• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تبعیض جنسیتی ؟ چرا؟

به نظرتون تو جامعه و عرف چقد بین حقوق دختر و پسر توازن برقراره؟

• کاملا توازن برقراره

رای‌ها: 18 6.9%
  • تا حدودی توازن برقراره

رای‌ها: 60 23.1%
  • خیلی کم توازن برقراره

رای‌ها: 105 40.4%
  • اصلا توازن برقرار نیست

رای‌ها: 104 40.0%

• رای‌دهندگان
    260
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
همه میان درباره ی دخترا تبعیض جنسیتی از نوع بدشو میگن . اما حتما هممون دیدیم که وقتی یک خانوم ارایش کرده خوشتیپ میره یک مغازه شاید بیشتر از یک اقا تخفیف بگیره... یا جک معروف درباره نمره گرفتن از استادا که دخترا موفق ترن!!
اینم یه نوع تبعیضه اما به نفع دختراس و اعتراضی هم ندارن
هرچند من خودم به شخصه اذیت میشم ببینم یک مرد نه بخاطر شخصیت و توانایی بلکه بخاطر یه چیزای دیگه بهم توجه میکنه ؛ نمیدونم چطوری بعضی دخترا برای این توجه تلاش میکنن و ادعای زرنگی هم میکنن!!

من شخصا به این نوع تبعیض بیشتر اعتراض دارم
دخترایی که از جنسیت خودشون سو استفاده میکنن واقعا بدترین نوع هستن
تبعیض جنسی نه تنها اعتراض به مرد سالاری بلکه تبعیضاتی که بر علیه آقایونن هستن هم منصفانه نیست
آقایون نباید مدل باشن
نباید احساساتی باشن و...

JASima

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

JASima

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
همه میان درباره ی دخترا تبعیض جنسیتی از نوع بدشو میگن . اما حتما هممون دیدیم که وقتی یک خانوم ارایش کرده خوشتیپ میره یک مغازه شاید بیشتر از یک اقا تخفیف بگیره... یا جک معروف درباره نمره گرفتن از استادا که دخترا موفق ترن!!
هرچند من خودم به شخصه اذیت میشم ببینم یک مرد نه بخاطر شخصیت و توانایی بلکه بخاطر یه چیزای دیگه بهم توجه میکنه ؛ نمیدونم چطوری بعضی دخترا برای این توجه تلاش میکنن و ادعای زرنگی هم میکنن!!
تبعیضی ک علیه زنها میشه اینقدری قابل مقایسه بااین نیس

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
دقیقا.کسی که از جنسیتش سو استفاده میکنه اجازه ای نداره به بقیه تبعیض ها اعتراض داشته باشه

JASima

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
این اتفاق ک یه خانوم خوشتیپ آرایش کرده تخفیف بیشتری میگیره حتما هس اما حتما فروشنده آقا بوده وقتی خود آقا اینکارو میکنه چرا رفتارمرد رو زیر سوال نمیبزین؟

omidreza

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1400
دوستان من یک نکته درباره اینکه مرد میتونه ۴ تا زن داشته باشه بگم .
ببینید دین در عربستان شکل گرفته . هوای گرم و بیکاری باعث افزایش میل جنسی میشه و به گفته تاریخ نویسان چه ایرانی چه عرب و چه امریکایی و... در عربستان زن یک وسیله درآمد زایی بوده است. علاوه بر ان مردان عرب دختران و زن های خود را اجاره میدادند .
اصطلاح گروپ سک* س که الان در اروپا امریکا رواج داره در عربستان 1400 سال پیش اجرا می‌شده!!
حالا پیامبر فقط میتونست این تعداد رو کم کنه و اینکارو کرد .
در ضمن گرفته زن دوم در حال حاضر فقط با اجازه قاضی دادگستری انجام میشود .

نام مرکز سمپاد
hnschS
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
fum mechanical engineering
اصلا توازن برقراره رو هم اضافه کنین

reyna

MelloW
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
پردیس هاشمی‌ نژاد مشهد
رشته دانشگاه
آموزش ریاضی
این اتفاق ک یه خانوم خوشتیپ آرایش کرده تخفیف بیشتری میگیره حتما هس اما حتما فروشنده آقا بوده وقتی خود آقا اینکارو میکنه چرا رفتارمرد رو زیر سوال نمیبزین؟
اخه همیشه رفتار مرد و زیر سوال میبریم
صدالبته یه اتفاق دوطرفس

Rrf

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
اژه ای
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
از شروع این تاپیک سالها گذشته.
ولی هنوز هیچ چیز تغییر نکرده.

انتظار داری تو هفت سال چیزی که بیشتر از هزار ساله هست تغییر کنه؟ اونم بدون خون و خونریزی و هیچی؟ اینجامطمئنا برای فقط آزادکردن روسری چندین سال دعوادرگیری و خونریزی میشه چون قانون هم عوض بشه فرهنگی مشکل هست وقتی شهرهایی با فرهنگ هایی زیبا مثل اصفهان قم مشهد غیره داریم.تازه اینم در حالیه که تینیجرایی که یعنی باید از همه جلوتر و تیزتر باشن عین احمقا هنوز براشون سواله که ایا برابری هست یا نه دیگه سنای بالاتر که به مراتب دگم تر و غیرقابل انعطاف ترن.

Kourosh06

کاربر فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
همه ی ما ها آدم هایی که به این موضوعات فکر میکنیم قطعا میخوایم که هیچ کسی حقوقش پایمال نشه، کسی نمیگه که نه یکی نباید به حقش برسه.
الان ما هایی که اینجا داریم بحث میکنیم میخوایم ولی نمیتونیم که کل دنیا رو عوض کنیم.
به جاش میتونیم خودمون حقوق بقیه رو پایمال نکنیم و همین. نمیتونیم هیچ کسی رو به باور چیزی که نمی خوان وادار کنیم.
پس بهتره بریم ویژگی های لازم برای درست بودن رو پیدا کنیم و خودمون رو درست کنیم و درست نگه داریم.
این بحث کردن ها هیچ فایده ای هم نداره فقط حرص میخوریم که همه می دونیم حرص خوردن هم هیچ فایده ای نداره.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
بب
خوشحالم که مثل مردای اطراف شما نیستم و این چنین مردایی رو کلا اطرافم نمیبینیم، اگر در کنار چنین هیولاهایی زندگی میکنید که احساس خوشحالی و برتری میکنن از قوانین ناعادلانه جامعه خب حق دارین انقد تند حرف بزنین، منم اگه اطرافم ده درصد مردا فقط اینجوری بودن قطعا پشتتونو میگرفتم!! اینکه شما از پیش خودتون میاید مردارو به یه چشم میبینید و همرو ضاوت میکنین حتی از احساس برتری درونشون با این شهامت صحبت میکنین خب کاش به معادی اعتقاد داشام که خیالم راحت باشه بعضیا به خاطر قضاوتاشون بازخواست میشن...
دو محکوم بودن به یه خصلت کجا بود ؟ من گفتم اکثریت این جامعه چنین حصلتیو دارن و اکثریت اون جامعه اون خصلتو و عدم گفتم که وجود یا عدم وجود این خصلت ها هیچ نشان از برتری یا مستی یکی بر دیگری نیست، بلکه نشان از مهارت هرکدوم تو یه کاره و یه وظیفه و اگه زنی بخواد بره تو معدن کار کنه و تواناییشو داشته باشه نباید جلوشو بگیرن ولی در اون ورت نباید جلوی مردایی گرفته بشه که میخوان برن منشی شن، خیلی از مرد ها هم با حرف شما قاعدتا منظم تر از زنا هستن...حالا اختلاف این دو جمعیت رو هم در نظر بگیرید!! اینکه شما از لفظ محکوم شدن به یک خصلت استفاده میکنین خودش ضعف اندیشتونو به اندازه کافی میرسونه که لازم نباشه دربارش توضیح داد
سوم گفتم که بله اعتراضی نیست نسبت به اینکه زنا رو برای اون مدل شغلا بیشتر استخدام میکنن چون این مشکل خیلی وقاا مشکلیه از دیدگاه خود مردا هستش و باید نگاه مرد ها اصلاح شه اما اینجا شما استفاده ابزاری زنان رو از خودشون هم در نظر بگیرید و بلاهایی که به علت زن بودن سر مردای احمق اطرافشون میارن، اگر برعکس بود آیا فمنیسم جنجال به زاه نمینداخت ؟ کما اینکه در همین شرایط هم راه انداخته وقتی امثال فرانک عمیدی ها حاصل این اندیشه مریض ( فمنیسم امروزی ) هستن و خودشونو بدنشونو گنج و باغ میدونن...
و نکته پایانی اینکه هر مثالی از یک فمنیست مریض میارن میگید این مورد تایید فمنیسم نیست و اینا ربطی نداره، سوال من اینه که آیا کسی اون بالا نشسته و قضاوت میکنه و میگه خب این فتار مطابق بود اون نه ؟ خیر این یک اندیشه هست یک عقیده هست و افراد به سبب عقایدشون به خودشون حق میدن هر کاری بکنن، وقتی فمنیسم کاری کرده که یک زن هروقت بگه مورد تجاوز قرار گرفته قانون بیاد پشتش و بی چون و چرا حرفشو بپذیره امبر هرد هایی به خودشون اجازه میدن چنین فتاری بروز بدن، شما بگید فمنیسم نمیگه برید خیانت کنید یا انگشت همسرتونو قطع کنید، اما اگه این کارو بکنید فمنیسم هی میذاره جلوی پاتون که مورد بازخواست قرار نگیرید! و امبر هرد ها زاده میشن یا کسایی که از مهریه استفاده میکنن به عنوان ابزار امرار معاش و غیره... درست مثل این آتش به اختیار ها که میرن زنارو به خاطر حجاب کتک میزنن، آیا رهبرشون و دینشون گفته تو خیابون زنارو کتک بزنید؟ خیر ولی حکومت جمهوری اسلامی شرایطی مهیا کرده که این افراد خیالشون از بابت مجازات نشدن راحت باشه و در نتیجه مرتکب این اعمال میشن...
و یک اندیشه رو دقیقا باید از روی رفتار پیروانش سنجید، و اونچه که از مردمش دیده میشه، از رفتار شما باید سنجید که چنین افسار گسیخته میاید اجازه هر قضاوتی به آدمای دیگرو میدید و زن هایی که لای پاشونو به باغ تشبیه میکنن یا هزارجور فساد میکنن! وگرنه هر اندیشه ای رو کاغذ قشنگه و میشه بخش های قشنگ زیادی ازش برداشت کرد، مارکسیسمم رو کاغذ و در حد فکر خیلی قشنگ بود، به حیطه عمل رسید، آیا الان هم همونقدر بی نقص و عالی به نظر میرسه ؟ فمنیسم اسمش قشنگه شعارش قشنگه ولی اونچه که ما داریم میبینیم امروز یه راه کج بی انتهاست که فقط اصطکاک، مردستیزی و دور کردن و نفرت آدما از هم رو به همراه داره در کنار مقداری تغییرات مثبت که دیگه ظاهرا امیدی به همونا هم نیست، اگر انقدر به فمنیسمتون اعتقاد دارید و به نظرتون بی‌نقصه قطعا ایراد از چشم شماست...
بابت هر توهینی که شد معذرت میخوام ولی آینه ای بود برابر شیوه اظهار نظر خودتون...
و در نهایت آمار های رسمیتون، هر آماری بیارید میتونم ادعا کنم خلافشو میتونم بیارم، نه اینکه به حرف بگم یه جا نوشته بود زنا کمتر حقوق میگیرن و فلان! در آموزش و پرورش ایران و در وزارت علوم تنها فرق زن و مرد حق عائله مندیه که رقم خیلی ناچیزیه، ما خودمون به کارگر زنی که خونمون میاد به اندازه کارگری حقوق میدیم که خونمونو ساخت، پس حتما مشتاقم ببینم اطراف شما حقوق چجوری میدن که همچین ادعایی دارید...!
"اصل فمنیسم" چیزی که نه هرگز فهمیدیم چیه نه نمود مثبتی ازش دیدیم، فقط هر اتفاق بدی میفته میگن این اصل فمنیسم نیست : )) و این یه سری آدما که میگید معیار نیست متاسفانه اکثریتشون هستن و شماهم جزوشونی با کمال احترام ! و سعی هم نکنید با نوشتن جمله کمی مطالعه بد نیست و این حرفا طرفتونو تحقیر کنید یا سعی کنید خودتونو خیلی خردمند نشون بدین، این برای بقیه طور دیگه ای برداشت میشه و شماهم با طرز صحبتتون قضاوت میشین نه به رخ کشیدن کتاب هایی که میگید خوندید! این بخشای آخر برای نظر پایینیتون بود کارن که حوصله نداشتم جدا ریپلای بزنم متن شما و کارن رو باهم خوندم و باهم پاسخ نوشتم که از این بابت ببخشید @karen._.
ببینیدید شما حرفتون اصلا انسجام نداشت اما با این حال
من تا قسمتی با شما موافقم که فمنیسم روی کاغذ زیباست اما جلوه های زیبایی از خودش نشون نداده خیلی از خانم ها رو افسار گسیخته کرده
نه من فکر نمیکنم فمنیسم بی نقص هیچ عقیده ای بی نقص نیست

مورد دوم اتفاقا من شخصا تو خانواده ای بزرگ شدم که به فمنیسم اعتقاد نداره ولی من هیچ وقت احساس پستی نسبت به جنس مخالف خودم نکردم

و بله من هنوز کتاب هایی زیادی برای خوندن و مطالب زیادی پیش روم دارم که هنوز مطالعه نکردم

اما در مورد قضادت کردن همه من تمام سعیمو میکنم که هیچ وقت کلیت رو وارد جمله هام نکنم من خیلی از آقایونو میبینم که مدافع زنان هستن

ببینید من اصلا مشکلم فمنیسم و این چیزا نیست

من دارم از انسانیت حرف میزنم

من میگم قبل از اینکه یک مرد یا یک خانم رو ببینیم باید یه تنسان ببینیم
قبل از اینکه یک سیاه پوست و سفید پوستو ببینیم باید انسان ببینیم

من خیلی جاها معتقدم که خانم ها دارن زیاده روی میکنن خیلی بیشتر از آقایون

من نه تنها به کس دیگه بلکه به خودمم اجازه ی قضاوت کسی رو نمیدم

شما به جای اینکه گارد بگیرید اول سعی کنید منظور داخل کلمات من رو متوجه شید لطفا
من نمیدونم شما چقدر مطالعه کردید ولی من انقدر مطالعه کردم که بدونیم جهان امروزی که قوانینش داره از داخل فاسد میشه نیاز به ساختار های جدید داره ما نصل جوون به جای گارد گرفتن نسبت به این از هم پاشی باید کمک کنیم قالب جدید قابل تحمل تر باشه

آخرین ویرایش:

A_Sem

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
پسرا شیرن مثل شمشیرن! دخترا شیلنگن دست میزنی میلنگن!
اکثر شما این جملات رو شنیدید. تبعیض جنسیتی رو از بچگی تو مخ ما کردن. حالا بهترین کاری که میتونیم بکنیم اینه که
نسل بعدی که فرزندان ما هستن رو خوب تربیت کنیم تا چیزی به اسم تبعیض نداشته باشیم.
بنی آدم اعضای یک پیکرند ** که در آفرینش ز یک گوهرند.(پشت 10 هزار تومنی ها اینو نوشته! کیا دقت کردن؟؟)

Farnaaaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
بندرعباس
رشته دانشگاه
پزشکی
صد البته حرف شما درسته
این فمنيسم اسلامی هم اندیشه اش برمي گرده به قرن نوزده

از طرف اسلام، فمینیسم اسلامی اصلا پذیرفته نیست! یعنی اصلا تعریف نمیشه.
چون اسلام مدعی هست که مساوات رو در برابر جنسیت، رعایت کرده. پس فمینیسم در اسلام اصلا به وجود نمیاد که حتی دربارش صحبت کنه.
( البته نظر من نیست، صرفا نظر دین رو بازگو کردم)

Farnaaaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
بندرعباس
رشته دانشگاه
پزشکی
جامعه ای با تفکرات ضدزن/ضد مرد، فرزندان همین شکلی به بار میاره. افراد این شکلی، جامعه ای به همین صورت تشکیل خواهند داد. توی یک سیکل گیرافتادیم که خلاص شدن ازش بسیار سخته. این یک ارتباط دوسویه هست.
..........
ما تا زمانی که به دخترمون میگیم زیبا درحالی که به پسرمون میگیم قوی، وقتی به دخترمون میگیم احساساتی و به پسرمون میگیم شجاع؛ وقتی حتی معانی اسم هایی که برای فرزندانمون انتخاب میکنیم هم همین مفهوم رو داره، تا وقتی میگیم دختر بلند نمیخنده و پسر اشک نمیریزه، تا وقتی تو بچگی شعر میخونیم: دخترا با دخترا پسرا با پسرا... تا زمانی که از بچگی تو همچین جامعه ای بزرگ بشیم، خلاصی از تفکر جنسیتی نداریم.
.........
فکر میکنم حمایتی که زمانی از فمینیسم تو غرب رخ داد، خودش سیاست سرمایه داری بود. با تحقق آرمان های فمینیسم، درکنار رخداد های خوبی مثل حق رای، سرمایه داری هم سود خودش رو برد. افزایش نیروی کار با حقوق کمتر!

نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک‌خان ۲
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1401
یه نکته ای رو درباره اسلام و حقوق زنان داخلش رو واجب دونستم بگم براتون
بببنین روی هر دینی جایی که ازش نشات تاثیر میزاره
مثلا توی همین اسلام مقدار دیه ۱۰۰ نفر شتر محسوب شده
حالا اگه اسلام توی یه جای دیگه مثلا اروپا به وجود می اومد آیا بازم مقدار دیه ۱۰۰ نفر شتر بود؟مسلما خیر
حالا حتما میخواین بدونین اینا چه ربطی به تبعیض جنسیتی و غیره داره
داستان از این قراره که اسلام توی جایی وجود اومد که مردان تعداد زنانشون از انگشتایه دست بیشتر بود
توی جایی که با زن مثل کالا و اموال برخورد میشد و پس از فوت پدر ، پسران متوفی همسران پدرشون رو به زور به عقد خودشون در می آوردن(که بعد ها منجر صدور فتوای منع ازدواج پسر متوفی با همسران پدر خود توسط پیامبر شد)
اسلام تو جایی ظهور کرد که دختران زنده به گور میشدن و دختران اندکی میتونستن از سهم ارث و میراث بهره ببرن و سواد داشته باشن
توی چنین جایی دین اسلام ظهور میکنه
و احکامی مثل محدود کردن همسران مرد به ۴ عدد
داشتن حق الارث برای دخترا و برابری زن و مرد رو جاری میسازه که توی شرایط اون موقع اعراب جاهلی قوانین بسیار مفیدی به سود زنان بودن ولی این قوانین برای ۱۴۰۰ پیشه و الان توی قرن ۲۱ و جوامع مدرن هیچ کاربردی نداره و حتی به ضرر زنان شده
حالا چاره چیه؟
یا باید احکام شریعت(که مساوی با قانون اساسی کشور هست چون قوانین ایران براساس دین نگارش شدن) بروزرسانی بشه که با توجه نسل جدید روحانیون که از دهه ۴۰ زمام اسلام رو دستشون گرفتن و بسیار محافظه کار و سنت گرا هستن این راه عملا در دوره فعلی محاله
یا اینکه نظامی سکولار داشته باشیم که دین رو از سیاست جدا کنه که خب همونطور که میدونین در کشور ما یه استبداد دینی حاکمه.....

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه تهران و دانشگاه ع.پ. ایران
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني
تو به موهای دستت نگاه می کنی و حالت خوبه ، من باید خجالت بکشم از وجودشون، صدتا معیار ریز و درشت رو رعایت کنم، صد جامو تغییر بدم، تا به خودم بگم قابل قبول!

از طرف اسلام، فمینیسم اسلامی اصلا پذیرفته نیست! یعنی اصلا تعریف نمیشه.
چون اسلام مدعی هست که مساوات رو در برابر جنسیت، رعایت کرده. پس فمینیسم در اسلام اصلا به وجود نمیاد که حتی دربارش صحبت کنه.
( البته نظر من نیست، صرفا نظر دین رو بازگو کردم)
هیچ کسی نمی تونه منکر ظلم "تاریخ ضربدر جغرافیا" به زنان بشه و برخلاف تصور جامعه ایران، فمنیسم یک نظر نیست، که حالا اسلام باهاش موافق باشه یا مخالف، یک حرکت هست برای احقاق حقوق زنان. این که "حقوق" دقیقا چی هستند میاد از بنیان های فلسفی مختلف وام می گیره. اوایل فقط یه نگاه های خاص رادیکال بود (موج اول) بعد کم کم ، این نگاه های مختلف جا باز کرد (موج دومیا)
فمنیست های رنگین پوست و بین فرهنگی و ... بخش هایی از جنبش فمنیست موج سوم هستند. اینا روی تفاوت های فرهنگی یه حرف هایی دارند. که چرا "زن" رو زن غربی می بینن و نیازها و خواسته ها و فشارهای اونه که داره تعریف می شه، ما حرف داریم
حالا یکی از جنبش های موج سوم که تو ایران اتفاقا خیلی خبری ازش نیست همین فمنیست های مسلمونن. مثل باقی جریان ها هدفشون رفع اون ظلم هه است و مثل باقی جریانات ، یه نگاه به انسان و ... دارن پشت این تبیین حقوق، که از هسته انسان شناسی شون در اومده (حالا اینا می گن مال ما نگاه اسلامه)

بی ربط
موج چهارمیا یه اسم جالبی دارن: بازگشت به خانه

JASima

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
جامعه ای با تفکرات ضدزن/ضد مرد، فرزندان همین شکلی به بار میاره. افراد این شکلی، جامعه ای به همین صورت تشکیل خواهند داد. توی یک سیکل گیرافتادیم که خلاص شدن ازش بسیار سخته. این یک ارتباط دوسویه هست.
..........
ما تا زمانی که به دخترمون میگیم زیبا درحالی که به پسرمون میگیم قوی، وقتی به دخترمون میگیم احساساتی و به پسرمون میگیم شجاع؛ وقتی حتی معانی اسم هایی که برای فرزندانمون انتخاب میکنیم هم همین مفهوم رو داره، تا وقتی میگیم دختر بلند نمیخنده و پسر اشک نمیریزه، تا وقتی تو بچگی شعر میخونیم: دخترا با دخترا پسرا با پسرا... تا زمانی که از بچگی تو همچین جامعه ای بزرگ بشیم، خلاصی از تفکر جنسیتی نداریم.
.........
فکر میکنم حمایتی که زمانی از فمینیسم تو غرب رخ داد، خودش سیاست سرمایه داری بود. با تحقق آرمان های فمینیسم، درکنار رخداد های خوبی مثل حق رای، سرمایه داری هم سود خودش رو برد. افزایش نیروی کار با حقوق کمتر!
ولی کسی به پسرا شجاع نمیگه ک... چه حرفی
اینا ویژگی ای ک هر انسانی میتونه داشته باشا

Farnaaaz

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
داراب
سال فارغ التحصیلی
1398
دانشگاه
بندرعباس
رشته دانشگاه
پزشکی
ولی کسی به پسرا شجاع نمیگه ک... چه حرفی
اینا ویژگی ای ک هر انسانی میتونه داشته باشا

حرف من هم همینه! شجاعت، زیبایی، احساسات، قدرت، همه ویژگی های انسانی هستن که هرکسی میتونه داشته باشه!
اما ما داریم هرکدوم رو براساس جنسیت تفکیک میکنیم و پرورش میدیم!
خیلی ها میگن دخترا ترسو هستن و پسرا شجاع! حالا نه به این رکی و صراحت، اما مفاهیم همین ها هستند.

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه تهران و دانشگاه ع.پ. ایران
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني
وای یه کلیپی بود، به دخترا می گفت مثل یه دختر بدو ، بعد اینا شل و ول می دویدن ، بعد می گفت بدو ، عادی می دویدن
بعد بهشون گفت چه وضعشه! مگه دختر بودن مساوی شل و ولیه ، بعد دوباره گفت مثل یه دختر بدو ، خیلی محکم و قشنگ دویدن:)

جوک ها مخصوصا خیلی تبعیض آمیزن،خیلی وقتا زن ها توشون خنگ ، تنها مساله زندگی شون ست کردن رنگ لاک و جورابه ، نمی تونن رانندگی کنن، سوالای احمقانه می پرسن و ...

JASima

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
وای یه کلیپی بود، به دخترا می گفت مثل یه دختر بدو ، بعد اینا شل و ول می دویدن ، بعد می گفت بدو ، عادی می دویدن
بعد بهشون گفت چه وضعشه! مگه دختر بودن مساوی شل و ولیه ، بعد دوباره گفت مثل یه دختر بدو ، خیلی محکم و قشنگ دویدن:)

جوک ها مخصوصا خیلی تبعیض آمیزن،خیلی وقتا زن ها توشون خنگ ، تنها مساله زندگی شون ست کردن رنگ لاک و جورابه ، نمی تونن رانندگی کنن، سوالای احمقانه می پرسن و ...
تو اسلام رانندگی زنها زیاد مورد تایید نیس عجیبه شماکه تحصیلات حوزوی هم دارین:/

بالا