• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

روش هاى مختلف تولید مثل در جانداران

• شروع کننده موضوع

Narges j

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
دیار سربداران
مدال المپیاد
دارم برا المپیاد زیست میخونم
ماهیای قزل الا با وجود هرمافردیت بودن چرا نمیتواند خود را بارور کند؟

• لایک
امتیازات: tezar

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد
پاسخ : تولید مثل

هرمافردیت چی هست ؟ومعمولا چی روبدنبال داره؟
میشه یک توضیح کلی بدید :D
به کجامیخوایم برسیم ؟ینی بحث برای چی ایجادشده؟
ارتباط این بحث با کتاب درسی چقدره؟ :-"

• لایک

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

گونه ای صدف دریایی (Barnacle) هست که به سنگ های زیر آب می چسبد و حرکت نمی کند. این گونه هرمافرودیت است، و هنگام جفت گیری حسب موقعیت نر یا ماده می شود. عضو جنسی نر این گونه می تواند محیط اطراف را در جستجوی صدف ماده بگردد. با این که این موجود دوجنسی است، خودش به ندرت خود را بارور می کند.
هرمافرودیت یا دوجنسی
ما موجودات پیشرفته تری هم هستند که تولید مثل شان غیر جنسی است. تولید مثل غیر جنسی را Parthenogenesis می نامند که ظاهرا به معنای بکرزایی است.

• لایک

mohaddeseh ti

❄️mohi
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
اینستاگرام

اگه سال اول راهنماىى ىادتون باشه …
هرمافرودى ىعنى دو جنسى مثل کرم هاى پهن …
نمىشه براى اونا جنسىت قاعل شد …براى باردار شدن نىازى به جنس دىگرى ندارند …
و خودشون باردار مى شن …

• لایک

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

نه میتونن اما بیش ترمواقع نقش یک جنس روبازی میکنن

• لایک

This is me

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان٢ :x
شهر
تهرانْ
مدال المپیاد
برنز زیست

اینم نکته ی بدی نیست:
بعضی موجودات درشرایت عادی تولید مثل غیر جنسی دارند و در شرایط دشوار و نامساعد تولید مثل جنسی انجام میدن.
به این علت که زاده ها تو شرایط نامساعد باهم تفاوت هایی (هرچند کم)داشته باشند تا شانس زنده موندن تعدادیشون وجود داشته باشه!

+فکر کنم اگر توی این تاپیک درباره روش های مختلف تولید مثل و برتری اونا نسبت به هم درشرایط مختلف صحبت کنیم خوب باشه!

sz

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
مدال المپیاد
زيست

به نقل از Narges j :
ماهیای قزل الا با وجود هرمافردیت بودن چرا نمیتواند خود را بارور کند؟
بعضي از جانوران هرمافروديت در فصل توليد مثل نقش ماده و در فصل توليد مثل ديگر نقش نر را بازي مي كنند . به علت اين كه در هنگام توليد مثل نقش نر بازي كردن بشتر به نفع ماهي است پس ماهي و جفتش به ترتيب در فصل هاي توليد مثل متوالي نقش نر و ماده رو بازي مي كنند . در واقع ممكن است ماهي در يك زمان نتواند 2 نوع سلول جنسي بسازد به همين دليل اين استرتژي را پيش مي گيرد .

• شروع کننده موضوع

Narges j

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
دیار سربداران
مدال المپیاد
دارم برا المپیاد زیست میخونم
پاسخ : روش هاى مختلف تولید مثل در جانداران

هرمافرودیت ها نمیتونن به تنهایی تولید مثل کنند تنها موجودات منزوی(املاش شاید غلط باشه)میتونن که اکثرا جز بی مهره داران هستند و بین مهره داران تنها برخی از مارها هستند که میتوانند به تنهایی و با روش بکر زایی تولیدمثل کنند اونم در شرایط خاص که اگه تنها باشن مثلا در اسارت باشند

• لایک

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

این سوال مثل این هست که بپرسیم که چرا مار با اینکه بکرزایی هم میکنه در اولویت اول دست به تولید مثل جـنس‍‌‍ی میزنه
من دقیقا راجب این ماهی ها اطلاع ندارم اما میتونم یک پاسخ کلی (و شاید ناکافی) بدم، اما در مجموع باید به این نگاه کرد که هدف از تولید مثل جـنس‍‌‍ی چی هست و چه مزایایی داره؛ همونطور که گفتم مثلا مار ماده هم بدون حضور نر بکر زایی میکنه یا مثلا پروتال قلبی توی چرخه ی زندگی سرخس هم قادر به تولید تخم زا(گامت ماده) از طریق آرکگن هست و هم آنتروزویید(گامت نر) از طریق آنتریدی؛ در واقع هردو روی یک پروتال تشکیل میشن ولی موجود مکانیسمی رو در اختیار گرفته تا از خودلقاحی جلوگیری کنه و بتونه در مرتبه ی اول احتمال تولید مثل جـنس‍‌‍ی داشته باشه،در جوانی آنتروزویید رو فقط میسازه و در پیری فقط تخم زا. علت رویکرد به تولید مثل جـنس‍‌‍ی و مزایا و هدفش تنوع هست که در تولید مثلی مثل بکرزایی بوجود نمیاد،این باعث شده که ما شاهد تمایل به تولید مثلی جـنس‍‌‍ی باشیم.
و همچنین در ادامه این پست پاسخگوست:
به نقل از This is me :
اینم نکته ی بدی نیست:
بعضی موجودات درشرایت عادی تولید مثل غیر جـنس‍‌‍ی دارند و در شرایط دشوار و نامساعد تولید مثل جـنس‍‌‍ی انجام میدن.
به این علت که زاده ها تو شرایط نامساعد باهم تفاوت هایی (هرچند کم)داشته باشند تا شانس زنده موندن تعدادیشون وجود داشته باشه!

+فکر کنم اگر توی این تاپیک درباره روش های مختلف تولید مثل و برتری اونا نسبت به هم درشرایط مختلف صحبت کنیم خوب باشه!

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

پروتال وارکگن و آنتریدی چی هست؟

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

اگه سوم هستید یا به کتاب سوم دسترسی دارید پیشنهاد میکنم به فصل 9 برای فهمیدن دقیق مفهوم این دو مراجعه کنید اما درکل در طول زندگی گیاهان دو مرحله که دوشکل از گیاه هست وجود داره، اسپروفیتی که هاگ میسازه و گامتوفیتی که گامت تولید میکنه و بعد از لقاح گامت ها تخم تشکیل میشه و باز از تکرار این چرخه با رشد تخم شکل اسپروفیتی گیاه بوجود میاد و...
حالا سرخش خود گیاهش که ما میشناسیم اسپروفیت هست و اسپور یا هاگ تولید میکنه و از رشد هاگ اون شکل گامتوفیتش بوجود میاد که بهش میگیم پروتال قلبی که روش دوتا عضو گامت ساز داره یکی گامت نر و یکی گامت ماده میسازه. اونی که گامت نر(آنتروزویید) میسازه اسمش آنتریدیست و اونوی که گامت ماده (تخم زا) میسازه اسمش آرکگن هستش که با ترکیب دو گامت تخم تشکیل میشه و با رشدش خود سرخس بوجود میاد.

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

راجب اون مکانیسم که ازخودلقاحی جلوگیری میکنه توضیح میدی؟(درسرخس)
انتریدی رونگفتیدچی بود :-?

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

چرا دیگه گفتم، اونی که آنتروزویید میساخت همون آنتریدی بود دیگه.

مکانیسمی که پروتال برای جلوگیری از خود لقاحی داره(چون خودش هم آتروزویید(گامت نر) و تخم زا (گامت ماده رو تولید میکنه) اینه که که پروتال وقت جوانی فقط آنتروزویید میسازه و وقت پیری دیگه انتروزویید سازی متوقف میشه و آنترییدی ها برا دریافت آنتروزویید و لقاح شدن فعال میشن، بنابراین احتمال اینکه پروتال ها توسط آنتروزویید های دیگران (و نه خودشون) بارور بشن بالا میره.

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

ممنون!
منظورم خودمکانیسم بودیعنی چه جوری متوقفش میکنه؟

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

دقیق نفهمیدم منظورت چی هستش،
درواقع نمیدونم که دقیقا چه اتفاقی میفته که اینطوری میشه(اصن به گیاهی علاقه ندارم که بخوام حالا اینقدم توش دقت کنم) اما گیاه همزمان دونوع گامت رو تولید نمیکنه و از نظری تکاملی باعث شده که برتری از نظر تنوعی و در نتیجه برای بقا داشته باشه و باقی بمونه.
صرفا بنظر من نکته ی مهم اینه که تولید مثل جنسی باعث ایجاد تنوع و شانس بیشتر در مقابل انتخاب طبیعی میشه بنابراین تکامل اینطور اتفاق میفته.
برا دقیق شدن رو مکانیسم و ایناش حتی همین کارکرد رو هم تو کتاب درسی ننوشته که بطور همزمان دوتا گامت رو نمیسازه، باید به رفرنس ها برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنی.

سیزیف

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فـرزانگان
شهر
مشهد

بعداین مسئله توی گیاهان وجانوران چه تفاوت هایی داره؟(بکرزایی)

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد
بالا