• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

المپیادی‌های سایت

MRΣZA

کاربر حرفه‌ای
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ابهر
سال فارغ التحصیلی
1403
سلام به همگی :D
من پایه دهم هستم
المپیاد ریاضییی ||=||
علاقه دارم که مدال بگیرم ولی هدفم گرفتن مدال نیستش.
می‌تونم بگم تقریبا نصف مباحث مرحله ۱ رو مسلط‌ ام.

saara

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شیراز و تهران
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
زیست
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام.
من از تابستان نهم شروع کردم .
طلا سال 96.
اگر کمکی از دستم بر میاد خوشحال میشم کمکتون کنم.

MarMari

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهسوار
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
زهی خیال باطل
دانشگاه
البرز
رشته دانشگاه
داروسازی
یا الله
ما امسال هم شیمی هستیم با استعانت از اساتید
پیشنهادی، توصیه‌ای، مطلبی؟

saara

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شیراز و تهران
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
زیست
رشته دانشگاه
پزشکی
یا الله
ما امسال هم شیمی هستیم با استعانت از اساتید
پیشنهادی، توصیه‌ای، مطلبی؟
سلام و خسته نباشی.
من درباره شیمی متاسفانه اطلاعی ندارم ولی درکل توی این مدت باقی مانده که همزمان شده با امتحانات ترم ، بهترین کار تست زدنه . به خاطر این که توی این زمان و فشار درس ها کمتر پیش میاد که بتوانید مهارت یا مطلب جدیدی یاد بگیرید.
پس تمرکزت روی حل سوال باشه.
سوالات سال های قبل را چندین بار حل کن و تحلیل کن مباحثی که اشکال داری را از روی منابع بخوان چند بار...
و همین دیگه.
موفق باشی . یا حق...

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
سلام. مسیر من اینجوری بوده که از بچگی بین علوم پایه به زیست شناسی علاقه خاصی داشتم. تنها دلیلی که اومدم تجربی علاقم به زیست شناسی بود وگرنه از همه لحاظ مناسب انسانی بودم. از همون بچگی با دانستنی های زیستی شروع کردم و آروم آروم سطح مطالعم رو بالا بردم رسیدم به مقالات علمی و یکسری کتاب های تخصصی زیست شناسی. (اگر انگلیسی بلد باشید خیلی تو خوندن المپیاد کمکتون میکنه. چون منابع فارسی خیلی ضعیفن)
سال هشتم و نهم که پژوهش بیوتکنولوژی بودم خیلی عمیق تر با ریست شناسی آشنا شدم و یه سری نکات خوب یاد گرفتم. همچینین به واسطه کار روی مقاله ISI تجربه و شناختم از زیست شناسی بیشتر شد. تابستون سال نهم به دهم با کتاب بیولوژی کمپبل آشنا شدم و رفتم سراغش. کمپبل واقعا کتاب خیلی خوب و به معنای واقعی کلمه مختصر و مفیده. یه دبیر داریم که همیشه میگه المپیاد زیست منبع مشخصی نداره و دانش زیست شناسی شما رو می سنجه. می تونید دانش زیست شناسی رو از کمپبل، گایتون، ویکی پدیای انگلیسی یا حتی ویدیو های انگلیسی یوتیوب هم کسب کنید. اما نکته کمپبل سادگی، روانی و مختصر و مفید بودنشه.
چند تا از تجربه های خودم توی خوندن زیست المپیاد:
1- جوری بخونید که بفهمید نه اینکه حفظ کنید. زیست شناسی المپیاد بر خلاف زیست شناسی کنکور کاملا باید با تمرکز رو فهم خونده بشه نه حفظ کردن. سوالات المپیاد فهمتون از زیست شناسی رو می سنجه. زیست شناسی بر خلاف شهرتش به حفظی بودن در حقیقت کاملا فهمی و درکیه.
2- هیچ وقت سراغ منابع فارسی نرید چون اطلاعاتشون معمولا بسیار ضعیف، ناقص و بعضا غلط و اکسپایر شدست. منظورم کمپبل و گایتون ترجمه شده و درسنامه های جمع بندی نیست.
3- اگر واقعا زیست شناسی رو دوست دارید و میخواید به هدف فهم بیشتر وارد المپیاد بشید بیاید و نه به خاطر مدال و معافیت. اگر با این انگیزه ها بیاید واقعا خیلی اذیت میشید. جدا از اون مخصوصا المپیاد زیست خیلی ریسکش بالاست. شما توی المپیاد های دیگه حتی اگر مدال هم نیارید برای کنکورتون تو اون درس خیلی درصد خوبی میزنید ولی اشتراک المپیاد زیست با کنکورش خیلی کمه. صرفا به خاطر علاقه بیاید.
4- اگر میخواید از طریق کمپبل بخونید به ترتیب از یک شروع نکنید تا 7. از جلد چهار که مکانیسم تکامله شروع کنید خیلی بهتره و به ادامه فهم زیستیتون خیلی کمک می کنه. با دیدگاه تکاملی میشه به راحتی زیست شناسی رو فهمید.
5- اگر حوصله و وقتش رو داشتید برید سراغ کتاب های بعضا حرفه ای تر. مثلا برای اکولوژی و تکامل کتاب مقدمه ای بر اکولوژی رفتار کتاب بسیار خوب و قوی ایه. البته چون تخصصیه احتمالا بخشهاییش قابل فهم نخواهد بود. در اون صورت نکته ششم به کارتون میاد
6- یه دانش آموز المپیادی دست به سرچش خیلی قویه. هر جا هر چیزی رو نفهمیدید ترجیحا انگلیسی سرچ بزنید و در موردش مطالعه کنید تا بفهمیدش.
7- سعی کنید تنها از سر علاقه بخونید و برای خودتون مدام محدودیت تعیین نکنید که مثلا من الان چهار ساعت خوندم و دیگه کافیه. نه دنبال زمان نباشید. انقدر بخونید تا بفهمید.

Strangers

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی۱
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
0000
سلام. مسیر من اینجوری بوده که از بچگی بین علوم پایه به زیست شناسی علاقه خاصی داشتم. تنها دلیلی که اومدم تجربی علاقم به زیست شناسی بود وگرنه از همه لحاظ مناسب انسانی بودم. از همون بچگی با دانستنی های زیستی شروع کردم و آروم آروم سطح مطالعم رو بالا بردم رسیدم به مقالات علمی و یکسری کتاب های تخصصی زیست شناسی. (اگر انگلیسی بلد باشید خیلی تو خوندن المپیاد کمکتون میکنه. چون منابع فارسی خیلی ضعیفن)
سال هشتم و نهم که پژوهش بیوتکنولوژی بودم خیلی عمیق تر با ریست شناسی آشنا شدم و یه سری نکات خوب یاد گرفتم. همچینین به واسطه کار روی مقاله ISI تجربه و شناختم از زیست شناسی بیشتر شد. تابستون سال نهم به دهم با کتاب بیولوژی کمپبل آشنا شدم و رفتم سراغش. کمپبل واقعا کتاب خیلی خوب و به معنای واقعی کلمه مختصر و مفیده. یه دبیر داریم که همیشه میگه المپیاد زیست منبع مشخصی نداره و دانش زیست شناسی شما رو می سنجه. می تونید دانش زیست شناسی رو از کمپبل، گایتون، ویکی پدیای انگلیسی یا حتی ویدیو های انگلیسی یوتیوب هم کسب کنید. اما نکته کمپبل سادگی، روانی و مختصر و مفید بودنشه.
چند تا از تجربه های خودم توی خوندن زیست المپیاد:
1- جوری بخونید که بفهمید نه اینکه حفظ کنید. زیست شناسی المپیاد بر خلاف زیست شناسی کنکور کاملا باید با تمرکز رو فهم خونده بشه نه حفظ کردن. سوالات المپیاد فهمتون از زیست شناسی رو می سنجه. زیست شناسی بر خلاف شهرتش به حفظی بودن در حقیقت کاملا فهمی و درکیه.
2- هیچ وقت سراغ منابع فارسی نرید چون اطلاعاتشون معمولا بسیار ضعیف، ناقص و بعضا غلط و اکسپایر شدست.
3- اگر واقعا زیست شناسی رو دوست دارید و میخواید به هدف فهم بیشتر وارد المپیاد بشید بیاید و نه به خاطر مدال و معافیت. اگر با این انگیزه ها بیاید واقعا خیلی اذیت میشید. جدا از اون مخصوصا المپیاد زیست خیلی ریسکش بالاست. شما توی المپیاد های دیگه حتی اگر مدال هم نیارید برای کنکورتون تو اون درس خیلی درصد خوبی میزنید ولی اشتراک المپیاد زیست با کنکورش خیلی کمه. صرفا به خاطر علاقه بیاید.
4- اگر میخواید از طریق کمپبل بخونید به ترتیب از یک شروع نکنید تا 7. از جلد چهار که مکانیسم تکامله شروع کنید خیلی بهتره و به ادامه فهم زیستیتون خیلی کمک می کنه. با دیدگاه تکاملی میشه به راحتی زیست شناسی رو فهمید.
5- اگر حوصله و وقتش رو داشتید برید سراغ کتاب های بعضا حرفه ای تر. مثلا برای اکولوژی و تکامل کتاب مقدمه ای بر اکولوژی رفتار کتاب بسیار خوب و قوی ایه. البته چون تخصصیه احتمالا بخشهاییش قابل فهم نخواهد بود. در اون صورت نکته ششم به کارتون میاد
6- یه دانش آموز المپیادی دست به سرچش خیلی قویه. هر جا هر چیزی رو نفهمیدید ترجیحا انگلیسی سرچ بزنید و در موردش مطالعه کنید تا بفهمیدش.
7- سعی کنید تنها از سر علاقه بخونید و برای خودتون مدام محدودیت تعیین نکنید که مثلا من الان چهار ساعت خوندم و دیگه کافیه. نه دنبال زمان نباشید. انقدر بخونید تا بفهمید.
فارغ از یک عالمه غلط های محتوایی به خصوص درمورد منابع فارسی زبان،این قدر با اطمینان نظر دادن درمورد مسایل المپیاد،منابع و کلا به چوخ بردن اینجور چیزا مال یه مقامی در حد ریس کمیته است نه شما.

کاری با راه و روش شما ندارم،ولی لطفا اینقدر با قدرت و اطمینان چیزی رو که اساس نداره یا حداقل از بازده اش اطلاع نداری با قدرت بولد نکن.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
نکته تینکه به خاطر کمبود زمان هول نکنید
این بلا سر من اومد
حس میکردم وقت کمه از همون یکمی هم که میتونستم برم جلو افتادم

مسائل المپیاد های ۲۰ سال اخیر (برا فیزیک)
واقعا مهمه

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
فارغ از یک عالمه غلط های محتوایی به خصوص درمورد منابع فارسی زبان،این قدر با اطمینان نظر دادن درمورد مسایل المپیاد،منابع و کلا به چوخ بردن اینجور چیزا مال یه مقامی در حد ریس کمیته است نه شما.

کاری با راه و روش شما ندارم،ولی لطفا اینقدر با قدرت و اطمینان چیزی رو که اساس نداره یا حداقل از بازده اش اطلاع نداری با قدرت بولد نکن.
اینا همه حرفای من نیست. من از خودم حرفی نمی زنم. بالا هم فقط از خودم گفتم تا یه مقدمه ای بشه برای گفتن حرف. اینا توصیه هایی که دبیر های المپیاد بهمون کردن و من هم دارم اجرا می کنم. فهمی خوندن، ترجیحا استفاده نکردن از منابع فارسی و همه حرفهام رو از توصیه ها و راهنمایی های دبیر های المپیاد مدرسه گفتم. مدرسه ما هم یه مدرسه با گرایش و تمرکز روی المپیاده. حتی بخشی که گفتم از جلد چهار شروع کنید دقیقا روندیه که مدارس حلی 1-5-8 پیش گرفتن و خیلی هم مفید بوده. ابته جلد 1 رو هم همزمان باهاش پیش می بردن. ولی با تمرکز بیشتر روی جلد 4.
در مورد بخش کتاب ها و مقاله هم گفتم که اگر علاقه دارید می تونه به فهمتون کمک کنه. اینم باز توصیه دبیر های المپیاد ما ان.
در ضمن مدارس حلی 5-1-8 همه توی المپیاد مدارس قوی ای هستن و بیشتر دبیراشون مشترکه. پس اینا توصیه های یه دبیر بی تجربه نیست.

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
میشه دبیرایی که این توصیه رو بهت کردن معرفی کنی یه دور بهشون بخندیم؟
یعنی الان می خوای به آقای فراهانی که این همه سال داره تدریس می کنه و خیلی از شاگرداش مدال آوردن بخندی؟ کسی که خودش هم مدال آور بوده و فارق التحصیل سمپاده؟
یا استاد حمید حاجیان دبیر با تجربه و درجه یک زیست شناسی سمپاد؟ که خودش استاد آقای فراهانی بوده؟
به نظرم نخندی برای حفظ شخصیت خودت خیلی بهتره.

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
یک اینکه اقای فراهانی باید یواش یواش بازنشست شن. کسی نمیاد به قول تو از تجربیات یکی تو 10 دوره پیش گوش بده
دو اینکه منابع فارسی همون ترجمه شده منابع انگلیسی هستن جهت اطلاع.
سوم اینکه خیلی جاها تو سطح مبتدی کسی نمیتونه سراغ تکست بوک بره و خیلی از کتابای رایج جمع بندی و یا مبتدی رو همین دوستان ایرانی نوشتن
چهارم اینکه المپیاد عین کنکور یه ازمونه و نیاز به مهارت داره. مهارت حل سوال مهارت اینکه بفهمی همه چی رو نباید بلد باشی و بخونی و المپیاد خوندن و قبول شدن توش تقریبا هیچ ربطی به اینکه از کودکی دانستنی های مجله رشد رو میخوندی نداره
پنجم اینکه تو میتونی از هر دبیری که میخوای بپرسی. برای اونایی که تازه شروع میکنن معمولا تا مرحله یک جلد چهار رو حذف میکنن. چون سوال انچنانی نداره تو مرحله یک حتی تو مرحله دو هم خیلی سوال مستقیم نداره. و تو درک زیست شناسی حداقلش تو المپیاد باید از دید میکروسکوپی به ماکروسکوپی رسید و برعکسش فقط باعث توهم بلد بودن و بقیه توهمایی که شما داری میشه.
و در اخر اینو بدون که المپیاد زیست شناسی اسمش روشه. المپیاد زیست شناسیه. مطالعه ازاد زیست شناسی نیست.
با این دید پیش بری حتی شک دارم مرحله یک رو با درصد بالای سی بتونی قبول شی
حتی اگر هم اینکه خودش مال دوره های قبل بوده درست باشه سالها شاگرداش دارن مدال میارن. پس نشون میده این حرفی که زدید بی اساسه
منابع فارسی ویکی پدیا رو با ویکی پدیای انگلیسی مقایسه کن منظورم رو می فهمی
بله درسته و من هم گفتم اگر علاقه و وقت دارید می تونه به فهمتون کمک کنه. منم در مورد کتابای جمع بندی چیزی نگفتم و مخالفتی هم ندارم. ولی در سطوح بالاتر این حرف صدق نمی کنه.
منم نگفتم المپیاد ربطی داره به اون مجله هایی خوندم و اون مجله ها صرفا برام ایجاد علاقه کرد. دو اینکه المپیاد دقیقا نقطه مقابل کنکوره. نیاز به مهارت حل سوال داره ولی اگر بشینی حفظ کنی به دردت نمی خوره. منم نگفتم بفهمی دیگه نیاز نیست بری سراغش و بخونیش. باید مرور کرد و سوالات رو تحلیل کرد.
بله درسته سوال چندانی نداره ولی با دیدگاه تکاملی خوندن زیست باعث میشه راحتتر زیست شناسی رو بفهمی. چون زیست یکی از پایه های اصلیش تکامله. برای اینکه به سوالات مرحله اول برسیم هم این تکامل رو تابستون تموم کردن به علاوه بیوشیمی و اکولوژی. دوما اینکه خود اقای فراهانی و خیلی از فارق التحصیل های سال های پیش با حرف من موفقن که زیست شناسی رو باید فهمی خوند و حفظ نکرد. درسته یکسری حفظیات رو هم باید با دقت خوند. و خب مدارس حلی 5-1-8 با این دیدگاه رفتن جلو و موفق بودن.
نه مطالعه آزاد نیست و من هم گفتم اگر علاقه و وقت دارید برید.
خیلی ها از مدارسی که گفتم اینجوری پیش رفتن و نه تنها مرحله اول قبول شدن بلکه مدال هم آوردن.

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
چیزی نمیتونم بگم. اسمشو میزارم اعتقاد به چیزای نادرست اول کار.
احتمالا هشت نه ماه دیگه به حرفام برسی.
فکر نکنم برسم. حداقل با مشورت هایی که با مدال آور های اخیر مدرسه کردم بعیده. چون این حرفها رو اکثرشون بهم گفتن. برای حرفایی که زدید مثال نقض زیاده.
در ضمن من متاسفانه به دلایلی نمی تونم امسال شرکت کنم. می دونم خیلی ریسک بزرگیه و کارم رو بسیار سخت و تقریبا غیر ممکن می کنه ولی امسال سر کلاس ها شرکت میکنم و خودم میخونم اما سال یازدهم شرکت میکنم.

Strangers

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی۱
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
0000
اینا همه حرفای من نیست. من از خودم حرفی نمی زنم. بالا هم فقط از خودم گفتم تا یه مقدمه ای بشه برای گفتن حرف. اینا توصیه هایی که دبیر های المپیاد بهمون کردن و من هم دارم اجرا می کنم. فهمی خوندن، ترجیحا استفاده نکردن از منابع فارسی و همه حرفهام رو از توصیه ها و راهنمایی های دبیر های المپیاد مدرسه گفتم. مدرسه ما هم یه مدرسه با گرایش و تمرکز روی المپیاده. حتی بخشی که گفتم از جلد چهار شروع کنید دقیقا روندیه که مدارس حلی 1-5-8 پیش گرفتن و خیلی هم مفید بوده. ابته جلد 1 رو هم همزمان باهاش پیش می بردن. ولی با تمرکز بیشتر روی جلد 4.
در مورد بخش کتاب ها و مقاله هم گفتم که اگر علاقه دارید می تونه به فهمتون کمک کنه. اینم باز توصیه دبیر های المپیاد ما ان.
در ضمن مدارس حلی 5-1-8 همه توی المپیاد مدارس قوی ای هستن و بیشتر دبیراشون مشترکه. پس اینا توصیه های یه دبیر بی تجربه نیست.
خب یک واقعیت اینه از لحاظ علمی دبیران المپیاد افرادی با دید و علم محدود هستند،کسی که المپیاد درس میده خدا نیست اشتباه نکن!نه اقای فراهانی نه بقیه اساتید،همه شون افرادی با علم محدود هستن.
اون صرفا یه فرده که توی ازمون مشخص پذیرفته شده و یه مدالی گرفته.
در واقع هرچه بالاتر بیای متوجه میشی کجاهای دیدت نادرسته.
ترجیح استفاده نکردن از منابع فارسی چیه واقعا؟
بزرگترین و مهم ترین منابع المپیاد زیست همه شون فارسی ان و هیچکس تقریبا مگر برای نخریدن کتاب و چاپ جدید سراغ تکست نمیره یل رفتع باشن دوره چهل یا هشت که نیاز بشه منبع به روزی رو بررسی کنن یا کتاب خوبی در اون زمینه نباشه (که اونم شاید برش های عرضی فقط حساب بیاید)مقاله هم مال اخرای المپیاد ه یعنی واقعا به قدری چیز میز هست که سرتو گرم بکنه و اصلا به اون ها نرسی.
به هرحال چیز مهمی نیست چون هرکسی که المپیاد رو شروع کرده اوایل اش خیلی اطلاعات غلط داشته که به مرور اصلاح شدن،یه جورایی درک ات میکنم.

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
من یه چیزی راجع ب منبع خارجی و ایرانی تو فیزیک بگم؟
خیلی از کتابا مثل هالیدی فقط منبع نیس برا بچه های دانشگاه
عموم این کتابا ترجمه های خوبی و مطابق با اصل دارن
گرچه تو بفضی نسخه ها غلط هایی تو ترجمه میشه دید که ممکنه ابهام برای حل سوال ایجاد کنه
ولی برای درک مفهوم اولیه از نظر مت فارسی خوندن مهمه

بعضی کتابا که برای بچه هاب المپن (مثلا مسائل کانادا) اینا رو انگلیسی خوندنشون بهتره

من خودم معمولا فارسی و انگلیسی رو با هم دانلود میکردم و وقتی میدیدم یه مسئله ای داره حل نمیشه از رو منبع انگلیسی میخوندم

از همون اول سعی کنید رو تشریحی نوشتن کار کنید لطفا بعد یهو قبول میشید و اذییت میشید

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
خب یک واقعیت اینه از لحاظ علمی دبیران المپیاد افرادی با دید و علم محدود هستند،کسی که المپیاد درس میده خدا نیست اشتباه نکن!نه اقای فراهانی نه بقیه اساتید،همه شون افرادی با علم محدود هستن.
اون صرفا یه فرده که توی ازمون مشخص پذیرفته شده و یه مدالی گرفته.
در واقع هرچه بالاتر بیای متوجه میشی کجاهای دیدت نادرسته.
ترجیح استفاده نکردن از منابع فارسی چیه واقعا؟
بزرگترین و مهم ترین منابع المپیاد زیست همه شون فارسی ان و هیچکس تقریبا مگر برای نخریدن کتاب و چاپ جدید سراغ تکست نمیره یل رفتع باشن دوره چهل یا هشت که نیاز بشه منبع به روزی رو بررسی کنن یا کتاب خوبی در اون زمینه نباشه (که اونم شاید برش های عرضی فقط حساب بیاید)مقاله هم مال اخرای المپیاد ه یعنی واقعا به قدری چیز میز هست که سرتو گرم بکنه و اصلا به اون ها نرسی.
به هرحال چیز مهمی نیست چون هرکسی که المپیاد رو شروع کرده اوایل اش خیلی اطلاعات غلط داشته که به مرور اصلاح شدن،یه جورایی درک ات میکنم.
اولا که هم اقای فراهانی هم اقای حاجیان نه تنها المپیاد مدال آوردن بلکه رشته دانشگاهی خودشون هم در همین زمینه بوده و سالها توی این زمینه فعال بودن. با بهترین نمرات از بهترین دانشگاه های کشور هم فارغ التحصیل شدن. سوادشون خیلی فراتر از المپیاده. بماند که سالها تجربه تدریس المپیاد رو هم دارن. اگر صرفا همین مدال بود بله حرفتون درست بود. من هم نگفتم خداست یا دانش بینهایت داره و حرفش همیشه درسته ولی وقتی می بینم سواد بالایی داره و شاگرادش دارن مدال میارن خب ترجیح میدم به توصیه هاش گوش کنم.
دوما در مورد منابع فارسی هم منظورم بیشتر حول ویکی پدیا بود. البته بعضا جاهای دیگه هم صدق می کنه. حرفتون کاملا درسته و من هم گفتم اگر علاقه و وقتش بود می تونه براتون مفید باشه. امکان داره اصلا وقت نشه. یا کسی دلش نخواد. البته منظورم از منابع فارسی کمپبل و گایتون ترجمه شده نیست اشتباه نشه.
حالا احساس من اینه که از سر دلسوزی اینا رو گفتید. ممنونم.

Krypton

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
CS
منابع فارسی ویکی پدیا رو با ویکی پدیای انگلیسی مقایسه کن منظورم رو می فهمی
حرف شما قیاس مع‌الفارقه چون ویکی پدیا یک دانشنامه آزاده؛ نه رفرنسی که اساتید دانشگاه ترجمه‌اش کردن یا یک کتاب تألیفی که رفرنس های زیادی پشتش بوده و هست!!

اسدالهی

ilia asadollahi
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
حرف شما قیاس مع‌الفارقه چون ویکی پدیا یک دانشنامه آزاده؛ نه رفرنسی که اساتید دانشگاه ترجمه‌اش کردن یا یک کتاب تألیفی که رفرنس های زیادی پشتش بوده و هست!!
بله ولی ویکی پدیای انگلیسی رو با فارسی مقایسه کنید. تفاوتشون رو میبینید. مثال: الان این رو اینجا سیو داشتم گفتم بذارم. متاسفانه چیزی در مورد زیست شناسی الان سیو نداشتم. صرفا فارسی این مطلب رو با انگلیسیش مقایسه کنید فارغ از موضوعش.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mephistopheles
https://fa.wikipedia.org/wiki/مفیستوفل

ویرایش: یا مثلا این مطلب در مورد عارضه داس سلولی. توی سیو های قدیمیم اینا رو پیدا کردم.
https://fa.wikipedia.org/wiki/کم‌خونی_داسی‌شکل
https://en.wikipedia.org/wiki/Sickle_cell_disease

یا این یکی راجع به عارضه دیسلکسیا
https://en.wikipedia.org/wiki/Dyslexia
https://fa.wikipedia.org/wiki/دیسلکسیا

نگاه کنید و مقایسه کنید. واقعا به نظرتون کدومش کامل تره؟ فارسیش یا انگلیسیش؟
درسته اپن سورسه ولی هر جوره بخوایم نگاه کنیم انگلیسیش برای مطالعه بهتره و مطالب رو کامل تر توضیح داده.

MarMari

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهسوار
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
زهی خیال باطل
دانشگاه
البرز
رشته دانشگاه
داروسازی
به خاطر این که توی این زمان و فشار درس ها کمتر پیش میاد که بتوانید مهارت یا مطلب جدیدی یاد بگیرید.
با توجه به اینکه درصد نسبتا زیادی از مباحث هستن که هنوز بلد نیستم اشکالی داره تمرکز رو بیشتر روی یادگیری متمرکز کنم؟

saara

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
شیراز و تهران
سال فارغ التحصیلی
1398
مدال المپیاد
زیست
رشته دانشگاه
پزشکی
با توجه به اینکه درصد نسبتا زیادی از مباحث هستن که هنوز بلد نیستم اشکالی داره تمرکز رو بیشتر روی یادگیری متمرکز کنم؟
به نظر من خیلی وقت میبره و اگه تمرکز روی سوال حل کردن باشه خب به مراتب نتیجه بهتری کسب میکنی.
ولی اگه بتوانی در کنار زدن تست یادگیری هم داشته باشی که خیلی خوبه:grin:
اما اگه نه تست بزنی نه یاد بگیری از هر دو جا میمونی...

بالا