• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ازدواج سفید

ایا شما با گسترش ازدواج سفید موافقید ؟

• رای‌دهندگان
    49
  • Poll closed .

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی
پاسخ : ازدواج سفید

به نقل از exactly 90thing :

اگر شما 1 مورد داری که مهریه اینجوری میده من 10 مورد میشناسم که بخاطر نداشتن پول مهریه زندانه.
من یخورده راجب این ازدواج و قوانین اسلامیش تحقیق میکنم با شما بعدا مکاتبه میکنم چون به نظرم اکثر ماها اکثر چیزای اسللمی رو نصفه میخونیم
مواردی که شما یا دوست دیگه دارید تعدادش واقعا هیچ اهمیتی نداره، چیزی که اهمیت داره اینه که راه برای اصطلاحا پیچوندن مهریه کاملا بازه. یه مرد کافیه وانمود کنه پول نداره و فقیره (امولش رو هم به اسم شخص ثالث کنه مثلا) اونوقت دادگاه جوری قسط بندی می‌کنه که ماهانه مقادیری پرداخت بشه که مفت نمی‌ارزه و به این ترتیب اون مهریه دیگه اگرم ارزش مالی‌ای داشت، دیگه نخواهد داشت.

اگرچه خود مهریه از ریشه توهین آمیزه و توی ازدواج در حقیقت قراردادی بسته میشه که یک زن حقوق بدیهی و اولیه‌ش، مثل حق مسکن، حق سفر، حق طلاق، حق کار و تحصیل، حضانت فرزند، اختیار بدن (تمکین) و خیلی چیزای دیگه رو واگذار می‌کنه در ازای نفقه و مهریه‌ای که عملا «کی داده، کی گرفته» و اگرم واقعا در کار باشن هر چقدر هم مبلغ بالایی باشه در ازای آزادی هایی که از دست می‌ده هیچه. بنابراین اتفاقا توی همچین موقعیتی ازدواج سفید به مراتب کمتر از ازدواج ضرر و آسیب می‌رسونه.

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک
الگوی بچه دار شدن تغییر می کند: فرزند آری، ازدواج نه

شمار خانواده‌هایی که بر اساس ازدواج سنتی بنا شده‌اند در حال کاهش است، ولی روند این کاهش در نقاط مختلف جهان یکسان نیست.
رسانه های بریتانیا در سال ۲۰۱۳ پیش بینی کرده بودند که به دلیل از مد افتادن تدریجی ازدواج تا سال ۲۰۱۶، بیشتر بچه هایی که متولد می شوند حاصل ازدواج نخواهند بود.
این پیش بینی حد اقل تا حدودی به وقوع پیوسته است. بنا بر تازه ترین آماری که انتشار یافته، بیش از ۵۰ درصد نوزادانی که در اسکاتلند و شمال انگلیس متولد می شوند به مادرانی تعلق دارند که ازدواج نکرده اند.
گزارش اداره ملی آمار بریتانیا نشان می دهد که تقریبا ۶۰ درصد نوزادانی که در بخش های شمالی این کشور به دنیا می آیند یا دارای والدینی هستند که بدون ازدواج با هم زندگی می کنند یا اینکه مادر به تنهایی فرزندش را بزرگ می کند.
در سایر نقاط بریتانیا این رقم هنوز پایین است ولی در حال نزدیک شدن به خط ۵۰ درصد است.
نکته مهم این است که بالا رفتن این رقم در مدتی کمتر از یک نسل اتفاق افتاده. در دهه ۱۹۴۰ میلادی، والدین ۹۰ درصد کودکان ازدواج کرده بودند، یعنی تقریبا دو برابر رقم کنونی.
آمار اخیر بریتانیا، تاکیدی است بر تغییر شدیدی که در جامعه اروپا پیش آمده، جایی که برای مدت طولانی تنها در فرانسه و کشورهای شمال اروپا، والدین نیمی از کل تعداد نوزادان، ازدواج نکرده بودند. ولی اکنون تعداد این کشورها در حال افزایش است.
البته این روند منحصر به اروپا نیست و در جهان، کشورهای دیگری هستند که تعداد بچه هایی که حاصل ازدواج نیستند از شمار بچه های والدینی که به طور قانونی ازدواج کرده اند، بیشتر است. این موضوع بخصوص در مورد آمریکای لاتین صدق می کند.

بسیاری، افزایش تعداد مادران مجرد را به افزایش بارداری در اقشار فقیرتر جامعه ارتباط می دهند. زیرا چنین به نظر می رسد که بین فقر و نوزادانی که والدینشان ازدواج نکرده اند ارتباطی وجود دارد.
همچنین بارداری دختران نوجوان نیز در این آمار بی تاثیر نیستند زیرا بیشتر مادران زیر بیست سال، مجردند و در نتیجه نوزادان آنها در رده کودکانی که پدر و مادرشان ازدواج نکرده اند، قرار می گیرند.
یک چنین الگویی به وضوح در مورد قومیت نیز صدق می کند. به طور مثال بنا بر آماری که در سال ۲۰۱۵ میلادی انتشار یافته، در آمریکا ۷۲ درصد کل کودکانی که مادرانشان آمریکایی آفریقایی تبار هستند و نیز ۶۶ درصد بچه هایی که والدینشان از بومیان آمریکایی هستند، ازدواج نکرده اند. در حالی که این رقم در مورد مادران سفید پوست ۲۹درصد و در مورد زنان آسیایی ۱۷ درصد است.
به همین جهت بسیاری معتقدند که بهبود برنامه های تامین اجتماعی و برابری اقتصادی جنسیتی، موجب رفع نگرانی در باره وضعیت زندگی مادران مجرد می شود.
ولی موضوع از آنچه به نظر می رسد پیچیده تر است.

با من همخانه می شوی؟

آمار مربوط به کودکانی که بدون ازدواج والدینشان متولد شده اند محدود به مادران مجردی که فرزندانشان را خودشان به تنهایی بزرگ می کنند نیست بلکه نوزادان والدینی که با هم زندگی می کنند، ولی ازدواج نکرده اند در این آمار گنجانده شده اند.
در بسیاری از کشورها، زندگی مشترک بدون عقد رسمی به تدریج جای ازدواج را می گیرد و کاهش ازدواج های سنتی کاملا محسوس است.
بنا بر این، جای تعجب نیست که بسیاری از زوج ها تصمیم می گیرند بدون ازدواج رسمی تشکیل خانواده دهند، تصمیمی که لزوما ناشی از ملاحظات اقتصادی نیست.
اداره آمار ملی بریتانیا می گوید افزایش درصد فرزندانی که خارج از ازدواج بدنیا آمده اند متناسب است با افزایش تعداد زوج هایی که بدون ازدواج در زیر یک سقف زندگی می کنند.
همچنین تعداد کودکان متعلق به زوج های همجنسگرا نیز در سراسر جهان افرایش یافته. این زوج ها یا با انتخاب خودشان یا به این دلیل که در بسیاری کشورها قانون به همجنسگرایان اجازه ازدواج را نمی دهد، به زندگی مشترک بدون ازدواج روی آورده اند.
گرتچن لیوینگستون، پژوهشگر ارشد مرکز پژوهشی پیو، می گوید صرف این که زنی بدون ازدواج صاحب بچه شده باشد، به این معنی نیست که تمام مادرانی که ازدواج نکرده اند فرزندشان را به تنهایی بزرگ می کنند.
این پژوهشگر توضیح می دهد که در آمریکا تقریبا ۶۰ درصد بچه هایی که والدینشان ازدواج نکرده اند، متعلق به زوج هایی هستند که بدون ازدواج با هم زندگی می کنند، نه این که این بچه ها را مادر به تنهایی بزرگ می کند.

تضادهای منطقه ای

البته ارتباط ازدواج با داشتن فرزند، در نقاط مختلف جهان فرق می کند.
بارزترین موارد افزایش زندگی بدون ازدواج و داشتن فرزندانی که پدر و مادرشان ازدواج نکرده اند در آمریکای لاتین و اروپای غربی دیده می شود.
نقشه جهانی خانواده سال ۲۰۱۴- پروژه ای که آماری را که انستیتوی روند اجتماعی و دانشگاه های مختلف تهیه کرده اند جمع آوری می کند. این پروژه نشان می دهد در آسیا و خاورمیانه، احتمال این که بزرگسالان ( ۱۸ تا ۴۹ساله) ازدواج کرده باشند، بیشتر است. در این مناطق زندگی خانوادگی غالبا تحت تاثیر آداب و رسوم بوده و زندگی مشترک بدون ازدواج، نادر است.
ولی در اروپا و آمریکای لاتین، به خصوص در آمریکای جنوبی، بیش از نیمی از کودکان متعلق به مادران مجرد هستند. تعداد این گونه کودکان در ۹ کشور آمریکای لاتین بیش از ۵۰ درصد است. بالاترین رقم مربوط به کلمبیا (۸۴ درصد)، پرو (۷۶ درصد)، و نیکاراگوئه (۷۲ درصد) است.
شمار کودکانی که حاصل ازدواج نیستند:
آمریکای لاتین: تعداد این گونه کودکان در ۹ کشور آمریکای لاتین بیش از ۵۰ درصد است
اروپا: در ایسلند، استونی، سوئد، اسلوانی، بلغارستان، فرانسه، نروژ، بلژیک و دانمارک مادران بیش از ۵۰ درصد بچه ها ازدواج نکرده اند
کشورهای جنوب صحرا (آفریقای سیاه): تنها کشورهای آفریقای جنوبی و اوگاندا بالای خط ۵۰ درصد قرار دارند
آمریکا، کانادا و اقیانوسیه: تعداد این گونه کودکان رو به افزایش است ولی هنوز زیر ۵۰ درصد است
آسیا و خاورمیانه: شمار کودکان متعلق به مادران مجرد زیر ۵ درصد است. تنها استثنا فیلیپین است (۳۷ درصد)
در گزارش سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه، آمده است: "در بسیاری از کشورهای اروپایی اکنون حد متوسط سن برای داشتن اولین فرزند، کمتر از حد متوسط سن برای اولین ازدواج است."
ویژگی های منطقه ای هم مهم هستند. در کشورهای جنوب صحرا این آمار متفاوت است به طور مثال در نیجریه ۶ درصد ولی در آفریقای جنوبی ۶۳ درصد کودکان حاصل ازدواج نیستند.
نقش محیط را هم نباید نادیده گرفت. رونق اقتصادی سبب افزایش تعداد این گونه کودکان می شود. به طور مثال آمار مرکز پژوهشی پیو، نشان می دهد که در آمریکا قبل از رکود اقتصادی سال ۲۰۰۷، تعداد بچه های متعلق به مادران مجرد در حال افزایش بوده. اعتقادات فرهنگی و تعصبات مذهبی نیز در این روند موثرند.
ولی شاید سن، مهمترین عامل تغییر روند باشد: در دو دهه گذشته، تعداد زنان گروه سنی بیست تا سی سال، که بدون ازدواج مادر شده اند افزایش چشمگیری داشته. تحلیلگران این روند را نشانه شروع تغییر و تحولی در نسل کنونی می دانند که اثرات آن در سال های آینده بیشتر مشهود خواهد شد.

والری پراسو
گزارشگر امور اجتماعی سرویس جهانی بی بی سی
لینک

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
دو سه تا از دوستای من ازدواج سفید کردند!
خب هر کدوم یه سری شرایط خاصی وضع کردند، یکی‌شون خانوادش میدونه و کاملا حامی‌شونه اما دوتا دیگه نه!
به نظر من خیلی ریسکه و خب تو کشوری مثل ایران اصلا جاش نیست! با توجه به فرهنگ و دیدگاه مردم.
من شخصا ازدواج سفید رو ازدواج نمیدونم چون تعهد نداریم توش و ثبات خاصی نداره، البته ازدواج شرعیم ممکنه اینطور باشه و اگر نبود طلاقی هم نبود ولی خب اگه قرار باشه ریسک کنیم شاید ازدواج شرعی ریسک کمتری داشته باشه!

Asinus

کازمو ، عزازیل مزمل
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک جنگلی 1.5
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1400
دو سه تا از دوستای من ازدواج سفید کردند!
خب هر کدوم یه سری شرایط خاصی وضع کردند، یکی‌شون خانوادش میدونه و کاملا حامی‌شونه اما دوتا دیگه نه!
به نظر من خیلی ریسکه و خب تو کشوری مثل ایران اصلا جاش نیست! با توجه به فرهنگ و دیدگاه مردم.
من شخصا ازدواج سفید رو ازدواج نمیدونم چون تعهد نداریم توش و ثبات خاصی نداره، البته ازدواج شرعیم ممکنه اینطور باشه و اگر نبود طلاقی هم نبود ولی خب اگه قرار باشه ریسک کنیم شاید ازدواج شرعی ریسک کمتری داشته باشه!
تو ازدواج سفید هر کدوم از طرفین میدونن که ممکنه روزی از هم جدا شن پس استقلال خودشون رو تا حدی حفظ میکنن
ولی تو ازدواج شرعی این وجود نداره و به قول خودشون قراره تا آخر عمر باهم زندگی کنن. تو ازدواج شرعی زن دلش به مهریه خوشه ولی ازدواج سفید اینطوری نیست تو این ازدواج زن باید مستقل باشه و خودش از پس خودش بر بیاد. تو ازدواج شرعی کلی زن و شوهر بخاطر این با همن که مرد از مهریه دادن میترسه
این زندگی زوج هایی که همدیگه رو دوست ندارن و با هم زندگی میکنن از صد تا طلاق بدتره
تو ازدواج سفید تنها چیزی که دو نفر رو پیش هم نگه میداره عشقه
ولی تو ازدواج شرعی کلی چیز دیگه هم هست که گاهی قدرتشو به نداشتن عشق هم میچربه

• لایک
امتیازات: finn

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
تو ازدواج سفید هر کدوم از طرفین میدونن که ممکنه روزی از هم جدا شن پس استقلال خودشون رو تا حدی حفظ میکنن
ولی تو ازدواج شرعی این وجود نداره و به قول خودشون قراره تا آخر عمر باهم زندگی کنن. تو ازدواج شرعی زن دلش به مهریه خوشه ولی ازدواج سفید اینطوری نیست تو این ازدواج زن باید مستقل باشه و خودش از پس خودش بر بیاد. تو ازدواج شرعی کلی زن و شوهر بخاطر این با همن که مرد از مهریه دادن میترسه
این زندگی زوج هایی که همدیگه رو دوست ندارن و با هم زندگی میکنن از صد تا طلاق بدتره
تو ازدواج سفید تنها چیزی که دو نفر رو پیش هم نگه میداره عشقه
ولی تو ازدواج شرعی کلی چیز دیگه هم هست که گاهی قدرتشو به نداشتن عشق هم میچربه
نمیشه یه نسخه رو واسه همه پیچید!
من همونقدر ک موافقم با بعضی جاهای حرفات با کلیتش شدیدا مخالفم!
این دیدگاه غلطیه ک تو جامعه ما به وجود اومده والا مهریه برای ترسوندن افراد و به زور کنار هم قرار گرفتنشون نیست واقعا!
از نظر من چه ازدواج سفید و چه شرعی یک زن حق داره استقلال خودش رو حفظ کنه و کسی حق نداره جلوش رو بگیره!
مثلا من شخصا بخوام مزدوج شم حتما جز بندهای عقدنامم ذکر خواهم کرد، همسر من حق نداره من رو از هرگونه کار کردن یا تحصیل کردن منع کنه!
دیگه یه چیزایی به نظر من برمیگرده به دیدگاه های افراد و فرهنگ ما و ربطی به نوع ازدواج نداره!
در ضمن تو ازدواج شرعی عشق و رضایت طرفین ملاکه والا همون ازدواج شرعی، شرعا باطله!

بالا