• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

انتخاب رشته - راهنمایی و مشاوره برای کنکور 93

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392
پاسخ : انتخاب رشته

به نقل از Lily Delicated :
با توجه به این برای قوبل شدن در دانشگاه های تهران اگه رتبه های برتر خودشون اکثرا تهرانی باشن شانس قبولی ما شهرستانی ها بیشتر میشه؟چون اون رتبه های برتر که قبل ما بودن و تهرانی بودن میرن اون رشته ها قبول میشن و ظرفیت بومی رو میگیرن در عین حالی که رتبه شون خوب بوده و به اون سهمیه بومی گزینی نیاز نداشتن

رتبه های برتر که تعدادشون کمه و تاثیر زیادی ندارن.
مثلا رشته خود من از هر 100 نفر، 20 نفرشون خارج از یه محدوده جغرافیایی مشخص هستن. حالا من به خودم بستگی داره که رتبه م چند باشه که برم بین اون 20 نفر.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از Lily Delicated :
با توجه به این برای قوبل شدن در دانشگاه های تهران اگه رتبه های برتر خودشون اکثرا تهرانی باشن شانس قبولی ما شهرستانی ها بیشتر میشه؟چون اون رتبه های برتر که قبل ما بودن و تهرانی بودن میرن اون رشته ها قبول میشن و ظرفیت بومی رو میگیرن در عین حالی که رتبه شون خوب بوده و به اون سهمیه بومی گزینی نیاز نداشتن
نه.
بومی‌گزینی اینجوری نیست که مثلا ۶۰ درصد برای بومی‌ها باشه و بعد۴۰ درصد به طور کل برای غیر بومی‌ها... (یا حالا ۸۰-۲۰)
بلکه ۶۰درصد بومی و ۴۰ درصد آزاد هست. آزاد یعنی رقابتی بین بومی‌ها و غیربومی‌‌ها.

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

به نقل از آناهید :
رتبه های برتر که تعدادشون کمه و تاثیر زیادی ندارن.
مثلا رشته خود من از هر 100 نفر، 20 نفرشون خارج از یه محدوده جغرافیایی مشخص هستن. حالا من به خودم بستگی داره که رتبه م چند باشه که برم بین اون 20 نفر.
فرض کن تو شدی رتبه 101 کنکور و از 100 نفر اول کنکور 80 نفر همون رشته ای رو میخوان که تو هم میخوای حالا اگه از این تعداد فقط 10 تا تهرانی و محدوده تهران باشن و اون رشته 60 درصد تهرانی و 40 درصد شهرستانی بگیره. اون 10 تا تهرانی که قبول میشن میرن کنار میمونن 70 تا شهرستانی که میخوان برن اون رشته در حالی که این رشته ظرفیت 40 تا شهرستانی رو داره پس تو قبول نمیشی
حالا دوباره فرض کن رتبه 101 شدی و همون شرایط قبل هست و 80 نفر از 100 نفر رشته اون رشته رو میخوان اما این دفعه از 80 نفر متقاضی تعداد 41 نفر تهرانی هستن و 39 نفر شهرستانی پس در این جا تو رشته مورد نظر رو قبول میشی چون قبل تو 41 تا تهرانی رفتن اون رشته که سهمیه 60 تایی تهران رو گرفتن و 39 نفر هم از شهرستان که سهمیه 40 تایی شهرستان که شامل تو هم میشه رو اشغال کردن پس تو به عنوان نفر 40م اون رشته مورد نظر قبول میشی.
فک کنم واضح شد منظورم دیگه :-"

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

اما نمیدونم چرا ما پرت ترین رتبه های کلاس الانمون، غیر بومی و شهرستانی بودن شهرستانی ام خیلی زیاد داریم

alirz-

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیراز
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
برق

من خیلی دوست دارم فیزیک بخونم اما متاسفانه آینده شغلی جالبی نداره...تکلیف چیه؟؟؟

anahid_30s

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1392

به نقل از alirz- :
من خیلی دوست دارم فیزیک بخونم اما متاسفانه آینده شغلی جالبی نداره...تکلیف چیه؟؟؟

در مورد فیزیک، خیلی تحقیق کردم چون خودم هم خیلی دوست داشتم فیزیک بخونم.

فیزیک خوندن خیلی سخت تر از مهندسی خوندنه. در کل ویژگی علوم پایه اینه. باید خیلی علاقه مند باشی. نباید عنوان و نظر اطرافیان مهم باشه. خانواده باید توی این راهی که میری خیلی حمایتت کنن. از هر جهت. علوم پایه مثل پزشکی و مهندسی و ... نیست که آخرش یه دفتر و یه مطب و یه کار معلوم و دایره بسته باشه. انتها نداره. با لیسانس علوم پایه هیچ کاری نمیشه کرد. باید ادامه بدی. دانشگاه خیلی مهمه. من کسی رو میشناسم که توی دانشگاه بوعلی لیسانس گرفته و تا دکترا شریف بوده. الآن خیلی موفقه و توی بوعلی هیئت علمیه. یه آدم خیلی باسواد و فعال. اما همه این طور نیستن. الآن همین دانشگاه بوعلی رتبه های حدود 30000 هم میگیره واسه فیزیک تا جایی که من میدونم. به نظرت این رشته چه جور جوی میتونه داشته باشه؟ یه رشته خیلی سخت و رتبه های بد. شریف تا زیر 2000 میگیره. خیلی فرق هست بین فیزیک یکی دو تا دانشگاه تاپ کشور با بقیه جاها. درآمد نباید ملاک خیلی مهمی برات باشه. اگر توان خوندنش رو داشته باشی و جای خوبی هم بخونی، موفقیت های چشمگیر دور از دسترس نیست. انتخاب خیلی حساسیه و در واقع فیزیک دانشگاه اصلا شبیه فیزیک دبیرستان نیست.
اگر این گزینه برات جدیه، حتما با چند تا فارغ التحصیل فیزیک صحبت کن.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از بره ناقلا :
اما نمیدونم چرا ما پرت ترین رتبه های کلاس الانمون، غیر بومی و شهرستانی بودن شهرستانی ام خیلی زیاد داریم
واللا من از تجربی خبر ندارم. ولی تو رشته‌ی ما دقیقا عکس این چیزی که می‌گی هست.
فقط از منطقه۲ رتبه‌های پرت داشتیم. ۲۰۰۰ مثلا :D ولی از منطقه۱ و ۲ رتبه ی بومی‌ها خیلی بدتر بود از غیربومی‌ها.

• لایک
امتیازات: n.r

scare

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
متالورژی استخراجی

من نمی دونستم این سوالمو کجا بپرسم ؛ دفترچه ریاضی رو که می خوندم دانشگاه هنر تهران م گذاشته بودن. کسی از این دانشگاه اطلاعاتی داره ؟ چجوریه ؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

دانشگاه هنر تهران ، معمولا بچه ها معماریش رو میرن. نه میشه گفت خوبه نه میشه گفت بده. معماریه دیگه خودشم تو شهر تهران. باید ببینی نسبت به چی میسنجی. معماری که زیاد نیست کلا تو ایران.

بچه ها دفترچه ها اومده : http://sanjesh.org/FullStory.aspx?gid=1&id=1617
ظرفیت ها چطورن نسبت به قبل؟
کامپیوتر هم که آخرش یکی نشد! خیلی هم طبیعی بود به نظرم که جدا جدا باشه گرایش ها.

پردیس شریف و امیرکبیر ترکوندن! حساب کردم ترمی حدود 6 تومن در میاد هزینه تحصیل. تو جایی مثل تهران که سالی 10-15 میلیون شهریه دبیرستان غیرانتفاعیه منطقیه !

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

پردیس با پردیس خودگردان چه فرقی داره؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

پردیس یعنی یک تیکه از دانشگاه دیگه. مثلا خوارزمی یه پردیس کرج داره که رشته های کارشناسی رو اونجا برگزار میکنه. یه پردیس تهران که فک کنم واسه ارشداست. خودگردان یعنی که شهریه میگیرن. همون بین الملل محترم :D

راستی بچه ها فیزیک مهندسی چیه؟!

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

ظرفیت ها همه زیاد شدن.

یه مثال میزنم فقط. مکانیک تهران از 100 شده 120.

shzboy1393

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
M5
شهر
شیراز
مدال المپیاد
شرکت کردم بی نتیجه

به نقل از میم ح میم دال :
دانشگاه هنر تهران ، معمولا بچه ها معماریش رو میرن. نه میشه گفت خوبه نه میشه گفت بده. معماریه دیگه خودشم تو شهر تهران. باید ببینی نسبت به چی میسنجی. معماری که زیاد نیست کلا تو ایران.

بچه ها دفترچه ها اومده : http://sanjesh.org/FullStory.aspx?gid=1&id=1617
ظرفیت ها چطورن نسبت به قبل؟
کامپیوتر هم که آخرش یکی نشد! خیلی هم طبیعی بود به نظرم که جدا جدا باشه گرایش ها.

پردیس شریف و امیرکبیر ترکوندن! حساب کردم ترمی حدود 6 تومن در میاد هزینه تحصیل. تو جایی مثل تهران که سالی 10-15 میلیون شهریه دبیرستان غیرانتفاعیه منطقیه !
اینا کیفیت پردیس هاشون همین قدره؟

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

با این ظرفیت ها که من دیدم عملا باید کلاس ها رو ببرن با دانشجوهای دیگه برگزار کنن. چون کلاس تشکیل نمیشه که با این تعداد کم و واحدهای مختلفنی که افراد برمیدارن. یعنی عملا فک کنم میری میشینی شریف فقط پول دادی ! نهایتا شاید ترم اول کمی جدا باشی !

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

کامپیوتر، گرایش‌هاش کماکان جدا پذیرش می‌کنن و یکی نشدن.
ولی یه اتفاق مهم افتاده واسش.
و اون هم اینکه رشته‌ی مهندسی فناوری اطلاعات یا همون IT خودمون حذف شده. به جاش به عنوان گرایشی از کامپیوتر قرار گرفته که به نظرم خیلی منطقیه. تا همین الان یه اشتباه بود جدا بودن رشته‌شون!
و این از یه نظر خیلی خوبه. هم از این نظر که مهندسی کامپیوتر می‌شه مدرکشون و خیلی شناخته شده‌تر هست از IT. از یه نظرد یگه هم اینکه قبلا کامپیوتر-نرم‌افزار ۶۰درصد بومی‌گزینی داشت و مهندسیIT ۸۰ درصد. الان اون هم می‌شه ۶۰ درصد و این خیلی خوبه. (من زخم‌خورده‌ی اون قضیه‌‌ی ۸۰ درصد هستم:| )

ظرفیت کامپیوتر شریف و تهران و امیرکبیر و برق تهران تغییری نکرده. از بقیه اطلاعی ندارم.
یه اتفاق خوب دیگه هم اینکه تو اکثر دانشگاه‌هایی که سهمیه جنسیتی وحشتناکی اعمال شده بود مثل خواجه نصیر و علم و صنعت و اصفهان و صنعتی اصفهان دیگه اون قضیه نیست و سهمیه‌ی جنسیتی معمول اعمال می‌شه نه که خودشون تعیین کنن ۲تا دختر می‌گیریم ۲۰ تا پسر مثلا :|

ولی ظرفیت رشته‌های پزشکی و داروسازی کم شده.

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

من هنوز دفترچه رو زیاد نـخوندم، اما یه سوال فنی هست!

اینکه مثلا امیرکبیر یه تعداد مکانیک، گرایش ساخت و تولید میگیره (با کد رشته مخصوص خودش) و از طرفی با یه کد رشته ی دگ، یه تعداد مکانیک میگیره (بدون ذکر گرایشی خاص!) ؛ قضیه اش چیه؟!

یا در مثال دگ، دانشگاه تهران هم علوم مهندسی میگیره با یه ظرفیت، هم فیزیک مهندسی رو جدا با یه کد رشته دگ آورده اسمشو با یه طرفیت دگ ؛ درحالیکه فیزیک مهندسی گرایشی از علوم مهندسی هست خودش!

در رشته کامپیوتر و .. هم این مدل هست!

:-?
_______

این قضیهِ ک گفتن دوستان، ک کامپیوتر شده 4 گرایش و متن وزارت علومم دیدم، الان پس چرا یکی از گرایشهاش نـیست در لیست رشته های دفترچه (جاش رو خالی گذاشتن، اما سخت و نرم و فناوری اطلاعتو پایینش نوشتن!)

.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از Fitz William . Darcy :
در رشته کامپیوتر و .. هم این مدل هست!

:-?
_______

این قضیهِ ک گفتن دوستان، ک کامپیوتر شده 4 گرایش و متن وزارت علومم دیدم، الان پس چرا یکی از گرایشهاش نـیست در لیست رشته های دفترچه (جاش رو خالی گذاشتن، اما سخت و نرم و فناوری اطلاعتو پایینش نوشتن!)

.
در رشته‌ی کامپیوتر کجا اینجوری ذکر شده؟
مهندسی مکانیک ساخت و تولید امیرکبیر رتبه‌ی زیاد بالایی نمی‌خواد برعکس خود مهندسی مکانیکش. شاید ساخت و تولید گرایشی باشه که مثلا کمتر بهش اقبال عمومی هست.
مثلا بیوالکتریک تو تهران و شریف گرایش برق هست و در امیرکبیر رشته ی جداگانه. بیوالکتریک گرایشی هست تو برق که کمتر بچه‌های خیلی خوب می‌رن سراغش(هرچند تو ورودی ما کاملا این قضیه نقض شد) و خب تو امیرکبیر که جدا هست این رشته رتبه ی زیاد خوبی نیاز نداره. شاید این ساخت و تولید هم همینطور بوده.(می‌گم شاید! نمی‌دونم ها!)

اون گرایش چهارم، گرایش رایانش امن هست که فقط دانشگاه‌های خاص وابسته به ارتش و اینها می‌تونن داشته باشنش چون امنیتی هست و بقیه‌ی دانشگاه‌ها اجازه ندارند این گرایش رو بذارن.
اون خالی که می‌گید گذاشته منظور جاهایی هست که بدون گرایش گزینش می‌کنن یعنی مهندسی کامپیوتر. و بعدا ترم ۵ یا ۶ گرایش‌بندی می‌شن.

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه

به نقل از مهســـــــــــــا :
در رشته‌ی کامپیوتر کجا اینجوری ذکر شده؟
مهندسی مکانیک ساخت و تولید امیرکبیر رتبه‌ی زیاد بالایی نمی‌خواد برعکس خود مهندسی مکانیکش. شاید ساخت و تولید گرایشی باشه که مثلا کمتر بهش اقبال عمومی هست.
مثلا بیوالکتریک تو تهران و شریف گرایش برق هست و در امیرکبیر رشته ی جداگانه. بیوالکتریک گرایشی هست تو برق که کمتر بچه‌های خیلی خوب می‌رن سراغش(هرچند تو ورودی ما کاملا این قضیه نقض شد) و خب تو امیرکبیر که جدا هست این رشته رتبه ی زیاد خوبی نیاز نداره. شاید این ساخت و تولید هم همینطور بوده.(می‌گم شاید! نمی‌دونم ها!)

اون گرایش چهارم، گرایش رایانش امن هست که فقط دانشگاه‌های خاص وابسته به ارتش و اینها می‌تونن داشته باشنش چون امنیتی هست و بقیه‌ی دانشگاه‌ها اجازه ندارند این گرایش رو بذارن.
اون خالی که می‌گید گذاشته منظور جاهایی هست که بدون گرایش گزینش می‌کنن یعنی مهندسی کامپیوتر. و بعدا ترم ۵ یا ۶ گرایش‌بندی می‌شن.

خب بعد اینکه بدون گرایش در ابتدا پذیرش داشته باشن، با اینکه از اول انتخاب گرایش هم داره .. آیا فرقِ خاصی داره برای امثال ما؟! :-?

بعد اینکه اینکار درباره چیزی مثل ساخت و تولید، نشونهِ همون عدم اقباله یا عواملی مثل کیفیت ارائه، خوب بودن رشته و .. هم بطور مستقیم توش موثره، غیر از سلیقه ی کنکوری ها ؟!

پ.ن: اون مهندسی کامپیوتر رو اشتب کردم ظاهرا! نـیست این مورد! :-"

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

به نقل از Fitz William . Darcy :
خب بعد اینکه بدون گرایش در ابتدا پذیرش داشته باشن، با اینکه از اول انتخاب گرایش هم داره .. آیا فرقِ خاصی داره برای امثال ما؟! :-?

.
بله.
تا سال ۹۰ کامپیوتر تهران بدون گرایش پذیرش می‌کرد و شریف با گرایش. خیلی از بچه‌هایی که سخت‌افزار و آي‌تی شریف قبول می‌شدن کامپیوتر تهران رو انتخاب کرده بودن دبعد از نرم‌افزار شریف و اومدن تهران. به این امید که بتونن برن نرم‌افزار. ولی خب خیلی‌هاشون معدل‌هاشون پایین شد و نتونستن برن نرم‌افزار و سخت‌افزار تهران هستند درحالی‌که اگه از اول بود هرگز سخت‌افزار تهران رو به سخت‌افزار یا آی‌تی شریف ترجیح نمی‌دادن!
از اون طرف هم کسی مثل من که نرم و سخت شریف قبول نشدم و آي‌تی شریف هم به خاطر اون ۸۰درصد بومی بودنش قبول نشدمو رفتم کامپیوتر تهران به خاطر معدلم تونستم برم نرم‌افزار و الان نرم‌افزار تهران هستم.
اگر نرم و سخت رو از اول جدا پذیرش می کرد تهران من قبول نمی‌شدم نرم‌افزار. چون معدلم در چارک پایین کامپیوتر تهران بود کلا :D
ولی الان بیشتر دانشگاه‌های خوب دیگه جدا دارن پذیرش می‌کنن.

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه

به نقل از مهســـــــــــــا :
بله.
تا سال ۹۰ کامپیوتر تهران بدون گرایش پذیرش می‌کرد و شریف با گرایش. خیلی از بچه‌هایی که سخت‌افزار و آي‌تی شریف قبول می‌شدن کامپیوتر تهران رو انتخاب کرده بودن دبعد از نرم‌افزار شریف و اومدن تهران. به این امید که بتونن برن نرم‌افزار. ولی خب خیلی‌هاشون معدل‌هاشون پایین شد و نتونستن برن نرم‌افزار و سخت‌افزار تهران هستند درحالی‌که اگه از اول بود هرگز سخت‌افزار تهران رو به سخت‌افزار یا آی‌تی شریف ترجیح نمی‌دادن!
از اون طرف هم کسی مثل من که نرم و سخت شریف قبول نشدم و آي‌تی شریف هم به خاطر اون ۸۰درصد بومی بودنش قبول نشدمو رفتم کامپیوتر تهران به خاطر معدلم تونستم برم نرم‌افزار و الان نرم‌افزار تهران هستم.
اگر نرم و سخت رو از اول جدا پذیرش می کرد تهران من قبول نمی‌شدم نرم‌افزار. چون معدلم در چارک پایین کامپیوتر تهران بود کلا :D
ولی الان بیشتر دانشگاه‌های خوب دیگه جدا دارن پذیرش می‌کنن.

خب پس یعنی، ازین نظر که ریسک نـخوایم کنیم و رتبه مون فرضا به مکانیکِ خالی! امیرکبیر نـرسه، بهتره از اول با گرایش برداریم اگ گرایش مون تو یک رشته مشخصه و دوسش داریم؟!

اما اگ هنوز جمع بندی ای نـداریم و امید هس خوب درس بخونیم در دانشگاه و .. ، بهتره اول حالتِ بدون گرایش رو بزنیم؟!

پ.ن: یعنی کلا خواستم ببینم ازین دو مورد، کدوم بصرفه ست!

.

بالا