• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فمنیسم؟!

آیا با برابری زن و مرد موافقید؟

• رای‌دهندگان
    113

hinah

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان کرمون
شهر
دیارمون
دانشگاه
هر جا قسمتم باشه
رشته دانشگاه
ژنتیک یا زنان
پاسخ : خشونت عليه زنان

به نقل از L@d¥ ¢hêmî$t :
علت خشونت اینه که زنا متاسفانهوابسته ی مرد ها شدن...از هر لحاظ...!!!!!!
این وابستگی باعث شد مردا پر رو شن!!! :-w
ولی تو این بین زنایی بودن که خودشونو از این وابستگی در آوردن...
ولی همونطور که سارا میگه تفکر بانوان ما مشکل داره!
هتوز هستن خانم هایی که به ظلمی که داره به حقشون میشه اعتراضی ندارن....اعتراض ندارن به این که یه عروسک بیشتر نیستن...
اعتراض به این ندارن که اختیار شون دست مردا هس.!!!
فقط باید نترسیم!!!!!
همین! :D :)
وابستگی زتا ماله چندین دهه پیش بود که زنا نمیتونستن کار پیدا کنن و خرج مخارج خودشون رو پرداخت کنن.واسه این بود که ازدواج میکردن و هرچی هم شوهرشون میگفت جیک نمیزدن چون آقاشون خرجشونو میداد #-o وچاره ای نداشتن :(
به عبارتی تو قفس بودن خانوما ازادی رو ازشون میگرفت ونمیذاشت فکرکنن که ای بابا چه خبره
بله الان زنایی هستم که رو پای خودشون ایستادن ودیگه وابسته نیستن...این تفکرات ضعیفه خانوماست که اجازه میدن آقایون حالا هرچه قدر هم کم آزارشون بدن

مثلا دلیله میشه به زن بگن ضعیفه :-& :-&چون نیروی خانوما کمتر از آقایونه؟؟؟؟نخیر ولی اقایون واسه کوبیدن و خرد کردن خانوما وبی ارزش دونستن خانوما این کارو کردن
من الان آقایونه الان رو نمیگم منظورم اینه که از گذشته این چیزا بوده و خانوما بازم دارن اذیت میشن :-<

راستی اگر هم بخواهیم از جنبه دین بررسی کنیم اسلام دینی است که مقام زن رو بسیار بالا دونسته
منظورتون از آزادی جـنس‍‌‍ی یعنی این که خانوما هم همون کارایی کنن که آقایون میکنن؟؟محدودیت شغلی و این چیزا نداشته باشن دیگه؟آره؟؟؟ :-/

raha.pg

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farz4
شهر
tehran

دلیل این خشونت ها تفکرات اشتباهیست ک نسبت ب زنان وجود دارد و همه و همه از تفاوت های فیزیکی زنان و مردان ناشی میشود....

ضعف فیزیکی زنان ک ب اشتباه در میان مردم جا افتاده و تهدید به ت ج ا و ز ج ن س ی همواره زنان را در جبهه ضعف قرار داده....

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

شما دیگه دنبال چی هستین؟ چیزایی که درجامعه مادیده میشه خشونت به زن نیست؟
حذف هفتادوپنج رشته دانشگاهی تاپ ازلیست انتخاب رشته دختران خشونت علیه زنان نیست؟
اگه انتقادی دارین بگین تا جواب بدم

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

من قبلا فکر میکردم ذات زن ضعیف تر از مرد هست و نیاز ذاتی زن اینه که به مرد تکیه کنه..
اما الان فکر میکنم برعکسه و از هرجهت به جز نیروی فیزیکی زن میتونه بالاتر هم باشه..پس چرا آخرش این جوری میشه؟

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

خیلی ببخشید این حرف رو میزنم شایدبرام گرون تموم بشه ولی میگم
میدونستین دیه ت خ م مرد دوسوم دیه کامل مرد است؟ ودیه کامل زن یک دوم دیه کامل مرد؟
یعنی یه ت خ م مرد اندازه یه زن هم نمیشه؟
این خشونت نیست؟
پس اسمش چیه؟
اسلام اینه؟

alireza1

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سمـــــــــــنان

دارین قیاس مع الفارق میکنین...
فلسفه ی دیه چیز دیگه ایه...به نظر شما اسلام با وضع دیه روی خون آدم ها قیمت گذاشته؟یعنی یه آدم با صد تا شتر برابری میکنه؟اگه نظرتون این باشه، که ینی اسلام داره مارو با چند تا شتر برابر میدونه.این که نامردیه!!!
یکی از اهداف اخذ دیه جبران خسارت اقتصادیه...یه مرد آسیب ببینه اقتصاد خانواده بیشتر آسیب میبینه یا یه زن؟مرد فعال اصلی اقتصادیه یا زن؟
اگه به این دید نگاه کنیم که اسلام خون آدما رو قیمت گذاری کرده خوب حرف شما کاملا درسته ولی وقتی فلسفه ی دیه چیز دیگه است نمیتونیم اینجوری قیاس کنیم...

zohreh.sh74

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
.....الا ماشاالله
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
هوشبری

به نقل از پـوریــا خ. :
این تفکر که زن از مرد پایین تره از ابتدا تو جامعه ی ما وجود داشته مثلا یه نمونش همین ارث یا دیه
خب این ارث و دیه رو اگه دربارش تحقیق کنین خیلی راحت می تونین جوابشو پیدا کنین ، البته بیشتر به همین که مرد سرپرست خونواده ست و اگه بمیره زن و بچه هاش بی چیز می شن ربط داره که دیه ی مرد بیشتر از دیه ی زنه.
با اینم مخالفم که خانوم ها به مرد ها وابسته هستند ، شاید در طول تاریخ خانوما از نظر مالی و سرپناه به مرد وابسته بودن ، ولی مرد ها هم از نظر عاطفه و محبت به زن وابسته هستند و من معتقدم که یک زن می تونه شوهر خودشو با عاطفه و محبت مطیع خودش کنه...
اینم که در طول تاریخ به زن جماعت ظلم می شده به دلیل خودخواهی مرد هاست که خیلی به زورشون می نازیدن ، ولی خیلی جاها هم داشتیم که خانومی به دلیل داشتن سیاست ، به جایی رسیده بوده و دستور قتل عام هزاران تن از مردان رو داده بود ( جدی می گماااا) ،
تو کشورای شرق بود فکر کنم.
من می گم اگه جایی بوده که به خانوما ظلم شده ، جاهایی هم بوده که خانوما کلا زدن پدر آقایونو درآوردن و این ربطی به ضعف خانوما نداره.
در خونواده ها هم اگه ظلمی می شه ، به دلیل غرور و کبر آقایونه....( به نظر من )

• لایک
امتیازات: psi-3

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از alireza1 :
دارین قیاس مع الفارق میکنین...
فلسفه ی دیه چیز دیگه ایه...به نظر شما اسلام با وضع دیه روی خون آدم ها قیمت گذاشته؟یعنی یه آدم با صد تا شتر برابری میکنه؟اگه نظرتون این باشه، که ینی اسلام داره مارو با چند تا شتر برابر میدونه.این که نامردیه!!!
یکی از اهداف اخذ دیه جبران خسارت اقتصادیه...یه مرد آسیب ببینه اقتصاد خانواده بیشتر آسیب میبینه یا یه زن؟مرد فعال اصلی اقتصادیه یا زن؟
اگه به این دید نگاه کنیم که اسلام خون آدما رو قیمت گذاری کرده خوب حرف شما کاملا درسته ولی وقتی فلسفه ی دیه چیز دیگه است نمیتونیم اینجوری قیاس کنیم...
خوب اندام ج ن س ی مرد از یک زن مهم تره آیا؟؟بعد اونوخت چرا؟؟ نان آور خانواده هستش ایشون یا تکیه گاه و پشت و پناه؟؟ خوب مرد صرفا بارور نخواهد بود دیگه..

alireza1

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سمـــــــــــنان

به نقل از بره ناقلا :
خوب اندام ج ن س ی مرد از یک زن مهم تره آیا؟؟بعد اونوخت چرا؟؟ نان آور خانواده هستش ایشون یا تکیه گاه و پشت و پناه؟؟ خوب مرد صرفا بارور نخواهد بود دیگه..

باز که دارین اون حرفو تکرار میکنین! عرض کردم که فلسفه ی دیه چیز دیگه ایه...بله اگر عضوی از مرد که مد نظرتونه از بین بره علاوه بر موردی که ذکر کردین،تو ظاهر فرد هم تاثیر میذاره بطوریکه افراد جامعه میتونن بفهمن که چی سر این آقا اومده.این ها تقریبا از جامعه طرد میشن و البته نمی تونن خیلی از مشاغل رو داشته باشن (به دلایلی که بیشتر نمیتونم توضیح بدم.ببخشید)

بازهم عرض میکنم اگه اینجوری قیاس کنین که نمیشه خیلی از مسائلو توجیه کرد...مثلا اگر دو لب شما رو ببرن، دیه ی کامل باید بدن. پس ما میتونیم بگیم که ارزش لب شما برابر شماست؟مثلا اگه موهاتونو طوری بکشن که دیگه در نیاد، باید دیه ی کامل بدن...یعنی ارزش موهاتون به اندازه ی خودتونه؟!...فلسفه اش چیز دیگه است...

gallant_meysam

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی بیرجند
شهر
بیرجند
دانشگاه
بیرجند
رشته دانشگاه
برق الکترونیک

من خودم پسرم ولی به خشونت علیه زنان اعتقاد دارم
خشونت علیه زنان از چند منظر قابل بررسیه
1.از دلایل این موضوع همون جور که دوستان گفتند رواج دادن این خشونت توسط خود زنان است.مثلا هر زن از زمانی که متولد میشود حقوقی را می پذیرد که زیربنای خشونت علیه خودش میشه و در ادامه اون رو به نسل های بعد به عنوان یک اصل تحمیل میکنه(به بهونه اسلام)
2.یک جنبه سیاسی می تونه باعث این موضوع بشه.یعنی در یک فضای سیاسی وقتی می خوان برنده بودنشون رو قطعی کنن یا زنان رو از جامعه حذف میکنن واون ها رو از دور خارج.یا به اون ها حقی نسبی با قوانین محدود کننده میدن تا طرفدار کسب کنن
3.عقاید خرافی و اجباری که نیاز به بحث نیست(اگه خواستین بگین دلیلش رو بنویسم
یکی از ظلم هایی که به زن میشه تبعیض نژادیه که در ایران و کشور های عربی موج میزنه مثل حجاب و محدودیت هایی که از پس حجاب میاد
بازم اگه نیاز به توضیح بود بگین
ممنون از خواننده های این پست

zohreh.sh74

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
مدال المپیاد
.....الا ماشاالله
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
هوشبری

به نقل از gallant_meysam :
من خودم پسرم ولی به خشونت علیه زنان اعتقاد دارم
خشونت علیه زنان از چند منظر قابل بررسیه
1.از دلایل این موضوع همون جور که دوستان گفتند رواج دادن این خشونت توسط خود زنان است.مثلا هر زن از زمانی که متولد میشود حقوقی را می پذیرد که زیربنای خشونت علیه خودش میشه و در ادامه اون رو به نسل های بعد به عنوان یک اصل تحمیل میکنه(به بهونه اسلام)
2.یک جنبه سیاسی می تونه باعث این موضوع بشه.یعنی در یک فضای سیاسی وقتی می خوان برنده بودنشون رو قطعی کنن یا زنان رو از جامعه حذف میکنن واون ها رو از دور خارج.یا به اون ها حقی نسبی با قوانین محدود کننده میدن تا طرفدار کسب کنن
3.عقاید خرافی و اجباری که نیاز به بحث نیست(اگه خواستین بگین دلیلش رو بنویسم
یکی از ظلم هایی که به زن میشه تبعیض نژادیه که در ایران و کشور های عربی موج میزنه مثل حجاب و محدودیت هایی که از پس حجاب میاد
بازم اگه نیاز به توضیح بود بگین
ممنون از خواننده های این پست
چیزی که تو این پست من دیدم این بود که اومدین خشونت علیه زنان رو با قوانین اسلام قاطی کردین....
قوانین اسلام هیچ وقت باعث خشونت علیه زنان نبوده و نیست ، بی عقلیه خیلی از آقایون رو با قوانین اسلام توجیه نکنید.
البته الان بیشتر حرفمون سر خشونت علیه زنان در کل تاریخ و در همه ی عصر هاست ، ما تو حوامع غیر اسلامی هم خیلی زیاد داریم از این خشونت ها ( خشونت هایی که خیلی وحشیانه هستند ) ، پس خواهش می کنم چیزی رو به اسلام مرتبط نکنید.

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

در هرحال درجامعه ای که من دارم می بینم به زنان ظلم زیادی میشه ازهر لحاظ.

مهسا.ق

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر ۱۳۹۳
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
نرم افزار

بچه ها من یه چیزی لازمه بگم
اسم تاپیک خشونت علیه زنه!
این چیزایی که می گید می تونه بی عدالتی اسمش باشه ولی 100% اسمش خشونت نیست
من فقط خواستم اینو بگم!
شرمنده!!

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
پاسخ : فمينيسم در ايران ؟

یه بار یه جایی رفتم یه همایشی بود که خیلی جالبه فمینیسم رو ازگروهای شیطان پرست ها میدونستن
میگم جالبه ها توی ایرانم هرچی روکه میخوان بگن بده میگن شیطان پرستیه من که خودم خندم می اومد ازحرفاشون مجبورشدم همایش روترک کنم.....

maria16

Unknown
نام مرکز سمپاد
1
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1398

اگه همه اقایون مث تو فک میکردن دنیا گلستون میشد

بنظر من هیشکی حق زنا رو نخورده ... این خود زنا هستن که به خورد بقیه دادن حقشونو...

اگه مثلا تو درس خوندن پافشاری کنن و پس فردا یه شغلی پیدا کنن که تو جامعه باشن و استقلال داشته باشن دیگه به کسی ربط نداره این موضوع

ولی هر کی هر چی بگه گوش کنن و در سن پایین ازدواج کنن و ... معلومه که همه بهش زور میگن!!!!!!!!!!

Sevda Gholami

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران

مشکل ماایرانی ها بیشتر زنان مدافع حقوق مرد است .

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

یه چیزی هست این که بیشتر از این که زنها جسمشون مورد خشونت قرار بگیره روح روانشون مورد خشونت قرار میگیره

این تفکر که مرد ها بهترن دنیا باید دسته مردا باشه رانندگی شما زناافتضاحه ! بشین خونه بچه نگه دار و ..... همه ی اینا خشونت حساب میشه

و خیلی بدتر از خشونت جسمیه

× آگاه سازی ملت :-"

count olaf

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی آبادان،خرمشهر
شهر
آبادان

دلیل اصلی خشونت علیه زنان اینه که احساس میشه مرد قوی تر و برتر از زنه و این نظر از عربستان قبل از پیامبر بوده و هنوزم که هنوزه تو خیلی از کشور های غیر مدرن به این امر تأکید میشه که البته اشتباه محضه!
هیچ وقت نمیشه گفت جنس مؤنث ضعیف تر از جنس مذکره.ممکنه جنس مذکر از نظر بدنی قدرت بیشتری داشته باشه ولی این جنس مؤنثه که 9 ماه سختی بارداری رو تحمل میکنه(حالا درد زایمان دیگه بماند!)
به نظر من چون هنوزم تو بعضی از کشور ها زن رو جنس ضعیف میدونن و از فعالیت های اجتماعیش جلوگیری میکنن و استقلالش رو میگیرن،زن به این موضوع واکنش نشون میده و متقابلا مورد خشونت قرار میگیره.
یه مثال...
دوتا کشور با هم همساین.یکی قوی تر و اون یکی ضعیف تر!100% اونی که قوی تره سعی میکنه با اعمال زور روی اون کشوری که ضعیف تره،اون رو زیر سلطه ی خودش بگیره و یه جورایی مالکیتش رو داشته باشه.

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

خب شاید بوده ولی تا اونجا که من تو دور و بریام میبینم دیه همچین چیزی باب نیس.
خب شاید به خاطر ارتقاء سطح فکر جامعه نسبت به این مسئله باشه.

sAr@ rsH

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین 2
شهر
اصفهان-اصفهان
دانشگاه
شریف انشالله :))

من موافقم!یعنی کی هست که موافق نباشه؟اما متاسفانه توی ایران هنوز عقاید 2000 سال پیش رواج داره!هنوز زن ها و همینطور مرد ها با توجه به اخلاقو اعتقادات و منش مردان و زنان عرب زمان قبل و خود زمان پیامبر رفتار میکنند و گویا قصد تغییرم ندارند!
خب این چیز قابل بحثی نیست اون زمان مرد ها از زن ها سر تر بودند من اینو مورد بحث قرار نمیدم اما حالا همه ی دنیا تغییر کرده اما ما هنوز با فرهنگ عرب ها داریم پیش میریم و جالبیش این جاست که همه میدونیم داریم اشتباه میکنیم اما به قول شما کسی سعی در فرهنگ سازی نداره!
نمیخوام از حالا کار بزرگی برای فرهنگ سازی بشه!کوچک ترین چیزا توی خانواده ها حتی خانواده های با فرهنگ هست که نشون میده هنوز فمينيسم فرهنگ سازی نشده : مثلا :به یه دختر 26 تا 30 ساله که هنوز مجرده میگن ترشیده! خب دختر 26 تا 30 با پسر 26-30 چه فرقی میکنه؟اون دختر نمیتونه هر وقت خواست ازدواج کنه ولی پسر هر وقت بخواد میتونه؟
این چیزای کوچیک تا درست نشه نمیشه تو کل جامعه فرهنگ سازی بشه!!

بالا