• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فمنیسم؟!

آیا با برابری زن و مرد موافقید؟

• رای‌دهندگان
    113

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
پاسخ : فمينيسم در ايران ؟

به نقل از fa.z :
به نظر من فمنيسم هم زياد خوب نيس، ينى زياده رويه، زن و مرد كاملا برابرن ولى اكثر فمنيستا اصن مردا رو آدم حساب نمىكنن
يا تو ايران، بعضيا هستن شديدا بىبندوبار از نوع ناجورش ميگن چون ما فمنيستيم چون نفهميدن فمنيسم ميگه ارزش خودتو حفظ كن نه كه واسه مردا خودتو بازيچه كنى!
تو هم میتونی بگی چاقو بده چون برای کشتن است هم خوبه چون باهاش کلی کارمون در مورد تغذیه راحت میشه...بستگی به برداشتت داره...به نظر من این جنبش یکی از محق ترین جنبش های معاصر است...همچنان به تفاوت میان فمنیسم همجنسگرایانه(امروزی)و فمنیسم سنتی تاکید دارم...
از سوی دیگر من معتقدم این بی تفاوتی فمنیسم به مردان رو هم مخالفان جنبش به راه انداخته اند...وگرنه تا جایی که من میدونم در بازه هایی فعالترین عضو جنبش مرد بوده!

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

من منظورم همون فمنيسم امروزى و تو ايران چون تو ذهنم بود حواسم نبود بيانش كنم!
اين فمنيسمى كه الان اينجا تعريف ميشه اينه كه خيليم بده، الان به هركى بگى فمنيستم همون ذهنيت تنفر از مردا براش به وجود مياد!!
اين ينى مرتبط با اين تاپيك، فمنيسم در ايران!
اصن ايجا يه مسئله ى جو گيرى شده الان هر مؤنثيو ببينى ميگه من فمنيستم! ولى حتي معنيشو نمىدونه!
مردايى كه فمنيستن واقعا ايول دارن ولى من دختر الان تو ايران ديگه روم نميشه بگم فمنيستم چون خيلى خرابش كردن!
پ.ن: تا حالا اينجا يه پستم اينقد ديده نشده بود! :d

paryam

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران

یک سوال برایم پیش آمده در جامعه ای که اکثریت مردان زن ستیز هستند چرا مرد ستیزی یک عده فمنیست بده؟

ببینید فمنیسم شاخه شاخه است. عین اسلام. مثلا شما نمی تونی شیعه و سنی را برابر بدونی در حالی که از یک دین هستند. فمنیست ها هم متفاوتند همشون به مردسالاری و ظلم مرد به زن اعتقاد دارند ولی روش های برخورد و ایدئولوژِی شون متفاوته.

dorna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان

به نقل از paryam :
یک سوال برایم پیش آمده در جامعه ای که اکثریت مردان زن ستیز هستند چرا مرد ستیزی یک عده فمنیست بده؟
والا تا جایی که من میدونم مرد ها "زن ستیز"نیستن...صرفن اختیارات و حقوق بیشتری دارن و نهایتن این باعث یه سری اجهاف درحق زنان میشه.
و چیز دیگه!اگه حتا زن ستیزی وجود داشته باشه جنبشی که در مقابلش تشکیل میشه نباید "مرد ستیزی" باشه!

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

بالفرضم كه بعضى مردا زن ستيز باشن، ولى ما بايد آدم باشيم و مث آدم واقعى زندگى كنيم نه كه عين اونا بد باشيم

paryam

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 6
شهر
تهران

والا تا جایی که من میدونم مرد ها "زن ستیز"نیستن...صرفن اختیارات و حقوق بیشتری دارن و نهایتن این باعث یه سری اجهاف درحق زنان میشه.
و چیز دیگه!اگه حتا زن ستیزی وجود داشته باشه جنبشی که در مقابلش تشکیل میشه نباید "مرد ستیزی" باشه!

به نظرم زن ستیزی فقط فحش دادن و کتک زدن و قتل و تجاوز نیست می تونه حتی یک نگاه هم باشه و این نگاه را تمام مردان دارند. به من بگو چند درصد مردا حداقل یک بار در طول عمرشون به یک دختر و زن متلک گفته اند؟
من از فمنیسم رادیکال طرفداری نکردم. گفتم چرا همه نسبت به زن ستیزی بی اعتنا هستند ولی مردستیزی این قدر اهمیت دارد.

بالفرضم كه بعضى مردا زن ستيز باشن، ولى ما بايد آدم باشيم و مث آدم واقعى زندگى كنيم نه كه عين اونا بد باشيم
شما الان مردستیزی را چه تعریف می کنید؟ شما الان دارید به ستم مرد اعتراف می کنید. پس حداقل باید یک سری بنیان های فمنیسم را قبول داشته باشید
اوج اوج مردستیزی یک زن در ایران زمانی رخ می ده که زنی به مردی سیلی می زنه و یا در آخر آخر بینی مرد می شکند! اونم به نظر من واقعیته. در جنگل باید با قوانین جنگل زندگی کرد و می گن اگر کسی بهت ظلم کرد و تو هیچ کاری نکردی برده اش هستی.

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

ببين اين نظر منه، مثلا اگه يه مرد يه زنو كتك بزنه زن نبايد به تلافى كتكش بزنه! بايد بگه مهم اينه كه من آدمم!
كلا هرچى ستيزي غلطه! حالا حتي به تلافى!

marvelous

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۳
شهر
مشهد
مدال المپیاد
برنز بيست و هفتمين المپياد ادبی
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Dorna :

البته ایشون اجحاف منظورشونه... :-"

خب یه جورایی نمیشه گف هستن؟ با توجه به این که بحث روی ایران هس و اینکه تازه بعد از سال ها مردسالاری توی ایران یه ذره کم شده...
زن ستیزی نیس ولی یه جور ستیز با خواسته های معقول زن هاس...

دقیقن مشکلی که اینجا در برداشت اشتباه از مفهوم فمینیست وجود داره همینه....(البته منظورم در حالت عادیه نه گرایش های خاص)
ینی خیلیا فک میکنن فمینیسم بودن ینی ضد مرد بودن در صورتی که این خیلی اشتباهه و باید با یه سری چیزا مث تبلیغات درست جلوی این طرز فکر رو بگیرن...
به خاطر اینکه کلن افراط توی هر چیزی اشتباهه و شناخت نادرست از موضوع هم باعث میشه پیشرفت کندتر شه...

Nooshin_d

نوشین
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 مشهد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از d3c0der2 :
با توجه به ديني كه اكثر مردم ايران اون رو قبول دارند و در كتاب آسماني اون ها دو زن رو برابر يك مرد دونسته ، امكان داره عقايد فمينيستي در جامعه رواج پيدا كنه ؟
با فمينيسم موافقيد يا مخالف ؟! ( دلايلتون رو بگين )
اون دیه ی مردهست که دو برابر زنه . که اونم به دلیل اهمیت مرد برای خرجی خونس که حد اقل با دیش خونوادش بتونن از نظر مالی کم نیارن که این ارزشی از زن کم نمیکنه .

من با این که بخوان حقوق فراموش شده ی زن با یاد جهان بیارن 8->مخالف نیستم . موافقم .
ولی توی وکیپدیا هم نوشته که اگه فمنیست در حد همین باشه که بگه زن هم انسان هست که عالیه ! ولی بعضی ها افراط میکنن و حتی چشم دیدن مرد هارو هم ندارن اینا به جای اینکه بخوان زن هارو هم انسان معرفی کنن خودشونو از انسانیت دور میکنن. [-(

به نقل از fa.z :
ببين اين نظر منه، مثلا اگه يه مرد يه زنو كتك بزنه زن نبايد به تلافى كتكش بزنه! بايد بگه مهم اينه كه من آدمم!
کی گفته نمیتونه بزتش ؟ اگه زورشو داره بزنه ... :( دفاع هم تو اسلام هم تو قانون جایزه حتی اگه قتل بشه . . مشکل اینجاس که اگه یک زن کتک بخوره وقت شکایت باید رد زخمش باشه وگر نه قبول نمیکنن ( فک کنم)

fa.z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
كرمان
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
ژنتیک

نوشين: ببين اون يه مثال بود كه جواب زن ستيزى رو نبايد با مرد ستيزى داد!
من كه نگفتم زن نمىتونه!

mahshid_f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان شناسی
پاسخ : اشتغال زنان

یه چیزی بگم؟ :-"
یه حرفی رو من به طور ِ اتفاقی از یه آدمی شنیدم :-"
فک نمیکردم حرف خوبی باشه، ولی حرف خوبی بود :-" :D

این بود که اگر مادر تمام ِ اجزای ِ روح و جسم ِ بچه ـش رو نشناسه، هیچ کس ِ دیگه ای نمیتونه اینکارو بکنه، حتی پدرش!
ولی سر ِ کار، اگر خود ِ آدم نباشه، هزار نفر ِ دیگه هستن که اون کارو انجام بدن!
نتیجه ی این حرف، این نیست که زَنا کار نکنن، ولی به هر حال، اولویت باید با خانواده باشه و کار کردن در حد ِ متعادل باشه!

رهاـbehemoth

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان یک تهران
شهر
تهران
مدال المپیاد
زیست

خب اول یک نگاه علمی به قضیه بندازیم بدش نظر خودم!
مسئله شغل زن ها توی دنیا خیلی مطرحه به خصوص که جوامع پیشرفته که حضور زن ها رو لازم می دونن. اول بریم سراغ مشکلاتی که هست. نابرابری جنسیتی توی کار هنوز هست. ابته نه به این مفهوم که دستمزد کمتره بلکه به این مفهوم:
-دخترم نرو رشته ی فلب مردم به پزشک قلب اعتماد ندارن پوست بهتره
-باشه مامان.
جمله اول بیانگر مفهومیست(چه قد علمی شد) به نام سکسیسم یا جنسیتگرایی. این یک پدیده است اما حضورش می تونه منفی باشه، یعنی یه سری فرصت ها(در بالا پزشک قلب بودن) رو ازتون می گیره. از بین بردن نابرابری جنسیتی مثل دستمزد نا برابر با تصویب یک قانون راحت است اما سکسیسم توسط جامعه،نظام مرد سالار(به طور معمول) و بدتر از همه رسانه ها پشیتبانی می شود. تصویر زن به عنوان یک شاغل کمکی نه یک نفر مستقل که مسولیتش شاد کردن خانوادس.
دیدم در مورد بچه نوشتین و کارهای خونه.
در نظام مرد سالار کلاسیک به عنوان مرد نان آور و زن خانه نشین خب می شود به منطق خودشان گفت که منصفانه است. یعنی مرد در بیرون کار می کند و در مقابل زن وظایف داخلی رو داره.اما اگر در خانه ای هم زن و هم مرد کار می کنند دیگر جامعه نباید زن را مسول کار خانه بداند زیرا از نظر منطقی با هم بی حساب هستند. ولی پدیده ای در جوامع مرد سالار اما نه کلاسیک(مثلا ایران) به نام زن شاغل و خانه دار از نظر حقوقی بهره کشی و سو استفاده تعبیر می شه و زن حق اعتراض رو داره(یا مرد فرقی نمی کنه ولی این نوع از بدبختی بیشتر مال زنهاست :|)
به نظر خود من این زن نیست که باید با سختی خودش رو با شرایطش سازگاری بده و این جامعه است که باید کمک کنه اما راستش درک اینکه زن به انندازه مرد کار کنه و خانه دار هم باشه و این یک نوع خشونت تلقی بشه برای همه ممکن نیست. ولی به نظر من این نوعی خشونت نرمه و بی انصافیه که این عقیده رو داشت.
در مورد بچه هم باید بگم تو انسان مثل سایر حیوانات پستاندار این ماده است که باید جور بچه رو بکشه، نعمت زیبای مادری رو داشته باشه، مسئولیت پرورش نیل بعدی رو داشته باشه یا هر چیز دیگه ای که اسمشو می گید ولی درست انتخاب کنید.
جایگاه مادر به نظر من با ارزش از این جهت که زحمت می کشه و لا اقل تو شش ماه اول زندگی بچه واقعا از کار و زندگی میفته ولی بعد از اون کنترل بچه ساده تره و پدر هم می تونه نقشش رو ایفا کنه. این نیست که زن از زندگیش تا ابد برای بچه بزنه. مثلا می شه اون شیفتی که زن کار می کنه مرد توی خونه باشه و از بچه نگهداری کنه و این باید جا بیفته که در یک چنین شرایطی این وظیفه مرده که این کار رو بکنه نه یک کار نازنین جانبی. با در نظر گرفتن این به نظم خیلی مشکل ها حل می شه.

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر

خب این که زنان برن تو جامعه ، کار کنن خیلی میتونه برای خانواده هم مفید باشه ...
چرا که اینجوری میتونه مشکلات جامعه و مسائلی رو که برای زندگی کردن تو جامعه نیاز هست رو بهتر بفهمه و درکشون کنه ...
وقتی این درک به وجود اومد ... مادر بهتر میتونه بچشو تربیت کنه و این مسائلو بش گوشزد کنه و اونو اماده ی ورود به جامعه کنه ...

از طرف دیگه این کار کردن باید متعادل باشه به شکلی که ضربه ای به نقشش تو خانواده وارد نکنه ...
مرد هم باید همینطور باشه ... به شخصه اصلا دوست نداشتم بابام کارش تو یه شهر دیگه باشه یا هر چند وقت بره ماموریت و اینا ...
هر دو حضورشون تو خانواده لازمه ولی خب نقش عاطفی مادر تو خانواده خیلی بیشتره ...

mahshid_f

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
روان شناسی

به نقل از رهاـbehemoth :
جایگاه مادر به نظر من با ارزش از این جهت که زحمت می کشه و لا اقل تو شش ماه اول زندگی بچه واقعا از کار و زندگی میفته ولی بعد از اون کنترل بچه ساده تره و پدر هم می تونه نقشش رو ایفا کنه. این نیست که زن از زندگیش تا ابد برای بچه بزنه. مثلا می شه اون شیفتی که زن کار می کنه مرد توی خونه باشه و از بچه نگهداری کنه و این باید جا بیفته که در یک چنین شرایطی این وظیفه مرده که این کار رو بکنه نه یک کار نازنین جانبی. با در نظر گرفتن این به نظم خیلی مشکل ها حل می شه.
مسلماً قرار نیست از زندگیش بزنه ! چون اگرم اینکارو بکنه، باعث ِ وابستگی ِ بیش از حدّ بچه میشه!
اما تو سالای اول ِ زندگی بچه، رشد و تربیتش، هم پدر و هم مادر «باید» از زندگیشون بزنن! و بیشتر مادر...

ashkan-raessi

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
دبيرستان شهيد بهشتي اهواز
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
جندی شاپور اهواز
رشته دانشگاه
داروسازی

فمنيسم تو ايران خوبه اما تا يه جايي،بعدش بايد متوقف بشه
چون كه باعث ميشه ما مثل بعضي از كشور هاي خارجي ،حقوق زنان را بيشتر از مردان رعايت كنيم،كه باعث سست شدن بنياد خانواده ميشه.

saranaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
یزد
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
پزشکی

اگه ما تو ایران فیمنیستی داریم که در مقابل مردا جبهه می گیره و شاید هم " مرد ستیزه "

حتما" به این خاطره که بیشترین چیزی که می بینیم مرد سالاریِ!

حتی از جانب خانم ها!!!

به نظرتون فیمنیست ایرانی الان چه کاری پیش می بره ؟

برای من دو تا مثال از فعالیت های مفید فیمنیست ایران رو بگید؟؟

و این که چرا کاری پیش نمی بره؟

مشکل از سازمان طرز فکر فیمنیستی ِ یا یه عده ای اصلا" اجازه فعالیت رو به فیمنیستا ندادن؟؟

همه میان می گن فیمنیست ایران اغراقیه وقتی مرد سالاری این قدر این قدر فراگیره تو ایران وقتی خیلی راحت با این مسئله بر خورد می شه

نمیشه توقع داشت فیمنیست تو این جور زمینه ای درست و حسابی باشه!

mojtaba h

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 2
شهر
mashhad
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
زمین شناسی

فمینیسم ها اصلا حرف کسای دیگه رو قبول ندارن ومن با هم چین فرقه ای کاملا مخالفم [-( [-( [-( [-(

sh.n1996

شراره
نام مرکز سمپاد
دبیرستـ۱ن‌ فرزانـگان‌ امین
شهر
اصفهـــان
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
خاطره شد دیگه:دی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری

این تفکر که بچه به مادرش بیشتر نیاز داره واقعا خنده داره
بعد وقتی هر اتفاقی میوفته پدر بچه همه کارس :-\
واقعا یه تجدید نظر توی طرز فکرتون بکنید
بچه برای این به مامانش نیاز داره که پدر شلختس و نمیتونه بچه رو جمع کنه :))
اون 9 ماه کم بوده که مادر از بچه نگه داری میکرده و تمام فکر و ذکرش بچه اش بوده که بقیه ی زندگیش هم باید بر اساس اینکه شوهرش کی میاد خونه و بچه کی خونش برنامه ریزی کنه؟؟؟
حتی مادر هایی شغلشون جوریه که ممکنه چند هفته دور از خونه باشن بیشتر از پدر از بچه نگه داری می کنن؟؟؟
چون انگار مردا این ذهنیت رو دارن که: من چیکارم مامانش کجاست
اشتغال زن یه مسئله شخصی و مامان هایی که شاغل نیستن به نظر من باعث میشن که مردا احساس برتری پیدا کنن
و این اشکال از اون ماما ها نیست اشکال شاید از خود بینی مردا و سطحی نگری مردمه
مامان های شاغل به نظر من نباید به خودشون زیاد فشار بیارن و خودشون رو مسئول همه چی بدونن
بذارن همون قدری که زن کار میکنه مرد هم باید کار کنه
همون قدر باید نگه داری بکنه
ولی شاغل بودن زن ها نباید باعث صدمه به اون باشه منظورم اینه که هر چقدر به کار بیرون از خونه اضافه می کنن باید از کار خونه کم کنن

mojtaba h

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 2
شهر
mashhad
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
زمین شناسی

به نظر من زن بهتره توی خونه کار کنه
البته می دونم این کار باعث می شه استعداد های زنان کشف نشه ولی زن تو خونه می تونه تربیت فرزندان روکه به نظر من مهم ترین کار یک خانواده می تونه باشه رو انجام بده.

• لایک
امتیازات: jzm

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از mojtaba h :
به نظر من زن بهتره توی خونه کار کنه
البته می دونم این کار باعث می شه استعداد های زنان کشف نشه ولی زن تو خونه می تونه تربیت فرزندان روکه به نظر من مهم ترین کار یک خانواده می تونه باشه رو انجام بده.
بله...مسلما همان گونه که گفته شده مقام یک مادر 100برابر بالاتر از مقام یک شهید است :-& [-(
مسلما ساده است که تقاوت میان زن و مرد را با"زن آفریده شده تا مرد راحت باشد"توجیح کرد...
اما من شک دارم این راه حل زیبایی باشد...و درست هم نیست

بالا