• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کارگاه آموزشی عکاسی

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام
سلامی دوباره به همۀ بچه های سمپادیا و به خصوص به بچه های خوب بخش عکاسی

بعد از استقبال شما از مسابقۀ عکاسی (که گفتیم که شاید به لحاظ عددی عکسها زیاد نبودن، اما به لحاظ کیفیت واقعا عکسهای خوبی گذاشته شدن)، و البته با دیدن رشد بخش عکاسی و بالاتر رفتن کیفیت عکسهای بخش عکاسی، تصمیم گرفتیم یه گروه از شماها که بیشتر علاقمند هستین رو دور هم جمع کنیم که بتونیم یه کمی تفکر عکاسی رو در شماها تقویت کنیم.
شیوۀ این بخش به این صورت هست که شما اول باید اعلام آمادگی کنید. اعلام آمادگی رو فقط خواهشا با فکر انجام بدید. چون اینکه فقط بیایم بگیم ما هستیم اما وسطش نشون بدیم که نیستیم اصلا به درد نمی خوره.
بعد از اعلام آمادگی، ما یه موضوع میدیم و شما میرید و عکس می گیرید. بعد از عکس گرفتن، عکس رو میذارید و همه در موردش نظر می دن، و شما بعد از اینکه اشکالتون رو متوجه شدید، باید دوباره عکس بگیرید. به همین خاطر موضوع های دم دست رو انتخاب می کنیم. که اگه خواستید دوباره عکس بگیرید، توی زحمت نیفتید.
خیلی تاکید داریم که تعداد آدما کم باشه، اما همین آدمای کم پایه باشن. نه اینکه هفته ای یه عکس کج و کوله بذارن. هر روز برای بهتر شدن عکسشون تلاش کنن. اگه کتابی معرفی کردیم برن بخونن واقعا. اگه روشی رو گفتیم تست کنن واقعا انجام بدن. پس بچه های خیلی حرفه ای و خیلی مبتدی توی این کارگاه زیاد شاید چیزی دستگیرشون نشه. بچه های خیلی حرفه ای ممکنه بیان و ما چیزی براشون نداشته باشیم، بچه های خیلی مبتدی ممکنه مجبور شن خیلی زحمت بکشن که باعث بشه خسته بشن.
من رو هم که میشناسید، به خاطر نقدهای تندم یه مدت کاندید اخراج از مدیریت عکاسی بودم. توی این کارگاه می خوایم دوباره به همون شیوه بریم جلو. یعنی برای باقی موندن توی کارگاه باید واقعا نقد رو به جون بخرید. چون خصومتی من با کسی ندارم (دارما! اما با شماها نه! :D) پس اگه نقد تند میکنم دنبال بالا بردن خودم یا پایین آوردن شماها نیستم. دنبال تلنگر زدن به شما هستم.
با همۀ این تفاسیر، آدمایی که واقعا دنبال دردسر هستن پا پیش بذارن که بتونن تا تهش بمونن. :) می خوایم یه ذره سختی بهتون بدیم که یه ذره دید بسازیم. از همین امروز شروع کنیم ثبت نام و اعلام آمادگی رو. حدنصاب پایین رو میذاریم 5 نفر، بالا رو 10 نفر. یعنی زیر 5 نفر تاپیک رو قفل می کنیم بعد یه هفته، بالای 10 نفر بعد یه هفته رو قبول نمی کنیم. پس بشتابید! :) باز هم تاکید می کنم، قراره سخت باشه...! اگه فقط واقعا سرتون درد می کنه واسه عکاسی و طاقتشو دارید بیاید تو. یه جورایی مثل معبد شائولین عکاسیش داریم می کنیم، با این تفاوت که شماها شاگرد هستین، اما ما استاد نیستیم زیاد! :) بشتابید... :)

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : کارگاه آموزشی عکاسی

برای اعلام آمادگی، همین جا یه پست بزارید، توش دوربینتون رو بگید چیه، بگید چرا می خواید ثبت نام کنید و یه عکس خوب که خیلی دوسش دارید و خودتون گرفتید رو هم اگه بذارید خیلی خوبه که بدونیم علایقتون چیه توی عکاسی و البته در چه سطحی هستید.

Tahmine

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين1
شهر
اصفهان
دانشگاه
صنعتي اصفهان
رشته دانشگاه
مكانيك

با اين پست اول شما آدم مي‌ترسه لايك كنه چه برسه به اعلام آمادگي :-" از اينكه نفر اول هم هستم حس خوبي ندارم :-"
جدا از اينا كاش اول تابستون همچين تاپيكي ميزديد :D

دوربينم Canon PowerShot SX110 IS و هدف از شركت هم يادگيريه ديگه :D معمولا مجبورم باعجله عكس بگيرم و در اون لحظه نميتونم به چيزي به جز توي كادر بودن سوژه فكر كنم!
ميشه گفت بهترين عكسايي كه با دوربين گرفتم (نه گوشي) عكساييه كه توي عكس‌هاي ما گذاشتم :rolleyes:

(البته اگه دراون حد مبتدي نباشم كه چيزي دستگيرم نشه!)

nahid

violet
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388

بچه ها این مفید ترین اقدامی بود که میتونستیم انجام بدیم واسه کسایی که اینجا دنبالِ عکاسی یاد گرفتن هستن :D
چون تاپیکِ آموزش در حدِ تئوری بود, ولی اینجا شما باید کار عملی انجام بدید و فقط توضیح دهنده نیست که حرف میزنه, شما هم جواب پس میدید! :D

قبل از شروعِ کار؛
برای دونستنِ نکاتِ مقدماتیِ عکاسی هم میتونید تاپیکِ آموزش عکاسی رو بخونید.

( :-جلب کردنِ توجه به تاپیک ) :-"

LOLLIPOP

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان یک
شهر
تبـریـز
دانشگاه
پلی‌تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی پلیمر/رنگ

منم اعلام آمادگی میکنم. ( استرس گرفتم. :-")
دلیلش هم اینه که دوست دارم عکاسی یاد بگیرم؛ یه سری چیزام خوندم در حد کمی اطلاعات دارم ولی در حالت کلی مبتدی ام.
هاردم الان با عرض شرمندگی در دسترس نیست؛ در آینده ی نه چندان دور میذارم؛ ولی قبلا چند بار تو عکس های ما عکس گذاشتم.
دوربینمم Canon Powershot SX20 IS ه.
باز هم اگه تشخیص میدین نمیتونم باشم حذفم کنید مثلا. :-" :D با تشکر. :D

nahid

violet
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388

به نقل از TFire :
جدا از اينا كاش اول تابستون همچين تاپيكي ميزديد :D
ببخشید همین امروز صبح به ذهنمون رسید :-"

به نقل از فاطمه.چ :
هاردم الان با عرض شرمندگی در دسترس نیست؛ در آینده ی نه چندان دور میذارم؛ ولی قبلا چند بار تو عکس های ما عکس گذاشتم.
نه الان کارمون هنوز شروع نشده که عکس بذارید
فعلاً فقط اعلام امادگی, بعدش صحبت میکنیم و موضوع مشخص میکنیم و اینا :)

1tA

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1397

منم هستم، دوربینم هم Canon PowerShot SX230 HS ـه. :د
خیییییلی زیاد علاقه دارم به عکاسی، دوربینم همیشه تو جیب ـَمه. :د
و خیلی هم دوست دارم که بتونم چیزای بیشتر یاد بگیرم، عکسام هنری‌تر و قشنگ‌تر درآد.

اما راستش اینجوری که شما گفتید، واقعا می‌ترسم که نتونم انقــد زیاد تاپیک ـو دنبال کنم. مخصوصا از یک ِ مهر به بعد.
ولی خب این علاقه‌ ـه هم نمی‌ذاره که اعلام ِ حضور نکنم. :-"
مشکل زیاد دارم، ولی علاقه ـَم بیشتر از مشکلات ـمه. بازم تصمیم با خودتون. مـرسی. :D

فقط یه چن تا شوال بپرسم :
+ می‌شه از یک ِ مهر به بعد فعالیت ـمون ـو کمتر کنیم؟ واقعا برام مشکل ـه از شروع ِ مدرسه ـا که خیلی سر بزنم.
++ باید تو همه‌ی موضوع ـایی که می‌دین شرکت کنیم؟ مثن اگه من خییییییییییلی زور زدم اما نتونستم برای یه موضوعی عکس بگیرم چی می‌شه؟ :س
+++ چه‌قد زمان داریم برای گذاشتن ِ عکس ِ اون موضوع ِ انتخاب شده؟
++++ اگه امکانش نبود برامون که عکس ِ دومی ـو بگیریم چی می‌شه؟
+++++ خیلی دارم سخت می‌گیرم؟ انقد جدّی ـه موضوع واقعا؟ :سسس

× تاپیک ِ خیلی خوبی می‌شه. ایده آل. مـرسی. :د

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

اعلام آمادگی.
چون علاقه دارم و می‌خوام که پیشرفت کنم. :]
+مدل‌دوربین و عکس در اسرع وقت. نگران شدم یهو ظرفیت تکمیل‌شه. :-"

• لایک
امتیازات: nahid

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای

× ممنون از پاسخ‌گویی‌تون؛

منم هستم پس ;;) ؛ مشخصات دوربین رو مینویسم ...

× panasonic DMC-LS1

• لایک
امتیازات: 1tA

nahid

violet
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388

در جوابِ همه ی دوستان یه چیزی در موردِ یکِ مهر به بعد (!) بگم. ما هم این دوره رو گذروندیم و تجربه ثابت کرده آخرِ تابستون یه سیلی از جمعیت از سمپادیا میرن و هفته ی دوم مهر دوباره برمیگردن چون میبینن واقعاً اونقدرم خبری نیست :-" مخصوصاً شما, یکتا, که راهنمایی هستی!
بنا بر این نگرانِ مهر به بعد نباشین چون اگر کنکوری نباشین, حتی اگه سایتو ترک کنید, دوباره برمیگردین :-" 3 ساله من دارم این اتفاقو میبینما! از ما گفتن بود.

و ضمناً عکاسی شل کن سفت کن نیستش, که دو هفته بخواین عکاسی یاد بگیرین بعد بگین دیگه بسه, چیزی که باید در ما تقویت بشه خیلی بیشتر از تکنیک؛ "نگاهِ" عکاسیه, که فقط با مرورِ زمان و اهمیت دادن و وقت گذاشتن به دست میاد! واسه همینه که قراره سخت بگیریم به کم فعالیت ها :D

و اما سوال ها
+ می‌شه از یک ِ مهر به بعد فعالیت ـمون ـو کمتر کنیم؟ واقعا برام مشکل ـه از شروع ِ مدرسه ـا که خیلی سر بزنم.
اینو که جواب دادم؛ خودتون میرید مدرسه میبینید اونقدرا هم سرتون شلوغ نمیشه که از عکاسی بخواید بزنید :)

++ باید تو همه‌ی موضوع ـایی که می‌دین شرکت کنیم؟ مثن اگه من خییییییییییلی زور زدم اما نتونستم برای یه موضوعی عکس بگیرم چی می‌شه؟ :س
زور زدم نتونستم چیه؟! اینقدر ترسناک نیست عکس گرفتن درباره ی یه موضوع! :D

+++ چه‌قد زمان داریم برای گذاشتن ِ عکس ِ اون موضوع ِ انتخاب شده؟
اینارو بسته به تعداد افراد و فعالیتو اینا مشخص میکنیم بعداً

++++ اگه امکانش نبود برامون که عکس ِ دومی ـو بگیریم چی می‌شه؟
میدونید سوالاتون مثه چیه؟
مثه اینه که من بگم صبح که از خونه میرم بیرون ممکنه یه کامیون منو زیر کنه, اون وقت چی میشه؟ :-" :D

+++++ خیلی دارم سخت می‌گیرم؟ انقد جدّی ـه موضوع واقعا؟ :سسس
موضوع جدیه ولی شما نگرانی هاتون مثه همونیه که در جواب سوال بالایی گفتم :-" (;

به نقل از ღ پـــــــت ღ :
:-sيه سوالى بايد دوربين خوبى داشته باشيم حتما ؟ :-<
عکس میگیره دیگه؟ :D :D ×[شوخیه این :D]
آخه تعریفتون از دوربینِ خوب چیه؟ شما بنویسید مدل دوربینتون رو.

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

منم هستم :D
fujifilm f500 دارم.
چندتا از عکسام که دوستش داشتم هم توی عکس های ما گذاشتم.

• لایک
امتیازات: nahid

newfolder16

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران

سلام؛
اول که دوربین ـم Canon IXY 400F ـه.
دوم ـم که عکاسیُ دوس دارم، بد ـَم عکس نمی گیرم. البته این جا هیچ نمونه ای نیست. : دی تاپیکِ خوبی ـم هس، دوس دارم شرکت کنم.
ولی خب بعضی وقتا مثلن چن روز ممکنه نت نیامُ اینا، یا مثلن فک کنم ایده م خیلی قوی نیس یا چمیدونم.. ی اتفاقی بیفته. ولی دوس دارم شرکت کنم توش.
با تشکر :- "

F@hime

فهـــیمه
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی‌‌شیمی

اگه دوربینمون از این کامپکت ساده ها باشه یعنی نیمه حرفه ای و حرفه ای نباشه نمیتونیم شرکت کنیم؟ :-"

سعید الوند

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی همدان
شهر
همدان
دانشگاه
امیرکبیر - دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر

به نقل از فهـــیمه :
اگه دوربینمون از این کامپکت ساده ها باشه یعنی نیمه حرفه ای و حرفه ای نباشه نمیتونیم شرکت کنیم؟ :-"
فکر کنم همه ی دوربینایی که تا حالا بچه ها گفتن کامپکت بوده.

sh.n1996

شراره
نام مرکز سمپاد
دبیرستـ۱ن‌ فرزانـگان‌ امین
شهر
اصفهـــان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
خاطره شد دیگه:دی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

منم هستم، 550D دارم. علاقه هستن هدفم.:D و البته یادگیری.
سطحم میشه گفت مبتدی دیگه :D پیگیر هستم.

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

من دیر رسیدم؟ نمیشه منم تو لیست باشم؟ لطفا.
البته شاید جزو اون گروه خیلی مبتدی حساب بشم.. ولی خب علاقم زیاده و البته خیلی قدیمی، ولی خب تازه اعتماد به نفس پیدا کردم برای شروع کردن..
دوربینم هم Canon A550
راجب عکس هم این دو تا رو دوست دارم، البته مشخصه ایراد دارن ولی خب دوستشون دارم :)
http://s1.picofile.com/file/7907107739/009.jpg
http://s4.picofile.com/file/7803465478/6.jpg

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

خوب با اضافه شدن فاطمه م. ، لیست رو روری 9 نفر فعلا می بندیم. بقیۀ افراد سایت هم می تونن اینجا نظر بدن، اما به صورت فرد به فرد فعلا مشاوره و نقد نمی گیرن. تا نهایتا آخر هفته، هر کسی یه عکس بگیره، با موضوع "مجسمه، عکاسی indoor". از یک شیء بی جون، یه عکس بگیرید. موارد زیر رو رعایت کنید:
  • نور مناسب
  • کادربندی مناسب
  • ادیت مناسب
  • نگاه مناسب
  • در محیط مسقف عکس بگیرید، یعنی عکاسی ایندور. نرید از مجسمۀ میدون و اینا عکس بگیرید! می خوای یه کم نورپردازی تمرین کنیم!
این تمرین رو بهتون دادیم که یه کم اهمیت پس زمینه، محو شدنش، تصمیم در مورد محل قرارگیری دوربین، نورپردازی، انتخاب مناسب سوژه و البته ادیت رو بهتون گوشزد کنید. خودمون هم توی این قسمت شرکت می کنیم. سعی کنید مطالعه کنید که چطور میشه اجسام رو نورپردازی کرد. می تونید از چراغ مطالعه، نور پنجره موقع عصر و منابع نوری دیگه استفاده کنید. این رو فقط یادتون باشه : سایۀ تند، بدترین چیزه توی عکس! پس ور ندارید یه فلاش زارت بزنید روی سوژه بیاید بگید عکس گرفتم! نور سافت و یکدست سعی کنید ایجاد کنید، بدون سایه...! :) دقت کنید که عکسهای خیلی پر ایراد، نقدهای خیلی تند دریافت می کنن و باید اصلاح بشن. پس سوژه رو سعی کنید توی خونه و در دسترس انتخاب کنید. عکس قدیمی هم ممنوع! کارگاه عکاسیه، کارگاه آپلود عکس نیست...!
لیست افراد هم شد این پس :

TFire
فاطمه.چ
1tA ! :D
Mr.KIA
ص‌ـاد.
سعیـد
New Folder
شـراره
فاطمه م.

لطف کنید فعلا هم درخواست ندید تا دورۀ بعدی.
و اینکه عکس که می ذارید مشخصات دقیق بدید که دوربین چی بوده، چیکارا روی عکس کردید، و پلانتون برای عکاسی توی اون عکس چی بوده. فعلا هم فقط یه عکس میذارید! که یاد بگیرید عکس انتخاب کنید! :)
و اینکه عکس که می ذارید خودتون رو هم معرفی کنید بشناسیم.

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

ممم من یه چیزی بگم؟ :-" من اصلا و ابدا ادیت عکس بلد نیستم، به هیچ نرم افزار ادیتی هم آشنایی ندارم، قبلا هم یه سری افکت آماده از گوشیم رو عکسام میزاشتم، الان چ کنم؟ :-<

• شروع کننده موضوع

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

فوتوشاپ نصب کن و شروع که به ور رفتن با عکسات. توی آموزش ادیت هم یه چیزایی گفتیم...

F@hime

فهـــیمه
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان
شهر
کاشان
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی‌‌شیمی

اگه اون فهیمه منم که من اعلام آمادگی نکردم x_x ببخشید.

x آها، فک کردم گفتن کامپکت حله تو هم حل شده دونستی! اسمت رو حذف می کنم الان. :)

بالا