• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زن ناموس مرد نیست !

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
پاسخ : زن ناموس مرد نیست !

به نقل از Radical :
بینید دوستان من بحث تاپیک رو روشن کنم اول

ما در قرن ۲۱ زندگی میکنیم

در قرن ۲۱ زن ها طلا ۱ المپیاد های جهانی رو کسب میکنن

با موشک از کره زمین خارج میشن

نخست وزیر و رییس جمهور میشن

برنده جوایز نوبل میشن

و...

حالا در جوامعی مثل ایران چرا دختر ها و زنها آزادی نداشته باشند؟

قسمت دردناک و جالب قضیه این جاست که بعضی از دختر ها هم این محدودیت رو میپذیرن!!!

البته دلیلش اینه ک جامعه ی ما افکار دختران رو محدود مبکته و بهشون میقبولونه ک ذات بشر این طوریه

درست عین سیاه پوستی که چون توی جامعه همه میگفتن سیاه بده و بدبخته هر وقت خودشو میدیده چندشش میشده و فکر میکرده واقعا سفید پوست چیزی داره ک سیاه پوست نداره چون از بچگی بهش این طور گفته شده
smiley.gif

......

چرا یک دختر نمیتونه به صورت مستقل ازدواج کنه ؟

چرا یک زن نمیتونه بدون اجاژه شوهر از خونه خارج شه؟

چرا یک دختر نمیتونه بره هتل یا مسافرخونه؟

چرا یک زن حتی توی پوشش خودش آزاد نیست؟

میدونید من فکر میکنم به اسم ناموس داره از زن ها سوء استفاده میشه

من موافقم، ولی چی کار میشه کرد در این رابطه؟ این ها قوانین ضد زنی هستند که تو جامعه وجود دارند... کاملا حق با شماست
و بعید میدونم که مرد ها هم از اینکه زن ها محدود شدن بدشون بیاد.
شما حالا شما درست میگید، چاره ی کار چیه؟ چه میشه کرد؟؟

ببینید یه سری چیز ها قانون ان، با این حرف ها کار به جایی نمیره. چون چیزی رو نمیتونه عوض کنه
کی تونسته این قوانین رو عوض کنه تا الان؟

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

حقیقت اینه که تا حالا بارها قوانین عوض شده و حداقل میشه آگاه سازی بشن بقیه :)

این که بگیم قانونه دیگه پس نمیشه کاریش کرد :-‏<‏

یعنی چشم بستن نسبت به چیزی که هست و میتونه نباشه ؛ چون قوانین روی سنگ نیستن که نشه عوضشون کرد

Analia

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد/تهران
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از Radical :
حقیقت اینه که تا حالا بارها قوانین عوض شده و حداقل میشه آگاه سازی بشن بقیه :)

این که بگیم قانونه دیگه پس نمیشه کاریش کرد :-‏<‏

یعنی چشم بستن نسبت به چیزی که هست و میتونه نباشه ؛ چون قوانین روی سنگ نیستن که نشه عوضشون کرد

با گفتن این حرفا چیزی درست نمیشه

اگه واقعا میخواین قانون عوض شه باید دست به عمل بزنید و هزینه اش رو هم بپردازید، که بعد از اون هم من بعید میدونم چیزی عوض شه

بهتره واقع بینانه نگاه کنیم و بدونیم به این راحتی نمیشه این قوانینو عوض کرد

razie95

کاربر فوق‌فعال

به نقل از Radical :
ببینید دوستان من بحث تاپیک رو روشن کنم اول

ما در قرن ۲۱ زندگی میکنیم

در قرن ۲۱ زن ها طلا ۱ المپیاد های جهانی رو کسب میکنن

با موشک از کره زمین خارج میشن

نخست وزیر و رییس جمهور میشن

برنده جوایز نوبل میشن

و...

حالا در جوامعی مثل ایران چرا دختر ها و زنها آزادی نداشته باشند؟

قسمت دردناک و جالب قضیه این جاست که بعضی از دختر ها هم این محدودیت رو میپذیرن!!!

البته دلیلش اینه ک جامعه ی ما افکار دختران رو محدود مبکته و بهشون میقبولونه ک ذات بشر این طوریه

درست عین سیاه پوستی که چون توی جامعه همه میگفتن سیاه بده و بدبخته هر وقت خودشو میدیده چندشش میشده و فکر میکرده واقعا سفید پوست چیزی داره ک سیاه پوست نداره چون از بچگی بهش این طور گفته شده :)
......

چرا یک دختر نمیتونه به صورت مستقل ازدواج کنه ؟

چرا یک زن نمیتونه بدون اجاژه شوهر از خونه خارج شه؟

چرا یک دختر نمیتونه بره هتل یا مسافرخونه؟

چرا یک زن حتی توی پوشش خودش آزاد نیست؟

میدونید من فکر میکنم به اسم ناموس داره از زن ها سوء استفاده میشه

و تنها راه اینه ک دختر ها و زن ها اژ محدودیت ها آگاه بشن! و اعتراض کنن به وضع موجود

زن ها انسان های بیشعوری نیستن که نتونند برای زندگیشون تصمیم بگیرن
همین دختر هایی که اغلب دم از احساساتی بودنشون میزنن به گفته سازمان سنجش بیشتر از ۷۰٪ صندلی دانشگاه رو تشکیل میدادن قبل از اعمال سهمیه های جنسیتی ، حالا چطور شده که زنی که میتونه درس بخونه ، لیسانس بگیره ، فوق بگیره ، دکتر بشه و... باید حتما" با اجازه شوهر اژ خونه خارج بشه؟

چرا نتونه مثلا با پسری که دوست داره رابطه دوستانه ای داشته باشه ؟

جدا" حس نمیکنید داره به خاطر زن بودن به زن ها خیانت میشه و به حقوقشون تجاوز میشه؟

و طبق تعریف همه ی دوستان میگن که ناموس و غیرت برای اینه ک به زن ها تجاوز نشه!!
ولی دقیقا با بیان کردن همچین واژه هایی داره به جزیی ترین بخش های زندگی زن ها تجاوز میشه!!!!

چون ناموس مردند !!!

من واقعا درک نمیکنم لدفا" یکی که میدونه توضیح بده!

آیا ماجرای قتل های ناموسی گریه آور نیست؟ اگر ما واقعا از هر مردی که زن یا دختر یا خواهر خود را با مرد دیگری می بیند انتظار نداریم که دست به جنایت بزند، چرا به جوک های رشتی می خندیم؟ وقت آن نرسیده که از خود بپرسیم فرهنگ خشونت ناموسی را چرا پذیرفته ایم؟

آیا بهتر نیست آرزو کنیم .. هیچ زن و دختری قربانی خشونت ناموسی نشود؟

منبع

چه توصیه هایی برای ریشه کن کردن این فرهنگ های غلط دارید؟ :)

به نظر شما ناموس چه معنایی میده؟

در صورتی که ما در کشور سیستم قضایی داریم که از زن و مرد به طور یکسان حمایت میکنه چه دلیلی داره که واژه ی ناموس به کار بره؟

علاوه بر این که هر گونه اقدام خشونت آمیز و توهین آمیزی خارج از چارچوب قانونی میتونه مصداق تخلف باشه چه دلیلی داره که ما هنوز واژه ی ناموس داشته باشیم؟

یا حتی فحش های ناموسی و... چرا به کار میره؟

× به سوال هایی که توی متن پررنگ شدند جواب بدید :)

به به
یه بحث نو را انداختی که مشکلات بحث قبلی رو به دنبال خواهد داشت
به نظر من بهتره هر کدوم ازین موارد به طور جدا بررسی بشند ،چون هر کدومش یه موضوع جداست واقعا
اگه من به غیرت برای مرد اعتقاد دارم و مثلا فکر میکنم زن احساساتیه پس نباید قاضی بشه ،اصلا دلیلش این نیست که با آزادی زن مخالفم مو مشکلی دارم باهاش
هیچکس همچین طرحی رو به مجلس نمیبره
هیچکس همچین موضوعی رو اینقدر کلی بیان نمیکنه

Nightiingle

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان 1
شهر
تهران

به نقل از razie95 :
به به
یه بحث نو را انداختی که مشکلات بحث قبلی رو به دنبال خواهد داشت
به نظر من بهتره هر کدوم ازین موارد به طور جدا بررسی بشند ،چون هر کدومش یه موضوع جداست واقعا
اگه من به غیرت برای مرد اعتقاد دارم و مثلا فکر میکنم زن احساساتیه پس نباید قاضی بشه ،اصلا دلیلش این نیست که با آزادی زن مخالفم مو مشکلی دارم باهاش
هیچکس همچین طرحی رو به مجلس نمیبره
هیچکس همچین موضوعی رو اینقدر کلی بیان نمیکنه

خب موضوع اينه كه وقتي شما عقيده دارين كه زن چون احساساتيه حق نداره قاضي شه يعني دقيقن با آزادي زن (حداقل در انتخاب شغل) مخالفيد.

جداي از اون، اين حرف اصلن معقول نيست. اين همه زن در سراسر دنيا الان قاضي و سياستمدار و... هستن و و ميبينيم كه هيچ نتيجه ي هولناكي نداشته اين قضيه.

razie95

کاربر فوق‌فعال

به نقل از Nighttingle :

خب موضوع اينه كه وقتي شما عقيده دارين كه زن چون احساساتيه حق نداره قاضي شه يعني دقيقن با آزادي زن (حداقل در انتخاب شغل) مخالفيد.

جداي از اون، اين حرف اصلن معقول نيست. اين همه زن در سراسر دنيا الان قاضي و سياستمدار و... هستن و و ميبينيم كه هيچ نتيجه ي هولناكي نداشته اين قضيه.

ببین الان مشکل دقیقا همین جاست
اگه من هیچی نمیگفتم شماها باز میومدین در مورد قاضی بودن زن با من بحث میکردید که من اصلا نظری در موردش ندارم و در باب مثال عرض کردم!!!!!! {-8
این حرف اولتون هم اصلا منطقی نیست که اگه یه نفر با این تعاریف شما از آزادی زن مخالفه پس کلا معتقده زن نباید آزاد باشه و خودش رو محدود میکنه و چمیدونم قبول کرده که جنس ضعیفه و این حرفا...
توصیه میکنم این تاپیک رو ببندید و به ازاش چند تا تاپیک باز کنید تا هر کدوم از موضوعات به طور جداگانه مورد بحث قرار گرفته بشه
وگر نه باز هم همون مشکلات قبلی ایجاد میشه و هیچکس حرف هیچکسو نمیفهمه ،چون این موضوع خیلی خیلی کلیه!

usboy

کاربر حرفه‌ای

به نقل از razie95 :
ببین الان مشکل دقیقا همین جاست
اگه من هیچی نمیگفتم شماها باز میومدین در مورد قاضی بودن زن با من بحث میکردید که من اصلا نظری در موردش ندارم و در باب مثال عرض کردم!!!!!! {-8
این حرف اولتون هم اصلا منطقی نیست که اگه یه نفر با این تعاریف شما از آزادی زن مخالفه پس کلا معتقده زن نباید آزاد باشه و خودش رو محدود میکنه و چمیدونم قبول کرده که جنس ضعیفه و این حرفا...
توصیه میکنم این تاپیک رو ببندید و به ازاش چند تا تاپیک باز کنید تا هر کدوم از موضوعات به طور جداگانه مورد بحث قرار گرفته بشه
وگر نه باز هم همون مشکلات قبلی ایجاد میشه و هیچکس حرف هیچکسو نمیفهمه ،چون این موضوع خیلی خیلی کلیه!
حوصلش نبود كه پست ها قبلي رو بخونم
ولي ميخواستم بگم اصن بحث خاصي نيست كه بخوايم بفهميم يا نفهميم حرفهاي همديگه رو
اصن يه چيز تابلوئه كه زن ناموس مرد نيست!
اصلا نياز به اين بحثا نيست!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر خشن
سال فارغ التحصیلی
98
مدال المپیاد
زیستی ناکام
رشته دانشگاه
پزشکی

اصلی ترین مشکلی ک من در حال حار دارم اینه ک شهادت زن نصف شهادت مرده.
خ این یعنی توهین مستقیم به عقل و شعور زن !
راستی اگه بشه واس هر سوال تاپیک جداگونه مشخص کنید :D
مغسی

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از :::ســـــ ــــمآنــــ ـــه::: :
اصلی ترین مشکلی ک من در حال حار دارم اینه ک شهادت زن نصف شهادت مرده.
خ این یعنی توهین مستقیم به عقل و شعور زن !
راستی اگه بشه واس هر سوال تاپیک جداگونه مشخص کنید :D
مغسی

یعنی الان بقیه حقوقی که زن ها ازش برخوردار نیستنو ول کردی نگران شهادت هستی ؟ مگه جنگه ؟ یا چی ؟‌یا حالا همه از دنیا سیر شدن نگرانه اون یکی دنیا هستید ؟‌

حق رای زن نصفه مرده.
حقش از ارث همینطور
حق نداره داوری کنه.

تا چند وقته پیش از انقلاب همین جناب خمینی با حق رای زن مخالف بود!

اینا همه به کنار اونی که به شما برخورد شهادت بود ‌؟

mra1375

محمدرضا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
طلای زیست
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از مازیمون :
یعنی الان بقیه حقوقی که زن ها ازش برخوردار نیستنو ول کردی نگران شهادت هستی ؟ مگه جنگه ؟ یا چی ؟‌یا حالا همه از دنیا سیر شدن نگرانه اون یکی دنیا هستید ؟‌

حق رای زن نصفه مرده.
حقش از ارث همینطور
حق نداره داوری کنه.

تا چند وقته پیش از انقلاب همین جناب خمینی با حق رای زن مخالف بود!

اینا همه به کنار اونی که به شما برخورد شهادت بود ‌؟
منظور ایشون از شهادت ، شهادت دادن مثلا تو دادگاه بوده احساس میکنم . :-"

محمد1

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان

حق داوری که معلومه چون خانوما دل رحمن نه مثه مردا دلسنگ
حق ارثشم میگن چون مردا باید سرپرست یه خانواده باشن و اونو بچرخونن که البته امروزه زنها هم مثه مردا سرپرستی میکنن و دیگه کنج خونه نمیشینن فقط غذا درست کنن و بشورن و بسابن...
حق رای رو نمدونم شیه دقیقا
یه چیز دیگم هست البته!!!
اونایی که این قوانین رو ثبت کردن به هر حال مرد بودن و ممکنه به نفع خودشون حالا ی کارایی کرده باشن :-" :D

mobina7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بهشهر
دانشگاه
دانشگاه مازندران
رشته دانشگاه
حسابداری

به نقل از ! میم میم دال ! :
حق ارثشم میگن چون مردا باید سرپرست یه خانواده باشن و اونو بچرخونن که البته امروزه زنها هم مثه مردا سرپرستی میکنن و دیگه کنج خونه نمیشینن فقط غذا درست کنن و بشورن و بسابن...
حق رای رو نمدونم شیه دقیقا
یه چیز دیگم هست البته!!!
اونایی که این قوانین رو ثبت کردن به هر حال مرد بودن و ممکنه به نفع خودشون حالا ی کارایی کرده باشن :-" :D
چه دلایل قانع کننده ای؟ :|
اینارو به یه بچه 5ساله هم بگین قانع نمیشه! :|

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام

به نقل از ! میم میم دال ! :

این نوشته Nighttingle هست :)

عذر ميخوام، ولي به نظرم مياد كه شما فقط داريد چيزي رو كه هميشه بهتون گفته شده تكرار ميكنيد.
منظورم توهين نيست، ولي واقعيت اينه كه فكر نكنم كسي باشه كه تو طول عمرش اين جمله‌ي "زن ها احساساتی ترن ٬ حکومت و دین هم چیزایی هستن که احساسات نباید توشون باشه." رو به شكلي نشنيده باشه.
چون يه چيزي تو جامعه كليشه شده، معنيش اين نيست كه اون چيز درسته.
خيلي از تفاوتهايي كه مردم بين زن و مرد قائل ميشن، پايه و اساس درستي نداره. مثلا "زنها احساساتي تر از مردها هستن پس نميتونن به خوبي اونها درباره مسائل قضاوت كنن."
اين ديد بيشتر به خاطر اين به وجود اومده كه در طول تاريخ زنان اغلب از تحصيلات محروم بودن يا در هرحال نميتونستن به اندازه مردان تحصيل كنن.
به عنوان مثال، تا به حال با بقال يا راننده تاكسي يا كارگري كه از تحصيلات مطلوبي بهره مند نبوده، همصحبت شدين؟ معمولا حرفهاشون با منطق هماهنگي چنداني نداره و از روي احساساتشون حرف ميزنن.
شايد زنان عاطفي تر از مردان باشن (كه به شخصه قبول دارم كه همين طوره) ولي اين موضوع ربطي به قضاوت و تصميمگيري نداره. هر فرد عاقلي ميتونه تفاوت بين عقل و احساس رو بفهمه.

در مورد اين كه زنها به اندازه كافي منطقي نيستن:
اين اصلا توجيه مناسبي نيست. پس ميليون ها زن كه در سراسر جهان قاضي و وكيل و پزشك و مهندس و نظريه پرداز و... هستن اصلا ثابت نميكنن كه زن ها هم ميتونن به اندازه مردها منطقي باشن، ولي وقتي بعضي مردها كارهاي ديوانه وار و غيرمنطقي اي (كاملا از روي احساس) انجام ميدن، مثلا قتل هاي ناموسي[nb]منظورم همون اقليته وگرنه قصد اهانت ندارم. [/nb] ، اين كارها ابدا خدشه اي به شهرت "منطق مردانه" وارد نميكنه! ;;) خيلي جالبه.

پس خوبه که قبول دارید این قوانین باید عوض بشن :/

همینطوری سوال شده برام این مردان منطقی بودن آیا؟ :د

محمد1

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
کاشان

به نقل از mobina7 :
چه دلایل قانع کننده ای؟ :|
اینارو به یه بچه 5ساله هم بگین قانع نمیشه! :|
نگفتم دلایل منه که!!
گفتم دلایلیه که بین ملت رایجه و میگن...!
به نقل از Radical :
این نوشته Nighttingle هست :)

عذر ميخوام، ولي به نظرم مياد كه شما فقط داريد چيزي رو كه هميشه بهتون گفته شده تكرار ميكنيد.
منظورم توهين نيست، ولي واقعيت اينه كه فكر نكنم كسي باشه كه تو طول عمرش اين جمله‌ي "زن ها احساساتی ترن ٬ حکومت و دین هم چیزایی هستن که احساسات نباید توشون باشه." رو به شكلي نشنيده باشه.
چون يه چيزي تو جامعه كليشه شده، معنيش اين نيست كه اون چيز درسته.
خيلي از تفاوتهايي كه مردم بين زن و مرد قائل ميشن، پايه و اساس درستي نداره. مثلا "زنها احساساتي تر از مردها هستن پس نميتونن به خوبي اونها درباره مسائل قضاوت كنن."
اين ديد بيشتر به خاطر اين به وجود اومده كه در طول تاريخ زنان اغلب از تحصيلات محروم بودن يا در هرحال نميتونستن به اندازه مردان تحصيل كنن.
به عنوان مثال، تا به حال با بقال يا راننده تاكسي يا كارگري كه از تحصيلات مطلوبي بهره مند نبوده، همصحبت شدين؟ معمولا حرفهاشون با منطق هماهنگي چنداني نداره و از روي احساساتشون حرف ميزنن.
شايد زنان عاطفي تر از مردان باشن (كه به شخصه قبول دارم كه همين طوره) ولي اين موضوع ربطي به قضاوت و تصميمگيري نداره. هر فرد عاقلي ميتونه تفاوت بين عقل و احساس رو بفهمه.

در مورد اين كه زنها به اندازه كافي منطقي نيستن:
اين اصلا توجيه مناسبي نيست. پس ميليون ها زن كه در سراسر جهان قاضي و وكيل و پزشك و مهندس و نظريه پرداز و... هستن اصلا ثابت نميكنن كه زن ها هم ميتونن به اندازه مردها منطقي باشن، ولي وقتي بعضي مردها كارهاي ديوانه وار و غيرمنطقي اي (كاملا از روي احساس) انجام ميدن، مثلا قتل هاي ناموسي[nb]منظورم همون اقليته وگرنه قصد اهانت ندارم. [/nb] ، اين كارها ابدا خدشه اي به شهرت "منطق مردانه" وارد نميكنه! ;;) خيلي جالبه.
پس خوبه که قبول دارید این قوانین باید عوض بشن :/

همینطوری سوال شده برام این مردان منطقی بودن آیا؟ :د
الان منم حرفایی که زده بودن رو گفتم
نگفتم اینا درست که!!!!!
منظورم این بود که دلایلی که برا اینکار میارن چرته و دیگر هیچ...
همین :D

جوجه سمپادی

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اصفهان
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

خب بایدبه یه چیزی توجه کنیم
اینکه میگن دیه مرددوبرابره بخاطراینه که اون زنه بیچاره ای که شوهرشوازدست داده بتونه خرجیه خودشوبده
پس اگه یکم عمیق ترنگاکنیم به نفعه زنه چون مرده مرده که بااین دیه دوبرابرکاری نمیتونه بکنه
درموردارثم همینطور...
بلاخره مرداین پولومیاره توخونشوخرج میکنه
البته منم موافقم توبعضی قانونا...
اماامروزیه چیزباحال فهمیدم
اگه یه زن ومردبخوان به دلیل دیونگی وجنون طرف مقابل طلاق بگیرن
اگه زن دیونه باشه مردبایدمهریه کاملشوبده امااگه مرددیونه باشه حق طلاق بازنه وحتی حق نگه داشتن بچه

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از ف الف طا میم ه :
خب بایدبه یه چیزی توجه کنیم
اینکه میگن دیه مرددوبرابره بخاطراینه که اون زنه بیچاره ای که شوهرشوازدست داده بتونه خرجیه خودشوبده
پس اگه یکم عمیق ترنگاکنیم به نفعه زنه چون مرده مرده که بااین دیه دوبرابرکاری نمیتونه بکنه
درموردارثم همینطور...
بلاخره مرداین پولومیاره توخونشوخرج میکنه
البته منم موافقم توبعضی قانونا...
اماامروزیه چیزباحال فهمیدم
اگه یه زن ومردبخوان به دلیل دیونگی وجنون طرف مقابل طلاق بگیرن
اگه زن دیونه باشه مردبایدمهریه کاملشوبده امااگه مرددیونه باشه حق طلاق بازنه وحتی حق نگه داشتن بچه

ببین کسی نگفت که بیان دیه مرد رو نصف کنن. باید دیه زن رو دوبرابر کنن تا برابر دیه مرد بشه.

قرار نیست کسی اسیب ببینه.

خوب ولی لابد خبر نداشتی که مرد که زنش مجنون هست می تونه زن دوم با اجازه دادگاه اختیار کنه. نیازی نیست طلاق بگیره که بخواد مهریه بده.

N!00sha

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
Bodapes
دانشگاه
Makdonald
رشته دانشگاه
پزشکی

بابا ناموسو و اینا رو جمع کنیییین
دختر با ترزشه مهمه مثه مروارید تویه صدفه باید مواظبش باشن که خرد تشه نشکنه پدر می خواد مراقبش باشه تا لطمه نبینیه
آقا قرن قرنه 21 هس !! ولی تو ایران نه اگه امریکا بود من با تاپ و شلوار می رفتم نگاه هایه مذخرفه مردارم نمیدیدم
ولی تو ایران اگه آزادیه پوشش شه من از ترس جونمم نمی تونم برم سوپر مارکت !
من ادم مذهبیی نیسم کخ این ایده رو دارم یه ادمی هسم که تو خانواده ی بازی هم هسم پس ازرویه تعصب مذهبی ایما رو نمی گم

fitmal

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan 2
شهر
کرمان (1 ر) - تهران (بقیه)
مدال المپیاد
یه سری مرحله 1 :-&quot; 1 مرحله 2 :-&quot;

اقا ب خدا خیلی جالبید :-"
داشتم میخوندم یکی گفته بود زنا احساساتین :)) اها بعد براهمین امریکا میاد هیلاری کلینتون رو انتخاب میکنه و یا اشتون اینقدر موفقه :-" فقط زنای ایرانی لابد احساساتین و هیچی از سیاست نمیفهمن!!! موقع داوری هم احساساتی میشن ، میدونید چون هقلشونم نصفه است یکی باید همیشه نظارت مستقیم داشته باشه :|
ناموس ؟ من با دفاع کلی مشکل ندارم شاید جایی یه دختر زورشو نداشته باشه ولی اینم مشکل جامعه است ک اینقدر امنیت نداره ک یه مرد باید نقش سوپر من رو بازی کنه !!! انگار مردا ضد ضربه و گلوله اند :-"
هرجای این قانونو نگاه کنید رسما ب شعور زن توهین شده... دیگه این بحث دیه و اینا روفک کنم هممون واقف باشیم :|

razie95

کاربر فوق‌فعال

فرقی نمیکنه ازکجا شروع بشه ،آخرش میرسه دقیقا به همین نصطه!
که چرا دیه زن نصفه
که چرا زن برای ازدواج اجازهپدر میخواد
که چرا مرد میتونه چند تا زن داشته باشه؟
و اینها هیچوقت تموم نمیشه

mobina7

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بهشهر
دانشگاه
دانشگاه مازندران
رشته دانشگاه
حسابداری

به نقل از razie95 :
فرقی نمیکنه ازکجا شروع بشه ،آخرش میرسه دقیقا به همین نصطه!
که چرا دیه زن نصفه
که چرا زن برای ازدواج اجازهپدر میخواد
که چرا مرد میتونه چند تا زن داشته باشه؟
و اینها هیچوقت تموم نمیشه
چون فکر میکنم واقها مسخرست و کسایی هم که قبول دارن هیچ دلیل منطقی ندارن! :|
دیگه از این مسخره تر که یه دختر نمیتونه بره هتل؟ :|
یعنی چی واقعا؟ :|
این دختر شب باید کجا بمونه واقعا؟ :|

بالا