مجله آنالوگ سمپادیا!

(قبل از شروع از همه نویسنده های عزیز می خوام که مراعات این پست رو بکنند! این پست مربوط به من نیست، بلکه حاصل هم فکری من و یکی از رفقا برای بقای این سایت و سمپاد است! من فقط بیان کننده این ایده هستم. با دقت بخوانید و نظرتون رو بگید)

بسم الله الرحمن الرحیم (0)

حقیقت این است که در حال حاضر وضعیت المپیادی ها و خوارزمی ها (1) در مدارس سمپاد رو به افول است، دلیل آن هم فشار وزارت خانه [بیمار و آشفته و پیر] آموزش و پرورش برای تاثیر معدل های نهایی در کنکور سراسری است، این شاید مهمترین دلیلی باشد که قابلیت ریسک افراد را برای شرکت در المپیادها و جشنواره های پژوهشی کاهش می دهد. دلایل دیگری هم هست که ما را بر آن می دارد که ایده ای را که در ادامه خواهم گفت اجرا کنیم:

مجله سمپادیا!

محوریت: خلاقیت و پژوهش

گروه مخاطبین: فعلا در گروه مخاطبین مورد نظر ما، المپیادی ها و دوستان پژوهشی هستند.

کاربردها:

1- هماهنگی و ایجاد حس رقابت در میان مدارس سمپاد در زمینه خلاقیت و پژوهش
2- جایگاهی برای تمرین فرستادن مقاله های علمی(2) به مجله های معتبر
3- ارزیابی قدرت پژوهش و علم المپیادی های سمپاد سراسر کشور
4- راهنمایی دادن به دوستان پژوهشی (3)
5- ارسال طرح ها و مقالات به مسابقات بین المللی با کمک انجمن مخترعین ایران و دیگر نهاد هایی که ارتباط داریم.
6- تریبونی برای سمپادی ها برای رساندن حرفها به مسئولان سمپاد (4)
7- تفریحات سالم! (5)

گستره فعالیت: پیشنهاد ما این است که چون هر یک از رفقای این سایت از یک شهر است، نمونه ای از پیش شماره ای که به عنوان اولین شماره طراحی و اجرا می شود را به مدیر مدرسه خود نشان دهد، با هماهنگی ای ساده می توانیم این مجله را بنا به وسع هر مدرسه در آن مدرسه رایگان پخش کنیم. (6)

پس به این صورت از هر مدرسه 2 نفر (ترجیحا، برای کمتر شدن فشار کار) مسئول هماهنگی های این مجله می شوند و نحوه انتشار و جمع آوری مقالات را بر عهده می گیرند.

فواید:

1- اعتبار بخشی و دادن مقبولیت عام به این سایت
2- آگاهی سمپادی ها از آخرین اخبار و فوت و فن های شرکت در مسابقات.
3- ایجاد جایی برای مطرح شدن افراد با استعداد با استفاده از مقاله هایشان
4- آگاهی سمپادی ها از جشنواره های پژوهشی و فعالیت های دیگر مدارس
5- مطرح کردن سمپاد در ادارات آموزش و پرورش و سازمان های دیگر با استفاده از اطلاعات این مجله (7)

چرا؟

راستش را بخواهید، من و دوستم عرب، که در این مقاله “ما” بیان شده، در مقطع پیش دانشگاهی هستیم. وضعیت مدرسه خودمان و دیگر مدارس سمپاد را نسبت به اولین سالی که وارد سمپاد شدیم بسیار عصف ناک می بینیم! خیلی ها افتخارشان شده آی پاد نانو ، پی اس پی صورتی، موبایل های عجیب یا کل کل با معلم ها(البته نه هر معلمی! مثلا ما معلمی در مدرسه مان داریم که 1 دکتری و 2 فوق لیسانس داره، ولی می خواهند ضایع اش کنند، آن هم در تخصص خودش!)،فقط غرور، پر رویی.. جو بدی بر مدارس ما حاکم شده است. وقتش است که کاری بکنیم، سال دیگر دیر است، همیشه بهترین وقت حال حاضر است. این مجله چون چاپش هماهنگ در سراسر مدارس خواهد بود(8)از نظر به روز بودن و نو بودن می تواند جای خود را باز کند. برای هماهنگ کننده ها فکر می کنم هفته ای 2-3 ساعت وقت می گیرد. پس فکر می کنم هفته ای 2-3 ساعت برای یک تلاش صادقانه و هدفمند زیاد نباشد.

واقعا این محمد آقای مطهری خیلی واسه این سایت و سمپادیا خرج کرد و زحمت کشید، حیف است که این ارزش این سایت فقط در حد فرستادن پست و بحث های تکراری در مورد “دختر و پسر” و سر کار گذاشتن ها در فروم نادیده گرفته شه!

اگر می بینید که نمی توانید پایگاهی برای این مجله پیدا کنید من دفتر دائمی جشنواره پژوهشی مرکز پسرانه کرج (روبروی سایت کامپیوتر با متراژ مکفی:دی) رو پیشنهاد می کنم!

پ ن:

0- پیامبر (ص) : هر کار بزرگی با بسم الله شروع نشود،به سر انجام نمی رسد.
1- دیگه دیدم خوارزمی ای که نمی شه! بر وزن المپیادی!
2- و غیر علمی
3- در این جنگل وزارت خانه ی بیمار گم می شوند، مثلا در جشنواره خوارزمی.. مثلا من یک سال طول کشید سر و ته خوارزمی رو فهمیدم!
4- آقاجان، آن مجله رسمی سمپاد فصل نامه است، آن هم نامه های 6ماه پیش را چاپ می کند!!
5- این مورد با پیشنهاد دوستان محدوده بندی می شود!
6- بعدا در زمینه نحوه اجرا و طراحی مجله بحث می کنیم
7- حقیقت این است که حتی بسیاری از مدیران آموزش و پرورش نمی دانند سمپاد چیست!
8- یعنی فایلش را برای هماهنگ کننده ایمیل می کنیم

12 نظر

اضافه کردن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *