• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ازدواج سفید

ایا شما با گسترش ازدواج سفید موافقید ؟

• رای‌دهندگان
    49
  • Poll closed .
  • شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک
خوب قبلن بار ها تو سایت تو جاهایه مختلف در مورد ازدواج سفید صحبت شده ( حتا تو انجمن جامعه‌شناسی)

خوب ولی این بار می خوای خود ازدواج سفید رو بررسی کنیم. تاثیرات و خوبی ها و بدی هاشو بگیم.

قبل از پست دادن این صفحه ویکی پدیا رو بخونید تا بفهمید ازدواج سفید چیه
ویکی پدیا

سعی کنید پست های قبلیتون رو ادیت کنید و پست جدید ندید وگرنه پست هاتون ادغام میشه.

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي
پاسخ : ازدواج سفید

از دید دینی که بخوایم نگاه کنیم رابطه نا مشروع حساب میشه. منظور از خوبی هاش چیه؟ مثه اینه که بپرسیم ازدواج چه خوبی هایی داره. اما ضرراش به نظرم یکیش اینه که چون رسما زن و شوهر حساب نمیشن تو جامعه هنوز مجردن و تسهیلات متاهلین شامل حالشون نمیشه. خوب اگه طرفین واقعا همدیگرو دوست دارن چرا عقد نمیکنن. اگر هم که والدین با ازدواجشون مخالن که فرار کردن محسوب میشه :))
به طور کلی من مخالفم چون به نظرم یه رابطه زود گذره و هر دو طرفم اینو میدونن و به خاطر همین عقد نکردن. در غیر اینصورت دلیلی واسه عقد نکردن نمیبینم.

Bahar_R

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مواد و متالورژی

اینکه چرا عقد نمی‌کنن یه دلیلش می‌تونه دست و پا گیر بودن قوانین باشه. مثلا قوانین ازدواج توی ایران با اینکه تبصره هایی داره ولی برای زن‌ها بعد از ازدواج فوق العاده محدود کننده‌س و قوانین طلاق هم سخته.
+ کسایی که ازدواج سفید رو انتخاب می‌کنن هم معتقدن وقتی می‌خوان با هم زندگی کنن و به هم علاقمندن، چه لزومی داره روی کاغذ امضا کنن؟

اما خب در کل اثبات کردن اینکه دو نفر رابطه‌ی همسری دارن در مواردی مثل حق ارث همسر یا چنین چیزهایی توی ازدواج سفید با مشکل روبرو میشه. :-?

farz

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سنندج
مدال المپیاد
مرحله اول شیمی
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

کاش تو نظرسنجی مشخص بود کسی ک موافق ه یا مخالف دختره یا پسر :د

مازیمون : دو به توان سه مساوی هشت :-"
خودت خواستی ۸ تاش کن من کلیم شیرازیه :-"

زﮩرا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کِرمان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
کرمان
رشته دانشگاه
پزشکی

من درمورد مزایاش نمیخوام صوبت کنم یعنی اصلا هیچ مزیتی نسبت به ازدواجی که عقد رسمی توشه ، نداره؛اما خب توی ازدواج سفید طرفین درواقع هیچ تعهدی نسبت بهم ندارن.مثلا طرف میتونه یه روز سرشو بندازه پایین همه چیو ول کنه پاشه بره.این وسط کی جوابگوعه؟بنظر من اینکه طرفین دلیلی برای پایبند بودن نمی بینن بزرگترین مشکلشه.

اگه همه ازدواج ها عاطفی باشن من حرفاونو تاحدودی قبول دارم . کسی که ازدواج سفید انجام میده نمیتونه هیچ حس پایبندی نسبت به طرف مقابلش داشته باشه.شما فرض کن طرف بعد یه مدتی زده شد از طرف مقابلش بعد ول کنه بره؛ خب حس تعهد که میگم همینه.نه اینکه فقط به خاطر یه سری امضا بهم پایبند باشن فقط اینکه از بین بردن این ازدواج و رابطه خیلی اسونه.اصلا من تو رسوندن مفهوم خنگم.

alibasirat

کاربر حرفه‌ای

این نوع همباشی دلیل داره.دلیلش اینه که تو کشورای غربی زن ومرد پس ازطلاق ازهم سهم دارن دراموال وبخاطر همینه که مثلا مسی یا کریستین رونالدو ازدواج نمیکنند چون اگه شخص مقابل بهم زد طلاق خواست گمونم باید نصف بشه کل اموال!!خوب غربیا برای اینکه استقلال مالیشون درحین ازدواج حفظ بشه به این همباشی تن میدن درصورتی که توایران اینجور نیست.تنها عاملی که ممکنه باعث این قضیه بشه قضیه مهریه است که ممکنه یه عده ازش فرار کنن وبه این همباشی پناه ببرن.تو ایران درسته رسانه ها چند وقته گیر دادن به این موضوع ولی حقیقتا تاحالا هیچ آمار رسمی ای اعلام نشده که چندنفر اینجوری هستن.اینکار باروابط نامشروع هیچ فرقی نداره صرفن بش میگن ازدواج درصورتی که تغییر نام هیچ مسولیتی وتعهدی برای دوطرف ایحاد نمیکنه حالا ممکنه اولش خوب باشه ولی این همباشی هم به سرنوشت سایرانواع روابط نامشروع وخارج ازعرف دچار میشه.حالا ممکنه یکی بگه برای شناخت بهتر.خوب شناخت بهتر راه داره.فاصله بین دوران نامزدی تا عقد یا دوران عقد تا عروسی دوطرف این فرصتو دارن که اینکارو بکنن وخوب دراین دوره ها باتوجه به اطلاع داشتن والدین مشکلی اگر پیش بیاد تبعاتش کمتره.
حالا ممکنه یکی بگه فرقش با صیغه چیه?صیغه به این صورتی که یک عده تعریف کردن واجرا میکنن دقیقا خودم نمیدونم فرقش بااین چیه شاید بشه گفت مثل تفاوت حمام وغسل میمونن.شاید البته!

جوابه پایینی :

ازدواج صرفا این نیست که دونفرازهم خوشسون بیاد برن پیش هم بخوابن که مابیایم ازین حرفا بزنیم.قضیه مسولیت نداشتن هم منظور این نیست که قانون بیادمجبورشون کنه کنارهم باشن .اگر بچه ای این وسط بدنیا اومد چی.دراولین لحظه عمرش ببینه که باباش فرار کرده واسمش توشناسنامه هیچکس نیست...

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

مهریه.

تفاوت های طبقاتی.

اینکه یک زن بعد از ازدواج محدودیت های خاصی داره که واقعن به وجودشون نیازی نیست.

ازدواج استقلال زن رو از بین میبره. ( مسافرت خارج از کشور، شغل )

طلاق گرفتن برای یک زن عمومن مراحل دشواری رو داره و زمان بر هست.

این شکل از ازدواج نیاز به رضایت خانواده نداره. ( یعنی فرد خودش مسوولیت خودش رو قبول می کنه )‌

و ببینید عمومن برای شناخت نیست، یک نوع از زندگی هست!

افراد به همدیگه پایبندی قانونی ندارن ولی پایبندی عاطفی چرا.
( تنها دلیلی که همسره شما به شما خیانت نمی کنه امیدوارم قانون نباشه! وگرنه شما قطعن بهتره اصلن زندگی ای نداشته باشید! )‌

و مجددن امیدوارم تنها دلیلی که همسرتون شما رو ترک نمی کنه این نباشه که قانونن نمی تونه!

mysterious queen

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان٣
شهر
مش‍‌هد

اول از همه مى خوام موضعم رو نسبت به قوانينى مثل اين كه زن حق نداره بدون اجازه ى شوهرش جايى بره و اجازه ى همسر براى رفتن به خارج از كشور مشخص كنم. من دليلى كه منطقى باشه و بتونم بپذيرم، هنوز براى اين امور پيدانكرده ام.

اما در مورد ازدواج، مى تونيم از چندين ديدگاه و جنبه در موردش فكركنيم و حرف بزنيم.
١.
شما يك انسان هستين، با تمام نيازهايى كه دارين و علايق، اهداف و چشم اندازهايى كه توى زندگيتون دارين و دارين زندگيتون رو مى كنين و چيزى كه شما توى زندگيتون بهش نياز خواهيدداشت، يك همراهه، يك نفر كه درك متقابل باش داشته باشين و توى راهى كه مى ريد و مى ره، كمك هم باشين و هم رو اميدوار به ادامه كنين، به چيزهايى كه مى خواين، با هم برسيد و گاهى اگه لازم شد، به خاطر اون از خواسته هاى دلتون بگذرين و از خواسته هاى دلش بگذره و باعث نشه در برهه اى از زمان اون و يا شما حس بيهوده بودن و از زندگى لذت نبردن بهتون دست بده.
يك زندگىِ مسالمت آميز.
لازمه ى چنين مسائلى تعهده.
چيزهايى كه شما در مورد ازدواج گفتين بيشتر شبيه اعلانِ جنگه تا ازدواج!
كسى كه ما انتخاب مى كنيم، خيلى اهميت داره. قرار نيست كه با يك هيولا ازدواج كنيم! بايد قبل از انتخاب به تمام جنبه ها فكركنيم، مثل حق طلاق، حق مسكن و ساير مسائل اين چنينى.

٢.
از طرفى ما با عنصر بسيار مهم اجتماعى اى به نام "خانواده" مواجه هستيم. خانواده اى با فرزندان و مشكلاتى كه اصلاً كم نيستند. چيزى بايد وجودداشته باشه كه فرد رو ملزم كنه مسئوليت افرادى رو كه به وجودآورده بپذيره. توى اين جنبه، خيلى وقتا با نبودن ازدواج به زن ها ستم مى شه.
البته كاملاً خواهم پذيرفت كه اگر بگيد كه خود فرد بايد متعهد باشه و از اين صحبت ها، ولى چيزهايى كه فرد رو متعهد مى كنه، قوانينى هستند كه براش چارچوب ايجاد مى كنه.

٣.
و مسئله اى كه به گمان من خيلى اهميت داره، "اخلاق جنسى" ست. اين گونه ازدواج ها و بدون چارچوب بودنش، باعث از بين رفتن چيزى به اسم خانواده مى شه و روابط بدون چارچوب گسترش پيدا مى كنن و تنوع طلبى اى كه وجودداره و امنيت و آرامش و اعتمادى كه كم رنگ خواهدبود. و آسيب هاى زيادى كه باز هم "زن" خواهد ديد.

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

تعهد اصلی بین طرفین باید تعهد اخلاقی باشه؛ چه در مورد بچه‌دار شدن و تربیت بچه، چه در مورد روابط جنسی، چه در مورد هر ضابطه‌ای در زندگی دو نفر انسان بالغ با هم. اما به نظر من هنوز به لحاظ رعایت اخلاق فردی به مرحله‌ای نرسیدیم که در صورت تشکیل خانواده بدون ازدواج (و بدون تعهدات رسمی و قانونی) خیلی از افراد خودشون رو پایبند به مسئولیت‌های خودشون بدونن. پرواضحه که اگر این درجه از مسئولیت‌پذیری و پایبندی اخلاقی، مستقل از چارچوب قانونی، در جامعه حاکم بشه، جامعه گلستان شده. البته که وجود چارچوب ازدواج نمی‌تونه افراد رو وادار به خیلی چیزها بکنه؛ فرار کردن از مسئولیت، چه از جانب پدر چه مادر، می‌تونه به طرق پنهان و غیرعلنی و غیرقابل پیگیری توسط قانون صورت بگیره. اما وجود چارچوب قانونی و حقوقی، طرفین رو ملزم به رعایت حداقل‌هایی خواهد کرد که در حال حاضر به نظر من لازمه.

aksh90

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
پایتخت دود و آلودگی!

خب..
ازدواج سفید منع قانونی داره، و اگر من اون بالا توی نظر سنجی زدم که موافقم منظورم برداشتن منع قانونیش بود!
من فکر میکنم بهتره اجازه بدیم دو فرد عاقل و بالغ خودشون تصمیم بگیرن!

همونطور که یه کم قبل هم گفتم، این نوع ازدواج باعث میشه که زن و مرد هیچگونه مسئولیتی نسبت به هم نداشته باشن. به محض دیدن یک فرد بهتر از زوج فعلیشون، قرار رو به هم میزنن و میرن!
و حالا این خوبه یا بد؟ همونطور که میدونید از نظر فلسفی ما مفهومی به اسم "خوبی" یا "بدی" نداریم، "خوبی" یا "بدی" وابسته به نظرات و عقاید خودمونه. منم از دید خودم میگم!

خانوم ها اکثرا احساساتی هستن- دقت کنید، میگم اکثرا! حتی خود من هم اینطور نیستم- و این باعث میشه سریع وابسته بشن- باز تاکید میکنم اکثرا-
حالا اگه یه خانومی طی این ازدواج سفید وابسته بشه و زوجش بخواد این رابطه رو ترک کنه کسی که این وسط آسیب میبینه بانو هست!
از سویی، بنا به تعریف ازدواج اتفاق هایی این مابین خواهد افتاد که باعث میشه در این رابطه بانو یه چیزهایی( :-") رو از دست بده. متاسفانه توی جامعه ما ارزش یک بانو- مگر در مواقع خاص- با همون یه چیز سنجیده میشه!
از یه طرف دیگه اگه این ازدواج بخواد به ازدواج رسمی ختم بشه میشه این "احتمال" رو داد که آقا، بعد ها بانوشون رو به همین خاطر اذیت کنن!
حالا از اون یکی طرفش هم، این راهی برای شناخت بهتر از همدیگه ست. هرچند زیاد به حال آقا فرقی نمیکنه، اما اگه بانو در رابطه ببینه که داره اذیت میشه ( به فرض آقا دست بزن داره!) نیازی به پزشکی قانونی و دادگاه و هزار و یک دلیل مدرک نیاز نداره که در نهایت آقای قاضی یه دستی به ریشش بکشه بگه " مدارک شما کافی نیست، تقاضاتون رد میشه، باید بسازید!" :|

این نفسِ کار بود! بازخوردش در جامعه رو میشه در یک :| خلاصه کرد :|

به نظرم نفس این کار غلط نیست، اما ما در کنار آدم ها معنی پیدا میکنیم، در کنار جامعه و بدون اونها انسان معنی خاصی نداره. بنابراین بازخورد اجتماعیش هم مهمه و به نظرم من باید فرهنگ سازی بشه! اینکه به ما ربطی نداره دختر و پسرِ همسایه رابطشون با هم چیه یا اینکه [size=12pt]ارزش یه بانو به :-" نیست!
اینکه قبل از قضاوت و برچسب زدن، یه نگاهی به خودمون بندازیم. اینکه مرد ها یاد بگیرن چطور باید در این رابطه رفتار کرد یا حتی خانم ها! این جور روابط حساس تر از روابطی هستند که بر پایه ازدواج رسمی بنا میشن!

پرحرفم خودتی :D[/size]

m.h.amini

مهندس
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1!
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
مدال المپیاد
.
دانشگاه
.
رشته دانشگاه
.

به نقل از مازیمون :
خوب قبلن بار ها تو سایت تو جاهایه مختلف در مورد ازدواج سفید صحبت شده ( حتا تو انجمن جامعه‌شناسی)

خوب ولی این بار می خوای خود ازدواج سفید رو بررسی کنیم. تاثیرات و خوبی ها و بدی هاشو بگیم.

قبل از پست دادن این صفحه ویکی پدیا رو بخونید تا بفهمید ازدواج سفید چیه
ویکی پدیا

سعی کنید پست های قبلیتون رو ادیت کنید و پست جدید ندید وگرنه پست هاتون ادغام میشه.
تو یه سایتی با یه دختر پسر در این رابطه مصاحبه کرده بودن
دختره توضیح میداد که یه حالن سردرگمی داره نمیدونا متاهل یا مجرد نمیدونه تو فرما بایددچی پر کنه و اینکه تو جامعه اذیت میشه
اینکه هر لحظه ممکنه اون مرد بدون هیچ تعهدی بزاره بره اذیتش میکرد و اینکه مرد ها هم ممکنه خمبن آسیب رو ببین اما دخترا روحیه لطیف تری دارن و گفت که میشناسی کسایی رو که همچین آسیبایی دیدن
واقعا هیچ مزیتی نداره هیچ

Ali.SH

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
HIV
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام

( كلمه ازدواج برا ازدواج سفيد هم جالبه مثلا رو هوا با يه حالته مسخره اي خودتو خم كردي به حالته نشسته بعد بگي من نشستم ديگه!!! )

در كل مخالفم
به نظرم فرار از بعضي مسائل حقوقي كه دست و پا گيره هم بهانست ... مثلا ميگن بر پايه روابط عاطفيه ولي دليل اصليشون برا اين نوع رابطه اينه كه وقتي خواستن جدا شن اموالشون نصف نشه :)) به طور مثال

و در كل بناييست كه كلا رو هواست
وجود قوانين كه باعث جدايي نشه بعضي اوقات خيليم خوبه در نظر بگيريد كه يك اختلافه اساسي پيش بياد بين زوج ... مراحل طلاق بسيار زمانگيره و باعث ميشه كه زوج اگر مشكلشون حل شدنيه حلش كنن هرچقدرم اساسي و بنيادي باشه در واقع مانع تصميماته سطحي ميشه اما تو اين نوع رابطه با يه اختلاف به اين مقياس به سرعت يك راه حل مياد به ذهن.

از طرفي معايبش خيلي بيشتره برا خانم ها. نسبت به سودي كه ميتونه داشته باشه؟
به معايبشم كه اشاره شده

RREEZZAA

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
96

به نقل از Bahar_R :
اینکه چرا عقد نمی‌کنن یه دلیلش می‌تونه دست و پا گیر بودن قوانین باشه. مثلا قوانین ازدواج توی ایران با اینکه تبصره هایی داره ولی برای زن‌ها بعد از ازدواج فوق العاده محدود کننده‌س و قوانین طلاق هم سخته.
+ کسایی که ازدواج سفید رو انتخاب می‌کنن هم معتقدن وقتی می‌خوان با هم زندگی کنن و به هم علاقمندن، چه لزومی داره روی کاغذ امضا کنن؟

اما خب در کل اثبات کردن اینکه دو نفر رابطه‌ی همسری دارن در مواردی مثل حق ارث همسر یا چنین چیزهایی توی ازدواج سفید با مشکل روبرو میشه. :-?
واقعا سطحی بینی که بگیم صرفا امضا رو کاغذه!
یه عقدی گفتن یه محرمیتی گفتن
جامعه جامعه ی اسلامیه

پ.ن:من بازم میگم ازدواج واژه ی مقدسیه اونو تو ترکیب ازدواج سفید بکار نبریم

Ali Kh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید بهشتی
شهر
گرگان
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
دانشگاه گرگان
رشته دانشگاه
زیست شناسی جانوری

به نقل از rreezzaa :
جامعه جامعه ی اسلامیه

طبیعتا کسی که اینجوری زندگی میکنه تابع دین اسلام نیست.

iarsham

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
شیراز
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
تهران (هنرهای زیبا)
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از rreezzaa :
جامعه جامعه ی اسلامیه

واقعا سطحی بینیه که انتظار داشته باشیم کسی که ازدواج سفید رو انتخاب میکنه، فکر کنه که:
جامعه جامعه ی اسلامیه

اصولا یکی از مواردی که بحث رو بیهوده و بی نتیجه میکنه اینه که یکی از طرفین بحث، بخواد نظر طرف مقابل رو از دید اعتقادات و پذیرفته شده های خودش ببینه...

برای مثال همینجا ما ازدواج سفید رو در دریچه ی اسلام نباید نگاه کنیم که بگیم چون صیغه خونده نمیشه مورد داره!

بلکه باید با یه منطق پذیرفتنی بگیم که ازدواج سفید به این دلیل و اون دلیل اشکال داره یا اشکال نداره...

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

خوب شناخت بهتر راه داره.فاصله بین دوران نامزدی تا عقد یا دوران عقد تا عروسی دوطرف این فرصتو دارن که اینکارو بکنن وخوب دراین دوره ها باتوجه به اطلاع داشتن والدین مشکلی اگر پیش بیاد تبعاتش کمتره.

اگه مشکلی پیش بیاد اینه ک بهم خوردن نامزدیشون زبونزد عام میشه مخصوصن برای دختره . اگه عقد هم کرده باشن با بهم خوردنش باعث میشه طلاق بگیرن ک باز دختر این وسط ضرر بیشتری میبینه .
و گاهی هم تو این فاصله نمیشه خوب همدیگه رو شناخت و یه سری عیب و ایرادات رو بعد از عروسیشون متوجه میشن .

اینو ک گفتم چون دیدم تو شیراز مواردیو .

من با ازدواج سفید مخالفتی ندارم ب شخصه . طرفین هم از قبل با این دید ک ممکنه روزی به این نتیجه برسن ک ادامه دادن دیگه دلیلی نداره و تموم کنن رابطشونو با هم زندگی میکنن . پس اینکه بگیم :

دختره توضیح میداد که یه حالن سردرگمی داره نمیدونا متاهل یا مجرد نمیدونه تو فرما بایددچی پر کنه و اینکه تو جامعه اذیت میشه
اینکه هر لحظه ممکنه اون مرد بدون هیچ تعهدی بزاره بره اذیتش میکرد

زیاد جالب نیست.. چون تصمیم هر دو نفرشون بوده ک با هم زندگی کنن و هر لحظه ممکنه یکیشون نظرش تغییر کنه..

البته تو ایران ک جا نیفتاده حداقل برای شهرایی جز تهران . حرف و حدیثهای زیادی برا دختر پیش میاد و اگه اگه اگه خواست ازدواج ثبت محضر انجام بده با شخص دیگه ای براش مشکل ب وجود میاد . حتی از طرف خانواده هم بسته ب نوع عقاید خانواده میتونه اذیت و طرد بشه .

m.h.amini

مهندس
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1!
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
مدال المپیاد
.
دانشگاه
.
رشته دانشگاه
.

کاملا مخالفم
اگر ازدواج سفید تو خارج وجود داره و شاید خیلی ها میخوان از اونا الگو برداری کنن باید بدونن اونا با این روش تربیتی بزرگ شدن ضمن اینا اثارش رویه نظام خانواده باید دید
من الان با اینترنت همراه اول امدم دوستانی که نت شون خوبه خواهش میکنم یه امار از فرزندان نامشروع و فرزندان تک والدینی ارایه کنن.

من عددش رو قبلا شنیدم.بعلاوه ازدواج سفید تو خارج بیشتر بخاطر اینه که قوانین سختی در مورد ازدواج مطرح کردن و خارجی ها تا خیلی خیلی خیلی مطمعن نشدن اینکارو نمیکنن چون در صورت طلاق یا یه سری قوانین وجود داره که اموال نصف میشه و....
تو ایران هم یه چیزی مثه مهریه و نفقه و...... وجود داره که قوانین حمایتی زن ها هستن اما اگ زن ها دوست دارن ازادی بیشتری داشته باشن و.... از طزفی هم نفقه و مهریه و .. نخوان میتونن از عقد موقت استفاده کنن.به هرحال اسلام همه چیزو پیشبینی کرده
تعجب میکنم تعداد خانومای موافق بیشتر از اقایونه! درصورتی که تو ازدواجای سفید بیشترین آسیب ماله دختراس و بیشترین کیف و حال مال پسراس

میـنا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
سال فارغ التحصیلی
1394
رشته دانشگاه
پزشکی سمنان

به نقل از exactly 90thing :
کاملا مخالفم
اگر ازدواج سفید تو خارج وجود داره و شاید خیلی ها میخوان از اونا الگو برداری کنن باید بدونن اونا با این روش تربیتی بزرگ شدن ضمن اینا اثارش رویه نظام خانواده باید دید
....
شوخی میکنین شما؟ :))
منظورتون از آسیب چیه؟
من به عنوان یک دختر میگم که آسیب ازدواج طبق قوانین ایران برای خانوما خیلی بیشتر از ازدواج سفید هست.
با هیچ کدوم از شرایط ازدواج کاری ندارم.فقط یه مورد تمکین (عام وخاص) کافیه که یک دختر با مطالعه دقیقش متنفر شه از ازدواج طبق قوانین ایران.
.
مورد دیگه ای هم که من توی فامیل خیلی مشاهدش کردم اینکه توی دادگاهها بنابر دلایل نامعلومی به نفع آقایون رای میدن.
مثلن برای مهریه شخصیو میشنام که ماهانه شیش میلیون در امد داره ولی ماهانه سی هزار تومن مهریه میده.حدود هفصد تا سکه بود مهریه خانومش.
.
ازدواج سفید رو هم 100 درصد تایید نمیکنم.چون مشکلاتی داره که باید اصلاح شه.ولی خیلی بهتر از ازدواج سنتی هست.

m.h.amini

مهندس
نام مرکز سمپاد
علامه حلی1!
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
مدال المپیاد
.
دانشگاه
.
رشته دانشگاه
.

به نقل از مـیـنـا :
شوخی میکنین شما؟ :))
منظورتون از آسیب چیه؟
من به عنوان یک دختر میگم که آسیب ازدواج طبق قوانین ایران برای خانوما خیلی بیشتر از ازدواج سفید هست.
با هیچ کدوم از شرایط ازدواج کاری ندارم.فقط یه مورد تمکین (عام وخاص) کافیه که یک دختر با مطالعه دقیقش متنفر شه از ازدواج طبق قوانین ایران.
.
مورد دیگه ای هم که من توی فامیل خیلی مشاهدش کردم اینکه توی دادگاهها بنابر دلایل نامعلومی به نفع آقایون رای میدن.
مثلن برای مهریه شخصیو میشنام که ماهانه شیش میلیون در امد داره ولی ماهانه سی هزار تومن مهریه میده.حدود هفصد تا سکه بود مهریه خانومش.
.
ازدواج سفید رو هم 100 درصد تایید نمیکنم.چون مشکلاتی داره که باید اصلاح شه.ولی خیلی بهتر از ازدواج سنتی هست.

اگر شما 1 مورد داری که مهریه اینجوری میده من 10 مورد میشناسم که بخاطر نداشتن پول مهریه زندانه.
من یخورده راجب این ازدواج و قوانین اسلامیش تحقیق میکنم با شما بعدا مکاتبه میکنم چون به نظرم اکثر ماها اکثر چیزای اسللمی رو نصفه میخونیم

demon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب
شهر
تهران
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
فیزیک

دوست پسر/دختر داشتن چی؟ هم خلاف شرع و عرف و قانونه هم مسئولیتی برای فرد نمیاره هم بعد از اتمام رابطه خانوما بیشتر اذیت میشن هم چیزایی از دست میره...
اما خیلیامون داریمش! به نظرم بحث این نیست که باید قانون اجازه بده یا یه خطبه بخونن تا ما دو نفر بتونیم "زوج" بشیم...جامعه ما از افرداش انتظار داره که در صورت عدم قید شرعی یا قانونی به سادگی زیر حرفشون بزنن و بدون در نظر گرفتن اخلاقیات شریک زندگیشونو ترک کنن

به نظرم اینکه اسلام اومده نفقه و مهریه و تمکین رو بیان کرده نوعی تقسیم حقوق بین افراد ضمن یک قرارداد رسمیه! و این ازدواج اسلامی رو چندش اور میکنه! [-(

کافیه که ادما مسئولیت انتخابشونو بپذیرن..."جدایی" به هر صورت درد اوره....اگه ادم عالی و در چهارچوب قانون ازدواج کنه چه تضمینی به جز دوازده تا امضا هست که صبح که بیدار میشی همسرت برای همیشه ترکت نکرده باشه؟! طرف میتونه با علم به عواقب هم این کارو بکنه و مهریه داشتن و فلان و بیسار باعث نمیشه ادم کمتر دردش بگیره!! یا فرض کن از ترس اون امضاها یه جوری بمونه که رفتنش سنگین تر باشه!
اما ممکنه بی هیچ امضایی هم دو نفر کنار هم زندگی کنن و حتی اگر بخوان که دیگه با هم نباشن خیلی متمدن تر و با اسیب روحی کمتر انجامش بدن. امضا نداشتن هم باعث میشه اگه نخواستن ادامه بدن دیگه ادای زن و شوهرا رو درنیارن!

تا وقتی خودمون از همدیگه توقع نداریم مسئولیت کارهامونو بپذیریم و مثلا یه سری اقایون میان اینجا میگن "دخترا عقد براتون بهتره!! برا ما که خوشبحاله!! شما اسیب میبینید!!" (ینی خودشونم قبول دارن سوءاستفاده یه رفتار عادیه براشون) ازدواج کردن به هرنحو اشتباهه!

اگه یه نفر انقدر بالغ باشه که درست تصمیم بگیره، عواقبشو بپذیره و بهترین راه رو انتخاب کنه با این ادم میشه هم ازدواج رسمی کرد هم سفید هم بی رنگ!
اگرم یه نفر انقدر گاوه که قراره همین که یکی بهتر دید یا حوصله ش سررفت یا ... انقدر بد بره که ادم فقط دلش به چندتا امضا پای یه سند خوش باشه، قوه قضاییه و 124 هزارتا پیغمبرو با شریعتشون و همه جوامعو با عرفشون گره بزنی به گردنش و ببندی به پایه تخت میره! :)

بالا