• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

منتقدان هری پاتر

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی
پاسخ : منتقدان هری پاتر

به نقل از نیمچه :
خیر...قبول ندارم...سمبل کردن(بخوانید Sambal) اصلا هنر نیست....
حالا شما تا صدسال دیگه میگید سمبل نکرده و من میگم کرده!این بحث وارد مبحث سلیقه شده که هیچ پایانی نداره!

به شدت موافقم...!!!! هر کس یه سلیقه ای داره و بعضی از آدم ها نمی تونن انتقاد های کاملا" منطقی ای رو که به چیز مورد علاقه اشون وارد می شه رو بپذیرن....
آقا خب دلیل منطقی رو بپذیرین دیگه... یا اگه فک می کنین اون دلیل غلط ه، خودتون دلیل منطقی بیارین....

kimia molla

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فَرزانِگان
شهر
گـنـبـد کـاووسـ

من تقریبا کامل این تاپیکو خوندم تقریبا بیشتر جانبدارانه بود به نظرمن هیچوقت به هری پاتر کتاب خالی از پند یا سطح پایین نمیشه گفت پنددادن یه کتاب این نیست که بیاد از اول تا آخر قلمبه قلمبه نصیحت کنه کی همچین کتابیو میخونه؟ اگه تو عمق هری پاتر فرو بری میبینی که پیامی که تمام کتاب میخواسته برسونه اینه که به دوستاتون وفادار باشید، در مقابل بدیا وایسین، خوبی بر بدی پیروز میشه، مغرور نباشید ،گذشت و فداکاری، ... خیلی چیزای دیگه م هست که باید تک تک قسمت های کتابو بنویسم و پندشو بگم _ کتاب بدون پند بابالنگ درازه که من اونم خیلی دوس دارم_ این که یه نویسنده بتونه کتابشو طوری بنویسه که هر کس شروع کنه تا اخر بخونتش یه هنره به خاطر همینه که پائولو کوئیلو معروف تر و محبوبتر از جبران خلیل جبرانه دلیلی که شما هری پاترو سطحی میدونید اینه که با این عقیده که هری پاتر سطحیه ، خوندینش . یا اینکه سطحی خوندینش . یا اینکه اصلا نخوندینش . هری پاتر کتابیه که میتونه آدمو درگیر کنه و ذهنشو مشغول کنه جی کی رولینگ یکی از نوابغ دنیاست و قلم قوی ای هم داره حالا این که این کتاب مخاطب زیاد داره دلیل بر این نیست که سطحیه، هر کسی میتونه یه کتابو بخونه و یه برداشتی ازش داشته باشه اینکه 12 جلد کتابو خوندن خیلی وقت تلف کردنه رو هم من قبول ندارم خودم همه ی جلداشو بیشتر از یه بار حداقل خونده م خوندنش 3 ، 4 ساعت بیشتر طول نمیکشه تقریبا همون زمانی که میذاری برای دیدن یه فیلم
تا اینا رو بنویسم بقیه حرفامو یادم رفت

ویرایش : آخرش خیلی گند بود که هری زنده موند باید هریو میکشت خیلی چرت شد

• لایک
امتیازات: L.E

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی

به نقل از kimi molla :
من تقریبا کامل این تاپیکو خوندم تقریبا بیشتر جانبدارانه بود به نظرمن هیچوقت به هری پاتر کتاب خالی از پند یا سطح پایین نمیشه گفت پنددادن یه کتاب این نیست که بیاد از اول تا آخر قلمبه قلمبه نصیحت کنه کی همچین کتابیو میخونه؟ اگه تو عمق هری پاتر فرو بری میبینی که پیامی که تمام کتاب میخواسته برسونه اینه که به دوستاتون وفادار باشید، در مقابل بدیا وایسین، خوبی بر بدی پیروز میشه، مغرور نباشید ،گذشت و فداکاری، ... خیلی چیزای دیگه م هست که باید تک تک قسمت های کتابو بنویسم و پندشو بگم _ کتاب بدون پند بابالنگ درازه که من اونم خیلی دوس دارم_ این که یه نویسنده بتونه کتابشو طوری بنویسه که هر کس شروع کنه تا اخر بخونتش یه هنره به خاطر همینه که پائولو کوئیلو معروف تر و محبوبتر از جبران خلیل جبرانه دلیلی که شما هری پاترو سطحی میدونید اینه که با این عقیده که هری پاتر سطحیه ، خوندینش . یا اینکه سطحی خوندینش . یا اینکه اصلا نخوندینش . هری پاتر کتابیه که میتونه آدمو درگیر کنه و ذهنشو مشغول کنه جی کی رولینگ یکی از نوابغ دنیاست و قلم قوی ای هم داره حالا این که این کتاب مخاطب زیاد داره دلیل بر این نیست که سطحیه، هر کسی میتونه یه کتابو بخونه و یه برداشتی ازش داشته باشه اینکه 12 جلد کتابو خوندن خیلی وقت تلف کردنه رو هم من قبول ندارم خودم همه ی جلداشو بیشتر از یه بار حداقل خونده م خوندنش 3 ، 4 ساعت بیشتر طول نمیکشه تقریبا همون زمانی که میذاری برای دیدن یه فیلم
تا اینا رو بنویسم بقیه حرفامو یادم رفت

ویرایش : آخرش خیلی گند بود که هری زنده موند باید هریو میکشت خیلی چرت شد
بنده برای پندگرفتن ترجیح میدم حکایات شیخ اجل سعدی رو بخونم تا دوازده جلد رمان فانتزی!
این که نشد دلیل!
برای پند دادن بوده یعنی کتابه؟
چون شما همه ی جلداش رو بیشتر از یه بار خوندین دلیل بر سطحی نبودنش نمیشه.و اینکه من فقط یه جلد تحمل کردم دلیل بر سطحی بودن نمیشه!ما دلیل آوردیم کلی!شما یه باره اومدی گفتی نخیرم!خب دلیلتون چی شد؟

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

تسلـیم ... :) :D :-" X_X
قانع شدم که هری پاتر یه شاهکارِ فانتزی نیس ...
اما یکی به من بگه ، جز ارباب حلقه ها چه کتاب فانتزی شاهکاره ؟ :-?

× این که قانع شدم هری پاتر شاهکار نیس ، این معنیُ نمیده که دیگه دوسش نداشته باشم . کتابیـه که باهاش بزرگ شدم واقعاً ... :)

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از نرگس² :
تسلـیم ... :) :D :-" X_X
قانع شدم که هری پاتر یه شاهکارِ فانتزی نیس ...
اما یکی به من بگه ، جز ارباب حلقه ها چه کتاب فانتزی شاهکاره ؟ :-?

× این که قانع شدم هری پاتر شاهکار نیس ، این معنیُ نمیده که دیگه دوسش نداشته باشم . کتابیـه که باهاش بزرگ شدم واقعاً ... :)
من فکر کنم نارنیا رو بشه گفت....البته خودم اصلا و ابدا ازش خوشم نمیاد ولی خب اسطوره شناسیش نسبتا قویه
یه پرسش:اسطوره ها و حماسه هایی مثل ایلیاد و اودیسه و شاهنامه و ... رو جدا از فانتزیها الآن در نظر بگیریم یا نه؟

• لایک

kimia molla

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فَرزانِگان
شهر
گـنـبـد کـاووسـ

به نقل از نیمچه :
بنده برای پندگرفتن ترجیح میدم حکایات شیخ اجل سعدی رو بخونم تا دوازده جلد رمان فانتزی!
این که نشد دلیل!
برای پند دادن بوده یعنی کتابه؟
چون شما همه ی جلداش رو بیشتر از یه بار خوندین دلیل بر سطحی نبودنش نمیشه.و اینکه من فقط یه جلد تحمل کردم دلیل بر سطحی بودن نمیشه!ما دلیل آوردیم کلی!شما یه باره اومدی گفتی نخیرم!خب دلیلتون چی شد؟
من گفتم این حرفی که گفتن هری پاتر اصلا هیچ پندی نداره درست نیست ولی اگه میخوای پند بگیری صددرصد گلستان سعدی بهتره ولی هوادارای هری پاتر بره پندگرفتم کتابشو نمیخونن
در مورد اینکه هری پاتر سطحیه یا نه هم اگه بخوایم بحث کنیم اول باید سر اینکه په کتابی سطحیه به توافق برسیم اینجوری نمیشه از دیدگاه من هری پاتر سطحی نیست چون طرز سنجش من فرق میکنه

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از kimi molla :
در مورد اینکه هری پاتر سطحیه یا نه هم اگه بخوایم بحث کنیم اول باید سر اینکه په کتابی سطحیه به توافق برسیم اینجوری نمیشه از دیدگاه من هری پاتر سطحی نیست چون طرز سنجش من فرق میکنه
خب طرز سنجش سریتون رو به ما هم بگین که سرش بحث بکنیم!ما تو پستای بالا گفتیم طرز سنجشمون رو!

• لایک
امتیازات: N.M

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نقل از نیمچه :
من فکر کنم نارنیا رو بشه گفت....البته خودم اصلا و ابدا ازش خوشم نمیاد ولی خب اسطوره شناسیش نسبتا قویه
یه پرسش:اسطوره ها و حماسه هایی مثل ایلیاد و اودیسه و شاهنامه و ... رو جدا از فانتزیها الآن در نظر بگیریم یا نه؟
هممم ... آهان !
آره .. اینجا موردِ بحث درباره ی رمانایِ تخیلیه .. :D
مم .. اینُ بگم ! اینجا فقط انتقاداتون درباره ی هری پاترو بکنین ! برای بحث درباره ی بهترین فانتزی و اینا ، اینجا بهتره !

به نقل از kimi molla :
من گفتم این حرفی که گفتن هری پاتر اصلا هیچ پندی نداره درست نیست ولی اگه میخوای پند بگیری صددرصد گلستان سعدی بهتره ولی هوادارای هری پاتر بره پندگرفتم کتابشو نمیخونن
این شکلی نمیشه گف ! یه چیزایی مثِ ارزشِ ادبی ، سطحی بودن و ... سلیقه ای نیست و باید با دلیل توضیح داد که چه کتابی سطحیه و چه کتابی نیست و اینا !

kimia molla

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فَرزانِگان
شهر
گـنـبـد کـاووسـ

به نظر من هری پاتر سطحی نیست چون جی کی تونسته با جزئیاتی باورنکردنی دنیای جادوییشو توصیف کنه طوری که ادم میتونست تصورش کنه و باورش کنه این که 99% کتاب باهم جور در میاد خودش خیلی خوبه بره 12 جلد کتاب
کتابی سطحیه که مثلا نویسنده ش تمام مدت یه داستانو تعریف کنه بعد یهو یه اتفاقی بیافته و پایان

• لایک

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از kimi molla :
به نظر من هری پاتر سطحی نیست چون جی کی تونسته با جزئیاتی باورنکردنی دنیای جادوییشو توصیف کنه طوری که ادم میتونست تصورش کنه و باورش کنه این که 99% کتاب باهم جور در میاد خودش خیلی خوبه بره 12 جلد کتاب
کتابی سطحیه که مثلا نویسنده ش تمام مدت یه داستانو تعریف کنه بعد یهو یه اتفاقی بیافته و پایان
آها!خب میرسیم به این نکته که اگه یکی توی رمانش(حالا دیگه فانتزی باشه که بدتر!) حرفای خودش رو یادش بره و قوانین جهانش رو نقض بکنه که دیگه اون اسمش سطحی نمیشه.بهش میگن رآآآآآآآآآآآآآآ رفتن و گند زدن.
به اون اثر نمیگن سطحی میگن [...]!

james

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 2
شهر
مشهدسیسکو

تو هر چی خوب باشه تو بازیاش که گنده باید یه بازی سبک ماجراجویی باشه شده اکشن محض از پنج دو گرفته اما داستان به هر حال داستان خوبیه اما هیچ به وقت به عنوان کار قوی قابل بحث بین منتقدا معرفی نشده

kimia molla

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فَرزانِگان
شهر
گـنـبـد کـاووسـ

من میگم ایرادایی که شما از هری پاتر گرفتید یه مقداری نامعقولانه ست اینکه پند اموز نیست که نمیشه ایراد
به عنوان یه داستان هم عالیه شما خودت میگی نخوندیش فقط یه جلدو خوندی بعد میگی افتضاحه

• لایک

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از kimi molla :
من میگم ایرادایی که شما از هری پاتر گرفتید یه مقداری نامعقولانه ست اینکه پند اموز نیست که نمیشه ایراد
به عنوان یه داستان هم عالیه شما خودت میگی نخوندیش فقط یه جلدو خوندی بعد میگی افتضاحه
من کی گفتم چون پندآموز نیست ایراده؟
شما برید پستای قبل رو بخونین بعد بیاین به اونا پاسخ بدین!الکی حرف دهن مردم نندازین!

kimia molla

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فَرزانِگان
شهر
گـنـبـد کـاووسـ

به نظر من هری پاتر بیشتر از اون چه که حقش بود بزرگ نشد جی کی رولینگ میدونسته داستانشو چجوری جذاب کنه که عده ی زیادی بخوننش
بعدشم گفته شده از نظر ادبی سطح پایینه، من میگم نه، چون توصیف های خیلی قوی ای داره ادبیات فقط به چندتا چیز خلاصه نمیشه هر کتابی میتونه در یه زمینه قوی باشه
شما هم گفتی که فانتزی خوب نوشتن یعنی که ظاهرش خیلی ساده باشه اینجا ظاهر رو من یه چیز دیگه گرفته م جادوگران تو همین دنیای ما زندگی میکنن قیافه هاشون تا یه حد زیادی ( البته نسبت به داستان های دیگه) شبیه به ماست مثلا آرایشای خیلی غلیظ و مسخره نداشتن اغلبشون (تفاوتایی که دارنم که نمیشد حذف کرد بالاخره جادوگرن باید یه فرقی داشته باشن باما) وزارتخونه دارن مثل ما این بره من ظاهر ساده ست یعنی قابل باور
شما گفتید جادو توی هری پاتر یعنی ادا در اوردن و تکون دادن چوب جادو و لوس بازی ولی توی هری پاتر معجون سازی بود سنگ جادو بود که همون سنگ کیمیاست رولینگ تونسته هری پاترو طوری بنویسه که لوس نشه لوس یعنی اون که یه نفر پشت یه گوی بشینه و باهاش حرف بزنه و تمام جادو محدود به همین باشه :-& :-& :-&

در کل به نظر من اینجا مخالفان هری پاتر بیشتر سعی کرده ن یه ژست روشنفکری بگیرن که اره ما هری پاترو نمیخونیم چون هیچی نداره و فقط سرگرم کننده ست
هری پاتر یه کتاب داستانه و ب برای داستان سرایی نوشته شده و در این زمینه عالی ظاهر شده ولی من بینوایانو گرفتم و بیشتر از یک فصلو نتونستم تحمل کنم چون به عنوان یه کتاب داستان بهش نگا میکردم و وقتی نقدهای طولانی و با جزئیات و تکرارشو دیدم حالم به هم خورد ولی اگه از اول به چشم یه کتاب پنداموز (کلمه درست نتونستم پیدا کنم) بهش نگا میکردم شاید میتونستم تا ته بخونمش شما هم همینی چون هری پاتر با انتظاراتت جور در نیومده به نظرت هیچی نیست

Billy the kid

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 | آموزشگاه هنری میدیا
شهر
تهران.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

به نقل از kimi molla :
هری پاتر یه کتاب داستانه و ب برای داستان سرایی نوشته شده و در این زمینه عالی ظاهر شده ولی من بینوایانو گرفتم و بیشتر از یک فصلو نتونستم تحمل کنم چون به عنوان یه کتاب داستان بهش نگا میکردم و وقتی نقدهای طولانی و با جزئیات و تکرارشو دیدم حالم به هم خورد ولی اگه از اول به چشم یه کتاب پنداموز (کلمه درست نتونستم پیدا کنم) بهش نگا میکردم شاید میتونستم تا ته بخونمش شما هم همینی چون هری پاتر با انتظاراتت جور در نیومده به نظرت هیچی نیست
داستان بی نوایان کاملا به هری پاتر فرق می کنه... بی نوایان یه کتاب کلاسیک ه... در صورتی که هری پاتر فانتزی ه... هر سبکی و هر دوره ای مشخصات خاص خودش رو داره... شما اگه بی نوایان رو توی سبک خودش که کلاسیک ه مقایسه کنی با کتاب های دیگه می بینی واقعا" یه سر و گردن از کتاب های دیگه بالاتر ه ( حالا نمی گم که شاهکاره...)

GSTfire

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

بیشتر نظرات دوستان رو اینجا خوندم و البته از روی خیلیاشون پریدم چون تکراری بودن یا خیلی احساساتی و غیر منطقی بودن .
عرضم حضور جماعت ، که هری پاتر کتابی نیست که بشه "سلیقه ای" نقدش کرد ! الان شما اگه بخواین قصه شنگول و منگول رو سلیقه ای نقد کنین چی دربارش می گین ؟ یه قصه عامیانه ، کاملا ساده ، تقابل خوبی محض و بدی محض ، خالی از هرگونه بار ادبی !
اما هیچ کس نمیاد بگه شنگول و منگول قصه مزخرفیه ! این قصه وقتی که 4 5 سالمون بود خیلی برامون سرگرم کننده بود و چه بسا خیلی از افکار ما رو شکل داد !
مساله اینجاست که هر کتاب و هر داستانی در خور فهم مخاطبش باید باشه ! نمی تونیم هری پاتر رو یک کتاب سطح پایین بگیریم به این علت که ساده ست و رولینگ اومده چیزایی که قبلا وجود داشتن کنار هم چیده و اینا !
من الان اگه کتاب هری پاتر رو جلوم بذاری نگاهش هم نمی کنم ! اما این دلیل نمی شه بگم کتاب خوبی نیست ! دلیل این که الان به هیچ وجه حاضر نیستم بخونمش ، اینه که دیگه الان من مخاطب این کتاب نیستم ! تو بازه زمانی 8 9 سالگی تا 16 17 سالگی شاید 7 8 بار این کتاب رو خوندم و هربار ازش لذت برم ! اونموقع این کتاب رو من تاثیر داشت ولی الان نداره !
خواهشا یکم به این موضوع فکر کنین که گرچه بزرگ شدین ، اما یک زمانی کودک بودین و داستانهای ساده جن و پری و جادو و سحر روتون تاثیری هزاران برابر بیشتر از کتاب های علمی یا فلسفی و عرفانی و پندآموز و غیره داشت ! اون زمان شما اگه کتابهای نادر ابراهیمی رو می خوندین هیچی ازش نمی فهمیدین و پرتش می کردین یه گوشه ، اما الان حاضرین ساعتها پای کتابهاش بشینین! این نکته رو فراموش نکنین که سادگی کتاب عیب نیست ، هر کتابی در حد فهم مخاطبش نوشته شده ! نمی شه همه نویسنده های دنیا بیان کتابای قلمبه سلمبه بنویسن و پر از محتوا و حرفای پیچیده ! اونوقت بچه ها چی بخونن ؟ فرهنگ کتاب خوانی رو با چی یاد بگیرن ؟ از چی پند بگیرن وقتی هیچ کتاب پند آموزی در حد درک و فهمشون نیست ؟ هری پاتر در سنین نوجوانی کتاب فوق العاده ایه برای تقویت خیلی از استعداد های آدما .

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

یعنی که چی؟!
یعنی شما مثلا هیچ وقت بچه که بودین نمیومدین فکر کنین که مثلا چمیدونم "ماه پیشونی" خیلی قشنگ تر و بدیع تر و حرفه ای تر از شنگول و منگوله؟
ما داریم با هم سبک و سیاقاش هری پاتر رو میسنجیم.چه ربطی داره؟
بعدشم هری پاتر رو هر کس توی یه سنی خونده و کتابای دیگه رو نیزهم!
پس شاید وقتی هری پاتر رو میخونده دیگه واسش سرگرم کننده نبوده!

kimia molla

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فَرزانِگان
شهر
گـنـبـد کـاووسـ

به نقل از بیلی بچه...! :
داستان بی نوایان کاملا به هری پاتر فرق می کنه... بی نوایان یه کتاب کلاسیک ه... در صورتی که هری پاتر فانتزی ه... هر سبکی و هر دوره ای مشخصات خاص خودش رو داره... شما اگه بی نوایان رو توی سبک خودش که کلاسیک ه مقایسه کنی با کتاب های دیگه می بینی واقعا" یه سر و گردن از کتاب های دیگه بالاتر ه ( حالا نمی گم که شاهکاره...)

منم همینو دارم میگم دیگه هری پاتر رو با جنگ و صلح مقایسه نکنید چون اصلا ژانرشون باهم فرق میکنه اگه پست منو با دقت میخوندی (اخراشو) میفهمیدی منم دارم همینو میگم

GSTfire

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از نیمچه :
یعنی که چی؟!
یعنی شما مثلا هیچ وقت بچه که بودین نمیومدین فکر کنین که مثلا چمیدونم "ماه پیشونی" خیلی قشنگ تر و بدیع تر و حرفه ای تر از شنگول و منگوله؟
ما داریم با هم سبک و سیاقاش هری پاتر رو میسنجیم.چه ربطی داره؟
بعدشم هری پاتر رو هر کس توی یه سنی خونده و کتابای دیگه رو نیزهم!
پس شاید وقتی هری پاتر رو میخونده دیگه واسش سرگرم کننده نبوده!
ما داریم هری پاتر رو نقد می کنیم از هر نظر، فکر می کنم اینطور باشه ، نه ؟ :) من این حرفا رو در جواب افرادی گفتم که می گن هری پاتر فقط جنبه سرگرم کننده داره و هیچ بار ادبی و هیچ پندی نداره ! من نمی گم هری پاتر بهترینه ، همونطور که نگفتم شنگول و منگول بهترین بوده ! اما می گم نمی شه بگیم هری پاتر "هیچ" پند و ارزش ادبی نداره یا حتی بگیم ارزشش کمه! هری پاتر بهترین کتاب نیست اما بازهم کتاب فوق العاده ایه واسه بازه نوجوانی!
ضمنا کسی که تو سن بالا هری پاتر رو خونده باشه و بخواد نقدش کنه، باز هم این حق رو نداره که از دید یه آدم بزرگ این کتاب رو نگاه کنه ، باید خودشو بذاره جای یک نوجوان ، برگرده به نوجوونیاش اونوقت از دید یه نوجوان ارزش این کتاب رو بررسی کنه !
یک چیزی بعنوان ویرایش اضافه می کنم ، چون فراموش کردم بگم . شنگول و منگول یک قصه عامیانه ست ! این دو باهم قابل مقایسه نیستن ، شنگول و منگول هم اگه قرار بود شرح و بسط داده بشه و به صورت یه داستان به نگارش در بیاد ، به نظر من می تونست به زیبایی ماه پیشونی یا حتی بهتر هم باشه !

• لایک

sogand1374

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز

من یه چیزی بگم....!!!پستارو خوندم...به قول نرگس جون قبول میکنم که اثر فانتزی برتری نیست واینا...اما یه مسئله ای..!!!!این کتاب خیلی طرفدار داره....از نظرمنم علتش اینه که یه سری ماجارا های جالب و نسبتن اکشن رو با هم آورده و در عین حال میخواد یه مفهومی رو انتقال بده!این مفهومی که میخواد منتقل کنه روی من خیلی تاثیر داشته...!!!همنو قضیه ی عشق!!!عشق ینی اون ایمانی که تو به هدفت داری....یه حس خوب و پاک! :D :-"علت این که من اینغدر :-" :D هری رو دوس دارم فقط همینه!!!از روزی که خوندمش بهش ایمان آوردم تا الان :D
به نظرم پند و مفهومی که میخواد برسونه خیلی ارزشش زیاده....نمیدونم چرا میگین مفهوم نداره....در حالی که داره!! :-??

بالا