• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

هکسره را رعایت کن حیوان

موافق هستید که رعایت هکسره اجباری شود؟

• بله

رای‌ها: 32 53.3%
  • خیر

رای‌ها: 28 46.7%

• رای‌دهندگان
    60
  • Poll closed .
  • شروع کننده موضوع

عقب مانده

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
امام
شهر
برازجان
سال فارغ التحصیلی
1398
ک
ب
ی
چ
ن

تعدادی از کاربرا به طور آگاهانه به جای «که، به، یه، چه، نه» از «ک، ب، ی، چ، ن» استفاده میکنن و حتی بعد از اینکه نحوه ی صحیح تایپ رو بهشون گوشزد کردیم به دلایلی از جمله اینکه «دلم میخواد» «دوست دارم» و «عادت کردم و حاضر نیستم ترک عادت کنم»؛ حاضر به تغییر شیوه ی تایپشون نشدن.
از اونجایی که ما مطمئن هستیم شیوه ی صحیح «که، به، یه، چه، نه» هست، آیا موافقین با اعمال قانون، اون دسته از کاربرانی که عمدا و آگاهانه غلط تایپ میکنن رو مجبور به تایپ صحیح کنیم؟

آخرین ویرایش:

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
به نظرم مثلِ اینه بری تو رستوران یقه‌ی کسی که سیرترشی میخوره رو بگیری و به زور بگی "نخور ضرر داره دهنت هم بو میگیره بقیه اذیت میشن".

• شروع کننده موضوع

عقب مانده

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
امام
شهر
برازجان
سال فارغ التحصیلی
1398
به نظرم مثلِ اینه بری تو رستوران یقه‌ی کسی که سیرترشی میخوره رو بگیری و به زور بگی "نخور ضرر داره دهنت هم بو میگیره بقیه اذیت میشن".
مثال جالبی نیست. سیرترشی خوردن خلاف قاعده ی پذیرفته شده ی خاصی نیست. اگر به مثال هست منم میتونم مثال بزنم شبیه اینه که یه نفر قوانین راهنمایی رانندگی رو اجرا نکنه و برای خودش و بقیه ایجاد مشکل کنه.

نظرت درمورد قانون ممنوعیت فینگلیش نوشتن چیه؟ مثلا یه دوره فینگلیش نوشتن رو دور باشه و رو به گسترش هم باشه و قانون بذارن و مانع این کار بشن.

«آیا با حجاب اجباری موافق هستید؟»
در این مورد، ما نحوه صحیح رو میدونیم. ما میدونیم که «که، به، یه چه، نه» صحیح هست. ولی درمورد حجاب کلی بحث هست و نمیتونه مثال منطبقی باشه و وجهه ی غلط به سوال اصلی تاپیک میده. حالا که مثال غیردقیق زدن مطرحه بذار من این مثال رو بزنم:

«با اجباری بودن پرداخت مالیات موافق هستید؟»

آخرین ویرایش:

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
در این مورد، ما نحوه صحیح رو به طور مطلق میدونیم. ما میدونیم که قطعا «که، به، یه چه، نه» صحیح هست. ولی درمورد حجاب کلی بحث هست. بذار من این مثال رو بزنم:
می‌دونی؛ انجام کار اشتباه به زعم بقیه و یا تخطی از استانداردها تا زمانی که مشکل و آزاری به بقیه نرسونه ایرادی نداره. من می‌تونم روزی ۵ پاکت سیگار بکشم در اتاق خودم، درش رو هم ببندم بقیه آسیب نبینند به فرض مثال، تا جایی که کسی آسیب نبینه ایرادی ندارد. ما فقط میتونیم درستش رو گوشزد کنیم.

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
مثال جالبی نیست. سیرترشی خوردن خلاف قاعده ی پذیرفته شده ی خاصی نیست. اگر به مثال هست منم میتونم مثال بزنم شبیه اینه که یه نفر قوانین راهنمایی رانندگی رو اجرا نکنه و برای خودش و بقیه ایجاد مشکل کنه.

نظرت درمورد قانون ممنوعیت فینگلیش نوشتن چیه؟ مثلا یه دوره فینگلیش نوشتن رو دور باشه و رو به گسترش هم باشه و قانون بذارن و مانع این کار بشن.
بذار یه مثالِ دیگه بزنم. خب تو روستاها رسم و قاعده بر این هست که دختر موی بلند داشته باشه و فقط پسر موی کوتاه داره. به نظرت درسته بیایم بگیم قاعده‌ی جامعه بر موی بلنده، پس موی کوتاه برای دخترها "ممنوع"ه؟
ببین مسئله اینجاست که این "قاعده"ای که درموردش صحبت میکنی، خیلی خنثی‌تر و بی‌اثرتر از چیزیه که بخوایم واسش قانون و اجبار تعیین کنیم! تو نهایتاً میتونی مثلاً نوشته‌ی کسی که هکسره رو رعایت نمیکنه رو نخونی یا نادیده‌ش بگیری. یعنی رعایت نکردنِ هکسره واقعاً نمیتونه آسیبی به بقیه بزنه. [میتونه؟]

مخالفم که قانونی برای ممنوعیتِ فینگلیش داشته باشیم. هر چند خودم حسِ خیلی بدی نسبت به این نوع تایپ کردن‌ها دارم، ولی باعث نمیشه این حق رو به خودم بدم که برای همچین مسئله‌ی ساده‌ی بی‌آزاری بیام برای ملت قانون و اجبار بچینم.

ببین حرفم اینه که واقعاً دلیلی نمیبینم که مردم رو مجاب کنم قواعدِ دستوری زبان رو رعایت کنن! چه لزومی هست جدی؟ تو ادعا داری این کار باید "ممنوع" باشه. خب دلیلت برای این مسئله چیه؟

ememlia

⁦(⊙_◎)⁩
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1397
نحوه صحیح رو به طور مطلق
این نحوه صحیح و مطلق همونی نیس ک از هزار سال پیش مدام درحال تغیر بوده؟
چرا مث هزار سال پیش حرف نمیزنیم ، هزار سال پیش چی اشتباه بوده ک الان مطلقا درسته؟

• شروع کننده موضوع

عقب مانده

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
امام
شهر
برازجان
سال فارغ التحصیلی
1398
بذار یه مثالِ دیگه بزنم. خب تو روستاها رسم و قاعده بر این هست که دختر موی بلند داشته باشه و فقط پسر موی کوتاه داره. به نظرت درسته بیایم بگیم قاعده‌ی جامعه بر موی بلنده، پس موی کوتاه برای دخترها "ممنوع"ه؟
این هم مثال منطبقی نمیتونه باشه بر دستور رسمی و پذیرفته شده ی یه زبان
تو ادعا داری این کار باید "ممنوع" باشه. خب دلیلت برای این مسئله چیه؟
این خلاف دستور زبان عمل کردن داره گسترش پیدا میکنه. سمپادیا به عنوان یه انجمن علمی میتونه با یه ذره سخت گیری مانع گسترش همچین چیزی داخل خودش بشه. وجود همچین قانونی به کسی آسیبی نمیرسونه و صرفا باعث میشه نحوه ی تایپ افراد صحیح‌تر بشه.

صبایام:)

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1400
رشته دانشگاه
روان شناسی
خب تو روستاها رسم و قاعده بر این هست که دختر موی بلند داشته باشه و فقط پسر موی کوتاه داره. به نظرت درسته بیایم بگیم قاعده‌ی جامعه بر موی بلنده، پس موی کوتاه برای دخترها "ممنوع"ه؟
میدونم بحث اصلی یه چیز دیگه س ولی کی اینجوری گفته؟! :-? :D
مثال درست بزنید :/

• شروع کننده موضوع

عقب مانده

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
امام
شهر
برازجان
سال فارغ التحصیلی
1398
این نحوه صحیح و مطلق همونی نیس ک از هزار سال پیش مدام درحال تغیر بوده؟
چرا مث هزار سال پیش حرف نمیزنیم ، هزار سال پیش چی اشتباه بوده ک الان مطلقا درسته؟
هروقت به طور رسمی قاعده بر این شد که «که» ها رو «ک» بنویسیم این قانون رو لغو میکنیم.
فعلا میدونیم که «که» صحیح هست.

ممکنه چندین هزار سال دیگه کلمه ی احمق معنیش عوض بشه و بار منفیشو از دست بده، منطقیه من از الان شروع کنم مردم رو احمق صدا کنم؟

+ اگر هزاران سال دیگه تغییر زبان طوری بشه که شکل درست «چ، ی، ب، ک» هم باشه به نظر من واقعا پسرفت کردن و یه تغییر غیرمنطقی و لوس بوده. معمولا تغییرات جهت کاربردی تر شدن زبان صورت میگیره ولی این «چ، ک، ب، ن، ی» فقط متن رو بهم ریخته و زشت میکنه و چیز خوبی نیست اصلا.

آخرین ویرایش:

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
این هم مثال منطبقی نمیتونه باشه بر دستور رسمی و پذیرفته شده ی یه زبان

این خلاف دستور زبان عمل کردن داره گسترش پیدا میکنه. سمپادیا به عنوان یه انجمن علمی میتونه با یه ذره سخت گیری مانع گسترش همچین چیزی داخل خودش بشه. وجود همچین قانونی به کسی آسیبی نمیرسونه و صرفا باعث میشه نحوه ی تایپ افراد صحیح‌تر بشه.
درک نمیکنم چطور این مثال رو رد کردی. دارم میگم یک قاعده(موی بلند/هکسره) طبق یه سری اصولِ قراردادی(رسوم بعضی از روستاها/دستور زبان فارسی) تعریف شده و هیچ لزومی نیست همه‌ی آدم ها به این قراردادها پایبند باشن! و مشخصاً رعایت نکردنِ این قراردادها هیچ تاثیری روی بقیه‌ی آدم‌ها نداره و نمیتونه آسیبی وارد کنه. پس چرا باید "ممنوعیت" داشته باشیم؟

آسیب نمیزنه، ولی قطعاً یه نوع محدودیتِ آزاردهنده برای بعضی‌ها ایجاد میکنه که "هیچ لزومی برای وجودش نیست"! اگه قصد داری نحوه‌ی تایپ کردنِ بقیه رو اصلاح کنی، میتونی باهاشون صحبت کنی و قانعشون کنی. این "اجبار" کردن‌ه چه فلسفه‌ای داره جدی؟
میدونم بحث اصلی یه چیز دیگه س ولی کی اینجوری گفته؟! :-? :D
مثال درست بزنید :/
آره نباید میگفتم روستا"ها" :)) ولی خب روستای پدریِ من همچین آداب و رسومی داره.

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
در این مورد، ما نحوه صحیح رو به طور مطلق میدونیم. ما میدونیم که قطعا «که، به، یه چه، نه» صحیح هست. ولی درمورد حجاب کلی بحث هست و نمیتونه مثال منطبقی باشه و وجهه ی غلط به سوال اصلی تاپیک میده. حالا که مثال غیردقیق زدن مطرحه بذار من این مثال رو بزنم:

من یه چیزی بگم؛ زبان پویاست. ما نمی‌تونیم اجبار کنیم تغییر نکردن رو. تمام زبان‌ها با همین مسائل تغییر کردند. یعنی الان من اجبار کنم «که» نوشته بشه که تغییر نکنه عبث ه. در گذر زمان هم به احتمال زیاد به صورت «ک» در بیاد. چون زبان‌ها مطابق راحتی آدم‌هایی که به آن تکلم می‌کنند تغییر می‌کنند نه بالعکس.
دوم اینکه مطلق نیست. صرفاً گذار هست. همون طور که حدود حجاب هم نسبی هست ولی عده‌ای معتقدند حجاب مطلق ه و باید رعایت بشه.
من این عکس‌ها رو الان گرفتم که مقایسه کنی با اصول زمان حال چقدر می‌شه در ۵۰ سال قبل (که در مقایسه با قدمت زبان فارسی ناچیزه) و از آقای بدیع‌الزمان فروزانفر که عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی بودند ایراد گرفت!:

20200609_205016.jpg
آنک به‌جای آنکه
بلک به‌جای بلکه

20200609_204832.jpg
و نه‌استاده‌ای که مرحوم فروزانفر به صورت «ناِستاده‌ای» تصحیح کرده در حالی که فعلاً «نایستاده‌ای» هست.
و «به گفتِ ایشان» که فعلاً «به‌گفته‌ی ایشان» هست.

PewDiePie

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
Beheshti
شهر
میاندوآب
سال فارغ التحصیلی
1396
بروس جان بیا جاتو با ما عوض کن

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
یعنی شماهایی که دم از آزادی بیان میزدین نهایت سطح دغدغتون این بود که نمیدونیم چی درسته چی غلطه؟:)) زحمت کشیدین.:)) بذارین یه چیز جالب بهتون معرفی کنم به اسم "هنجار". قرار نیست هر مشکل کوچیک و بزرگی پیدا کردین پاشین براش قانون بذارین. اگر باور عمومی این باشه که هکسره باید رعایت شه چند بار به اونایی که رعایت نمیکنن راهنمایی میشه، احتمالا بیشتر از چندبار و از طرف آدمای مختلف تا زمانی که اون اشتباهو بکنن. اگر بعد این دوران (یا در واقع طی این دوران چون اگر واقعا اونقدری برای افراد مهم باشه که هنجار بشه مدام تذکر میدن) هنوز هم دوست داره از اون استفاده کنه به خودش مربوطه. در واقع بله "دلم میخواد" خیلی هم دلیل خوبیه. شبیه ترین مثالی هم که براش زدی همون فیلنگلیشه که بله اونم احمقانس که تو سایت قانونه. اکثر سوشل مدیاها همچین قانونی وجود نداره ولی اکثرا کسی فینگلیش تایپ نمیکنه چون بازخورد مردم بهش منفیه.

مهمترین هدف زبان ارتباطه و شک دارم کسی باشه که واقعا وقتی هکسره رعایت نمیشه مفهوم رو نفهمه. قواعد زبان قواعد تعیین شده توسط خود انسانن که ارتباط رو راحت کنن نه فکت علمی هک شده روی سنگ. وقتی عده زیادی زبانو متفاوت استفاده کنن کم کم زبان تغییر میکنه. اول استفاده عمومی مردم تغییر میکنه بعد قواعد رسمی دوست عزیز. اگر هم اونقدر رو این وسواس دارین که حتما هکسره درست بمونه میتونین از همون هنجار و تذکر استفاده کنین. من خودم خوشم نمیاد هکسره رعایت نمیشه وقتی میبینمشم یه ذره حرص میخورم و شاید یه راهنمایی کوچیک بکنم برای کسی که ممکنه بلد نباشه و رد میشم ازش. اگه قانون بشه من به نشانه اعتراض و حمایت از آزادی بیان بقیه همه پستامو با هکسره غلط مینویسم تا بنم کنن.:))

+ ضمنا شما که انقدر نگران قوانینی گفتم شاید ندونی ولی طبق قوانین سمپادیا پست متوالی ممنوعه.:)) حالا من مدیرم خودم ادغام میکنم به محض اینکه بفهمم این تم جدید چطوری کار میکنه.:)) راجع به اینکه چرا این قانون با قانون پیشنهادی تو فرق میکنه هم میتونم بحث کنم. (هرچند من خودم اصلا قبول ندارم انقدر قوانین سایت غیر قابل انعطاف باشه وقتی که مدیر هست که مورد به مورد بررسی کنه.)

نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران
درود به استاد سایکوتروپ
کم کم باید شعارهایی با مضامین "مرگ‌بر" و "درود‌به" درست کنیم.
دستور بفرمایید
+کسانی که "خیر" رو انتخاب کردند از ما نیستند

Radikalaza

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
بهشتی
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1400
سلام من تازه عضو شدم و اگه تگ نمیکردین نظری نمیدادم ولی حالا که تگ کردین دلم میخواد بگم که به نظر من مشکلی نداره . به اینم دقت کنید که همچین قانونی چقدر باعث زده شدن اعضای سایت از سایت میشه. یعنی واقعا این یه مشکله که به جای که از ک یه نفر استفاده کنه؟
الان خود شما هنگام تایپ کردن نوشتین استفاده میکنن ننوشتین که استفاده میکنند . چرا اون رعایت بشه ولی این رعایت نشه ؟

• شروع کننده موضوع

عقب مانده

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
امام
شهر
برازجان
سال فارغ التحصیلی
1398
درود به استاد سایکوتروپ
کم کم باید شعارهایی با مضامین "مرگ‌بر" و "درود‌به" درست کنیم.
دستور بفرمایید
+کسانی که "خیر" رو انتخاب کردند از ما نیستند
اینکه یکی میاد با حجاب اجباری مقایسه میکنه این موضوع رو یا شما میاید اینطوری کاریکاتور میکنید ماجرا رو نمیدونم یعنی چی )‌‌:

سلام من تازه عضو شدم و اگه تگ نمیکردین نظری نمیدادم ولی حالا که تگ کردین دلم میخواد بگم که به نظر من مشکلی نداره . به اینم دقت کنید که همچین قانونی چقدر باعث زده شدن اعضای سایت از سایت میشه. یعنی واقعا این یه مشکله که به جای که از ک یه نفر استفاده کنه؟
الان خود شما هنگام تایپ کردن نوشتین استفاده میکنن ننوشتین که استفاده میکنند . چرا اون رعایت بشه ولی این رعایت نشه ؟
زبان محاوره فرق داره با رعایت نکردن هکسره.

یعنی واقعا معتقدی این چند نفر که اشتباه تایپ میکنن به جای اینکه اصلاح کنن تایپشون رو ترک سایت کنن سر این ماجرا؟ چه آدم های جالبی باید باشن. و اینکه سایت سمپادیا باید همیشه به فکر زده نشدن افراد باشه؟

• شروع کننده موضوع

عقب مانده

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
امام
شهر
برازجان
سال فارغ التحصیلی
1398
درک نمیکنم چطور این مثال رو رد کردی. دارم میگم یک قاعده(موی بلند/هکسره) طبق یه سری اصولِ قراردادی(رسوم بعضی از روستاها/دستور زبان فارسی) تعریف شده و هیچ لزومی نیست همه‌ی آدم ها به این قراردادها پایبند باشن! و مشخصاً رعایت نکردنِ این قراردادها هیچ تاثیری روی بقیه‌ی آدم‌ها نداره و نمیتونه آسیبی وارد کنه. پس چرا باید "ممنوعیت" داشته باشیم
میشه گفت مدل مو سلیقه ای هست تا حدودی ولی دستور زبان سلیقه ای نیست.

اولا یادمه استفاده از ک چ ب ن زیاد نبود، شاید یکی دو نفر؛ ولی الان داره هی بیشتر میشه. افراد میبینن و فکر میکنن وای چه چیز جالبی و اونها هم تصمیم به شیوه غلط تایپ کردن میگیرن. از اونجایی که واقعا شکل متن رو زشت میکنه فارغ از قرارداد زبان واقعا کار غلطیه استفاده از ک چ ب ن ی. سمپادیا به عنوان یه انجمن علمی وظیفه ش ‌‌‌‌ در قبال همچین چیزی چیه؟ چه فرقی باید با اینستاگرام کنه؟

قانون رو صرفا برای نظرخواهی مطرح کردم وگرنه قطعا اصلاح این داستان از طریق شیوه های غیر اجباری بهتر هست.

آسیب نمیزنه، ولی قطعاً یه نوع محدودیتِ آزاردهنده برای بعضی‌ها ایجاد میکنه که "هیچ لزومی برای وجودش نیست"! اگه قصد داری نحوه‌ی تایپ کردنِ بقیه رو اصلاح کنی، میتونی باهاشون صحبت کنی و قانعشون کنی. این "اجبار" کردن‌ه چه فلسفه‌ای داره جدی؟
اینکه باعث آزار یه عده میشه نمیتونه دلیل باشه.

در صورتی که قانع نشدن چه کاری میشه کرد؟

• شروع کننده موضوع

عقب مانده

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
امام
شهر
برازجان
سال فارغ التحصیلی
1398
می‌دونی؛ انجام کار اشتباه به زعم بقیه و یا تخطی از استانداردها تا زمانی که مشکل و آزاری به بقیه نرسونه ایرادی نداره. من می‌تونم روزی ۵ پاکت سیگار بکشم در اتاق خودم، درش رو هم ببندم بقیه آسیب نبینند به فرض مثال، تا جایی که کسی آسیب نبینه ایرادی ندارد. ما فقط میتونیم درستش رو گوشزد کنیم.
بله پس توی دفترچه شخصیشون ک چ ن ب ی بنویسن. اینجا سایته و محیط عمومی. اینجور نوشتن من دیدم که باعث شده بقیه هم اینجوری بنویسن و تعدادشون بیشتر بشه.

ممنون از مدیریت که پستارو ادغام میکنه D:

آخرین ویرایش:
  • لایک
امتیازات: PD
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
تهران