• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آیا بی حجابی و بد حجابی جرم است؟؟؟؟

• شروع کننده موضوع

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
پاسخ : آیا بی حجابی و بد حجابی جرم است؟؟؟؟

به نقل از n!ky khanoom :
الانم ملت ولن
خودم چن روز پیش ی خانومه رو دیدم تو کوهسنگی ک با تیشرت بود و میخاس دوچرخه سواری کنه :|
مامور اومد گیر داد جم کرد رف پارک ملت :| :|
درسته اجباریه ولی بازم هرکی کارخودشو میکنه :-"

به نقل از n!ky khanoom :
دقیقن "ولن"
ینی من فرق تی شرت و مانتو کوتا رو تشخیص نمیدم؟؟ :-w
اتفاقا مامور کارش اینه امثال اینارو جم کنه :-w
اگ ازاد نبودن این خانوم این وضعی بیرون نبود (:|

یک سوال هر کسی که باب میل شما لباس نپوشه ول هست؟

آیا همه ی افراد بی حجاب "ولن

بگذارید یکی از این ولگرد ها رو بهتون معرفی کنم :

6r4gyE12aTkUQFOG2smsgGhVNi8d6.jpg

خانوم انوشه انصاری کاوشگر و رئیس انجمن گردانندگان شرکت فناوری ارتباط از راه دور (TTI)

میبینید تمام اون شرایطی که شما میگید رو داره آستین کوتاه پوشیده ، موهاشم تازه بازه (دیگه خیلی ول شد)

چطورمیتونید آدم ها رو فقط و فقط از روی ظاهرشون قضاوت کنید؟

اصلاً چه مشکلی داره یک دختر با تیشرت راه بره و بخواد دوچرخه سواری کنه؟

واقعاً مشکلش چیه؟

در تمام دنیا پوشیدن تیشرت آستین کوتاه در تابستون طبیعی و معقول هست دوچرخه سواری هم فکر نکنم مشکلی داشته باشه :-?

چرا باید در ایران جرم باشه و 70 ضربه شلاق داشته باشه :-?

بعداً نوشت :

شاید شما بیاید و ادعا کنید که اصلاً به حجاب ملت اهمیت داده نمیشه و تمامی قوانینی که هر روز در مجلس تصویب میشه برای تفریح آزاد سازی هر چه بیشتر ملت هست و گشت ارشاد هم به قول مازیمون برای دادن لوح تقدیر به خیابون ها و معابر میان
اما به شما توصیه میکنم این پست رو ببینید تا مطمئن بشید این طور که شما میگید هم آزادی وجود نداره :

http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,103206.msg1156821.html#msg1156821

usboy

کاربر حرفه‌ای

به نقل از n!ky khanoom :
دقیقن "ولن"
ینی من فرق تی شرت و مانتو کوتا رو تشخیص نمیدم؟؟ :-w
اتفاقا مامور کارش اینه امثال اینارو جم کنه :-w
اگ ازاد نبودن این خانوم این وضعی بیرون نبود (:|
شما موفق باشي واقعا
شما واقعا فكر ميكنيد در چه سطحي قرار داريد كه ميگيد امثال اينا بايد جم شن؟؟؟
آقا يكي دوس داره با ده لايه لباس بره بيرون
يكيم دوس داره با تاپ حلقه آستين بره

به منو شما چه ربطي داره

پژواک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
95

جرم ینی چی ؟در ماده ۲ قانون مجازات اسلامی در بیان اوصاف جرم آمده است:
«هر فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد جرم تلقی می شود».
پس بی حجابی جرمه . این به کنار .

ولی طبق این ، توی قانون تعریف درستی از حجاب شرعی مشخص نشده و تنها به گفتن " تظاهر به عمل حرام در اماکن عمومی" بسنده کرده. ینی منظور از رعایت حجاب دقیقا کدوم حدود پوششه؟
قانونگذار می‌تواند با توجه به همین مساله عرف، در حد کلیات و تا حدودی منظورش را از حجاب روشن کند که ابهام‌ها و اختلاف‌ها برطرف شود و افراد بدانند در چه صورتی پوشش آنها قانونی است و در چه صورتی نیست. وقتی هیچ تعریفی وجود نداشته باشد، نمی‌توان توقع داشت که مردم آن را بدانند و اجرا کنند. وقتی در قانون به طور صریح و جامع وضعیت موضوعی مشخص نشده باشد، فرصت خلق تفسیرهای متفاوت را به وجود می‌آورد که می‌تواند اثرات مخرب زیاد فردی و اجتماعی داشته باشد

اگه نخوایم وارد بحث اعتقادیش بشیم و بی طرف نگاه کنیم ، هیچ کسی حق تعرض به شان و آبرو و احترام و تعلقات کس دیگه رو نداره . پوشش هم بحث شخصی ایه ، تا حدودی که از آداب انسانی پیروی کنه و معقول[nb]معقول یعنی حداقل چیزی که ذهن بشرِ امروز اون رو بپذیره صرف داشتن هر دین و آیینی [/nb] باشه بله باید رعایت شه ولی بیشتر از اون تنها به تفکر و اعتقاد هرکس برمیگرده به نظرم .
این که گفته بی حجابی جرمه نه بدحجابی ، نتیجه ی همین مشخص نبودن منظورمون از حجابه . و درصورتی که این موضوع حل شه ، ما با دو دسته آدم با حجاب و بی حجاب طرفیم .
حالا این که حدود این حجاب چطور و بر چه اساسی باشه ، خودش جای بحث داره که اینجا جاش نیس .

درحال حاضر سه دسته افراد داریم :
1- افراد مسلمون که خب محدوده پوششون طبق چیزی که اسلام گفته،مشخصه .
2-افراد غیرمسلمان که اون ها ، از دید حکومت اسلامی و فقها ملزم به رعایت همین حدود هستن . (برای خودم هم این موضوع سواله که چرا؟)
پاسخ مکارم شیرازی :
آیا حجاب براى غیرمسلمانان در کشورهاى اسلامى واجب است؟ جواب: یک اصل مسلم در اسلام داریم که هر حکمى براى مؤمنین و مسلمانان ثابت است، دیگران نیز مکلف به آن هستند (الکفار مکلفون بالفروع کما انهم مکلفون بالأصول)، بنابراین آنها هم موظف به حکم حجاب و ترک شرابخورى (حداقل آشکارا) و گناهان دیگر هستند

3-افرادی هم که بهشون اجبار شده این مسعله ، فکر میکنم اکثر پوشش های زننده امروزه رو از طرف همونا شاهد هستیم . و مشکل اصلی ما و ترسمون از جوگیر شدن ناگهانی ملت ! هم میتونه از سمت همین افراد باشه . که وجودشون مسلما نتیجه ی همون اجبار و درنهایت عقده ای بوده که از اول باهاش بزرگ شدن.

Mah O_o

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
96

به نقل از Radikal :
یک سوال هر کسی که باب میل شما لباس نپوشه ول هست؟

آیا همه ی افراد بی حجاب "ولن

بگذارید یکی از این ولگرد ها رو بهتون معرفی کنم :

6r4gyE12aTkUQFOG2smsgGhVNi8d6.jpg

خانوم انوشه انصاری کاوشگر و رئیس انجمن گردانندگان شرکت فناوری ارتباط از راه دور (TTI)

میبینید تمام اون شرایطی که شما میگید رو داره آستین کوتاه پوشیده ، موهاشم تازه بازه (دیگه خیلی ول شد)

چطورمیتونید آدم ها رو فقط و فقط از روی ظاهرشون قضاوت کنید؟

اصلاً چه مشکلی داره یک دختر با تیشرت راه بره و بخواد دوچرخه سواری کنه؟

واقعاً مشکلش چیه؟

در تمام دنیا پوشیدن تیشرت آستین کوتاه در تابستون طبیعی و معقول هست دوچرخه سواری هم فکر نکنم مشکلی داشته باشه :-?

چرا باید در ایران جرم باشه و 70 ضربه شلاق داشته باشه :-?

بعداً نوشت :

شاید شما بیاید و ادعا کنید که اصلاً به حجاب ملت اهمیت داده نمیشه و تمامی قوانینی که هر روز در مجلس تصویب میشه برای تفریح آزاد سازی هر چه بیشتر ملت هست و گشت ارشاد هم به قول مازیمون برای دادن لوح تقدیر به خیابون ها و معابر میان
اما به شما توصیه میکنم این پست رو ببینید تا مطمئن بشید این طور که شما میگید هم آزادی وجود نداره :

http://www.sampadia.com/forum/index.php/topic,103206.msg1156821.html#msg1156821

نه نه
من منظورم همه افراد بی حجاب نبود
منظورم تو ایران بود که اینقد میگن سخت گیریه و فلان
وگرنه مثن یکی چادری باسه و از صدتا بی حجاب خراب تر باشه ولی ممکنه یکی بی حجاب باشه و از صدتا چادری پاک تر
ولی بازم مردم هرجور دلشون میخادن و شاید یجا ی مامور دیدن واسه چن دقه درس شن
وگرنه که همی مردم جهان ول بودن!!!!
:-??
با دوچرخه سواریم مشکلی ندارم و طرفدارشم هسم
در ضمن کلمه ول رو به ازادی اصلاح میکنم :-"

• لایک
امتیازات: niky

cristiano

thisisajjad
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد یک
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از كيان :
شما موفق باشي واقعا
شما واقعا فكر ميكنيد در چه سطحي قرار داريد كه ميگيد امثال اينا بايد جم شن؟؟؟
آقا يكي دوس داره با ده لايه لباس بره بيرون
يكيم دوس داره با تاپ حلقه آستين بره

به منو شما چه ربطي داره
لطفا چرت نگو
اگ قرار باسه هرکی هر غلطی ک دلش بخاد بکنه ک گند زده میشه ب جامعه
هرج و مرج و اینا
هر کی اگ سازه خودشو بزنه باعث اختلال در امور نظام میشه و استقلال مملکت شاید بهم بریزه
ما تو سرزمین اسلامی زندگی میکنیم
باید با توجه ب قوانیتی ک اسلام برامون تعیین کرده زندگی کنیم
حالا یکم تغییر میشه ولی نه دیگ اینجور ک تو میگی
فک کردی لوس آنجلسه؟
خوشالیآ همکلاسی :D

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از Cristiano Ronaldo :
لطفا چرت نگو
اگ قرار باسه هرکی هر غلطی ک دلش بخاد بکنه ک ریده میشه ب جانعه
هرج و مرج و اینا
هر کی اگ سازه خودشو بزنه باعث اختلال در امور نظام میشه و استقلال مملکت شاید بهم بریزه
فک کردی لوس آنجلسه؟

اون چیزی که شما میگی، که به قول خودت باعث ریدن به اجتماع میشه اون در مورد پوشش افراد نیست در مورد قوانین اجتماعیه. پوشش جزو عرف هست نه قانون. یکی از ایرادات یک حکومت اسلامی همینه که عرف جامعه رو سعی می کنه قانون گزاری کنه که نمیشه چون همه ی جامعه اون عرف رو دنبال نمی کنن لزومن.

ما تو سرزمین اسلامی زندگی نمی کنیم. ( رجوع کنید به معنی سرزمین )
ما تو کشوری زندگی می کنیم که بر بد اقبالی نسل ما ۴۰ سال پیش یک حکومت اسلامی درش به وجود اومد. این ربطی به این نداره که این سرزمین اسلامی هست! صرف اینکه مردم بین دو انتخاب بد و بدتر موندن و یکیش رو انتخاب کردن ( تازه اگر تقلبی درش نبوده باشه ) باز هم کشور اسلامی نمیشه!

ما باید بر اساس قوانین اجتماعی زندگی کنیم نه قوانین اسلامی. دین یک موضوع شخصی هست. و ربطی به استقلال مملکت نداره.

( اگه منظورت از استقلال تمامیت ارضی هست که با پوشش مشکل رفع نمیشه. نیاز به نیروی نظامی داره نه پوشش! )

اگه منظورت پایداری و همبستگی ملی هست ( که در واقع باعث و بانیش باز هم پوشش نیست، در واقع وجود شاه اون چیزی بود که هم بستگی رو حفظ می کرد ( وظیفه شاه در حکومت مشروطه )یا پرچم، زبان فارسی، وطن دوستی )

چه ربطی به لس انجلس داره ؟

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

من دیدم بعضی دوستان تو پستاشون اشاره کردن که اگه حجاب اختیاری شه نه اتفاق خاصی پیش میاد نه آشفتگی میشه.
حداقل دونسل(نه به صورت کامل) هستیم که حجاب به عنوان یه هنجار اصلی در جامعه مون وجود داره.یه سری این هنجارو پذیرفتن یه سری نه ولی بالاخره وجود داشته و ما باش بزرگ شدیم.چطور میگین اگه حجاب اختیاری شه هیچ اتفاق خاصی نمیفته؟؟
شما خیلی راحت میاین کشورای دیگه رو مثال میزنین که حجاب براشون اختیاری شده بدون اینکه فرهنگ اون کشور،اخلاقیاتشون و خیلی مسائل دیگه رو درنظر بگیرین.
ایرانی ها آدمای خونگرمی هستن،زود تحت تاثیر قرار میگیرن و درمواردی جوگیر.لفظ جوگیر قشنگ نیس اما هرچی خواستم به کار نبرمش نشد.اگه حجاب یه دفه ای اختیاری شه ملوم نیس چه حرکتایی زده بشه.
من با حجاب اجباری اصلن موافق نیستم اما اگه قرار باشه حجاب اختیاری بشه به نظرم بهتره که این کار پله پله و تدریجی باشه؛اینکه چگونه این فرایند طی شه نیاز به یه برنامه ریزی عمیق داره نمیشه رو هوا گفت

*تا حکومت ما اینه اینا عمرا اختیاریش کنن حتی تدریجی

usboy

کاربر حرفه‌ای

به نقل از Cristiano Ronaldo :
لطفا چرت نگو
اگ قرار باسه هرکی هر غلطی ک دلش بخاد بکنه ک گند زده میشه ب جامعه
هرج و مرج و اینا
فک کردی لوس آنجلسه؟
همكلاسي ماها قوانين مدرسه رو اول رعايت كنيم جامعه پيشكش :))

بعله قوانين بايد رعايت شه
ولي قوانين نبايد براساس دين ريخته بشه
من موندم وقتي ميگيم قوانين اسلام،چرا فاسدترين ادارات و اقتصاد رو داريم؟؟؟
شما زماني بايد بگي قوانين اسلام بايد رعايت شه،مردم بايد حجابشون رعايت شه كه همه چيت ٢٠ باشه
شما حاضرنيستين برين شكايت كنين بگين نماينده هاي مجلس فقط ميخوابن و از بيت المال پول ميگيرن
ولي شكايت ميكنين كه زنها بد حجابن

وقتي كه رانت هاي مختلف در مياد از تو اقتصادمون كه دارن حق الناس رو ميبرن هيچكي هيچي نميگه
حالا همه شروع ميكنن برا حجاب گير ميدن

ملت صبح تا شب دارن دروغ ميگن و دنبال دغل بازين

پليس سره چار راه نگا نميكنه كي چراغ قرمزو رد كرد يا كي دوبله واستاده كه جريمش كنه
نگاه ميكنه كي داره تو حريم شخصيش يني ماشينش آب ميخوره،كه همونجا جريمه رو بچسبونه

اينارو گفتم كه بدونين جامعه آخره هرج و مرجه
شما چيزاي اساسي رو ول كردين چسبيدين به يك چيزايي كه عملا تاثيرش پوچه در جامعه

نه عزيزم لس آنجلس نيست
اگه بود من الان تو بار بودم

ادبيات حرف زدنت هم غلطه
به نقل از Believe :
من دیدم بعضی دوستان تو پستاشون اشاره کردن که اگه حجاب اختیاری شه نه اتفاق خاصی پیش میاد نه آشفتگی میشه.
حداقل دونسل(نه به صورت کامل) هستیم که حجاب به عنوان یه هنجار اصلی در جامعه مون وجود داره.یه سری این هنجارو پذیرفتن یه سری نه ولی بالاخره وجود داشته و ما باش بزرگ شدیم.چطور میگین اگه حجاب اختیاری شه هیچ اتفاق خاصی نمیفته؟؟
شما خیلی راحت میاین کشورای دیگه رو مثال میزنین که حجاب براشون اختیاری شده بدون اینکه فرهنگ اون کشور،اخلاقیاتشون و خیلی مسائل دیگه رو درنظر بگیرین.
ایرانی ها آدمای خونگرمی هستن،زود تحت تاثیر قرار میگیرن و درمواردی جوگیر.لفظ جوگیر قشنگ نیس اما هرچی خواستم به کار نبرمش نشد.اگه حجاب یه دفه ای اختیاری شه ملوم نیس چه حرکتایی زده بشه.
من با حجاب اجباری اصلن موافق نیستم اما اگه قرار باشه حجاب اختیاری بشه به نظرم بهتره که این کار پله پله و تدریجی باشه؛اینکه چگونه این فرایند طی شه نیاز به یه برنامه ریزی عمیق داره نمیشه رو هوا گفت

*تا حکومت ما اینه اینا عمرا اختیاریش کنن حتی تدریجی
بايد بگم كه كسي نگفت بيان بگن حجاب نباشه
داريم ميگيم جامعه كمكم داره ميره به سمتي كه حجاب صرفا اهميت قديمشو نداره و يك پوشش ساده كافيه
اينكه ما جلوي اينكارو بگيريم اشتباهه

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

ﺑﺎﻳﺪ ﺑﮕﻢ ﻛﻪ ﻛﺴﻲ ﻧﮕﻔﺖ ﺑﻴﺎﻥ ﺑﮕﻦ ﺣﺠﺎﺏ ﻧﺒﺎﺷﻪ
ﺩﺍﺭﻳﻢ ﻣﻴﮕﻴﻢ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﻛﻤﻜﻢ ﺩﺍﺭﻩ ﻣﻴﺮﻩ ﺑﻪ ﺳﻤﺘﻲ ﻛﻪ ﺣﺠﺎﺏ ﺻﺮﻓﺎ ﺍﻫﻤﻴﺖ ﻗﺪﻳﻤﺸﻮ ﻧﺪﺍﺭﻩ ﻭ ﻳﻚ ﭘﻮﺷﺶ ﺳﺎﺩﻩ ﻛﺎﻓﻴﻪ
ﺍﻳﻨﻜﻪ ﻣﺎ ﺟﻠﻮﻱ ﺍﻳﻨﻜﺎﺭﻭ ﺑﮕﻴﺮﻳﻢ ﺍﺷﺘﺒﺎﻫﻪ
منم نگفتم حجاب رو بردارن گفتم اگه حجاب اختیاری شه
من اینجا با چن تا پست روبرو شدم که ازین لفظ استفاده کردن.حتی دو صفحه پیش یه نظر سنجی نشون دادن که مربوط به حجاب اجباری و حجاب اختیاری بود
+اگه بحث شما در مورد گشت ارشادو کلن گیر دادنای بی مورده که قضیه فرق داره؛من برداشتم از بحثای قبلی چیز دیگه ای بود
ﻣﻮﺍﻓﻘﻢ ﮐﻪ ﻫﺮ ﮐﺎﺭ ﻧﺎﮔﻬﺎﻧﯽ ﻣﺨﺮﺑﻪ !

ﻭﻟﯽ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﻣﯿﮕﯿﻦ ﺗﺪﺭﯾﺠﯽ ﻫﻢ ﺣﺘﯽ ﻋﻮﺽ ﻧﻤﯿﺸﻪ !

ﺑﺒﯿﻨﯿﺪ ﺑﻪ ﻧﻈﺮﻡ ﺗﻐﯿﯿﺮ ﺩﺭ ﻗﻮﺍﻧﯿﻦ ﯾﻪ ﭼﯿﺰﻩ ﻏﯿﺮ ﺍﺭﺍﺩﯼ ﻭ ﺍﺟﺘﻨﺎﺏ ﻧﺎﭘﺬﯾﺮﻩ !

ﺍﻣﺎﺭ ﻫﺎﯼ ﺟﺎﻟﺒﯽ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺩﯾﻦ ﺩﺍﺭﯾﻪ ﻧﺴﻞ ﺟﻮﺍﻥ ﻭ ﻧﻮ ﺟﻮﺍﻥ ﺗﻮﯼ ﺷﻬﺮﺍﯼ ﺑﺰﺭﮒ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﻩ .

ﺧﻮﺩﻡ ﻣﻮﺍﻓﻖ ﺍﺯﺍﺩ ﺑﻮﺩﻥ ﺩﯾﻦ ﻫﺴﺘﻢ

+++ ﻧﻤﯽ ﺩﻭﻧﻢ ﮐﯽ ﺑﻮﺩ ، ﺷﺎﯾﺪ ﻫﯿﺘﻠﺮ : ﺍﮔﻪ ﺑﺎ ﻗﺎﻧﻮﻧﯽ ﻣﻮﺍﻓﻖ ﻧﯿﺴﺘﯿﺪ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻬﺶ ﻋﻤﻞ ﮐﻨﯽ ﺗﺎ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺧﻮﺩﺕ ﺑﻪ ﺟﺎﯾﯽ ﺑﺮﺳﯽ ﮐﻪ ﺑﺘﻮﻧﯽ ﻋﻮﺿﺶ ﮐﻨﯽ

ﻓﮏ ﮐﻨﻢ ﺧﯿﻠﯽ ﻣﺘﻔﺎﻭﺕ ﺗﺮﻩ !

ﻭﻟﯽ ﺍﺯ ﻧﻈﺮ ﻣﻦ ﺗﺎ ﻭﻗﺘﯽ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﻫﺮ ﭼﯿﺰﯼ ﻫﺴﺖ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﻬﺶ ﻋﻤﻞ ﮐﺮﺩ

توضیحاتت خیلی پراکنده بود
و چرا تدریجی هم عوض نمیشه؟چی عوض نمیشه؟من تدریجی عمل کردن رو صرفا به خاطرات تاثیراتی که بر جامعه میذاره گفتم و منظورم عوض شدن قانون یا نشدنش نبود

Miraneh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
97

اگر بحثه اجباری بودن حجابه، که هر حکومتی یه تولد داره،یه اوج ،و آخرم سقوط.نگرانی ای وجود نداره. یه مقدار صبر کنید حکومت،این دوره هارو طی کنه، بالاخره یجا سقوط می‌کنه و یه حکومت دیگه میاد روی کار. اون موقع ممکنه حجاب اختیاری شه،یا حتی برداشته شه. فعلا چیزیه که هست. و با این مسئولان فکر نمی‌کنم حاضر بشن حجابو اختیاری کنند.
ولی اسم تاپیک حجاب اختیاری نیستا،جرم بودن یا نبودن بی‌حجابی و بدحجابی، مسئله این است. :د

...roze...

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
مشهد

من پستای قبلو نخوندم شاید حرفم تکراری باشه

اول اینکه حجاب یک مسئله کاملا شخصیه اینکه تو جامعه ما مردم همه به هم دیگه کار دارن رو متوجه نمیشم
فرض بر اینکه بد حجابی یا بی حجابی گناه باشه مثه اینه که یکنفر بخواد خودشو تو چاه بندازه واقعا ربطی به بقیه نداره
متاسفانه تو جامعه ما اینطوری جا افتاده که کسی که بی حجابه باعث گمراهیه بقیه خواهد شد
در ابتدا هم هیچ اجباری برای حجاب نبوده و اوایل انقلاب هم با حجاب و بی حجاب در تظاهرات شرکت میکردند ولی بعد از انقلاب کم کم این موضوع جا افتاد که حجاب باید ال باشه بل باشه و بی حجاب هم مجازات شه
حجاب فقط در حد امنیت باید رعایت بشه و مسلما با توجه به عرف یک محیط ممکنه حد حجاب تغییر کنه
به شخصه دلیل دیگه ای برای حفظ خجاب نمی بینم و اینکه میگن قرآن گفنه و غیره رو هم میتونم اثبات کنم که اجباری از نظر قرآن نبوده و نیست ولی اینجا تاپیک اجتماعیه

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

یسوال حجاب اصن چیشدکه اجباری شد?کی اجباریش کرد کی میتونه برش داره?رهبر?مجلس?رئیس جمهور?قوه قضاییه?دست های پشت پرده? :-"

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از چوکک :
یسوال حجاب اصن چیشدکه اجباری شد?کی اجباریش کرد کی میتونه برش داره?رهبر?مجلس?رئیس جمهور?قوه قضاییه?دست های پشت پرده? :-"

حجاب تو ایران از اول انقلاب کم کم شروع به اجباری شدن پیدا کرد. اوایل قرار نبود اجباری بشه، بعد تو مکان های اداری اجباری شد. بعد در مکان های رسمیو عمومی و بعد در خیابان ها.

تقریبن این روند از سال ۵۷ با حجاب ازاد شروع شد ( و می تونید ببینید که مخالفان بدون چادر و روسری هم بودن )

و بعد از اگه درست یادم باشه سال 62 حجاب اجباری قانونی شد.

قبل تر کمیته ها برخورد می کردن با هر کسی ( کمیته قانون خاصی نداشته و تقریبن اینطور بوده که هر کس معیارش خودش بوده و می تونسته مردم رو توبیخ کنه )

من در این مورد خیلی مطمین نیستم ولی این صفحه از ویکی پدیا شاید بتونه کمک کنه.

https://fa.wikipedia.org/wiki/حجاب_اسلامی

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

آقا این ویکی پدیا یکم به نظرم غیرواقعی میاد اگه درست باشه هم.....نمیدونم چی بگم
نوشته دراسلام کنیزا باس لخت بیان جولو صاحبشون...
در فقه شیعه و سنی پوشش موی سر بر کنیزان واجب نیست.[۷۷][۷۸] در تاریخ آمده که عمر بن خطاب کنیزی را به خاطر داشتن پوشش کتک زد.[۷۹] در برخی روایات از امامان شیعه نیز، نه تنها حجاب سر بر کنیز واجب دانسته نشده، بلکه کنیزان از به کار بردن روسری و پوشش سر، باز داشته شده‌اند و توصیه شده است که آنان را حتی با کتک زدن، از این کار باز دارید تا از زنان آزاده متمایز گردند.[۸۰][۸۱] این رفتار (کتک زدن کنیز باحجاب) به امام باقر نیز نسبت داده شده است.[۸۲]

مطابق رایی بسیار مشهور، بخشی از بدن کنیزان که موظف به پوشاندن آن بودند، مانند مردان از ناف تا زانو بود و ملزم به پوشاندن سینه، پستان، ساق و غیره نبودند.[۸۳]ترکاشوند این سخن را از وسائل الشیعهٔ حر عاملی از قول امام صادق و همچنین با واسطه از ابوحنیفه و پیروان شافعی نقل می‌کند.[۸
.تو این مقاله همش میگه از قول ترکاشوند.ترکاشوند کیه اصن؟

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از چوکک :
آقا این ویکی پدیا یکم به نظرم غیرواقعی میاد اگه درست باشه هم.....نمیدونم چی بگم
نوشته دراسلام کنیزا باس لخت بیان جولو صاحبشون...
در فقه شیعه و سنی پوشش موی سر بر کنیزان واجب نیست.[۷۷][۷۸] در تاریخ آمده که عمر بن خطاب کنیزی را به خاطر داشتن پوشش کتک زد.[۷۹] در برخی روایات از امامان شیعه نیز، نه تنها حجاب سر بر کنیز واجب دانسته نشده، بلکه کنیزان از به کار بردن روسری و پوشش سر، باز داشته شده‌اند و توصیه شده است که آنان را حتی با کتک زدن، از این کار باز دارید تا از زنان آزاده متمایز گردند.[۸۰][۸۱] این رفتار (کتک زدن کنیز باحجاب) به امام باقر نیز نسبت داده شده است.[۸۲]

مطابق رایی بسیار مشهور، بخشی از بدن کنیزان که موظف به پوشاندن آن بودند، مانند مردان از ناف تا زانو بود و ملزم به پوشاندن سینه، پستان، ساق و غیره نبودند.[۸۳]ترکاشوند این سخن را از وسائل الشیعهٔ حر عاملی از قول امام صادق و همچنین با واسطه از ابوحنیفه و پیروان شافعی نقل می‌کند.[۸
.تو این مقاله همش میگه از قول ترکاشوند.ترکاشوند کیه اصن؟

ته مقاله منابعش رو هم گفته. این قضیه کنیز ها رو هم من چند بار گفتم کسی جواب نداده. من رو اطمینانش ۱۰۰ در صد مطمین نیستم ولی خوب پایین نوشته منبعش رو می تونید برید و منبع ۸۳ و ۸۴ رو چک کنید.

ShiNinG

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
مشهد

من نخوندم پست های قبل و، فقط اینکه بله، توی ایران "جرم"ه. و تمام مشکل ما هم همینه. باید بحث کنیم سر اینکه چرا اصلا باید داشتن حجاب "قانون" باشه که عدم تبعیت ازون "جرم" به حساب بیاد.
من باب مرجع قرآنی دوستان برای فلسفه حجاب هم باید منشن کنم که، خوب که چی؟! همون خدا توی قرآن میفرمان که "لا اکراه فی الدین." خصوصا در مواردی که کاملا شخصیه. حالا مثلا همه با حجاب، چشمای مردا و غریزه شونو کی میخواد جمع کنه که آدم و تو لباس مدرسه و در ساده ترین حالت راحت نمیزارن؟ حالا ما تو مملکت حجاب داریم کم و بیش، فساد نداریم؟ تو مدارس دخترونه مون جنین سقط نمیشه؟! بابا آدم و نمیشه به بند کشید. غریزه رو نمیشه ازین راها کنترل کرد.

Miraneh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
97

نمی‌گم این نگاها و غریزه جنس مذکر از بین میره با داشتن حجاب ، ولی اساسا کم خواهد شد. فرض کنید ما یک جنس مونث داشته باشیم با یه تاپ و شلوارک، ایستاده کنار یه دختر با یه مانتوی تا بالای زانو[نمی خوام خیلی فرض کنم خوش‌حجابه] و یه شالم زده سرش، که یه مقدار کمی از موهاش بیرونه، حالا! جنس مذکر بیشتر به کدوم یکی نگاه می کنه؟ مسلمه که به دختر اولی که شرح لباسشو دادم. پس اگر هم همه بی حجاب باشن، فرقی به حال جنسای مونث نداره.
نمی تونیم هم بگیم بذارین مردم هرطور خواستن بزنن بیرون، که چشم مردا عادت کنه و اینا، چون عادت خاصی نمیکنه، همینطور کار به جاهای باریک تر میرسه، [نمی گم الان که حجاب اجباریه گل و بلبله؛نه!] بعدم بگیم بذاریم به جاهای باریک برسه، باز مردا رو سیرشون کنیم،دیگه تشنه نمیشن! ولی بازم اینطور نیست، اگر با یک نفر باشه،با دوتا سه تا، بازم یکی دیگه رو ببینه شاید دلش بخواد.یعنی اینطور نیست به بخوای هوس رو با آزاد گذاشتنش مهارش کنی!
پس نمیشه بگیم اگر مردم هرجور بخوان بیرون بیان دیگه اصلا کسی به کسی تیکه نمیندازه،کسی فلان نمی کنه،بهمان نمیکنه. الان اینجور چیزا هست تو کشور،خیلی هم هست. ولی فرض کنید اگر نباشه چه خواهد شد،اگر بدتر بشه و گند بزنه به همه چیز،کی میخواد جمش کنه؟

بعدم جرم خاصی نیستا، مگر اینکه طرف یا بی حجاب باشه ،یا دیگه مثل بی حجاب باشه. وگرنه تا الان نصفمون رو باید مجازات میکردن. :-"

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
باهنر کرمان
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از Sοgand :
خیلی غیر منطقی و بی رحمانه هست یکی رو در وهله ی اول مجبور کنیم به زور و اجبار حجاب سرش کنه در حالی ک ذره ای اعتقاد نه داره.
بعد هم چون یک ذره موش مونده بیرون بگیم جرم مرتکب شده.
ببینید بحث اینه این چیز کلن نه باید اجباری میشده چون بر خلاف عقاید مسلم عده ی تقریبن زیادی هست حالا که به زور مجبور میکنن کاری رو بر خلاف باورت انجام بدی ما هم میگردیم دمبال راهی که بپیچونیمش به نحوی خب. :|

نظر من هم همینه....

اینجوری شان اسلام و مسلمان هم زیر سوال میره....

به جایی که این ناخالصی ها رو از اسلام بریزن بیرون میان به زور اسلام رو با اون ها آلوده میکنن...

بریزید بیرون این آدما رو

usboy

کاربر حرفه‌ای

به نقل از matin320 :
نظر من هم همینه....

به جایی که این ناخالصی ها رو از اسلام بریزن بیرون میان به زور اسلام رو با اون ها آلوده میکنن...

بریزید بیرون این آدما رو
يني چي؟؟؟
بريزيد بيرون اين آدمارو؟؟؟
اميدوارم توجيهي منطقي براي اين حرف غيرمنطقي داشته باشي

حالا همچي اين خانومها هم دوس ندارن اسلام شمارو آلوده كنن
شما دارين زور ميكنين بهشون
وگرنه كه خيليا دوست ندارن بهشون حجاب تحميل بشه

ادیبَک

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
Lund University
رشته دانشگاه
Law
اینستاگرام

به نقل از لنا :
نظر من هم همینه....

بریزید بیرون این آدما رو

دوست خوب من :

اولا شأن اسلام انقدر سست نیست که بخاطر بدحجابی بیاد پائین

دوما کسی که مسلمان نباشه دلیل بر آلوده بودنش نیست !

شما از کجا میدونی شاید خدا یه بنده ش رو دوست داشته باشه !

اون بنده ش توی قطب باشه و اصلا ندونه اسلام و دین وجود داره !

دلیل بر بد بودنش نیست شما بخاطر این حرفت مقابل خدا و بنده ش مدیونی .

سوما یه قانونی داریم که باید به هر عقیده ای احترام گذاشت تا اونام به عقیده ت احترام بذارن !

شما میخوای کسانی که بر طبق عقیده شما نیستن رو بریزن بیرون ( آشغالن مگه ؟ )

اونوقت توقع ندارید آمریکایی و فرانسوی ها هم مردم مسلمان رو بندازن بیرون از کشورشون؟

×لطفا توو انجمن درست بحث کنید در غیر اینصورت برخورد میشه .

بالا