• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

موافق تبدیل هکسره به قانون هستید؟

موافق هستید که رعایت هکسره اجباری شود؟

• بله

رای‌ها: 32 53.3%
  • خیر

رای‌ها: 28 46.7%

• رای‌دهندگان
    60
  • Poll closed .

Ali.D7

کاربر فوق‌فعال
کنکوری ۹۹
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۳
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1399
این قسمتو متوجه نشدم یعنی کسی که غلط املایی داره و قواعد زبانو رعایت نمیکنه برای طرف مقابلش ارزش قائل نیست؟:))
نه. گفتم اگه یه روز با کسی داشتید بحث میکردید و براتون مهم بود که طرف دربارتون چی فکر میکنه ( اون تیکه براش ارزش قائل شدید منظورم این بود که برای فکری که راجع به شما میکنه ارزش قائل شدید ) دست خودتونه که با رعایت کردن املا چطور بازخوردی براش بسازین.

این قسمت حرفات فقط اینطور به نظر میرسه که داره به طور passive aggressive حرفای
به طور واضح تایید کردم تو اون پست حرفاتو، اگه غیر مستقیم بوده مستقیم تر میگم، در اینکه "اجبار کردنش" غیراخلاقیه حرفی ندارم کما اینکه اشاره هم کردم، اما در مورد اینکه رعایتش ربط داره به اهمیت طرف به زبان، اوکی، الان فی المثال تو به عنوان کسی که درستشو میدونه، از سر اینکه حال میکنی غلط بنویسی چون وظیفه ای در قبال حفظ زبان نداری غلط بنویس، یه بی سوادم ازت یاد میگیره دیگه؟ احیانا رد که نمیکنی که عمده کسایی که راجع به رو اشتباه مینویسن درستشو نمیدونن؟ خب این رسم الخطو یا از کسی یاد گرفتن که میدونسته و دوست نداشته رعایت کنه، یا از یکی که بلد نبوده و نوشته و بازم کسی که بلدبوده نیومده بهش بگه یاد گرفتن. طرفِ کسی که هکسره رو رعایت نمیکنه میشه گرفت، ولی اکثر کسایی که از راجب استفاده میکنن بلد نیستنش، جامعه آماریم طبیعتا نمیتونه اعضای این سایت باشه.
دیگه به طور خیلی مستقیم بخوام بگم، احساس میکنم که امثال تو کلا از مخالفت و شکست قواعد لذت میبرین، پافشاری ای رو درستی این حسم ندارم چون خودمم بهش اعتنایی نمیکنم اما شرایط اینجوریه که
همه ما میدونیم یه چیزی درسته
بیشتر ما از اینکه قاعده اون یه چیزو رعایت کنیم لذت میبریم
رعایت اون قاعده آسیبی به کسی نمیزنه
عدم رعایتشم شاید به یه چیزی آسیب بزنه که مربوط به شخص نیست و مهم نیست ( مثلا )
اینجا درک شدنیه که یکی بیاد با قانون شدنش مخالفت کنه، چون آدم ناخودآگاه جلوی اجبار گارد میگیره. اما اینکه چون من وظیفه ای در قبال حفظ زبان ندارم یا حفظ زبان ربطی به اخلاق نداره پس لزومی نداره، پس آزاد یا اجبار از قاعده تخطی میکنم، اینجا حس میکنم فقط دارید تمایل به مخالفت کردنتونو ارضا میکنید، و هنوز دلیل دیگه ای واسه شکستن قواعد ندیدم ازت. اینکه یه چیزی که قاعده مند و درستش واضحه، صرفا چون تو ذهن ما ربطی به اخلاق نداشته باشه بخوایم بشکنیمش و رعایتش نکنیم رو فقط میتونم بذارم پای اینکه این مخالفت احساس خوبی بهت میده.

در مورد بقیه بندات هم همونطور که گفتم تایید کرده بودم به هر طریقی و حرفی نداشتم با این حال مرسی از توضیح. اجبارش طبیعتا راه درستی نیست، اوکیه.
و در مورد مقدس، به نظرم با تندروی و حساسیت قبلی پستارو خوندی، احتمالا منم با بی توجهی خوندم ولی فکر میکنم به هرحال هرکدوم با قصد خودمون خوندیمشون چون من چنین چیزی ندیدم!

آخرین ویرایش:

Pan

Plain Jane Fat Ass
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
به طور واضح تایید کردم تو اون پست حرفاتو، اگه غیر مستقیم بوده مستقیم تر میگم، در اینکه "اجبار کردنش" غیراخلاقیه حرفی ندارم کما اینکه اشاره هم کردم، اما در مورد اینکه رعایتش ربط داره به اهمیت طرف به زبان، اوکی، الان تو به عنوان کسی که درستشو میدونه، از سر اینکه حال میکنی غلط بنویسی چون وظیفه ای در قبال حفظ زبان نداری غلط بنویس، یه بی سوادم ازت یاد میگیره دیگه؟ احیانا رد که نمیکنی که عمده کسایی که راجع به رو اشتباه مینویسن درستشو نمیدونن؟ خب این رسم الخطو یا از کسی یاد گرفتن که میدونسته و دوست نداشته رعایت کنه، یا از یکی که بلد نبوده و نوشته و بازم کسی که بلدبوده نیومده بهش بگه یاد گرفتن. طرفِ کسی که هکسره رو رعایت نمیکنه میشه گرفت، ولی اکثر کسایی که از راجب استفاده میکنن بلد نیستنش، جامعه آماریم طبیعتا نمیتونه اعضای این سایت باشه.
دیگه به طور خیلی مستقیم بخوام بگم، احساس میکنم که امثال تو کلا از مخالفت و شکست قواعد لذت میبرین، پافشاری ای رو درستی این حسم ندارم چون خودمم بهش اعتنایی نمیکنم اما شرایط اینجوریه که
همه ما میدونیم یه چیزی درسته
بیشتر ما از اینکه قاعده اون یه چیزو رعایت کنیم لذت میبریم
رعایت اون قاعده آسیبی به کسی نمیزنه
عدم رعایتشم شاید به یه چیزی آسیب بزنه که مربوط به شخص نیست و مهم نیست ( مثلا )
اینجا درک شدنیه که یکی بیاد با قانون شدنش مخالفت کنه، چون آدم ناخودآگاه جلوی اجبار گارد میگیره. اما اینکه چون من وظیفه ای در قبال حفظ زبان ندارم یا حفظ زبان ربطی به اخلاق نداره پس لزومی نداره، پس آزاد یا اجبار از قاعده تخطی میکنم، اینجا حس میکنم فقط دارید تمایل به مخالفت کردنتونو ارضا میکنید، و هنوز دلیل دیگه ای واسه شکستن قواعد ندیدم ازت. اینکه یه چیزی که قاعده مند و درستش واضحه، صرفا چون تو ذهن ما ربطی به اخلاق نداشته باشه بخوایم بشکنیمش و رعایتش نکنیم رو فقط میتونم بذارم پای اینکه این مخالفت احساس خوبی بهت میده.
اگر اینجا سوالت به من نوعیه. خب آره ممکنه صرفا به خاطر حس قانون شکنی اینکارو بکنن یا مدل دیگه‌ی نوشتن براشون جذاب‌تر باشه. نکته‌ای که میخوام بگم اینه که دقیقا دلیل منطقی‌ای نباید براش وجود داشته باشه. تو داری دنبال یه دلیل میگردی که بگه اینکار نتیجه مثبتی داره برای اون فرد ولی از نظر من نتیجه‌ای نداره یا اگه داره خنثی هست و حالا به هر دلیلی اون کار براش جذابه. اون مشکلاتی که میگی هم صرفا میتونی بهش توضیح بدی حالا یا قانع میشه یا نمیشه.

اگر سوالت به شخص من بود که من خودم اکثر قواعدو رعایت میکنم و اگه جایی غلط املایی دارم به خاطر اینه که درستشو نمیدونم یا مثلا اگه کلمه‌ای مثل "اقا" رو "عاقا" نوشتن هم غلط املایی به حساب بیاد.:)) من بیشتر بحثام تو این تاپیک به خاطر این بود که بیشتر از 50 درصد آدمایی که تو نظرسنجی شرکت کردن به نظر میومد که معتقدن قانون گذاشتن برای این موضوع مشکلی که نداره هیچ خیلی هم خوبه. ولی تو تاپیک به نظر میرسه که هیچکس از این موضوع دفاعی نمیکنه و صرفا بحث همه اینه که هکسره و بقیه چیزا رو رعایت کنین خوبه!:))

نه. گفتم اگه یه روز با کسی داشتید بحث میکردید و براتون مهم بود که طرف دربارتون چی فکر میکنه ( اون تیکه براش ارزش قائل شدید منظورم این بود که برای فکری که راجع به شما میکنه ارزش قائل شدید ) دست خودتونه که با رعایت کردن املا چطور بازخوردی براش بسازین.
در مورد بقیه بندات هم همونطور که گفتم تایید کرده بودم به هر طریقی و حرفی نداشتم با این حال مرسی از توضیح. اجبارش طبیعتا راه درستی نیست، اوکیه.
و در مورد مقدس، به نظرم با تندروی و حساسیت قبلی پستارو خوندی، احتمالا منم با بی توجهی خوندم ولی فکر میکنم به هرحال هرکدوم با قصد خودمون خوندیمشون چون من چنین چیزی ندیدم!
درسته. من با این ذهنیت پستارو میخوندم که مخالفتی با نظرسنجی و موضوع شروعی تاپیک ندارن ولی به نظر میرسه که اون موضوع تمام شدست کلا. اگر بحث شروعی تاپیک و نظرسنجی که مخصوصا جفتشون راجع به قانون و اجبار شدن بودن کلا دیگه رد شدن و صرفا تاپیک تبدیل شده به اینکه بگیم آره رعایت قواعد خیلی خوبه رعایت کنین و آدمای دیگه بیان موافقت کنن خب من دیگه بحثی ندارم ادامه بدین شما!:))

اریا حسامی

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1404
هروقت به طور رسمی قاعده بر این شد که «که» ها رو «ک» بنویسیم این قانون رو لغو میکنیم.
فعلا میدونیم که «که» صحیح هست.

ممکنه چندین هزار سال دیگه کلمه ی احمق معنیش عوض بشه و بار منفیشو از دست بده، منطقیه من از الان شروع کنم مردم رو احمق صدا کنم؟

+ اگر هزاران سال دیگه تغییر زبان طوری بشه که شکل درست «چ، ی، ب، ک» هم باشه به نظر من واقعا پسرفت کردن و یه تغییر غیرمنطقی و لوس بوده. معمولا تغییرات جهت کاربردی تر شدن زبان صورت میگیره ولی این «چ، ک، ب، ن، ی» فقط متن رو بهم ریخته و زشت میکنه و چیز خوبی نیست اصلا.
میخوای برداری بردار اینقد دلیل الکی نیاز

karen.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خرم آباد
سال فارغ التحصیلی
1397
اینستاگرام
ممکنه چندین هزار سال دیگه کلمه ی احمق معنیش عوض بشه و بار منفیشو از دست بده، منطقیه من از الان شروع کنم مردم رو احمق صدا کنم؟
البته ب عنوان کسی ک ب مثال های بقیه میپره خیلی ضایع بود ک "احمق" کلمه معنا دارو با "که" حرف ربط مقایسه میکنی
ممکنه تو ذهن تو احمق معنی خاصی (مثبت) داشته باشه ، ولی تو بیان، کسی متوجه این نمیشه و معنی منفیش برداشت میشه ،حتی اگه از قبل هم اعلام کنی ، همه روی معنی کلمه احمق هم نظر ان .

ولی کسی تفاوت معنایی بین که و ک درنظر نمیگیره

با توجه ب اون همه دلایل فضایی ای ک واسه رد مثال بقیه جور میکنی ، از تو بعید بود این حرف

psychotrop

استاد سایکوتراپ فقید
نام مرکز سمپاد
امام
شهر
برازجان
سال فارغ التحصیلی
1398
البته ب عنوان کسی ک ب مثال های بقیه میپره خیلی ضایع بود ک "احمق" کلمه معنا دارو با "که" حرف ربط مقایسه میکنی
دلبندم، در تمثیل چیزی که مطرح هست وجه شباهته. من توی تمثیلم صرفا وجه شباهت رو امکان «تغییر کردن» در نظر گرفتم و به استناد به همینکه ممکنه جفتشون در طول زمان تغییر شکل/کارکرد/معنی(به طور کلی تغییر) کنن نتیجه گیری کردم. وجه شباهت رو اگر «معنی‌دار بودن» گرفته بودم میتونستی بیای اینجا و بگی هی استاد سایکوتراپ خیلی ضایعی.

درضمن طبیعیه من به تمثیل بقیه بپرم، بحثه به هر حال. شما هم به تمثیل من بپرید خوشحال میشم و اصلا پریدن به تمثیل همدیگه چیز بدی نیست.

+ درمورد مثالی که زدم اینو اضافه کنم که کلا میخواستم بگم این حرف شما که میگید ممکنه چند هزار سال دیگه «که» تبدیل بشه به «ک»، دلیل نمیشه ما از امروز شروع کنیم به «ک» نوشتن و باید بپذیریم که امروزه «ک» نوشتن اشتباهه و برای توجیه کارمون باید رو بیاریم به گفتن همین که «دوست دارم اشتباه کنم« و «دلم میخواد» و «به تو ربطی نداره» و «آزادم بذارید» و اینجور چیزا.

آخرین ویرایش:
بالا