• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

من چه مشکلی دارم؟! [پزشکی]

• شروع کننده موضوع 4245
  • تاریخ شروع

arcana

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
jah
سال فارغ التحصیلی
96
من خیلی کافئین میخوردم قبلا وهنوز هم
الان کافئین اصلا روم اثر نداره و یه جور عجیبی خوابم میگیره
مثلا ظهرا یه چرت نیم ساعته یا یه ساعتم میشه 4 ساعت :|

و اینکه کافئین میتونه باعث کم خونی بشه؟

• لایک
امتیازات: z.a97

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
چطوری ؟قرص اهن بخورم؟ دیگه چیا؟
برو ی ازمایش CBC و اهن بده
کلن قرص اهن نمیخوری یعنی ؟ توی خانم ها رژیم غذایی کمبود اهن رو برطرف نمیکنه باید حتما اهن و فولیک اسید و ب12 مصرف کنند . اهن بستگی داره ک اهنت و هموگلوبینت چقدر باشه اهنت باید بین 50 تا 150 باشه هموگلوبینت بین 12 تا 14 اگه کمتر بود بستگی ب اینکه چنده باید دوز مصرفتو مشخص کرد چون اهن بیشتر از اندازه باعث رسوبش تو کبد و کلیه و قلب و.. میشه و مسمومیت میده . ولی ب طور روال عادی باید دوران عادت ماهیانت روزانه ی دونه اهن بخوری . من خودم فیفول انگلیسی میخورم راضیم . اگه ک اهن ایرانی معدتو اذیتت میکنه یا برات تاثیری نداره فیفول بخر .
ویتامین دی هم خودش رو افسردگی اثر داره . اگه کمبود داشته باشی باید هفته ای ی دونه تا یک ماه بخوری و بعدش ماهی ی دونه کلن همیشه مصرف کن مخصوصن اگه زیاد تو افتاب نمیری یا اگرم میری کرم ضد افتاب و.. مصرف میکنی . ازمایش خون دادی بگو برات ازمایش ویتامین دی هم بنویسن .
(ویتامین دی رو از مرکز بهداشتم میتونی بگیری رایگان میدن . )

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
قرص اهن میخوردم قطع کردم.
ممنون. ازمایش ویتامین دی چیه؟ کلسیم؟ :-?
میزان ویتامین دی رو اندازه میگیرن خب :د
معمولن کسی کمبود کلسیم تو خون نمیگیره مگرنه میمیره از کلسیم استخون ها استفاده میکنه بدن :د ن کلسیم زیاد ربطی نداره ب افسردگی و اینا . کلسیم رو با رعایت درست رژیم غذاییت میتونی ب اندازه کافی ب بدنت برسونی نیاز ب مکمل نداره . (هرم غذایی رو ی نگاه بنداز .)

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
اها :D
واسه استخوان دردی همین کلسیم خوبه دیگه :-?
بعد بدنم تحریک پذیر شده، ینی میدونی چی ؟ مثلا کسی دستش بهم بخوره فورا انگار بدنم تحریک بشه خودشو دور کنه هم چین چیزی. مشکل از چیه؟
اول باید کمبود ویتامین دی تو برطرف کنی :د چون ویتامین دی خودش تو جذب کلسیم موثره اگه کمبود باشه از اونور هر چی کلسیم بخوری فایده نداره :د

اره . ولی تحریک پذیری فقط محدود ب این نمیشه شاید چیز خاصی نباشه :د تو بیناییتم مثلن مشکل داری ؟ مشکل از اعصاب بدن عه میتونه اختلال ی یون باشه .

شما ویتامین دی بخور :د اینا همش برطرف میشن ! :د اهنم همینجور :د

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392
ببین برای چکاب باید کجا برم ؟ و چه مراحلی داره ؟
ی پزشک عمومی برو ..بگو برات ی چکاپ کامل بنویسه....مشکلاتتم بگو...
بعد میری آزمایشگاه...آزمایش خون میدی...جوابتو ببر برای پزشکی ک برات نوشته بود...اگ نیاز باشه ارجاع به تخصص میده..اگه هم نباشه داروهای مکمل و عمومی میده احتمالا

• لایک
امتیازات: z.a97

arcana

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
jah
سال فارغ التحصیلی
96
نمیدونم سوالم پزشکیه یا نه
چرا چشمی که آستیگمات باشه زود خسته میشه ؟
من چشمام آستیگماته ولی توی دیدن دور و نزدیک آنچنان مشکلی ندارم فقط خیلی قرمز شدن و خسته شدن چشمام اذیتم میکنه
به جز عینک راه حل دیگه ای نداره؟

X R@y

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
مجتمع علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
المپیادهای ریاضی و کامپیوتر سال اول + زیست سال سوم (همه مرحله اول)
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
البته تو کتاب مندل بالای ۳۷.۸بعنوان تب تعریف شده
اون که بله. آگزیلاری و اورال و رکتال هم فرق داره
چون اون دوستمون گفته بودن دمای 39 درجه دارن گفتم که تبه.

H.Jafari

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان7
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
چند وقتی هست درکل بدنم درد میکنه و حس میکنم خیلی توان ندارم. گاهی هم یهویی حس میکنم جایی از بدنم خیس شده ولی بعد میبینم خشکه و فقط یه حس بوده. علتش چیه؟

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93
چند وقتی هست درکل بدنم درد میکنه و حس میکنم خیلی توان ندارم. گاهی هم یهویی حس میکنم جایی از بدنم خیس شده ولی بعد میبینم خشکه و فقط یه حس بوده. علتش چیه؟

در مورد ضعف و اینا کم خونی نداری ؟
سرگیجه اینا نداری ؟ اشتهات تغییر نکرده ؟ تعریق شبانه ؟ تب ؟

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
علوم و فناوری نانو: نقره (دومین دوره) و طلا (چهارمن دوره)
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
من خیلی کافئین میخوردم قبلا وهنوز هم
الان کافئین اصلا روم اثر نداره و یه جور عجیبی خوابم میگیره
مثلا ظهرا یه چرت نیم ساعته یا یه ساعتم میشه 4 ساعت :|

و اینکه کافئین میتونه باعث کم خونی بشه؟

کافئین رو به چه صورت مصرف میکنی؟
خود کافئین ربط چندانی ب کمخونی نداره, سایر ترکیبات تو چای و قهوه مانع جذب آهن (non-heme) میشه. بدن به تدریج به اثر محرک کافئین عیرحساس میشه. اما اثرات متابولیک کافئین و مهار متابولیسم قند میتونه باعث خستگی بشه

arcana

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
jah
سال فارغ التحصیلی
96
کافئین رو به چه صورت مصرف میکنی؟
خود کافئین ربط چندانی ب کمخونی نداره, سایر ترکیبات تو چای و قهوه مانع جذب آهن (non-heme) میشه. بدن به تدریج به اثر محرک کافئین عیرحساس میشه. اما اثرات متابولیک کافئین و مهار متابولیسم قند میتونه باعث خستگی بشه
نسکافه یا کافی میکس
این کمبود اهن با قرص آهن و فولیک اسید جبران میشه ؟

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
نسکافه یا کافی میکس
این کمبود اهن با قرص آهن و فولیک اسید جبران میشه ؟

میدونم باور کردنش سخته ولی اون کافی میکسای 3in1 نه قهوه داره و نه کافئین! بحث برندایی مثل نستله یا دیویدف و سلینی و ... جداست

قند و شکر زیادی, خواب آوره. چربی همینطور. نسکافه پالم و استئاریک اسید خیلی زیادی داره که از جنبه هاب مختلفی مضر عه

یه مسئله رعایت فاصله با وعده عذایی عه. مخصوصن خوردنیای گیاهای سرشار از آهن, مثل عدس.

آهن مخصوصن تو خانمها احتمال توکسیسیته خیلی کمی داره. اگر لازم میدونی مشکلی نیست. از مکمل آهن/فولیک اسید/ویتامینC استفاده کن. 1ساعت قبل از وعده اصلی یا دوساعت بعد از اون

arcana

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
jah
سال فارغ التحصیلی
96
میدونم باور کردنش سخته ولی اون کافی میکسای 3in1 نه قهوه داره و نه کافئین! بحث برندایی مثل نستله یا دیویدف و سلینی و ... جداست

قند و شکر زیادی, خواب آوره. چربی همینطور. نسکافه پالم و استئاریک اسید خیلی زیادی داره که از جنبه هاب مختلفی مضر عه

یه مسئله رعایت فاصله با وعده عذایی عه. مخصوصن خوردنیای گیاهای سرشار از آهن, مثل عدس.

آهن مخصوصن تو خانمها احتمال توکسیسیته خیلی کمی داره. اگر لازم میدونی مشکلی نیست. از مکمل آهن/فولیک اسید/ویتامینC استفاده کن. 1ساعت قبل از وعده اصلی یا دوساعت بعد از اون
الان یه ذره دچار دوگانگی شدم !
یعنی نسکافه برند نستله خوبه ولی کلا نسکافه میتونه مضر باشه حتی؟
قهوه های فوری تلخ چی؟

• لایک
امتیازات: Sep

sadlove

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شـیراز
سال فارغ التحصیلی
93

مکانیسم خواب اور بودن قند و اینا چجوریه ؟

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
الان یه ذره دچار دوگانگی شدم !
یعنی نسکافه برند نستله خوبه ولی کلا نسکافه میتونه مضر باشه حتی؟
قهوه های فوری تلخ چی؟

ببینین من نمیخوام واسه برند خاصی تبلیغ کنم. اما تو بازار مکملها و صنایع غذایی تقلب خیلی زیاده. یه جاهایی هم عدم شفافیت هست ک موجب گمراهی مصرف کننده میشه. شما یه قهوه فوری رو بردار و ترکیباتش رو بخون. بدون شک نوشته جانشین کره کاکائو, همون پالمتیک اسید و استئاریک اسید عه. و خیلی مواد افزودنی دیگه هم هستن ک در اصل عامل خوشمزه شدن فراورده های اماده هستن و با عنوان پایدار کننده یا با کد اکسپیان مربوطه, مثلن E404 تو ترکیبات نوشته میشن. این مواد افزودنی میتونن ناخالص و شدیدن الوده باشن. بعضن سمیت و ضرر هم دارن.
ربطی ب این موضوع نداره ولی تو یه پروژه بزرگ ک با همکاری دانشکده داروسازی و تغذیه و پژوهشکده فیتوشیمی تمامی مکملهای لاغری باصطلاح گیاهی موجود تو بازار رسمی و قاچاق ایران مطالعه شدن, بیشتر از 60% محصولات حتی حاوی عصاره گیاهی نبودن.
خیلی از فراورده های غذایی فوری صرفن با یه سری مواد افزودنی سعی شده تا یه طعم و حس مطلوب رو ایجاد کنن....

تو قهوه های فوری تلخ هم چنتا مورد تقلب سراع دارم. اینم یه راهشه, مثلن چون تلخه مصرف کننده فکر کنه قهوه واقعیه.

اینو میتونین از هر باریستای حرفه ای یا پرسنل فروشگاهی ک خودش قهوه رُست میکنه بپرسین, قهوه خوب و مرعوب تلخی خیلی کمی داره. بسته به نژاد و کشور مبدأ, ته مزه ترش (قهوه برزیل) یا شکلات - کاراملی (کلمبیا, گواتمالا, هندوراس) یا شدیدن معطر و گس (آفریقا: کنیا, جامائیکا, اتیوپی) داره

مکانیسم خواب اور بودن قند و اینا چجوریه ؟

در موردش زیاد میشه صحبت کرد, یه مورد پایه و ساده ش, جهش انسولین به خاطر جذب مقدار زیادی قند ساده گلوکز عه.

آدنوزین :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
من فقط مهره ي آخر كمرم آزاده و بقيه فيكس شدن، صبح مدادم افتاد رفتم از زير ميز بيارمش از همون موقع يه درد خفيفي(قابل تحمله ولي خب درد درده و دليل داره حتما) از پايين كمرم ميزنه تو لگنم: ///
چيكار كنم؟؟استراحت لازم دارم آيا؟

ShapoorII

Erfan
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
نصف جهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
من فقط مهره ي آخر كمرم آزاده و بقيه فيكس شدن، صبح مدادم افتاد رفتم از زير ميز بيارمش از همون موقع يه درد خفيفي(قابل تحمله ولي خب درد درده و دليل داره حتما) از پايين كمرم ميزنه تو لگنم: ///
چيكار كنم؟؟استراحت لازم دارم آيا؟

بخاطر محدودیت حرکت ستون فقرات و لگن, عضلات و لیگامانهای اون ناحیه دچار تنش شدن. اگر درد خفیفه و و با حرکت کردن شدید تر نمیشه, نیازی به اقدام خاصی نیست. استفاده از کمپرس سرد/گرم, ماساژ ملایم با روعن زیتون یا میخک یا پماد (ژل)های ضد اسپاسم عضلانی میتونه کمک کننده باشه

بالا