• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

انتخاب رشته - راهنمایی و مشاوره برای کنکور 93

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پاسخ : انتخاب رشته

به نقل از سمپادك :
راست میگه اینا بیشتر مال ریاضیاس.
من خودم برا شناخت بیشتر پزشکی رفتم وبلاگ های مختلف که دانشجو های پزشکی نوشته بودن، خوندم مطلباشونو،
و خب دیدم بازم بدم نمیاد...اما میدونم تا حد تحملم میره سختی پزشکی و یه شهر دیگه خوندن این رشته فرای تحملم میشه...
باز علوم پایه هم هست دارو سازی هم هست که هیچی نمیدونم به خصوص اینده داروسازی خیلی برام مهمه .همش به داروخونه ختم میشه؟ یا اینده دیگه ای هم دارن؟

برای سال دوم موندن هم به نظرم تجربیا باید وقت بیشتر بذارن چون سال های بیشتری درگیر میشن...
خب در مورد تجربی حرف زدن سخته آخه. شما یک سری رشته ناشناخته دارید و چندتا رشته شناخته شده. اولا ایشالله دانشگاهای تهران قبول بشی حداقل شاهد. بعدش ولی خب نشد برو شهر دیگه. بابا اونقدرام سخت نیست. این همه آدم شهرای دیگه میخونن. چیه مگه؟ واقعا اونقدرا سخت نیست. حتی 7 سال هم باشه.

من دوست دارم به این نکته هم اشاره کنم اما نمیدونم چطور منظورمو منتقل کنم. در مورد رشته هایی مثل مدیریت مالی، مدیریت صنعتی، مدیریت بازرگانی، اقتصاد و ... هم فکر کنید. یه سری آدمهایی دیدم که رشته های این چنینی دارن ولی حقوق هایی که میگیرن که مهندس ها فکرشم نمیکنن. با شنیدن اینا بیشتر شاید یک فرد حسابدار تو یک شرکت بیافته که باید حساب کتاب پول ها رو بکنه اما تصورتون خیلی خوب نیست. درس هایی که تو این رشته ها هست هم خوندنشون راحته هم چیزهایی هستند که کاربرد عملی دارند. نیروی توانمند و باسواد هم تو این فیلدها به شدت کمه. تا دلتون بخواد مهندس های باسواد داریم ولی مدیر بازرگانی قوی نه. مدیر مالی قوی نه. اقتصاددان قوی نه. واقعا جای سمپادیا خالیه تو این زمینه ها. به شخصه یکی از اسطوره های من این فرده که سمپادی بوده و از مهندسی زده به اقتصاد و پسادکتراشو تو MIT میخونه. برای بچه هایی که دوست دارن تهران بمونند یا بیان تهران ولی نمیتونن رشته های مهندسی قبول بشن هم آپشن خوبیه. دانشگاه تهران - بهشتی - علامه طباطبایی واقعا تو این رشته ها خوبن.

رشته مهندسی کشاورزی هم خوبه. بهش فکر کنید. یه رشته که یک فرد باهوش و باسواد توش اگر عرضه داشته باشه میلیاردر میشه. تو این وضعیت کشاورزی سنتی ایران ، آدمی پیدا بشه از علم روز استفاده بکنه واقعا زندگیش عالی میشه. مصاحبه های بعضی از این کشاورزها رو نگاه کنید میبینید یارو از دو تا مهندس کمک گرفته تولید محصولش از 3 تن رسیده به 8 تن.

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

بچه ها من زیاد بحثای قبلی رو نخوندم ولی میخام ازتون یه خواهش کنم که تو انتخاب رشتتون مطمئنا به درد میخوره:
1-برق
2-مکانیک
3-کامپیوتر :D
4-عمران
5-صنایع
.
.
.
تقاضا میکنم ذره ای به این رتبه بندی توجه نکنین. اگه صنایع رو از برق بیشتر دوست دارید و ترجیحش میدید اصلا اشکالی نداره صنایع یه دانشگاه رو بالاتر از برق همونجا بزنین. میدونم در این صورت اون برق انتخاب سوخته ایه. ولی برق بسوزه خیلی بهتر از اینه که خودتون بسوزید!

king.nader

آراس.نامه (Mr. Darcy)
نام مرکز سمپاد
علامه حلی (1) / هاشمی نژاد (1)
شهر
تهران / مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
المپ فیزیک بودم که نیمهِ راه، کفشامو آویختم نمیدونم چرا!
دانشگاه
فردوسی مشهد
رشته دانشگاه
« مهندسی صنایع و سیستم ها »

به نقل از zeinabt :
بچه ها تاحالا شده حس کنید هیچ رشته ای ارضاتون نمیکنه؟

با توجه به اینکه میدونید که توی هر رشته ای پا بگذارید وبخوایید میتونید بهترین باشید اما هیچ رشته ای کافی نیس براتون؟
باید چه کرد با این افراد؟؟

خب البته من این حسو دارم ؛ بخشی ش رو میذارم به عدم تنوعِ رشته و اینکه خب رشته های جدید هم با سر میخورن زمین اولِ کار بخاطر عدم معرفی و استقبال ، حتا اگ خوب باشن!
و اینکه علایق من بصورت پک در یک رشته نـیست واقعا!! یا اون رشته ها خوب ارائه نـمیشن شاید و .. !

بخشی ش هم بخاطر خودمه که از بچگی تو چند حوزه علاقه داشتم، اما خیلی نـشده پیش برم و ببینم آیا واقعا الان میتونم همونارو ادامه بدم و هنوزم علاقه دارم بهشون؟!

..

پ.ن: واقعا من درگیریِ اولم الان، همین اولویت علاقه هامه. اصن وضع بدیه ها .. :-"

.

نمیدانم

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نقل از میم ح میم دال :
رشته مهندسی کشاورزی هم خوبه. بهش فکر کنید. یه رشته که یک فرد باهوش و باسواد توش اگر عرضه داشته باشه میلیاردر میشه. تو این وضعیت کشاورزی سنتی ایران ، آدمی پیدا بشه از علم روز استفاده بکنه واقعا زندگیش عالی میشه. مصاحبه های بعضی از این کشاورزها رو نگاه کنید میبینید یارو از دو تا مهندس کمک گرفته تولید محصولش از 3 تن رسیده به 8 تن.

بچه ها اقای مطهری راست میگه نمیدونید که اگه کسی درس میخونه برای ثروت سراغ این رشته نره از دستش رفته خودم شنیدم ودیدم که در عرض 5 سال طرف میلیونر شده تازه اگه طرح وزمین مناسبی داشته باشید بانک کشاورزی خیلی خوب بهتون وام میده وکمتر از 5 سال هم وام رو دادید هم لامصب پولدار شدید اگه خیلی خواهان بودید من 2نمونه سراغ دارم بهتون معرفی میکنم

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

یک چیزی که فکر میکنم باید در موردش صحبت بشه اینه که در مورد بقیه دانشگاه ها هم صحبت بشه. تا الان جوری حرف زدیم انگار کلا بحث تهران بوده. در مورد دانشگاه های شهرهای دیگه هم بهتره گفته بشه. در مورد دانشگاه آزاد حتی. خوبه اگر کسی نظری داره بیاد بگه

!!...me

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۲ تهران
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر-نرم افزار

یکم اگه می‌شه در مورد نرم افزار-سخت‌افزار-IT و فرقاشون توضیح بدید.
اگه لینک خوبی هم دارید دریغ نکنید لطفا! :)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

یکم اگه می‌شه در مورد نرم افزار-سخت‌افزار-IT و فرقاشون توضیح بدید.
اگه لینک خوبی هم دارید دریغ نکنید لطفا! :)

به جان خودم نزدیک ۲۰ بار حداقل خودم تفاوت‌های این رشته‌ها رو تو تاپیک‌های مختلف توضیح دادم و بحث کردیم سرشون و ...
برید قشنگ تاپیک‌های سال‌های قبل رو بخونید برای معرفی رشته.
این تاپیک هم کلا برای رشته های کامپیوتره.

ali.mashi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمــــ II
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

یکی هم واسه ما تجربیا حرف بزنه، گناه داریم ما. :rolleyes:

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

در انتخاب محل تحصیل حتما به ناحیه ها و قطب ها توجه کنید.(خیلی مهم)
استان‌های تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم و مرکزی جزء ناحیه ۱،

استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل جزء ناحیه ۲،

استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد جزء ناحیه ۳،

استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان جزء ناحیه ۴

استان‌های بوشهر، فارس، کهکیلویه و بویراحمد و هرمزگان جزء ناحیه ۵،

استان‌های کردستان، کرمانشاه و همدان جزء ناحیه ۶،

استان‌های ایلام، خوزستان و لرستان جزء ناحیه ۷،

استان‌های خراستان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی جزء ناحیه ۸ و

استان‌های گلستان، گیلان و مازندران جزء ناحیه ۹

و حالا قطب ها ( انتخاب رشته )
استان‌های تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم، گلستان، گیلان، مازندران و مرکزی جزء قطب بومی یک،

استان‌های خراستان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان جزء قطب بومی ۲،

استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه و همدان جزء قطب بومی ۳ هستند.

استان‌های اصفهان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، لرستان و یزد جزء قطب بومی ۴ و

استان‌های بوشهر، فارس، کهکیلویه و بویراحمد و هرمزگان جزء قطب بومی ۵

توجه کنید که بعضی از رشته ناحیه ای بعضی قطبی بعضی استانی و بعضی از رشته ها پذیرش کشوری دارند.

دوستم انتخاب سومش پزشکی بهمن مشهد بود .

با رتبه ۲۵۰ قبول نشدولی فردی در استان خراسان با ۴۰۰ قبول شد!

بهترین راه استفاده از یادگار ماندگار کانونه. برای کانونی ها و غیر کانونی ها

ولی طرز استفاده از اون خیلی مهمه.

مثلا داوطلبی که در منطقه ۲ تحصیل می کنه باید فقط به رتبه های منطقه نگاه کنید.

همچنین به قطب و ناحیه .

آخر اینکه تعداد انتخاب ها ۱۰۰ تاس و دست شما بازه.

می تونید از غیرمحتمل ترین رشته و دانشگاه شروع کنید به انتخاب تا پایین.

یه نکته اساسی بگم: تو رشته تجربی اگه به پزشکی و دندون نسبت به یکیشون تعصب خاصی دارین هر دو رو بزنید. مثلا درسته عشقه پزشکی هستین ولی در انتهای همه پزشکی هایی که تو انتخاباتون قطارشون کردین چند تا دندون هم بزنید. ممکنه بیاین دانشگاه و پشیمون بشید. اونوقت راحت میتونید تغییر رشته بدین!

mh.darya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی معدن

به نقل از مهسا م :
یه نکته اساسی بگم: تو رشته تجربی اگه به پزشکی و دندون نسبت به یکیشون تعصب خاصی دارین هر دو رو بزنید. مثلا درسته عشقه پزشکی هستین ولی در انتهای همه پزشکی هایی که تو انتخاباتون قطارشون کردین چند تا دندون هم بزنید. ممکنه بیاین دانشگاه و پشیمون بشید. اونوقت راحت میتونید تغییر رشته بدین!
منظورتون اینه که فقط به رشته هایی میشه تغییر رشته داد که اونارو تو انتخاب رشتمون زدیم ؟
مطمئنی ؟

نام مرکز سمپاد
چهارراه لشگر
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97

به نقل از سعیـد :
بچه ها من زیاد بحثای قبلی رو نخوندم ولی میخام ازتون یه خواهش کنم که تو انتخاب رشتتون مطمئنا به درد میخوره:
1-برق
2-مکانیک
3-کامپیوتر :D
4-عمران
5-صنایع
.
.
.
تقاضا میکنم ذره ای به این رتبه بندی توجه نکنین. اگه صنایع رو از برق بیشتر دوست دارید و ترجیحش میدید اصلا اشکالی نداره صنایع یه دانشگاه رو بالاتر از برق همونجا بزنین. میدونم در این صورت اون برق انتخاب سوخته ایه. ولی برق بسوزه خیلی بهتر از اینه که خودتون بسوزید!
تکبیر! :-"

راس میگه بچه ها... تو انتخاب رشته دنبال این باشین که فقط اون چیزی که میخواید رو بزنید... مورد داشتیم که طرف برق علم و صنعت رو بعد سخت امیرکبیر زده و اگه قبلش میزده برق قبول میشده. ولی چون سخت امیرکبیر بوده جلوتر زده،در حالی که یه ذره هم کامپیوتری نیس و الان هم تغییر رشته داده به هوافضا...پس قشنگ فکراتون رو بکنید و اون چیزی که خودتون میخواید رو بر اساس علاقه بزنید. :D

n.r

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از ! luminous ! :
منظورتون اینه که فقط به رشته هایی میشه تغییر رشته داد که اونارو تو انتخاب رشتمون زدیم ؟
مطمئنی ؟
اره. اولین شرطش همینه که تو انتخاباتون اون رشته وجود داشته باشه.

.:AMIR:.

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
کرمان

به نقل از مهســـــــــــــا :
به جان خودم نزدیک ۲۰ بار حداقل خودم تفاوت‌های این رشته‌ها رو تو تاپیک‌های مختلف توضیح دادم و بحث کردیم سرشون و ...
برید قشنگ تاپیک‌های سال‌های قبل رو بخونید برای معرفی رشته.
این تاپیک هم کلا برای رشته های کامپیوتره.
من خوندم خیلی کم و مختصر توضیح داده بودن بچه ها (همینطور شما! ) :|

اصلا فرق علوم کامپیتر با نرم افزارو نفهمیدم! :D
فقط اونجا گفتن سخت و نرم و ای تی به هم نزدیکه و یکم شرایط دانشگاه رو گفتن !

اصلا من نمیفهمم ای تی ها چی میخونن چیکاره میشن - اصلا علوم کامیوتر دیگه چیه؟!

اگه میشه تاپیک درس حسابی بزنین جون مادرتون! :D

(نیاز به صبت کردن با یه نفر دارم فق اینارو کامل برام بگه! اجرتشم میدما :لایک !! )

راستی اگه میشه درباره مدیریت بازرگانی و اینطور رشته ها بیشتر توضیح بدین یا لینک بدین،
مثلا موقعیت کاریش تو ایران چجوری؟

mahsa7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از مهسا م :
در انتخاب محل تحصیل حتما به ناحیه ها و قطب ها توجه کنید.(خیلی مهم)
استان‌های تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم و مرکزی جزء ناحیه ۱،

استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل جزء ناحیه ۲،

استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد جزء ناحیه ۳،

استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان جزء ناحیه ۴

استان‌های بوشهر، فارس، کهکیلویه و بویراحمد و هرمزگان جزء ناحیه ۵،

استان‌های کردستان، کرمانشاه و همدان جزء ناحیه ۶،

استان‌های ایلام، خوزستان و لرستان جزء ناحیه ۷،

استان‌های خراستان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی جزء ناحیه ۸ و

استان‌های گلستان، گیلان و مازندران جزء ناحیه ۹

و حالا قطب ها ( انتخاب رشته )
استان‌های تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم، گلستان، گیلان، مازندران و مرکزی جزء قطب بومی یک،

استان‌های خراستان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان جزء قطب بومی ۲،

استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه و همدان جزء قطب بومی ۳ هستند.

استان‌های اصفهان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، لرستان و یزد جزء قطب بومی ۴ و

استان‌های بوشهر، فارس، کهکیلویه و بویراحمد و هرمزگان جزء قطب بومی ۵

توجه کنید که بعضی از رشته ناحیه ای بعضی قطبی بعضی استانی و بعضی از رشته ها پذیرش کشوری دارند.

دوستم انتخاب سومش پزشکی بهمن مشهد بود .

با رتبه ۲۵۰ قبول نشدولی فردی در استان خراسان با ۴۰۰ قبول شد!

بهترین راه استفاده از یادگار ماندگار کانونه. برای کانونی ها و غیر کانونی ها

ولی طرز استفاده از اون خیلی مهمه.

مثلا داوطلبی که در منطقه ۲ تحصیل می کنه باید فقط به رتبه های منطقه نگاه کنید.

همچنین به قطب و ناحیه .

آخر اینکه تعداد انتخاب ها ۱۰۰ تاس و دست شما بازه.

می تونید از غیرمحتمل ترین رشته و دانشگاه شروع کنید به انتخاب تا پایین.

میشه درمورداین قطب ها وناحیه ها بیشتر توضیح بدین؟دقیقا به چه دردی میخورن؟ :|

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

من خوندم خیلی کم و مختصر توضیح داده بودن بچه ها (همینطور شما! ) :|

اصلا فرق علوم کامپیتر با نرم افزارو نفهمیدم! :D
فقط اونجا گفتن سخت و نرم و ای تی به هم نزدیکه و یکم شرایط دانشگاه رو گفتن !

اصلا من نمیفهمم ای تی ها چی میخونن چیکاره میشن - اصلا علوم کامیوتر دیگه چیه؟!

اگه میشه تاپیک درس حسابی بزنین جون مادرتون! :D

(نیاز به صبت کردن با یه نفر دارم فق اینارو کامل برام بگه! اجرتشم میدما :لایک !! )
اون لینکی که دادم یه تاپیک بود که برید سوالاتتونو اونجا بپرسید. نه اینکه بگم اونجا توضیح دادم.
گفتم که حداقل ۲۰ بار خودم تو این فروم سمپادیا اینارو توضیح دادم!‌پارسال و پیارسال سر انتخاب رشته‌ی بچه‌ها!‌ خیلیییییییییییییی بار هم تو پ.خ توضیح دادم. خب برید تاپیکهای قبل رو بخونید دیگه :( هر سال هی از اول می‌شه سوالا... خب تاپیک‌های قبلی واسه چین؟
حالا می‌گردم تو پ.خ هام اگر پیدا کردم اونهایی رو که توشون توضیح داده بودم کپی پیست می‌کنم.

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

گرايش الکترونيک: اين گرايش به لحاظ سختي درس‌هاي تئوري، پس از مخابرات قرار دارد ولي متأسفانه بازار کار آن در کشور ما به شدت ضعيف بوده و تقريباً ضعيف‌ترين بازار کار را در بين ساير گرايشات دارد. چيزي که در اين گرايش جلب نظر مي‌کند، زيبايي درس‌هاي تئوري و عملياتي آن است.
این درسته؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

اما الکترونیک تنها گرایش برقه که خود فرد میتونه برای خودش اشتغال ایجاد کنه و لازم نیس حتما بره تو اداره یا شرکت یا کارخونه استخدام شه. درسته؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1390

اما الکترونیک تنها گرایش برقه که خود فرد میتونه برای خودش اشتغال ایجاد کنه و لازم نیس حتما بره تو اداره یا شرکت یا کارخونه استخدام شه. درسته؟
اطاعی ندارم!
به هرحال امسال به طرز عجیبی شاگردهای خیلی خوب برق ما گرایش بیوالکتریک یا همون مهندسی پزشکی رو انتخاب کردند. نه مخابرات رفتند و نه الکترونیک! تازه اینا از اول هم مطمئن بودند که مخابرات می‌خوان ها...نقره فیزیک و نقره ریاضی و نقره کامپیوتر و نقره نجوم و ... همه‌شون می‌گفتن مخابرات می‌خوایم. این ترم که انتخاب گرایش کردند همه‌شون رفتند بیوالکتریکم که آخرین گرایش برق هبه لحاظ سختی و اینها و اصولا بچه‌های ضعیف می‌رفتند!
شما هم فقط به مخابرات و الکترونیک گیر نده!‌کنترل و بیوالکتریک رو هم بررسی کن.

lgh95

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
93
مدال المپیاد
برنز نجوم 92
دانشگاه
شریف