه براش فونت ساخت. همین الان هم توی یونیکد هستش. فقط کافیه فونتش رو نصب کنید.

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
کار که باید پایه ای باشه.
ولی این یه خطه. زبان نیستش که با افزایش سن یادگیریش سخت بشه.فقط قراره مثلا یه جای ش یه شکل دیگه رو بکشی.

تازه خط اوستایی چون لزوما پیوسته نیست. راحت تر میشه براش فونت ساخت. همین الان هم توی یونیکد هستش. فقط کافیه فونتش رو نصب کنید.
خب بله درسته خط اوستایی کامل تر و آسان تره، ولی بازم نمیشه زیاد ایده آل نگاه کرد! با دید ایده آل باید امیدوار بود که دهکده جهانی به وجود بیاد و همه دوست باشن و مرز بندی نباشه و غیره!
این که مردم رو راضی کنی اوستایی یاد بگیرن کار غیرممکنیه(یا حداقل خیلی خیلی خیلی سخت!) . شدنی نیست.

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
خب بله درسته خط اوستایی کامل تر و آسان تره، ولی بازم نمیشه زیاد ایده آل نگاه کرد! با دید ایده آل باید امیدوار بود که دهکده جهانی به وجود بیاد و همه دوست باشن و مرز بندی نباشه و غیره!
این که مردم رو راضی کنی اوستایی یاد بگیرن کار غیرممکنیه(یا حداقل خیلی خیلی خیلی سخت!) . شدنی نیست.
الان منو وادار کردن عربی بخونم به چه سادگی:))

بالا