• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پتینه و ویترای

• شروع کننده موضوع

biogirl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
مدال المپیاد
:|
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
دندان پزشکی
با عرض سلام به دوستای سمپادی
این تاپیک واسه معرفی دوتا هنر تزئین شیشه است که شاید خیلیا باهاش آشنایی نداشته باشن :-?
ولی خوب ما سعی میکنیم اینجا دربارشون حسابی بحث کنیم (;
از دوستایی که با این دو هنر آشنان و یا کار کردن و الان از کاراشون حاضره خواهش میکنم که بیان و تکنیکایی که کار کردن رو با روش کار بگن تا اونایی که خوششون اومد بتونن ازش استفاده کنن :D (; :) همینطور خودم :D
راستی عکس کاراتون یادتون نره (; ;;)
Isan.jpg
اول خودم شروع میکنم،از اونجایی که این تکنیکا اسم خاصی ندارن من فقط روش کار رو میگم:
پشت شیشه ی این کار باید طرحدار باشه،منظور از طرح ناصاف و دندونه دار بودنشه،واسه کشیدن خطای سبزش باید از لاینر استفاده کرد که رنگاش متنوعه و به سلیقه شخصی بستگی داره ولی تو این کار من با لاینر سبز تیره خطارو کشیدم و بعد از خشک شدن و محو شدن مایعش با یه قلم سر گرد رنگ ویترای زیتونی رو رو تموم سطحش پخش کردم طوریکه تمام قسمتای شیشه رنگی شه،بعد از خشک شدن رنگ پشتش تموم سطحو با ابر چسب ورق طلا زدم و ورق نقره رو روش زدم بعد همین چسب و ورقو تکرار کردم و واسه پوشوندن سطح ورق با اسپری مشکی یا رنگ آکریلیک نقره ای یا مشکی کلا رو ورقو رنگ کردم و اخرش هم برای تثبیت کار و قابل شستشو کردنش از کریستال سرور نیک استفاده کردم
اگه کسی خواست جزئیاتشو بدونه در خدمتم :)

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT
پاسخ : پتینه و ویترای

راجع به کلّیت و تفاوت هاشون میشه بگی؟ :-?
اینی که عکسش هست ؛ کدوم سبکِ؟

• شروع کننده موضوع

biogirl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

هردوشون هنر تزئین شیشه هستن.
ویترای بیشتر جنبه فانتزی داره و در واقع نقاشی روی شیشه است ولی خیلی روی ظروف قابل استفاده نیست و بیشتر تو شمعدونا و تابلوها و آینه ها استفاده میشه ;;)
اما پتینه طرحاش متنوع تره و تو ظروف غذا و تقریبا هر وسیله شیشه ای میشه ازش استفاده کرد و برخلاف ویترای فقط نقاشی نیست بلکه شامل طرحای ترک و شابلون و ... هم میشه ;;)
در کل پتینه تنوعش بیشتره و کاراش هم کلاسیک تره و تو پتینه حتی خود کسی که کار میکنه هم میتونه تکنیک خاصی رو خودش به وجود بیاره چون برخلاف ویترای محدودیت نداره،یه تفاوت اصلیم بینشون اینه که ویترای روی هر دو سطح شیشه کار میشه ولی پتینه پشتش (; :)
این ظرفی که بالا هست یه تکنیک از پتینه است که با لاینر و رنگ ویترای و اکلیل کار شده و ایده اش مال خودم بوده :D

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

اگه نمونه ی ویترایُ هم بذاری خوشحال میشیم.

× کلاً نمونه کارای بیشتر همراه با توضیحات راجع به هر کدومُ بذار ببینیم ، اگه میشه. 8->

nikta.m

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد

به نقل از sanay :
هردوشون هنر تزئین شیشه هستن.
ویترای بیشتر جنبه فانتزی داره و در واقع نقاشی روی شیشه است ولی خیلی روی ظروف قابل استفاده نیست و بیشتر تو شمعدونا و تابلوها و آینه ها استفاده میشه ;;)
اما پتینه طرحاش متنوع تره و تو ظروف غذا و تقریبا هر وسیله شیشه ای میشه ازش استفاده کرد و برخلاف ویترای فقط نقاشی نیست بلکه شامل طرحای ترک و شابلون و ... هم میشه ;;)
در کل پتینه تنوعش بیشتره و کاراش هم کلاسیک تره و تو پتینه حتی خود کسی که کار میکنه هم میتونه تکنیک خاصی رو خودش به وجود بیاره چون برخلاف ویترای محدودیت نداره،یه تفاوت اصلیم بینشون اینه که ویترای روی هر دو سطح شیشه کار میشه ولی پتینه پشتش (; :)
این ظرفی که بالا هست یه تکنیک از پتینه است که با لاینر و رنگ ویترای و اکلیل کار شده و ایده اش مال خودم بوده :D
برای نمونه بالا میتونید به جای ویترای از ورق طلا استفاده کنید,هم راحت تره هم به صرفه تر,اون جا هاییو که میخواید طرح بدید فقط با ویترای کار کنید!
به طور کل پتینه بیشتر با تکنیک ورق طلا و بعد یکم رنگ روغن روش واسه سایه زدن(پتینه کاری)انجام میشه

• شروع کننده موضوع

biogirl

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تبریز
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
دندان پزشکی

کاری که بالا عکسشو گذاشتم از ورق نقره هم توش استفاده شده ورق طلا هم میتونه باشه ولی حتما باید ویترایش باشه هاااااا
چون این تکنیک اصلش با رنگ ویترای و من طرحاش رو خودم اضافه با لاینر زدم :D ;;)

negginnium

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
sth

میگم :د اینارو خود به خود باید یاد بگیریم؟ :-" کاش یکی آموزش تصویریشو میذاشت آخه اینجوری درست متوجه نمیشه آدم!
چرا گفتی باید شیشه طرحدار باشه؟ :-?

nikta.m

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد

به نقل از sanay :
کاری که بالا عکسشو گذاشتم از ورق نقره هم توش استفاده شده ورق طلا هم میتونه باشه ولی حتما باید ویترایش باشه هاااااا
چون این تکنیک اصلش با رنگ ویترای و من طرحاش رو خودم اضافه با لاینر زدم :D ;;)
اخه با ویترای که اصلا به صرفه در نمیاد!! :-?

به نقل از موشیرامیشونه :
میگم :د اینارو خود به خود باید یاد بگیریم؟ :-" کاش یکی آموزش تصویریشو میذاشت آخه اینجوری درست متوجه نمیشه آدم!
چرا گفتی باید شیشه طرحدار باشه؟ :-?

برای ویترای اینجور که دوستمون انجام دادن فک کنم هر طرحی رو که دوست دارید با لاینر(طلایی)میکشید و بعد پشتشو با رنگ ویترای و ورق نقره(من تو طرح متوجه جای استفاده از ورق نقره نمیشم)
برای ورق طلا هم اول روی ظرفتون رو اگه دوست دارید جاییش سایه بخوره با رنگ اکلریک با ابر به صورت ضربه ای خیلی کم و پراکنده از رنگای پتینه ای(بیشتر قهوه ای)استفاده میکنید.بعداز خشک شدن به طور کامل پشت ظرف و پسب ورق طلا میزنید و میزارید حد اقل 3-4 ساعت بمونه.بعد ورق طلا رو اهسته روش میزارید با یه ابر مرطوب روش میکشید تا بچسبه و اضافه هاش کنده شه,تمامه ظرف رو ورق طلا میزنید بعد برای استحکام میتونید روش اسپری کیلر بزنید
فقط موقع کار با ورق طلا زیر دستتون حتما یه سینی بذارید
ظرف طرحدارم واسه انه که تو برجستگی هاش میشه سایه زد و قشنگ تر میشه,ظرف ساده زیاد جالب نمیشه!
برای تکنیک ورق طلا میتونید قبلش طرح ها و تکنیکای مختلف رو رو ظرف پیاده کنید,بعد ورق طلا کار کنید که زمینه ی طلایی قشنگی واسه طرحتون میشه

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT

خیلی ممنون که وقت گذاشتید و توضیح دادید. :D امّا بیان به صورت تئوری صرفاً یک دید خیلی کلی به ما میده.البته ما هم هدفمون از بحث کردن توی تاپیک آمورش تخصصی نیست امّا اگر از مراحل کارتون یا حداقل نتیجه‌ی نهاییِ کارتون برامون عکس بذارید تا مطالبی که گفتینُ به صورت عینی مشاهده کنیم ؛ خیلی بهتر میشه. :D

• لایک
امتیازات: s123

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای

من پتینه و ویترای کار کردم
ولی اون پتینه ای که ما کار کردیم روی شیشه نبود البته روی شیشه هم میشه استفاده کرد ولی مثلا ما روی فم، کوزه ، بوم و ... بیشتر کار میکردیم.
حالا اگه خواستین میتونم تا یه حدودی این کارایی که ما کردیم رو براتون توضیح بدم.

• لایک
امتیازات: s123

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
پتینــــه

خب ما تو پتینه از یه خمیر استفاده میکنیم که ترکیب مساوی ـه چسب چوب و پودر مِل[nb]پودر مل رو میتونید از مغازه هایی که رنگ ساختمانی و اینا میفروشن بخرین[/nb] هست.
این خمیر نباید خیلی صفت یا شل باشه، در حد معمول.

الان این کار رو نگاه کنین؛ این یهجور پتینه هست که روی بوم اجرا کردم:
tggtawkrlcaicyzdrzf.jpg

خب تکه های برجسته که یونولیت هستش مثل این ماهیه و بیشتر کار:

ddc3427c5d77.jpg

این قسمت ها (روی خورشید و اطرافش ) هم با همون خمیر کشیده شدن، بدین صورت که اونو داخل کیسه فریزر میریزیم ، گوشه ی کیسه رو کمی سوراخ میکنیم، و مثل قیف از اون استفاده میکنیم:

fa5a5225db00.jpg

به این تیکه ها هم بافت میگن، که با چیزای مختلف مثل انگشت ، چنگال و هرچیزه دیگه ای میشه ایجاد کرد که ما از چنگال استفاده کردیم:

44ec26e2ac3f.jpg

×××​

خب برای اینکه یه چیزی شبیه این درست کنید اول یونولیت ها رو به شکل دلخواه میبرین و میچسبونید؛ و با همون خمیری که گفتم، قسمت هایی که دوست دارین رو طرح میدین و در نهایت حدود 24 ساعت صبر میکنین تا خشک شه. حالا یه لایه چسب چوب روی کل کار میمالین، بهش بافت میدین. صبر میکنین تا خشک شه، و بعد رنگ دلخواهتون رو بهش میزنین.

بعدا نوشت: راستى براى رنگ كردنش هم رنگى كه دوست داريد رو پر رنگ ترش رو درنظر ميگيريد و رو كل صفحه ميزنيد، بعد حالا با رنگ اصلى و رنگ هاى روشن ترـش روش ميزنين فقط دقت كنين كه قلمو تون خشك باشه كه مثل كاره من يه جاش خراب نشه ، ميتونين قبلش رو وزنامه انقدر بكشيد كه خشك بشه با اين قلم مو پهن ها هم بكشيد
از رنگ طلايى رو همه كارا ميشه استفاده كنين به كار جلوه خاصى ميده اگه خوب استفاده كنين .

+ خب ما به این میگیم پتینه؛
+ عکس از مراحل کار نداشتم، چون اینا مال پارسال پیارسال بود، اما امسال اگه تونستم ، عکس میگیرم میزارم.
+ کار ها یدیگه هم دارم، میزارم به زودی
/m\

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
ویترای

کسی تا حالا ویترای کار نکرده اینجا؟ :rolleyes:
طرح خوب برای کاشی ندارین؟

Sahar.Z

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فـرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
صنعتی شريف
رشته دانشگاه
مهندسی كامپيوتر - IT
پاسخ : ویترای

به نقل از ღ پـــــــت ღ :
کسی تا حالا ویترای کار نکرده اینجا؟ :rolleyes:

مشکل از این نیست که کسی تا حالا ویترای کار نکرده اینجا . :D مشکل از اینه که اینجور تاپیک‌ها همیشه از چشم کاربران دور می‌مونه . کسی که بلد نباشه ، اهمیتی نمی‌ده و ساده ازش می‌گذره و کسانی هم که بلد باشند ، عموماً یا فعالیت چندانی ندارن که چشمشون به اینجا بیفته و یا به هر دلیلی بها نمی‌دن بهش . :D و با وجود علاقه‌ شدیدم به ترغیب کاربران برای فعالیت بیشتر تو این انجمن ، کاری از دست من و شما ساخته نیست .

× اونایی که تو این تاپیک پست دادین ، اظهار وجود بکنین دیگه . 8->

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای

به نقل از سـحر :
مشکل از این نیست که کسی تا حالا ویترای کار نکرده اینجا . :D مشکل از اینه که اینجور تاپیک‌ها همیشه از چشم کاربران دور می‌مونه . کسی که بلد نباشه ، اهمیتی نمی‌ده و ساده ازش می‌گذره و کسانی هم که بلد باشند ، عموماً یا فعالیت چندانی ندارن که چشمشون به اینجا بیفته و یا به هر دلیلی بها نمی‌دن بهش . :D و با وجود علاقه‌ شدیدم به ترغیب کاربران برای فعالیت بیشتر تو این انجمن ، کاری از دست من و شما ساخته نیست .

× اونایی که تو این تاپیک پست دادین ، اظهار وجود بکنین دیگه . 8->

تاپیک به این نازی 8-> ;))

ویترای هم خیلی هنر قشنگیه، فقط مواد اولیه‌ـش یه مقدار گرونه ;)) ، من خودم امسال به صورت نسبتا جدی شروع به‌کار کردم، ولی الان همه کارام دست معلم‌ـمونه، میگه تا نمایشگاه باید اینجا بمونه ، وگرنه میزاشتمشون :rolleyes: ...

-zarA-

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هـنرستانمـوטּ
شهر
اصفهــاטּ
دانشگاه
هنر اصفهــاטּ
رشته دانشگاه
طراحی صنعتـی

تاپیک به این نازی 8-> ;))

ویترای هم خیلی هنر قشنگیه، فقط مواد اولیه‌ـش یه مقدار گرونه ;)) ، من خودم امسال به صورت نسبتا جدی شروع به‌کار کردم، ولی الان همه کارام دست معلم‌ـمونه، میگه تا نمایشگاه باید اینجا بمونه ، وگرنه میزاشتمشون :rolleyes: ...
یـه تـوضیح کـوچولو و کـلے بده تـا فقـط بفهمـم چـیه ایـن رشتـه

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
ویتـرای

به نقل از ɉ0ɉ0 ƞȃɠɥȃϩɥ :
یـه تـوضیح کـوچولو و کـلے بده تـا فقـط بفهمـم چـیه ایـن رشتـه

ببینین توی این رشته، یه سطحی می‌خواین، که معمولاً شیشه هستش، روی ظروف مختلف، آینه، کاشی، سی‌دی و ... هم می‌تونین کار کنین البته.
بعد به یک خمیر دورگیری و یکسری رنگ ویترای احتیاج دارین.
مثلا طرح رو میزارین زیر شیشه، با خمیر دورگیری می‌کشین و بعد رنگ می‌کنین، به همین راحتی :-"
البته به همین راحتی هم نیست، ولی کار سختی هم نیست اصلا ;;)

-zarA-

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هـنرستانمـوטּ
شهر
اصفهــاטּ
دانشگاه
هنر اصفهــاטּ
رشته دانشگاه
طراحی صنعتـی
پاسخ : ویتـرای

ببینین توی این رشته، یه سطحی می‌خواین، که معمولاً شیشه هستش، روی ظروف مختلف، آینه، کاشی، سی‌دی و ... هم می‌تونین کار کنین البته.
بعد به یک خمیر دورگیری و یکسری رنگ ویترای احتیاج دارین.
مثلا طرح رو میزارین زیر شیشه، با خمیر دورگیری می‌کشین و بعد رنگ می‌کنین، به همین راحتی :-"
البته به همین راحتی هم نیست، ولی کار سختی هم نیست اصلا ;;)
میـشه آموزش تـصویرے بـزاریـد؟

Saratonin

ـــــــــــــارا
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
پاسخ : پتینــــه

خب ما تو پتینه از یه خمیر استفاده میکنیم که ترکیب مساوی ـه چسب چوب و پودر مِل هست.
این خمیر نباید خیلی صفت یا شل باشه، در حد معمول.
منم یه زمان پتینه کار می‌کردم، ولی به جای این خمیر از چسب کاشی استفاده می‌کردیم. به نظرم جایگزین خوبی‌ـه.

نمونه کار:

v319_DSC_0128.jpg

swz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
پاسخ : ویتـرای

به نقل از ɉ0ɉ0 ƞȃɠɥȃϩɥ :
میـشه آموزش تـصویرے بـزاریـد؟
سعی می‌کنم اگه تونستم :-"
به نقل از ـــــــارا :
منم یه زمان پتینه کار می‌کردم، ولی به جای این خمیر از چسب کاشی استفاده می‌کردیم. به نظرم جایگزین خوبی‌ـه.

نمونه کار:

v319_DSC_0128.jpg

کارـتون خیلی خوشگله، میشه بگین چجوری درست‌‌ـش کردین ؟ :-"

× فردا رفتم کلاس، اگه شد از کارای خودم و بقیه عکس میندازم میزارم براتون ...

ویرایش:

سلام !
نگاه کنین من اینو امروز خمیر گذاشتم :> فقط به دلایلی نمیتونم کاملشو بزارم، ولی بقیشم همین طوری کار میکنیم .
الان من وقتی همه رو دورگیری کردم یه جاهاییش که تو این عکس بد شده رو اصلاح کردم ولی خب خیلی سخت گیری نکنین بخصوص رو کارای اول، من که کللا سخت گیری نمیکنم :-"

akasi_1_013.jpg

حالا کسایی که میخوان شروع کنین، اول یه خمیر دورگیری بگیرین، مارک های مختلفی هم هست ولی برای اینکه اذیتتون نکنه بهترینشون LB و pebeo هستش.
بعد با یک شیشه کوچیک شروع کنین. مثلا 10 در 10 ؛ بعد یک طرح انتخاب کنید و بزارید زیر شیشه، بعد با خمیر بکشین از روش.
حواستون باشه که از وسط بیاین به اطراف ، طوری کار کنین که دستتون نره روی کار، خمیر هایی که میکشیم مثل ظرفین که توش میخوایم بعدا رنگ بریزیم، حواستون باشه که تخت نشه خیلی، برجسته باشه که رنگا با هم قاطی نشن.
اگه کسی خواست شروع کنه و سوالی داشت در خدمتم ;;)

× پست های متوالی شما ترکیب شد . لطفاً پست متوالی نذارید .
× ببخشید :-" ، خواستم که ببینن آپ شده تاپیک ... :-"

Saratonin

ـــــــــــــارا
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
پاسخ : پتینــــه

کارـتون خیلی خوشگله، میشه بگین چجوری درست‌‌ـش کردین ؟ :-"
چشمات خوشگل می‌بینه. :-"

خب طرحُ که روی اون تخته‌ی چوبی کشیدم بعد چسب کاشی رو کم کم جاهای مختلفِ طرح می‌ذاشتم و با کاردک پخش می‌کردم و حالت می‌دادم. یه جاهایی مثل بدنه و سر و پاهای پروانه رو باید با دست درست کرد و بعد گذاشت رو طرح. (عین کار با خمیر بازی مثن) اون تنه‌ی درخت رو هم اول چسب کاشی گذاشتم بعد با چسب‌های ایجادکننده ترک (که مارکشُ یادم نیست مال خیلی وقت پیشه :-" ) اون حالت تنه بودن رو بهش دادم. بعدم که رنگ بِیس قهوه‌ای زدم همه جا رو. اون طلایی‌ها هم رنگ انگشتیِ طلایی و آکریلیک هستن که با عجله کار شدن خیلی‌َم خوب نشده به نظرم. :-"

ها همین دیگه. :D

بالا