• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اشکالات وارد بر نظریه تکامل

ft lord

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 3
شهر
تهران
پاسخ : اشکالات وارد بر نظریه تکامل

اصلا این ها ربطی به هم ندارند
جهش برنامه ریزی شده نیست که تو بگی چرا میمون به گاو تبدیل نشد و چرا باهوش تر از این نشد.
جهش بر اساس شانس است :-\

Helius

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاديم
شهر
شناسنامه من ميگه تهرانيم
مدال المپیاد
زيست زيست زيست زيست و ادبيات و فلسفه
دانشگاه
دانشگاه تهران(من از اين جا ميرم (تحمل اين جا رو ندارم)(تهران منتظرمه))

بچه ها به جاي اين كه بحث كنين لطف كنين و اين مطلب رو كه مينويسم قشنگ بخونين:
1-من يقين دارم اكثرتون از تكامل بي خبرين
2- تكامل اصلا نميگه پدر ما ميمونه
3-تكامل با خدا در تعارض نيست(اين چيزيه كه معلماي دينيتون ميگن )
4-علم و دين از هم كاملا جدايند
5-اول مطالعه كنين
6-سعي كنين حقايق رو بپذيرين
7-به احترام عدد 7 سكوت
و در آخر 8 :حرفاي برادر سمپاديتونو كه يه ذره تكامل خونده ويه ذره المپيادي محسوب ميشه شايد سال ديگه هم از سمپاد رخت بربنده رو گوش كنين
و بدونين كه نص صريح قرآنه كه تكامل رو به اطلاع رسونده و بدونين كه داروين كشيش بوده و بدونين كه نظريه تكامل مثل نظريه سلولي محكمه و بدونين كه بزرگترين دانشمندان دنيا هم تا به حال هيچ مقاله اي كه بخواد به اصل نظريه تكامل بتوپه رو نتونستن بگن و هميچنين هميشه اول مطالعه بعد بي طرفانه فكر و بعد تصميم
راستي اونايي كه ميخواين از تكامل دفاع كنين چش و چالشو درنيارين

Arsham

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست 90
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی جانوری

تکامل هرگز خدا رو رد نمیکنه، تنها کاری که میکنه اینه که یکی از دلایلی رو که ما بخاطرش خدا رو ساختیم رو از بین میبره. (میتونم تصور کنم الان واکنش آقایان و خانمهای مذهبی چی میتونه باشه، 500تا امتیاز منفی!!!!!)

و البته، داروین کشیش نبود، الهیات خونده بود. اون مندل بود که کشیش بود!
کسانی هم بوده اند که تلاش کردند نظریه "انتخاب طبیعی" داروین (تکامل نه، اصلا کسی که میگه نظریه تکامل داروین مشخصه که هیچی در این باره نمیدونه، نظریه تکامل یه داستان دور و دراز داره که نظریه انتخاب طبیعی داروین یه جورایی نقطه عطفشه) رو رد کنند، بند زیر رو از کتاب تاریخچه نظریه تکامل نوشته لیندا گاملین میذارم اینجا:

"آیا ممکن است که دانشمندان در خصوص مجموعه نظریه تکامل کاملا اشتباه کرده باشند؟ گاهی مخالفان این نظریه، چنین ادعایی را مطرح می نمایند. اما در علم، نظریات اشتباه، عمری طولانی ندارند، زیرا با شواهد تجربی مورد آزمایش قرار می گیرند. داستان تروفیم لینسکو، (1898-1976) دانشمند علم ژنتیک اهل شوروی این نکته را ثابت می کند. او به نظریات مربوط به لامارک علاقه داشت، زیرا با ایدئولوژی کمونیستی هماهنگ بودند. لینسکو در دولت استالین به قدرت رسید و دانشمندان علم ژنتیک را که پیرو مندل بودند، تبعید کرد و چندین سال بر علم شوروی تسلط کامل داشت. اما سرانجام، شواهد علیه وراثت لامارکی چنان به وفور یافت شدند که این ایدئولوژی دیگر دوام نیاورد. لینسکو بی اعتبار و مجبور شد استعفا دهد."

به این نکته توجه کنید که لینسکو به چه دلیلی دست به این اقدامات زد: "با ایدئولوزی کمونیستی هماهنگ بودند." فکر نمیکنین الان داره تو ایران همین اتفاق می افته؟ یعنی کسانی که از نظریه تکامل خوششون نمیاد چون صرفا با ایدئولوژی حاکم بر کشور هماهنگ نیستن؟؟ چرا داروین سالها برای انتشار کتابش صبر کرد، آیا به خاطر ترس از کلیسا و تنگ نظریشون نبود؟ آیا به خاطر ترس از این مسئله نبود که آیا بیچاره اش می کنن یا نه؟

من از بحثهای اینجوری اصلا خوشم نمیاد ولی الان دیگه افتادم توش!

Helius

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاديم
شهر
شناسنامه من ميگه تهرانيم
مدال المپیاد
دانشگاه

بشه كه داروين كشيشه و من اينو نميگم در كتاب يه آقاهيي كه اسمشهيكمنه و شاخه گفته .ميگم شايد تو مال زمان قبلسفرشو بگي كه الهيات خوند!
ولي تكامل رو همگان متعلق به داروين ميدونن.انگار بگي كه برق مال اديسون نيست چون اون لامپ زون رو درست نكرد.
(خلاصه بشه كه روي داوكينز اينا رو زمين نزني؟)
من چپدستم B-)

• شروع کننده موضوع

monajem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی اراک
شهر
اراک
مدال المپیاد
کامپیوتر-طلا
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار

نمیشه بحث کرد....تا یه چیزی میگی زود ربطش میدن به کمی اطلاع آدم!
راجع به اون کسی که گفته بود نظریات بد زیاد نمیمونن:جالبه،پس نظریات ارسطو درباره ی زمین درسته!چون دوهزار سال مونده....

به هر حال،من خیلی سختمه که فکر کنم چیزی به نام احتمال!! این ها رو به وجود اورده.

به نقل از Arsham N.K :
واقعا متاسفم که استعدادهای درخشان مملکت اینجوری تو قرون وسطی گیر کردن!!

آره،من تو قرون وسطی گیر کردم!ولی بهتر از بعضی امثال بعضی!هام که تو عصر تمدن! حل شدن!!

به نقل از Arsham N.K :
اصولا آدمهایی مثل شما هستند که نمیذارن جهان درست پیشرفت کنه!

خیلی ممنون!شما به پیشرفتتون برسید ،ما هم تون نظرات قرون وسطاییمون می مونیم!

Helius

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاديم
شهر
شناسنامه من ميگه تهرانيم
مدال المپیاد
دانشگاه

منجم جان ناراحت نشو
من اصلا حرفاي اين دوستمونو تاييد نميكنم
و در ضمن آقايوني كه بوق و كرنا گرفتين تو دستتون:
كي گفته به وجود آمدن دنيا تصادف بوده؟
چرا با خوندن دو صفحه و دو تا كتاب هر چي ميخواين به تكامل نسبت ميدين؟
اولن :پيدايش ربط مستقيمي به تكامل نداره
دومن :بدونين كه احتمال تصادفي بودن اونقدر كمه كه شرمنده فكر كنم با خوندن كتاباي امسال داوكينز خودتونو به گمراهي محض در چگونگي پيدايش بردين

Arsham

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست 90
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی جانوری

به نقل از منجم! :
نمیشه بحث کرد....تا یه چیزی میگی زود ربطش میدن به کمی اطلاع آدم! خب چی توقع داری، ما که نمیتونیم 500تا کتاب علمی رو اینجا برات بنویسیم!!!
راجع به اون کسی که گفته بود نظریات بد زیاد نمیمونن:جالبه،پس نظریات ارسطو درباره ی زمین درسته!چون دوهزار سال مونده.... کمبود اطلاعات!!!!!!!! گفتیم نظریه علمی که شواهد تجربی پشتیبانشن نه فلسفه یونان باستان که بر اساس فکر کردن تنها بوده!!!

به هر حال،من خیلی سختمه که فکر کنم چیزی به نام احتمال!! این ها رو به وجود اورده. خب پس ذهنتو باز کن تا اینقدر سختت نباشه!!

آره،من تو قرون وسطی گیر کردم!ولی بهتر از بعضی امثال بعضی!هام که تو عصر تمدن! حل شدن!! مثل بچه ها دعوا نکن و تیکه ننداز!!

خیلی ممنون!شما به پیشرفتتون برسید ،ما هم تون نظرات قرون وسطاییمون می مونیم!بمونید از این بحث های خنده دار هم راه نندازید :))

ehsan.str

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
مدال المپیاد
اگر خدا بخواد المپیاد کامپیوتر و دیگر هیچ!!!!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک پلاسما

درمورد تکامل دو بحث مطرح است یکی بحث از نظر دین و دیگری از نظر علم...
حال اینجا من مقدمه ای از نظربه تکامل رو گذاشتم.
به فرایند تغییر در گونه‌های حیات در اثر گذشت زمان و در طول نسل‌ها تکامل گفته می‌شود. رشته زیست‌شناسی تکاملی به بررسی اینکه چگونه و چرا این تکامل اتفاق می‌افتد می‌پردازد. یک اندامگان (ارگانیزم: organism) از والدینش خصوصیات و ویژگی‌هایی از طریق ژن‌هایش به ارث می‌برد. تغیرات در این ژن‌ها (که جهش خوانده می‌شود) می‌تواند ویژگی‌های جدید در فرزندهای سیستم حیاتی تولید کند. اگر این ویژگی‌های جدید باعث بشود که فرزندها بهتر بتوانند با محیط خارجی وفق پیدا کنند، در زنده ماندن و تولید مثل موفق‌تر خواهند بود. به این فرایند انتخاب طبیعی گفته شده، و باعث می‌شود که ویژگی‌هایی که مفید هستند عمومی‌تر شوند. در طول نسل‌های فراون، یک جمعیت می‌تواند آنقدر ویژگی‌های جدید کسب کند که به یک گونه جدید از موجودات تبدیل شود.

نظریه تکامل در سال ۱۲۳۸ هجری شمسی (۱۸۵۹ میلادی) و با انتشار کتاب «درباره مبدأ گونه‌ها» توسط چارلز داروین بوجود آمد. علاوه بر این، کار گرگور یوهان مندل با گیاهان به توضیح الگوهای وراثتی ژن‌ها کمک کرده و منجر به فهمی از نحوه عملکرد سیستم وراثتی شد. کتشافات بعدی در زمینه نحوه جهش ژن‌ها به همراه پیشرفت‌ها در رشته «ژنتیک جمعیت» توضیحات بیشتری در زمینه نحوه عملکرد تکامل فراهم آورد. دانشمندان امروزه فهم به نسبت خوبی نسبت به پیدایش گونه‌های جدید دارند. آنها فرایند به وجود آمدن گونه جدید را هم در آزمایشگاه و هم در طبیعت مشاهده کرده‌اند. این دیدگاه مدرن از تکامل مهم‌ترین نظریه علمی موجود برای کمک به فهم حیات می‌باشد.

hidden

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سلطان شهیدان
شهر
کرج
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
دارو
پاسخ : پاسخ : اشکالات وارد بر نظریه تکامل

به نقل از Helius :
4-علم و دين از هم كاملا جدايند

و در آخر 8 :حرفاي برادر سمپاديتونو كه يه ذره تكامل خونده ويه ذره المپيادي محسوب ميشه شايد سال ديگه هم از سمپاد رخت بربنده رو گوش كنين
و بدونين كه نص صريح قرآنه كه تكامل رو به اطلاع رسونده و بدونين كه داروين كشيش بوده و بدونين كه نظريه تكامل مثل نظريه سلولي محكمه و بدونين كه بزرگترين دانشمندان دنيا هم تا به حال هيچ مقاله اي كه بخواد به اصل نظريه تكامل بتوپه رو نتونستن بگن و هميچنين هميشه اول مطالعه بعد بي طرفانه فكر و بعد تصميم
راستي اونايي كه ميخواين از تكامل دفاع كنين چش و چالشو درنيارين
چرا علم و دین از هم جدایند ؟؟ دین خودش یه شاخه از علومه ...
مقاله ی علمی در مورد رد تکامل هم بوده ...البته من نخوندمو نمیدونم ولی قرار بود سوژه ی همایش امسالمون باشه ... ولی حدس میزدم قانع کننده نباشه

نکته یی که من پی بردم
در صورتی که بخوایم درست راجع به تکامل بحث کنیم باید قضیهی خلقت رو به کل بیخیال شیم!
وقتی داریم نظزه های پیدایش (مثلا)مولگول ها آلی و پروتئین و ...رو بررسی میکنیم،
بایدخلقت توی ذهنمون یه چیز مردود باشه و اصلا بهش فکر نکنیم!
مثلا قضیه های جبر ماده و...چیزایی باشه که فکر بیشتر به سمتش میره
چون در غیر این صورت اصلا نمیشه !میفهمین چی میگیم؟
اینو از خودمم نمی گم دیدگاهیه که به وضوح توی همهی مثن های آغاز حیات دیده میشه
چند تا چیز میگم :
یکی:
چرا فکر میکنی خلقت یعنی یه چیزی ک ما نمیدونیم !! ؟؟ ... شما وقتی یه وسیله ای رو میسازی یعنی اون خلق کردی ... پیدایش مولکول های آلی هم خودش یه خلق ...پیدایش حیات هم یه خلقه ...
دوتا : اینا جبر گونه نیست ...این تقدیر که کربن 4 تا ظرفیت داره ... این ویژگی کربن خودش پاییه ی زندگی

سه تا : حتی اگه بخوای اونارو جبری بگیری این یه نگاه مادیه . خلقت روح رو چجور میخوای توجیه کنی .. ( البته اگه اعتقاد بهش نداری نیازی ب توجیه نیست)
چارتا : این عوامل با هم رابطه ی طولی دارند ... نیاز نیست خدا مستقیما یه جونورو بسازه ... میتونه از واسطه ها برای هر چیزی استفاده کنه ...( روشش همینه)
پنشتا : فرض کن مولکول آلی رو خدا نساخته ... اتم ها از کجا اومدن ؟ آلفا و بتا از کجا شروع شدن ؟ اننژی از کجا اومده ؟ چجوری ؟؟ از صفر ؟؟ ...(سوال آخرو جدی نگیر)

فکر کنم به هزار و یک دلیل تکامل و اینچیزا خلقت و اینحرفا رو مردود نمیکنه ... (البته ساختار اعتقادی هر کس متفاوته ...مکنه برای خیلی ها تضاد باشه این حرفا)
فعلا اینارو داشته باشید

Arsham

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست 90
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی جانوری

وقتی در بحث تکامل بحث خلقت پیش میاد منظور از خلقت، خلقت جداگانه انسان و موجودات و زمین و... است نه این که خدا از نخست برنامه ای داشته و قوانینی وضع کرده تا اینا خود بخود بوجود بیان، اینجوری بحث کردن درباره خلقت میشه گفت هیچ ربطی به تکامل و داروینیسم و مندلیسم و این حرفا نداره.
حالا یه موضوع دیگه، دینهای مختلف نظرات و تعریفای متفاوتی از خلقت دارند، و این خصیصه دینهای ابراهیمی (یهودیت، مسیحیت و اسلام) است که خلقت یک چیز را از هیچ می دانند، در حالی که برای نمونه در مزداپرستی و دین زرتشت، اهورا مزدا به گونه ای خود آفرینش است و از هیچ بر نمی آورد.
مثال شما هم با خلقت اختمالی مورد قبولتون نمیخونه، چرا که ساختن وسیله یا مولکولهای آلی مگر با وجود پیش ساز ها ممکن نیست.
چیزی که تکامل بر ضد دینها داره اینه که تکامل بیان میکنه که موجودات از ازل اینگونه نبوده اند و مثلا انسان از"گل" و فوت خدا آفریده نشده، بلکه از تغییر و تحول گونه های پیشین بوجود اومده.

• لایک
امتیازات: Lorca

panther

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی هرمزگان
رشته دانشگاه
پزشکی

~X( ~X(
واسه چی دعوا میکنید؟

ehsan.str

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک پلاسما

به نقل از hidden :
چرا علم و دین از هم جدایند ؟؟ دین خودش یه شاخه از علومه ...
مقاله ی علمی در مورد رد تکامل هم بوده ...البته من نخوندمو نمیدونم ولی قرار بود سوژه ی همایش امسالمون باشه ... ولی حدس میزدم قانع کننده نباشه
چند تا چیز میگم :
یکی:
چرا فکر میکنی خلقت یعنی یه چیزی ک ما نمیدونیم !! ؟؟ ... شما وقتی یه وسیله ای رو میسازی یعنی اون خلق کردی ... پیدایش مولکول های آلی هم خودش یه خلق ...پیدایش حیات هم یه خلقه ...
دوتا : اینا جبر گونه نیست ...این تقدیر که کربن 4 تا ظرفیت داره ... این ویژگی کربن خودش پاییه ی زندگی

سه تا : حتی اگه بخوای اونارو جبری بگیری این یه نگاه مادیه . خلقت روح رو چجور میخوای توجیه کنی .. ( البته اگه اعتقاد بهش نداری نیازی ب توجیه نیست)
چارتا : این عوامل با هم رابطه ی طولی دارند ... نیاز نیست خدا مستقیما یه جونورو بسازه ... میتونه از واسطه ها برای هر چیزی استفاده کنه ...( روشش همینه)
پنشتا : فرض کن مولکول آلی رو خدا نساخته ... اتم ها از کجا اومدن ؟ آلفا و بتا از کجا شروع شدن ؟ اننژی از کجا اومده ؟ چجوری ؟؟ از صفر ؟؟ ...(سوال آخرو جدی نگیر)

فکر کنم به هزار و یک دلیل تکامل و اینچیزا خلقت و اینحرفا رو مردود نمیکنه ... (البته ساختار اعتقادی هر کس متفاوته ...مکنه برای خیلی ها تضاد باشه این حرفا)
فعلا اینارو داشته باشید
این حرفا یعنی چه یکم توضیح دهید... یعنی چی دین یک شاخه از علم است....

Arsham

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست 90
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی جانوری

نمیشه گفت دین شاخه ای از علمه، یا حداقل شاخه ای از علوم تجربی نیست.

Helius

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاديم
شهر
شناسنامه من ميگه تهرانيم
مدال المپیاد
دانشگاه

در مورد اين كه چرا دين و علم از هم جدايند جاي بحثي طولانيست .من ميخواستم شماره ي خودمو بذارم زنگ بزنين جواب بدم ولي حالا مديره ي محترمه نگذاشتند
ولي در مورد اين كه گفتي مقاله هست :من اشتراك مجله nature رو دارم و همين طور تو سايتاي معتبر عضوم:
اينو بدونين كه تا به حال هيج مقاله اي حتي براي رد تكامل به قسمت داوري هم نفرستاده شده(تو جاهاي معتبر)
نظريه تكامل قدرتي اندازه نظريه سلولي داره با بيش از 30 شاهد.
و بعدشم اصلا تكامل به خداربطي نداره چرا ميخوايم اين قدر لج باز باشيم.
حالا اگه خواستين خودتون در خواست بدين من شمارمو بدم به صورت خصوصي بهتون سوالاتونو بپرسين

• لایک
امتیازات: *M.M*

Arsham

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
نقره زیست 90
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی جانوری

پرسش درست اینه که چرا میخوایم اینقدر لجباز باشیم و تکامل و این ورژن خدا رو که گونه ها رو تک تک خلق کرده با هم بسازونیم؟؟

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به نقل از منجم! :
نمیشه بحث کرد....تا یه چیزی میگی زود ربطش میدن به کمی اطلاع آدم!
راجع به اون کسی که گفته بود نظریات بد زیاد نمیمونن:جالبه،پس نظریات ارسطو درباره ی زمین درسته!چون دوهزار سال مونده....

به هر حال،من خیلی سختمه که فکر کنم چیزی به نام احتمال!! این ها رو به وجود اورده.

برادر من الان عصر عصر عدم قطعیت و احتماله
علوم نوین کارشون بر اساس همینه
:-\

ma(-)Dye

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان(1)
شهر
کرج
رشته دانشگاه
آدم از فرداش خبر نداره که!

به نقل از Captain. Pisko :
برادر من الان عصر عصر عدم قطعیت و احتماله
علوم نوین کارشون بر اساس همینه
:-\
نه دیگه ....یه کتابتو به همه تحمیل نکن
قطعیت لازمه
مساله اینه که بفهمیش

HHH

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
مدرسه
شهر
کرج

به نقل از المیـ_ــ_ـرا :
نه دیگه ....یه کتابتو به همه تحمیل نکن
قطعیت لازمه
مساله اینه که بفهمیش
ببین اون کتابو ول کن
هرچند خیلی باهاش حال کردم
ولی خودتم اگر ناه کنی از اون 10 تا کتابی که دستته نصفشون همش می گن احتمالا اینجوریه
اونجوریه
هیچ قطعیتی جز در علوم محض وجود نداره
مثلا همه میدونن مربع 4 تا ضلع داره و نمیاد نقضش کنن
ولی چیزای دیگرو با قطعیت نگاه نکن
اونوقت دانشمند متعصبی میشی

Helius

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاديم
شهر
شناسنامه من ميگه تهرانيم
مدال المپیاد
دانشگاه

فرضيه احتمالي بودن فرضيه ي ضعيفيه و الان بيشتر به جبر ماده توجه ميشه(لطفا اطلاعات صحيح رو انتقال بديد با تشكر :مديريت پخش :D )

ehsan.str

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشابور
مدال المپیاد
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
فیزیک پلاسما

در مورد عدم قطعیت بحث زایادی است ولی نکته مهم اینه که جاش اینجا نیست . جاش تو فلسفس

بالا