• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

درد؟

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
معمولاً به «درد» به چشم یک هشداردهنده نگاه می‌شه؛ نشانۀ اینکه یک جایی مشکلی وجود داره. با این وجود افراد محتلف به «درد» واکنش‌های مختلفی نشون می‌دن. حتی اگر عامل ایجاد اون و مقدار آسیب واردشده یکسان باشه. چرا؟ چه عواملی روی ادراک ما از درد تأثیر می‌ذارن؟ آیا بین زن‌ها و مردها تفاوتی در ادراک درد هست؟ علاوه بر این، تجربه‌های بد هم می‌تونن دردناک باشن. دردِ روحی می‌تونه به بدی درد فیزیکی باشه. چه فرقی بین درد فیزیکی و درد احساسی هست؟ آیا درد غیرفیزیکی می‌تونه همون تأثیر درد فیزیکی رو روی مغز داشته باشه؟

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران
پاسخ : درد؟

به‌به "-:
خب بیاید بحثای جذّاب "-: بکنیم و همه هم بیان نظرهاشونُ بگن تا به نتیجه‌گیری برسیم قدم‌به‌قدم. و نیایم از همون اوّل بگیم آره فلان مولکول به‌اسم «فلانُس فُلانین» میاد و اِل می‌شه و بِل می‌شه "-:

اوّل از یک آزمایش نسبتاً بی‌ربط شروع کنیم که مربوط می‌شه به بیان حالات توسط چهره. یک عکس اصلی داریم، میایم و سمت راست صورت رو جدا می‌کنیم، و قرینش می‌کنیم و میذاریم کنارش. اینجوری یه عکس دیگه داریم که اسمشُ مثلاً می‌ذاریم RR و منظورمون صورتیه که فقط از نیمه‌ی راست تشکیل شده. اینکارو واسه نیمه‌ی چپ صورت هم می‌کنیم به‌اسم LL.

مثلاً اینجا،(a) همون عکس اصلیه، (b) عکس LL و (c) عکس RR. (کلیک کنید بزرگ شه.)
GMS_PsychoSocialedicine_2008_.jpg
اینجا 3حالت رو به طور کلّی بررسی کرده: شادی، ترس و انزجار. چون حالا به هرحال ما امکاناتمون محدوه و این صوبتا "-: انزجار رو هم‌ارز یک حالت دردمانند درنظر می‌گیریم. و کلاً هم با شادی کاری نداریم فعلاً چون کمی با نتیجه‌گیری‌ها متناقص خواهد بود "-:
این عکس هم به عنوان سند بیشتر "-: وسطی اصله، چپی LL و راستی RR‌ـه.
Facial_Expression_Poopel.jpg

خب حالا بیاید و بگید چه نتیجه‌ای از این عکسا می‌گیرید؟
-به‌نظرتون کدوم عکس تغییر یافته (RR یا LL) به عکس اصلی نزدیک‌تره؟
-به نظرتون کدوم عکس تغییر یافته (RR یا LL) حالت انزجار [همون درد "-:] رو بهتر بیان می‌کنه؟

×عکس اوّل رو هم بگید. ولی کاری به حالت شادی نداشته باشید. ترس و درد رو بگید :د

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

Awesome !
خب تو عکس دوم، بنظرم، RR به عکس اصلی نزدیک‌تره و LL انزجار رو بهتر بیان می‌کنه.
ولی نتیجه خاصی نتونستم بگیرم من. :-"

Arghavan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان

من فکر میکنمLL به عکس اصلی نزدیکتره.
سمت چپ صورت میشه گفت که واضح تره.
میشه حتی به نیمکره های مغز ربط داشته باشه؟

N-firoozeh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
شیراز

یه مشکل.
این عامل ابرو خیلی تاثیر گذاره در چهره.
مثلا در عکس اول اون پسر بالایی قسمت آ ابروی سمت چپش یه حالت شکستگی داره و سمت راستش صافه.بعد وقتی میایم تصویرش رو آینه ای میکنم تفاوت اون دو تصویرال ال و آر آٰر خیلی بیشتر از زمانی هست که چهره ی یک فردی که هر دو تا آبروش صاف هستُ آینه ای میکنیم.
در نظر نگرفتن این موضوع نمیتونه خطا ایجاد کنه؟
بهتر نیست که آزمایش واسه انزجار رو مثلا یه بار با کسی انجام بدیم که دو طرف صورتش کمترین تفاوت رو داره و یه بار دیگه واسه بالعکسش؟بعد نتیجه گیری کنیم.

Grace

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
Tehran
رشته دانشگاه
دامپزشکی

باید به یاد داشت که <<شادی، ترس و انزجار>> -احساسات- هستند که کاملا روانی اند و افراد در نمود فیزیولوژیک آنها بر اساس شناخت خود از این احساسات عمل میکنند.برای مثال برخی افراد درد را دوست دارند در عین حال که از آن رنج میبرند.
به نظر من:
"هر آنچه گیرنده های درد را تحریک کند عامل درد; و هر زمان که گیرنده های درد فرد در حال فعالیت باشند فرد دارای درد فیزیولوژیک است چه آنرا <احساس> کند یا نه."
اما "درد روانی" رو نظری راجبش ندارم اگه میتونید بیشتر راجبش توضیح بدید.

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

به نظر من عکس‌های قرینه احساس رو شدیدتر نشون می‌دن. یعنی LL ها و RR ها نسبت به عکس اصلی احساس فرد رو شدیدتر منتقل می‌کنند. :-?

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران

خب :د
چیزی که مشخّص‌ـه، اینه که دو نیمه شبیه به هم نیستن. فیروزه اشاره‌ای کرد به مشکل ابرو. چون ابرو یک عضو پایدار نیست و مثلاً میتونی ابرو رو شونه کنی یا هرچی "-: توی این آزمایش نباید مدّنظر گرفتش. باید تمرکزمون روی عضلاتی باشن که دارن حالت صورت رو بیان می‌کنن. هرچند واقعاٌ ابرو نقش مهمّی در تعیین «شخصیّت» داره که بعداً درموردش بحث می‌کنیم "-:

ما اینجا چندتا عکس داشتیم. ولی اگه عکسای بیشتری داشته‌باشیم (حتّی می‌تونید از خودتون هم عکس بگیرید و این کار رو بکنید!) مشخّص می‌شه شباهت نیمه‌ی راست به صورت اصلی بیشتره. این یعنی هوّیت یک صورت، بیشتر توسّط نیمه‌ی راست صورت تعیین می‌شه!
و در مورد نیمه‌ی چپ نتیجه اینه که، نیمه‌ی چپ از نظر بیانی، قوی‌تر از نیمه‌ی راست‌ـه.
و گفتم که خوش‌حالی یک کمی متناقض‌ـه؛ و هم‌چین عدم تقارنی نداریم. و نکته‌ی دیگه اینه که از نظر جنیست، فرقی نمی‌کنه و همین وضع برقراره.

خب. این باشه تا اینجا "-:
بریم سراغ آزمایش بعدی.
باید یکی رو پیدا کنید تا با یک شی تیز -و نه خیلی تیز- مثل یه مداد معمولی که نوکش کمی رفته، بیاد و اینو بزنه به شما "-:
شما خودتون نباید این کار رو بکنید چون نیروی دست‌هاتون -بسته به‌ابنکه دست‌چپ‌اید یا دست‌راست- خیلی بیشتر ار اون چیزی که فکر می‌کنید تاثیر می‌ذاره "-:
بخوابید و از فرد بخواید مداد رو مثلاً بزنه به بازوهاتون. این کار رو جداگونه برای سمت‌چپ و راست انجام بدید. و بدانید و آگاه باشید که 5دقیقه هم وقت نمی‌گیره "-:
اینجا دوتا چیز رو تعریف می‌کنم:
- آستانه‌ی درد: کمترین مقداری از فشار مداد که باعث میشه دردتون بیاد. توجّه کنید درد اومدن با احساس لمس تفاوت داره "-:
- تحمّل درد: یعنی اون فرد همین‌جور فشار رو زیاد کنه "-: تا جایی که بگید:«بسّه! غلط کردم» "-:

این کار رو بکنید و خجالت نداره که و این صوبتا "-: و بیاید برای نیمه‌ی چپ و نیمه‌ی راست، «آستانه» و «تحمّل» درد رو به‌طور نسبی باهم مقایسه کنید و بگید.[nb]تا دو روز صبر پیشه می‌کنیم. اگه تعداد آزمایش‌ها کافی نبود, دیگه قضیه رو لو می‌دیم "-:[/nb]

× یعنی ببینید کودوم سمت بدن زودتر دردش میاد و کودوم قسمت تحمِّل کمتری داره.

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

خب. من این آزمایش رو انجام دادم. بنظرم این اومد که درد رو در دست چپ دیرتو متوجه شدم و میزان تحمل‌م هم در دست چپ بیشتر بود.
راست دست هستم.

N-firoozeh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
شیراز

خب.
من این آزمایش رو به صورت های مختلف انجام دادم جهت اطمینان.
یه اتود دادم دست داداشم گفتم با این روی بازوم شروع کن به فشار دادن و بعد کرنومتر گرفتم.برای هر دو دست این کارُ انجام دادم.و جالبیش این بود که به اون نقطه ی 'غلط کردم' نمیرسیدم.ینی جای اتود روی بازوم هی مشهودتر میشد اما اونقدری هم نمیشد که از داداشم بخوام قطعش کنه. :/ آقا به طور کلی درد نمیومد.انگار اون حسِ مسخره بازی بود.نمیدونم چجوری بگم.نمیتونستم به عنوان درد بهش نگاه کنم.
در کل دست چپم بیشتر تحمل کرد.
بعد روی پام انجام دادم.ولی پای راستم بیشتر طاقت آورد. :/
فردا هم قراره در طی یک آزمایش دیگه به طور 'ناغافل' به پای داداشم ضربه بزنم ببینم اون چجوریه.
× این که ما از قبل میدونیم قراره درد داشته باشیم باعث نمیشه کمتر این درد اذیتمون کنه؟
×راست دست م.

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای

اقا من م امتحان كردم، بعد يه مقدار خيلى كمى دست چپ م ديرتر درد رو حس كرد، و تحمل درد تو دست چپ هم بيشتر بود. رو مامان م هم امتحان كردم "-: بعد مال اون آستانه دردش تقريبا يكسان بود، يعنى اخلاف در حد چند صدم ثانيه بود مثلا، ولى تحمل درد ش باز تو دست چپ بيشتر بود.

به نقل از فیـروزه :
× این که ما از قبل میدونیم قراره درد داشته باشیم باعث نمیشه کمتر این درد اذیتمون کنه؟
من به نظرم اينكه بدونيم، باعث ميشه درد بيشتر هم اذيت مون كنه، چون هى از قبل فكر ميكنيم به اينكه دردش چه قدره و سوالات امثالهم. :-?

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران

خب. این کرنومتر خیلی ایده‌ی خوبیه ها "-: من چرا اینو نگفتم؟ ((: [همه‌ی موبایل‌ها کرنومتر دارن.]
شما چه‌جوری زمان رو اندازه ‌می‌گیرید؟ باید مداد رو قرار بدید روی پوست بعد همزمان که فشار دادن رو شروع می‌کنید، Start رو بزنید. به فرد هم حالی کنید که «احساس فشار» یا «احساس لمس» فرق دارن با «احساس درد». من واسه مامانم که می‌کردم تا مداد رو می‌ذاشتم می‌گفت:«هوم» :/ [گفته بودم وقتی دردش اومد بگه «هوم» ((:]
بعد اینکه مداد رو باید برای هر دو طرف بدن به صورت عمود وارد کنید. چون فشار به زاویه‌ی مداد بستگی داره و چون گیرنده‌های درد پوست، توی این آزمایش، تابع شدّت فشارن، این قضیه خیلی روی زمانی که تا فشار برسه به حد درد اثر داره. و این هم به این معناست که گشادبازی در نیارید "-: و مثلاً اگه نشستید سمت راست فرد تا فشار سمت راست رو اندازه‌گیری کنید، بعد برای فشار سمت چپ پاشید و برید بشینید سمت چپ! یعنی از روی فرد خم نشید اون‌ورش "-: امیدوارم متوجّه حالت ترسیم شده بشید "-:

× دست‌راست یا دست‌چپ‌ بودنتون رو هم بگید.
× اگه آزمایش رو تکرار کردید و جواب فرق داشت، نیاید پستتون رو کلاً پاک کنید. اینو بعدش بنویسید. :د
× بیشتر تمرکزتون روی آستانه باشه. تحمّل فعلاً زیاد توی بحث ما کمک‌کننده نیست.
× در راستای گشادن بودن هم بگم، نتایج رو یادداشت کنید و مثلاً به داداشتون نگید:« خب یادت باشه راست 1:33 بود.» بعد ازش بپرسید:«خب راست چند بود؟» بعد بگه:«فک کنم 2:54» (((:
× برای چند قسمت بدن انجام بدید. ولی صورت نه. اعصاب صورت فرقای زیادی دارن با اعصاب بقیه جاهای «مرسوم» "-:

N-firoozeh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
شیراز

به نقل از صَواع. :
من به نظرم اينكه بدونيم، باعث ميشه درد بيشتر هم اذيت مون كنه، چون هى از قبل فكر ميكنيم به اينكه دردش چه قدره و سوالات امثالهم. :-?
در این یک مورد با این که شدت جراحات وارده کم نبود و هنوز جاش کبوده ولی من همچنان نمیتونم اسم اون حس رو بذارم درد.شاید چون مطلع بودم که قراره درد بکشم. :-?
حالا مدیریت محترم پاسخگو خواهند بود در این زمینه. "-:
× یه سوال.خندیدن و درد کشیدن در یک زمان واحد منافاتی با هم دارن؟

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از فیـروزه :
× یه سوال.خندیدن و درد کشیدن در یک زمان واحد منافاتی با هم دارن؟
راستش چرا. من داداشم داشت غش ميكرد از خنده ((: ولي بايد آرومشون كنيد و صبور باشيد و از اوّل جدّي رفتار كنيد.
بهشون بگيد كه اصلاً درد نداره و فقط ميخوايد حساسيت پذيري رو اندازه گيري كنيد.
ميتونيد حتّي اوّل بديد خودشون اين كار رو روي شما انجام بدن تا ترسشون بريزه و نتايج واقعي تر باشه و رواني نباشه.

N-firoozeh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
شیراز

به نقل از بـهراد :
راستش چرا. من داداشم داشت غش ميكرد از خنده ((: ولي بايد آرومشون كنيد و صبور باشيد و از اوّل جدّي رفتار كنيد.
نه از لحاظ جدیت من خیلی جدی بودم و حتی داداشم که گفت باید سطح مقطع این اتود رو حساب کنیم [خفن بازی] بهش هشدار دادم که در آزمایش من دخالت نکنه.
ولی بعد از این که شروع کردیم من همش میخندیدم.شاید این یه نکته ای داره.بعد ما باید بریم ببینیم خنده و درد چه ربطی میتونن به هم داشته باشن. :-?
×خب میتونیم آزمایش رو با شرایط قبلی تکرار کنیم با این تفاوت که در یک حالت فرد مورد آزار و اذیت بخنده و در حالت دیگه نخنده.بعد نتایج رو اعلام کنیم.

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از فیـروزه :
×خب میتونیم آزمایش رو با شرایط قبلی تکرار کنیم با این تفاوت که در یک حالت فرد مورد آزار و اذیت بخنده و در حالت دیگه نخنده.بعد نتایج رو اعلام کنیم.
فكر مى‌كنم هدف بيشتر مقايسه چپّ و راست باشه. ( :-" )
لذا شايد اين كار فايده‌اى نداشته باشه.

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران

به نقل از فیـروزه :
شاید این یه نکته ای داره.بعد ما باید بریم ببینیم خنده و درد چه ربطی میتونن به هم داشته باشن. :-?
بيايد اينقد متغيّر وارد قضيه نكنيم "-: اين مبحث رو بعداً مطالعه ميكنيم "-:

Arghavan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان

خب منم اینو روی بازو و پا و پهلو حتی امتحان کردم !
درد توی دست و پا و پهلو چپ دیرتر حس کردم و تحمل درد هم باز توی سمت چپ بیشتر بود.
روی برادرم هم که امتحان کردم باز در مورد تحمل درد همینجوری بود ،ولی آستانه ی درد توی پاهاش خیلی کم(3 صدم ثانیه )فرق داشت (پای راستش زودتر دردُ حس کرد ).
×راست دست هم هستیم هر جفتمون×

×سرعت فشار دادن مداد و حتی فشاری که به مداد میدین هم فرق میکنه !مثلاً اینکه دو طرف مدادُ گرفته باشیم و فشار بدیم تا مثلاً انگشت شست رو هم بذاریم ته مدادُ فشار بدیم.

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از ایرسا :
(3 صدم ثانیه )فرق داشت.
سه صدم ثانیه؟ خب سه صدم ثانیه می‌تونه از خطای خودت بوده باشه.
بعداً نوشت : سیریسلی؟ سه صدم؟

Arghavan

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمان

به نقل از Ehem_Ehem :
سه صدم ثانیه؟ خب سه صدم ثانیه می‌تونه از خطای خودت بوده باشه.
ببین من اونی که خودم اندازه گرفتمُ گفتم.
مسلماً هم این آزمایش انقدر دقیق نیست :-"""
بعد هم اون میزان دردی که مثلاً توی دست راست داری تا به غلط کردم برسی دقیقاً همون اندازه ای نیست که توی دست چپ داری ؛ منظورم اینه که با اینکه زمانشون متفاوته ولی الزاماً میزان درد دقیقاً با هم برابر نیست×

بالا