• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کاشان

• شروع کننده موضوع

Y@S@M@N

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
دیگه سمپادی نیستم
شهر
کاشان
سلام ...
والا بچه های کاشانی سایت که انگار اب شدن رفتن تو زمین... :-"
فقط خودم موندم :)
خب یه چیزایی میگم راجع به کاشان بعدشم تک تک مکان های دیدنیش رو معرفی می کنم اگه سوالی هم بود جواب میدم :D
دوستان کاشانی سایت کمک کنید ممنون میشم :D

خب شهرستان کاشان در اصفهان واقع شده ...اسم اولیه ی اون کاه افشان بوده بعد به کاه فشان و بعد به کاشان تغییر یافته.از نظر جغرافیایی در شمال اصفهان و منطقه ی کویری واقه شده که اب و هواش گرم و خشکه .زمستون های سوزناک و تابستونایی داره که از اسمونش اتیش می باره

کاشان از 7000سال پیش از میلاد مسیح با ساخت سکونت گاهی به نام سیلک بر پا شده که بعد از رخ دادن زلزله ای سیلک فرو میریزه و کم کم یه یه تپه تبدیل میشه که الان با نام تپه های سیلک یکی از اماکن توریستی و تاریخی کاشان هست.

اماکن تاریخی ومذهبی و توریستی و دیدنی درون شهری:
خانه های تاریخی : عباسیان، طباطبایی ها، ال یاسین، بروجردی ها ،تاج ،احسان ، نگین، نقلی ، منوچهری هاو....
اماکن دیگری مثل: مسجد جامع، مسجد و مدرسه ی اقا بزرگ، مسجد حوض خانه ، حمام خان (به سفره خانه تبدیل شده) ،حمام امیر السلطان، حمام فین واقع در باغ فین ، بازار کاشان، تیمچه امیر الدوله در بازار، مدرسه ی سلطانیه (امام) واقع در بازار، حمام سلطان میر احمد در بازار، حصار سلجوقی (دیوار قدیم کاشان) ،مقبره محتشم کاشانی ، مقبره فیض و...
زیارتگاه هایی چون :ابو لؤلؤ ،شاهزاده ابراهیم ، شاهزاده قاسم ، شاهزاده هادی، شاهزادگان احمد و محمود ،امامزادگان طاهر و منصور ،امامزاده ابراهیم و.....

جاذبه های تاریخی و مذهبی و طبیعی و توریستی و دیدنی و...( =)) ) برون شهری:
شهر قمصر( پایتخت گل و گلاب و عرقیات گیاهی ایران) ،شهر نیاسر(ابشار و غار ویس و اتشکده و ...)، مشهد اردهال (زیارتگاه امامزاده سلطان علی بن امام محمد باقر) ،بادرود(زیارتگاه امامزاده اقا علی عباس) ، نوشاباد (شهر زیر زمینی اویی) ، اران و بیدگل (کویر مرنجاب و زیارتگاه امامزاده هلال بن علی)

اخ اخ دستم درد گرف...اووووه
تو پستای بعدی هم هر کودوم رو جداگانه توضیح میدم :D
خیلی زیاده....اسم بعضی از خانه های تاریخی رو یادمون نمیومد :) شرمنده

با تشکر ویژه و فراوان از خاله ی محترمه که مرا در این راه یاری نمودند... :D

ا.چیت سازیان

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی کاشان
شهر
کاشان
مدال المپیاد
مدال مظلومیت شهرستانی ها
پاسخ : اهل کاشانم...شهرم بد نیست...

سلام .
الان فصل گل و گلابه می خواستم ببینم پستی در مورد کاشان تو سمپادیا نیست منم یه چیزی بنویسم . با تشکر خیلی پست خوبی درست کردین ( چون مال کاشونه ! )
می خواستم من چند تا چیزی راجع به کاشان اضافه کنم .
در مورد وجه تسمیه کاشان نظرات زیادی هست ( الله اعلم که کدوم درسته ! ) . این که گفته شد از نظرات مطرح و معتبر است ، اما برخی باستان شناسان فکر می کنند کلمه کاشان از قوم کاسی یا کاشی می آید ، در مناطق دیگری هم که کاسیان بوده اند مانند قفقاز ، غرب ایران و آسیای میانه اسم کاشان دیده می شود .امروز هم به افراد اهل کاشان کاشی می گویند .

ا.چیت سازیان

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی کاشان
شهر
کاشان
مدال المپیاد
مدال مظلومیت شهرستانی ها
پاسخ : اهل کاشانم...شهر من عالی است

اقلیم شهرستان کاشان :
کاشان بین کوه و کویر واقع شده و به همین دلیل دارای اقلیم های بسیار متنوعیه . خود شهر کاشان آب و هواش یه کم معتدل تر از گرم و خشکه ( از جاهایی مثل یزد سرد تره ) ولی بیش تر روستا ها و شهر های شهرستان دارای آب و هوای سرد کوهستانی هستند .
به دلیل تنوع اقلیمی کاشان برداشت گل محمدی و گلاب گیری در شهرستان از اواسط فروردین ( جا هایی مثل شهر کاشان ) شروع و تا خرداد ماه ( مثل روستای ون ) ادامه دارد .
چند شهر و روستای جذاب برای بازدید
نیاسر:
مرکز بخش نیاسر است در قسمت شمال غرب کاشان واقع شده .
از جاذبه های آن می توان به موارد اشاره کرد :
باغ تالار و عمارت کوشک
حمام و آسیاب آبی
چشمه و آبشار نیاسر: چشمه اسکندر و آبشار بسیار زیبا و مرتفع اون که واقعا جذابه
آتشکده نیاسر: آتشکده ای مربوط به دوره ی ساسانی که به دستور اردشیر بابکان تأسیس شده
غار ریس : یک غار دست کند و جالب و شاهکاری اثر کار بشر

اینم عکس گلابگیری و آبشار نیاسر

niasar.png

niasar%202.png

حالا از همه ی اینا گذشته نیاسر یه جاذبه ی دیگه داره که شاید کمتر در مورد شنیده باشید
اونم روییدن هر ساله ی لاله های وحشی موسوم به لاله ی حافظیه که من خودم از نزدیک ندیدم ولی خیلی تعریفش رو شنیدم .
ضمن دیدن عکس لاله های می تونید با مراجعه به این لینک فیلم لاله های نیاسر رو هم ببینید :
http://www.aparat.com/v/H4XVn

niasar%203.png

من چند تا جاذبه رو گفتم بقیش رو دوستان کاشونی زحمتش رو بکشن .

Your feline

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان
شهر
شهرستان
سال فارغ التحصیلی
105
پاسخ : اهل کاشانم...شهرم بد نیست...

باغ فین رو که دیگه نیاز به تعریف نیست 8->

راجع به پیشینه ی تاریخی ش هم که مسلما می دونین باغیه که ناصر الدین شاه امیر کبیر رو به اونجا دعوت و بعد به قتل رسوند .

زمان بناش هم برمیگرده به دوران آل بویه !
به قول سعدی :

روضه ماء نهرها سلسال / دوحه سجع طیرها موزون :D

7380433612.jpg

قمصر و نیاسر هم که دیگه گفتن نداره 8-> هوای خنک 8-> گل و گلاب و باغ و بستان و انواع مرباجات و فرآورده ها .

بالا