• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

زبان پارسی در خطر است

• شروع کننده موضوع

-zarA-

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هـنرستانمـوטּ
شهر
اصفهــاטּ
دانشگاه
هنر اصفهــاטּ
رشته دانشگاه
طراحی صنعتـی
پاسخ : زبان پارسی در خطر است

به نقل از ::پژواک:: :
ببین،مثلا من الان میرم به یه بچه 2ساله میگم سلام،حالت خوبه؟
یکی دیگه میاد میگه : شلوم!خوفی؟
بچه با نفر دوم ارتباط بیشتری برقرار میکنه و این جا نیازه با این کلمات ارتباط برقرار شه.
ولی مطمعنا،نه اون فرد دوم و نه اون بچه وقتی بزرگ شد توی نوشتن مثلا یه نامه که باید توش از زبان معیار استفاده بشه نمینویسن شلام!
اینا تو حرف و محاورمونن و هممون اونقد قدرت تفکیک داریم که ازشون تو زبان معیارمون استفاده نکنیم.

+من بحثم برای اون پوستر زبان پارسی و اینا بیشتر روی کلماتی بود که ما خودمون معادلش رو توی زبان پارسی داریم ولی میایم از یه زبان بیگانه کمک میگیریم.مثلا اگه از اول به سایت میگفتیم تارنما الان کاملا عادی بود!
مـن یـه مـدت در حـد مـرگ اینـطوری حـرف مـیزدم...همـین شلـام خـوفی و اینـا...بعـد بدبیـر ادبیـتامون همـین حـرفایی که مـن الـان دارم میـگم رو گـفت واسـه همـین من حـساس شـدم

+ اون بحـثش جـداس

• شروع کننده موضوع

-zarA-

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هـنرستانمـوטּ
شهر
اصفهــاטּ
دانشگاه
هنر اصفهــاטּ
رشته دانشگاه
طراحی صنعتـی

به نقل از نـاطـــق :
خب جایگزین بشه چه مشکلی داره؟
درک میکنم چه حسی داری منم سه سال پیش دقیقا همینجوری تعصب داشتم رو زبان فارسی
ولی الان چون واقعا روش کار کردم و پرسیدم و بحث کردم میدونم ایرادی نداره
الان یه مثال میزنم که کلی قدمتم داره
واژه دخمل که از دختر گرفته شده...واقعا ایراد داره؟
خود خوبی یا خود دختر از کجا به وجود اومدن...این دو واژه هم یه سیر تکامل رو از واج داشتن طی زمان اومدن کلمه شدن...مطمئن باش اگر بدرد بخور باشه خوفی تا ده سال دیگه یه واژه میشه که هیچکسم پیدا نشه بگه ساختگیه
ایـن حـرفتون رو قبـول دارم

در قـدیم هـم کـلمات چـیزای دیگـه بودن و راحـت تر شـدن و شـدن چـیزایی که الـان هستـن

امـا بنـظر مـن خـوفی و اینا پیچـیده تره تا خوبی

• شروع کننده موضوع

-zarA-

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هـنرستانمـوטּ
شهر
اصفهــاטּ
دانشگاه
هنر اصفهــاטּ
رشته دانشگاه
طراحی صنعتـی

به نقل از نـاطـــق :
خب پس به اینجا رسیدیم که بحث کاملا جنبه ی سلیقه پیدا کرد
سلیقه ی شما برای من محترمه و من خودم هم میگم خوبی بهتر از خوفیه
ولی اگر از نظر ساختار زبانی بررسی بشه خوفی همونقدر ارزش داره که خوبی داره
خـب اینـو کـاملـا قبـول دارم امـا مـا تـوی زبـانون کـلمه ی خـوفی نـداریم بلکـه تـازه داره وارد زبـان میشـه

شـاید هـم نـه

چـوم تـا الـان فقـط در حـد گـفتار بوده

ناهید

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 نیشابور
شهر
نیشابور

به نقل از نـاطـــق :
خب حرفاتون با اینکه سوالاتی بود برای رد حرف من ولی دقیقا جوابام همینه
در اولی نیاز حس شده و در دومی حس نشده

بله زبان هم از بین نمیره...شما فارسی الان رو با فارسی 800 سال پیش مقایسه کن یا نه با فارسی زمان ساسانی
باید بگیم فارسی از بین رفته؟
من استدلال های غلط ِ شما رو دوباره ی ذکر کردم؛برای جمع بندی و هم اینکه کسانیکه تازه وارد بحث شدن بدونن بحث به کجا رسیده ؛ و نه برای تایید.
اگر اون نیاز انقدر اساسی بوده که منجر به ساختن کلمه ایی جدید شده؛پس در صحبت با معلمم باید احساس بشه؛نه صرفا با دوست.
اگر به همین صورت پیش بره و در هر دوره ؛دهه،قرن و ... برای یک معنی واحد کلمه ایی متفاوت به کار برده شود؛تنها چیزی که این وسط از بین میره ثبات زبان فارسی و واحد کشور است.
شما حالتی رو فرض کن که کلمات عصر مورد تغییر و تحول قرار بگیرند و شاعران و نویسندگاه هر عصر برای سرودن و نوشتن کلمه ایی رو به کار ببرند و در عصر بعدی کلمات دچار تغییر و تحول میشند و اگر کسی قصد خواندن اثار را داشته باشد عملا متوجه معنای اثار نمشود.

ببینید به مرور زمان کلمات جایگزین هم میشوند و کلمه نخست از بین میره.

• شروع کننده موضوع

-zarA-

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هـنرستانمـوטּ
شهر
اصفهــاטּ
دانشگاه
هنر اصفهــاטּ
رشته دانشگاه
طراحی صنعتـی

به نقل از ناهیـــــــد :
من استدلال های غلط ِ شما رو دوباره ی ذکر کردم؛برای جمع بندی و هم اینکه کسانیکه تازه وارد بحث شدن بدونن بحث به کجا رسیده ؛ و نه برای تایید.
اگر اون نیاز انقدر اساسی بوده که منجر به ساختن کلمه ایی جدید شده؛پس در صحبت با معلمم باید احساس بشه؛نه صرفا با دوست.
اگر به همین صورت پیش بره و در هر دوره ؛دهه،قرن و ... برای یک معنی واحد کلمه ایی متفاوت به کار برده شود؛تنها چیزی که این وسط از بین میره ثبات زبان فارسی و واحد کشور است.
شما حالتی رو فرض کن که کلمات عصر مورد تغییر و تحول قرار بگیرند و شاعران و نویسندگاه هر عصر برای سرودن و نوشتن کلمه ایی رو به کار ببرند و در عصر بعدی کلمات دچار تغییر و تحول میشند و اگر کسی قصد خواندن اثار را داشته باشد عملا متوجه معنای اثار نمشود.

ببینید به مرور زمان کلمات جایگزین هم میشوند و کلمه نخست از بین میره.
مـنم همـینو میگـم البتـه یـه طور دیگـه

لوسیفر

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
helli tehran
شهر
تهران
مدال المپیاد
1 ترم المپیاد کامپیوتر

فکر نکنم دیگر نیازی به بحث باشد....زبان فارسی در خطر است اما نه به خاطر وجود کلماتی مانند خوفی+زبان فارسی در هیچ دوره ای دوگانگی را نمی پذیرد

ناهید

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 نیشابور
شهر
نیشابور

به نقل از نـاطـــق :
ببینید تمام چیز هایی که دراید براش استدلال میکنید و حرف من رو رد میکنید نمود تاریخی و اجتماعی داره
به تریتب رنگی میکنم:
نارنجی: اصلا این حرف بی معنیه چرا که در هر جایگاهی نوعی از واژگان بکار میرن...وازگان بین دو تا دوست بین یه پزشک و مریض بین یک رئیس جمهور و یه شهروند ساده بین بنده با خداش و و و....این دلیل نیست که چرا یک واژه همه جا بکار نمیره...خب من با پدرم میحرفم مثلا میگم دماغم با خواهرم که کوچیکه میگم مماخم...بحثی توش نیست
آبی: خب این اتفاق از ابتدای ساخت هر زبانی افتاده چه فارسی چه انگلییس و چه هر زبانی و کاملا هم تدریجیه و برای اثبات باید به گذشته ی یک زبان نگاه کنید و من مثال زدم و اتفاقا گفتم از بین نمیره بلکه متحول میشه....
قرمز: قبل از رودکی یعنی حدود قرن یکم و دوم ما یک سری شعر ها از یک سری شعرا داریم که از نظر دستوری مثل الانن ولی اصلا چیزی که میبینیم فارسی نیست(فارسیه ها ولی اصلا تا حالا ندید شما)...این خاصیت پویش زبانه که تغییر میکنه
سبز: این جملتون دقیقا فکر کنم توی یکی از کتب زبان فارسی بود و در باره ی کلماتی که گذشته یه معنی داشتمن الان یکی دیگه یا الانم همون معنی
نمونه هم داده بود
استدلال خاصی در حرفاتون ندیدم
من صرفا استدلال ِ شمارو رد کردم.
ببینید مثلا من احساس نیاز میکنم و به خوبی میگم خوفی
شما احساس نیاز میکنید به خوبی میگید خوجی
اون احساس نیاز میکنه و به خوبی میگه خوقی
بلا بلا بلا
پس خیلی غیر ِ منطقی به نظر میاد که به صرف ِ نیاز بخوایم کلمات رو تغییر بدیم.
خصوصا اینکه ساختن این کلمات بدون هیچ قاعده ایی و هیچ دانشی و فقط فقط براساس میل باطنی خودم باشه.
برخی منتقدان معتقدند کارشناسان فرهنگستان، بهتر است در پی جمع آوری کلماتی که در زبان های کهن ایرانی و فارسی (مثل پهلوی، اوستایی و...) باشند و بیشتر از این واژه ها کمک بگیرند و با تغییر کلمات مخالفت میکنند.

در جلسه‌ای در شورای فرهنگستان، آقای دکتر پورجوادی نگرانی خود را از نادرست‌هایی که در رادیو و تلویزیون و رسانه‌ها پخش می‌شود، بیان کردند:. من به مناسبت سمتی که در شورای ویرایش صدا و سیما دارم، به رادیو و تلویزیون از بابت همین مساله توجه داشتم و دقت می‌کردم، و واقعن نفهمیدم که چه شد پس از انقلاب به‌جای کلمه‌ی ادامه کلمه‌ی تداوم پیدا شد! به‌جای این که بگویند ادامه بدهم می‌گویند تداوم بدهم و ‌یا تداوم ببخشم! در هواشناسی و حتا صحبت معمولی و نوشتاری، کلمه‌ی تداوم معلوم نیست که از کجا پیدا شده و چنین کلمه‌ای در عربی امروز که نیست، اگر در عربی قدیم هم بوده به معنی مداومت نیست، به معنی دوام هم نیست! من نفهمیدم این کلمه از کجا پیدا و رایج شد و ادامه را از صحنه خارج کرد. همه فکر می‌کنند اگر بگویند ادامه‌یافت، چیز مبتذلی گفته‌اند و باید بگویند تداوم‌یافت.
(پس این باور ِ غلطیه ِ که ما فکر کنیم به صرف ِ اینکه نیازش با اون کلمه برطرف نشده بخواد کلمه ایی جدید بسازه مثل: خوفی و امثالهم )
و همچنین در ادامه گفتند : ما می‌دانیم که زبان فارسی دایمن در حال تغییر و تحول است. این زبان در طی سده‌های بسیار تغییرهایی کرده، از جمله در سده‌های سوم و چهارم و به‌ویژه پس از حمله‌ی مغول. این‌ها مراحلی است که می‌بینیم زبان فارسی دچار تحول‌هایی شده ‌است، ولی آن دسته تغییرهایی که در سده‌ی اخیر و در ٦٠ـ٧٠ سال گذشته در این زبان صورت گرفته، به نظر بنده بی‌سابقه است.

منتقد

مهمان

به نقل از ناهیـــــــد :
من صرفا استدلال ِ شمارو رد کردم.
ببینید مثلا من احساس نیاز میکنم و به خوبی میگم خوفی
شما احساس نیاز میکنید به خوبی میگید خوجی
اون احساس نیاز میکنه و به خوبی میگه خوقی
بلا بلا بلا
پس خیلی غیر ِ منطقی به نظر میاد که به صرف ِ نیاز بخوایم کلمات رو تغییر بدیم.
خصوصا اینکه ساختن این کلمات بدون هیچ قاعده ایی و هیچ دانشی و فقط فقط براساس میل باطنی خودم باشه.
برخی منتقدان معتقدند کارشناسان فرهنگستان، بهتر است در پی جمع آوری کلماتی که در زبان های کهن ایرانی و فارسی (مثل پهلوی، اوستایی و...) باشند و بیشتر از این واژه ها کمک بگیرند و با تغییر کلمات مخالفت میکنند.

در جلسه‌ای در شورای فرهنگستان، آقای دکتر پورجوادی نگرانی خود را از نادرست‌هایی که در رادیو و تلویزیون و رسانه‌ها پخش می‌شود، بیان کردند:. من به مناسبت سمتی که در شورای ویرایش صدا و سیما دارم، به رادیو و تلویزیون از بابت همین مساله توجه داشتم و دقت می‌کردم، و واقعن نفهمیدم که چه شد پس از انقلاب به‌جای کلمه‌ی ادامه کلمه‌ی تداوم پیدا شد! به‌جای این که بگویند ادامه بدهم می‌گویند تداوم بدهم و ‌یا تداوم ببخشم! در هواشناسی و حتا صحبت معمولی و نوشتاری، کلمه‌ی تداوم معلوم نیست که از کجا پیدا شده و چنین کلمه‌ای در عربی امروز که نیست، اگر در عربی قدیم هم بوده به معنی مداومت نیست، به معنی دوام هم نیست! من نفهمیدم این کلمه از کجا پیدا و رایج شد و ادامه را از صحنه خارج کرد. همه فکر می‌کنند اگر بگویند ادامه‌یافت، چیز مبتذلی گفته‌اند و باید بگویند تداوم‌یافت.
(پس این باور ِ غلطیه ِ که ما فکر کنیم به صرف ِ اینکه نیازش با اون کلمه برطرف نشده بخواد کلمه ایی جدید بسازه مثل: خوفی و امثالهم )
و همچنین در ادامه گفتند : ما می‌دانیم که زبان فارسی دایمن در حال تغییر و تحول است. این زبان در طی سده‌های بسیار تغییرهایی کرده، از جمله در سده‌های سوم و چهارم و به‌ویژه پس از حمله‌ی مغول. این‌ها مراحلی است که می‌بینیم زبان فارسی دچار تحول‌هایی شده ‌است، ولی آن دسته تغییرهایی که در سده‌ی اخیر و در ٦٠ـ٧٠ سال گذشته در این زبان صورت گرفته، به نظر بنده بی‌سابقه است.
فرهنگستان که فعلا با اعضای فعلیش از نظر علمی رد هستند
تا وقتی شیوشون رو عوض نکنن(که برا ها گفتن عوض شده) جز مسخره کردن فارسی کاری از پیش نبردن
میخواید چند تا از شاهکاراشونو که باعث به گند کشیدن زبان فارسی هست بگم؟
برید کتاب زبان فارسیتونو برداردی قسمتای مشترک توی چهار سال یعنی اون جایی که هر کدومشون راجع به فعل ها و ساخت جمله توضیح دادن رو بیارید
یکم که بخونید حتما خندتون میگیره چون هر چهار سال با هم فرق داره و اینم کار فرهنگستانه که هر سال عوض میکنه
یا این لغات چرندی که به عنوان فارسی میارن
من باز هم میگم اگر نیاز به خوجی پیدا کنم اون نیاز من دلیل بر ساخت واژمه ...اگر سلیقه ی من یک نفر باشه شک نکنید بیش از یک ماه دووم نمیاره(مثل لغاتی که فیلم نامه نویسا میسازن و بعد از اون فیلم یه مدت که بگذره حذف میشن از واژ/ان مردم)

ناهید

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 نیشابور
شهر
نیشابور

به نقل از نـاطـــق :
فرهنگستان که فعلا با اعضای فعلیش از نظر علمی رد هستند
تا وقتی شیوشون رو عوض نکنن(که برا ها گفتن عوض شده) جز مسخره کردن فارسی کاری از پیش نبردن
میخواید چند تا از شاهکاراشونو که باعث به گند کشیدن زبان فارسی هست بگم؟
برید کتاب زبان فارسیتونو برداردی قسمتای مشترک توی چهار سال یعنی اون جایی که هر کدومشون راجع به فعل ها و ساخت جمله توضیح دادن رو بیارید
یکم که بخونید حتما خندتون میگیره چون هر چهار سال با هم فرق داره و اینم کار فرهنگستانه که هر سال عوض میکنه
یا این لغات چرندی که به عنوان فارسی میارن
من باز هم میگم اگر نیاز به خوجی پیدا کنم اون نیاز من دلیل بر ساخت واژمه ...اگر سلیقه ی من یک نفر باشه شک نکنید بیش از یک ماه دووم نمیاره(مثل لغاتی که فیلم نامه نویسا میسازن و بعد از اون فیلم یه مدت که بگذره حذف میشن از واژ/ان مردم)
منبع بدید.
مسلما کسانی که دکترا و فوق لیسانس ادبیات دارند؛بار ِ علمی ِ بیشتری نسبت به شما دارند.پس انقدر راحت اطلاعات ِ یکی رو زیر سوال نبرید.
تالیف کتب درسی مستقیما به فرهنگستان و دکتر پورجوادی برنمیگرده؛پس این قضیه منتفیه.
با تکرار حرفتون ؛ میخواین حرفتون ُ ثابت کنید؟با دلیل های منطقی منو قانع کنید.

منتقد

مهمان

به نقل از ناهیـــــــد :
منبع بدید.
مسلما کسانی که دکترا و فوق لیسانس ادبیات دارند؛بار ِ علمی ِ بیشتری نسبت به شما دارند.پس انقدر راحت اطلاعات ِ یکی رو زیر سوال نبرید.
تالیف کتب درسی مستقیما به فرهنگستان و دکتر پورجوادی برنمیگرده؛پس این قضیه منتفیه.
با تکرار حرفتون ؛ میخواین حرفتون ُ ثابت کنید؟با دلیل های منطقی منو قانع کنید.
من هیچوقت تا کسی که به علمش اطمینان دارم حرفی نزنه اونو نمیگم
یک استناد در جلسه ای که دکتر کزازی اومده بودن برای سخنرانی من این سوال رو پرسیدم که کار فرهنگستان رو ارزیابی کنن و ایشون بی برو برگرد کارشون رو رد کردمد و گفتند الان به چیزایی میپردازن که لزومی نداره(فکر نمیکنم الان تو ایران از دکتر کزازی پارسی دوست تر داشته باشیم)
استناد بعد دکتر ابومحبوب یکی از برجسته ترین مدرسین دانشگاه تهران که اخوان ثالث ثانی مشهورن...ایشون هم کاملا فرهنگستان رو رد کردند و حتی سر کلاس کارشون رو مسخره کردند مثالشون عَطر و عِطر بود
و چندین استاد دیگه
در ضمن کسی که دکتری و فوق لیسانس داره فکر نمیکنم شاهکاری کرده باشه...قابل توجه شما دو تا از خاله های من دکتری ادبیات دارن و یکیشونم از دانشگاه تهران و باز هم قابل توجهتون پایان نامه فوقشون رو بنده نوشتم...لطفا اینقدر صریح یکی رو بزرگ نکنید و یکی رد نکنید...مدرک هیچیو نشون نمیده
این استناد هایی هم که گفتم شاهد های زیادی داره چون اکثرا توی دوره ی المپیاد بوده

• لایک
امتیازات: h@di

ناهید

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 نیشابور
شهر
نیشابور

به نقل از نـاطـــق :
من هیچوقت تا کسی که به علمش اطمینان دارم حرفی نزنه اونو نمیگم
یک استناد در جلسه ای که دکتر کزازی اومده بودن برای سخنرانی من این سوال رو پرسیدم که کار فرهنگستان رو ارزیابی کنن و ایشون بی برو برگرد کارشون رو رد کردمد و گفتند الان به چیزایی میپردازن که لزومی نداره(فکر نمیکنم الان تو ایران از دکتر کزازی پارسی دوست تر داشته باشیم)
استناد بعد دکتر ابومحبوب یکی از برجسته ترین مدرسین دانشگاه تهران که اخوان ثالث ثانی مشهورن...ایشون هم کاملا فرهنگستان رو رد کردند و حتی سر کلاس کارشون رو مسخره کردند مثالشون عَطر و عِطر بود
و چندین استاد دیگه
در ضمن کسی که دکتری و فوق لیسانس داره فکر نمیکنم شاهکاری کرده باشه...قابل توجه شما دو تا از خاله های من دکتری ادبیات دارن و یکیشونم از دانشگاه تهران و باز هم قابل توجهتون پایان نامه فوقشون رو بنده نوشتم...لطفا اینقدر صریح یکی رو بزرگ نکنید و یکی رد نکنید...مدرک هیچیو نشون نمیده
این استناد هایی هم که گفتم شاهد های زیادی داره چون اکثرا توی دوره ی المپیاد بوده
منظورم شاهکار و امثالهم؛نبود؛منظور بنده این بود که خودتونُ با کسایی که دکترای ِ ادبیات دارند مقایسه نکنید.
مامان ِ خودمم دبیر ِ و لیسانس ادبیات داره؛بحث که اصن سر ِ این چیزا نیست.
حرف که باد هواست.
من همه ی کارهاشونو تایید نمیکنم؛ولی خب رد کردن عده ایی به این راحتی رو نمیپسندم و قابل قبول نیست برام.
بحثی نیست دیگه؛گفتینیا گفته شد؛قضاوت رو میذارم بر عهده ی مخاطبین عزیز و منطقشون.

منتقد

مهمان

به نقل از ناهیـــــــد :
منظورم شاهکار و امثالهم؛نبود؛منظور بنده این بود که خودتونُ با کسایی که دکترای ِ ادبیات دارند مقایسه نکنید.
مامان ِ خودمم دبیر ِ و لیسانس ادبیات داره؛بحث که اصن سر ِ این چیزا نیست.
حرف که باد هواست.
من همه ی کارهاشونو تایید نمیکنم؛ولی خب رد کردن عده ایی به این راحتی رو نمیپسندم و قابل قبول نیست برام.
بحثی نیست دیگه؛گفتینیا گفته شد؛قضاوت رو میذارم بر عهده ی مخاطبین عزیز و منطقشون.
حق با ایشونه ...
من یکم توی یادداشتام گشتم و فکر کردم دیدم حق با ایشونه
از همین جا ازشون عذر میخوام
نقد چهل لغت ساخت فرهنگستان

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر خشن
سال فارغ التحصیلی
98
مدال المپیاد
زیستی ناکام
رشته دانشگاه
پزشکی

مشکل اصلی اینه که مردم استفاده از این کلمات رو کـلاس می دونن پس باید وقتی کسی ازین کلمات استفاده می کنه محترمانه اشاره ای بهش بیایم :)
راه دیگه ای سراغ دارین بگین

الدرادو

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه2
شهر
کرمان
رشته دانشگاه
IT

1چیز جالب ک امروز شنیدم راجب معنی ,تجلیل, بود
تا یادمه همیشه خوندیم ک تجلیل همون بزرگداشته
اما دراصل یعنی جل(نوعی پارچه)انداختن بر روی خر یا قاطر یا چارپایانی ازین دسته
اون اجلال ه ک ب معنی بزرگداشته
وهیشکدوم ازین دوستان عزیزی ک تالیف کتاب های درسی رو حداقل برعهده دارن پی رفع اینجور سوتیا نرفتن

بالا