• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

انتخاب رشته - راهنمایی و مشاوره برای کنکور 93

dissib

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
پاسخ : انتخاب رشته

به نقل از Niloof@r :
اونکه معدل میخواد و ... برای وقتیه که بخوای از رشته یا دانشگاه پایین تر بری بالاتر. اما از رشته بالاتر به پایین تر اسونه.
آسونه یعنی چه شرایطی داره دقیقا؟

n.r

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از dissib :
آسونه یعنی چه شرایطی داره دقیقا؟
نمیدونم :D اخه همیشه معلم دیفرانسیل مدرسه میگفت وقتی بین دو رشته شک دارین بالاتره رو بزنین که بعد اگه خواستین تغییر رشته بدین.

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

من دفترچه رو کامل نخوندم ، این بین الملل ها چین ؟
مثلن تو انتخاب رشته گزینه دو زده " دانشگاه صنعتی شریف-تهران ( بین الملل ) "

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

بین الملل یا همون پردیس خودگردان دانشگاه های پولی هسش بسی پول میخواد ترمی

shawn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی شهرری
شهر
شهرری
مدال المپیاد
نقره شیمی

تاپیک صرفا اعلام رتبه نمیزنید؟ :-?

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

به نقل از مهسا م :
بین الملل یا همون پردیس خودگردان دانشگاه های پولی هسش بسی پول میخواد ترمی
یعنی واسه مهندسیا بیشتر از شبانه ؟

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

تا اونجا ک من میدونم بیشتر از شبانس!
من شنیدم هرکی بین الملل بخونه بعد از ی ترم میبرنشون دانشگاه سراسری

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

بگذار اینجوری بگم. ببین برق یک رشته کاملا مهندسیه. مهندسی ناب. توی برق تجزیه و تحلیل سیستم های برقی یاد میگیرید که بیشتر شامل مدارات عادی٬ مدارات الکترونیکی٬ امواج مغناطیسی و الکترومغناطیسیه.

هدف توی برق انتقال یک سیگناله و بررسی روند انتقالش. سیگنال هم میتونه برق DC باشه یا AC. از ولتاژی خیلی کوچیک در حد ۱ ولت الکترونیک تا چندکیلوولت های سیستم های نیروگاهی. یا این سیگنال میتونه به صورت موج الکترومغناطیسی باشه که همون امواج میشن. یک سیستمی وجود داره که یک ورودی‌ای میگیره و یک خروجی‌ای میده. شما یاد میگیرید خروجی رو به دست بیارید و روند انتقالش رو تحلیل کنید که چه اتفاقاتی واسش میافته. سیگنال هم در دو شکل زمانی و فرکانسی تعریف میشه و بلاهای مختلفی سرش میاد. مثلا دامنه سیگنال کم یا زیاد میشه. برخی فرکانس هاش حذف میشن و ... یا مثلا فرکانس سیگنال رو کم یا زیاد میکنید یا یک سیگنال اطلاعات رو سوار یک سیگنال دیگه میکنید که اطلاعاتش رو منتقل کنید و ...

درس های ریاضیاتی که ترم اول و دوم یاد میگیرید اینها هستند : ریاضی ۱ - ریاضی ۲ - معادلات دیفرانسیل - ریاضیات مهندسی - آمار و احتمال. مهم‌ترین چیزی هم که از اینها یاد میگیرید اینه که بتونید انتگرال‌های سخت حساب کنید.

مدارات عادی که شامل مقاوت و سلف و خازن هستند راحت هستند و میشه همون KVL KCL و نهایت سختیشون اینه که به معادلات دیفرانسیل ریاضیاتی ختم میشن که معادلات دیفرانسیل درس سختی از نظر ریاضیاتی حساب میشه. توی مدار ۲ هم یاد میگیرید با روش های ریاضیاتی مثل گراف مدار حل کنید که خیلی آسون تر از مدار یکه. درس های مدار ۱ و ۲ برای تمام گرایش ها هست.

توی الکترونیک ترانزیستورها وارد کار میشن که به شدت مدارات پیچیده تر میشه و سیستم کار فنی‌تر میشه. از نظر تحلیلی قدرت بالایی میخواد و تکنیک‌ها و روش های خاصی هم هست که باید یاد بگیرید. مثلا توی یک مداری یک مشکلی پیش میاد. بعد برای حل اون مشکل یک راه حل ارائه میشه. بعد دوباره یک مشکل دیگه ایجاد میشه که برای حل اون مشکل بازم راه حل ارائه میشه و همینطور ... در واقع الکترونیک یک درس تحلیلیه که باید قشنگ درک کنید چه اتفاقی توی مدار میافته. به شدت تنوعش بالاست. درس های الکترونیک ۱ و ۲ برای تمام گرایش ها هست اما درس الکترونیک ۳ برای مخابرات و الکترونیکه فقط.

توی درس تجزیه تحلیل سیگنال و سیستم هایاد میگیرید با فرکانس ها بازی کنید. تحلیلش کنید و بتونید به حالت دلخواهتون دربیاریدش. مثلا از یک سیگنال صدا که یک چیز پیوسته‌ست٬ یک سیگنال گسسته دیجیتال دربیارید بسازید. یا مثلا یک سیگنال ضعیف (فرکانس پایین) رو سوار یک سیگنال قوی بکنید بفرستید فاصله ای دور و بعدش اونجا دوباره تبدیلش کنید به سیگنال فرکانس پایین‌. یا مثلا یک سیگنال که معادله‌ش رو توی زمان دارید تبدیل کنید به یک سیگنال با معادله‌ فرکانسی. درس سیگنال برای تمام گرایش هاست. توی درس مخابرات هم ادامه سیگنال رو میخونید. مخابرات ۱ که مخابرات آنالوگه (یعنی سیگنال های پیوسته مثل صدا) برای تمام گرایش ها و مخابرات ۲ (سیگنال گسسته مثل اطلاعات ارسال تلگراف یا حتی صفر و یک کامپیوتر) برای گرایش مخابراته. مخابرات ۱ و ۲ روش های مختلفی هستند برای سیگنال. سیگنال پایه‌شه و مخابرات ۱ و ۲ تقریبا بازی کردن با سیگنالاست. سیگنال‌ها نویز میگیرن بعد نویزش مثلا یک چیز ثابت نیست که. یک معادله‌ای داره. بعد میخونید که نویز یک احتمالی داره و تابع احتمالی و آمار و احتمال هم اضافه میشه اینجا. سیگنال رو باید بلد باشید ولی مخابرات ها حفظیات زیاد دارند.

توی درس هایی مثل الکترومغناطیس (تمام گرایش ها) و میدان امواج و مایکرویو (مخصوص گرایش مخابرات) هم با امواج سروکله میزنید. مغناطیس تو مایه های همون دبیرستانه. بعد یه سری کارهای ریاضیاتی تو حالت های مختلف. مثلا موجی با یک معادله (که معادلش چیز پیچیده ایه) به یک جایی برخورد میکنه. چقدرش میره چقدر بازتاب میشه و وقتی بازتاب میشه چه شکلی میشه و ... پیچیدگی ماجرا تو ریاضیاتشه. چون موج عین آدم برخورد نمیکنه که. چندتا متغیر داره اولا. دوما بعضی جاهاش مشتق میخوره بعضی جاهاش انتگرال. اینا به هم وابسته هستند. هم میدان مغناطیسی هم میدان الکترونیکی. بعد بعضی موج ها عرضی میرن بعضیا طولی. بعد انتقال اینها روش های مختلف داره. میگم بیشتر داستان ریاضیاته.

درس کنترل خطی هم دارند همه گرایش ها که در واقع بررسی پایداری سیستم هاست. توضیح این درس کمی سخته. سیستم ها یک تابع ریاضیاتی دارند که یک چیزی رو منتقل میکنند. مثل یک ورودی میگیرند اون تابع رو بهش اعمال میکنن و میفرستن به خروجی. بعد خروجی ای که ما میگیریم ممکنه دلخواه ما نباشه و فاصله داشته باشه با ایده آلمون. پس یک فیدبک میگذارید که قسمتی از خروجی رو به ورودی اعمال میکنه و ورودی رو بیشتر یا کمتر میکنه. تا خروجی به حد مطلوب ما برسه. مثلا یک گرم کن که یک فیدبک داره که خروجی دمای آب رو با میزان مورد نظر ما سنجش میکنه اگر کمتر یا بیشتر بود دستور بیشتر کردن یا کمترکردن شعله رو میده. البته اینا ریاضیاتی توصیف میشه همش. بعد ما بررسی میکنیم که این سیستم پایدار هست یا نه. یعنی ممکنه دستگاه به جای کم کردن دما همین جوری هی دما رو بالا ببره تا مثلا گرم کن منفجر بشه؟

درس ماشین های الکتریکی ۱ و ۲ هم دارند همه گرایش ها. تبدیل انرژی مکانیکی به برق و برعکس. ژنراتور و موتور. درس های نسبتا آسونی هستند. کمی مغناطیس دارند و کمی مدار. درس ماشین ۳ مخصوص گرایش قدرته که درس سختی هم هست.

درس بررسی سیستم های قدرت ۱ که تمام گرایش ها دارند و بررسی ۲ مخصوص گرایش قدرته. مربوط میشه به بررسی نحوه انتقال در سیستم های قدرت نیروگاه. اینکه چجوری برق از نیروگاه منتقل میشه و پخش میشه. مدل سازی میشه. توی خطوط ولتاژ بالا بین خط های انتقال (سیم های رو دکل) ظرفیت خازنی و سلفی شکل میگیره. بین زمین و سیم حتی خازن شکل میگیره و ... برحسب طول خطوط مدل سازی میشن با مدارهای مختلف و حل میشن. بررسی ۱ نسبتا سبکه ولی میگن بررسی ۲ سخته.

اینا تقریبا درس های اصلی هستند. توی برق به شدت ریاضیات به کار میره + تحلیل. هرشاخش هم دنیاییه واسه خودش. مثلا همون سیگنال که گفتم دنیای پردازش صدا و تصویر عالمیه واسه خودش. یا درس الکترونیک که دنیایی از تکنولوژیه و روش ها و کارهای مختلف. هرکدومش هم لایه مختلفی از برقه و وقتی رو هم میذاریشون یک تصویری ساخته میشه. مثلا شما یک سیگنال صوتی میگیری بعدش میفرستیش توی یک فیلتر که مدار الکترونیکیه تا فقط یک قسمتی از فرکانسش رو برداری و بقیش رو حذف کنی بعدش اون رو میفرستی به یک سیستم کدکننده مخابراتی که دیجیتالش بکنه و کدگذاریش بکنه و ببرتش روی یک فرکانس بالاتر که بتونی بفرستیش به فاصله دور. بعدش این سیگنال رو از طریق یک خط انتقال مثل موج یا سیم میفرستی و اون سر یک دستگاهی این سیگنال رو میگیره و دیکد میکنه و دوباره تبدیل به صداش میکنه و ...

تا حد امکان سعی کردم برق رو توضیح بدم چیه ! درس های دیگه ای هم هست که دیگه وقتش نیست. دوستان برقی اگر تصحیحی پانوشتی چیزی دارن بیان اضافه کنن.

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

به نقل از مهسا م :
تا اونجا ک من میدونم بیشتر از شبانس!
من شنیدم هرکی بین الملل بخونه بعد از ی ترم میبرنشون دانشگاه سراسری
من رتبه م جالب نشده اصن ، به نظرتون این ارزشو داره که اینارو بزنم تو انتخاب رشته ؟

n.r

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

یه قسمتی داره دفترچه ( جز قسمت سوم دفترچه س) قیمت واحد و ترم های دانشگاه بین الملل رو زده. تو توضیحات همون کدرشته هم نوشته محل تحصیلتون کجاست. مثلا مهندسی شیمی شریف تو خود دانشکده شیمیه فکر کنم.یا مثلا پزشکی تهران 5 ترم اول کیشه بعد میان تهران.

پولش زیاده ها. خیلی زیاد :D نمیدونم درست یادمه یا نه اما یکی از دوستام میگفت همین مهندسی شیمی 100 میلیون میشه

ermia

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HnschII
شهر
mashad
مدال المپیاد
ادبیات
دانشگاه
سوال خوبیه‏!‏
رشته دانشگاه
اینم سوال خوبیه‏!‏

...

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

به نقل از Niloof@r :
یه قسمتی داره دفترچه ( جز قسمت سوم دفترچه س) قیمت واحد و ترم های دانشگاه بین الملل رو زده. تو توضیحات همون کدرشته هم نوشته محل تحصیلتون کجاست. مثلا مهندسی شیمی شریف تو خود دانشکده شیمیه فکر کنم.یا مثلا پزشکی تهران 5 ترم اول کیشه بعد میان تهران.

پولش زیاده ها. خیلی زیاد :D نمیدونم درست یادمه یا نه اما یکی از دوستام میگفت همین مهندسی شیمی 100 میلیون میشه
جدن ؟ خو آدم مرض نداره که میرم عین آدم آزاد میخونم خب ! والا ! :rolleyes:

sibsorkh2008

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبیرستان
شهر
تهران

واقعا هم به نظرمن آزاد خوندن به بین الملل می ارزه ...

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

شریف ترمی ۶ تومنه تقریبا. با ۵۰-۶۰ میلیون جمع میشه نهایتا. آزاد به شدت بی کیفیته. افتضاحه واقعا از همه نظر.

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

تاثیرِ بومی گزینی و اینا چه قدره؟

alirz-

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شیراز
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
برق

چه جوری میشه فهمید واقعا به چی علاقه دارم؟قبلا میدونستم اما الان نمیدونم...

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

کسی جدید ترین رتبه بندی های دانشگاه های علوم پزشکی رو داره ؟

f...s...r...t

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
....
دانشگاه
....
رشته دانشگاه
....

دوستان درباره ی پزشکی آزاد تهران میشه بگین؟
چه رتبه ای میخواد؟و مدرکش معتبره آزاد یا ب درنمیخوره؟!
مرسی

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

آقا من هزار و دویست منطقه شدم.شانسی برای دارو یا دندون تهران یا بهشتی یا ایران دارم؟اگه نه روانشناسی تهران رو ک دیگه تو مشتمه نه؟ :))

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از alirz- :
چه جوری میشه فهمید واقعا به چی علاقه دارم؟قبلا میدونستم اما الان نمیدونم...
قبلا چی میدونستی؟ :D
خب یه راهش اینه که ببینی تو مدرسه از چه سبک درسایی خوشت میومده. یا از کودکی چجور کارایی دوس داشتی انجام بدی و اینو با شرایط درسی و کاری رشته های مختلف بررسی کنی

بالا