• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

طرح صیانت از حقوق کاربران

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران جنوب
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
حالا اون تعهداتی که که گفته سرویس‌های خارجی تاثیر گذار باید ظرف ۴ماه انجام بدن چیاست؟
۱. ثبت در درگاه خدمات پایه کاربردی. یعنی یک سامانه مثل ساماندهی راه میفته هر سرویسی چه داخلی، چه خارجی، چه تاثیر گذار، چه غیر تاثیرگذار، با هر تعداد کاربری باید بیاد اونجا خودش رو ثبت کنه.
اگر خودش رو ثبت نکنه، اجازه فعالیت نداره. فقط امیدوارم این سامانه دو زبانه باشه، مثل خیلی سرویس‌های دیگه دسترسی از آی‌پی غیر ایرانی راش مسدود نباشه. کارت ملی هم اجباری نباشه که سرویس‌های خارجی (گوگل و توییتر و گیت‌هاب و موزیلا و...) موقع ثبت‌نام به مشکل نخورن!

۲. وقتی ثبت کردن، اگر کسب و کار تاثیرگذار بود، باید غیر از ثبت، مجوز هم بگیره. این هم شروع برخورد سلیقه‌ای. یعنی گوگل و موزیال و گیت‌هاب هم‌زمان که ثبت می‌کنن، باید مجوز هم بگیرن.
یعنی حتی اگر شما در ایران یک سرویس طراحی کردی و سرمایه‌گذار خارجی داری با ۵۱ درصد سهام و سرورتون خارج از ایرانه، موقع مجوز دادن یکی از گیرهایی که بهتون داده می‌شه می‌تونه انتقال سرورتون به اجبار به داخل ایران باشه و...

۳. الان فرض کنیم که گوگل و توییتر و فیسبوک و اسپاتیفای اومدن ثبت نام کردن. مجوز هم گرفتن، باید یه نماینده هم معرفی کنن که موارد ابلاغی رو بپذیره و به تعهداتش عمل کنه. مثلا گفتیم میلاد نوری رو از توییتر پاک کنه بگه چشم.
خیلی تصورش جالبه. نماینده گوگل و توییتر پوشه به دست در ایران برای کسب مجوز. بعد توی میرداماد که قدمی می‌زنی ترتیب ساختمون‌ها اینطوریه:‌ بانک پارسیان، گوگل، اژدر زاپاتا، توییتر، جگرکی میلاد.

یعنی نیومدن توی طرح بگن وای ما میخوایم اینترنت رو محدود کنیم و... خیلی شیک کادوپیچ و خوشگلش کردن. بردن پیش نماینده‌ها. خب معلومه گوگل و توییتر و... نمیان توی سامانه ثبت نام کنن. چون باب می شه باید برن تو سامانه همه کشورها ثبت‌نام کنن. تعداد زیادی خودشون نمیان.
تک و توکی که بیان هم ما مجوز بهوشن نمی‌دیم. محوز هم دادیم باید به تعهدات عمل کنه نماینده ش. ۴تا اکانت گفتیم مسدود کردن. آیا همیشه اینکار رو می‌کنن؟ نه. چون باب می‌شه باید برای همه کشورها اینکار رو بکنن.

علاوه بر مسدودسازی‌های گسترده این‌چنینی، محدود کردن پهنای باند سرویس‌های خارجی هم توی طرح هست که بخونیدش. اگر یادتون باشه وایبر فیلتر نشد. پهنای باندش انقدر محدود و کند شد که مردم خودشون فرار کردن. یسری سرویس هم با این ترفند غیر قابل استفاده می‌شه.

اینطوری نیست یه روز بیدار بشی ببینی همه چی مسدود شده. ولی ذره ذره و آهسته آهسته، اما پیوسته با استفاده از ابزار قانونی. اینه چیزی که این طرح به دنبالشه.
حالا شاید بنظرتون عجیب باشه بگید توییتر نمیاد ثبت‌نام کنه. اگر هم کرد نمیاد مجوز بگیره. مجوز هم گرفت نمیاد نماینده بذاره و... ولی یگی از طراحان طرح توی کلاب‌هاوس بابت این موضوع سر توییتر منت هم می‌ذاشت. می‌گفت اگه بیاد من شبکه پرداختم رو در اختیارش می‌ذارم. بهش تبلیغ می‌دیم.
یعنی تصور این بود توییتر اومده بین اژدر زاپاتا و بانک پارسیان دفتر هم گرفته برا نماینده ش. مشکلش فقط سفارش تبلیغ با کارت شتابیه. اونم بدون توجه به تحریم‌ها و...!

اصلا ده تا کسب و کار و خدمات اومدن و همه چی رو پذیرفتن. اصلا ده تا نه صدتا. هزارتا. شما می‌تونی تعداد خیلی زیاد خدمات کاربردی که مردم شبانه‌روز توی کار و زندگی و بدبختی‌شون دارنه استفاده می‌کنن رو بشمری؟

هرچقدر این خدمات که میان و مجوز می‌گیرن (مثلا میان) زیاد باشه، قطعا تعداد خدماتی که پشت این وایت لیست لعنتی گیر می‌کنن خیلی بیشتره.
جایی دیگه می‌گه خدمات پایه کاربردی مالک داده‌های کابران ایرانی نیستند. یعنی گوگل که اومده مجوز گرفته و داره کنار خیابون میرداماد فعالیت می‌کنه، مالک داده‌هاش که از ایرانه نیست!
امیدوارم نیاید بگید هرکسی در مورد طرح مخالفت می‌کنه، طرح رو نخونده.

راستی من بیشتر متن ها رو از توییتر میلاد نوری برداشتم که حتما پیشنهاد میکنم رشته توییتی که راجع این قضیه نوشته رو بخونید حتما.

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران جنوب
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
و نکته بعدی اینکه هر جایی از این حرف ها به نظرتون اغراق و بزرگ نمایی داره بگید تا شماره ماده ای که راجعش صحبت شده رو بهتون بگم.
و نکته آخر اینکه امروز این طرح تو مجلس بررسی شده و طبق اصل ۸۵ تصویب شد که داخل کمیته فرهنگی که خودشون کاملا موافق این طرح هستند بررسی بشه. یعنی از چند وقت دیگه طرح به صورت آزماشی اجرا میشه(اگه شواری نگهبان موافق کنه) و بعد از یه مدت هم دیگه از فاز آزمایشی خارج میشه و ...

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران جنوب
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
screenshot_from_2021-07-28_17-39-07_a19m.png

شاید دیدن این نمودار براتون جالب باشه.
این نمودار نشون دهنده میزان جستجو کلمه مهاجرت در گوگل طی یک سال اخیره و از صبح که این خبر اومده این نمودار چسبیه یه سقف.

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران جنوب
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
حتی سید عباس مرادی که یکی از نویسنده های این طرح بود بعد از دوازده ساعت صحبت باهاش تو کلاب هاوس وقتی بهش گفتیم خدا وکیلی خودت بودی به این طرح رای میدادی گفت نه من واقعا دلیل دفاع از این طرح رو متوجه نمیشم.از دوستان هم اگه کسی خواست ویس کامل اون کلاب هاوس هست

anna.2003

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
frzngn
شهر
یاسوج
سال فارغ التحصیلی
1400
من هنوز درست متوجه نشدم چقدر با فیلتر شدن فرق داره؟ تا اونجایی که شنیدم گفتن کاهش پهنای باند! خب الان تغییری در عملکرد فیلترشکن‌ها هم ایجاد میشه؟ مثلا حالتی که فیلترشکن هم غیرقابل استفاده بشه؟
خب برای سوشال مدیا ها و اپ ها این فیلتر کردن نیست
در اصل مسدود کردنه
اینجوریه که به شرکت های سازنده های این اپ ها تا 4 ماه فرصت میدن تا ایران نمایندگی باز کنن و ازونجایی ک ما تحریم هستیم غیرممکنه پس بعد 4 ماه دسترسی به اپ های خارجی نداریم و باید از جایگزین های داخلی استفاده بشه
مثلا ذره بین به جای گوگل :/

moonelin

مهتاب
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
اسمشو "طرح وصلت با خوار مادر کاربران" میذاشتن بهتر منظورو نمیرسوند؟

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران جنوب
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
تو رو خدا اونایی که از کامپیوتر و برنامه نویسی و اینا سر در میارن بیان بگن این کار تو ایران شدنیه؟
آره شدنیه ولی بخش مسدود سازیش شدنیه.
همون طور که آبان ۹۸ دیدم که اینترانت رو ران کردن و فقط به سایت هایی که سرور هاشون داخل ایرانه دسترسی داشتیم.الان هم قراره یه چیزی شبیه به همون اتفاق بیوفته.
ولی چیزی که غیر ممکنه ایجاد سرویس مشابه گوگل تو فرصت هشت ماهه.
هشت ماه که هیچ چند سال هم وقت بدن با زیر ساخت فعلی ایران ایجاد همچین سرویسی غیر ممکنه.

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
من اول فکر کردم شدنی نیست الان ولی میگم شدنیه. چون یه مشت احمق داریم که میخوان جوانان به فساد کشیده نشن چون این احمق های با مغزهای زنگ زده فکر میکنن اینترنت دست صهیونیست هست. این احمقا تو شعب ابی طالب زندگی میکنن.
کی‌ فکرشو میکرد تلگرام فیلتر شه؟ همه فکر میکردیم تلگرام فیلتر شه کلی کسب و کار میخوابه. ولی شد کسی ککش هم نگزید. دو هفته توی ایران اینترنت نبود، چی شد؟ هیچی. اینم باز همون.
آروم آروم کار میکنن جوری که نفهمیم چی شد که عادی شد.
حقیقتا مردم ایران همین الان هم که اینترنت هست خیلی عقبن. حقیقتا که بد ظلمی داره میشه. مردم خودشون علیه خودشون. میدونم که همه اینا رو ربط میدن به فساد. آخه یه مشت فاحشه مغزی چیزی بیشتر از این نمیبینه.

MarMari

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهسوار
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
زهی خیال باطل
دانشگاه
البرز
رشته دانشگاه
داروسازی
يكي فقط به من بگه چقدر وقت داريم كه من برم يه سري موزيك ويدئو از يوتيوب دانلود كنم. (احساس جمع كردن آذوقه براي يك قرنطينه طولاني رو دارم)

MarMari

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهسوار
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
زهی خیال باطل
دانشگاه
البرز
رشته دانشگاه
داروسازی
اخه چن سال پیش یه زمزمه هایی بود ولی میگفتن که این اینترنتی که دستمون هست رو میذارن بمونه ولی گرون ترش میکنن.
راستش قبلا هم از اينترنت ملي حرف شده بود ولي آذري جهرمي برگشته بود گفته بود هر كس بگه اينترنت ملي يك خائنه

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران جنوب
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
خب این یعنی اینکه جایگزینی واسشون نداریم.ممکن نیس بعد ۸ ماه به گوه خوردن بیفتن بعد همه چی برگرده به روال سابق؟
طبق چیزی که داخل طرح نوشته شده باید دولت بودجه تعیین کنی واسه این کار و ایجاد سرویس مشابه (دقیقا مشابه اتفاقاتی سر پیام رسان سروش یا موتور جستجو یوز افتاد که وام های میلیاردی گرفتن) و نکته ای که داره اینکه بعد از ایجاد سرویس یه کمیته ای باید تعیین کنه که آیا سرویس مشابه و مناسب ایجاد شده یا نه که اگه جواب مثبت باشه سرویس خارجی فیلتر میشه.
حالا اگه این اومده تو ذهنت که اون کمیته ممکن جواب منفی بده و سرویس فیلتر نشه توصیه میکنم حتما این خبر(۵ جایگزین داخلی برای اینستاگرام داریم) رو بخونی.
روح الله مومن نسب همین امروز گفته که پنج تا سرویس جایگزین اینستاگرام داریم یعنی حتی قضیه به اون هشت ماه نمیکشه و بعد از چهار ماه اینستاگرام فیلتر میشه

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران جنوب
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
اینستا به درک.دیسکوردم فیلتر میشه؟
دیسکورد هم عملا یه سوشال نتورک یا سوشال مدیا تلقی میشه دیگه.
و این دو تا جز خدمات پایه کاربردی هستن.پس آره

MarMari

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهسوار
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
زهی خیال باطل
دانشگاه
البرز
رشته دانشگاه
داروسازی
@pash.u
ببخشيد استاد من يه سوال داشتم. يعني ممكنه فردا بيدار شيم ببينيم ديگه سمپاديا نداريم؟

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
لعنتیا تنها هدفشون اینه که به بهانه جلوگیری از فساد و به اسم حمایت از کاربران ایرانی، اجازه ندن مردم از اخبار دنیا و اون چیزی که واقعا هست مطلع شن.
فقط اخباری که خودشون میخوان رو به خورد ملت میدن. یه آپارات گنده به جای یوتیوب که هیچ امکانات به درد بخوری به جز انیمه نمیشه توش پیدا کرد.
ایران خفه میشه. مردم ایران هم خفه میشن و سکوت. هیچ اتفاقی نمیفته. فقط همه سعی میکنن زودتر برن توی شبکه هایی مثل لنزور عضو شن تا فالوور زودتر جذب کنن.
بعدم احتمالا از اونجایی که داشنگاه ها و شرکت ها بدون سرچ و‌ ارتباط با دنیا نمیتونن کار کنن بهشون وی پی ان میدن. مردم عادی هم که به سرچ نیاز ندارن.

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
@pash.u
ببخشيد استاد من يه سوال داشتم. يعني ممكنه فردا بيدار شيم ببينيم ديگه سمپاديا نداريم؟
من فکر کنم مشکلی با سایت های داخلی نباشه. سرورش که تو ایرانه احتمالا. فقط شاید لازم باشه یه سری مجوز ها گرفته بشه و تایید بشه.

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران جنوب
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
@pash.u
خوشبختانه
@pash.u
دقیقا.این استاد مطهری باید جواب بده که سرور های سایت ایرانه یا نه ؟
اگه ایران باشه اکیه. فعلا که سرور های سایت پشت کلود فلیره. که مشابهش میشه ابر آروان:)) قطعا سمپادیا هم میره مگر اینکه بیاد رو آروان

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
من فقط یه سوال درمورد سیستم عامل دارم. ویندوز مرتب به آپدیت های مایکروسافت وابسته هست. اگه یه مدت آپدیت نشه بهم میریزه. البته که لینوکس هم همینه. و البته که اندروید هم به همچنین.
نمیدونم با اجرای این طرح اصلا واسه سیستم عامل ها چه اتفاقی میفته یا اصلا شاملشون میشه یا نه. کسی میدونه؟

نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران جنوب
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
من فقط یه سوال درمورد سیستم عامل دارم. ویندوز مرتب به آپدیت های مایکروسافت وابسته هست. اگه یه مدت آپدیت نشه بهم میریزه. البته که لینوکس هم همینه. و البته که اندروید هم به همچنین.
نمیدونم با اجرای این طرح اصلا واسه سیستم عامل ها چه اتفاقی میفته یا اصلا شاملشون میشه یا نه. کسی میدونه؟
ببین واسه ویندوز ایده ای ندارم ولی واسه لینوکس میرور های داخلی داریم که بشه از طریق اون ها آپیدیتشون کرد.
ولی بچه های یه سری بدبختی های خیلی بدتر در انتظارمونه.
مثلا یه چیزی که میلاد نوری هم بهش اشاره کرد اینکه اکثر آپ ها چه داخلی چه خارجی از سرویس FCM گوگل واسه ارسال ناتیفیکشن استفاده میکنن و یه سری سرویس داخلی هم داریم واسه این کار که اون ها هم باز خودشون از همین FCM استفاده میکنن.
یا حتی اپدیت های gradle
پکیج های sdk و خود اپدیت های اندروید استدیو و پلاگین هاش
همه این ها رو گوگل داره هندل میکنه.
سر همینه که میگن کسب و کار ها نابود میشن با این طرح
قضیه اصلا فقط به اینستاگرام و ... محدود نمیشه.

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
غلط كردن خودشون و سران خرشون.اين طرح اجراش بسيار هزينه بره اونهم در شرايطى كه براى اعمال ضروريشون پول ندارن اونوقت انتظار داريد اجرايى هم بشه؟
هدف اين اعمال صرفا ارعابه كه اره بابا ما همه جيو ميدونيم اما در واقعيت هيچى بارشون نيست.

بالا