• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

هکسره را رعایت کن حیوان

موافق هستید که رعایت هکسره اجباری شود؟

• بله

رای‌ها: 32 53.3%
  • خیر

رای‌ها: 28 46.7%

• رای‌دهندگان
    60
  • Poll closed .

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
خیر اکثریت نمیتونن با دموکراسی حقوق اقلیت رو بگیرن. حقوق شخصی و انسانی نباید بسته به دموکراسی باشه.
یه سوال از همتون دارم: چرا فکر میکنین یه فرد عادی کوچکترین وظیفه‌ای در قبال "حفظ زبان فارسی" داره؟
جالب شد
چرا فکر می‌کنید یه نفر کوچکترین وظیفه‌ای در قبال رعایت حقوق دیگران (که من ترجیح میدم این "حقوق دیگران" به شکل صحیحش نام‌گذاری کنم: محدود کردن خود با پذیرش شروطی مطلق در راستای بیشتر از یک حدّی آسیب وارد نکردن به دیگران) داره؟
چه چیزی هست که این به اصطلاح حقوق رو یک ارزش مطلق می‌کنه، ولی رعایت به فرض هکسره رو نه؟
▪▪▪▪▪▪▪▪▪▪
حالا برم سر بحث اصلی تاپیک:
+ و در آخر اینکه جای تعجب داره که بیشتر از 50 درصد حاضرن آزادی بیان (یا هرچی که دوست دارین اسمشو بذارین) بقیه رو بگیرن صرفا چون یه اشتباه نوشتاری ببینن بهشون برمیخوره!
خیر، اصلا جای تعجب نداره.
یک مثال می‌زنم: در جمعی شامل من و اشخاصی از a تا z، دو شخص k و p به هر دلیلی که و به و چه و یه و نَه رو ک و ب و چ و ی و ن می‌نویسن. خب من از نظر منطقی می‌تونم به اینکار خرده‌ای بگیرم؟ فعلا نه.
ولی یک مسئله‌ای هست، که از بین ۲۵ نفر باقی‌مونده، من و ۲۱ نفر دیگه به شدّت از اینکار p و k متنفّریم و چون p و k حاضر به تغییر طرز نوشتارشون نیستن، با هم نقشه می‌چینیم تا شبانه به خونه‌ی p و k حمله کنیم و جفتشون رو بکُشیم، و از بین سه نفر باقی‌مونده، یه نفرشون نسبت به این تصمیم ما ۲۲ تا منفعله و دو تاشون هم مخالفن. اون دو تا مخالف می‌تونن از نظر منطقی به تصمیم ما خُرده بگیرن؟ نه، فعلا نمیشه. ما ۲۲ تا می‌تونیم توجیه منطقی برای ضرورت کُشتن p و k ارائه کنیم؟ باز هم نه، فعلا نمیشه. پس اینجا دیگه منطق کاره‌ای نیست، چراکه نمیشه باهاش تصمیم یکی از طرفین رو زیر سوال بُرد. اینجا، نظر هرکسی که زور بیشتری داره به کُرسی می‌شینه، در مثال مذکور، در شرایط طبیعی نظر ما ۲۲ نفر مبنی بر قتل p و k.
ولی آیا این به این معنیه که همواره تصمیم‌هایی که منطق توشون به کار نمیاد، باید بر دموکراسی حلّ و فصل بشن؟ خیر، اینطور نیست، اگه دقّت کرده باشید من گفتم نظر هرکسی که زور بیشتری داشته باشه. این زور بیشتر معمولا و در شرایط طبیعی دست اکثریت هست، چون زور همه تقریبا برابر در نظر گرفته میشه و زور ما ۲۲ نفر تقریبا ۲۲ برابر اونیه که مخالف قتل p و k ه. ولی خب، بیاید فرض کنیم اونی که مخالف قتل p و k ه (ازینجا به بعد برای راحتی اشاره، اسمشو می‌زاریم j) به یه قدرت ماورایی، مثلا دستکش بی‌نهایت دسترسی داره و با یه بشکن می‌تونه کل ما ۲۲ تا رو بفرسته هوا. خب باز هم اینجا، نظر ما ۲۲ تا به کُرسی می‌شینه؟ قطعا نه، j توانایی کافی برای جلوگیری از اقدام ما برای قتل p و k رو داره و نظر اون به کُرسی می‌شینه.
حالا بیاید قضیه رو ببریم توی دنیای واقعی، اکثریتی بوده که در زمان ایجاد این تاپیک، مخالف تخفیف "که و به و چه و یه و نَه" به "ک و ب و چ و ی و ن" بوده و موافق اِعمال زور برای رسیدن به این هدف، و خب اگه این اکثریت می‌خواست و می‌تونست بر بقیه غالب بشه و این موضوع رو به شکل یه قانون دربیاره و هرکسی هم که رعایتش نمی‌کنه رو هم بن کنه یا شبانه به قتل برسونه، شما نمی‌تونستید از نظر منطقی به قضیه ایرادی بگیرید، شما تنها می‌تونستید با گروهی از هم‌فکراتون برای غلبه به اون جمع و الغای اون قانون تلاش کنید.
در نهایت هم این رو بگم که با جوّ فکری فعلی سایت و وجود افرادی مثل شما، امروزه اگه این بحث دوباره داغ بشه فکر نکنم حامیان حفظ صورت نوشتاری فعلی "که و به و چه و یه و نَه" (که خودم هم جزوشونم) بتونه باقی رو مغلوب و مجبور به نوشتن "که و به و چه و یه و نه" بجای "ک و ب و چ و ی و ن" کنه.

Xpac

Physics Fucker
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایذه
سال فارغ التحصیلی
1405
مدال المپیاد
المپیاد کاشتن خیار
رفقا بیاین باهم تحلیل کنیم
من میخوام ی حرکتی بزنم.
یه جامعه ای از آدم ها قراره با من همراه شه.
چطوری با من همراه میشن؟همینطوری میان دنبال من چون عاشق چش و ابروم ان؟
نه رفقا
به تاثیرش فک میکنن(البته خب تو جامعه خودمون بیشتر مردم بی فکر کاراشونو میکنن)
به اینکه خب الان من اومدم ی کاری کردم و قراره بقیه همراه شن و باهم انجامش بدیم چقد توی زندگی من تاثیر داره
الان رفیق ... توی چت کردنمون من به رو ب بنویسم چقدر تغییر و توی چه زمینه ای این تغییر ایجاد میشه؟
این ک من بیام شکل چت کردنم رو عوض کنم موضوع بحرانی ای نیست ک تو حکم اعدام گذاشتی براش
سنت هم پایین نیست ک بگیم طرف بیکاره اومده قانون تصویب میکنه
آدم با شعوری هستی و ب بلوغ رسیدی
و من واقعا درک نمیکنم چرا بعضی از دوستان یهویی دلشون هوس رطب میکنه
یا فیلشون یاد هندستون
دوستان .... قبل از این ک تاپیکی ایجاد کنید لطفا فکر کنید چقد روی مخاطبتون تاثیر داره و چقدر بدرد بخوره

یه موضوعی هم در مورد زبان فارسی:
ب قول ی بنده خدایی قربون زبان پارسی برم ک یهویی همه فردوسی شدن براش :))
اهمیت زبان واقعا چیه؟
چرا اینقد ما دوسش داریم ؟
چون میگیم که میراث فردوسی و رودکی و فلانیه
چون نشون دهنده ایرانی بودنه
و فلان و فلان و فلان ....
قطعا خبر داری که کم کم پول کاغذی توی دنیا داره بی ارزش میشه
و همه داریم به سمت ی واحد یکه و کامل میریم که تغییرشون دست ما نیست
ارز دیجیتال ... من نیاز نیست برم دلار چنج کنم ب یورو یا یورو به یوان تا بتونم پول انتقال بدم
از رمز ارزها استفاده میکنم
در موضوع زبان هم دنیا داره ب سمت همین پیش میره ک دیگه زبان اصلی دنیا و ب قولی معتبر و مورد تایید خودش رو داشته باشه که فعلا انگلیسیه
من نمیگم کسی دنیا تو فارسی حرف نزنه ولی این تعصب مزخرف ک همه باید از دم فارسی حرف بزنن کسی حق نداره از کلمات زبونای دیگ استفاده کنه و حق نداره ی حرف رو برداره و .... کاملا بی تاثیره.

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
الان رفیق ... توی چت کردنمون من به رو ب بنویسم چقدر تغییر و توی چه زمینه ای این تغییر ایجاد میشه؟
این ک من بیام شکل چت کردنم رو عوض کنم موضوع بحرانی ای نیست ک تو حکم اعدام گذاشتی براش
خیلی سادست: عادت به خوندن کلمات تک‌حرفی (بجز و البته) نداریم و سرش اذیت می‌شیم.
و حاضر هم نیستیم عادتمون رو تغییر بدیم چون کار می‌بره.
کسی هم حرف از اعدام نزد، مگر در مثال و تمثیل.
به قول یه بنده خدایی قربون زبان پارسی برم که یهویی همه فردوسی شدن براش :))
اهمیت زبان واقعا چیه؟
باز هم سادست: از زبان فارسی خوشمون میاد، همین.
... و همه داریم به سمت ی واحد یکه و کامل میریم که تغییرشون دست ما نیست ...
... در موضوع زبان هم دنیا داره ب سمت همین پیش میره ک دیگه زبان اصلی دنیا و ب قولی معتبر و مورد تایید خودش رو داشته باشه که فعلا انگلیسیه ...
اینی که بهش اشاره کردید فرآیند جهانی‌شدن ه که محسوس هم هست و گفته‌هاتون رو رد نمی‌کنم، ولی خب من می‌تونم با این جریان مخالف باشم، و برای مغلوب کردن این جریان تلاش کنم. (مشابه تلاش طرفداران تخفیف "به و چه و که و نه و یه" به "ب و چ و ک و ن و ی" که از نظرسنجی معلومه در اقلیت بودن ولی دست از تلاش برنداشتن)

Cooly

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان x
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1405
من میخوام ی حرکتی بزنم.
نه رفقا
به اینکه خب الان من اومدم ی کاری کردم و قراره بقیه همراه شن و باهم انجامش بدیم چقد توی زندگی من تاثیر داره
یا فیلشون یاد هندستون
دوستان .... قبل از این ک تاپیکی ایجاد کنید لطفا فکر کنید چقد روی مخاطبتون تاثیر داره و چقدر بدرد بخوره

اهمیت زبان واقعا چیه؟
ارز دیجیتال ... من نیاز نیست برم دلار چنج کنم ب یورو یا یورو به یوان تا بتونم پول انتقال بدم
در موضوع زبان هم دنیا داره ب سمت همین پیش میره ک دیگه زبان اصلی دنیا و ب قولی معتبر و مورد تایید خودش رو داشته باشه که فعلا انگلیسیه
من نمیگم کسی دنیا تو فارسی حرف نزنه ولی این تعصب مزخرف ک همه باید از دم فارسی حرف بزنن کسی حق نداره از کلمات زبونای دیگ استفاده کنه و حق نداره ی حرف رو برداره و .... کاملا بی تاثیره.
بحث نه بحث تعصبه و نه بحث دوست داشتن. بحث بحث «درست نوشتن» هست. رک بگم؛ نشون دهنده سواد اون فرده.
اینکه کسی بیاد حرف از کلمه حذف کنه، یا هکسره رو رعایت نکنه، یا کلمات خیلی واضح رو با غلط املایی بنویسی، نشون دهنده چیزی جز اینکه اون فرد با تمام قدرت از کلاس اول هیچی یاد نگرفته. اینا مسائل آنچنان ادبی نیستن که بگیم آره ولش کن و این حرفا
رعایت املای کلمات از بیسیک ترین چیزهای «نگارش» و «زبان»ه.

Xpac

Physics Fucker
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایذه
سال فارغ التحصیلی
1405
مدال المپیاد
المپیاد کاشتن خیار
بحث نه بحث تعصبه و نه بحث دوست داشتن. بحث بحث «درست نوشتن» هست. رک بگم؛ نشون دهنده سواد اون فرده.
اینکه کسی بیاد حرف از کلمه حذف کنه، یا هکسره رو رعایت نکنه، یا کلمات خیلی واضح رو با غلط املایی بنویسی، نشون دهنده چیزی جز اینکه اون فرد با تمام قدرت از کلاس اول هیچی یاد نگرفته. اینا مسائل آنچنان ادبی نیستن که بگیم آره ولش کن و این حرفا
رعایت املای کلمات از بیسیک ترین چیزهای «نگارش» و «زبان»ه.
ببین رفیق
کادو مهم تر از کاغذ کادوعه
من میتونم بیست خط با رعایت تمام علایم نگارشی بشینم واسه تو فحش بنویسم
هم میتونم بدون رعایت کردن این چیزا برات متن علمی بنویسم
به نظرم بحث چت هیچ ربطی به سواد و این حرفا نداره
اصل متن و محتواشه که مهمه
ما توی مدرسه و کلاس اولی نیستیم که خانوممون دعوامون کنه که چرا یه حرف نذاشتی
بزار صادقانه بگم
صرفا داری ترول میکنی :)

• دیسلایک
امتیازات: Cooly

Xpac

Physics Fucker
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایذه
سال فارغ التحصیلی
1405
مدال المپیاد
المپیاد کاشتن خیار
خیلی سادست: عادت به خوندن کلمات تک‌حرفی (بجز و البته) نداریم و سرش اذیت می‌شیم.
و حاضر هم نیستیم عادتمون رو تغییر بدیم چون کار می‌بره.
کسی هم حرف از اعدام نزد، مگر در مثال و تمثیل.

باز هم سادست: از زبان فارسی خوشمون میاد، همین.

اینی که بهش اشاره کردید فرآیند جهانی‌شدن ه که محسوس هم هست و گفته‌هاتون رو رد نمی‌کنم، ولی خب من می‌تونم با این جریان مخالف باشم، و برای مغلوب کردن این جریان تلاش کنم. (مشابه تلاش طرفداران تخفیف "به و چه و که و نه و یه" به "ب و چ و ک و ن و ی" که از نظرسنجی معلومه در اقلیت بودن ولی دست از تلاش برنداشتن)
شما نمیتونی عادتت رو تغییر بدی به ما هیچ ربطی نداره
من خودم زیاد علاقه ای به این شکل نوشتن ندارم ولی دلیل نمیشه چون تو اذیت میشه یه جمعیت بزرگی شکل نوشتنشون رو عوض کنن
در ضمن باید بگم که این موضوع مگه چقد بحرانیه که براش تاپیک زدید
هسکره را رعایت کن حیوان!
اگه خیلی به ادب و زبان و از این دست حرفا اهمیت میدی حیوان الان توهین محسوب میشه
از زبان فارسی خوشمون میاد
سبحان الله(وی سیزدهمین قرص اعصاب خود را بالا می اندازد)
مغلوب کردن جریان کار میلیون نفریه و خب تو و افکارت کوچیک تر از اونی هستین که جلوی چنین چیزی مقاومت کنین
مثال بارز شما زیاده
به یه چیزایی گیر میدین و در موردش صحبت میکنین که آدم خندش میگیره

Cooly

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان x
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1405
ببین رفیق
کادو مهم تر از کاغذ کادوعه
من میتونم بیست خط با رعایت تمام علایم نگارشی بشینم واسه تو فحش بنویسم
هم میتونم بدون رعایت کردن این چیزا برات متن علمی بنویسم
به نظرم بحث چت هیچ ربطی به سواد و این حرفا نداره
اصل متن و محتواشه که مهمه
ما توی مدرسه و کلاس اولی نیستیم که خانوممون دعوامون کنه که چرا یه حرف نذاشتی
بزار صادقانه بگم
صرفا داری ترول میکنی :)
یعنی واقعا به نظرت متن علمی بدون رعایت علائم نگارشی خیلی «کادو»ی خوبیه؟
عجب :))

• دیسلایک
امتیازات: Xpac

hypnos

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
انتظار...
الفبای زبان فارسی از قدیم بهش ایراداتی وارد بوده و هست هنوز هم.
اما این اشتباه نویسی ما رو توجیه نمی‌کنه.
اینکه معلم کلاس اول شما فردی بوده که دوستش نداشتید، تقصیر زبان نیست.
زبان فارسی با این الفبا، الان رسمیت داره، لطفا بیش از این اندازه سقیم و مریضش نکنیم.
کل دنیا می‌تونه به یک زبان کل واحد برسه، اما یادمون باشه که هویت زبانی‌مون رو فدای وحدت با دیگر ملت‌ها نکنیم.

Xpac

Physics Fucker
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایذه
سال فارغ التحصیلی
1405
مدال المپیاد
المپیاد کاشتن خیار
یعنی واقعا به نظرت متن علمی بدون رعایت علائم نگارشی خیلی «کادو»ی خوبیه؟
عجب :))
نظرت در مورد ۲۰ خط فحش اونم از اون بد بداش که دست به خانواده میشه با رعایت تمام علائم نگارشی چطوره؟
خیلی عالیه چون نشون میده سواد من زیاده

Xpac

Physics Fucker
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایذه
سال فارغ التحصیلی
1405
مدال المپیاد
المپیاد کاشتن خیار
الفبای زبان فارسی از قدیم بهش ایراداتی وارد بوده و هست هنوز هم.
اما این اشتباه نویسی ما رو توجیه نمی‌کنه.
اینکه معلم کلاس اول شما فردی بوده که دوستش نداشتید، تقصیر زبان نیست.
زبان فارسی با این الفبا، الان رسمیت داره، لطفا بیش از این اندازه سقیم و مریضش نکنیم.
کل دنیا می‌تونه به یک زبان کل واحد برسه، اما یادمون باشه که هویت زبانی‌مون رو فدای وحدت با دیگر ملت‌ها نکنیم.
من نمیگم زبانمونو شوت کنیم آسمون
ولی چرا باید منو مجبورم کنی چطوری حرف بزنم؟
اگه ساید ما بیشتر بود که دیگه نمیتونی همچین حرفی بزنی
در ضمن اینقد موضوعات مهمتری از پاسداری از زبان داریم
چه خودمون چه کشورمون

Cooly

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان x
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1405
نظرت در مورد ۲۰ خط فحش اونم از اون بد بداش که دست به خانواده میشه با رعایت تمام علائم نگارشی چطوره؟
خیلی عالیه چون نشون میده سواد من زیاده
مسئله اینه که محتوای متن هیچ ربطی به علائم نگارشی نداره. مشخصه که تو اگه بیای یه متن علمی رو با غلط املایی و نگارشی بنویسی هیچ وقت بهت نمیگن آفرین! ذاتا هم همچین اتفاقی به ندرت میوفته چون کسی که اونقدری توانا هست که یه متن علمی بنویسه ، قطعا می‌تونه علائم نگارشی رو که خیلی پیش پا افتاده تر از این حرفاست رو رعایت کنه.
در ضمن، شما اگه تونستی فحش ها رو هم بدون غلط املایی بنویس بدون که آره سوادت زیاده😁 چون سواد و ادب جدا از همن

Xpac

Physics Fucker
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایذه
سال فارغ التحصیلی
1405
مدال المپیاد
المپیاد کاشتن خیار
مسئله اینه که محتوای متن هیچ ربطی به علائم نگارشی نداره. مشخصه که تو اگه بیای یه متن علمی رو با غلط املایی و نگارشی بنویسی هیچ وقت بهت نمیگن آفرین! ذاتا هم همچین اتفاقی به ندرت میوفته چون کسی که اونقدری توانا هست که یه متن علمی بنویسه ، قطعا می‌تونه علائم نگارشی رو که خیلی پیش پا افتاده تر از این حرفاست رو رعایت کنه.
در ضمن، شما اگه تونستی فحش ها رو هم بدون غلط املایی بنویس بدون که آره سوادت زیاده😁 چون سواد و ادب جدا از همن
تو اولویتت رو گذاشتی روی املا تا خود محتوا
ده بار گفتم بازم میگم
توی فضای مجازی و دوستانه ادیت کلمه ها تا حدی که معنیشونو عوض نکنه و خب خوانشش رو سخت نکنه میتونیم انجانمش بدیم و خب فردوسی وار حرف نزنیم
ولی خب توی یه متن کاملا رسمی تو باید رعایت کنی
مشکلت اینه که فک میکنی ما توی ژنو در مورد برنامه هسته ای ایران جلسه داریم(کاملا جمله رندوم بود)
نه اینکه چند تا آدم ساده ایم و داریم در مورد موضوعات روزانه حرف میزنیم
در مجموع اینقد تعصب روی ورداشتن یه حرف اونم تو جمع صمیمی واقعا خود خوده تروله

چه جالب :|

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1403
چه کاریه بابا چه اجباریه من مثلا بعضی وقتا خلاصه و اینجوری مینویسم چون حالشو ندارم ن اینکه مثلا بگم زبان فارسی اصلا باید اینجوری باشه که
حالا رو بی‌حالی یکی به جا که مینویسه ک وقتی یکی میاد بهش میگه چرا نوشتی ک باید بنویسی که تازه یارو حساس میشه میگه چون دلم میخاد مثلا اصلا اجبار و اینا هم نمیتونی توی این سایت بکنی چون حالا تو بگو کی میاد همه کامنتارو چک کنه هر کی نوشته ک رو مثلا دعوا کنه
کلا این کار مخالفه منطق منه

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
شما نمیتونی عادتت رو تغییر بدی به ما هیچ ربطی نداره
من خودم زیاد علاقه ای به این شکل نوشتن ندارم ولی دلیل نمیشه چون تو اذیت میشه یه جمعیت بزرگی شکل نوشتنشون رو عوض کنن
قطعاً اون جمعیت بزرگ بصورت داوطلبانه نمیان بگن که "ای بابا، دارک‌لایت از اینجور نوشتن ما راضی نیست، پس ازین به بعد درست می‌نویسیم"، اونا تا وقتی فشاری برای تغییر نوع نوشتارشون، چه از داخل و چه از بیرون بهشون وارد نشه قصد ندارن نوع نوشتارشون رو تغییر بدن. تلاش من هم رسوندن این فشار داخلی و بیرونی به حد نصاب برای تغییر نوع نوشتارشونه.
در ضمن باید بگم که این موضوع مگه چقد بحرانیه که براش تاپیک زدید
هسکره را رعایت کن حیوان!
اگه خیلی به ادب و زبان و از این دست حرفا اهمیت میدی حیوان الان توهین محسوب میشه
از زبان فارسی خوشمون میاد
تاپیک سال ۲۰۲۰ زده شده، و من صرفا بالا آوردمش.
مغلوب کردن جریان کار میلیون نفریه و خب تو و افکارت کوچیک تر از اونی هستین که جلوی چنین چیزی مقاومت کنین
مثال بارز شما زیاده
شاید، ولی خب خوشایند من تن دادن به امثال اینجور جریان‌ها و پذیرششون نیست؛ حتی اگه به قول شما کاری از پیش برده نشه.
و خب توی سراسر تاریخ می‌تونید امثال این مقاومت‌ها رو (هرچند کوچک) ببینید و حتّی عدّه‌ایشون هم بودن که به پیروزی ختم شدن.

Iman Page

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 1
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1
قطعاً اون جمعیت بزرگ بصورت داوطلبانه نمیان بگن که "ای بابا، دارک‌لایت از اینجور نوشتن ما راضی نیست، پس ازین به بعد درست می‌نویسیم"، اونا تا وقتی فشاری برای تغییر نوع نوشتارشون، چه از داخل و چه از بیرون بهشون وارد نشه قصد ندارن نوع نوشتارشون رو تغییر بدن. تلاش من هم رسوندن این فشار داخلی و بیرونی به حد نصاب برای تغییر نوع نوشتارشونه.

تاپیک سال ۲۰۲۰ زده شده، و من صرفا بالا آوردمش.

شاید، ولی خب خوشایند من تن دادن به امثال اینجور جریان‌ها و پذیرششون نیست؛ حتی اگه به قول شما کاری از پیش برده نشه.
و خب توی سراسر تاریخ می‌تونید امثال این مقاومت‌ها رو (هرچند کوچک) ببینید و حتّی عدّه‌ایشون هم بودن که به پیروزی ختم شدن.
کَمْ مِنْ فِئَةٍ قَلِیلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً کَثِیرَةً بِإِذْنِ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ مَعَ الصَّابِرِینَ

صوراسرافيل

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0000
من میخوام ی حرکتی بزنم.
نه رفقا
یا فیلشون یاد هندستون

اهمیت زبان واقعا چیه؟
به به.تیز می روی جانا ترسمت فرومانی!
کل مبحث زبان تقلیل داده شد به رمز ارز و پول کاغذی(یا غیر کاغذی) و امثالهم؟اساسا درک نمی کنم،چطور ممکنه که تفکر و ذهنیت یه عده مثل شما(که اندک هم نیستند) تا این حد ماتریالیزه شده باشه که منزلت هر زبان(یا در کل منزلت هر امری،فرهنگی یا غیر فرهنگی) به واسطه تواناییش دراقتصاد مطرح بشه؟با چنین دیدی به جز دو سه زبان،الباقی زبانها کوچکترین محلی از اعراب ندارن.زبان هم که مهم ترین ستون فرهنگ هست،پس لابد فرهنگهایی به جز فرهنگهای بستر اون دو سه زبان جهانی(که البته امروز شاید بتوان گفت حتی دو سه زبان هم نیست،تنها یکی اون هم انگلیسی).
چنین دیدی به مقوله زبان،نه تنها صحیح نیست،بلکه حتی بدویه،چنانچه در جوامع بدوی منزلت یک زبان صرفا و انحصارا بر مبنی توانایی تجاری و اقتصادی تعریف می شد.

اولا که ارتباط مسئله ورود واژگان بیگانه رو به مسئله طرز نگارش نفهمیدم.ضمنا،چه کسی گفته که شما نباید واژه خارجی در گفتارتون به کار ببرید؟ اصلا مگر زبان بدون واژه بیگانه موجودیت داره؟
اما درباره برداشتن یک حرف،خب مضحکه.هرچند مسئله "ه کسره" در منظر من چندان اهمیتی نداره،هزار نقص دیگه در گفتار و نوشتار های امروز هست و این هم مشتی نمونه خروار.
در ضمن اینقد موضوعات مهمتری از پاسداری از زبان داریم
یاد اینهایی افتادم که میگفتن "چه معنی داره انقدر بحث آزادی پوشش رو مطرح می کنید ما الان از نظر اقتصادی تحت فشاریم" :))

Xpac

Physics Fucker
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایذه
سال فارغ التحصیلی
1405
مدال المپیاد
المپیاد کاشتن خیار
اولا که ارتباط مسئله ورود واژگان بیگانه رو به مسئله طرز نگارش نفهمیدم.
یکی از بچه ها کامنتشو گذاشت منم جواب دادم ....
اما درباره برداشتن یک حرف،خب مضحکه.
تو توی چه فضایی داری با ما حرف میزنی؟
یه فضای صمیمی و دوستانه
تو داری یه نامه اداری به ما میدی؟
نه. همه چیزی که ما اینجا میگیم توی صمیمیته و چیز رسمی ای نداریم فعلا
هزار نقص دیگه در گفتار و نوشتار های امروز هست و این هم مشتی نمونه خروار.
د آخه مشتی من یه ساعته دارم همینو میگم
میگم تو به کوچیکی موضوع توجه کن
نه خدایی یه ثانیه پیش خودت فکر کن
یه عده خیلی کمی مشکل دارن و میگن داریم زور می‌زنیم که درست شه خیلی هم پاش میمونیم انشالله تا وقتی مهدی بیاد اینم درست میشه
داداش/خواهر من موضوع کج‌کج حرف زدنمون استفاده نادرست از کلمات و جمله بندی غلط از مشکلات بزرگ ماست... بعد این بنده خدا دارک لایت داره به این فکر میکنه وای بیا انقلاب کنیم هر کس اینطوری چت داد باید دهنشو سرویس کنیم(تمثیل).
یاد اینهایی افتادم که میگفتن "چه معنی داره انقدر بحث آزادی پوشش رو مطرح می کنید ما الان از نظر اقتصادی تحت فشاریم"
کجا رو به کجا ربط دادی .... دمدم گرم
این چیزی که گفتی مساله کوچیکی نیست عده زیادی از مردمن و چون اکثریت ان پس باید حقشونو بدن
ولی نهایت به ده نفر نمیکشه که این موضوع تاثیری تو زندگیش داشته باشه .

Xpac

Physics Fucker
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
ایذه
سال فارغ التحصیلی
1405
مدال المپیاد
المپیاد کاشتن خیار
کَمْ مِنْ فِئَةٍ قَلِیلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً کَثِیرَةً بِإِذْنِ اللَّهِ ۗ وَاللَّهُ مَعَ الصَّابِرِینَ
سوبحان الله
پس جنگ جنگ تا پیروزی
چگوارای جدید بیا و یه انقلاب دیگه به راه بنداز(خطاب به دارکلایت)

بالا