• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

... Rescue A & B ...

• شروع کننده موضوع N.Y.M
  • تاریخ شروع

saate777

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
همدان
پاسخ : ... Rescue A & B ...

برای تشخیص مصدوم چه باید کرد؟
مصدوم یه جسم گرم 30 تا 40 درجه در فاصله ی حدودا 10 سانتی هست. با چی میشه بدونه تماس پیداش کرد؟
ربات چهار چرخ منطقی تره یا دو چرخ؟

khashayarfn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر - علوم تصمیم و دانش

http://roboeq.com/modules.php?op=modload&name=Web_Links&file=index&req=viewlink&cid=39رو ببینید! شاید چیز بدرد بخوری دیدید! من یه ربات خارجی که دیدم از ماژول TPA81 استفاده کرده بود که خوب نسبتا قیمتش بالاست!
توی گوگل سرچ کنید! به نتیجه میرسید!

اینم گزارش فنی یه تیم خارجی!
http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCoQFjAA&url=http%3A%2F%2Fnera.sr.ifes.edu.br%2Fwp-content%2Fuploads%2F2012%2F10%2FTeam-Description-Paper_V4_Felipe.pdf&ei=9ptEUrTuGse84AS1moEI&usg=AFQjCNH9vj-XrTyrJ7VzUWNWbxaXqztc5Q&sig2=it_w_7dE2QjiPe7iLY2fnA&bvm=bv.53217764,d.dmg

saate777

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
همدان

یعنی هیچ کس نیست بگه برای تشخیص مصدوم تو رسکیو ب از چه سنسوری استفاده میشه؟
گویا سنسور pir حرارت رو از راه دور تشخیص میده ولی به شرطی که جسم متحرک باشه!اما تو امدادگر ب مصدوم ثابته!به نظرتون pir کار میکنه؟

daneshvar.amrollahi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
راهنمایی حلی۲/دبیرستان حلی۱۰/دبیرستان علامه طباطبایی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397
مدال المپیاد
کامپیوتر

به نقل از saate777 :
یعنی هیچ کس نیست بگه برای تشخیص مصدوم تو رسکیو ب از چه سنسوری استفاده میشه؟
گویا سنسور pir حرارت رو از راه دور تشخیص میده ولی به شرطی که جسم متحرک باشه!اما تو امدادگر ب مصدوم ثابته!به نظرتون pir کار میکنه؟
من از یکی از اکانت ها تو همین سایت شنیدم که pir به درد نمی خوره.

saate777

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
همدان

خوب اگه pir مناسب نیست پس باید چی بزاریم؟

saate777

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
همدان

جنس زمین مسابقات چیه؟
پارسال چوب سفید بود! سوال اینجاست صد مدل چوب سفید داریم!

اون دوستانی که عملا شرکت کردند می تونن اسم دقیق و علمی جنس یا حتی الامکان ویژگی هاش رو بگن به کدوم دسته شبیه تره؟
لطفا نگید ام دی اف و چوب و ... این چیزا صد نوع داره! دقیقا کدوم نوع؟می خوام سنسور ها رو و ربات رو دقیقا کالیبره کنم! نه اینکه بعدا تو مسابقات بیام دنبال کالیبره کردن!

saate777

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
همدان

سلام
کسی نحوه ی کار با اولتراسونیک های SRF رو میدونه؟
من یه SRF05 دارم. هر پایه رو باید به کجای میکرو وصل کنم؟کلا چه طوری راه اندازی میشه؟ و ...
کسی میتونه یک آموزش ازشون بزاره؟(لطفا بدیهیات مثل اینکه بر اساس صوت کار میکنه و ... رو نگید، فقط بگید چه طور راه اندازی و استفادش کنیم. کدوم پایه به کجا وصل بشه و چه جور باید براش کد بزنیم. اگر یه نمونه کد هم بدید خیلی عالیه)
مرسی

khashayarfn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از saate777 :
سلام
کسی نحوه ی کار با اولتراسونیک های SRF رو میدونه؟
من یه SRF05 دارم. هر پایه رو باید به کجای میکرو وصل کنم؟کلا چه طوری راه اندازی میشه؟ و ...
کسی میتونه یک آموزش ازشون بزاره؟(لطفا بدیهیات مثل اینکه بر اساس صوت کار میکنه و ... رو نگید، فقط بگید چه طور راه اندازی و استفادش کنیم. کدوم پایه به کجا وصل بشه و چه جور باید براش کد بزنیم. اگر یه نمونه کد هم بدید خیلی عالیه)
مرسی
من دقیق نمیدونم ولی به طور کلی فکر کنم باید به پایه triger یه پالس بدی یه تایمر راه بندازی پالس رو از پایه echo بگیری (با استفاده از اینتراپت) بعد بر اساس زمان بینش فاصله رو اندازه بگیری! البته این فقط یکی از مود هاش هست! که واسه از این مود باید پایه mode رو به چیزی وصل نکنی!
دیتاشیتش رو بخونی کامل توضیح داده!

saate777

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
همدان

من می خوام توی امدادگر مانع رو از دیوار تشخیص بدم.
اگه جلوی ریات دوتا کلید بذارم که هر وقت به مانع برخورد کرد متوجه بشه و دورش بزنه اونوقت هر وقت از جلو به دیوار هم بخوره فکر میکنه مانع هست و وا ویلا....
اگر هم یه اولترا سونیک بزارم که همیشه بتونم دیوار جلویی رو مثل دیوار های پهلویی تشخیص بدم اونوقت هر وقت به مانع می رسه تصور می کنه به دیوار رسیده و به جای اینکه دورش بزنه فکر میکنه مسیر بسته است و باید برگرده!

معمولا چه می کنن؟

khashayarfn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از saate777 :
من می خوام توی امدادگر مانع رو از دیوار تشخیص بدم.
اگه جلوی ریات دوتا کلید بذارم که هر وقت به مانع برخورد کرد متوجه بشه و دورش بزنه اونوقت هر وقت از جلو به دیوار هم بخوره فکر میکنه مانع هست و وا ویلا....
اگر هم یه اولترا سونیک بزارم که همیشه بتونم دیوار جلویی رو مثل دیوار های پهلویی تشخیص بدم اونوقت هر وقت به مانع می رسه تصور می کنه به دیوار رسیده و به جای اینکه دورش بزنه فکر میکنه مسیر بسته است و باید برگرده!

معمولا چه می کنن؟

خوب شما الگوریتم رو وقتی سنسور های زیر ربات میبینن با وقتی رو زمین سفید هست جدا کن!!!

کلا 3جا لازم هست دور بزنید یکی توی راهرو اول که خط نیست اونجاییش که میرسیم به آخر راهرو و باید بپیچیم وارد اتاق دوم بشیم!
یکی آخر شیب که اگه درست یادم باشه خط نداره! (البته اینم به دور زدن نیازی نداره!!)
یکی هم توی اتاق قرمز که باید اسکن کنید اتاق رو!

پس میتونیم الگوریتم قسمت هایی که خط هست و نیست رو جدا کنید!

saate777

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
همدان

توی امدادگر بی هیچ کجای زمین خطی نیست؟!!

khashayarfn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از saate777 :
توی امدادگر بی هیچ کجای زمین خطی نیست؟!!

ببخشید من فکر کردم در مورد الف صحبت میکنید!!
در مورد ب اطلاعاتی ندارم ولی خوب میتونید با چرخیدن 90 درجه و اسکن کردن همونجا توسط سنسور های کناری ربات در حین حرکت به موازات جسم ( یا دیوار) تشخیص بدید که مانع هست یا دیوار!!

afstspeed

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
اژه اي ٢
شهر
اصفهان
مدال المپیاد
یخته چی فیزیک

دوستان امسال خودتونو برای یه برنامه نویسی قویتر آماده کنین. تا جایی که اطلاع دارم مقداری از قوانین مسابقات عوض شدن و راه های قدیمی در برایر بعضی هاشون پاسخگو نیستن..

Crixalis

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تهران
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

یه سوال , موتور چ مدلی خوبه باشه ب نظرتون ?

ما الان دو تا فاول هابر بستیم . خوب میکشه منتها یکیش تقریبا آخر عمرشه باید عوض کنیم از طرفی کلا از این نوع موتور دیگه وارد ایران نمیشه .
هزینه ش مهم نیس زیاد تا 3 میلیون میشه هزینه کنیم. اگه کسی اطلاعاتی داره بده لطفا . مرسی.

+
به نقل از daneshvar.amr :
سلام. دوستانی که دنبال نمونه گزارش فنی بودند من یدونه پیدا کردم که به خواست خود تیم در اینترنت منتشر شده است. برای دانلود به لینک زیر برید:
http://www.omidrobotics.ir/fa/?page_id=12

معلم قبلیمون عضو این تیم بود . یادش بخیر. :D

مقیسه

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Allame helli 2
شهر
تهران

به نقل از daneshvar.amr :
ما که برای تشخیص مانع صاف میریم میخوریم بهش تا میکروسویچ سویچ شخ بفهمیم مانع وجود دارد(اگر بدون برخورد عبور کنید امتیاز اضافی دارد)
میکرو atmega16a کفایت می کنه. مدل atmega16L هم هستش که زیاد تفاوتی با atmega16a نداره. atmega32 فقط حافظه بیشتری از مدل 16 داره که برنامه ی ربات امدادگر داخل 16a جا میشه.
تشخیص شیب تو برنامه نویسی کمک می کنه. هنگامی که به شیب رسید، قدرت موتورهارو باید بیشتر کنید(با pwm) تا بتونه بالا بره چون 30 درجه هستش. همون کلید جیوه ای بد نیست.
آقا 16L فرق داره .... با 16A ... کلاک داخلیه ... کریستال خارجی نمیتونی وصل کنی (;....توی شیب هم تشخیصش مهم نیست (مگه اینکه بخوای حرکت بزنی ;)) )....
پیرو صحبت های این دوست بالاییمون : دیروز رفتیم لاندا گفتیم لنگه فاول هامون رو بده یکی از فاول هامون پوکیده.. لاندا هم گفت :لایک . نداریم ... وارد هم نمیکنیم ..... مگه این که تعداد بخوای .... حالا ما موندیم ....
حالا دوستان هرکی داره موتور شاخ ... یا آشنا داره یه حرکت بزنه .ممنون میشیم ....

khashayarfn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

دوستان یه سوال در مورد امدادگر الف!توی اتاق قرمز ( اتاق آخر) جز مصدوم چیزی هم هست؟توی قوانین یه چیزایی در مورد مانع نوشته، کسی اطلاعاتی داره آیا؟

Nadiye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از khashayarfn :
دوستان یه سوال در مورد امدادگر الف!توی اتاق قرمز ( اتاق آخر) جز مصدوم چیزی هم هست؟توی قوانین یه چیزایی در مورد مانع نوشته، کسی اطلاعاتی داره آیا؟

تو اتاق قرمز علاوه بر مصدوم،مانع و سرعت گیر هم میتونه باشه که حداقل 10 سانت با مصدوم فاصله داره...

khashayarfn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از Nadiya :
تو اتاق قرمز علاوه بر مصدوم،مانع و سرعت گیر هم میتونه باشه که حداقل 10 سانت با مصدوم فاصله داره...

خوب آخه هیچ ویژگی دیگه ای نگفته..!!

Nadiye

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان3
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95

به نقل از khashayarfn :
خوب آخه هیچ ویژگی دیگه ای نگفته..!!
دیگه چی باید بگه؟میشه دقیق تر بگید... :)

khashayarfn

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

مثلا رنگ همچنین اندازه یا یه چیزی که بخوایم از روش تفاوت جسم و مانع رو بفهمیم!

بالا