• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

منتقدان هری پاتر

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : منتقدان هری پاتر

مگه منتقدم داره هری پاتر اصن ؟! >:D< x:
بحث اینه که هری پاترُ نمیشه فقط اسم تخیلی بهش چسبوند ! کسایی که فک میکنن فقط تخیلیُ هیچ چیز مفیدی نداره به شدت اشتباه میکنن !
من واقعا با کتابای هری پاتر زندگی میکنم ! x: x: x:

• لایک
امتیازات: L.E

vahidd

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد
شهر
مشهد

به نقل از MissMarvelous :
اول از همه بگم این استدلال اگه دوست ندارین، نخونین واقعا غیر منطقیه! اگه نخونیم از کجا بفهمیم مسخره س یا نه! خب مسلما هر کسی یه سری چیزارو نمی پسنده!
من به شخصه معتقدم هری پاتر بیشتر از اونی که ارزششو داشت، بزرگ شد و دلیلش هم فقط و فقط هالییوود بود!
رولینگ شگفتی خلق نکرد، بلکه شگفتی های خلق شده رو کنار هم قرار داد! جادوگری، چوب جادو، موجودات جادویی و... که عناصر اصلی دنیای رولینگ بودن قبلا هم خلق شده بودن، ولی هنر رولینگ این بود که اون ها رو کنار هم چید و یه رمان سرگرم کننده ازش ساخت.
ولی هدف یکی مثل تالکین خلق اسطوره بود، و تا حدودی به هدفش رسید.
به نظرم هری پاتر صرفا برای رنج سنی 10 تا 16-17 سال جالبه، و کششی برای سنین بالاتر نداره. دلیلش هم اینه که کتاب اصیل و عمیقی نیست....
من یه بنده خدا میشناسم دکتر توی دانشگاه تهرانم درس میده البته خیلی ادم باحالیه تریپ این استاد کت شلواریا نیست
انی وی این میشینه هری پاتر میخونه تحلیل میکنه ! اگرم فقط برای اون سن بود یه عده خودشون رو جر نمیدادن که فری ماسونری و ایناس
بعد از همه رد سنی کلآ اشتباس مثلآ من چند ماه پیش دوباره دخترک کبریت فروشو خوندم گریم گرفت تقریبآ‌:D

• لایک

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

برادر من میشه خوندش ولی بهت نمی چسبه! هر چیزی یه سنی داره!

برا همین درجه سنی کتاب رو گذاشتن خود رولینگم میگه بعضی جاهاش رو چون واسه کودکان داشتم می نوشتم تغییر دادم!

هر کتابی یه رنجی داره دیگه مثلا یه نفر که 9 سالشه از هری لذت بیشتری میبره تا جنگ و صلح ولی یه نفر 40 ساله برعکسشه! :D :-"

shadi2011

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
؟
شهر
؟

بعد از مدتها اومدم تو این سایت!
رفتم تو قسمت این امتیازا دیدم چند تا منفی خوردم برا حرفام...
فقط خواستم بدونم کی با من مخالف بوده وگرنه حال نداشتم بررسی کنم.
دوست عزیزی ک گفته بودی تافته ی جدا بافته ام:اتفاقا من ب نظر خودم هیچی بارم نیست!اگه بارم بود الان میرفتم حافظ و سعدی وا میکردم و میخوندم!
یا مثلا اگه بارم بود اون موقعا ب جای هری پاتر خوندن میرفتم اَ این کتابا میخوندم...
بگذریم.
کتاب هری پاتر برا بچه های راهنمایی خیلی هم مناسبه..ولی ....قبول دارید بهتره آدم ب جا این کتابا کتابای بهتری بخونه؟قبول دارید؟
....
من خاله ی خودمم ک تو دانشگاه فیزیک درس میداد هری پاتر میخوند!!!!!!!!!!!!!
(در جواب ب اون فردی ک گفتید استاده و هری پاتر میخونه)
....
برای خودمم متاسفم!اینکه اونقدری ک در مورد هرمیون و رون و لباسای کریسمس رون و هری چیزی یادمه چن تا غزل از حافظ و سعدی بلد نیستم.
شاد و موفق باشید :)

• لایک

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از shadi2011 :
بعد از مدتها اومدم تو این سایت!
رفتم تو قسمت این امتیازا دیدم چند تا منفی خوردم برا حرفام...
فقط خواستم بدونم کی با من مخالف بوده وگرنه حال نداشتم بررسی کنم.
دوست عزیزی ک گفته بودی تافته ی جدا بافته ام:اتفاقا من ب نظر خودم هیچی بارم نیست!اگه بارم بود الان میرفتم حافظ و سعدی وا میکردم و میخوندم!
یا مثلا اگه بارم بود اون موقعا ب جای هری پاتر خوندن میرفتم اَ این کتابا میخوندم...
بگذریم.
کتاب هری پاتر برا بچه های راهنمایی خیلی هم مناسبه..ولی ....قبول دارید بهتره آدم ب جا این کتابا کتابای بهتری بخونه؟قبول دارید؟
....
من خاله ی خودمم ک تو دانشگاه فیزیک درس میداد هری پاتر میخوند!!!!!!!!!!!!!
(در جواب ب اون فردی ک گفتید استاده و هری پاتر میخونه)
....
برای خودمم متاسفم!اینکه اونقدری ک در مورد هرمیون و رون و لباسای کریسمس رون و هری چیزی یادمه چن تا غزل از حافظ و سعدی بلد نیستم.
شاد و موفق باشید :)
درباره ی این که میگی آدم ب جا این کتابا کتابای بهتری بخونه، قبول ندارم . من هری پاترو یه اثرِ بزرگِ فانتزی میدونم ، و با کساییم که ادعای کتابخونی دارن ، اما میگن من فقد بورخس و براتیگان و فلان و بهمان میخونم و تا حالا چشمم به هری پاتر نیفتاده حال نمیکنم . بنظرم برای یه کتابخون لازمه که از هر ژانر کتابی ، چن تا برترشُ بخونه . و بینِ فانتزیا فک کنم ارباب حلقه ها و هری پاتر لازمه خوندنشون .

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

به نقل از نرگس² :
درباره ی این که میگی آدم ب جا این کتابا کتابای بهتری بخونه، قبول ندارم . من هری پاترو یه اثرِ بزرگِ فانتزی میدونم ، و با کساییم که ادعای کتابخونی دارن ، اما میگن من فقد بورخس و براتیگان و فلان و بهمان میخونم و تا حالا چشمم به هری پاتر نیفتاده حال نمیکنم . بنظرم برای یه کتابخون لازمه که از هر ژانر کتابی ، چن تا برترشُ بخونه . و بینِ فانتزیا فک کنم ارباب حلقه ها و هری پاتر لازمه خوندنشون .
اگه به بنده تیکه انداختین(بورخس و براتیگان رو میگم) که سخت در اشتباهین
بنده سعی کردم هری پاتر رو بخونم ولی تحمل نکردم.افتضاح بود.الآن هم چشمهام سو ندارن که دلایل رو ردیف کنم.فقط به کمبود اسطوره شناسی و کار درست حسابی کردن اشاره میکنم.هری پاتر یک فانتزی درست و حسابی نیست.صرفا یه رمان تین ایجری فانتزی هستش.بعدا مفصلا خواهم گفت

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

با ریحانه موافقم من! :D
اونی که میگی با سنو اینا جور در نمیاد...میاد!!!من هشتاد سالمم بشه باز میخونمش!!!! :D :-"
چون این کتاب فقط جنبه تخیلی نداره...یه چیزایی رو میگه که خوبن!!!!
از لحاظ فانتزی بودنم که یکی از شاهکارای فانتزی هس...چون علاوه بر تخلی بودنش که خداییشم عالیه داره یه سری چیز و مفهوم هم انتقال میده! :)

• لایک

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از نیمچه :
اگه به بنده تیکه انداختین(بورخس و براتیگان رو میگم) که سخت در اشتباهین
بنده سعی کردم هری پاتر رو بخونم ولی تحمل نکردم.افتضاح بود.الآن هم چشمهام سو ندارن که دلایل رو ردیف کنم.فقط به کمبود اسطوره شناسی و کار درست حسابی کردن اشاره میکنم.هری پاتر یک فانتزی درست و حسابی نیست.صرفا یه رمان تین ایجری فانتزی هستش.بعدا مفصلا خواهم گفت
لایک شدید بهت نیما جون! *-:

نیما حالا یه تیکه بهت انداختن دیگه عصبانی نشو! معمولا بعضی آدم ها همین طورین و اشتباه فک می کنند! (;

به نقل از lady chemist :
با ریحانه موافقم من! :D
اونی که میگی با سنو اینا جور در نمیاد...میاد!!!من هشتاد سالمم بشه باز میخونمش!!!! :D :-"
چون این کتاب فقط جنبه تخیلی نداره...یه چیزایی رو میگه که خوبن!!!!
از لحاظ فانتزی بودنم که یکی از شاهکارای فانتزی هس...چون علاوه بر تخلی بودنش که خداییشم عالیه داره یه سری چیز و مفهوم هم انتقال میده! :)
درسته پرفروشه و عوام پسند ولی بترین نیست!

چون تمام منتقدان اون رو بررسی کردن و جزء 10 تا رمان فانتزی هم نیست! (; اینم بگم من هری رو خوندم!

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از LEGEND :
لایک شدید بهت نیما جون! *-:

نیما حالا یه تیکه بهت انداختن دیگه عصبانی نشو! معمولا بعضی آدم ها همین طورین و اشتباه فک می کنند! (;
درسته پرفروشه و عوام پسند ولی بترین نیست!

چون تمام منتقدان اون رو بررسی کردن و جزء 10 تا رمان فانتزی هم نیست! (; اینم بگم من هری رو خوندم!
میشه ده تا برترو بگی ؟!!!!!

+ به خودِ آقایِ نیمچه توضیح دادم ، منظورم اصن به ایشون نبود . اگه ـَم همچین فکری کردن همین جا معذرت میخوام :)

• لایک

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

میتونی بری توی تاپیک بهترین رمان فانتزی و... ببینی! :)

اگه خواستی باز هم اینجا میزارم!

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 ِ تهران
شهر
تهران

10 رمان برتر فانتزی از نظر هر کس یه چیزیه!
چون من خیلی جاها دیدم که هری پاتر هم جزوش بوده و خیلی جاها دیدم که نبوده!
پس یه چیز سلیقه ایه!

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

اگه منظورت این تاپیکه که ... فک کردم طبقِ حرفِ یه منتقدی چیزی میخوای بگی ...
بعدم درستـه که رولینگ مثِ تالکین نیومده یه دنیای کامل جدید با زبان و تاریخ و ...ِ جدید خلق کنه ، { و تالکینم ازین نظر شاهکار کرده} ، اما نمیتونی بگی کارِ درست حسابی نکرده و اینا .. رولینگ در حدِ تالکین نیومده به داستاناش شاخ و برگ بده ، اما موجوداتِ جدید و وردای جدید و 3تا کتابِ خارج از مجموعه ( بیدل نقال و جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها و کوییدیچ در گذر زمان) ـو نوشته . کم کاری نکرده انصافاً ...

+ میشه 10 رمانِ برترو گفت . اما با انتقادِ درست حسابی و اینا .. نه با یه رای گیری توی تاپیکی که نصفِ پستاش بی ربطه :-"

• لایک

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

کسی نیست که هری پاتر رو شاهکار فانتزی بدونه.شاهکار فانتزی،فقط چهارتا بچه ی چوب به دست وردخون که میخوان با شیطان مجسم بجنگن نمیخواد.یه مدرسه ی جادوآموزی نمیخواد،دو سه تا اشاره ی الکی به موجودات فانتزی مثل تک شاخ نمیخواد.ماجراهای رمانتیک آمیخته با داستان نمیخواد.
فانتزی نوشتن به نظر من با اینکه ظاهرش به نظر ساده و خیلی دیمی میاد،بیشتر از هر سبک دیگه ای سواد میخواد.
حالا بالا برین،پایین بیاین....رولینگ بی سواده!

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از نیمچه :
کسی نیست که هری پاتر رو شاهکار فانتزی بدونه.شاهکار فانتزی،فقط چهارتا بچه ی چوب به دست وردخون که میخوان با شیطان مجسم بجنگن نمیخواد.یه مدرسه ی جادوآموزی نمیخواد،دو سه تا اشاره ی الکی به موجودات فانتزی مثل تک شاخ نمیخواد.ماجراهای رمانتیک آمیخته با داستان نمیخواد.
فانتزی نوشتن به نظر من با اینکه ظاهرش به نظر ساده و خیلی دیمی میاد،بیشتر از هر سبک دیگه ای سواد میخواد.
حالا بالا برین،پایین بیاین....رولینگ بی سواده!
اثرِ فانتزی تاثیرش روی شما چیه ؟ چیزی جز همون تقویتِ حسِ تخیل و اینا ... ؟
بنظرتون هری پاتر پرورش نمیده اینُ ؟ قبول دارم که در حدِ ارباب حلقه ها قوی نیست(هرچند من هری پاترو بیشتر دوس دارم) ، اما بی ارزش نیست ! حرفِ من اینه ...
هری پاتر داستانِ دو تا بالا پایین کردنِ چوبِ جادو و وینگاردوم لویوسا و آوداکداورا و دو تا تک شاخ که نیست ! انقد راحت پایینش نیارین ...

• لایک

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

دیگه از بعضی ها انتظار نداشتم!

یعنی چی که از نظر هر فرد؟ شما معیار های منتقدان رو میدونید؟ این آمار طبق نظر منتقدان جهان و رای اونها شکل گرفته!

آخه اسطوره ای مث نارنیا! یا مثل وارکرفت یا اسوره ای مث ارباب حلقه ها(میدل ارث) و... با هری پاتر قابل مقایسه است؟ به قول نیما سواد میخواد! یعنی شما بیای 4 تا چیز رو کنار هم بگی و یکم عنصر عشق و ... رو بگی که نمی تونی راحت بزاریش بین بهترین آثار دنیا!

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

درسته.انسان با خوندن فانتزی تخیلش تقویت میشه.ولی هری پاتر این کار رو نمیکنه! ~X(
هری پاتر تخیل رو محدود میکنه.جادو رو محدود میکنه به چوب جادو و ادا در آوردن و لوس بازی.هیچ اشاره ای به قباله های مثلا فلان کیمیاگر در قرون وسطی یا مکاشفات یوحنا یا فلان و بیسار نمیکنه.این چیزها هستند که برای تخیل آدم حکم غذا رو دارن.ناشناخته ها.هری پاتر فقط کلیشه هستش.تصویری که هممون از جادوگری تو ذهن داشتیم.چوب جادو،ورد،چوب جارو....
تنها حرکتش این بوده که اومده کلیشه ها رو واسه هم سن و سالای ما بیان کرده
چیزی که آرزوی هممون بوده
واسه همین پرطرفداره...

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران

هر کتابی یه دنیایی برای خودش داره که این دنیا یه سری محدودیت داره!
یه کتاب تخیلش بر پایه ی جادوئه یکی دیگه رو اژدها و ایناس یکی رو خون آشام و ازین موجوداته و حالا هر چی!
ماام نمی تونیم بگیم فلان کتاب محدوده و اینا!بله بایدم هر کتابی یه سری محدودیتارو داشته باشه!
شاید بگیم جادو قبلا بوده ولی رولینگ بش شاخ و برگ داده و به خاطر قلم قویش کلی تونسته خوب بنویسه این کتابو!
به نظر من همین ادامه دادن اینا و این که تونسته 7تا کتاب در موردش حرف بزنه خودش کار خیلی مهمی بوده!

من این کتابو با کتابای دیگه مقایسه نمی کنم!بله ارباب حلقه ها و شاهکارای فانتزی دیگه ایم بودن!
ولی مهم اینه که هری پاتر بیشتر تاثیر گذار بوده!

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از گولی :
هر کتابی یه دنیایی برای خودش داره که این دنیا یه سری محدودیت داره!
یه کتاب تخیلش بر پایه ی جادوئه یکی دیگه رو اژدها و ایناس یکی رو خون آشام و ازین موجوداته و حالا هر چی!
ماام نمی تونیم بگیم فلان کتاب محدوده و اینا!بله بایدم هر کتابی یه سری محدودیتارو داشته باشه!
شاید بگیم جادو قبلا بوده ولی رولینگ بش شاخ و برگ داده و به خاطر قلم قویش کلی تونسته خوب بنویسه این کتابو!
به نظر من همین ادامه دادن اینا و این که تونسته 7تا کتاب در موردش حرف بزنه خودش کار خیلی مهمی بوده!

من این کتابو با کتابای دیگه مقایسه نمی کنم!بله ارباب حلقه ها و شاهکارای فانتزی دیگه ایم بودن!
ولی مهم اینه که هری پاتر بیشتر تاثیر گذار بوده!
بعله!من هم همین رو میگم!میگم که هر کتابی یه دنیایی داره!دقیقا!و نخستین مشکل من با هری پاتر همین دنیایی هست که داره!
قلم قوی؟آخه قلم قوی؟دیگه یه چیزی بگید که بگنجه خواهشا!این یکی رو از هیجکس نشنیده بودم تا حالا!قلم قوی؟!!!! :-\
چون 7 جلده خیلی خوبه لابد؟این شد استدلال؟!!
تاثیرگذاری رو قبول دارم.ولی خب همیشه از سلیقه ی مردم تا هنر والا فرسنگها فاصله هست(به این میگن تحت تاثیر جویس قرار گرفتن!)

L.E

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران

به نقل از نیمچه :
بعله!من هم همین رو میگم!میگم که هر کتابی یه دنیایی داره!دقیقا!و نخستین مشکل من با هری پاتر همین دنیایی هست که داره!
قلم قوی؟آخه قلم قوی؟دیگه یه چیزی بگید که بگنجه خواهشا!این یکی رو از هیجکس نشنیده بودم تا حالا!قلم قوی؟!!!! :-\
چون 7 جلده خیلی خوبه لابد؟این شد استدلال؟!!
تاثیرگذاری رو قبول دارم.ولی خب همیشه از سلیقه ی مردم تا هنر والا فرسنگها فاصله هست(به این میگن تحت تاثیر جویس قرار گرفتن!)
به قول خودتون جادو و اینا که قبلا بوده!
رولینگ قلمش قوی بوده تخیلش قوی بوده و تونسته اینارو بذاره کنار هم و یه کتاب تاثیر گذار بنویسه!
یکی از معیار های خوب بودن یه کتابم تاثیر گذاریشه و اینه که بعد از سال ها یادت نره داستانشو و اینا!
خیلی وقتا کنار هم گذاشتن یه سری چیزا و چیز جدید درست کردن هنره!

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از گولی :
به قول خودتون جادو و اینا که قبلا بوده!
رولینگ قلمش قوی بوده تخیلش قوی بوده و تونسته اینارو بذاره کنار هم و یه کتاب تاثیر گذار بنویسه!
یکی از معیار های خوب بودن یه کتابم تاثیر گذاریشه و اینه که بعد از سال ها یادت نره داستانشو و اینا!
خیلی وقتا کنار هم گذاشتن یه سری چیزا و چیز جدید درست کردن هنره!
خیر...قبول ندارم...سمبل کردن(بخوانید Sambal) اصلا هنر نیست....
حالا شما تا صدسال دیگه میگید سمبل نکرده و من میگم کرده!این بحث وارد مبحث سلیقه شده که هیچ پایانی نداره!

بالا