• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام
«هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» فیلمی‌‌ـه به کارگردانی پوران درخشنده و برنده‌ی یکی از دو جایزه‌ی بهترین فیلم از نگاه تماشاگران سی‌ویکمین جشنواره‌ی فیلم فجر.

%D9%87%DB%8C%D8%B3_%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1%D9%87%D8%A7_%D9%81%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%AF_%D9%86%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B2%D9%86%D9%86%D8%AF.png

فیلم راجع به زندگی دختری‌ـه به اسم شیرین که به‌خاطر وقوع اتفاقی تو هشت سالگی‌ش، ضربه‌های روحی زیادی خورده و اثراتش هنوز هم تو زندگی‌ش باقی‌ـه. البته بیشتر از روایت جریان، فیلم نگاه اجتماعی به ماجرا داره.
هیس! دختران فریاد نمی‌زنند، عیدفطر اکران میشه و در واقع ۱۲ روز تا اکران‌ش مونده. :D
برای اطلاعات بیشتر به وب‌سایت رسمی فیلم مراجعه کنید.

سومپاد

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
میاندوآب
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی ابتدایی که اول شدم :دی اول مسابقات احکام شهرستان اول مسابقات نمایش در شهرستان
دانشگاه
علوم پزشکی اردبیل
رشته دانشگاه
رادیولوژی
پاسخ : هیس! دختران فریاد نمی‌زنند

فیلم های پوران همیشه جالب بوده حتما اینم همونطوره x:

big_bang

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـا(') امیــ(')
شهر
نجف آباد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
اقتصاد

از تبلیغاتش به نظر فیلم جالبی میومد ، حالا اکران شه ببینیم واقعا چطوریه :-"

farz

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
مدال المپیاد
مرحله اول شیمی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

من دیدم توصیه میکنم شمام ببینین,اگه بشه خودمم میرم دوباره میبینم :D
موضوعش جدیده و متعسفانه وجود داره تو جامعه :-<
امیدوارم با دیدن این فیلم نظرها عوض بشه و دید بهتری داشته باشیم نسبت ب این افراد تا شبیه این دختره شیرین نعیمی(نقش طناز طباطبایی) نشن!
البته لازم ب ذکره که دوستان گول نخورن که تو تیتراژ اول نفر اسم شهاب حسینی رو نوشتن :-" چون در کل 20مین هست تو فیلم :D
×البته این پوسترش قشنگ ترِ :-"

PosterNewFarsiHissS.jpg

h.f

جــــــــــــلاد لـــــاغر :>
نام مرکز سمپاد
F1 TEH
شهر
چه فرقی میکنه کجای دنیام
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید بهشتی

خیلی دوست دارم ببینمش ...

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

تو خوب بودن‌ش شک نکنید! به شخصه توصیه می‌کنم که حتماً ببینیدش. میشه گفت این فیلم مسیر زندگی من رو عوض کرد! البته، همه‌ش به خاطر فیلم نبود. شاید خودم تو اون شرایط خیلی تأثیرپذیر بودم؛ اما خب فیلم هم به اندازه‌ی کافی خوب و قوی بود. یه نکته رو هم بگم. همون روز که فیلم رو تو جشنواره دیدم با خودم گفتم که قطعاً قسمت‌های مهمی از فیلم رو حذف میکنن. گویا متأسفانه همین هم شده. :| این یه بخشی از صحبت‌های مهدی ماهانی‌ـه که تو سایت سوره‌سینما خوندم:
«در این فیلم چهار سکانس بازی داشتم ولی فقط یک سکانس آن باقی ماند. چون خانم درخشنده برای ده دقیقه پایانی فیلمش جنگید که حذف نشود. وی گفت: دوستانی با ۱۰ دقیقه پایانی فیلم موافق نبودند و می‌خواستند آن را حذف کنند و خانم درخشنده بسیار تلاش کرد که این اتفاق نیفتد. در واقع رفتاری بی‌رحمانه با «هیس…» شد و درخشنده این فیلم را با چنگ و دندان نجات داد اما به هر حال انتهای نفسگیر فیلم را حذف کردند.»

این ویدیوها رو هم ببینید.

کاربر حذف شده 8031

مهمان

آخ ! آخ ! یکی از چیز هایی که می تونه من رو باز ناراحت کنه اینه که این فیلم فروش بالای یه میلیارد داشته باشه که یحتمل خواهد داشت . تو ایران اگر فیلمی کارای جـنس‍‌‍ی توش صورت بگیره راحت فروش می کنه . :د :/
من این فیلم رو وقتی که تو جشنواره اکران میشد دیدم . اون هم با چه وضعی ! صندلی مگه گیر میومد . نشستیم رو زمین اون هم قسمت جلو .
اگر تا به حال از خواندن تعریف ِ«فمنیست» چیزی دستگرتان نشده و یا به دلایل دیگر تعریف آن واژه را نمی دانید شما را به دیدن این فیلم دعوت می کنم . درخشنده تو فریم به فریم این فیلم فمنیست تعریف کرده و بس ! تو این فیلم زن ها نقش ِ منجی و آدم خوبه و مرد ها همه بد یا کم کم یه نقش متوسّط . یا بهتر بگم شخصیت ها جوری پرداخت شدن که بیننده با دین شخصیت زن باش حال میکنه ولی با یه شخصیت مرد نه ! (البتّه نقش ِقاضی خوب بود چون مردی هست که رفتار مورد پسندی با شیرین داره و اینکه که خودش هم یه دختر کوچکی داره و تازه همسرش رو از دست داده و حالا جایگاه یک شیرین رو که تو کودکی مورد تعرّض قرار گرفته رو خوب درک می‌کند . )
شدّت احمقیّت درخشنده وقتی برام ملموس شد که حرف ِ آخر فیلم چی هست . درخشنده شما آخر شما رو به اون سمت سوق میده که حق رو به یه منطق اجتماعی بدید و به این نیجه برسید که قانون ناقص هست ، تقصیر از قانون هست . نباید قاضی باشی ، تو آدم کُشتی چون یه لحظه فکر کردی ممکنه یه کسی به خطر بیفته .... یعنی عملاً اینکه انتظار میره دادگاه باید حق رو به یه «زن» بده . و چون داداگاه «زنی» رو محکوم به اعدام کرده پس نا به حق یا ناقص هست . زن مظلوم هست درست ولی این دیگه چه جور نتیجه گیری بود ؟! آدم رو تو یه تنگای احساسی قرار میده و این انتظار رو داره که با اون تنگا ، به مظلومیت زن پی بیریم . خوب اصلاً اگر اینجوری بود ما باید یه حقّی رو هم به قاتلان زنجیره ای می دادیم چون برای اون ها هم یحتمل اتّفاق های بدی تو بچّگی‌شون افتاده دیگه .
تا دلتون بخواد خلا بود تو سیر داستان . والّا اون موقع که فیلم رو دیدم خیلی بود ولی الان زیاد یادم نمی یاد چه چیز هایی بود ولی یه چیزی که خیلی تابلو بود و یادم مونده اینه:« تو کودکی به شیرین تجاوز شده و پدر و مادرش هم این رو متوجّه نشدن ، ولی اینکه شیرین دو بار تا تا ازدواج پیش میره و تو مرحله آخر یه‌بار فرار می‌کند و بار دیگه خودکشی ، آیا برای پدر و مادر این دختر سوالی پیش نمیامد که چرا دخترشون اینجوری می کنه .
ببینید این موضوع اینقدر آشکار هست که من هم می دونم . ( شاید مقام من خیلی بلند مرتبه و اینا هست . ؛؛) :د ) اگر کسی مرتکب قتل عمد بشه و ولی‌دَم نداشته باشه ، اون آدم قصاص نمی‌شه ، درصورتی ‌که کلّ داستان حول این قضیه هست که فردی که کشته شده ، ولی‌دَم نداره و به‌ همین دلیل نمی‌شه از کسی رضایت گرفت . اصلاً چنین فردی طبق قواعد حقوقی ما قصاص نمی‌شه . =)) مشاور حقوقی نداشتن اینا ؟ :-"""" :-?
بعدش این فرض رو هم می گرفتیم که تمامی این حرف ها درست بود . دم ِ درخشنده هم گرم که تونسته بود این مشکل جماعه رو به تصویر بکشه ولی چرا هیچ راه حلّی پیشنهاد نکرده بود ؟ آیا این فیلم فقط برای این نبود که یه مشکل تخیّلی از جامعه مطرح کنه و به نظر من ساه نمایی کنه تا بتونه بفروشه ؟ این فیلم فقط برای «پول» ساخته شده و هیچ ارزش هنری ، اجتماعی و ... نداره . من تقاضا دارم ازتون ؛ عاجزانه تقاضا دارم . این فیلم رو نبینید . کارگردان‌ش و تهیّه کننده‌ش شاخ میشن . اونا به نظرم هدفی جز ساختن یه فیلم که توش مسائل جـنس‍‌‍ی باشه و بتونه خوب فروش کنه نداشتن .

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

خدایا. :)) مسائل جنسی؟! فیلم اومده یکی از مشکلات اجتماعی مربوط به زنان رو مطرح کرده، بعد تو از همچین لفظی درموردش استفاده میکنی؟ از همون اول فکر میکردم کاش مجبور نشم این رو بگم، اما به نظرم یکی از دلایلی که انقدر تند داری قضاوت میکنی، اینه که پسری و خیلی از اتفاقات تلخ فیلم رو درک نمیکنی.

به نقل از آرمادیلّو :
درخشنده تو فریم به فریم این فیلم فمنیست تعریف کرده و بس ! تو این فیلم زن ها نقش ِ منجی و آدم خوبه و مرد ها همه بد یا کم کم یه نقش متوسّط . یا بهتر بگم شخصیت ها جوری پرداخت شدن که بیننده با دین شخصیت زن باش حال میکنه ولی با یه شخصیت مرد نه ! (البتّه نقش ِقاضی خوب بود چون مردی هست که رفتار مورد پسندی با شیرین داره و اینکه که خودش هم یه دختر کوچکی داره و تازه همسرش رو از دست داده و حالا جایگاه یک شیرین رو که تو کودکی مورد تعرّض قرار گرفته رو خوب درک می‌کند . )

به جز بابک حمیدیان و یکی دونفر دیگه که مثل اون بودن، کودوم مردی اژدها نشون داده شده بود تو فیلم؟! جمشید هاشم‌پور نقش بدی داشت؟ نامزد شیرین دوست‌داشتنی نبود؟ مشکلات‌ش قابل درک نبودن؟ بابک حمیدیان هم به اقتضای نقش منفی و پست‌ش (!) بود که اینطور نشون داده شده بود. نکنه انتظار داشتی بیاد سختی‌های زندگی اون رو هم نشون بده و در نهایت همه بگیم: «آخی، خب حق داشت این‌م.» ؟!

به نقل از آرمادیلّو :
بعدش این فرض رو هم می گرفتیم که تمامی این حرف ها درست بود . دم ِ درخشنده هم گرم که تونسته بود این مشکل جماعه رو به تصویر بکشه ولی چرا هیچ راه حلّی پیشنهاد نکرده بود ؟ آیا این فیلم فقط برای این نبود که یه مشکل تخیّلی از جامعه مطرح کنه و به نظر من ساه نمایی کنه تا بتونه بفروشه ؟

مشکل تخیلی؟! این دیگه ته‌ش بودا. :)) شما تو جامعه زندگی نمیکنی؟ شایدم فقط داری گلُ بلبل می‌بینی تو کشور.
احتمالاً توقع داشتی که آخر فیلم پوران درخشنده بیاد جلوی دوربین بگه: «عزیزان! یادتون باشه که فلان کار رو بکنید که کاری‌ست بس نیکو.»
جدی راه‌حل‌هاش رو درک نکردی؟ مهم‌ترین پیام‌ش برای پدرومادرهایی بود که به‌اندازه‌ی کافی به بچه‌هاشون توجه ندارن و دغدغه‌هاشون رو درک نمیکنن. پیام مهم‌ترش حداقل برای من، این بود که جامعه‌ی ما تو شرایطی‌ـه که خیلی به روانشناس و جامعه‌شناس کاربلد نیاز داره. چیزی که تو این دوره اصلاً بهش توجه نمیشه.

کاربر حذف شده 8031

مهمان

خوب من پسرم پس پسر شناس هستم . درست ؟ وقتی میگم مردم [مرد و پسر] به مسایل جـنس‍‌‍ی علاقمند هستن یعنی اینکه مردم از فیلمی که توش واژه های مثل:«تجاوز!» استفاده میشه خوش‌شون میاد . رسوایی می دونی چرا اونقدر فروخت ؟ به خاطر همین . قبول دارم که مسایل جـنس‍‌‍ی خوب واژه ای نیست . :D
به نقل از ریـحـانـه :
به جز بابک حمیدیان و یکی دونفر دیگه که مثل اون بودن، کودوم مردی اژدها نشون داده شده بود تو فیلم؟! جمشید هاشم‌پور نقش بدی داشت؟ نامزد شیرین دوست‌داشتنی نبود؟ مشکلات‌ش قابل درک نبودن؟ بابک حمیدیان هم به اقتضای نقش منفی و پست‌ش (!) بود که اینطور نشون داده شده بود. نکنه انتظار داشتی بیاد سختی‌های زندگی اون رو هم نشون بده و در نهایت همه بگیم: «آخی، خب حق داشت این‌م.» ؟!
ببین هر کی تو این فیلم زن دوست ، حامی ِشیرین ، چسبیده به یه کاراکتر زن و ... خوب بود ؛ تنها به این دلیل . اگر کسی بد بود چون با زنی خوب نبود . نقش ِ بابای ِ شیرین بد بود . به نظرت مامان شیرین تقصیر کار نبود ؟ اصلا برای اینکه بت نشون بدم اینا رو بیخیال . یه لحظه تو ذهن‌ت بیا فکر بکن نقش مامن شیرین بهتر بود یا باباش ؟
به نقل از ریـحـانـه :
مشکل تخیلی؟! این دیگه ته‌ش بودا. :)) شما تو جامعه زندگی نمیکنی؟ شایدم فقط داری گلُ بلبل می‌بینی تو کشور.
بله مشکل تخیّلی ! من از ربط دادن الکی تجاوز به دختر هشت ساله به مسایل زنان هنوز در عجبم ! ببینید تو سنّ 8 سالگی دختر‌ته چیزی که برای تجاوز نداره . خوب پس به نظر من یه کودک آذاری رخ داده بود . کودک آذاری می تونه هم برای پسر باشه و هم دختر .
در ضمن تو خیلی از جاها مردم باز سکوت می کنن برای حفظ آبرو . در حالیکه تو فیلم سعی شده بود که :« زن فقط برای حفظ آبرو سکوت می کنه ؛ می بینی این زن چه مظلوم ، چقدر فول خصوصیت هست ؟ ;;) » مرد هم سکوت می کنه برای حفظ آبرو این خصلت و احیاناً موقعیّت ها فقط برای زن تو جامعه پیش نمیاد . این ویژگی «توداری» ویژگی بارز مرد بودن هست .
ضمناً یکی دیگه از دلایلم برای تخیّلی بودن اینه که دیگه اوج توداری شیرین تا یه جاهایی از دادگاه بود . که با یه دادگاه غیر علنی میشد مشکل رو حل کرد . که واقعا ً هم در چنین مواقعی میشه این دادگاه رو تشکیل داد . گفتم که مشاور حقوقی نداشتن !

به نقل از ریـحـانـه :
احتمالاً توقع داشتی که آخر فیلم پوران درخشنده بیاد جلوی دوربین بگه: «عزیزان! یادتون باشه که فلان کار رو بکنید که کاری‌ست بس نیکو.»
جدی راه‌حل‌هاش رو درک نکردی؟ «مهم‌ترین پیام‌ش برای پدرومادرهایی بود که به‌اندازه‌ی کافی به بچه‌هاشون توجه ندارن و دغدغه‌هاشون رو درک نمیکنن.» پیام مهم‌ترش حداقل برای من، این بود که جامعه‌ی ما تو شرایطی‌ـه که خیلی به روانشناس و جامعه‌شناس کاربلد نیاز داره. چیزی که تو این دوره اصلاً بهش توجه نمیشه.
اِی جان ! =)) اینا راه حل فیلم هست یا نتیجه گیری تو ؟ ضمناً اون قسمت بلد هم باز نشون دادن مشکلات هست ، نه حل ّ مشکلات . خواهر من هر فیلمی که بیاد تو زمینه‌ی اجتماعی کار کنه یه راه‌حلّی باش هست . که معمولاً راه‌حل غیر مستقیم انتخاب میشه .

+ من که می دونم راجع به این فیلم بحث کردن با یه دختر بی جواب خواهد بود و دختران هم از این فیلم استقبال توپّی می کنن ؛ چون پای تعصّب در بحث در میون هست ، نه منطق ! حق میدم چون این موضوع تو سینمای ایران پرداخته نشده بش . امّا بیاید پیش خودتون دوتا پست من رو تجزیه و تحلیل کنید و حتّی اگر نصف‌ش رو هم قبول داشتید یعنی فیلم ضعیف هست .
ضمناً دیدن این فیلم را برای پسر جماعت حرام می دانم . :))

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از آرمادیلّو :
خوب من پسرم پس پسر شناس هستم . درست ؟ وقتی میگم مردم [مرد و پسر] به مسایل جـنس‍‌‍ی علاقمند هستن یعنی اینکه مردم از فیلمی که توش واژه های مثل:«تجاوز!» استفاده میشه خوش‌شون میاد . رسوایی می دونی چرا اونقدر فروخت ؟ به خاطر همین . قبول دارم که مسایل جـنس‍‌‍ی خوب واژه ای نیست . :D

خوبه قبول کردی که این واژه، واژه‌ی خوبی نیست. نمیشه گفت خوششون میاد! قضیه اینه که این مسائل جز تابوهای جامعه حساب میشن و مردم از شکسته شدن اونا استقبال میکنن. در واقع به نظرم بیشتر «کنجکاوی»ـه تا دوست داشتن!

به نقل از آرمادیلّو :
ببین هر کی تو این فیلم زن دوست ، حامی ِشیرین ، چسبیده به یه کاراکتر زن و ... خوب بود ؛ تنها به این دلیل . اگر کسی بد بود چون با زنی خوب نبود . نقش ِ بابای ِ شیرین بد بود . به نظرت مامان شیرین تقصیر کار نبود ؟ اصلا برای اینکه بت نشون بدم اینا رو بیخیال . یه لحظه تو ذهن‌ت بیا فکر بکن نقش مامن شیرین بهتر بود یا باباش ؟

جدی به نظرت مامان شیرین نقش مثبتی داشت؟ :O من در مورد مادر و پدر شیرین به یه اندازه حس بدی داشتم! احتمالاً به خاطر یک‌سری سکانس‌های مادرانه‌ی فیلم این‌طور فکر میکنی. ببین علیرضا، یه سری محبت‌های مادرانه عادی‌ـه. پدر و مادر شیرین به یک اندازه مقصر بودن، درسته. اما مادرشیرین به اقتضای «مادر» بودن‌ش عاطفی‌تر بود که شاید این باعث شده این‌طور فکر کنی.

به نقل از آرمادیلّو :
بله مشکل تخیّلی ! من از ربط دادن الکی تجاوز به دختر هشت ساله به مسایل زنان هنوز در عجبم ! ببینید تو سنّ 8 سالگی دختر‌ته چیزی که برای تجاوز نداره . خوب پس به نظر من یه کودک آذاری رخ داده بود . کودک آذاری می تونه هم برای پسر باشه و هم دختر .
در ضمن تو خیلی از جاها مردم باز سکوت می کنن برای حفظ آبرو . در حالیکه تو فیلم سعی شده بود که :« زن فقط برای حفظ آبرو سکوت می کنه ؛ می بینی این زن چه مظلوم ، چقدر فول خصوصیت هست ؟ ;;) » مرد هم سکوت می کنه برای حفظ آبرو این خصلت و احیاناً موقعیّت ها فقط برای زن تو جامعه پیش نمیاد . این ویژگی «توداری» ویژگی بارز مرد بودن هست .

کودک آزاری البته. :د درسته؛ خیلی وقت‌ـا آدم‌ـا برای حفظ آبرو سکوت میکنن. اما حرف فیلم چیز دیگه‌ای بود. فیلم داشت تفاوت دید مردم جامعه رو نسبت به یک مسئله‌ی مشابه درمورد دوجنس مختلف میگفت. واقعاً فکر میکنی دید جامعه یکی‌ـه؟!

به نقل از آرمادیلّو :
اِی جان ! =)) اینا راه حل فیلم هست یا نتیجه گیری تو ؟ ضمناً اون قسمت بلد هم باز نشون دادن مشکلات هست ، نه حل ّ مشکلات . خواهر من هر فیلمی که بیاد تو زمینه‌ی اجتماعی کار کنه یه راه‌حلّی باش هست . که معمولاً راه‌حل غیر مستقیم انتخاب میشه .

:| میشه تعریفت رو از «حل مشکلات در یک فیلم» برای من بگی؟ نشون دادن یک اشتباه و مشکلاتی که درپی مرتکب شدن یک اشتباه پیش میاد، به اندازه‌ی کافی، کافی نیست؟!

به نقل از آرمادیلّو :
+ من که می دونم راجع به این فیلم بحث کردن با یه دختر بی جواب خواهد بود و دختران هم از این فیلم استقبال توپّی می کنن ؛ چون پای تعصّب در بحث در میون هست ، نه منطق ! حق میدم چون این موضوع تو سینمای ایران پرداخته نشده بش . امّا بیاید پیش خودتون دوتا پست من رو تجزیه و تحلیل کنید و حتّی اگر نصف‌ش رو هم قبول داشتید یعنی فیلم ضعیف هست .
ضمناً دیدن این فیلم را برای پسر جماعت حرام می دانم . :))

من هم فکر نمیکنم فایده‌ای داشته باشه. چون در مورد این مسائل یه چیزی وجود داره به نام «قدرت درک مسائل». شما هرچقدر هم منطقی باشی، تا شرایط یک دختر رو درک نکنی فایده‌ای نداره.

کاربر حذف شده 8031

مهمان

به نقل از ریـحـانـه :
خوبه قبول کردی که این واژه، واژه‌ی خوبی نیست. نمیشه گفت خوششون میاد! قضیه اینه که این مسائل جز تابوهای جامعه حساب میشن و مردم از شکسته شدن اونا استقبال میکنن. در واقع به نظرم بیشتر «کنجکاوی»ـه تا دوست داشتن!
آره کنجکاوی بهتره ولی باز میگم که اینجور موضوعات بیشتر برای تحریک قشر عامّه‌ی سینما و مردم هست تا فیلم فروش بره تا بیان یه مشکل و حل ّ اون .
به نقل از ریـحـانـه :
جدی به نظرت مامان شیرین نقش مثبتی داشت؟ :O من در مورد مادر و پدر شیرین به یه اندازه حس بدی داشتم! احتمالاً به خاطر یک‌سری سکانس‌های مادرانه‌ی فیلم این‌طور فکر میکنی. ببین علیرضا، یه سری محبت‌های مادرانه عادی‌ـه. پدر و مادر شیرین به یک اندازه مقصر بودن، درسته. اما مادرشیرین به اقتضای «مادر» بودن‌ش عاطفی‌تر بود که شاید این باعث شده این‌طور فکر کنی.
شاید ! ولی دیدم نسبت به مرد های دیگه هنوز پا برجاست ؛ بیشتر نظرم رو اینه که هرکی بیشتر شیرین دوست پس آدم بهتری می بود .
به نقل از ریـحـانـه :
کودک آزاری البته. :د درسته؛ خیلی وقت‌ـا آدم‌ـا برای حفظ آبرو سکوت میکنن. اما حرف فیلم چیز دیگه‌ای بود. فیلم داشت تفاوت دید مردم جامعه رو نسبت به یک مسئله‌ی مشابه درمورد دوجنس مختلف میگفت. واقعاً فکر میکنی دید جامعه یکی‌ـه؟!
حقیقتاً نه ! یکی نیست ولی این موضوع «سکوت» ، جنبه‌ی مظلومیت زن بود تو فیلم دیگه ، درست ؟ خوب میگم این فضا سازی جوری بود که انگار تو جامعه فقط زنان هستن که اینقدر صبور و ساکت هستن و از حقوق خودشون کوتاه میان . حرفم اینه .
به نقل از ریـحـانـه :
:| میشه تعریفت رو از «حل مشکلات در یک فیلم» برای من بگی؟ نشون دادن یک اشتباه و مشکلاتی که درپی مرتکب شدن یک اشتباه پیش میاد، به اندازه‌ی کافی، کافی نیست؟!
آهان ! :د باید بیشتر توضیح می دادم . من یه فیلمایی/کتابایی رو که دارن یه مشکل جامعه رو بیان میکنه به سه دسته تقسیم میکنم :
یک : یه مشکل قدیمی بوده و الان حل شده ؛ این کارا برای اینه که قدر جامعه فعلی دونسته بشه . تو اینجور آثار هم راه حل رو دادن گذشته دیگه .
دو : یه مشکل وجود داره ولی کسی حاضر به قبول اون نیست . تو این گونه آثار راه‌حل ارائه دادن مهم نیست ، همون هنر کنن که مشکل رو نوشن بدن بسّه !
سه : یه مشکل هست ، همه هم قبول دارن که هست ولی راه حلّی نیست . که من میگم موضوع فیلم اینجوری هست .
من میگم که هدف فیلم نشون دادن سکوت و مظلومیّت زنان در جامعه هست . اگر این باشه هیچ راه حلّی ارائه نشده که یه زن چجوری باید به حقوق خودش تو جامعه برسه و غیره . اگر اونجور که من از حرفات فهمیدم هدف اینه که به بچّه‌تون رسیدگی کنید ؛ فیلم تو رسوندن پیام‌ش موفّق بوده . چون من رو به این نتیجه می رسونه که به حرف بچّه‌م گوش کنم . ( امّا اگر این هدف باشه که من هنوز مردد هستم این باشه این شائبه پیش میاد که اون همه آب و تاب دادگاه و به طور کل اون مدّتی که شیرین رازی رو پیش خودش حفظ کرده برای چی بوده ؟ ذهن میره به اون سمت که یه قسمت هایی از فیلم داشته یه هدف خوبی رو دنبال می کرده ولی از یه جایی به بعد دیگه شده تصوّرات منفی ِ فیلم نسبت به قانون و جامعه و نظام جمهوری اسلامی و ..... فقط این رو نگو که هدف همونه که به حرف های بچه گوش کنیم و فیلم برای نشون دادن عاقبت این کاری که انجام نشده اینقدر صبر کرده ؛ چون میشه فیلم هندی ! یه چیر محال ! این موضوع موضوعی نبود که اونقدر سکرت بمونه . میگری چی میگم ؟ :د )
به نقل از ریـحـانـه :
من هم فکر نمیکنم فایده‌ای داشته باشه. چون در مورد این مسائل یه چیزی وجود داره به نام «قدرت درک مسائل». شما هرچقدر هم منطقی باشی، تا شرایط یک دختر رو درک نکنی فایده‌ای نداره.
قرار نیست فیلم بسازید دور هم گریه کنید ، دور هم همه کار بکنید که ! قرار هست فیلم بسازید که من ِ جنس مذکّر هم کمی با مشکلات و دغدغه های این جنس ِ ضعیف - به قول ارباب اوریانا فالاچی ! :د - آشنا بشم . حالا اگر هدف اینا نبوده لااقل از فیلم چیزی بفهمم . دور هم حالا فیلم بسازید و به مظلومیت خودتون افتخار یا تاسّف بخورید این هدفه ؟ [مخاطب در درجه اوّل درخشنده هست و در درجه دوّم ریحانه که حامی فیلم هست] پیش فرض باید این باشه که یه آدم بی درک - که بیشتر مخاطب فیلم اینجور آدم هایی هستن - از موقعیّت ها و شرایط یه زن و دختر قرار هست فیلم رو ببینه و آرخ فیلم اون آدم یه تلنگری بخوره و یه درکی پیدا کنه . اگر قرار بود یه عدّه آدم با درک از مشکلات بیان فیلم ببینن که عملاً هدف سینما پایمال شده . یکی از اهداف سینما دادن درک راجع به موضوعات هست .

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از آرمادیلّو :
آره کنجکاوی بهتره ولی باز میگم که اینجور موضوعات بیشتر برای تحریک قشر عامّه‌ی سینما و مردم هست تا فیلم فروش بره تا بیان یه مشکل و حل ّ اون .

البته این صرفاً نظر تو نوعی‌ـه و قابل احترام؛ نباید تعمیم‌ش بدی!

به نقل از آرمادیلّو :
شاید ! ولی دیدم نسبت به مرد های دیگه هنوز پا برجاست ؛ بیشتر نظرم رو اینه که هرکی بیشتر شیرین دوست پس آدم بهتری می بود .

این به خاطر اینه که هنوز تو جبهه‌ی خودت موندی و احتمالاً با پیش‌فرض ذهنی داری به مسائل نگاه میکنی.

به نقل از آرمادیلّو :
حقیقتاً نه ! یکی نیست ولی این موضوع «سکوت» ، جنبه‌ی مظلومیت زن بود تو فیلم دیگه ، درست ؟ خوب میگم این فضا سازی جوری بود که انگار تو جامعه فقط زنان هستن که اینقدر صبور و ساکت هستن و از حقوق خودشون کوتاه میان . حرفم اینه .

خب «موضوع هدف» فیلم زنان بود! مثل این میمونه که من یک عکس بگیرم از پرتقال، بعد تو بگی عکس‌ت درست نیست چون این یعنی فقط پرتقال میوه‌ست! خب من قصدم عکس گرفتن از پرتقال بوده، ولی این به این معنی نیست که وجود بقیه میوه‌ها رو نادیده گرفتم.

به نقل از آرمادیلّو :
آهان ! :د باید بیشتر توضیح می دادم . من یه فیلمایی/کتابایی رو که دارن یه مشکل جامعه رو بیان میکنه به سه دسته تقسیم میکنم :
یک : یه مشکل قدیمی بوده و الان حل شده ؛ این کارا برای اینه که قدر جامعه فعلی دونسته بشه . تو اینجور آثار هم راه حل رو دادن گذشته دیگه .
دو : یه مشکل وجود داره ولی کسی حاضر به قبول اون نیست . تو این گونه آثار راه‌حل ارائه دادن مهم نیست ، همون هنر کنن که مشکل رو نوشن بدن بسّه !
سه : یه مشکل هست ، همه هم قبول دارن که هست ولی راه حلّی نیست . که من میگم موضوع فیلم اینجوری هست .
من میگم که هدف فیلم نشون دادن سکوت و مظلومیّت زنان در جامعه هست . اگر این باشه هیچ راه حلّی ارائه نشده که یه زن چجوری باید به حقوق خودش تو جامعه برسه و غیره . اگر اونجور که من از حرفات فهمیدم هدف اینه که به بچّه‌تون رسیدگی کنید ؛ فیلم تو رسوندن پیام‌ش موفّق بوده . چون من رو به این نتیجه می رسونه که به حرف بچّه‌م گوش کنم . ( امّا اگر این هدف باشه که من هنوز مردد هستم این باشه این شائبه پیش میاد که اون همه آب و تاب دادگاه و به طور کل اون مدّتی که شیرین رازی رو پیش خودش حفظ کرده برای چی بوده ؟ ذهن میره به اون سمت که یه قسمت هایی از فیلم داشته یه هدف خوبی رو دنبال می کرده ولی از یه جایی به بعد دیگه شده تصوّرات منفی ِ فیلم نسبت به قانون و جامعه و نظام جمهوری اسلامی و ..... فقط این رو نگو که هدف همونه که به حرف های بچه گوش کنیم و فیلم برای نشون دادن عاقبت این کاری که انجام نشده اینقدر صبر کرده ؛ چون میشه فیلم هندی ! یه چیر محال ! این موضوع موضوعی نبود که اونقدر سکرت بمونه . میگری چی میگم ؟ :د )

خب اولاً که با توجه به دسته‌بندی تو، فیلم هم جز گروه دوم حساب میشه و هم سوم. خیلی آدما هستن که کلاً منکر این قضیه میشن. در واقع میگن انقدر درصد آدم‌ـایی که درگیر این مشکل میشن کم‌ـه، که یه مشکل بزرگ حساب نمیشه! برای همینه که میگم این فیلم یه جور تابوشکنی بود، برای همینه که میگم درخشنده کار بزرگی کرد! یکی از بزرگترین حرفای فیلم این بود که: مردم! اگه همچین اتفاقی برای فرد بیفته، انقدر بزرگه که اکثراً قابل جبران نیست، انقدر بده که تمام جنبه‌های زندگی یک فرد رو تا آخر زندگی‌ش تحت تاثیر قرار میده. پس چرا انقدر ساده گرفتیم‌ش؟ چرا دنبال راه‌حل براش نیستیم؟ و اینکه قطعاً هدف فیلم فقط رسوندن پیام به مامان باباها نبوده! جز اهدافش بوده، ولی نه هدف اصلی‌ش.

به نقل از آرمادیلّو :
قرار نیست فیلم بسازید دور هم گریه کنید ، دور هم همه کار بکنید که ! قرار هست فیلم بسازید که من ِ جنس مذکّر هم کمی با مشکلات و دغدغه های این جنس ِ ضعیف - به قول ارباب اوریانا فالاچی ! :د - آشنا بشم . حالا اگر هدف اینا نبوده لااقل از فیلم چیزی بفهمم . دور هم حالا فیلم بسازید و به مظلومیت خودتون افتخار یا تاسّف بخورید این هدفه ؟ [مخاطب در درجه اوّل درخشنده هست و در درجه دوّم ریحانه که حامی فیلم هست] پیش فرض باید این باشه که یه آدم بی درک - که بیشتر مخاطب فیلم اینجور آدم هایی هستن - از موقعیّت ها و شرایط یه زن و دختر قرار هست فیلم رو ببینه و آرخ فیلم اون آدم یه تلنگری بخوره و یه درکی پیدا کنه . اگر قرار بود یه عدّه آدم با درک از مشکلات بیان فیلم ببینن که عملاً هدف سینما پایمال شده . یکی از اهداف سینما دادن درک راجع به موضوعات هست .

همچین حرفی زدم من؟ :)) کی گفته جنس مذکر این مشکلات رو درک نکرده؟ الان فقط تو داری راجع به این قضیه قضاوت میکنی! اصلاً بذار درمورد همین گریه که گفتی بگم. من همون روز تو سینما، خیلی از مردها رو هم دیدم که مثل ابر بهار اشک می‌ریختن. :د واینکه کام‌آن علیرضا! فیلم‌هایی که برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلم از نگاه تماشاگران میشن، معولاً فیلم‎هایی هستن که برای مردم قابل درک بودن. حداقل تو ایران اینطوره! مردم از فیلم‌هایی استقبال میکنن که اونا رو تحت تاثیر قرار داره. در واقع بیشتر از موضع احساس به فیلم نگاه میکنن تا تکنیک و منطق.

adeleh

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان4
شهر
مشهد
مدال المپیاد
ندارم...............
دانشگاه
شریف اگه خدا بخواد!!!!!
رشته دانشگاه
It,هوش مصنوعی,شایدم فلسفه,

هنوز فیلم رو ندیدم ....البته خیلی دربارش شنیدم ولی با خوندن نظرات شما کنجکاو شدم فیلم رو ببینم :-? :-? :-? :-? :-?

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

به نقل از ریـحـانـه :
تو خوب بودن‌ش شک نکنید! به شخصه توصیه می‌کنم که حتماً ببینیدش. میشه گفت این فیلم مسیر زندگی من رو عوض کرد! البته، همه‌ش به خاطر فیلم نبود. شاید خودم تو اون شرایط خیلی تأثیرپذیر بودم؛ اما خب فیلم هم به اندازه‌ی کافی خوب و قوی بود. یه نکته رو هم بگم. همون روز که فیلم رو تو جشنواره دیدم با خودم گفتم که قطعاً قسمت‌های مهمی از فیلم رو حذف میکنن. گویا متأسفانه همین هم شده. :| این یه بخشی از صحبت‌های مهدی ماهانی‌ـه که تو سایت سوره‌سینما خوندم:
«در این فیلم چهار سکانس بازی داشتم ولی فقط یک سکانس آن باقی ماند. چون خانم درخشنده برای ده دقیقه پایانی فیلمش جنگید که حذف نشود. وی گفت: دوستانی با ۱۰ دقیقه پایانی فیلم موافق نبودند و می‌خواستند آن را حذف کنند و خانم درخشنده بسیار تلاش کرد که این اتفاق نیفتد. در واقع رفتاری بی‌رحمانه با «هیس…» شد و درخشنده این فیلم را با چنگ و دندان نجات داد اما به هر حال انتهای نفسگیر فیلم را حذف کردند.»

این ویدیوها رو هم ببینید.
ایشالا سی دیش میاد. یا تو نت پخش میشه کاملش :| از فیلمایی که حاضرم 4 5 برابر پول بدم اصلشو ببینم.

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

از ابتدای این هفته هیس دختر ها فریاد نمی زنند توی اکثر سینما ها داره اکران میشه. مشهد هم هم پردیس هویزه و هم افریقا اکران میکنند... که به شدت هم شلوغه و بلیت گیر نمیاد!

-zarA-

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هـنرستانمـوטּ
شهر
اصفهــاטּ
دانشگاه
هنر اصفهــاטּ
رشته دانشگاه
طراحی صنعتـی

بشدت مشتاق دیدنشم

fatemeh76

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
کرمانشاه
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
پزشکی

شهر ما که هر چی فیلم مزخرفه داره پخش میکنه منم منتظرم ببینم این فیلم و میارن یا نه؟

first amir

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
فردوســـی
رشته دانشگاه
مـهـنــدســی شــیـمــی / حسابداری / روانــشناســی

به نقل از BrainDamage :
از ابتدای این هفته هیس دختر ها فریاد نمی زنند توی اکثر سینما ها داره اکران میشه. مشهد هم هم پردیس هویزه و هم افریقا اکران میکنند... که به شدت هم شلوغه و بلیت گیر نمیاد!
نه بابا من الان سالن اصلی هویزه بودم خالی بود..دیدم فیلمو (البته ساعتشم بد بود معلومه خالیه الان)
چیزی ک میخواست بگه خیلی مهم و خوب بود اما یا من بدسلیقم یا بد منظورشو رسوند
نیم ساعت اول که اصا یه وضعی...
6 تا دختر نوجوون هم اومده بودن که دقیقه 60 فیلم با حالت ترس از سالن خارج شدن :D

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

امروز دیدم. سانس 9 30 حدود نصف سالن 500 نفری پر شده بود.

ایده ی فیلم به قدری ناب بود که وسطش یک قطره اشک از چشام سر خورد ! ولی اصلآ خوب در نیومده بود. که البته شاید 80 درصدش بخاطر محدودیت ها بود. به نظر من کلآ از اون قسمت که محکوم به اعدام میشه دیگه کش دادنش مسخره و بی دلیل بود و باعث میشد تاثیر گذاری فیلم کمتر بشه.. فیلم از حالت درام اجتماعی خارج شده بود و کمی حالت اکشن و ماجرایی گرفته بود ... !

به هر حال واقعآ ارزش دیدن داشت. و برای خری مثل من از ساعت 8 شب منتظرش شدن !

به خانوم ها توصیه میکنم اگه میخوان این فیلم رو ببینن بسته دستمال کاغذیشون رو فراموش نکندد.. و آقایون هم پاکت سیگارشون !

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
تلگرام
اینستاگرام

مگه قرار نبود از عیدفطر اکران شه؟ چرا زودتر اکران شد؟ :-?
به نظر من قسمت‌های حذف شده‌ی فیلم رو ببینید و درمورد جزئیات قضاوت کنید. البته من دقیقاً نمیدونم چه قسمت‌هایی از فیلم حذف شده. آخرفیلم نشون داده شد؟ یعنی معلوم شد که شیرین سرنوشتش چی شد؟

بالا